NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq SlIrsSsfiÉh 1jooil\vill Schade door achterstand Doorzichtig is voorzichtig 26STE JAARGANG No. 31 30 DECEMBER 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN J. Kole - Yerseke Tel. 372 VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar - TELEF. 01180-2453 ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28435 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zie, Gij hebt mijne dagen een handbreed gesteld, en mijn leef tijd is als niets voor U; im mers is een ieder mens, hoe vast hij staat, enkel ijdelheid. Psalm 39 6 Op oudejaarsdag lezen we doorgaans over een schriftwoord, als hierboven staat, niet heen. 'tDoet ons iets; het zegt ons wat. Iedereen weet het; nie mand kan het ontkennen. Iedere dag word het bewaarheid, doch het treft ons niet. Op de oudejaarsdag evenwel, als de torenklok met een andere stem zingt dan op alle overige dagen van het jaar, laten we dit woord op ons in werken en zeggen we zachtkens tot onszelf: ja, inderdaad, wat is het leven kort! Het heel gewone wordt in een dag als vandaag heel bijzonder. Het schrift in onze handen, de beide M's van het Memento Mori (gedenk te sterven) is vandaag zeldzaam duidelijk. God heeft het goed gevonden, dat het leven van een mens, neen zijn dagen, kort zouden zijn: zeventig jaren zo wij tot de sterken, tachtig jaren zo wij tot de zeer sterken behoren. Vluchtig, broos, vergankelijk: wij zien dit op al het aardse, het tijdelijke geschreven. Het leven is een damp. Een gedachte. Een flits. Een handbreed: bijna een te verwaarlozen breedte op de ellen en nog eens ellen, die de wereldgeschiedenis van het paradijs tot de jongste dag meet. En tegenover God, de Eeuwige, Die leeft van eeuwigheid tot eeuwig heid, is onze leeftijd niets. Minder dan een zwak gekreun. Duizend jaren zijn in de ogen van de „Zijn" als de dag van gisteren, als hij voorbijgegaan is, en als een nachtwake. Wat zou dan de leeftijd van een mens voor Hem zijn? Minder dan één klokketik. IJdelheid der ijdelheden: de slotsom van de Prediker schrijven wij boven het leven van de atleet met zijn fors gebouwd lichaam en spieren als staaldraden, wij schrij ven het ook boven het leven van de man der wetenschap, de reus naar de geest. Laat dit alles ons een wijle weemoe dig stemmen, wat nood, indien wij Hem mogen kennen, die gisteren en heden dezelfde is, die het Leven en de On verderfelijkheid aan het licht heeft ge bracht, door het Evangelie en in Wien Gods Kerk eer en eeuwige kracht toe brengen zal Hem, die alleen onsterfe lijkheid heeft en een ontoegankelijk licht bewoont, dewelke geen mens ge zien heeft noch zien kan. (Uit een Dagboek) Juist lokale wegen moeten worden verbeterd Reeds in de rijksbegroting voor 1961 werd door de overheid bijzondere aan dacht besteed aan de plannen tot ver betering en uitbreiding van ons wegen net. Hoezeer de noodzaak daartoe dringt wordt ons duidelijk uit de resultaten van het Nederlands Wegencongres, dat te Utrecht is gehouden. In de over- heidsplannen schitteren steeds door de wenselijkheid en de behoefte de scher pe steeksels van beperkte financiële mogelijkheden. Bovendien worden daar de wegen alleen beschouwd uit een oog punt van het rijk. Naast de staat heb ben ook provincie en gemeente hun aandeel te leveren in het op peil hou den en verbeteren van ons bezit aan rijwegen, want daarop moet primair onze aandacht gericht zijn: om econo mische redenen maar bovenal terwille van de verkeersveiligheid. Op de golven van de conjunctuur Het gemiddelde aandeel van de rijks investeringen in wegen is lager dan vóór de oorlog, zo luidt een ontstellen de conclusie. Daarover behoeven wij ons nauwelijks te verwonderen. Het vóór 1940 gebouwde wegennet is niet alleen een produkt van behoefte, maar ook van conjunctuurpolitiek. Juist in de dertiger jaren is de ge dachte sterk gepropageerd, dat in een tijd van crisis en depressie de overheid de taak heeft openbare werken te laten uitvoeren, waarbij niet alleen in de be hoefte van het ogenblik, maar ook in die van de toekomst wordt voorzien. Duizenden wordt met deze gedachte brood en werk geboden en een deel van deze krachten kan dan naar het bedrijfsleven afvloeien, zodra er gun stige tijden aanbreken. Met die gedachte is na de oorlog niet gebroken. Het uitgangspunt is het be staan van conjuncturgolven. Bij de po litiek van openbare werken in slechte tijden mag echter geen achterstand ont staan in de goede jaren omdat dan in de goede jaren een verdere ontwikke ling van het economisch leven geremd wordt door het ontbreken van goede wegen te land en te water, door ge brek aan goed industrieterrein, goede inpoldering en goede bescherming bij voorbeeld door overstroming. Gebeurt dit wel, dan wordt door het ontbreken van gunstige ontplooiingsmogelijkheden de crisis juist opgeroepen. Oorzaak van rampen Voorts moet de vraag worden gesteld of in de achter ons liggende jaren niet teveel rijkswerken zijn achterwege ge bleven juist door die foutief gerichte conjunctuurpolitiek. Ligt hier niet een deel van de oorzaak van de snel toe genomen verkeersonveiligheid? Moet in die fout niet gedeeltelijk de oorzaak liggen van de grote watersnoodramp in 1953? Wanneer nu in bepaalde delen van Nederland sprake is van wateroverlast, dan moet dit eveneens worden geweten aan een achterstand in publieke werken b\j rijk, provincies en gemeenten. Hoe zeer hierdoor economische schade wordt toegebracht, kunnen we nu rondom ons constateren. Een hierop aansluitende vraag is, hoezeer sinds de opkomst van deze conjunctuurleer de beheersing van de ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief conjunctuur is toegenomen. Zien wij naar de resultaten van de laatste vijf tien jaar, dan lijkt het er op, dat men het verloop van het economisch leven veel beter in de hand heeft. Bij voort during van deze toestand is het niet verantwoord allerlei openbare werken maar naar de toekomst te verschuiven. Regeren zonder vooruitzien Tenslotte gelden er bij de ontwikke ling van de gunst der tijden voor Ne derland nog bijzondere omstandigheden. Wij zijn bezig in ongekend tempo ons land te industrialiseren. Bij deze om- chakeling vormt een uitstekend wegen net zonder meer een integrerend deel van de daarvoor ontworpen plannen. Naar onze mening hebben onze na oorlogse regeringen op dit punt onvol doende blijk gegeven van een ruime blik op de toekomst. Dat geldt voor het westen, maar nog meer voor de rest van het land. Bijzonder opmerkelijk is de aandacht, die het Nederlands Wegencongres heeft gewijd aan de secundaire en tertiaire wegen. Wij zijn er niet, wanneer een aantal hoofdwegen geschikt wordt ge maakt voor snel en intensief verkeer. Juist hierdoor worden er voor de min der belangrijke verkeersaders problemen opgeroepen. Het verkeer spreidt zich van de hoofdweg af over een groot aantal kleine wegen en het neemt toe naar mate een streek door de hoofdweg wordt opengelegd. Laten wij de mindere wegen in het wegenplan in de steek, dan stokt de afvoer en toeneming van het wegver voer, vooral wanneer naar het vracht- autovervoer wordt gezien. In een jaar tijd nam het aandeel van de vrachtauto in het interlokaal beroepsgoederenver- voer toe van 56 tot 62% Durf en fantasie gevraagd Er is weinig fantasie nodig om te voorspellen hoe de ontwikkeling zal zijn wanneer de vrachtauto toegang heeft tot gebieden die tot op heden als lou ter agrarisch worden gezien. Hoezeer hier een taak ligt voor provincie en ge meente kan met de grootste verbeel dingskracht nog niet worden weer gegeven. Er is sprake van nood in de toestand van ons wegennet. Wij zijn er van over tuigd, dat voor een goede spreiding van handel en industrie een groots we genplan noodzakelijk is. De provincies, maar vooral de gemeenten zullen hier met durf en fantasie moeten ingrijpen. Zij kunnen er daarbij van uitgaan, dat over tien jaar de verkeersintensiteit 2% maal zo groot als thans zal zijn. Met name de grondprijzen en de ont wikkeling van een streek worden sterk beïnvloed door de aanwezigheid van wegen. In dit kader ligt er voor wegen bouwers een overmaat van werk voor de eerste kwart eeuw. Zij behoeven hun werknemers niet meer voor tijdelijke werkzaamheden aan te nemen. Zien wij daarnaast dat de mechanisa tie ook op dit werkterrein tot scho ling van vakmensen noopt, dan zal bij een bestedingsbeperking nimmer de we genbouw het kind van de rekening mo gen worden. Elke dag uitstel zal ons bovendien vele doden aan verkeers slachtoffers kosten. (Nadruk verboden) Drs. HERMES Straatbelasting. Ben ik verplicht straatbelasting te betalen als mijn grond buiten de kom van de gemeente ligt, vraagt D. J. Uiteraard is het niet mogelijk aan de hand van enkele gegevens een exact antwoord te geven. Dat de grond bui ten de kom van de gemeente ligt, ver hindert niet dat straatbelasting wordt geheven; de betrokken gemeente zelf zal zich ook wel buiten de kom uit strekken. De weg die u bewandelen moet is deze: U vraagt aan de gemeen te op grond waarvan ze meent dat u straatbelasting moet betalen en hoe zij beredeneert dat uw grond daar ook on der valt. Dan zult u een antwoord krij gen aan de hand waarvan u kunt zien of u verder bezwaar wilt maken of niet. Restitutie loonbelasting. Bestaat er een regeling voor dienstplichtigen om restitutie te verkrijgen van betaalde loonbelasting? Aan welke voorwaarden moet dan worden voldaan en tot wie moet men zich wenden vraagt abonnee. Alleen wanneer het totale inkomen beneden het voor de inkomstenbelasting juist belastbare t,Uag blijft (voor on- gehuwden 1500,kunt u de in gehouden loonbelasting terugvragen. U moet zich dan wenden tot de inspecteur der belastingen in uw woonplaats en een aangiftebiljet vragen. Daarop geeft u dan uw inkomen aan en verzoekt u voorts teruggave van de loonbelasting. Roos van Jericho. Is deze plant een kamerplant of kan hij ook in de tuin geplant worden? Hoe en wanneer? Bloeit deze plant als roos, daar hij de naam Roos van Jericho draagt? Wan neer is de bloeitijd en hoe is de kweek- wijze? Aldus J. v. D. De Roos van Jericho ofwel de Hi biscus rosa sinensis komt voor in ver schillende variëteiten. Haar vaderland is Zuid-Azië. Ze groeit eigenlijk als heester in de tuin, ofschoon thans door middel van stekken de planten kort kunnen worden gehouden en dan ook geschikt zijn voor kamerkuituur. Zij vraagt een voedzame grond en zonnige warmte. Komt vooral in Indonesië veel voor in de tuin. Ook in ons land ge schikt om als heester geplant te wor den. Boerenjongens en -meisjes. Hoe maakt men boerenjongens en boeren meisjes met zo weinig mogelijk bran dewijn? Aldus H. G. K. Hier volgt een recept voor boeren jongens: 500 g rozijnen, 250 g suiker, pijpkaneel, y2 1 brandewijn, 1 water. Was de rozijnen. Breng het water aan de kook met de suiker en de pijpkaneel en laat hierin de rozijnen opzwellen (ongeveer 10 minuten). Laat de massa afkoelen en doe ze in schoongemaakte flessen. Voeg bovendien de brandewijn toe. Sluit de flessen. Zaagsel. Abonnee vraagt: is zaag sel niet goed om over de tuin te strooien Zaagsel is itiet direct nadelig voor de grond, doch wy adviseren u dit toch niet te veel te verwerken met de grond. Beter is turfmolm. Afgezien van het wel of niet geschikt zyn van zaagsel voor de tuin, kunt u voor de kippen toch beter turfmolm gebruiken, daar dit beter vuil en parasieten opneemt dan zaagsel. Witte chocolade. Op een avond nuttigden we een reep witte chocolade en toen rees bij ons de vraag hoe die chocolade ontstaat, aldus J. S .te E. Witte chocolade is een misleidende naam, want het is eigenlijk geen cho colade, maar populair gezegd zijn het alle bestanddelen van de chocolade zón der de cacao. Hoofdbestanddeel is de cacaoboter, die ook een belangrijk be standdeel is van de chocolade. Deze cacaoboter is het vet uit de cacaoboon en is wit van kleur. A.O.W. Is A.O.W. gebonden aan: 1,. leeftijd, 2. loongrens? Indien leeftijd, vanaf welke leeftijd en indien loon, by hoeveel inkomen per week valt men buiten en bij hoeveel inkomen per week valt men er onder? Aldus S. De uitkering volgens de A.O.W. kan niet plaats hebben voor de 65-jarige leeftijd, tenzij het gaat om een invalide man, waarvan de vrouw jonger is dan 65 jaar, doch kostwinster is. Om voor uitkering in aanmerking te kunnen ko men, doet het loon niet terzake. De loongrens is alleen van belang voor de premieberekening van hen die nog geen 65 jaar zijn. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Loonbelasting. Gaarne zou ik ver nemen hoeveel een ongehuwd persoon mag verdienen zonder loonbelasting te hoeven betalen. Is deze grens 1500, Aldus abonnee. Voor de inkomstenbelasting is voor ongehuwden een inkomen, lager dan 1500,vrij, voor de loonbelasting een daarmede overeenkomend loon per maand of week of ander tijdvak. Hebt u nu slechts een deel van het jaar een loon verdiend, waarvan loonbelasting is ingehouden, doch komt het totale loon in het betrokken kalenderjaar be lastingjaar voor de inkomstenbelasting) niet op 1500,of hoger, dan kunt u de ingehouden loonbelasting terugvra gen. U moet dan voor dit doel een aan giftebiljet inkomstenbelasting vragen, dit invullen en uw bedoeling hierbij ken baar maken. Klaverjassen. Als men bij het Rotterdams klaverjassen verzaakt, wat is hierop de straf, hoeveel punten krijgt dan de maat van degene die verzaakt en hoeveel de tegenspelers ieder er bij? vraagt P. J. v. K. Algemeen gebruik bij alle vormen van het klaverjasspel is, dat bij het ver zaken de verzakende partij alle punten verliest 162 en bovendien nog 100 extra; totaal verlies dus 262 punten. De partner van de overtreder noteert dit nadelig saldo samen met de over treder ook, en deze partner krygt dus geen punten. In het kort de over tredende partij krijgt nul en de tegen partij krijgt totaal 262. Aangezien er geen bijzondere reglementen bestaan voor de diverse vormen van klaverjas, zal het gebruikelyk zijn de genoemde regel ook bij het door u genoemde „Rot terdams klaverjassen" toe te passen. Rozen. Wanneer moeten rozen struikjes gesnoeid, verpoot en gemest worden en hoe moet dat snoeien gebeu ren? Wanneer en hoe kan men het bes te perzikstruiken verpoten Aldus abonnee. In maart kort snoeien tot 35 blad ogen, d.w.z. insnyden, zodat 5 10 cm van de takken overblijft. Verpoten in het voorjaar, b.v. maart. Alle rozen verlangen een diep gespitte grond, b.v. 60 cm diep omspitten, hierin koemest verwerken. Voor zandgrond een krui wagen op 4 vierkante meter kalkarme grond in januari bewerken met Thomas slakkenmeel, 100 g per vierkante nie ter. Bij het niet voorhanden hebben van koemest is 50 g A.S.F. per vierkante meter ook goed. Perzikstruiken na het snoeien, dus in maartapril, verpoten op dezelfde manier als de rozenstruiken. Zijn ze echter ouder dan drie jaar, dan is het beter ze niet te verpoten omdat ze dan moeilijk meer aantrekken op de nieuwe plaats. Masseur. Tot wie kan men zich wenden voor een opleiding tot masseur en/of magnetiseur en wat is de uiterste leeftijd, aldus abonnee. Wij raden u aan inlichtingen te vra gen aan C.I.O.S. te Overveen. Aldaar kunt u de gewenste inlichtingen krij gen. Besneeuwde, beslagen of bevroren rui ten belemmeren in dit jaargetijde dik wijls uw uitzicht op de weg. Het Ver bond voor Veilig Verkeer raadt u daar om aan maatregelen te nemen tegen dit euvel. Het minste wat u al kunt doen is vóór het wegrijden uw auto ruiten goed schoon te maken. Een anti- condenspreparaat kan u goede diensten bewijzen bij het tegengaan van beslagen ruiten tijdens de rit. U weet het: dóór- zichtig is vóórzichtig! Dammen. Voor de onderlinge competitie wer den vorige week weer enkele partijen gespeeld. De uitslagen waren als volgt: A. RidderhofJ. Gunter 20; P. Hoog- strateE. Minnaard 02; J. Ridderhof •J. Louwerse 02. Volgende week komt Aagtekerke naar Yerseke om alhier een competitie wedstrijd te spelen. Wanneer Yerseke volledig uit kan komen, zit er wel een kans op een overwinning in, doch aan een voorspelling hierover durven wij ons nog niet te wagen. Het is hard no- ig voor de thuisclub om te winnen, want de puntjes schijnen dit jaar zeer duur te zijn geweest. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 17 januari 1961 Maandag 2 januari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.17 3.35 9.00 9.16 Maandag 3.57 4.15 9.41 9.53 Dinsdag 4.35 4.52 10.13 10.29 Woensdag 5.07 5.24 10.47 10.59 Donderdag 5.39 5.58 11.18 11.30 Vrijdag 6.12 6.33 11.51 Zaterdag 6.47 7.07 0.01 12.28 Te Yerseke 5 minuten later Ta Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1