1jooil\vill Laten wij een pepermuntje nemen Voor de balie: NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Snuif en wrijf Plezier of plicht? Panics mm 26STE JAARGANG No. 21 21 OKTOBER 1960 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PBYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN handen HAMEA-GELEKMÜÜl Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 TELEF. 01180-2458 Ibv V OkAPI iSJU U/1 fll - A l'IIW VAAOV WwO Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELKF. 01130—381 GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Laat ons een naam voor ons maken. Gen. 11 4. Wij worden hier aan Babels toren bouw herinnerd. En tevens aan dit feit: De ganse Schrift, van de jeugd van het mensdom af, toont ons zo onweder- sprekelijk aan, hoe het mensenhart in verschilende vormen en uitingen wel is waar door alle eeuwen heen het zelfde is gebleven, in zijn zwakheden en zonden. Een naam voor zich maken wilden die torenbouwers en God verbrak hun raad! Maar wat willen wij anders in onze dagen, als wij de zelfzucht ge hoor geven Als wij ons zelf, op de zelfgebouwde troon des levens, aanbid den? Zeker, verschillend zijn de dingen, waarnaar het hart des mensen uitgaat. De een wil geëerd zijn om zijn recht zinnige christennaam. Een ander om zijn weldadigheid. Een derde om zijn werken, om zijn rijkdom, zijn invloed, ja, wat niet al. Maar gevoelen doen we wel, als we om ons heen het streven der mensen nagaan, en als we bij het licht van Gods Geest een blik slaan in eigen hart, dat we in dit alles ons zelf zoeken. En dan de hoge torens, die daar worden opgetrokken in eigen hart! En dan de Naam boven alle namen, die al leen onder de hemel gegeven is, om te eren en te verheerlijken? Hoe staat het daarmede in ons? Wie in eigen hart nog een toren van hoogmoed heeft op gericht, die kan de heerlijkheid niet zien van de Enige Naam, waardoor hem de zaligheid wordt verzekerd! Gij, Heiland, kocht ons met Uw bloed, Dies brengen w' U dank en ere En leggen w' in aanbidding, Here, Al onze kronen aan Uw voet! (Uit een dagboek) Hoevele keren per dag zou er niet een pepermuntje in een begerige mond ver dwijnen. Haast elke automobilist heeft een rolletje in het handschoenenvakje van zijn auto; kinderen vragen erom zieken snakken ernaar kerkgangers éten niet anders en zelfs honden en een enkele (verwende) poes bedelen om een pepermuntje. En dan staan wij er niet bij stil, dat de smaak van pepermunt zo oud is als de mensheid. Men ge bruikte in vroegere tijden namelijk pe permuntolie, verwerkt in dranken en spijzen. Kan het pepermuntplantje wonderen doen? Aan het pepermuntplantje, de mentha piperita, heeft men eeuwenlang veel on gewoons toegedicht. De oude Grieken dachten, dat het een uit jalouzie ge dode vrouw was, die na haar dood in de vorm van een klein, maar geurig plantje verder leefde. De Assyriers, de Egyptenaren en sommige Oostelijke volkeren offerden dit plantje aan de go den en de bewoners van onze lage lan den geloofden in de Middeleeuwen, dat het wonderen kon doen. Er werd zelfs zout en brood aan geofferd. Het was niet zo vreemd, dat dat werd gedacht,1 want een zekere geneeskrachtige wer king had het wel. Begin 1700 schreven de dokters en apothekers patiënten die last hadden van neus, keel of darmen pepermuntolie voor, verwerkt in fijn gewreven suiker. Dit waren dus de eer ste suikerpepermuntjes. Ze waren ech ter zo fris en opwekkend, dat de wel- gestelden ze als versnapering gingen gebruiken. Veel verschillen zijn er overigens niet tussen het oude, door de artsenijmees- ter gemaakte suikerpepermuntje en de gestoken pepermunt van onze dagen. Waaruit bestaat pepermunt en hoe wordt het gemaakt. Nog steeds bestaat pepermunt voor namelijk uit pepermuntolie en poeder suiker. De vijzel van de apotheker is vervangen door mengmachines; het spateltje waarmee vorm werd gegeven, maakte plaats voor moderne machines die het pepermuntdeeg walsen en uit steken. Het drogen geschiedt nu in grote droogkasten met een constante temperatuur. Door jarenlange vakkennis is men nu in staat de smaak van pepermunt con stant te houden, onaanks wispelturig heden van de pepermuntolie. In Nederland al meer dan 100 jaar machinale vervaardiging. Machinaal Vervaardigde pepermunt kennen wij nu al meer dan honderd jaar in ons land. Koning Willem III gaf n.l. reeds in 1857 aan de heer P. A. de Bont, stichter van De Faam, toestemming om een „werktuig tot het vervaardigen van Engelse pepermunt" in te voeren. Pepermunt werd voordien n.l. uit Engeland geïmporteerd in de toendertijd bekende blauwe zakken. Na deze eerste machine in die dagen een wonder volgden er langzaam maar zeker meer. Zo kon de pepermunt door snellere fabrikage en dus voor la gere prijzen, zijn zegetocht vervolgen om binnen het bereik van een ieder te komen. De rollentechniek, die van de laatste 20 jaar dateert, heeft hiertoe uiteraard ook bijgedragen. Al ruim 100 jaar stromen de peper muntjes als turners In het gelid uit deze pepermuntmachine (Foto: De Faam, Breda) Wij kunnen wel zeggen, dat peper munt nu de populairste versnapering in ons land is, die zowel door kleine kin deren als teen-agers en door volwasse nen van alle leeftijden wordt genuttigd. Een pepermuntje tegen de schrik en tegen buikpijn; tegen een droge keel; tegen een nare smaak; bij sport en spel en gewoon maar zo, omdat het zo lek ker is. Uw verkoudheid van neus, keel of borst we met Vragen over CUPIDO SCHOOT VOELBAAR „Edelachtbare", zei de slagersknecht, „Eerst schiet dat kreng van een Cupido me in m'n bast en dan zou ik de aan stoker nog niet eens mogen aframme len?" „Neen", zei de politierechter. „Veer tig gulden boete, conform de eis". Het kwaad school in de optocht der feestvierende dorpelingen. Deze uitin gen van vaderlandse vreugde en natio nale trots hebben de laatste jaren veel aan schilderachtigheid ingeboet, nu de paarden die de praalwagens dienen te trekken steeds meer worden vervangen door tractoren. Maar de aanblik van Nederlandse maagden in sneeuwwitte zakjurken en hoornen des overvloeds van stro en papier, blijkt nog steeds het publiek in vervoering te brengen. In de uitbundig versierde stoet werd één praalwagen voortgesleurd, die ge- genmerkt werd door het merkwaardige opschrift „Rendes Fous". Deze wagen werd aan alle zijden omgeven door wit te lakens en kinderen uit de buurt, die ruikertjes van goudsbloemen droegen. Op de wagen echter was een wankel bouwsel zichtbaar, vervaardigd van twijgen en margarinekistjes, het geheel tezamen gehouden door een primitief geraamte van panlatten. De ontwerper had hiermede kennelijk een prieel be doeld. In deze loofhut bevond zich een bankje, waarop men twee jongelui kon ontwaren, die enigszins verveeld voor zich uitstaarden. Zij speelden de rol der minnekozen- den; zij in een met uitbundig glaswerk bestikte jurk, hij in een jaquet. Droeg zij een bloemenkrai.óje in de haren, hij daarentegen had een oude hoge hoed op. Om het tafereel te completeren stond voor het prieel een jongetje, gro tendeels gehuld in een lange witte on derbroek. Deze stelde de god Cupido voor. Hij hield pijl en boog voor zich uit, de pijl gericht in de richting van de loofhut, voorzover het wiebelen van de wagen zulks toeliet. Dat het paar op het bankje zulk een gering enthousiasme betoonde bij deze op zichzelf niet onaangename tijds besteding, vloeide voort uit de gebeur tenissen van de vorige avond. Toen was het namelijk „uit" geraakt, na maan denlang „aan" te zijn geweest. Zij had de vorige avond de jongeman, die naast haar zat, verwisseld voor de knecht van de slager. En dat zat de jongeman, die nu naast haar zat, zeer dwars. Slechts met moeite was de voorzitter van de buurtvereniging er in geslaagd het paar te overreden voor het grote publiek als nog de rol der minnenden te spelen. Op het Dorpsplein bij het gemeente huis echter stond de knecht van de slager tussen het publiek. „Je krijgt", fluisterde de jongeman met de hoge hoed naar de god Cupido, „een ijsje van een dubbeltje als je hem raakt met die pijl!" „Je léét dat!" riep het meisje met de spiegeltjes op de jurk. „Eén van een kwartje", sjacherde de god Cupido in zijn lange onderbroek. „Goed", antwoordde het jaquet. Het volgende moment sprong de knecht van de slager als een geslaagde maanraket boven het publiek uit. Cu pido had zijn handwerk goed verricht. De pijl was raak geweest. De optocht liep hier uit op een kort handgemeen tussen de slager en zijn medeminnaar. Nu heeft de nieuwe minnaar wéér het onderspit moeten delven. Veertig gulden boete moet de slager betalen, omdat hij zijn rivaal heeft afgeranseld. De troost was zoet: een betraand zoen tje van de glasjurkjuffrouw. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) godsdienstige opvoeding van het kind Op de regionale najaarsconferentie van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging die op 22 oktober te Middelburg in de concert- en gehoorzaal Singelstraat 13 (aanvang 3 uur) wordt belegd zal o.m. een inleiding worden gehouden door me vrouw Eberlé-Gotlieb over het onder werp: „Is het Joodse volk nu nog Gods uitverkoren volk?" Zeer vele kinderen worden via zon dagsscholen, dagscholen en in het gezin in aanraking gebracht met de bijbel, waarbij echter wel eens wordt vergeten, dat dit boek een door en door Joods boek is, terwijl er de eeuwen door een minder goede verstandhouding (om het zacht uit te drukken) tussen Joden en christenen bestond. Paulus zegt echter in zijn brief aan de Romeinen, dat niet-Joden als een wilde loot tussen de heilige takken zijn geënt en dóArdoor deel hebben aan de saprijke wortel van de olijf. Behalve ruime gelegenheid tot discus sie, waarbg ook vragen in het algemeen kunnen worden gesteld, zal de film „Dusty en het blinde meisje" worden vertoond, waarin een kind zeer veel moeite heeft om vertrouwen te geven aan zijn beste vriend, de hond Dusty. Op de conferentie wordt een tentoon stelling ingericht van hulpmiddelen en studie-werken. Allen die belangstelling hebben zijn hartelijk welkom. De meeste rekruten gaan niet in dienst omdat zij daarvoor zoveel voelen, maar uit plicht. Het is een harde nood zaak. Het is geen kwestie van mede lijden en In-de—watten-leggen, indien wij zorgen dat de soldaat in zijn dienst tijd daadwerkelijk ondervindt, dat wij achter hem staan. Daarom moet de geestelijke verzor ging de vloot-, leger- en luchtmacht predikanten over de middelen be schikken om steun te bieden en moeten er prot. militaire tehuizen open staan om de jongemannen in uniform een kleine vergoeding te geven voor het gemis van de huiselijke kring. Er is ook bij de militairen méér vraag naar bijbels, naar goede lectuur, naar ontspanning boven het gemiddeld peil. Er worden meer prot. militaire tehui zen gebouwd, noodzakelijke restauraties aangebracht. Er gaan meer militairen naar Nieuw- Guinea. Dat betekent: uitbreiding van prot. militaire tehuizen daar; meer mid delen voor de geestelijke verzorgers; meer boeken en lectuur. Er werden belangrijk méér kerstpak ketten naar Nieuw-Guinea gestuurd naar Suriname en de Ned. Antillen. Voor het PIT gaan van 17 t/m 22 okt. a.s. collectanten op pad. In verband met de meerdere uitgaven moet deze tra ditionele collecte méér opbrengen. Het geven voor de arbeid van de in het P.I.T. samenwerkende diensten en bonden is niet een zaak van al of niet er-voor-voelen, maar een ere-plicht. Wie geen collectant (trice) tegenkomt, kan zijn of haar gift gireren op P.I.T.'s gironummer 5163, Utrecht. BIN N ENVERI NGBED MAMPA.f ruw of schraal ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b\jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Treinbestuurder. Wij delen dhr. J. F. mede, dat om treinbestuurder te wor den bij de Nederlandse Spoorwegen niet alleen vakkennis nodig is, maar ook kennis van allerlei dienstvoorschriften, die waarlijk niet gering zijn. U doet er verstandig aan even een briefje te schrijven naar de afdeling personeels zaken der N.S. Moreelspark te Utrecht, waarin U uw wens te kennen geeft, trein (wagen)-bestuurder te worden. U krijgt dan volledige inlichtingen in wel ke richting u uw studie moet bepalen en nadere gegevens over de bedrijfs opleiding, salariëring en vooruitzichten. Amerikaanse radiostations. Kunt u mij vertellen hoe de radio- en tele visiestations in de V.S. aan hun inkom sten komen? Je leest immers vaak, dat een noodlijdend stationnetje opeens uit groeit tot een miljoenenbedrijf, aldus J. S. Amerikaanse radio- en televisiesta tions komen door commerciële uitzen dingen aan hun inkomsten. Zoals u weet, is men in Amerika vrij om zo veel reclame uit te zenden als men wil. Wanneer er nu plotseling orders binnen komen van grote bedrijven, kan het gebeuren dat een noodlijdend station HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED van brand het niet geheel verbrande meubilair e.d. niet vergoed wordt. Hier mede ben ik het niet eens. 1. De fuchsia tricho phylla behoeft maar heel weinig water en mag abso luut niet gekeerd worden. De voorzijde moet voorzijde blijven hetgeen men het best kan regelen door de voorkant van de pot te merken. Het voortdurend ver plaatsen van de pot en een teveel aan water zijn de oorzaak van het verlies van bloemen en blad. Mest geven is af te raden. 2. De citroenen heel dun schil len, zodat er geen wit aan de schil blijft zitten. De schilletjes laag om laag met suiker in een goed schoongemaakte stopfles overdoen en met brandewijn overgieten, zodat de schilletjes onder staan. Fles sluiten. 3. U bent tegen nieuwwaarde verzekerd. De punten ver meld op uw polis vertellen u precies waar u recht op hebt. Bij brand wordt u alles dat totaal vernield is, tegen nieuwwaarde vergoed, althans waar het meubilair e.d. betreft. Voorzover het kleding en gebruiksvoorwerpen betreft, wordt ook nieuwprijs vergoed, wanneer deze kleding en gebruiksvoorwerpen in waarde nog boven 50 lagen. Daar onder wordt de oude methode toegepast en krijgt u een bepaald bedrag. Bij goe deren die slechts gedeeltelijk beschadigd werden kan de verzekeringsmaatschap pij de zaken laten herstellen en moet u hiermede genoegen nemen, althans wan neer de herstelling redelijk is en de be schadigde goederen weer voor 100 dienst kunnen doen. Is door het herstel de waarde zodanig verminderd, dan kan de maatschappij een geldelijke vergoe ding geven voor het verlies. Het is dus niet zo, dat bij brand ook de gedeelte lijk beschadigde en herstelbare stukken tegen nieuwwaarde prijs vergoed wor den. U moet er echter wel steeds voor zorgen, dat het verzekerd bedrag van uw polis juist blijft. Bij belangrijke nieuwe aanschaf moet het bedrag ver hoogd worden, zodat u niet onderver- zekerd bent. Zou bij het aanbieden van de verzekering de agent u gezegd heb ben, dat u alles tegen nieuwwaarde ver goed krijgt, dan is hij buiten zijn boek je gegaan. Bramen. Zijn bramen na de maand augustus vergiftig, of is dit maar een bakerpraatje? vraagt H. G. Het is beslist niet zo, dat bramen na de maand augustus vergiftig zouden zijn. Evenmin worden ze vergiftig van het feit, dat er spinnewebben overheen komen. Het zijn gewoon bakerpraatjes. plotseling uitgroeit tot een miljoenen bedrijf. Levensonderhoud van moeder. Hoe kunnen alle kinderen gedwongen wor den om moeder te steunen in haar le vensonderhoud? Moet dit notarieel ge beuren of via een advokaat, of moet één van de kinderen dit aanhangig maken? Aldus H. B. Wanneer uw moeder zichzelf niet van haar inkomsten kan bedruipen, dan dient zij zich te wenden tot de afde ling Sociale Zaken van de gemeente secretarie waaronder zij ressorteert. De ambtenaar, die deze zaak te behande len krijgt, zal zich met haar kinderen in verbinding stellen en hen wijzen op hun onderhoudsplicht en een en ander naar draagkracht regelen. Ieder zal dan naar verhouding en vermogen in de on derhoudskosten van uw moeder moeten bijdragen. Bloemen, citroen en brand. Mej. S. stelt de volgende vragen: 1. Hoe komt het, dat van bijgevoegde plant steeds de bloemen en blad afvalt? 2. Hoe moet ik citroen op brandewijn klaarmaken? 3.Ik ben tegen brand ver zekerd tegen nieuwwaarde. Nu staat op het aanhangsel bij de polis dat ingeval Dammen. De damclub Yerseke organiseerde voor de opening van het winterseizoen een sneldamwedstrijd in haar clublokaal aan de Damstraat. Ook deze keer was het jammer dat niet meerderen, zowel leden als niet-leden aanwezig waren, doch ondanks dit merkten we toch 2 nieuwe gezichten op, t.w. H. Danker, een der oprichters der vereniging en J. I de Bel uit Krabbendijke. Hier volgt de .einduitslag: 1. J. Louwerse; 2. J. Zuid- weg; 3. P. van de Vrede; 4. E. Janse; 5. H. Danker; 6. P. Hoogstrate; 7. J. de Bel; 8. F. v. d. Boomgaard. In de eerste ronde om het kampioen schap van Zeeland speelde J. Louwerse in Goes tegen G. Blom uit 's-Graven- 1 polder, welke partij eindigde in remise. WATERGETIJDEN WEMELDENGK Van 2329 oktober 1960 Donderdag 27 oktober: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. Zondag I Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag I Vrijdag Zaterdag v.m. n.m. v.m. n.m. 5.32 5.40 10.43 11.09 6.10 6.43 7.24 8.10 9.17 10.50 6.19 6.59 7.41 8.39 10.04 11.40 11.26 12.15 0.34 1.23 2.29 4.04 11.50 1.03 1.52 3.06 4.46 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1