II H!ï PUROL Rodenstockbril YVLieccN YERSEKE ULdd en handen ruw? KRUININGEN KRABBENDIJKE KAPELLE-BIEZELINGE Wee t U we I wet U zegt 7 Bij het geven van geschenken spreekt de symbolische betekenis ook mee WEMELDINGE HANSWEERT Aantal baden badhuis. In het badhuis aan de Bernhardstraat werden in de maand december in totaal 855 baden genomen en wel 600 door volwassenen en 255 door kinderen. Vergadering vissersvereniging. De vissersvereniging „Yerseke" ver gaderde onder voorzitterschap van dhr. C. Pekaar. Dit was de 15e maal dat hij de jaarvergadering presideerde. Hij begon te vertellen van de betekenis der mosselkwekers vanuit het oogpunt der Zeeuwse mosselboeren. Hij zou willen spreken over „Het bewogen jaar 1961". Als we terugzien, zien we strijd voor onze belangen als Zeeuwse kweker, strijd tegen stormen en gevaren die ons geregeld bedreigen, strijd tegen de mos selparasiet, die ons ook op de Wadden zee weer bedreigt en waar we tegen vechten door een strook grond vrij te krijgen van deze mosselvijand. Boven dien was er nog een heftige strijd te gen krachten en machten die onver moeid aanvallen deden op onze geor dende bedrijfsvoering. Een systeem waaruit we sinds jaren de kracht en de moed putten om voort te kunnen gaan met het nemen van al die risico's die we moeten nemen bij het kwe ken van mosselen op de onberekenbare gronden der Waddenzee. Dan hadden we nog de vrees en strijd voor de over vloedige zaadval in 1961. Een welkom verschijnsel, als het maar niet op onze straks leverbare mosselen zou vallen. En de zee met haar rampen en stormen nam in het afgelopen jaar onze mossel- kwekercollega Van Hurck (HA 10) van ons weg. Op het ogenblik hebben we 48 leden. Enkele leden bedankten, jonge leden traden toe. Het bestuur vergader de 10 maal dit jaar. Het bestuurslid dhr. D. J. Sinke ontbreekt hedenavond, daar hij reeds maanden een lange va- kantietocht langs het zuidelijk half rond doet, Australië en Nieuw-Zeeland. Onze nieuwe secretaris, dhr. Rammelo, is goed in zijn werk gegroeid. We zijn hem dankbaar. De M.A.C. (de mossel adviescommissie) vergaderde in 1961 10 malen. Daar werden voor ons bedrijf vaak moeilijke problemen aan de orde gesteld. De sfeer was vaak verre van aangenaam en een goede verstandhou ding verre te zoeken. Een en ander komt het mosselbedrijf niet ten goede en de vrees is dat we daarvan eerst daags de wrange vruchten zullen pluk ken. Het mosselkwekersbedrijf is moei lijk en hard. De risico's bij het kweken zoiets nog missen kunnen deze afhalen bij de penningmeester der vereniging, dhr. J. A. van Es. Momenteel wordt er weer al hard gewerkt aan de baan om de opgespoorde fouten die zich voor deden te herstellen en de baan van zoet water te voorzien. Wie weet zul len dan de reeds georganiseerde wed strijden nog doorgang vinden. Voetbal. Na enige weken van rust zal zater dag de bal weer aan het rollen gebracht worden en wel op het sportveld door Wemeldinge I, die dan een thuiswed strijd te spelen heeft tegen Zwaluwse drecht (België). Omdat dergelijke fes tivals in België veelvuldig worden ge houden, had men zich van de mede werking van laatstgenoemd jurylid ver zekerd om „zijn kennis van zaken". De heer Van Steen is n.l. bij onze Zuider buren een bekend jurylid bij de tiener festivals. Onder de bezoekers merkten wij ook op dhr. Schellekes uit Bras- schaet, die onder de Belgische tieners bekend is als „talentzoeker" en die met verschillende tieners nader contact had. De burgemeester van Kruiningen, dhr. A. Schipper, toonde zich eveneens zeer enthousiast en reikte na afloop de prij zen uit, bestaande uit 1 beker, 4 lau- Boys, een club die in sterkte niet veel eerkransen, 5 medailles op standaard afwijkt van Wemeldirfge. Dit kan dus een spannende wedstrijd worden en mis schien weer eens een winstpuntje voor Wemeldinge opleveren. Afscheid. Zoals reeds in de predikbeurten ver meld staat, zal a.s. zondagavond om 5 uur Ds. C. de Ruyter, Geref. predi kant alhier, een afscheidsdienst houden vanwege zijn vertrek naar Rotterdam- Feijenoord. Rijkspostspaarbank. Op het postkantoor alhier werd in de maand december 1961 aan spaargel den gestort een bedrag van 22.066,07 en terugbetaald tot een bedrag van 22.285,58. In diezelfde periode wer den 3 nieuwe boekjes uitgereikt. Ongelukkige val. Dezer dagen had tijdens haar werk zaamheden bij de fam. De B., mevr. B. en 9 platenbonnen. Alle deelnemers kre gen een prijs. De beker ging naar ;,The Goodwill Boys" uit Bergen op Zoom, o.l.v. Henk Meesters, die 110 punten verwierven. De lauwerkransen waren voor: „Frieda Pascoal", Kruiningen, be geleid door de „Ramses and the Ar chers" met 108% pnt.; „Ramses and the Archers", Vlissingen, o.l.v. Dook Kopmels, met 107 pnt.; „The Queries", Goes met zang van Anneke Leemeyer, o.l.v. Han v. d. Rhee, met 103% pnt.; „Jan Blok", Kruiningen, begeleid door de „Ramses and the Archers" met 98% pnt. De medailles werden verdiend door: „The Blue Stars", Goes o.l.v. I. J. Mon- deel, met 96% pnt.; „Peter Kennish", Bergen op Zoom, begeleid door „The Goodwill Boys" met 95% pnt.; Martens", 's-Heerenhoek, begeleid door „The Spitfires", met 94% pnt.; „Ja- queline Robèr", Goos, begeleid door dë „Flying Electra's", met 94 pnt.; „The bevaren, is deze botsing min of meer een samenloop van omstandigheden. Seinen werden nog gewisseld tussen beide schepen, maar daar deze niet goed gehoord werden, dachten beide loodsen dat de één voor de ander uit zou wij ken, maar niemand deed dat, met het gevolg dat beide tankers met elkaar in botsing kwamen. De klap was ver in de omtrek te horen en onmiddellijk daarop brak er brand uit op het voor schip van de „Malgomaj". Deze botsing zou een ware ramp geworden zijn, als er ook brand uitgebroken zou zijn op de „Esso Berlin". Dan zou men in- plaats van een klap, een helse explosie gehoord hebben van een in de lucht RILLANP-BATH Autobus in botsing. Een autobus, bestuurd door J. v. d. J. uit Steenbergen is zaterdagnacht op de Kreekrakdam bij het passeren in botsing gekomen met een tegenligger. Beide chauffeurs konden door krachtig remmen en uitwijken een frontale bot sing voorkomen. Beide voertuigen lie pen schade op, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Auto tegen een boom. Maandagmiddag is H. W. J. V. uit Ril land met een huurauto tegen een boom gereden. Een passagier, B. L. uit Gra- vliegend schip, met alle gevolgen voor I ve> werd h(j dit ongeval aan het hoofd het ongeluk van de trap te vallen, die Moonlight Stars", Hansweert, o.l.v. zij wilde beklimmen met een stofzui- Nauval v. d. Spil, met 93 pnt. Een pla ger. Bij de val kwam mevr. B. onge- tenbon viel ten deel aan: „The Flying lukkigerwijs op de stofzuiger terecht Electra's", Goes o.l.v. H. A. J. v. d. en moest per ambulance naar het zie- Graaf, met 90 pnt.; „The Party Bro- kenhuis in Goes worden vervoerd, al- thers", Goes, o.l.v. H. Polfliet, met 88 waar bleek dat zij inwendige kneuzin- pnt.; „Joop and his Searockets", Vlis- gen had opgelopen. Dr. A. J. Eckhardt singen, o.l.v. Joop Meulmeester, met verleende de eerste hulp. Tijdens spelen tegen fiets. Doordat het zoontje van de fam. De 83% pnt.; „The Rythm Kids", IJzendij- ke, o.l.v. W. de Meester, met 81% pnt.; „The Ruto's", Vlissingen, o.l.v. M. R. J. Louwerse, met 79 pnt.; „The Pino's", van mosselen op de Waddenzee zijn leSde bijeenkomst werden diverse per vele, maar dank zij de regelingen, waar- jsonen van verschillende verenigingen mede ons bedrijf wordt geleid, zijn de, aan hem voorgesteld. Ds. K W Slik financiële resultaten dusdanig, dat ons had de leiding in deze bijeenkomst, door voor- en tegenspoed een mens- W. alhier zo in zijn spel was verdiept, gcjjore, o.l.v. Piet de Keyzer, met 78 zag hij een wielrijder niet aankomen en pnj- ^TUe Spitfires", 's-Heerenhoek, o. liep er tegen aan. Dr. A. J. Eckhardt l v cees Martens, met 77% pnt.; „Tony liet hem naar het ziekenhuis vervoe- Bruce» Uzendijke, begeleid door „The ren, waar bleek dat hij een beenbreuk had opgelopen. Kennismakingsbijeenkomst. Dinsdagavond j.l. kwam in het Ned. Herv. Jeugdgebouw de beroepen pre dikant Ds. J. P. van Roon kennis met de gemeente maken. In de daarvoor be- waardig bestaan is verzekerd. 1960-'61 is een recordjaar, geef acht op de cij fers van aanvoer, de omzet en de op- brengstcijfers. Buitengewoon mooi van alle kanten. De export begon 3 juli '61. Aanvoer in ronde cijfers: Uit Zeeland 81.580 ton Waddenzee 653.560 ton Samen 735.140 ton Totaal-opbrengst van 8.573.000,Ge ïmporteerd werden 86.000 ton (1960: 141.590 ton). Verzonden 1960-'61: België Frankrijk West-Duitsland Diversen Inleggerijen Binnenland 235.300 ton 361.700 ton 2.300 ton 600 ton 82.200 ton 16.400 ton Geslaagd. Bij het te Middelburg gehouden exa men Gehrels Schoolmuziek slaagde dïlr. Iz. Ruissen alhier. Rythm Kids", met 77 pnt.; „The Cross rockers", Vlissingen o.l.v. Frans van Wezel, met 44 pnt. Des avonds was de zaal van het Dorpshuis druk bezocht voor het teen agerbal, waarvoor een aantal ensembles bestaande uit tieners, om beurten de dansmuziek verzorgden. De organisatie van dit teenager-fes tival was in handen van een comité, dat wil trachten een fonds te stichten om de zangvereniging „Crescendo" alhier te helpen bij het financieren van haar con certen. Deze vereniging wil n.l. het culturele peil van haar concerten ver hogen door beroepsmusici en -zangers (essen) te laten optreden. Dat hiermee hoge kosten zijn gemoeid, spreekt wel haast vanzelf. Door het houden van dit teenager-festival heeft dit comité ge- |6lUI^ toond initiatieven te kunnen ontplooien, Hansweert en nog 2 in de buurt zijnde tankersDe ravage op beide sche pen was enorm. De brand op het Zweed se schip kon beperkt blijven tot het voorschip en was binnen enkele uren bedwongen. Niet ver achter de „Esso Berlin" voer de Noorse tanker „Ronde- fjeil" (11.075 brt) van de rederij Olsen en Ugelstad uit Oslo, welke op weg was naar Antwerpen, geladen met stook olie. De gezagvoerder zag de „Esso Berlin" voor zijn schip opdagen en in zijn poging genoemd schip te ontwijken liep' de Noor op een zandplaat. Een 10- tal sleepboten moest er aan te pas ko men om de „Rondefjell" 's avonds vlot te trekken. De „Malgomaj" en de „Esso „Toon Berlin" zijn de volgende dag ter repa ratie naar Antwerpen gesleept. Omhoog gevaren. Zondagmorgen is 't Nederlandse m.s. „St. Joseph", geladen met tarwe naar Duitsland, ter hoogte van Hansweert omhoog gevaren. Het bergingsvaartuig „Inktvis" uit Hansweert voer ter as sistentie uit en keerde daarna op ver zoek van de schipper terug naar Hans weert om sleepbootassistentie. De sleep boot „Peter" en de „Inktvis" keerden weer terug en samen met de sleepboot „Holland" van de rederij Muller uit Terneuzen, die intussen ook had vast gemaakt, slaagde men er in de „St. Jo seph" vlot te trekken. Daarna ging het niet meer zo vlot met de samenwerking. Nadat men eerst het binnenschip naar Hansweert zou slepen, veranderde de „Holland" plotseling van richting en voer naar Terneuzen. Halverwege was men vanwege het slechte weer echter genoodzaakt de haven van Hoedekens- kerke binnen te varen. De rivaliteit be reikte toen wel een hoogtepunt. De verzekering maakte hieraan een einde door de berging door de rederij Muller te laten voltooien. gewond. Ijsbaan. Verleden week, bij de vorstperiode, is Hansweert ook een (miniatuur) ijsbaan rijk geweest. Tot groot genoegen van de jeugd heeft de brandweer 's avonds water op het dorpsplein gespoten, zo dat er de andere dag een krioelende jeugdschare te zien was. Korfbal. Drie twaalftallen van de korfbalver eniging „Zeelandia" zullen binnenkort die voor Zeeland nog vrijwel onbekend gaan deelnemen aan een microkorfbal- zijn, maar die in België op vele plaat sen worden gehouden en zeer „gewild" zijn. Filmavond Roode Kruis. Door de afd. van Het Roode Kruis wordt op woensdag 10 januari een film vertoond, die het leven van Mme. Cu rie behandelt en haar onderzoekingen en strijd tegen de kanker. Niemand ver- zuime deze voorstelling bjj te wonen. Zie voor bijzonderheden de raambiljet ten. Aanrijding. Zaterdagmiddag, ongeveer kwart over twee had op de Rijksweg alhier een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Uit de Burg. Elenbaasstraat kwam de 40-jarige E. H. C. v. d. P. uit Yerseke de Rijksweg opgereden in de richting Goes. Op datzelfde moment kwam uit de richting Bergen op Zoom met grote snelheid aangereden dhr. G. M. L. uit Rotterdam, onderwijl een an dere personenauto inhalend, v. d. P. verzuimde voorrang te verlenen en ram de daardoor de Rotterdamse auto. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor, maar de materiële schade aan bei de wagens was aanzienlijk. Benoeming. De heer A. I. Guerand, hoofd van het tehuis „Avondlicht" is met ingang van 1 april 1962 benoemd tot directeur van de Godshuizen te Middelburg. Loop der bevolking. Het inwonertal van de gemeente Krui ningen nam in het afgelopen jaar toe Samen 698.500 ton Opbrengst: België 4.712.000, Frankrijk 7.532.000,—. Ofschoon ook in '61 de cultuur in de Zeeuwse stromen weinig goeds te zien gaf, was de kwaliteit van de percelen in de Waddenzee buitengewoon goed. Zeldzaam goed van vis als van schelp. De natuur gaf in dit seizoen haar volle medewerking in vis en zaadval en groei. Moeilijker waren vele andere dingen. Groot en menigvuldig waren de felle aanvallen gericht op onze geordende bedrijfsvoering, de grondslag van onze bestaanszekerheid. De vaak moordende concurrentie op de markten in België en Frankrijk is diep te betreuren. Van wege de overvloed van mosselzaad is dit jaar ('61) gelegenheid gegeven om ook later zaad te mogen vissen, dit sei zoen 4 dagen in oktober. Het is wel te betreuren dat Zeeland steeds meer en meer tegenvalt. Deze gronden geven geen vertrouwen meer. Het is van het grootste belang voor onze oester- en mosselbedrijven op vredelievende wijze te manifesteren, in de vorm van een vlootschouw op de dag van „Zeeland Presenteert". Het is uitermate jammer dat door een ongegrond chauvinisme van medebedrijfsgenoten uit andere vis sersplaatsen uit Zeeland onder onbenul lige bedenkingen deze grootse manifes tatie versnipperd wordt. Dankbaar mo gen we nog opmerken dat de reeds 25 jaren bestaande wens om een nieuwe haven eindelijk in vervulling zal gaan. met 30. Op 31 december i960 bedroeg huis te Kruiningen, aanvang half acht. De onhoudbare toestand in de haven het aantal inwoners 5.176 (2.596 man- Aan deze voorlichtingsavond zal wor- zal een einde nemen. Dank mogen we nen en 2.580 vrouwen). De bevolking den medegewerkt door een „forum", VOORLICHTINGSAVOND MENGMESTSTOFFEN De periode, die aan het begin van de voorjaarswerkzaamheden voorafgaat, leent zich bij uitstek voor het verrich ten van voorbereidende werkzaamheden. Hiertoe behoort ook het zogenaamde „bureauwerk", dat voornamelijk bestaat uit het opmaken van bouw- en be mestingsplan. Dit gaat meestal gepaard met veel cijferwerk, een onderdeel van de bedrijfsvoering, dat menige boer en tuinder nogal eens hoofdbrekens kost. Het zal U niet ontgaan zijn, dat de laatste jaren ten aanzien van de be mesting een ontwikkeling naar meng- meststoffen gaande is. Het tekort aan arbeidskrachten in land en tuinbouw brengt vele boeren en tuinders er toe zich op de mogelijkheden van mengmeststoffen te beraden. Om tot een zo rendabel mogelijk ge bruik van mengmeststoffen te komen dient de aanstaande gebruiker een juis te keus te maken uit een gevarieerd sortiment. De samenstellingen dienen te zijn aangepast aan de eisen van de grond en aan de specifieke behoeften van elk gewas. Dit „bureauwerk" de term is boven reeds genoemd levert in de praktijk nogal eens moeilijkheden op. De producent van deze mengmeststof fen, de Algos N.V. te Utrecht, wil U hierin gaarne de helpende hand reiken. Zij heeft besloten in oostelijk Zuid- Beveland een Voorlichtingsavond te moeten organiseren. Deze avond, wel ke gehouden wordt onder auspiciën van de N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel te Middelburg, heeft plaats op dinsdag 16 januari a.s. in het Dorps- tournooi. Het bestuur van de Zeeuwse Korfbalbond heeft n.l. de indeling be kend gemaakt van de klassen voor ge noemd tournooi. Het zal op de zater dagen gehouden worden van 6 januari a.s. tot en met 3 maart. „Zeelandia" zal met een senior-, een junior- en een1 aspirantentwaalftal in de nieuwe vei linghal te Goes aantreden. Schroef verloren. Zaterdagmiddag is het Nederlandse m.s. „Eendracht", dat op weg was van Duitsland naar Antwerpen, voor de middensluis zijn schroef verloren. Nadat de kapitein zijn schip had gemeerd en de douanepapieren had klaargemaakt, wilde hij de sluis invaren, toen hij tot deze ontdekking kwam. De „Eendracht" is deze week verder naar Antwerpen gesleept. Voetbal. A.s. zondag moet het eerste, na een lange rustperiode, weer binnen de lij nen komen. De wedstrijd voor a.s. zon dag is de uitwedstrijd naar Walcheren I. Het tweede elftal is vrij. Overboord gevallen. Woensdagmiddag heeft schipper A. Boomstra van het Belgische motor schip „Preverence" kennis gemaakt met het koude water. Bij het afmeren van zijn schip in de kleine sluis, viel hij vanwege de gladheid overboord. Door de hulp van sluispersoneel kon de onge lukkige schipper snel weer op het droge gehaald worden. Op de schaats. Naast de velen die hebben genoten op het ijs zijn er ook enkelen die min der prettige herinneringen over hebben gehouden. Zo is mej. Luteyn ernstig ko men te vallen op de ijsbaan. Zij kon niet op eigen gelegenheid naar huis keren. Ook ernstig verwond geraakte dhr. W. Krijnsen toen bij een valpartij een schaats in zijn been sloeg. Hij moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Voor de eerste maal was er ver lichting op de ijsbaan aangebracht, doch deze voldeed nog niet voor de volle honderd procent. Hopelijk is er nu vol doende ervaring mee opgedaan voor de volgende keer. Bouw bejaardentehuis. Juist voor het nieuwe jaar is door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid de verwachte premie toege kend voor het bouwen van een bejaar dentehuis. Om deze premie te benutten dient vóór 1 mei met de bouw te zijn begonnen. Rijkspostspaarbank. Bij het kantoor van de rijkspostspaar bank te Kapelle werden gedurende de maand december 150 inleggingen ge daan tot een totaal van 16.532, Het aantal terugbetalingen bedroeg 22.627,84. Er werden 11 nieuwe boek jes uitgegeven. Om de damtitel. De leden van de damclub „Kapelle" speelden weer een aantal partijen om het persoonlijk clubkampioenschap. De uitslagen zijn: J. C. van LiereIz. op 'tHof 2—0; H. A. v. d. Vrie—G. Le- poeter 20; J. de NeefC. Blanken- burgh 2—0; J. J. GansemanIz. op 'tHof 0—2; H. A. v. d. Vrie—C. Sul- sters 20. Schieting „Willem Teil". De handboogsociëteit „Willem Teil" uit Kapelle hield een schietconcours waaraan door 18 schutters van 7 so ciëteiten deelnamen. De uitslagen hier van zijn: Hoofdvogel P. Rentmeester, „A.D.L.M.", Kwadendamme; le zijvogel P. Vermue, „Jacoba van Beieren", Goes; 2e zijvogel J. van Doorn, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; le en 2e hoofdkal P. Vermue, „Jacoba van Beieren", Goes; meeste kleine vogels P. Boonman, „Ja coba van Beieren", Goes; le klep P. Vermue, „Jacoba van Beieren", Goes; 2e klep P. Verheijke, „Zorgvliet", Elle woutsdijk; 3e klep C. Westdijk, „Zee landia", Ovezande. Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen Ook voor betere zonnebrillen v-Vi rr.i f i K«p«ll* (Z.-B.) T«l. 01102-223 i' 'hit# betuigen adn de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Jhr. de Casembroot. Dat het leden en bestuursleden van on- vermeerderde door geboorte met 106 waarin zijn opgenomen enkele streek- (55 m. en 51 vr.) en door vestiging j deskundigen en bemestingsspecialisten met 208 (97 m. en 111 vr.). Dit aantal i van de Algos N.V. ze vereniging moge gegeven worden in verminderde door overlijden met 39 (16 De organisatoren van deze bijeenkomst 1962 een goed en recht aangenaam m. en 23 vr.) en door vertrek met 245 kunnen U een leerzame en aangename mosseljaar te mogen beleven. 1(115 m. en 130 vr.). Op 31 december avond in het vooruitzicht stellen. Zij De vergadering was na de huishou-1961 bedroeg het aantal inwoners dus rekenen op uw aller opkomst. delrjke zaken ook druk bezocht door de 5.206 (2.617 m. en 2.589 vr.). Er wer- vrouwen der leden, die daartoe ander- den 32 huwelijken voltrokken; er wer- half uur later kwamen. 'tWas een ge- den geen echtscheidingen ingeschreven. Teenager-festival. zellig samenzijn, waartoe Drs. Drink waard van Wemeldinge niet weinig bij droeg door de vertoning van een serie Kruiningen en meer speciaal het dia's over oester- en mosselbedrijven en Dorpshuis vormde op de voorlaatste het vele schoon dat de Zeeuwse stro men kunnen bieden. De dank en lof toegezwaaid door de voorzitter, dhr. C. Pekaar, was dan ook welverdiend. Resten van de ijspret. Na de dagen van het schaatsen in de Storm en Zandpolder alhier op de daar aangelegde ijsbaan bleven toch nog en kele restanten achter voor het bestuur van de ijsclub. Dit waren diverse hand schoenen en wanten. De bezoekers dag van het jaar 1961 een waar eldo rado voor de tieners. Het namens de zangvereniging „Crescendo" georgani seerde „teenager-festival" is voor de Het belooft een belangrijke worden. avond te (Adv.) Seheepsbotsing. Op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert, is vrijdagmorgen om onge veer 7 uur met een daverende klap de geschiedenis Duitse olietanker „Esso Berlin" (24.108 brt) van de Esso Tankschiff-Reederei Sinds de dagen dat de aarde, de die ren en de mens zijn geschapen, is er altijd al gdbruik gemaakt van sym bolen of zinnebeelden. Wij zouden hier enige voorbeelden van kunnen noemen. Wanneer men een doodshoofd tekent met of zonder beenderen, dan denkt iedereen ongetwijfeld aan de dood. Denkt u maar eens aan de zeerovers, die on der een zwarte of rode vlag met een doodshoofd voeren. Elk ander schip dat zo'n vaartuig ontmoette, maakte rechts omkeert of laadde zijn kanonnen. Er is een volledige wetenschap ont staan die zich geheel bezighoudt met de kennis der symbolen. Deze weten schap een onderdeel van de kunst- houdt zich bezig met die en jongens en meisjes van 1320 jaar een uit Hamburg in aanvaring gekomen met groot feest geworden, dat buitengewoon de Zweedse olie/ertstanker „Malgomaj" veel belangstelling trok. Niet minder (24.228 brt) van de rederij Grangesber- dan 19 groepen en ensembles traden Oxelosund uit Stockholm. De „Esso Ber- voor het voetlicht en de organisatoren lin" was op weg naar Antwerpen, ge- hadden een zware taak om de pfijzen laden met half geraffineerde stookolie, toe te kennen. De jury bestond uit dhr. j De „Malgomaj" was in ballast op weg M. J. van den Berge, voorzitter van de naar zee. Daar beide schepen vanwege gem. zangvereniging „Crescendo" alhier diepgang en lengte gerechtigd waren dhr. Marcel van Steen uit Beiren-1 om het midden van het vaarwater te verklaren van de voorstelling en wordt iconologie genoemd. Overal komt men het getekende sym booltje tegen. In Scheveningen, Zand- voort en Katwijk betekent een bordje, voorzien van een getekend bedje en een televisietoestel (boven de ingang van een hotel bevestigd), dat er in dit gé- bouw slaapkamers vrij zijn en dat er zelfs (wat heel belangrijk is!) een te levisietoestel in de salon aanwezig is. Een blauw verkeersbordje met een wit te fiets er op omschrijft zelfs voor de grootste leek op verkeersgebied, dat hij een rijwielpad vindt. En wie kent niet „Vader Tijd" met zijn zandloper en de zeis? Iedereen weet wat dit betekent, men behoeft niet verder na te denken. Er zijn natuurlijk altijd wel personen die niet doordenken. Toch een hotel binnenstappen en vragen of er nog slaapgelegenheid is en of er televisie aanwezig is. Er zijn er ook, die toch néAst een rijwielpad rijden en toch een één-richtingverkeerstraat inrijden. Voor deze laatstgenoemden heeft dit onna denkend handelen altijd wel een on prettig einde. De symboliek van de te kens en zinnebeelden ontleent, zoals u wel duidelijk is geworden, haar stof aan alles wat zinlijk valt waar te nemen en door haar in beeld kan worden ge bracht. Bedenk w&t u geeft. Wie een geschenk geeft, dient er bij te bedenken dat de ontvanger er een betekenis aan kan hechten. Zo duidt goud op glorie, adel en voortreffelijk heid, zilver op zuiverheid en ijzer op kracht en ijver. Voor een onbuigzaam persoon is een stalen stoel of dergelijke het juiste cadeau. Wie een edelsteen

Scheldebode | 1962 | | pagina 2