NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq Ijooilwill Moeder ★llABYDERM Het loopt weer tegen 5 december 26STE JAARGANG No. 25 18 NOVEMBER 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN jv-i; - J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Moede zijnde, nochtans ver volgende. Richt. 8 4. Wij kunnen soms zo moede zijn. Al gemeen hoort men in onze dagen van vermoeidheid spreken. Menigeen is in verzoeking de levensstrijd op te geven, eer hij nog ter helfte volstreden is. Toch wijst onze dagtekst op iets anders dan „opgeven", dan neer te zitten in uit putting van kracht. Gideons krijgs knechten hadden een hete strijd achter zich, van enkelen tegen velen, maar hun krachten hielden het uit. Zij gin gen voort de vijand te vervolgen, om dat zij wisten dat de Here met hen was. Anders moge onze strijd zijn, niet met vleselijke, maar met geestelijke wapens, anders is ook onze vermoeid heid, niet lichamelijk, maar geestelijk, in afgematheid der ziel. Maar het is de zelfde machtige Helper, die ons met nieuwe kracht wil aangorden. Wij heb ben Zijn woord, dat Hij de sterkte ver menigvuldigt, zodra wij die van Hem verwachten. Zijn wij heden moede Zouden wjj zo gaarne de arbeid willen staken, de armen slap laten hangen en niet meer stroomop roeien? Bedenken wij dan, dat Hij nabij is, die ons deze arbeid op de hand zette, die ons die tegenstand te overwinnen, die stroom te doorworste len gaf. Heffen wij onze ogen dan op naar de eeuwige Heuvelen, waar de kroon ons wacht. Slechts die volhoudt in de strijd, wordt gekroond aan het einde der baan! Aan d' overzij der Doodsjordaan Wordt ons het kruis ontnomen. De Heiland biedt de kroon ons aan, Als w' in Zijn hemel komen. (Wordt vervolgd) Vermoedelijk zullen velen ook dit jaar weer beginnen te zeggen ,,,dat ze er beslist niet aan doen", aan Sinter klaas natuurlijk. Misschien een pre sentje onder de kerstboom, maar dat zien ze nog wel. Maar naarmate de dagen korten, het buiten onbehagelijk en binnen zo behagelijk en gezellig wordt, gaat die goede oude 5-december- sfeer hun toch weer parten spelen. Zul len we toch maar nietalleen voor de kinderenen de volwassenen dan elk een kleinigheid. En natuurlijk is het resultaat, dat 5 december, net als elk jaar, helemaal echt en in en in Neder lands wordt gevierd. Het kind en het kind in de volwassene. Daarom is het ook zo aardig pre sentjes te geven die ook door en door Nederlands zijn, dat wil zeggen in Ne derland gemaakt, met Nederlands ver nuft en vakmanschap. En als we nu toch zo echt Nederlands doen, dan wil len wij het eens hebben over een vrije tijdsbesteding vooral voor jong, maar ook voor de volwassenen, die altijd een beetje van het kind in zich houden, die het gezin bij elkaar houdt, heel vaak Spannend, interessant en leerzaam. Ook de moderne kwartetten zjjn de moeite waard. De kaarten zijn afwas- ook heel leerzaam is en die al door l baar en kunnen worden gebogen, zon- vele geslachten is beoefend. Wij bedoe len het gezelschapsspel, te spelen met twee of meer personen. En zegt u nu niet, dat dat ouderwets is, want dat is beslist niet zo. Ze zijn er nog, dat goe de oude ganzenbord, het vlooienspel, niet te vergeten „Mens erger je niet" met de zo vertrouwd geworden afbeel ding op de doos, Halma en Lotto, Zwar te Piet en Domino. Maar er zijn ook vele nieuwe en zelfs zeer moderne va riaties. Wij zullen bepaald niet alle spellen opnoemen die door een van de bekendste Nederlandse fabrieken op dit gebied worden gemaakt, want dan zou den wjj de namen moeten noemen van meer dan 250 Jumbo-spellen. Het is haast niet te geloven, maar ze zijn er voor alle leeftijden, in een mooie en stevige uitvoering en voor lage prijzen. Een combinatiedoos met daarin: Mens erger je niet, Halma, Ganzenbord, Dam spel en Wedrenspel komt bijv. op 4,95. Men is er ook in geslaagd een be langrijke export op te bouwen naar vrij wel alle West-Europese landen en vele van die 250 spellen worden ook in het buitenland gebruikt. Zeer modern is Electro, een elek trisch vraag- en antwoordspel met vra gen op allerlei gebied en voor elke leef tijd. Als het lampje gaat branden is het antwoord goed. De gronddoos bevat 216 vragen, maar daarnaast bestaan er mappen met aanvullende vragen. En kele onderwerpen: vliegtuigtypes, sche pen, edelstenen, bijbelse geschiedenis, motor-onderdelen, toerisme, muziek, paddestoelen, allerlei techniek, enz. enz. 1 H Wiens strategie zal overwinnen? rolschaatsen namelijk. Vele gemeente besturen hebben al speciale rolschaat- senbanen laten aanleggen of bepaalde pleinen aangewezen als rolschaats- gebied, zodat de kinderen zonder ge vaar kunnen rollen. Ook in Nederland worden rolschaatsen gemaakt van een zeer soliede constructie. De ESMI en TS59-rolschaatsen hebben een speciale voetbevestiging door middel van grote leren teenkappen, welke op 4 punten aan de voetplaat van de rolschaats zijn bevestigd. Op deze wijze wordt bescha diging van de schoenen voorkomen. De teenkappen worden met een veter op maat aangetrokken. Dan hebben zij speciaal gelagerde, zeer slijtvaste rubber wielen. De rolschaats voor de beginners wordt hier gebracht met kleine stalen wiel tjes, eveneens dubbel gelagerd. Deze, „Elfje" genaamd, kost bijv. 18,50 en dat loopt dan op, tot de duurdere be stuurbare modellen tot 29,90 en 31,50 (met rubber wielen). Kwalitatief goede en duurzame rol- B I N N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED er zich niet gemakkelijk aan verwonden of hun kleren openscheuren, b.v. langs de openbare weg. Op die plaats verdient het dus aanbeveling, om op de grens eerst een gewone draad te spannen en daarachter het prikkeldraad. Clivia. Mijn clivia krijgt de laatste tijd steeds nieuw bladeren, maar heeft ouderen zitten nog bijeen en vader enischaatsen die elke vergelijking met het aj in~ ëëen 3 ïaar ëebloeid Hoe"kan~ik zrjn grote zoon willen nu eens een spel buitenlandse nrodukt met p-la no kunnen Z geen a jaar gemoeid. Moe Kan ik spelen waar men de hersens geducht doorstaan en ook wat de prijs betreftlaten bloelen Aldus een abonnee. bij moet gebruiken. Zoiets als schaken bijvoorbeeld, maar daarin is de zoon geen matador. Nee, dan liever Stratego, dan beleven de „stille medespelers" ook spannende uren. Het doel bij dit spel is het vaandel der tegenpartij te verove ren, waartoe iedere speler een leger van 40 speelstukken, in rangorde van laag tot hoog krijgt, te weten: 1 spion; 8 verkenners; 5 mineurs; 4 sergeants; 4 luitenants; 4 kapiteins; 3 majoors; 2 kolonels; 1 generaal; 1 maarschalk; 1 vaandel en 6 bommen. Het is helemaal niet de bedoeling een oorlogsspel te brengen, doch de rangorde van het le ger leent er zich goed voor de stukken een bepaalde waarde te geven en men kan niet zien weike rang een stuk van de tegenpartij heeft. Het gaat erom, het vaandel te verdedigen. Een span nend spel voor volwassenen, waarbij net als bij dammen en schaken veel denkwerk en veel strategie te pas komt. Maar ook 's winters zijn er dagen met mooi weer en dan willen de kinderen graag naar buiten, en wat kunnen ze dan beter doen dan aan de rol gaan en dit bedoelen wjj dan letterlijk, op volledig kunnen concurreren. Een echt Nederlands cadeau voor een bij uitstek Nederlands feest als dat van Sint-Ni- colaas. En dit waren zo maar enkele tips voor Sinterklaaspresentjes van Neder In november breekt de rusttijd aan van de clivia. Zij moet dan beslist ar moe lijden om tot bloemvorming te ko men. Geeft u haar dan slechts weinig water en zet de bemesting stop. De plant kan op een zonnige plaats tussen 8 en 10° C. overwinteren. Wanneer u lands fabrikaat, waarvan er nog zeer de bloemknop ontdekt, kunt u haar weer vele te noemen zijn. Wij hopen, dat ze warmer zetten, maar pas meer gieten van pas zullen komen en de vreugde op als de bloemstengel 15 cm lang is. Ge- 5 december zullen helpen verhogen. durende de bloei zorgen voor een goede watervoorziening en eens in de week j kunst- of natuurmest geven. Is het ein delijk met de bloei gedaan, dan de bloemstengel zo diep mogelijk afsnijden, om zo min mogelijk kracht van de plant te vergen. Het overgebleven stompje verdroogt spoedig en wordt dan omhoog getrokken. Na de bloei begint de eigen lijke groei van de plant. Zij heeft dan veel voedsel nodig, zodat u op dezelfde voet kunt doorgaan met het toedienen van water en meststoffen, terwijl u te vens de bladeren eens per week met lauw water moet afsponsen. Een derge lijke goed behandelde clivia is in staat om in één jaar 46 nieuwe bladeren voort te brengen. Zjj weten met hun vrye tyd wel raad! der dat er vouwen in komen. In de spelregels, bijvoorbeeld bjj het steden- kwartet, worden bijzonderheden ge geven over die verschillende steden. Voor alles wat man is moet het auto kwartet wel heel interessant zjjn. Auto's uit de gehele wereld en achter op de uitgebreide handleiding tal van ge gevens over de getoonde auto's. Jumbo heeft aan de kleintjes gedacht met een sprookjeskwartet, waarbij in de hand leiding elk sprookje in het kort is weer gegeven. De hele kleintjes zullen met hun kleurentorentjes en daarbij passende kleurendobbelstenen beslist een tijdje zoet zijn enkleuren leren onder scheiden en Hamertje Tik zet hun fan tasie aan het werk. En ach, er is altijd nog wel tijd voor een spelletje, als u wilt voordat de televisie begint, op een regenachtige zondagmiddag of een an der ogenblik, dat de kinderen eens wat anders willen. De meisjes zijn blij met borduur- prentjes, kralenkaartjes, felicitatie kaartjes, kurkematjes en raffiamand- jes, allemaal om zelf te doen en de kleuters kunnen zoet zijn met de plastic plakplaatjes zonder lijm jn de vorm van bloemen en sprookjesfiguren. Zo gaat het er hard op lijken, dat wij u alle spellen toch gaan noemen en dat is niet de bedoeling. Trouwens, voor de kinderen is het bedtijd, dat staat dui delijk te lezen op de Mistery Clock, een cadeau voor ieder, die precies wil weten hoe laat het is. Dat mysterieuze is de wijzerplaat van doorzichtig plexi glas, waarop de vergulde wijzers zijn aangebracht, die in de ruimte lijken te zweven, terwijl de klok onzichtbaar wordt aangedreven door een zelfstar- tende synchroonmotor 220240 volt, 50 perioden, 3 watt. Door middel van een lampje in de goudkleurige voet worden de uuraan duidingen verlicht. Zeer mooi van vorm, een prachtig voorbeeld van Nederlands vakmanschap. Wel iets duurder, dan een „cadeautje" 81,00 maar het is dan ook een waardevolle comple tering van het interieur. Hoe vaak per dag kijken we niet op de klok, hoe be langrijk is dan ook haar vorm en kwa liteit. Nu, de kwaliteit is beslist geen mysterie. Een strategisch spel voor de ouderen. Het klokje van gehoorzaamheid heeft voor de kinderen geslagen, maar de ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief A.O.W.-uitkering. A. B. vraagt: Wanneer een man en vrouw elk a.o.w. hebben en dus 65 jaar geweest zijn, daarna gaan trouwen, krijgen zij dan a.o.w. voor gehuwden of houdt elk zijn eigen uitkering voor alleenstaande? In dit geval behoudt zowel de man als de vrouw de uitkering voor ongehuw- den. Van het voetbalveld. Vorige week werd de voor Yerseke III vastgestelde wedstrijd tegen Drie wegen uitgesteld. De A-junioren won nen met 50 van Borssele A, het enige positieve resultaat van het weekend, want Yerseke II leed de verwachte ne derlaag tegen Kruiningen. Het werd 49. Yerseke I kreeg een gevoelige 14 nederlaag te slikken tegen Steen maar dan moet u meer huur betalen, ien dat °pt figea veld' Hoewel de uitslag Deze huur komt door die aan te bren- wat geflatteerd was was de nederlaag i verdiend. Men speelde te veel met twee linies, een achterlinie en een voorlinie, waartussen geen enkel verband bestond, zodat het middenveld volledig werd prijs gegeven. Het gevolg was, dat Steen voor alle doelpunten zorgde. Zelfs gen verbetering dan te liggen op die van gelijkwaardige woningen. Hoogste punt van Nederland. K. vraagt: Waar kan ik het hoogste punt van Nederland vinden? Hiervoor zult u een bezoek moeten het tegenpunt werd door haar gescoord, brengen aan Vaals in Limburg. Bij deze Voor zaterdag staan op het program plaats ligt de Vaalserberg met het hoog- ma: Beren IYerseke III, Yerseke A ste punt en wel op 322,6 m. Bedoelt u en B te&en Hansw. Boys A en B. Zon- torens, dan is het IJsselstein met de dag speelt Yerseke II thuis tegen Kwa- Floriade. Hoeveel landen deden mee aan de Floriade, vraagt J. H. Deelnemers waren: Nederland, België, ,r ï.-- Luxemburg, West-Duitsland, Denemar- nieuwe zendtoren van de televisie, de dendamme en gaat Yerseke I bij Clinge ken, U.S.A., Zweden, Israël, Monaco,top bereikt de 350 meter^ dat is bijna op bezoek. Aan voorspellingen zullen Italië, Frankrijk, Griekenland, bezoek. Zuid- 50 meter hoger dan de Éiffeltoren te WÜ ons maar niet wagen. Dreigende verkeersopstopping. Zaterdagmorgen dreigde er meerdere Amerika, Turkije, Finland, Engeland, j Parijs. Noorwegen, Zwitserland, Noord-Ierland, Perceel afgrenzen. Iemand mag een ooo Oost-Duitsland, Beieren, Württemburg, perceei weiland, dat aan het zijne grenst, malen een verkeersopstopping op de Nieuw-Guinea, en Ned. Antillen. De tro- met puntdraad afrasteren. Kan dat pre- Grintweg, doordat automobilisten, fiet- pische kas werd verzorgd door Neder- cjeg 0p de scheiding gebeuren, of moet sers en vele kinderen, zeer grote be- landse kwekers met medewerking van jjjj hiervan nog een eind afblijven. Zo Nieuw-Guinea, met planten uit verschil-jja> hoe ver? Aldus een abonnee. Wjj dachten zo (dat komt door de manier waarop de vraag is gesteld), lende landen Bomen omhakken. Een kennis van mij heeft bomen op zijn grond staan. Hij wil ze omhakken, omdat zijn huis nat wordt. Mag dat met het oog op de schoonheidscommissie? Aldus G. Indien deze bomen staan in de kom der gemeente, dan dient u zich te wen den tot het gemeentehuis. Vaak is er een plaatselijke verordening, waarbij het zonder vergunning van B. en W. niet is toegestaan. Staan deze bomen buiten de kom der gemeente, dan is er ver gunning nodig van het Staatbosbeheer, directie Museumlaan 2, Utrecht. Douchecel. A. v. S. vraagt: Kan ik de huiseigenaar verplichten een douchecel aan te leggen in mijn woning welke reeds meer dan dertig jaar oud is? Neen, die verplichting heeft de eige naar niet, want u hebt het huis (dat u slechts gehuurd hebt) zonder douchecel aanvaard. U kunt er wel om vragen, dat als iemand het perceel van een an der mag afrasteren, dat dan gemakke lijk alles onderling opgelost kan worden, zodat hier kennelijk meer achter zit. In het algemeen zouden wij er dit van willen zeggen: jde eigenaar van een stuk land mag zijn eigen perceel af sluiten (zodat niemand er in of er over kan gaan). Dat kan gebeuren door een hek, schutting, muur, prikkeldraad. Het woord afsluiting houdt dit in. Er is evenwel nog een andere mogelijkheid, die evenwel met dit begrip kan samen vallen, n.l. het stellen van een afschei ding (het aangeven van de grenslijn). Afscheiding en afsluiting zijn echter twee afzonderlijke begrippen, doch ge scheiden op dezelfde plaats. De eigenaar heeft echter uit andere hoofde de plicht ervoor te waken, dat hij door gebruik te maken van dit recht anderen niet benadeelt. Als hij prikkeldraad spant, dan moet dit zo gebeuren, dat anderen langstelling hadden voor een wieg, die op de schoorsteen van een huis van een pasgehuwde stond. Vóórhellere Baby-huidje WATERGETIJDEN WEMELDENGE Van 2026 november 1960 Vrijdag 25 november: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 4.23 4.34 9.46 10.11 5.04 5.16 10.32 10.49 5.46 5.59 11.19 11.33 6.28 6.44 12.08 7.12 7.35 0.24 12.59 8.02 8.33 1.17 1.53 9.03 9.50 2.19 2.58

Scheldebode | 1960 | | pagina 1