Z)e (pioto. iia^cLo. Rodenstockbril Miljoenen in de wereld lijden honger YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE ANTI-HONGERACTIE KAN UITKOMST BRENGEN FEUILLETON Opbrengst Zeeuwse Collecte. De vorige week in onze gemeente ge houden Zeeuwse collecte heeft netto op gebracht 204,De vele dames die zich voor deze collecte hebben opgeof ferd, komen een woord van dank toe, evenals de gevers en geefsters voor het Zeeuwse doel. Voetbal. In de zaterdag gespeelde wedstrijd Wemeldinge IWolfaartsdijk I toonde Wemeldinge zich de sterkste. In deze sportief gespeelde en goed geleide wed strijd was het al na 4 minuten dat Wolfaartsdijk door mooi samenspel de leiding nam. Toch duurde dit niet lang, want in de twaalfde minuut was het De Jonge die alleen voor doelman Kik verscheen en deze dan ook geen schijn van kans gaf en rustig en vol zelf beheersing schoot hij de bal over de doellijn. Daarna was het Houtekamer die Wemeldinge aan een voorsprong hielp. doordat De Jonge in het straf- schopgebjed op minder fraaie wijze ge hinderd werd, werd aan Wemeldinge een penalty toegekend en door Karelse zuiver ingeschoten. Ruststand 31. Achf minuten na de rust was het weer Wolfaartsdijk dat scoorde, ook nu weer gevolgd door een Wemeldings doelpunt door Schouwenaar. De wedstrijd, die tot het laatst een grote spanning behield, werd nog 2 doelpunten rijker. De Beste bracht met een pracht schot de eind stand in deze wedstrijd op 53. De A- junioren traden in het veld tegen Bors- sele en stuurden hun gasten terug met een 42 nederlaag. De A-junioren zijn weer aardig op dreef en staan nog maar met één gelijk spel en de andere als winst op de ranglijst. Botsing. Op de weg bij Neumünster in Duits land had dhr. J. Wisse uit Wemeldinge het ongeluk om met zijn vrachtwagen op een stilstaande auto te rijden, die geparkeerd stond zonder verlichting. De chaffeur liep bij deze botsing en kele verwondingen op, doch de mede- inzittende, dhr. H. J. Padmos uit Yer- seke, kv^am bij de botsing om het le ven. De vrachtwagen werd aan de voor zijde zwaar beschadigd. Kraan gekapseisd. Vrijdagmiddag kantelde bij de repa ratiewerkzaamheden aan de westsluis een 27 meter hoge hijskraan van de aannemer Deys uit Kapelle-Biezelinge en'kwam dwars over de sluis te liggen. H$t ongeluk gebeurde doordat de kraan een stuk steen moest verplaatsen van circa 1000 kg en daarbij haar evenwicht kwijt raakte. De kraandrijver, dhr. G. H. uit Kapelle, kon er bijtijds afsprin gen. De kraanwagen van de A.M.Z. heeft later het gevaarte geborgen; de materiële schade aan de kraan was aan zienlijk, temeer daar hij niet verzekerd was. Scheepvaart. Tijdens de drukte in de buitenhaven kwamen de motorschepen „Amjo" en „Leo M" met elkaar in botsing. De „Amjo" liep met haar voorsteven op het roer van de „Leo M". Van dit laat ste schip werd de stuurinrichting ver nield. Kinderzegelverkoop. Door de leerlingen van de openbare lagere school werden aan kinderpostze gels en kaarten verkocht tot een be drag van 280,van de christelijke school tot een bedrag van 222,50. Een pracht prestatie van de Wemeldingse jeugd om zo'n groot aantal te verko pen en Jjet is zeker aan hun activiteit te danken, dat dit behaald kon worden. Gevonden voorwerpen. Gevonden een sleutel en een bruine handschoen. Inlichtingen ter secretarie. Een mooi resultaat. Op de in Goes gehouden bakkersten toonstelling behaalde dhr. P. J. Holle man, brood- en banketbakker alhier, de vierdë prijs voor bolussen, cadetten, ro- zijnenbollen en puntbroodjess Voetbal. Vorige week zaterdag was Kruinin- gen III te gast bij Kloetinge II en keer de met een 63- overwinning huis waarts. Het tweede elftal ging op be zoek bij Kwadendamme II en wist een 70 overwinning te behalen. Het eer ste elftal speelde tegen koploper Kwa dendamme I en verloor met 21. Vergadering N.C.V.B. Voor de N.C.V.B., afd. Kruiningen, die vergaderde onder leiding van de presidente, mevr. C. Koolstra-Steketee, sprak mevr. Veldman-Key uit Colijns- plaat over „De Christenvrouw in deze tijd". Opbrengst collecte. De Zeeuwse Collecte heeft in de ge meente Kruiningen een bedrag van 316,77 opgebracht. Schaken. „De Zwarte Dame" vervolgde haar onderlinge schaakcompetitie met de vol gende partijen: W. KarelseA. J. Dek 10; J. QuakkelaarL. Kooiman 10; W. ZuydwegJ. W. Hasman 01; J. WaverijnM. Schrijver 10; J. Karel seB. Cok 01; J. WaverijnH. v. d. Berg 10. Voetbal. Afgelopen week speelden de Hansw. Boys I tegen Sluiskil met een geheel nieuwe opstelling, waarin tevens een aantal jonge krachten opgenomen wa ren. De nieuwelingen maakten van deze eerste dag al gebruik om maar liefst 4 goals' voor hun rekening te nemen. Het spel was sportief, geen onhebbe lijkheden van beide kanten en geen bo ze opzetten, zoals nog al eens voorkomt. Blijkbaar heeft de elftalcommissie in gezien dat verjonging soms wel nuttig kan zijn. De Boys wonnen dan ook met 64 deze spannende en sportieve wed strijd. Kapelle (Z.-B.) Tel. 0 1 1 02 - 223 Afscheid van gemeentesecretaris. Vrijdagavond werd in een buiten gewone raadsvergadering afscheid ge nomen van de gemeentesecretaris dhr. A. Hack, wegens zijn benoeming als burgemeester van Arnemuiden. Dhr. Hack heeft 6% jaar geleden zijn ambt alhier aanvaard en zal zaterdag 22 ok tober a.s. des middags om 3 uur in zijn nieuwe gemeente worden geïnstal leerd. De raadszaal was voor deze ge legenheid vol met belangstellenden. Na dat de gemeenteraad eervol ontslag had verleend, sprak burgemeester Jobse de scheidende functionaris toe. Spr. wees er op dat dhr. Hack in 1954 uit 37 sol licitanten werd benoemd als gemeente secretaris. Spr. noemde het een geluk kige keus, die toen gedaan is en zeide dankbaar te zijn, omdat we van de werkkracht en energie hebben kunnen profiteren. Met name roemde de bur gemeester de verdiensten van dhr. Hack met betrekking tot de afwikkeling van de rampschade. De wijze waarop hij het tot een einde heeft gebracht, verdient alle lof. Voorts heeft dhr. Hack vele activiteiten ontwikkeld op het gebied van de woningbouw. Het is alles bijeen een scala van transacties, die tijdens de periode van dhr. Hack tot het pa troon van de gemeente behoorden, al dus spr. Als blijk van waardering bood burgemeester Jobse dhr. Hack een fraai schrijfbureau aan. Wethouder Frangoys had ook grote waardering voor het werk van de scheidende secretaris. Hij dank te hem hartelijk voor de wijze waarop hij de wethouders steeds terzijde heeft gestaan. Namens B. en W. bood hij mevr. Hack een bloemenbak aan. Dhr. R. Rijk sprak namens de raadsleden. Hij wees er op dat de scheidende secreta ris zich met inzet van zijn gehele per soonlijkheid aan zijn werk heeft ge geven. Hij stond altijd klaar voor ieder een, aldus spr. Namens de raad bood hij dhr. en mevr. Hack een grote lucht foto aan van de gemeente Rilland- Bath. Dhr. Van Wouwe, eersfe ambte naar ter secretarie, voerde het woord namens het secretariepersoneel en roem de eveneens het werk van dhr. Hack. Namens het personeel bood hij een bu reaulamp aan, benevens aan mevrouw Hack een fraaie doos bonbons. Als laat ste spreker in deze raadsvergadering sprak dhr. Hack, mede namens zijn vrouw, een dankwoord en zei in zijn toespraak blij te zijn een steentje te hebben kunnen bijdragen tot de groei van Rilland-Bath. Na de vergadering toog het gezelschap naar het dorpshuis „Luctor et Emergo" waar diverse ver tegenwoordigers uit de gemeente het woord voerden. Algemeen werd het werk van dhr. Hack, dat hij op velerlei terrein heeft verricht, zeer gewaardeerd. Dr. J. A. Kamps opende de rij van spre kers, die het woord voerde namens de algemene ontspanningsvereniging en de sociëteit „De Vriendenkring", mevr. Kakebeeke-Inckel sprak namens de Plattelandsvrouwen, burgemeester A. Schuit van Kortgene namens de ver eniging van burgemeesters en secreta rissen, burgemeester A. Schipper van Kruiningen namens de collega's in oost Zuid-Beveland, dhr. C. vaar Gorsel na mens het Nutsdepartement Krabbendij- ke en omstreken, dhr. J. J. van Gorsel namens de reiscommissie van bejaar den, dhr. P. G. Windhorst namens het Algem. Burgerlijk Armbestuur, wacht meester J. Bruijnooge namens de Rijks politie, dhr. J. v. d. Boomgaard namens de C.H.U. af<p Rilland-Bath en ten slotte dhr. C. J. van der Werff als vriend. Voetbal. Rilland I speelde zaterdag tegen S. S.C. De uitslag was 35. Tijdens deze wedstrijd werd de keeper A. v. Hoorn zodanig geblesseerd, dat hij in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Ril land II bond de strijd aan met A.Z.V. V. II en verloor de match. A.Z.V.V. won met 21. Rilland III speelde te gen Waarde II en won met 21. Interkerkelijke dienst. Uitgaande van de Ned. Herv. Ge meente, de Geref. Kerk en de Vrij Evan gelische Gemeente te Bath zal op zon dag 30 oktober des avonds in de Ned. Herv. kerk een interkerkelijke samen komst worden gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. H. J. Hegger, Geref. predikant, voormalig r.-k. pries ter, over het onderwerp „Mijn weg naar het licht". Kerknieuws. Beroepen bij de Geref. Gemeente al hier Ds. A. Vergunst te Rotterdam. Vergadering Mannenvereniging. De Herv. Mannenvereniging hield haar eerste vergadering in dit seizoen. De spreker van deze avond was Ds. Lindeboom van Wilhelminadorp met het onderwerp „Het gezag van de bij bel, inzonderheid op sociaal en politiek terrein". Beroepingswerk. De Geref. Kerk alhier heeft een be roep uitgebracht op Ds. J. van Haaren te Kampen. Voetbal. Het eerste elftal speelde zaterdag een uitwedstrijd tegen „Smerdiek". Niet al leen zag Krabbendijke kans om Sint Maartensdijk voor de eerste keer in de competitie thuis te verspan, wat nog niemand gelukt was, majjr deed mede hierdoor de laatste plaats in de com petitie over aan een andere club. Zij wonnen met 13. De doelpunten wer den resp. gescoord' door Van Oosten, Verheule en Van Luyk. Opbrengst collecte. De collecte voor de Nationale Reclas sering bracht alhier 76,25 op. Voetbal. Het geluk zat de sportclub Waarde weer niet mee. Waarde I speelde een uitwedstrijd tegen 's-Heer Hendrikskin deren en verloor met 52. Waarde II speelde op eigen veld tegen Rilland III en boekte zijn eerste verlies met 31. Zaterdag krijgt Waarde I weer een zware opgaaf tegen de koploper Kou- dekerke. Voetbal. Zaterdag heeft het eerste elftal in de uitwedstrijd tegen S.V.D. (Driewe gen) met 10 het onderspit moeten delven. Het was voor Kapelle een zeer onfortuinlijke wedstrijd. Vooral in de tweede helft toonde Kapelle zich over tuigend sterker. Het enige doelpunt werd door midvoor V. .d. Velde in de 2e helft gescoord. Tl Om de damtitel. Door de leden van de damclub „Ka pelle" werden een aantal partijen ge speeld om het persoonlijk kampioen schap. De uitslagén hiervan zijn: C. van LiereJ. op 'tHof 20; Iz. op 'tHof J. C. Walrave 20; J. C. van Liere H. A. van de Vrie 0—2. Najaarsvergadering „O.W.T.B." De postduivenhoqdersvereniging „O. W.T.B." te Kapelle hield in hotel „De Zwaan" onder voorzitterschap van dhr. A. A. van Driel de algemene najaars vergadering. Tijdens deze vergadering werden de prijzen uitgereikt aan de kampioenen en eerste prijswinnaars. Deze gingen naar: le kampioen vitesse A. A. van Driel, 2e kampioen vitesse P. I. Butler; le kampioen midfond J. H. C. Poleij, 2e kampioen midfond P. I. Butler; le kampioen fond J. Schrier, 2e kampioen fond B. Ridderhof; le kampioen jonge duiven C. Slabbekoorn, 2e kampioen jonge duiven A. J. L. Lu- teijn. Bus in botsing met vrachtwagen. De afgelopen week "kwam op de hoek Biezelingsestraat-Kerkplein-Ooststraat een bus van de A.M.Z. in botsing met een vrachtwagen met aanhangwagen, bestuurd door dhr. R. R. de W. uit Phi lippine. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Wel liepen de voer tuigen materiële schade op. Raadsvergadering. Het vijf jaar geleden geleverde poli tieke gevecht van de Kapelse gemeente raad over het al of niet verkopen van fruit op zondag aan de Smokkelhoek te Biezelinge, is in de vrijdagavond ge houden raadsvergadering opnieuw een punt van scherpe discussie geworden. Door dhr. P. Tilroe uit Goes was een verzoek ingediend om ontheffing van het vijf jaar geleden door de Kroon be krachtigde besluit tot verbod van fruit- verkoop op zondag, omdat dhr. Tilroe zich momenteel met de openstelling van het honderd meter verder staande café restaurant „De Caisson" achteruit ge steld ziet. De raad bleek echter ook nu niet op haar eenmaal genomen besluit terug te komen, want in een stemming werd het meerderheidsvoorstel van B. en W„ om de bestaande toestand te handhaven, met 7 tegen 4 stemmen aan genomen. Voordat tot afwerking van de agenda werd overgegaan, memoreer de de voorzitter het vijfentwintig-jarig jubileum als raadslid, wethouder en loco-burgemeester van dhr. J. Balken ende, dat op 3 september werd her dacht. Nadat de voorzitter dhr. Balken ende dank had gebracht voor het vele dat hij gedurende deze jaren in het be lang van de gemeente had gedaan, sprak de wethouder een dankwoord en stond nogmaals in vogelvlucht stil bij de voornaamste gebeurtenissen uit dit tijdperk. Vastgesteld werd vervolgens een verordening op de heffing en in vordering van de rioolbelasting. Deze zal met 20 tot 25 omhoog gaan, waarbij het laagste tarief 18,zal gaan bedragen. Verschillende raads leden waren wel van mening met deze verhoging aan het plafond te zijn ge komen en verklaarden deze verhoging nog te zullen toestaan, maar een vol gende niet meer. Voor het gemeente- personeel zal een spaarregeling in het leven geroepen worden. De raad besloot voorts een bedrag van 8221,25 te vo teren voor uitbreiding van de speel plaats van de bijzondere lagere school te Kapelle (dorp). De leden van de ad viescommissie woonruimtewet 1947 wer den weer voor een jaar herbenoemd. Geen bedenkingen had de raad op het voorstel van B. en W. om een tiental gemeen tewoningen te verhuren. De raad besloot voorts tot aankoop van een perceel grond van dhr. L. Verdur- men te Schore voor de som van 1258,-; dit in verband met de bouw van twee woningwetwoningen. Evenzo werd be sloten tot aankoop van de woningen Schoorse Zandweg 7, 9 en 11 voor de som van 1000,voor krotopruiming. Tenslotte werd door de districts-opzich- ter, dhr. C. A. Potter, een uitvoerige toelichting gegeven op de verdere uit voering van het rioleringsplan. Dit zal bestaan uit het leggen van een buizen net in de Goessestraat, Weststraat en Dreef en vervolgens Dijkwelsestraat, het in uitvoering zijnde uitbreidingsplan en gedeelte Stationsstraat. Het gehele plan zal met inbegrip van toezichts- kosten een bedrag vergen van 130.000 gulden. Af en toe lezen we in de dagbladen feiten en cijfers over de honger in de wereld. Men leest dan zelfs over mil joenen, die honger lijden of ondervoed zijn. Zulke berichten maken wellicht even indruk, vooral als er een plaatje van een uitgehongerd kind bij staat, maar de inbraak in het naburige dorp, het auto-ongeluk op de rijksstraatweg of het gebroken been van de buurvrouw krijgen veel meer aandacht dan de vre selijke hongersituatie van miljoenen in verre werelddelen. Na het lezen van zulke berichten gaan we over tot de orde van de dag. Wij, in ons welvaren de Nederland, kunnen ons immers nau welijks of in het geheel niet voorstellen wat honger lijden betekent. Of kunnen we dat misschien wèl? Is het toch mogelijk om ons er een idee van te vormen, hoe de toestand in grote delen van de wereld is, bijvoor beeld door nog eens terug te denken aan de hongerwinter 1944'45? In die hongerwinter stierven er in ons land dagelijks mensen van de honger, oude mensen, jonge mensen, kinderen stier ven letterlijk van de honger. Bij ons duurde die noodtoestand een half jaar. In vele landen vormen honger en on dervoeding een blijvend probleem. Blijvend? Dat hangt mede van óns af. Wij kunnen helpen, dit probleem op te lossen. De aarde kan overvloed voortbrengen voor al haar bewoners, voor 2800 mil joen mensen. In feite wordt maar de helft voldoende gevoed. Het ondervoede, hongerende deel woont in wat wij de onderontwikkelde gebieden zijn gaan noemen. Maar ook die arme landen hebben vaak natuurlijke rijkdommen, die ontgonnen kunnen worden. Hun be volkingen weten echter niet of onvol doende, hoe daarvan gebruik te maken. De mensen hebben niet genoeg te eten, omdat ze niet voldoende produceren. Wij, de volken uit het welvarende deel van de wereld, moeten de volken van de minderontwikkelde landen leren zich zelf te helpen. Daartoe zullen we hun machines en kapitaal, maar ook tech nische kennis ter beschikking moeten stellen. Dan zullen ze hun bodemschat ten leren ontdekken en gebruiken. Ze zullen leren hoe hun landbouwgronden te bewerken, hun vee te behandelen, hun voedsel te bereiden, hoe de heersende ziekten te bestrijden, enz. enz. Een grootscheepse actie. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O., is een grootscheepse actie begonnen om de honger en de ondervoeding uit de we reld te bannen. In deze Anti-Honger- Actie zal ook ons land zijn bijdrage le veren. De NOVIB, de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand, zal, onder auspiciën van het Nederlands Nationaal FAO-Comité en in samen werking met het Unesco-Centrum Ne derland en het Nederlands Comité Uni cef, deze Anti-Honger-Actie in ons land leiden. De Nederlandse regering steunt de actie van ganser harte; zij heeft als eerste een belangrijke bijdrage ervoor aan de FAO gegeven. Koningin Juliana betuigde de directeur-generaal van de FAO, Dr. Binaj Ranjan Sen die de geestelijke vader is van de Anti-Honger Actie en die in zijn vaderland, India, heeft geleerd wat hongersnood betekent haar warme sympathie met deze wereldcampagne welke door samenwer king van alle mensen van goeden wil een stap zal kunnen zijn op de weg die leidt naar een wereld zonder gebrek. Vertegenwoordigers van 72 internatio nale particuliere organisaties van aller lei levensbeschouwing, van de kerken, de vakorganisaties, de vrouwenbewe ging, de jeugd, de onderwijzers, enz., steunen de internationale Anti-Honger- Actie. De NOVIB, die verzamelpunt is van allerlei geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk, roept voor de Anti-Honger-Actie heel Nederland op. Met de hulp, die ons volk geeft, zal de FAO een van de vele projecten over de gehele wereld, die zij in het kader van de Anti-Honger-Actie wil uitvoeren, kunnen voltooien: een plan tot vergro ting van de graanproduktie in de lan den van het Midden-Oosten. Die graan produktie zal met 20 tot 25 procent kunnen stijgen en dat zal betekenen, dat er na vijf jaar 800.000 ton graan per jaar meer kan worden geproduceerd. Voor iedere gulden, die Nederland geeft, zal men 250 kilo graan meer kunnen oogsten, dat is voedsel voor 1 mens ge durende 1 jaar. Elke gulden van U be tekent dus een jaar leven voor een me demens, die op dit ogenblik door de honger wordt bedreigd. De Anti-Honger-Actie verdient, ja eist de royale steun van het gehele Nederlandse volk. Die steun kan men geven: bij de nationale inzameling, die in de week van 24 tot 30 oktober zal worden gehouden, of door storting van bijdragen op giro nummer 100200 van de Anti-Honger- Actie, Den Haag. Geeft U die steun. Uw bijdrage kan mensenlevens redden -i nt 9b door HENK VAN HEESWIJK 5) „U Üent er gauw mee klaar, dat moet ik zeggen. Wat voor een fabriek is het? Schoensmeer, gebakdozen of worst?" „Geen van drieën", antwoordde hij, in een lach schietend. „Raadt u het nog eens „Tja", sprak ze peinzend, „wat wordt er zoal gefabriceerd Borstels kam men? fietsen?". „Neen", antwpordde hij, nog steeds lachend, „Als u het raadt, wat ik maak, krrjgt u er een van me cadeau. De mooiste die ik in voorraad heb". „Geef me dan tenminste een tip", bedelde ze. „Kun je het opeten?". „Neen. Maar je kunt er wel bij eten". „Üfemeltje, u maakt het me niet ge makkelijker. Kunt u me nog een tip geven „Jawel. In iedere woning vindt men cr een paar, hetzij groot, hetzij klein". „Nogal moeilijker. Wat heeft men zoal in een woning. Een divan?". „Neen, maar wat ik maak hoort er eigenlijk wel bij". .O, ik weet het al: kussens!". „Mis geraden. Maar toch hoop ik, dat u het raadt, want dan kan ik u als prijs er een geven, hetzij voor uw huis- kamer, hetzij voor uw kantoor". „O, wat een vreselijk mens bent u! Heb ik het ook in huis?" „Ongetwijfeld", antwoordde hij ge amuseerd over de pogingen, die het meisje aanwendde om het geheim te raden. i „Maar hoe weet u dat? U bent nog nooit bij me boven geweest?". „En toch durf ik er een lief ding om te verwedden, dat u in uw huiskamer er minstens twee of drie hebt. In uw kantoortje staat er ook een, maar zulke maak ik niet". Ze keek eens rond: „Staan ze hier ook in de buurt?". „Ja", antwoordde hij, „en bijna op iedere tafel". Grote verbazing sprak uit haar ogen. Ze keek eens op de tafel voor zich en vroeg toen: „Bierviltjes toch niet?". Hij schoot in de lach: „Hoe bestaat het! Die hebt u toch niet in uw huis kamer!" „O nee, dat is waar ook. Glazen dan?" Weer schudde hij ontkennend zijn hoofd: „Mijn lieve juffrouw Hagen, u zit er op geen meter afstand vandaan!" „En staat het op tafel?" „Ja!" „Ben ik nu zo dom, dat ik het niet zie", vroeg ze zich af. „Laten we eens gaan zien, wat er zo allemaal op onze tafel staat: vier bierviltjes, twee gla zen, waarvan één met bier en één met ijs, een consumptiekaart, een nummer van de kellner, een schertierlamp, een tafelkleedje, twee klepimen, om te voor komen, dat het klëStfje wegwaait..." „Nu hebt u het zelf al genoemd!" „Tafelkleedjes!" „Alweer mis!" i „Schemerlampjes toch niet?" „Bijna geraden!" De tranen rolden over zijn wangen van het laphen. „Lampekapjes! Ja hè?" Eh toen hij eindelijk bevestigend knikte. „Stom, dat ik dat niet terstond begreep. Zo dus u maakt lampekappen". „En omdat u het eindelijk geraden hebt, krijgt u een der mooiste lampe kappen, die ik in de fabriek heb, van mij cadeau. Indien u mij eens het ge noegen wilt doen mijn bedrijfje te be zichtigen o, het is niet groot hoor dan kunt u zelf uitzoeken, wat u het mooiste vindt en dan zal ik het in uw kamer laten ophangen". Ze dacht even na. „Maar dat kan ik toch niet aan nemen vroeg ze verward. Verbaasd zag hij haar aan. „Waarom niet? U kent toch het spreekwoord: Kleine geschenken onder houden de vriendschap?" „Ja, dat ken ik. Goed ik neem het aan, onder twee voorwaarden. Ten eer ste, dat het inderdaad een klein ge schenk is. Dus ik zal mijn keuze be palen op een schemerlampje. Ten twee de, dat u van mij ook een klein ge schenk zult willen aannemen". „Mijn beste juffrouw Hagen, niets zal mij liever zijn". Even daarna vroeg ze: „Hoe bent u eigenlijk aan die fabriek gekomen?" „Van mijn vader overgenomen. Reeds vele jaren maakte onze familie lampe kappen, vroeger voor petroleumlampen, later voor gaslampen en tegenwoordig voor de meer moderne elektrische lam pen. Als het getij verloopt, verzet men de bakens nietwaar?" „Kent u veel spreekwoorden, mijnheer Groeneweg? U hebt er vanavond al eer der epn ten beste gegeven". „Zeker, ik ken er nog één. Mag ik hem zeggen?" „Waarom niet?" „Een kus in ere kan niemand deren". En voor het meisje er goed en wel op verdacht was, had hij zich over haar heen gebogen en zijn lippen op de hare gedrukt. Verward sloeg ze even de ogen neer. Toen ging ze overeind zitten en schudde het hoofd. „Dat moet u niet meer doen, mijnheer Groeneweg. Het zou onze vriendschap ongunstig kunnen beïnvloeden". „Och", antwoordde hij min of meer verbaasd over zijn eigen brutaliteit, „gelooft u dan niet aan dat spreek woord?" „Laat ons over wat anders praten, mijnheer Groeneweg". „U hebt gelijk", bekende hij berouw vol. „Ik was wat onstuimig. Vergeef me deze brutaliteit alstublieft". „Het is vergeven, op voorwaarde, dat het niet weer gebeurt, mijnheer..." „Groeneweg", viel hij in de rede. „Goed, het zal niet weer gebeuren, maar dan ook al weer op een voorwaarde jongedame". „We stellen vanavond wel voorwaar den. Het zal er van afhangen, wat het is". „Dat we elkaar niet meer aanspreken met mijnheer en juffrouw. Ik heet Ge rard en u zult me een genoegen doen, als u me bij mijn voornaam wilt noe men". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1960 | | pagina 2