Voor de balie: 1 jood will NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Geen twee gedwongen rustdagen per week 26STE JAARGANG No. 24 11 NOVEMBER 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUIN IN GEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Ook voor bedden naar J. Kole Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De God aller genade, die ons geroepen heeft tot Zijn eeu wige heerlijkheid in Christus Jezus, die volmake, bevesti- ge, versterke en fundere u. 1 Petr. 5 10 Johannes de Apostel getuigt van on ze Heiland: „Wij hebben Zijn heerlijk heid aanschouwd, een heerlijkheid vol van genade en waarheid". Zo verwon dert het ons dan niet de Apostel hier te horen spreken van de God aller ge nade. Immers de Zone Gods was het beeld des Vaders. God van alle genade, dat is Hij voor alle naar Hem begerige zielen. Deze volheid van genade blijft over ons uitgestort, zolang wij hier le ven. Zolang wij onze vreemdelingsreis en het einddoel niet uit het oog verlie zen. Het einddoel is de eeuwige heer lijkheid in Christus Jezus. Hij laat niet varen het werk, dat Hij aan een mensen ziel begonnen heeft. Ware Hij niet zo oneindig in genadebetoon, hoe zouden wij ooit die heerlijkheid binnengaan Maar wat Hij begint, voleindt Hij ook. Hij wil ons niet alleen bevestigen in de eeuwige keus, versterken in de strijd, maar ook volmaken. Hoe worden alle beproevingen en alle leed dezer aarde ons anders, gemakkelijker te lij den en te dragen, als wij dè,t in het oog houden. Daar moet het doorheen, door die donkere weg, dat smartelijk leed, die beroving van ons aards geluk om eenmaal, als het volmaakte werk Zijner genade, de eeuwige heerlijkheid te mo gen beërven. God is mijn deel in eeuwigheid, Geen macht, die dat kan keren! Ik word door Hem gesteund, geleid, Wat zou mij dan nog deren? (Uit een Dagboek) NADAT DE OOGST IS GEBORGEN... De zomer is verstreken en de vallen de bladeren, regen en wind vertellen ons dat de herfst in het land en de win ter nabij is. Vroeger beschouwde men de winter veelal als een periode van rust. De boer van heden weet echter dat dit momen teel anders is; reeds nu houdt hij zich weer bezig met zijn bouwplan, aan te kopen zaaizaden en bemesting. Vooral de bemesting met fosforzuur is van groot belang. Fosforzuur is in de meeste gronden wel aanwezig, maar moet regelmatig worden aangevuld. Het is dan ook niet rechtstreeks de plant, die men ermede bemest, maar veeleer de grond, die het op zijn beurt weer aan de planten afstaat. Hieruit volgt dan ook dat fosforzuur zonder bezwaar reeds in het najaar gestrooid kan worden. Dit levert zelfs voordeel op, daar de najaarsbemesting meestal de werkver deling op de boerderij ten goede komt en in de bodem een betere verdeling van de meststof doet plaats vinden. Ook zijn de meststoffen thans laag in prijs. Meststoffen als slakkenmeel en kali- zout lenen zich uitstekend om tegelijk te worden uitgestrooid. Ze kunnen goed worden gemengd en leveren een uit stekende en tevens góedkope basis bemesting voor onze bouw- en weilan den. delijk welk een nijver tuinier deze man in zijn vrije tijd is. Hij waarschuwde de buurtjeugd. Hij sprak vermanende en opvoedende woorden. Hij wees op het verschil tussen publiek langs het lijntje en tuinbonen langs het lijntje. Alles ver geefs. De echo van zijn stem was nau welijks verklonken, of de bal lag al weer tussen de worteltjes. Tenslotte was, zoals de verdachte zei, de maat vol. Op een zaterdagmiddag was hij weer aan het schoffelen. Met het hoofd ter aarde gebogen verrichtte hij zijn secure taak. Plotseling kaatste een bal via het lichaamsdeel dat zich recht tegenover het gebogen hoofd be vond de tuin in. Even later klonk weer een plof. Nu was het een knaap uit de buurt, die haastig trachtte de bal uit het wortelloof te graaien, vóór de wre kende gerechtigheid hem zou treffen. Maar de verdachte had de schoffel in de hand. Hij wierp die naar de hijgende knaap. En de jongen kreeg schrammen aan neus en voorhoofd. De vader van de jongen kwam er net langs. En zo is het een politiezaak geworden. Nog geen tien minuten later zat de verdachte op het politiebureau, wegens mishandeling. De zaak werd daar zeer grondig on derzocht. En toen bleek hoe wreed het noodlot op zaterdagmiddag kan zijn: de bal was de tuin ingetrapt door 's mans eigen zoontje. En dit zoontje, vaders afkeer kennende, had een vriendje be wogen het speeltuig er weer uit te ha len. Het was de bal, die de verdachte zelf had gekocht ter gelegenhied van de verjaardag van zijn spruit. De arme man was tamelijk sprakeloos toen bleek dat zijn eigen kroost het hem had aangedaan. De politierechter kon met hem meevoelen. Een tientje boete werd het, bij niet betaling of ver haal te vervangen door twee dagen hechtenis. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) DE GESCHOFFELDE JONGENSNEUS Mensen met een oudheidkundige in slag kunnen in extase geraken bij het aanschouwen van ruïnes. Deze verdach te echter miste de inslag, en daardoor ook de extase. Hij had een hekel aan ruïnes. „Ik krijg d'r wat van, echt!" klaag de hij. „Ik hou van netjes, en zo heeft m'n moeder me dat ook geleerd". De ruïne in kwestie was overigens niet zo'n bouwwerk als men op prentbrief kaarten en in geschiedenisboeken ziet afgebeeld. Het ging over de ruïne in 's mans tuintje, aangericht door de jeugdige Lenstraatjes en Wilkesjes uit de buurt. De buurtjeugd voetbalde in 't straatje van de verdachte, en dat niet alleen: zij ontzag zich niet de bal in het tuin tje van de geteisterde man te trappen. „En dan springen ze maar over het hek als wilden", riep de man, „ze wroe ten door mjjn tuinbonen als varkens en ze vertrappen de aardappelen. De boe- rekoolstronken zijn niet om aan te zien!" Uit deze ontboezeming blijkt wel dui In verschillende bedrijfstakken is het gesprek over de werktijdverkorting in een vergevorderd stadium. Wij worden op deze weg voortgestuwd door onze buurlanden, die op dit front reeds ver der zijn voortgeschreden. Daarnaast zijn het de werknemersorganisaties, die zich actief tonen op dit gebied. Vanzelfspre kend bekijken de vakbonden dit pro bleem in de eerste plaats van hun zij de. Zij leven nu in een tijd van arbeids- schaarste en zullen van de tijdsomstan digheden profiteren. Er bestaat geen twijfel over, dat een aanzienlijke werk tijdverkorting de kostprijs van vele pro- dukten nadelig zal beïnvloeden, maar dit punt ligt nog nauwelijks in het vlak van discussie. Vanzelfsprekend krijgen verder de bedrijfstakken, die werktijdverkorting in deze tijd doorvoeren, een voorsprong op de achterblijvers en zal dus het be kwaamste personeel een werkkring zoe ken in de hoek met de beste sociale voorzieningen. In de detailhandel, waar men de meeste economisch-zwakke on dernemers aantreft, is de discussie over een kortere werkweek nu ook aan de orde. Zodra de winkelstand besluit het aantal werkdagen met één te bekorten, zal dit direct het leven en het gedrag van consumenten en dus van het gehele maatschappelijk patroon gaan beïnvloe den. Wij staan dus voor de vraag of wij de zaterdag tot een tweede algemene rustdag gaan proclameren of niet. Tal rijke bezwaren tegen een tweedaagse rustperiode per week dienen zich aan. Wij noemen er enkele. Zaterdag: inkoopdag Een groot deel van het publiek doet belangrijke inkopen op zaterdag, omdat dan de gezinsleden beschikbaar zijn en omdat men het doen van inkopen pleegt te combineren met het zoeken van ver maak. Vervolgens zal het inkopen van levensmiddelen, zoals brood, vlees en melk niet twee dagen in het voren kun nen geschieden zonder het brengen van een offer aan de hygiëne en service. In de derde plaats zal een aantal ser vice-bedrijven niet toelaten, dat er tel kens twee rustdagen zijn. Men denke aan de autobranche, de schade in de bloemenhandel, het ontberen van lood gietershulp bij een gesprongen water leiding enz. Er is ook nog geen aan dacht geschonken aan 't wegvallen van een behoefte bij het publiek wanneer deze niet op korte termijn kan worden bevredigd. Wanneer de krant in de toe komst een dag minder per week zou gaan verschijnen, zou het publiek daar mogelijk mee akkoord gaan, maar het krantenbedrijf mist een deel van haar advertentie-omzet en mogelijk een deel van de lezers. Zo zijn er meer voorbeel den te noemen. Wij betogen hiermee niet priori dat er geen twee rustdagen per week zou den mogen komen, maar wel dat de maatschappij zich bij de nieuwe toe stand zal moeten aanpassen en dat wij ons de gevolgen goed voor ogen moe ten houden. In ieder geval is het zeker, dat het toenemen van vrije tijd in een aantal sectoren van dit bedrijfsleven juist in andere sectoren meer behoefte zal scheppen aan werkkrachten. Wan neer het publiek dat vrij heeft, meer gaat reizen en trekken op vrije dagen en meer geneigd is juist op die dagen ontspanning te zoeken, dan zullen de spoorwegen, de garagebedrijven, de schouwburgen en bioscopen juist meer behoefte krijgen aan werkkrachten in plaats van minder. Als sport en ontspanning op vrije 1 èT* W*» i! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief dagen meer beoefend en beleefd zullen worden, dan zullen er meer beroeps mensen een boterham in kunnen ver dienen. In dit licht en tegen deze ach tergrond lijkt het ons onmogelijk het winkelbedrijf te dwingen op zaterdag haar deuren te sluiten omdat het vrij wel zeker is, dat hiermee een stuk om zet verloren zal gaan. Dit klemt temeer omdat naast de vrije tijd ook de koop kracht van het publiek nog zal toe nemen met alle daaraan verbonden goede kansen voor de handel. Zuiver economisch probleem De werktijdverkorting is tot heden een probleem geweest van louter soci ale aard. De werknemer moest tegen de werkgever ten bate van zijn gezond heid worden beschermd. Dit argument komt te vervallen. Het probleem is dit maal zuiver economisch. Mag de econo misch zwakke, die in een 40-urige werkweek naar zijn mening een nog onvoldoende inkomen verworven heeft, worden verhinderd nog vijf of acht uur door te werken? Dit lijkt een onaan vaardbare aantasting van de rechten van de mens. In dit verband richten wij de blik eens op duizenden zelfstan digen, die bereid zijn juist in de uren wanneer anderen vrij hebben, hun dien sten aan te bieden. Mag de overheid deze mensen hun activiteit verbieden door bij een winkelsluitings- of be- drijfssluitingswet een tweede rustdag te decreteren? En is het, gezien de toe nemende gecompliceerdheid van ons maatschappelijk bestel, gewenst om ge durende twee dagen per week de eco nomische activiteit zoveel mogelijk lam te leggen? Het komt ons voor, dat de oplossing van de verkorte werktijd zal moeten worden gezocht in een verschuivende werkweek, waarbij het van het gekozen beroep afhangt of men op zaterdag dan wel op een andere dag in de week vrij zal zijn. Wanneer wij dit beginsel aan vaarden, zal het probleem van de werk tijdverkorting de minste schade ver oorzaken en door economische wetten beheerst, veel spoediger zijn oplossing vinden. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO VERLAGING LOKALE EN INTERLOKALE TELEFOONTARIEVEN Met ingang van 1 november 1960 is het tarief voor lokale en interlokale te lefoongesprekken verlaagd. Deze tariefsverlaging bestaat in de afschaffing van de vier-procentstoeslag op de kosten van deze gesprekken, die op 1 juli 1958 werd ingevoerd. Deze tarieven zijn daardoor thans weer te ruggebracht tot het niveau dat na de verlaging van november 1955 werd be reikt. De over 1959 bij de telefoondienst verkregen bedrijfsuitkomsten en de om standigheid, dat ook over 1960 in het bijzonder de telefoon zich in gunstige zin is blijven ontwikkelen, hebben de mogelijkheid geschapen deze tariefs verlaging in te voeren niettegenstaande het feit, dat de loonpost in 1960 be langrijk is toegenomen. Aangezien de vorenbedoelde gunstige resultaten voor het overgrote deel zijn te danken aan de sterke groei van de uitkomsten van het binnenlandse ver keer, werd het juist geacht de tariefs verlaging toe te passen op de lokale en interlokale gesprekken. Clivia. Op de bladeren van mijn clivia kwamen kleine roestvlekjes, die nu doorgelopen zijn over de bladeren. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Ik heb ze een keer bespoten met gusation, was dat de fout? Aldus L. R. De behandeling van uw clivia was inderdaad onjuist. Het blad moogt u nooit met mest of water gaan bewer ken. De roestvlekken zijn afkomstig van de besproeiing met de vloeistof die u gebruikte. Probeert u de vlekken te rug te werken door de bladen eens voor zichtig af te sponzen met een bijna droge spons. Andijvie wecken. Hoe kan ik het beste andijvie wecken? Vraagt mevr. L. Ontdoe de andijvie van de buitenste lelijke bladeren. Snijd ze en was ze enige malen in ruim water. Zet ze op met het aanhangende water, laat ze slinken, voeg zout toe en kook ze daarna gaar. Stamp de groenten niet te stijf in de schoongemaakte flessen en voeg het groentenat (of gekookt water met zout) toe. Zorg dat de groente onder het vocht staat en de flessen niet verder dan ongeveer 2 cm onder de rand ge vuld zijn. Sluit de flessen en steriliseer ongeveer 1 uur (dus op 100°). Gewicht van racefiets. Hoeveel weegt een renfiets, die men gebruikt in de Tour de France? Vraagt W. v. O. Gewoonlijk weegt een racefiets die men in de Tour de France gebruikt, 9% a 10 kg. In de tijdritten gebruikt men op goede wegen wel iets lichtere fietsen, dat scheelt dan ongeveer 1 1% kg. Dat verschil zit voor een groot deel in de banden, die dan veel dunner zijn en in het versnellingsysteem. Erven schoonouders niet? Wanneer iemand gehuwd is en er zijn geen kin deren uit dat huwelijk geboren, is het dan inderdaad zo, dat bij overlijden van een der echtgenoten de andere echtge noot alles erft en de ouders van de overledene niets? Sedert wanneer is dat Een vraag van M. v. d. H. Door de wijzigingswet van 1923 is de langstlevende echtgenoot met een kind gelijkgesteld. Zijn er geen kinderen, dan erft de langstlevende inderdaad alles. Het gevolg hiervan is, dat de schoon ouders van de langstlevende geheel wor den uitgeschakeld. Vererving na de dood van de langstlevende geschiedt dan ge heel in de familie van deze: ouders, broers en zusters en afstammelingen van hen. Broche. Ik bezit een broche met 3 eikenblaadjes. In de oorlogsjaren ver telde men mij, dat het iets te betekenen had als symbool van de Canadezen. Is dit juist, vraagt mevr. C. B. Hoewel wij deze broche niet gezien hebben, geloven wij, dat deze blaadjes de bekende Maple-leafs zijn. Deze blaad jes komen van de Maple, een soort ahornboom, waarmee Canada voor een groot deel begroeid is. De Canadezen hebben daarom vanwege het veelvuldig voorkomen van deze bomen, dit ahorn blad als symbool voor hun land gekozen Kamerantenne. Wat kan een ka merantenne voor nut hebben? Een kamerantenne is een antenne die binnenshuis aangebracht kan worden en speciaal voqr AM-ontvangst (dus de normale klankomroep op de middengol ven e.d.) bedoeld is. Een dergelijke an tenne wordt b.v. in de kamer geïsoleerd opgehangen, waarbij hij zoveel mogelijk uitgerekt wordt. Hij wordt aangesloten op de antennebus van het radiotoestel. Een dergelijke antenne geeft in de regel een betere ontvangst van de buiten landse zenders, dan een in het toestel ingebouwde antenne, doch minder dan een flinke dakantenne. Ook is de sig naal-storingsverhouding van een goede dakantenne beter dan van de kamer antenne, vooral wanneer de dakantenne nog met een afgeschermde invoerkabel is uitgerust. Een kamerantenne komt dus in aanmerking wanneer om de een of andere reden geen dakantenne aan gebracht kan worden en de in het toestel ingebouwde antenne geen be vredigende resultaten geeft. Het resul taat hangt echter sterk van de plaatse lijke omstandigheden af. Kostwinnersvergoeding. A. P. vraagt: als de man onder dienst is, mag de vrouw dan nog gaan werken en worden haar inkomsten dan van de ver goeding afgetrokken? Indien het herhalingsoefeningen be treft, dan hebben de inkomsten van de vrouw geen invloed op de kostwinners vergoeding. Betreft het een geval van eerste opkomst, dan kan dat werken van invloed zijn op de kostwinnersver goeding. Hoeveel dat zal zijn, kunnen wij bij gebrek aan gegevens niet zeg gen, maar dat kunt u te weten komen bij de afdeling militaire zaken op het gemeentehuis. Men zal u daar precies kunnen opgeven wat voor u het voor deligste is, werken gaan of niet. Beschuit met muisjes. Hoe is het gebruik ontstaan om beschuit met muis jes te geven bij een geboorte? Waarom muisjes en niets anders? Aldus P. M. In vroeger eeuwen was het gewoonte de dames die op kraamvisite kwamen, te vergasten op zogenaamde „poffen", dat waren van tarwemeel vervaardigde broodbollen, die warm werden opge diend, doormidden gesneden en van bin nen gevuld met kandysuiker (in die tijden in klontjes). Men gaf er dan meestal een glas melk bij. Onze be schuit met muisjes is daarvan het over blijfsel. Oorspronkelijk moet het dus de originele beschuitbol (dubbel) zijn, waartussen de muisjes, die de geklonte kandysuiker vervangen. Tegenwoordig is dat de enkele beschuit met muisjes geworden. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Dammen. De eerste competitiewedstrijd werd vorige week alhier gespeeld tegen de club uit 's-Gravenpolder. Dat het aan spanning niet heeft ontbroken bewijst wel de einduitslag. Met het kleinst mo gelijke verschil, 119 was de zege voor de bezoekers. Hier volgt de gedetail leerde uitslag: 1. R. RijkseJ. Blom 20; 2. J. LouwerseG. Blom 0—2; 3. P. van de VredeJ. op 't Hof 02; 4. C. de RooyA. Krijger 11; 5. J. ZuidwegF. Harthoorn 11; 6. E. Jan- seL. J. Verkerke 11; 7. Fr. v. d. 'BoomgaardW. Krijger 02; 8. J. Gun- i terA. Dubbeldam 20; 9. J. de Bel M. C. Huibregtse 20; 10. G. v. Noor- denA. v. Overbeeke 02. De partij gespeeld voor het persoon- i lijk kampioenschap van Zeeland tussen I Louwerse en Kaan is geëindigd in re- mise. A.s. zaterdag speelt hij weer in Goes en wel tegen Blaas uit Melisker- i ke. Volgende week gaat Yerseke I op bezoek bij Souburg I. WATERGETIJDEN WEMF.LOINGE Van 1319 november 1960 Zaterdag 19 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.15 11.09 3.35 4.10 Maandag 11.39 5.00 5.29 Dinsdag 0.30 12.54 6.12 6.36 Woensdag 1.29 1.45 7.07 7.29 Donderdag 2.16 2.34 7.52 8.14 Vrijdag 3.00 3.16 8.28 8.51 Zaterdag 3.41 3.57 9.05 9.29 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1