NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Jonge en oude Snoepers Voor de balie: hu>. HiAUW^CuOM^hCyet1 4jood will GéuuiII steeds dit ene ding o J. Kole Yerseke - Tel. 372 Plaatselijk Nieuws 26STE JAARGANG No. 27 2 DECEMBER 1960 1 ;V" REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROOAANSE KAAI H - TELEF. 01180-3458 Abennementeprjjs bjj vooruitbetaling 1,26 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DHR PBYL KRUININGEN ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGBN MARKT 19 - TELEF. 01130—381 CHDEtO Advertentieprijs 1-25 mm 8,vercter 12 cent per mi Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Als Hij stilt, wie zal dan be roeren? Job 34 29 Nederlandse avond natuurlijk wel bij, waar het om gaat is dat er tegen exces sen op dit gebied moet worden gewaakt. Het is niet alleen de kwestie van het tijdelijk onpasselijk zijn en ook niet het opvoeden tot zelfbeheersing, die ons noopt tot matig zijn met het uitdelen van snoepgoed. Er dient ook wel de- bekennen: zij was verliefd geworden op de zoon van de kruidenier; erger nog, zij had de jeugdige kruidenier die dag haar jawoord gegeven! De slager, dit ho' ende, stiet een kreet uit zoals slechts zelden uit een mense lijke keel naar voren is gekomen. Hij stond met een bebloed schort voor bij Machtig als een stemme veler wate ren, komt dat woord ons tegen. Het klinkt na in ons hart, God geve niet alleen deze dag, maar nog menige vol- gende van ons leven. Als de volkeren hartkwalen bezorgen, dikwijls haar oor- schort weg te werpen, noch legde gelijk aan te worden gedacht, dat de het hakblok, een mals stukje kalfsvlees buitenissige corpulentie, waarmee zo- uit te benen. In zijn opwinding gunde vele volwassenen zichzelf tegenwoordig de man zich geen tijd het bloederig oooooccoocoOTOoooocooocraiMMooüoooooooooooooooooooocc hij tegen elkander opstaan en God en Zijn heilig recht niet achtende, alle gerech tigheid vertreden, dan op het onver wachts heft Hij Zijn hand op en de na tiën zwijgen stil. Is het mensenhart bewogen en ont roerd door de dingen, die op hem aan sprong al heeft op de kinderleeftijd. ,,'t Zit in de familie". het lange slagersmes van zich. Integen- deel, op gele klompjes rende hij de straat over naar de woning van de Naar bekend mag worden veronder- kruidenier, nageoogd door de verbaasde steld, ontstaat vetzucht door het ge- dorpelingen, want buitenaf pleegt men bruik van zoete, zowel als van vette niet z0-n haast te maken, uic u iicm aan- sPijzen- Allerlei gebak en snoeperij moet vrouw van de kruidenier stond ctrir-men? TCnmf het in "onstand^oor de daarom ongeschikt worden geacht, in net achter de toonbank een pond sui- onrechtvaardigheden der mensen Raakt het bijzonder voor die kinderen, die deel ker af te wegen toen de bebloede slager uitmaken van families waarin veel dik- met opgeheven mes binnenstormde. kerds voorkomen. „Waar is je man!" brulde de slager. Helaas zijn de ouders van dergelijke In de badkamer!" antwoordde de I jeugdige personen veelal zelf ook nog- kruidenierse. al snoeplustig en daarom willen zij de Tegelijk gutste alle suiker op de het buiten zichzelf door de moeilijk heden des levens en verliest het de rust in God? Dan heft Hij wel eens zijn stem op voor al die ontroerde gemoederen. wees stil, ?knbenPref lm l last ThouTen Om kwadekant-vanoverdadi^ joeügheid ^nd'wanf het "drong tot haar 'door, wat u ontroert in handen te nemen. Om de onrechtvaardigheden der mensen aan het licht te brengen. Om uw scheepje door de moeilijkheden heen te helpen. Om tot uw ziel van vrede te spreken. Als Hij stilt, wie zal dan beroeren? Ja, wie of wat kan een mensenhart de ren, dat zijn anker heeft uitgeworpen in de eeuwige Rots? Ook geen storm, door eigen zonde gewekt. Geen drift, geen hoogmoed, geen gekrenktheid. Niets van dat al kan stand houden als de machtige Heilandshand zich uit strekt over de oproerige wateren. Alle stormen kunt gij stillen, Ook de stormen van 't gemoed, Niets dan Uwen wil te willen, Dat maakt stil en alles goed. (Uit een Dagboek) eten voor hun kroost niet altijd erken- daj- zy daarmede het lot van haar man nen. Het ware te wensen dat er zich kad bezegeld, die zo aanstonds bloot en over het algemeen een beter inzicht zieltogend in de badkamer zou worden O Q O Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van jü; NIEUWJAARSADVERTENTIES '6 In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars- advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe- ;j dig mogelijk, doch u i t e r 1 ij k 2 2 december O aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven O De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 'g 1 tot 5 regels 1,75elke regel meer 0,35 'g Q Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en welX Kruiningen Tel. 381, Middelburg Tel. 2453, Yerseke Tel. 532 g SOOflCOOOOOOOOOOOOöOOOOfX^üOOCöOOOOraXSOOsOfXliOOOüOOüOOoS ontwikkelde in de oorzaken en de ge varen van het dikworden. Dr. ALFREDA BRIEDE (Nadruk verboden) BIN N ENVERI NGBED hazet-fabriek en zevenbergen SCHUIMRUBBERBED op het a.s. Sinterklaasfeest Zijn knecht staat te lachen, maar de dokter kan wel huilen. De maand december is er weer: de etalages zijn alweer gevuld met specu- laasvrijers, chocoladeletters, borstplaat harten en suikerbeesten. Menig begerig kindersnoetje staart naar al dat uit gestalde lekkers. Overgespaarde zak centjes worden besteed aan een taai- vrijgesproken pop voor moeder of aan snoep voor een De pa van Sientje, overigens een eer- klein broertje. zaam slager, had sinds jaar en dag ver- En op de avond zelf zit de goede ge- schil van mening met de kruidenier, ver zichzelf vol te proppen met peper- Het feit dat de kruidenier ook boter- noten, fondantjes en marsepein. Nie- hambeleg verkocht, was daaraan niet mand maakt het zo bont als de kleu- vreemd. „Haal uw vleeswaren bij de ter, het schoolkind, de h.b.s.'er: wat slager!" Dat placht de pa van Sientje HET DREIGENDE SLAGERSMES Dit had een buitengewoon slechte film kunnen worden, te beginnen bij het ogenblik waarop Sientje haar lief de bekende tot het moment, waarop haar vader door de politierechter werd uit te roepen, telkens wanneer de krui denier in zijn omgeving vertoefde. Op een dag kwam Sientje thuis, en zij zag er bleek en zorgelijk uit. „Wat is er aan de hand, Sientje?" vroeg haar vader. Want ook slagers hebben hartelijke momenten. Sientje barstte in snikken uit. En pas na lang aandringen van vaders kant was zij er toe te bewegen de ware oorzaak van haar bleekheid en van haar zorgen te gevonden, met het slagersmes in de kruideniersrug. Zij liet de suiker vallen en draafde naar de politie. De slager was ondertussen de trap opgestormd. Hij wierp de deur van de badkamer open, waar de kruidenier net rechtop onder de douche stond. „Man!" riep de slager, maar verder kwam hij niet. De kruidenier, die toch al niet zo'n sterk hart heeft, draaide van schrik de koudwaterkraan geheel open. De schrik van de slager, het be bloede schort, het lange mes en de gulle scheut koud water bleken te veel voor hem. Hij begon enigszins wazig te kij ken, vertoonde -en blauwig-paarse kleur en zeeg ineen. Het tafereel van de zieltogende krui denier werkte er aanmerkelijk toe bij de slager te kalmeren. Hij legde het mes terzijde en de kruidenier op de di van in de kamer. Toen op zijn hulp geroep de kruideniersvrouw niet kwam opdagen zij was immers naar de postcommandant gehold greep de slager dekens, begon de blauwe krui denier enthousiast te wrijven, en riep ondertussen luidkeels: „Help! Help!" Dit hulpgeroep drong door tot de toe schietende politieman, die door de krui denierseega was gewaarschuwd. „Gelukkig, hij leeft nog!" snikte de vrouw, om vervolgens flauw te vallen in het hoopje gemorste suiker. De wachtmeester gunde zich geen tijd daar nader op in te gaan. Hij trok zijn wapen, wierp de kamerdeur open, en zag daar de slager, die de blote krui denier stond op te poetsen met een wol len deken. Toen tenslotte iedereen weer tot be wustzijn was gekomen, schreef de po- litiemand het proces-verbaal. „Bedrei ging!" had de kruidenier gezegd. En dat stond ook op de dagvaarding. Maar tijdens de zitting zei de kruidenier dat hij het toch niet zo zeker wist. En de slager ze i dat hij alleen maar eens kwam praten. Zo werd de slager vrij gesproken. De jongelui zijn ondertussen verloofd. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) kunnen die een grote hoeveelheid koek en andere zoetigheid naar binnen wer ken. Ook de volwassenen snoepen bij die gelegenheid naar hartelust van banket letters en andere typische vijf-december- versnaperingen. Het behoeft dan ook niemand te verwonderen, dat er de da gen na het aloude sinterklaasfeest heel wat magen van streek zijn met al de onaangename verschijnselen die daar onverbrekelijk mee verbonden zijn. In de algemene gulzigheid. Hoe graag we jong en oud ook gun nen dat er eens echt wordt gesmuld, toch moet die schadelijke overlading be slist niet goed gepraat worden. Er wordt immers voor vele guldens aan versnape ringen naar binnen gewerkt?, terwijl er in de algemene gulzigheid niet eens meer met aandacht wordt geproefd. De lekkerbekken die deze vreemd soortige sport beoefenen liggen zich dan 's nachts af te tobben met een hin derlijke overvulling van de maag en de daarbij behorende misselijkheid. Boven dien dient het een ernstig punt van overweging uit te maken of het nu wel toelaatbaar is, dat alle zelfbeheersing zo maar zonder slag of stoot aan de kant wordt gezet. Heerlijk avondje komt er aan. Snoepen kan immers zo gemakkelijk tot een verslaving worden, evenals over matig roken en drinken. Voor niemand is het prettig om in het latere leven niet meer buiten bepaalde dingen te kunnen. Er is derhalve, van opvoed- voor 1 te zeggenUIom "de Mnderen reeds iemand vandaag de dag kan doen. Als 1 een werkster nodig heeft om zijn zaak van hun vroegste jeugd af aan matig- alle aangeslotenen dit doen „draagt men schoon te houden, kan het loon dan held bii te brengen ook bii het snoepen elkanders lasten" en persoonlijk merkt van de belasting afgetrokken worden, Als delmlera een oogi^ houden op de men hi<™ niet veel' Wat is tenslotte o£ gedeeltelijk Aldus M. J. voorraad lekkers die Sinterklaas voor i een bedrag van 4 k 6 cen en per wee j Inderdaad kunnen de kosten voor het hun kroost meebrengt, kunnen zij er Auto parkeren. Iemand plaatst el-schoonhouden van de zaak als zaak- desondanks best voor zorgen, dat er ke dag zijn auto voor het huis van zijn onkosten worden beschouwd. Wanneer die avond een gezellige sfeer heerst, buurman. Dat heeft niets te maken een werkster dus de helft van haar dat vijf december toch een feest is. Een met de afstand tot de hoek. Is hier werktijd voor privé en de andere helft beetje snoepen hoort er op deze echtjiets tegen te doen? (voor de zaak werkt, kan de helft van ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bvjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Ziekenhuiskosten. N. N. stelt een vraag over betaling van ziekenhuiskos ten. U doet het verstandigst u direct in Indien er geen parkeerverbod in die straat is, mag de auto overal geplaatst worden, natuurlijk met inachtneming van de wettelijke en veelal ook plaatse verbinding te stellen met de dienst van dJke voorschriften. Om nu een auto te *\lftnfrtrtv, Vi Vinin trn vi AAM i ry r\ 1 r r\ sociale zaken. Speelt u open kaart en wij zijn er zeker dan dat er geholpen zal worlen. Wij zouden een ieder willen aanraden voor enkele centen extra pre mie een aanvullende verzekering te zlJn sluiten voor onbeperkte ziekenhuisopna me. Dat is toch het allerbeste dat plaatsen voor het huis van een (zieke) buurman noemen wij onfatsoenlijk. Naar onze mening zal die onfatsoenlijke autobezitter toch wel voor rede vatbaar als het er om gaat een medemens ter wille te zijn? Loon van werkster. Wanneer men haar loon als zakelijke uitgave worden gezien. Droom. Abonnee B. S. A. vraagt: Wat is eigenlijk een droom? Volgens de moderne psychologie is er veel voor te zeggen om de droom „de behoeder van de slaap" te noemen, om dat in die toestand allerlei problemen min of meer bevredigend in de vorm van fantasieën worden opgelost. Als die kennis van u niet zoveel droomde, lag hij wellicht nacht aan nacht wakker! Het voorbeeld van de mooie toespraak illustreert misschien wel wat ik al ver meldde: de droom4 hééft n.l. ook dik wijls het karakter van een wensvervul ling. Verwaarloosde tuin. Ik heb een huis met goed aangelegde tuin ver huurd, zonder contract. Deze tuin is door huurder nu totaal verwaarloosd, er staat alleen nog hoog onkruid in. Kan ik huurder verplichten deze tuin behoorlijk te onderhouden? Het is een schande voor de gehele omgeving, al dus Th. C. Waarschuwt u de huurder, dat hij in derdaad hiertoe verplicht is. Artikel 1599 van het B.W. zegt n.l.: „Indien (tussen de verhuurder en de huurder) van het verhuurde geen beschrijving is opgemaakt, worde de huurder ten aan zien van het onderhoud, hetwelk ten laste van huurders komt, behoudens te genbewijs voorondersteld het gehuurde in goede staat te hebben aanvaard en moet hij het in die staat teruggeven". Niet voldoen aan deze verplichting maakt de huurder aansprakelijk voor de ontstane schade. In uw belang ver melden wij nog, dat deze vordering we- gens niet behoorlijke wederoplevering spoedig na het einde van de huur moet worden ingesteld. De huurder moet be grijpen, dat het niet-onderhouden van een tuin deze voor lange tijd onbruik baar kan maken, waardoor de schade aanmerkelijk kan zijn. Winstbelasting. Als ik mijn twee jaar geleden aangekocht onroerend goed nu weer verkoop, welke belasting moet ik dan betalen van mijn gemaakte winst, aldus H. T. D. Geen winst- of inkomstenbelasting, tenzij het pand een bedrijfspand is, of de winst in samenhang met een uit geoefend beroep of bedrijf is gemaakt. Geluiddicht. Hoe kan ik een hard board tussenwand geluiddicht maken? vraagt abonnee. U zult in elk geval deze wand dub belwandig moeten maken. Het beste kunt u dan een tussenruimte houden van 1015 cm. Deze tussenruimte kunt u opvullen met glaswol of schuimplastic. Zorgt u er vooral goed voor, dat er geen open naden of kieren overblijven. Alles zorgvuldig dichtplakken. Beo. Kunt u mij zo volledig mo gelijke inlichtingen verschaffen over een beo vraagt J. A. Hij doet zo vreemd. Waarschijnlijk wordt uw beo onrus tig bij weinig lamplicht, omdat zijn om geving en ook de mensen die in huis zijn, nog niet vertrouwd zijn voor hem. In het halfdonker kan hij dan niet goed alles volgen en wordt dus zenuwachtig. 1 Als hij te dicht bij een televisietoestel geplaatst is, kunnen de hoge trillingen inderdaad een schadelijke invloed op hem hebben. Sommige vogels raken er zelfs bewusteloos van. Houdt u de beo dus op een flinke afstand, zet u hem desnoods apart als u het toestel aan hebt staan. Het roken van sigaretten e.d. is vanzelfsprekend voor geen enkele vogel goed, net zo min als voor de mens trouwens. Maar een vogel, die nog l zo veel dichter bij de natuur staat, is natuurlijk helemaal niet gewend aan onze met rook gevulde kamers. De mi nimale ruimte, waarin hij verkeren kan, is toch minstens wel een flinke pape- gaaienkooi. Een maximum ruimte be staat natuurlijk niet in onze beperkte woonruimten. Canadese kerkhoven. Hoeveel Ca nadese kerkhoven zijn er in Nederland en waar? Er zijn in totaal drie Canadese kerk hoven in Nederland, t.w. in Bergen op Zoom, Holten en Groesbeek. 'Hlil EG EN KapelU Z.-B. Tel. 01102-223 H.D.Z. en DUKAATRINGEN in iedere gewenste breedte YERSEKE Voetbalnieuws. Opnieuw stak vorige week het weer een spaak in het wiel voor wat betreft het voetbalprogramma. Geen enkele wedstrijd kon doorgang vinden. Zater dag nam de K.N.V.B. zelf maar het be sluit om alle voor zondag vastgestelde amteurwedstrijden af te gelasten. Zaterdag a.s. speelt Yerseke III uit tegen A.Z.V.V. II. Zondag gaat Yerseke II bij Patrijzen op bezoek en Yerseke I speelt thuis tegen Biervliet. Yerseke III durven wij een overwinning te voor spellen, iets wat we Yerseke I en II alleen maar toewensen. Yerseke I heeft echter nog een appeltje met Biervliet te schillen, daar de uitwedstrijd tegen deze ploeg werd verloren. Als men, evenals tegen Clinge, niet tegen hard werken opziet, dan zit er toch wel een overwinning in. Vergadering Plattelandsvrouwen. Dinsdag 22 november vergaderden de Plattelandsvrouwen van Yerseke in de bovenzaal van hotel Oesterbeurs. Na dat de presidente de aanwezigen, die in groten getale waren opgekomen, wel- kom had geheten, werd het woord ge- I geven aan de spreekster, mevr. Van Stapel-Manoth, die een lezing hield over spanningen en veranderingen in het ge zin, waarin alle dames werden betrok- i ken. In de pauze werd ter versterking van de kas een verloting gehouden. Na afloop dankte de presidente de spreek ster voor de boeiende avond. WATERGBTWDBW WEMBLDIXGK Van 410 december 1960 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.22 4.35 9.57 10.11 Maandag 4.56 5.06 10.30 10.45 Dinsdag 5.25 5.38 11.02 11.19 Woensdag 5.56 6.12 11.35 11.52 Donderdag 6.27 6.47 12.09 Vrijdag 7.01 7.23 0.24 12.45 Zaterdag 7.38 8.08 1.01 1.25 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1