NIEUWS- EN ADVE RTENTIEBL.AD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq „Saison in Salzburg" JSipè' DAM PO 1Jooilwill 27STE JAARGANG No. 32 5 JANUARI 1962 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Zuidelijke première van B.O.V. Schetsen van Lindedorp J. Kole Yerseke Tel. 372 Land- en Tuinbouw verkouden Plaatselijk Nieuws YERSEKE Dc n eU cDodcj#" v *.>•- T- REDACTEUR ROUAANJ3E KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zo Hij vertoeft, verbeid Hem, want Hij zal gewisselijk ko men, Hij zal niet achterblij ven. Habakuk 2 3. Deze herinnering is een nodige en te gelijk een blijde herinnering. Nodig want, ontkennen wij het niet, Hij toeft lang! Lang met Zijn wederkomst op de wolken, als alle oog Hem zal zien. Maar ook lang vertoeft Hij vaak om het licht Zijner vertroosting te doen schijnen in de ziel, die op Hem wacht. Dikwijls omsluiert Hij Zijn aangezicht, zodat wij Hem niet zien in de wolken, die over ons heengaan, in de smart, die ons le ven doortrilt, in de beproeving, die ons bitterlijk benauwt, 't Is of de profeet, die zelf door veel leed en beproeving was heengegaan, ons wil toeroepen: Geef het toch niet op, denk niet, dat Hij u vergeet, blijf op Hem wachten. Hij komt, Hij komt gewis. En als Hij komt, dan wordt het ook voor u vrede en zaligheid. Is het mogelijk zo in het geloof vast te houden als ziende de Onzienlijke, terwijl alles tegen is? Onze Profeet be vestigt het in zijn eigen leven. Hoewel de oogst verdort en de velden braak liggen en de honger groot is in het land, zo zal ik mij nochtans verheugen in de God mijns heils. Want Hij, de He- re, is mijn Sterkte. Vertrouwen ook wij op Zijn onfeilbare belofte als de weg ons donker is. Hij zal niet achterblijven! Geen dwaze vrees beklemm' uw hart, Of wanhoopt ooit een kind? Gevoelt het niet in al zijn smart, Dat Hem zijn Vader mint? (Uit een Dagboek) bondenheid en beslotenheid. En deze gaat zich ontspannen door de openbaring van een nieuw, geweldig le ven, dat het landvolk doorzindert en le venslustig maakt. In en op de hoeven wordt het druk als in een bijenkorf. Men vliegt er ook in en uit en het is een beweeg en be drijvigheid van belang. Het krioelt overal van volk op de ak kers; boerenarbeiders met gezichten waar regen en zonnewarmte hun sporen op hebben getekend. Paarden sjouwen, zwaar hoefstam- pend en stofwolken opjagend, kop- schuddend over de wegen. Door het zwarte, kluitige land snijdt de ploegschaar de aarde met rechte voren en werpt de vruchtbare grond om in blinkende schollen, de akkers ope nend voor de ontvangst van de vrucht bare zaden, de verwekkers van nieuw leven; het voedsel voor mens en dier. De vogels rijzen op hun wapperende vlerken hoog en ver bewogen en orge- len in het azuur van de schoongeveeg de hemel of spelevaren over de akkers. De gehele ruimte is vervuld met die pakkende landlucht, welke de neus prik kelt en de longen balsemt. De vrouwen verweren zich in huis en hof; de voorjaarsschoonmaak heeft ze als een furie in halir vaste greep om knelt. 't Is overal ruitengewas, straat- geschuur en dweilende, waterverspillen- de vrouwen, met het achterste in de lucht. De kinderen, die niets dan leven in zich vinden, en voor wie alles even blij de is, wier wangen de lentewind aait, vermaken zich met velerhande spel, springend en dartelend op de wegen en paden waar God Zijn zonnestralen over lachen doet. De dieren schenen evenmin achter te kunnen blijven in de spontaniteit der lente-ontplooiing. Z j gewinnen zonen en dochteren, elk mar hunne aard en versieren en verlevendigen, in een bon te mengeling van vorm en kleur het tot een paradijs herschapen land. Onweerstaanbaar is de inzet van het prille jaar; het is lente, lente, overal! (Wordt vervolgd) door HENK ZWEEDIJK De kerktoren, oud van dagen, breed geschouderd en sterk in zijn huidige staat, die geslachten aan zijn voet zag bloeien en vergaan, steekt zijn spits- blauwe naald tussen de bonte afwisse ling van struik en bomenkruin. In verspreide orde punten de rode en blauwe pannedaken zich tussen de gol ving van het bomengroen en het bloe- semende lommer. De lentezon werpt haar lichtbundels over dat schone land, waar God milde gaven uitstrooit, met gulle hand, als een Zaaier op de akker. De brede dorpsstraat, weerszijden met linden beplant, is vol van trillende zonnewarmte. Alles in de natuur getuigt van de zegepraal die het leven op de dood heeft bevochten en tussen al deze uitbundig heid van schoonheid en volheid, leeft daar een kleine, langs de zomen en aan de grote wereld onttrokken en ver geten dorpsgemeenschap, haar eigen bestaan, werkend, zwoegend en zorgend. De geachte lezers en lezeressen die nen zich te wachten het leven in Linde dorp eentonig te noemen of te denken dat de verveling er door de straten drensde. Het spreekt vanzelf dat het lange en harde werk niet veel tijd en gelegenheid overliet tot ontspanning van geest en lichaam. Toch werd de rust en de maatgang der zich aanéén rijende dagen wel door broken. Kleine en grote gebeurtenissen, vro lijke of ook wel aangename feitelijkhe den, kwamen de dorpsgeest bezielen, veraangenamen, verrassen of veront rusten. Maar het behoorde het worde hier tot eer der Lindedorpers vermeld tot hoge en gelukkige uitzonderingen, dat de hartstochten dermate oplaaiden, dat ingrijpen van hogerhand vereist of ge boden was. Doch ook dan zocht en vond men meestal een zodanige regeling, dat de kwesties met gesloten dorpsdeuren kon den worden afgedaan. De burgemeester, een geboren en ge togen Lindedorper, getooid in het mooie, degelijke Zeeuwse kostuum, was een dorpsautoriteit van professie en een zeer geëigende figuur tot het op vader lijke wijze verlenen van tussenkomst bij onenigheid; bij stil voortwoekerende veten en verschil van mening in dui zend en één zaken welke ons goede dorp in opspraak of in onrust zouden kunnen brengen. Hij werd hierin trouw bijgestaan door de oude dorpsveldwachter, een man die ik in het vervolg van mijn verhaal meerdere bekendheid hoop te geven. Mèt het leven brengende voorjaar, wordt als het ware ook nieuw leven verwekt in de lijfelijke verstarring der dorpers, ontstaan door de winterse ge De operette „Saison in Salzburg" waarvan de Bergse Operette Vereniging dinsdag 9 januari in het Luxortheater de première geeft voor zuid Nederland beleefde haar wereldpremière op oude jaarsavond 1938 in Kiel, nauwelijks een jaar nadat de componist Fred Raymond met ongelooflijk succes zijn Maske in Blau op de planken had gebracht. Deze laatste operette werd in 1959 eveneens door de B.O.V. in Bergen op Zoom op gevoerd. Raymond en zijn tekstschrijvers Max Wallner en Kurt Felz hebben bij „Sai son in Salzburg" doorgeborduurd op het thema van ,,Im Weissen Röss'l" en zo ontstond een revue-operette, waar van het type weliswaar bekend is, maar toch, dank zij de originaliteit en vin dingrijkheid van de samenstellers, een geheel eigen stijl heeft. Waren bij ,,Im Weissen Röss'l" de ver wikkelingen rond het gelijknamige ho tel het „Leitmotiv", bij „Saison in Salz burg" werd het de onvolprezen „Salz- burger Nockerl", een lekkernij, die ook buiten de landstreek wordt gewaardeerd. Om aan deze lekkernij eer te bewijzen componeerde Raymond de wereldbe roemde Nockerlwals. „Saison in Salzburg" bevat een schat van bruisende melodieën, een aantal koorwerken en tal van mogelijkheden voor kleurrijke balletten. De operette eist dan ook een zeer grote bezetting. Behalve de gebruikelijke duetten voor de twee hoofdrollen, sopraan en tenor, zijn er talloze stukjes voor Buffoparen, die de toeschouwers beslist bekend in de oren zullen k! nken. We noemen slechts het schalkse en overbekende „Wenn der Toni mit der Vroni", „Und die Musik spielt dazu", de solo voor tenor „Weisst du denn wie schwer es 1st" en de solo voor sopraan „Mein Herz war auf Reisen". Verder het drinklied brj het begin van de tweede akte en de persiflage op de Czardas „Der Grosspapa von Grossmama". „Vrijheden moet men zich bij een ope rette nu eenmaal altijd veroorloven", aldus de bewerker van de operette, Jac. de Groot, en daarom heeft de B.O.V. een en ander ingelast. Het streven van regisseur Jac. Touw en dirigent Piet Kats is er steeds op gericht de hande ling zoveel mogelijk Schwung te geven. Bovendien spaart men zich kosten noch moeite om van de operette een feest te maken, zowel voor het oog als voor het oor. Een van de nieuwigheden is een car navalskoor in een bewerking van de dirigent, dat het accent van de operette een beetje verschuift naar de show. JAC. DE GROOT ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met büsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. uit den boze, omdat er weinig licht is (korte dagen). Uitgebloeide bloemen en geel blad worden er zorgvuldig uitge nomen. Denkt u er om, niet in een ge stookte kamer, of het moet zijn als het hard vriest. In het voorjaar verpotten en wat terugsnijden. B1NNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen spiegelglas, die aan de omtrek onder tussenvoeging van een smalle reep glas aan elkaar gekit zijn. Beide ruiten be vinden zich daardoor een afstand van ca. 5 mm van elkaar, tussen deze twee ruiten bevindt zich gedroogde lucht, die daar hermetisch tussen is opgesloten. Er is dus een goed isolerende luchtlaag tussen de ruiten aanwezig, zonder dat de ruiten kunnen beslaan en zonder dat deze inwendig vuil kunnen worden. U bent echter aan enige standaardma- ten gebonden, of de ruiten moeten op bestelling gemaakt worden. Emaille. Ik vraag me wel eens af, waar al die kleine stukjes emaille uit mijn vleespan blijven, want ik merk wel aan de pan dat er emaille loslaat, maar ik zie niet waar het blijft. Mis schien wel in het eten, is dit niet ge vaarlijk? schrijft U. v. I. Het komt veelvuldig voor, dat stuk jes emaille uit een vleespan loslaten en inderdaad bemerkt men dit dikwijls niet. Dit is voor ons het bewijs dat de gezondheid er niet door geleden heeft. Waar die kleine stukjes gebleven zijn? Vermoedelijk weggesprongen of verpul verd en in de jus opgenomen. Koopt u een nieuwe emaille pan, dan loopt u de kans dat hetzelfde weer gebeurt. Eenden. Mijn buurman heeft een stel eenden. Deze beesten lopen de hele dag op mijn erf en bevuilen het, waar door een onaangename geur rond mijn huis is. Ik heb zin om de eenden maar te vergiftigen of weet u misschien een betere oplossing? schrijft E. E. Wij vrezen, dat u op deze manier met de wet in aanraking komt en ook met de dierenbescherming, en ook nog met de eigenaar. Veel beter en veiliger lijkt het ons als u met de eigenaar gaat praten, daar dè wet zegt dat men geen schade mag toebrengen aan een ander of zijn goederen. De eigenaar van de eenden is verplicht, zijn terrein zó af te rasteren, dat die eenden niet op uw erf kunnen komen. Zijn het eenden die nog vliegen kunnen, dan moet hij ze kort wieken. Wil hij aan uw verzoek niet voldoen (dit verzoek desnoods schrifte lijk indienen) dan kunt u de politie in de arm nemen. Witte geranium. Hoe moet ik een witte geranium overhouden? informeert E. d. O. Potvaste geraniums kan men het beste de winter overhouden door ze in een koel, doch vorstvrij vertrek in het volle licht te houden. Het gieten moet met zorg geschieden, d.w.z. met water op kamertemperatuur en niet te veel, doch zodanig, dat de planten juist aan de groei blijven. Er mag nooit water op de schoteltjes blijven staan. Vanuit de verte kan natuurlijk hiervoor geen recept gegeven worden, daar de hoe veelheid water afhangt van de kamer en het weer, men moet dat aanvoelen. Er mag gedurende de winter niet bij- gemest worden, want sterke groei is Los blad. Kan ik een los blad van een ficus planten? vraagt N. I. U kunt het proberen. Thans staat het blad reeds in een glas water. Zodra de worteltjes voldoende lang zijn (als ze er aan komen), verpot u het blad in een potje voedzame aarde, niet in de zon plaatsen. Om uitdrogen te voorko men, zet u er een glas of een omge keerd jampotje over. Succes er mee. Huishoudzeep. Ik heb een angora cape en een wit wollen jasje gewassen in huishoudzeep en daarna in de wol- wit gezet. Nu zijn deze'* stukken geel geworden. Wat moet ik hieraan doen? schrijft T. N. Hoogstwaarschijnlijk hebt u onvol doende gespoeld na het wassen. Pro beert u eens deze artikelen wederom te wassen in synthetisch wasmiddel, daar na heel goed uitspoelen, wel drie keer, tot er absoluut geen zeep meer in zit. Eerst dan kunt u het gewassene in de wolblank zetten. Handschoenen. Waarin kan ik wit te waslederen handschoenen wassen? aldus K. K. In de zaak waar u deze handschoe nen gekocht hebt, kan men u inlichten of ze wasbaar zijn of niet. Over het algemeen bestaat het wassen van leren handschoenen in kort weken of slechts spoelen in lauw sop van vlokken-, huis houd- of synthetisch wasmiddel, even tueel hierin laten weken. Een tweede sop en veelvuldig spoelen hierna is noodzakelijk. De handschoenen moeten liggend drogen met de rug boven en u moet zorgen dat ze daarbij in het goede model zijn. Leer is altijd na het drogen wat stijf. Om dit te voorkomen moet men de handschoenen aantrekken vóór ze helemaal droog zijn en dan flink kneden. Droog zijnde, de hand schoenen nawrijven met was in de kleur. Gewoon schape- of geiteleer kan men ook nawrijven met talkpoeder. Gems- en wildleer: na het drogen opborstelen. Journalist. Welke opleiding is no dig voor journalist? informeert P. L. Wilt u kans van slagen hebben, dan is volledig MULO-onderwijs, maar lie ver HBS-opleiding nodig. Verder moet u beschikken over uithoudingsvermogen, scherp kunnen opmerken, vasthoudend heid, begrip van politiek en wetten, liefst stenografie en gedegen kennis van de Franse, Duitse en Engelse taal. Tenslotte journalistieke praktijk, want zonder die scholing bereikt u niets. De bliksem. Waarom wordt door de bliksem de ene soort boom eerder getroffen dan de andere vraagt W. IJ. De vorm van de boom kan zeker me de oorzaak zijn, dat de bliksem een be paalde voorkeur schijnt te hebben voor sommige boomsoorten. Zoals bekend, bevorderen spitse voorwerpen een ont lading, terwijl een bol juist de minste neiging tot ontlading vertoont. Vandaar dat bij installaties voor zeer hoge span ningen, alle spanningvoerende delen zo veel mogelijk bolvormig worden ge maakt of met een zeer grote straal zijn afgerond. Een eik heeft vaak zeer gril lige vormen met uitstekende takken (spitsen) en deze kunnen een dreigen de ontlading bevorderen. Dubbele ruiten. Hoe kan men dub bele ruiten aanbrengen zonder in dub bele ramen te vervallen? aldus N. E. JVanneer u uw erker van dubbele rui ten wil laten voorzien, zonder in dub bele ramen te vervallen, komt misschien „thermopane" glas in aanmerking. Der gelijke ruiten bestaan uit twee stukken KLAVERRIJKE KUNSTWEIDEN De klaverrijke kunstweide verdient zeer terecht alle aandacht. In de eerste plaats is het hiervan gewonnen voeder door de aanwezigheid van klaver veelzijdiger van samenstel ling. Het bevat meer kalk en magnesi um dan van een klaverarme kunstweide. Kalk en magnesium zijn van betekenis voor de voeding en hierdoor voor de gezondheidstoestand van het vee. Meer magnesium in het voeder verhoogt het magnesiumgehalte van het bloed, waar door de kans voor het optreden van kopziekte vermindert. Ook is gevonden dat het opnemen van het klaverrijk gras het kopergehalte van het bloed doet stijgen, hetgeen van belang is op be drijven, waar men met kopergebrek b\j het .vee te kampen heeft. Met betrekking tot de opbrengst biedt de klaverrijke kunstweide ook een ze ker voordeel. Men heeft namelijk ge vonden dat bij beweiding elke procent klaver 1 meer opbrengst opleverde. Om meer klaver in de kunstweide te krijgen, is het in de eerste plaats no dig dat men bij de inzaai gebruik maakt van een grasmengsel, waarin een zeker percentage klavers voorkomt. Voor het handhaven van de klavers in de kunst weide, speelt de bemesting een belang rijke rol. Klaver stelt namelijk hoge eisen aan de kalk-, kali- en fosfaat toestand van de grond. Vooral de kalk- toestand van de grond zal in orde moe ten zijn. Het is daarom van belang de kalkbemesting niet te verwaarlozen en op klaverrijke kunstweiden kalkhouden- de of alkalisch reagerende meststoffen, zoals slakkenmeel, te gebruiken. Neptunusnieuws. Vorige week speelden weer alle teams. In Goes speelden de junioren tegen Hel las II en wisten te winnen met 54. De doelpunten werden gemaakt door C. v. d. Vliet 2 x, F. Nieuwenhuize, J. Weststrate en A. Nieuwenhuize. In Middelburg speelden de dames tegen Marathon II en de heren tegen Mara thon I. Ook deze keer namen de dames de beide punten mee naar huis door te winnen met 43 dank zij Fr. v. d. Plasse die 3 maal scoorde en R. Mol 1 maal. Voor de heren was het een zeer donkere avond. Met niet één wisselspe ler kwamen ze in het veld, waar Ma rathon ook gretig gebruik van maakte. De ruststand was slechts 53, maar na de rust kon Neptunus het tempo niet meer volhouden. Hoe de reservedoelman zich ook weerde, hij kon niet verhinde ren dat hij de bal nog 12 maal uit het net moest halen. De einduitslag was 417. De tegenpunten waren van E. Minnaard 3 maal en P. Dronkers. Van de zijde van het bestuur verna men wij dat het herenteam uit de com petitie is teruggetrokken, doordat er geen voldoende spelers meer beschik baar waren, wat ook hoofdzakelijk te wijten is aan de te hoge indeling. A.s. zaterdag spelen de dames tegen Hellas II. Een wedstrijd waar ons de puntenverdeling het best l(jkt. De ju nioren zijn vrij. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 713 januari 1962 Zaterdag 13 januari: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag I Woensdag Donderdag i Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 4.04 4.27 9.38 10.01 4.51 5.14 10.21 10.44 5.36 6.01 11.09 11.29 6.19 6.50 12.00 7.10 7.37 0.17 12.56 7.54 8.24 1.08 1.45 8.44 9.18 2.02 2.37

Scheldebode | 1962 | | pagina 1