NIEUWS; Eh i ADVERTENTIEBLAD VOO R ZUIDBEVELA ND oveRöenkinq (joodwill Voor de balie: Eigen of sociaal belang? Pontiac Hydraulic horlogee 26STE JAARGANG No. 26 25 NOVEMBER 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGBN J. Kole Yerseke Tel, 372 Weer of géén weer Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR BOUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-245S Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poot 2,50 per halfjaar Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PBYL KRUIN IN GEN ADMINISTRATIE MARKT 1» - TBUEF. 01130«81 GIBO 28426 Advertentieprijs 1-36 mm 3,ver eter 12 cent per nam Ingelanden mededelingen dubbel tarief Ia te zenden vóór woensdag 12 mir In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen. Ik ga heen om u plaats te bereiden. Joh. 14 2. Daar hangt zeer zeker voor ons, men sen van tijd en stof, een sluier over de geheimenissen der eeuwigheid. Men hoort wel eens stemmen opgaan, die murmureren over de onzekerheid. Die menen, dat ons daardoor iets onthouden is, waarop wij recht hebben. Dat on gelovigen zo spreken is begrijpelijk en natuurlijk. Maar dat zij, die de Here liefhebben, en geloven in de liefde van de Heiland en Hogepriester onzer zie len, zo spreken, is in elk opzicht on gerijmd. Wij weten toch, dat God ons niets onthoudt wat wij nodig hebben te weten. Wij hebben ook volkomen zeker heid van hetgeen wij in de gedaante dezes stofs bevatten kunnen, omtrent het toekomende leven, indien wij de schriften geloven. Hij, Die als een onzer onder ons gewandeld en geleefd heeft, is ons voorgegaan naar die eeuwige wo ningen, Hij heft de sluier op, zover wij dat verstaan kunnen, door ze te noe men het Vaderhuis. Door ons Zijn dier bare beloften na te laten dat Hij, ons daar plaats bereidt. Dddr, waarheen Hij is opgevaren in de Hoogte. En op de vraag of daar plaats is voor velen, of daar geen vreze voor afwijzing is uit gebrek aan plaats, zegt Hij ons: dat Vaderhuis heeft vele woningen. Daar is dus verscheidenheid en ruimte en de eeuwige liefde draagt eenmaal daarheen allen, die Hem hier de trouw bewaard hebben. Onder Uwe Levensbomen Zal 't ons zijn alsof wij dromen, Breng ons, Heer, in 'tParadijs! (Uit een Dagboek) I I We zijn in ons land diep doordrongen van de waarde en de noodzaak van een democratische staatsinrichting. Die de mocratie is gericht op, zoals Prof. Jo- sephus Jitta het eens aanduidde: „de erkenning van de gelijkwaardigheid der mensen in ethisch opzicht". Het doel is dus vooral ook gericht op sociale recht vaardigheid. Maar over de verwerkelij king van sociaal-rechtvaardige verhou dingen heeft ieder zo zijn eigen ideeën, die beïnvloed worden door de positie die men inneemt en door de tijdsom standigheden. Die verschillen van inzicht maken het juist noodzakelijk om sociale maatrege len wettelijk vast te leggen en voor te schrijven. In wezen is dat eigenlijk een aantasting der democratie, maar zonder dit zou een belangrijk deel van het volk er niet naar leven en zou er dus van de rechtvaardigheid niet veel terecht komen. Bij alles wat er op sociaal ge bied gevraagd, geëist, bepleit wordt, dient ook in het oog te worden gehou den of de verwezenlijking ervan onze nationale economie niet te zeer be nadeelt. Zou dit het geval zijn, dan be tekent dit immers dat op de duur ons volk er niet beter doch armer door werd. Het inzicht in het geheel is maar zeer weinigen gegeven. Het wordt ook Steeds moeilijker in een wereld waarin steeds meer mensen aan een menswaar dig bestaan geholpen moeten worden, waarin door allerlei oorzaken meer re kening met de verschillende delen ge houden moet worden, waarin de ver houdingen dus steeds ingewikkelder worden en van een zuiver nationale po litiek nauwelijks meer sprake kan zijn. Wie dus terwille van de sociale recht vaardigheid iets vraagt, houdt vaak al leen rekening met de belangen van de groep waarvoor dit wordt geëist. De zorg voor het geheel wordt maar over gelaten aan de regering, die daardoor tot „kop van Jut" wordt gemaakt, want zij zal veelal een afwachtende houding moeten aannemen en in ieder geval niet ieder tevreden kunnen stellen. Er zijn na de oorlog vele maatrege len tot meer sociale rechtvaardigheid tot stand gekomen, naast diverse met de conjunctuur verband houdende loons verhogingen. Hoewel eisen tot loonsver hoging ook nu steeds nog aan de orde komen, is langzamerhand toch de vraag naar kortere werktijd meer op de voor grond gedrongen, nu speciaal gericht op de verkrijging van een vrije zater dag. Dit geschiedt juist in een tijd, dat onze bedrijven gebukt gaan onder een groot tekort aan arbeidskrachten en de bedrijven dus overvuld zijn met orders. Men zou dus zeggen, dat er zo min mo gelijk arbeidsuren verloren moeten gaan, dat er, nu de kans er is, er zo veel mogelijk gewerkt zou moeten wor den, opdat het ons allen financiëel beter zou gaan. Ook hier liggen de belangen verschillend en ieder denkt alleen maar weer aan zijn eigen belang. Verschillende bedrijven gingen reeds over tot het instellen van een vrije za terdag om daardoor het personeel te binden en niet nog meer verloop van arbeidskrachten te krijgen. Dit werkt als een sneeuwbal, want willen andere bedrijven hun personeel niet zien ver huizen, dan moeten ook zy wel over gaan tot het instellen van een vrije za terdag. En zo werkt dit systeem nu bij zonder vlug, gevoed door het eigen be lang van bedrijven en arbeiders. Dat onze nationale economie er mee gebaat is, is nauwelijks aan te nemen, maar daarop let men dan ook niet zo zeer. Dit probleem speelt echter niet alleen in Nederland, in andere Westeuropese landen is het ook aan de orde of is men op dit punt zelfs al veel verder. Nu is het echter moeilijk vol te houden, dat dit een punt van meer sociale recht vaardigheid is, want dit heeft uiter aard niets te maken met nivellering, met gelijkstelling der standen. Over het algemeen kan men zeggen, dat in iedere stand gewerkt moet worden en als er van ongelijkheid sprake is, dan is deze eerder in het voor- dan in het nadeel van de arbeiders. We kunnen de verkorte arbeidstijd dan ook niet als een sociale maatregel zien. Het is zuiver het dienen van het eigenbelang, gesteund door de aspecten van de gunstige conjunctuur, Met so ciale rechtvaardigheid heeft dit niets te maken, integendeel zullen vooral de kleinere ondernemers en al wie daarop aangewezen zijn er de grootste Jasten van krijgen te dragen, althans in de overgangstijd. Voor hen Atekent dit drijven naar een verkorte arbeidsweek eerder sociale onrechtvaardigheid. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) weliswaar wat schrammen bij had op gelopen, maar hij was niet kleinzerig. (Dit laatste was in het verhaal het enige dat met de waarheid overeen kwam.) De schrammen zaten maar aan de buitenkant. Maar er moest beslist sprake zijn van inwendige kneuzingen. Ergens in zijn binnenste voelde hij zo'n knagende, soms zelfs stekende pijn, Meestal lag de man enkele minuten later op de brancard om door vaardige handen behoedzaam in het ziekenhuis bed te worden gevleid. Onder het ver orberen van lichte kostjes en in aan gename kout met de omliggenden liet hij zich temperaturen en vertroetelen. De schrammen genazen spoedig, maar de klachten over inwendige pijnen hiel den aan. De dokters bogen zich over het me dische raadsel. Soms kwam er een te spreken over een maagoperatie. Dan had de man een uurtje later de over jas weer aan, weer of geen weer. Ook tegen het inslikken van slangen koes terde hij grote bezwaren. Niet zodra werd daar over gesproken of hij sprong uit bed, greep zijn kleren en zócht een goed heenkomen. Met nieuwe schram men meldde hij zich dan in een andere plaats bij een ander ziekenhuis, en daar begon alles weer van voren af aan-. Tenslotte heeft de justitie er een eind aan gemaakt. De politierechter heeft de ziekenhuisligger zes dagen hechtenis gegeven, met een jaar opzending naar de Rijks Werk Inrichting, wegens het rondzwerven zonder middelen van be staan. De ziekenhuisstatistieken zullen het volgend jaar beslist een gunstiger cijfer te zien geven, WïLLV H. HEITLING (Nadruk verboden) BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED DE ZIEKENHUISLIGGER Deze 39-jarige verdachte was oor spronkelijk mijnwerker van beroep ge weest. De tweede helft van die titel be viel hem evenwel niet; „werker" mis stond hem, vond hij. En zo kwam hij er toe zich een nieuw beroep te creëren, waarbij niet behoeft te worden gewerkt. Hij werd ziekenhuisligger. Het ambt van ziekenhuisligger komt in ons land slechts zelden voor. Waar schijnlijk is deze verdachte de enige die beroepshalve in ziekenhuizen gaat lig gen. Men heeft voor deze tak van be drijf weliswaar geen bedrijfskapitaal nodig, maar wel gedegen vakkennis en een flinke dosis moed. De man ging aldus te werk. Zodra het weerbericht van De Bilt ging zeu ren over diepe depressies bij de Azoren en regen- en koufronten die ons land naderden werd hij actief. Hij ging voor een spiegel staan en bracht zichzelf een flinke hoeveelheid krassen en schram men toe. Dat is een vrij pijnlijke geschiedenis, maar de gewezen mijnwerker had dat er voor over. Aan werken had hij nog groter hekel dan aan pijn. De krabben en beschadigingen kwamen niet alleen op zijn gezicht te zitten. Hij bewerkte ook zijn borst, en als er een langduri ge periode van slecht weer dreigde bo vendien zijn buik. Aldus toegetakeld meldde hij zich bij het ziekenhuis, waar hij aan de schram men nog een meewarig verhaal toe voegde. Met gebroken stem vertelde hij dat hij het slachtoffer was van een on geluk. Steunend zei hy dat hij daar Het „weer" is een mooie uitvinding, want liet geeft ons tenminste de zeker heid altijd iets achter de hand te heb ben om over te praten zodra alle an dere gespreksbronnen zijn opgedroogd, Nu heben wij als het om „opdro gen" gaat in het Nederlandse „weer" zeker niets te duchten. Het ls dit wei nig opwekkende gegeven, dat ons van nature geneigd maakt in alles wat we doen en niet doen het weer te verdis conteren. In onze dagindeling, in onze linnenkast, in onze vakantieplannen, in onze verzekeringspolis en ga-maar door. Overal spreekt „het weer" eqn, woordje mee. Wij laten ons door dat weer piet gauw uit het veld slaan. „Weey of géén weer" is een goed Nederlands gezegde, dat van qnze stoerheid getuigt. We houden daarbij met „géén weer" allemaal re kening, ai was het aHeen maar omdat „geen weer" óók weer is, namelijk hon denweer. Plensbuien. Sneeuwstormen. Hagelbuien. Mistbanken. Ook in het verkeer speelt „géén weer" een grote rol. JUIST in het ver keer moet de barometerstand ons ter harte gaan. In 1959 was in West- Duitsland by 4 van de verkeers ongevallen met lichamelijk letsel regen, sneeuw of ijzel de enige en directe aan leiding tot het ongeluk. Dat is niet veel, zult u misschien zeggen. Maar het is 4 te veel wanneer men zich reali seert dat deze ongelukken door extra voorzichtigheid voorkomen hadden kun nen worden. Slecht weer vraagt op de weg extra voorzichtigheid. Wie in ons kikkerland „slecht weer" zegt, zegt „regen". Wel nu, toon op de weg óók bij regen, dat u uw rijstijl in de hand hebt en van minuut tot minuut künt aanpassen aan de „wisselende bewolking": Het zicht wordt slechter, de remweg langer. Houdt daarom nóg meer af stand wanneer u in een file rijdt. Met natte bladeren en van regen spiegelend asfalt begeeft u zich let terlijk op glas ijs; daarom niet plot seling remmen of accelereren en geen korte bochten maken. Bedenk dat bij natte wegen uw ban den een woordje meespreken. Laat regelmatig het profiel controleren. Met gladde banden riskeert u uw én andermans leven. Bij regenweer is het verblindings gevaar dubbel zo groot. Dim daarom tijdig en rijd op goedverlichte stads wegen bij voorkeur met stadslichten. Ontsteek in fikse regenbuien óók overdag uw koplampen, En tenslotte: toon nóg meer hoffe lijkheid jegens uw medeweggebrui kers, Spaar hen voor stortbaden. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer 100 °/0 waterdicht en condensvrij vanaf f 81,50 Dagelijks aan hull (e ontbieden Kapelle Z.-B. Tel. 01102-223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Kattestaarten. Is er ook een be strijdingsmiddel tegen kattestaarten in de groentetuin? Vraagt abonnee. Wanneer u het geduld kunt opbrengen om ze steeds weer uit te trekken, dan krijgt u ze zeker onder de knie. U moet ze echter niet afsteken, maar trachten met wortel en pi te pakken te krygen. Anders kunt u het eens proberen met agroxone en ze daarmee begieten. Door dit middel verdwijnt namelijk alles, be halve gras. De gebruiksaanwijzing staat op het flesje, dat u bij elke zaadhandel kunt kopen. Gouden koets. Y. H. schrijft: ik zou graag alles willen weten van de gouden koets, bouwer, bouwjaar, enz. De gouden koets, die zoals bekend gemeenlijk slechts éénmaal per jaar wordt gebruikt en wel bij de opening van de Staten-Generaal op de derde dinsdag in september (Prinsjesdag), is een geschenk van de burgerij van Am sterdam aan Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar troonsbestijging in 1898. Deze gouden koets werd doei H.M. voor het eerst in 1901 gebruikt. Bouwer is de rijtuigmakery van Spijker te Amsterdam. Behalve het goud, dat de krullen en het sierwerk van de gou den koets bedekt en deze koets zo ko ninklijk doet zijn, komt al het materiaal waaruit hij gemaakt is uit Nederland. De gouden koets is gebouwd in renais sancestijl met lofwerk en beeldgroepen, die elk een symbolische betekenis heb ben. Het dak bijvoorbeeld wordt be kroond door symbolen van de vier voor naamste factoren, die de volkswelvaart vormen, de handel, de arbeid, de scheep vaart en de landbouw. Samen dragen de vier figuren kroon, scepter en rijks zwaard. De kroonlijst draagt de wapens van de elf provinciën en dat van Am sterdam en de wielen stellen draaiende zonnen voor, die de glans van het ko ninklijk huis uitstralen. Godsdienst, recht, leger, kunst, we tenschap en arbeid worden zinnebeel dig voorgesteld op het relief onder de ramen van de koets. De scharnieren van de deuren dragen de beeltenissen van de leeuw als symbool van kracht en van de uil als dat van wijsheid. De panelen van de koets zijn aan beide kanten beschilderd met voorstellingen van de Nederlandse Maagd. De voorkant van de koets doelt op de toekomst. Leerlingen stellen het onder wijs voor, het recht beschermt een ge kwetste arbeider, een blinde grijsaard, een weduwe en wezen. Aan de achter kant is de geschiedenis in voorstellin gen te zien. Toen de Duitsers de koets wilden wegslepen in de bezettingstijd, bleek hij te groot voor vervoer per trein. Zij hebben niet gedacht aan de mogelyk- heid, de koets te demonteren. Zo is deze kostbare koets in de oorlog ge- i spaard. Franse geranium. Hoe kan ik een Franse geranium komende winter over houden? Aldus G. D. De Franse geranium is heel goed over te houden door haar in de rusttijd wei nig water te geven; dus eigenlijk moe ten we de plant laten verarmen. Zo nu en dan een beetje water en geen kunst mest. In maart weer normaal water geven en wekelijks wat kunstmest. Glimplekken. B. M. S. vraagt: hoe verwijder ik glimmende plekken uit mijn terlenka pantalon? Dat is geen onaangename eigenschap van speciaal een dergelijke broek, maar dit komt ook voor bij kamgaren stoffen enz. U kunt deze glimmende plekken verwijderen met geest van salmiak in water verdund (1 op 10) door de plek ken hiermede nat te maken. Glazen schaaltje. Ik had een ge woon glazen schaaltje met aluminium borrellepeltjes staan en op zeker mo ment zonder enige aanleiding ontplofte het ding als een atoom in de onmoge lijk kleinste deeltjes uit elkaar. Het gaf een hele knal. Hoe kan dat aldus M. V. Wij kunnen ons voorstellen dat u schrok toen het borrellepeltjesglas par does uiteen sprong. Toch is dit een ver schijnsel dat hoewel zelden voorko mend volkomen verklaarbaar is. Glas van deze soort is altijd gietwerk, zodat het van gloeiende glaspasta is af gekoeld en verhard. De moleculen van het glas die in verhitte toestand grote bewegingsvrijheid hebben, moeten zich door afkoeling in een kleiner bestek hergroeperen en daardoor ontstaan spanningen, die zich om de geringste aanleiding vrijmaken. Een trilling door een dichtslaande deur, een tochtvlaag, het aanstrijken van een toon, die toe vallig correspondeert met de eigen tril ling van het glas, zijn al voldoende om de explosie te doen ontstaan. Het ver haal van het wijnglas dat versplinterde nadat men het even met het mes had aangetikt, is een klassiek verhaal. Ook zijn er gevallen bekend van limonade- en colaflesjes, die in stukken braken, alleen door het werken met een fles- opener. Ieder gegoten glas is een mo gelijke „bom", al komt het zelden voor dat een onnaspeurbare aanleiding net het druppeltje „overspanning" leverde dat haar deed barsten. Van het voetbalveld. Van de vijf voor vorige week vast gestelde wedstrijden gingen er tengevol ge van de slechte weersomstandigheden weer vier niet door. Alleen Yerseke I toog zondag in een stromende regen naar Clinge en wel met vier invallers. Dit laatste feit bleek voor de spelers juist een stimulans om tegen de kop lopers zo fel van leer te trekken, dat de punten mee naar Yerseke kwamen. Het werd een 21 overwinning, die be vochten werd door sterk verdedigend te spelen met in de voorhoede Theo de Wee als eenzame speerpunt, die des ondanks twee doelpunten wist te sco ren, het eerste met een kopbal, nadat de bal uit een schitterend schot van juniore Bram van Stee van de lat te rugketste, terwijl hij er bij het tweede als de kippen bij was om een door de keeper losgelaten bal juist in het enige vrij gelaten gaatje van het doel te j prikken. De achterhoede, waarin Hans Ridderhof als spil schitterde, wist door uitstekend spel de schade tot een doel punt te beperken en na afloop verlieten de spelers moe, maar uiterst tevreden het modderige veld. Hier werd weer eens bewezen, dat men, als is men ver zwakt, met hard werken zeer veel kan bereiken. Zaterdag a.s. speelt Yerseke III thuis tegen Kloetinge II. De junioren A gaan naar Borssele en de junioren B naar Rilland. Yerseke II speelt zondag uit tegen Terneuzen III en Yerseke I krijgt Koewacht op bezoek. WATERGETIJDEN WKMELDINGK Van 27 november3 december 1960 Zaterdag 3 december: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.19 11.15 3.39 4.19 Maandag 11.47 5.00 5.39 Dinsdag 0.37 12.55 6.17 6.47 Woensdag 1.35 1.50 7.12 7.36 Donderdag 2.21 2.39 7.58 8.20 Vrijdag 3.08 3.19 8.39 9.00 Zaterdag 3.47 3.59 9.20 9.34 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1