lekker en gezond Gezondheid Zet niet doof! Rodenstockbril 'fllllBOEN INGEZONDEN BOEKBESPREKING WEMELDIN GE twee paar kinderschoentjes; een bruin voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET Iedere 9C Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen KRUININ GEN KRABBENDIJKE WAARDE RILLAND-BATH HANSWEERT KAPELLE-BIEZELINGE lederen kinderportemonnaie; een huis- OpbrengsU. cellecten. sleutel; een bankbiljet van 25,Om- De alhie?' gehouden collecte voor de trent bovenvermelde gevonden voorwer- reclassering heeft opgebracht 103,20. pen kan men inlichtingen bekomen bij de rayoncommandant der Rijkspolitie te Hansweert (tel. 0119&-575). De Zeeuwse collecte heeft opgebracht een bedrag van 250,50. Gevonden voorwerpen. Ter gemeentesecretarie van Wemel- dinge is in de periode van 5 tot 12 ok tober aangifte gedaan van de volgende gevonden voorwerpen: Een zilveren col liertje, een groene hoed en een shawl. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Jaarvergadering W.K.V. In de jaarvergadering van de korf- Scheepvaartbeweging. Gedurende de maand september pas seerden door het kanaal door Zuid-Beve land de volgende schepen. Opvaart: 3.005 geladen schepen met een inhoud van 1.573.196 ton en 825 ledige met een inhoud van 311.665 ton. Afvaart: 2.162 geladen schepen met een inhoud van 1.128.396 ton en 1.538 ledige met was met belangstellenden. Na een kor te toespraak van burgemeester Jobse, trad het bekende cabaretgezelschap van Wim de Graaf uit Middelburg op. Het publiek genoot zeer van hetgeen dit ge zelschap liet horen en zien. Na afloop volgde een gezellig bal, verzorgd door het dansorkest o.l.v. Baby den Toonder. Geslaagd. Mej. G. Kouman alhier, werkzaam op het kantoor der Rijksbelastingen te Goes, is te Scheveningen geslaagd voor het examen van adjunct-commies-titu lair. Installatie burgemeester. De heer A. Hack, die ben'oemd is als burgemeester van Arnemuiden, zal op een inhoud van 701.607 ton. Tot de rijn- balvereniging W.K.V., die onder leiding vaart behoorden de volgende schepen. - J van de voorzitter, dhr. J. Dagevos werd Opvaart: 1.078 geladen schepen met zaterdag 22 oktober geïnstalleerd wor- gehouden, bleek uit het jaarverslag van een inhoud van 1.125.100 ton en 132 den- dq.j^cretaris dat het voor W.K.V. een iedigë met een inhoud van 126.266 ton. 1 Auto's in botsing. topjaar is geweest, n.l. het kampioen- Afvaart: 893 geladen schepen met een Maandaemiddasr kwamen twee bestel- schap van de 3e klas, de promotie naar inhoud van 665.643 ton en 42 ledige auto S op de hoek de 2e klas, de eerste plaats in het Al- met een inhoud van 19.343 ton. In na tionaliteiten waren de schepen verdeeld in 4.375 Nederlandse, 2.208 Belgische, 315 Duitse, 302 Franse, 296 Zwitserse, 18 Luxemburgse, 8 Oostenrijkse en 8 Engelse. liancetoernooi te Roosendaal en de bei de eerste plaatsen van het senioren- en asjïïrantentwaalftal te Middelburg tij dens de Switfseries. De training van de aspiranten zal in het vervolg za terdagsmiddags onder leiding van mej. N. van der Linden plaats vinden. In Been af gekneld. het bestuur kwam een verandering; Dinsdagmorgen werd bij het invaren wegens dienstplicht van de secretaris, van de oostsluis de 20-jarige E. v. d. dhr. M. Alink, werd in zijn plaats ge- P. uit Leopoldsburg (B.) door een staal- kozen mej. W. Verhagen. De keuze- draad z'n been afgekneld boven z'n commissie zal bestaan uit J. Tissing, J. knie. Hij voer nog maar kort als dek- Stomp ên F. Meyaard. Er werd beslo- knecht mee op de tanker „Citema 45". ten bij eventueel te houden micro-korf- De tanker is daarna vlug doorgeschut balwedstrijden met 3 achttallen in te en naar de Schoorse loswal gebracht, schrijven, n.l. 1 senioren en 2 aspiran ten. Voor het eerst in haar bestaan zal W.K.V. deelnemen aan de zomercompe titie met een aspirantenploeg. Ook werd besloten om een driemaandelijks club blad uit te geven. Voetbal. waar de ziekenauto gereed stond om het slachtoffer naar het St. Joanna zie kenhuis te Goes te vervoeren. Meerpalen gelicht. Afgelopen week heeft «een bergings vaartuig van Van den Akker, dat al hier gestationeerd is, 19 palen die in de Veerhaven omvergevaren waren ge licht. Er waren reeds vele pogingen ge Wemeldinge topg zaterdag naar Me- vo en moest in deze club haar meerde re erkennen. Eindstand 64 in het daan om deze palen te verwijderen, daar voordeel van Mevo. Wemeldinge II deze onder water zaten en een obsta- speelde thuis tegen Waarde II. Deze kei vormden voor de scheepvaart De elftallen deelden de punten eerlijk, het- palen zaten 7 a 8 meter in de grond, geen ook wel het beste beeld%eeft van waaraan de oorzaak te wijten is ge- een wedstrijd, die geen enkel hoogte- weest van de vele mislukte pogingen, punt kende. De A-junioren behaalden Bij de laatste poging is dan ook een een overwinning en wel met 121. De duiker aan het werk geweest, hetgeen B-junioren verloren van Kloetinge met succes heeft opgeleverd. 1—6. A.s. zaterdag speelt het eerste stratpn hlank elftal thuiskregen Wolf aartsdijk. Het stonden blank. zal wdf -^feéri gemakkelijke opgaaf zijn voor Wemeldinge. HoofdwegIrene- straat in botsing. De botsing ontstond toen A. J. v. d. W. uit Kapelle naar links uitweek. Dhr. A. E. uit Goes kon een botsing niet meer voorkomen. Bei de wagens werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Kapelle (Z.-B.) Tel. 0 4 *0*- 223 Voetbal. Krumin'gen I, dat in het veld kwam tegen Zeelancj Sgprt IV, wist met een 2—2 gelijk spel een puntje in de wacht te slepen. Het tweede elftal, dat tegen Zeeland Sport V speelde, deed het be ter en stuurde fle gasten met een ne derlaag naar huis. Uitslag 21. Vergadering postduivenhouders. Woensdagavond vergaderde de P.V. ,,De Vrijheidsduif" alhier in hotel Ko renbeurs, onder leiding van de voorzit ter dhr. P. A. Kakebeeke. Het jaar- verslag^van de secretaris, dhr. M. J. Kole getuigde van een gezond vereni gingsleven, terwijl ook het verslag van de penningmeester, dhr. J. van Iwaar- den, niet ongunstig was. In de kas- controtecommisise werden gekozen de heren <3S C. van Paasschen en A. I. Neve. De'ibekers voor de behaalde kam pioenschappen werden door de voorzit ter uitgereikt. Deze zijn als volgt be haald. Kamióenschap vitesse K. Tjarks; midfond A. I. Neve; fond J. J. Oele; jonge duiven J. Oele Jzn.; kampioen schap generaal K. Tjarks; wisselprijs oude duiven K. Tjarks; idem jonge dui ven J. Oele Jzn. Voor de op 26 novem ber a.§i te houden grote tentoonstelling werden de diverse taken verdeeld. Be sloten werd aan deze tentoonstelling w.eer een verloting te verbinden en di verse andere attracties. Met een woord van dank voor de prettige besprekin gen, werd de verandering door de voor zitter gesloten. 4 Korfbal. Zaterdag speelde Zeelandia II tegen Tjoba II uit 's-Heer Hendrikskinderen. Na een 10 achterstand wist Zeelan dia tot een 3voorsprong te komen, waarna Tjoba zijn achterstand verklein de tot 32. Hiermee kwam het einde. Zeelandia I, dat met 3 invallers in het veldukwam, speelde tegen Togo II uit Goes. Zeelandia was direkt sterk in de aanval; jfnaar wist aanvankelijk niet tot doelpunten te komen. Toch werd het na i 20 Bijn. 10 voor Zeelandia. Rust- Woensdagavond vergaderden de leden stand S-41. Na de rust was het opnieuw ,van de- Ned. Chr. Vrouwenbond onder een veel sterker Zeelandia, wat ten- leiding van de presidente mevr. Koole- slotte uitkwam in de eindstand, n.l. den Hollander. Als spreker voor deze 11-5. avond was aanwezig dhr. Van Noppen Verkeersongeval. Hf Door de gladheid van de weg schoof op het kruispunt bij het Shell-station een grote vrachtwagen van de Fa. Broere uit Goes geladen met fruit op de linkerzijde van de weg juist toen uit de tegengestelde richting^ een vracht- Bij de grote regenval van de laatste Wagen naderde met bier geladen. De weken hebben de straten voor het post- auto's botsten op elkaar en richtten kantoor en in de Kqr$e Geer weer eens een enorme ravage aan. Zowel de ap- blank gestaan. Mensen die 's avonds pejs ajs het bier belandden op de weg nog een brief wilden posten, moesten en een stroom van bier verspreidde zich kousen en schoenen uitdoen om naar tussen de vele kapotte flessen. De cha- de brievenbus te kortten. Hoewel de os werd nog erger toen het overige ver- jeugd zich kostelijk in dit „plotseling keer by het passeren over de uitvals- ontstane meer" vermaakte, is dit voor strook reed, en deze daarvoor niet be de omwonenden een a ramp. Maandag- stand bleek en spoedig kapot gereden avond werd de brandweer van Kruinin- was. Gelukkig bleef het bij materiële gen te hulp geroepen, daar het toen al schade, en deden zich geen persoonlijke zeer erg was. Met een tweetal pompen ongelukken voor. De politie, die spoe- werd het water vanuit de Korte Geer dlg ter plaatse was, was al spoedig de in het kanaal gepompt en na een paar uur was alle leed weer (tijdelijk?) ge leden. Misschien is er een reden om de riolering eens aan een kritisch onder zoek te onderwerpen. Voetbal. Afgelopen week speelden de Hansw. Boys I uit tegen 's-Heer Arendskerke. De stand was bij de rust 01. Na de rust speelde 's-Heer Arendskerke met 9 man, de Boys met 11. De eindstand werd 12. Het was een hopeloze strijd op een spiegelglad veld. De junioren A I verloren van Yerseke met toestand meester en regelde boven op een auto staande het verkeer. Beide auto's waren all-risk verzekerd. verzeke: ofi Raadsvergadering. In een voltallige raadSvergadering werden dinsdagavond de leden van de woningwetcommissie wedeföm benoemd. Dhr. C. Goud wenste om gezondheids redenen niet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd benoemd dhr. G. W. Kersten. Besloten werd om de onderwijzerswoning gedeeltelijk te Gezellige avond. De afd. „Rilland-Bath" van de Kon. Middenstands Bond hield woensdag een gezellige avond in het café ,,'t Wapen van Rilland" voor leden en huisgenoten. Als sprekers waren aanwezig Mr. Dr. H. L. Konneman uit Amsterdam die als onderwerp behandelde: „Hoe stelt de middenstander zich te weer tegen on geval en ziekte?" en Mr. D. Kluiver uit Goes, adviseur van de K.N.M.B. die sprak over: „De middenstand mobili seert voor het behoud van zijn positie!" Na de pauze, waarin een consumptie werd aangeboden, werd een filmpro gramma afgewerkt. Vergadering N.C.V.B. doen schilderen en behan^cri. Aan B. en W. werd machtiging verleend de kasgeldlening ad 100.000,voor 3 maanden te verlengen. Zortd'er wijziging werd de heffingsverordenirt^1 op riool belasting opnieuw vastgesteld. De wo ningwetwoning Julianastraat 23 werd met 5 tegen 2 stemmen toiegewezen aan dhr. Joh. Koeman Az. Aan het bestuur van de chr. school werd een bedrag van 98,beschikbaar gesteld voor aan schaf leermiddelen voor verkeersonder- wijs. Tot het invoeren van een spaar regeling voor ambtenaren voelde de raad niet veel. Ook B. en W. deelden dit Standpunt. Wegens de hogè ver zendkosten bij de P.T.T. werd besloten een frankeermachine aan te schaffen. De rondvraag leverde geen bijzonder heden op, behalve enkele kleine aan gelegenheden, die door B. en W. zul len worden bekeken. no sb Voetbal. I9 Waarde I speelde op eigen veld een KALENDERBESPREKING Ook dit jaar geeft met instemming van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden „Pro Juventute" zijn veertiende--kalender uit met af beeldingen van alle leden van ons Ko ninklijk Gezin. De kalender bevat behalve acht aan trekkelijke zwart-wit foto's nog 5 ver rassend mooie kleurenreprodukties, w.o. nog niet eerder gepubliceerde, en toch is de prijs slechts 2,85. De opbrengst van de kalender komt ten goede van tal van kinderen, die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben. met 60. De B-junioren die op bezoek gingen naar Robur B I wisten het even eens tot winst (42) te brengen. Gevonden voorwerpen. Bij het groepsbureau van de rijks politie te Kapelle zijn inlichtingen te bekomen over de aldaar als gevonden voorwerpen aangegeven goederen. Dit zijn: alpinomuts, portemonnaie met in houd, damestasje met embleem, cein tuur, herenregenjas, badhanddoek, jon gensjas en kinderjasje. Oriëntatie- en pijlenrit. Mede bepalend voor het clubkampi oenschap zal de bromfietsclub „De Scheldebrommers" te Kapelle zaterdag middag 15 oktober een oriëntatie- en pijlenrit organiseren. De afstand van deze rit zal naar schatting 30 km be dragen. Er zal gereden kunnen worden in een solo- en duoklasse. Zowel de start als de finish zijn gelegen bij ho tel „De Zwaan". Raad komt bijeen. Vrijdagavond 14 oktober zal de ge meenteraad in openbare vergadering bijeenkomen. De dertien punten tellen de agenda geeft onder meer te behan delen een verzoek van mevr. C. F. Pot- ter-van der Peyl om ontslag als onder wijzeres aan de openbare lagere school te Schore; een verzoek van dhr. P. Tilroe uit Goes om ontheffing van het verbod om fruit te verkopen op zon dagen in de Smokkelhoek te Biezelin- ge. De raad zal voorts een tiental ge meentewoningen verhuren, terwijl ook de benoeming wegens periodieke aftre ding van de leden van de adviescom missie woonruimtewet 1947 aan de or de komt. Verder is er een voorstel tot aankoop van een perceel grond van de heer L. Verdunnen te Schore ten be hoeve van de bouw van twee woning wetwoningen alsook de aankoop van de woningen Schoorse Zandweg 7, 9 en 11 voor krotopruiming. Er is ook een ver zoek van de bijzondere lagere school te Kapelle om beschikbaarstelling van gelden voor uitbreiding van de speel plaats. Tenslotte zal er een bespreking worden gewijd aan de uitvoering van het rioleringsplan. Korfbal. Zaterdagmiddag speelde de korfbal vereniging „Elto" op eigen terrein een competitiewedstrijd tegen Olympia uit Wilhelminadorp. De Wilhelminadorpers wonnen de ontmoeting met 43. Het tweede twaalftal van „Elto", dat op bezoek was bij „Ondo", kreeg eveneens klop. Met niet minder dan 111 moest de thuisreis aanvaard worden. loodzware tendenz en hun bijna drake rige verwikkelingen. Neen, voor ons is A. M. de Jong niet in de eerste plaats de schrijver van dit soort romans. En ook niet de litteraire criticus. Hoe hoog zijn oordeel in socialistische kring des tijds ook mag zijn aangeschreven, het valt achteraf moeilijk te ontkennen dat zijn nogal dogmatische vooroordelen hem ontoegankelijk deden zijn voor ve le litteraire uitingen die dé tijd langer zullen overleven dan boeken als „Het evangelie van de haat". Net als Querido is A. M. de Jong in zijn dagen ontegenzeggelijk overschat. Men heeft hem onmatig opgehemeld. Men heeft hem de titel „onze Neder landse Dickens" gegeven. Men heeft hem vergeleken met tal van andere buitenlandse grootheden. Alsof dat no dig zou zijn! A. M. de Jong is immers vóór alles een blijmoedige en meesle pende verteller geweest een „virtu oos van de gezelligheid" zoals men hem óók heeft genoemd. Als verteller, als onbevangen verteller, zonder het tandengeknars van allerlei „diepe" pro blemen, was hij grandioos! De grote massa van zijn lezers heeft dat altijd geweten. Boeken als „Krui sende wegen" zijn nooit bijzonder po pulair geworden. Naar zijn recensies en beschouwingen kijkt vrijwel niemand meer om. Maar is er één lezer, ook vandaag, die niet onmiddellijk in de ban raakt van een verhaal als Het ver raad, de eerste „Merijntje Gijzen", waarin de wonderlijke vriendschap tus sen een dromerig kind en een ruige stroper met zoveel tederheid en tegelijk zo onweerstaanbaar humoristisch wordt getekend? Goed, laat De Jong dan la ter in zijn achtdelige Merijntje-cyclus boeken hebben geschreven die deze ont roerende echtheid niet helemaal meer bezitten, omdat de drang naar roem en geld hem misschien een beetje parten gingen spelen. Tot in lengte van dagen zal hij voor het Nederlandse volk toch de geestelijke vader blijven van zulke onvergetelijke figuren als Merijntje Gijzen, de Kruik, Flierefluiter, de oude dorspastoor, Frank van Wezel en Bulletje en Bonestaak! De A. M. de Jong Omnibus is ver krijgbaar bij boekhandel Van der Peyl. Prijs 3,95. Benoeming. zing hield over het onderwerp: „Zij Tót commies ter secretarie van de vliegen het nest uit, en wij?", waarop uit Middelburg, die een interessante le- competitiewedstrijd tegen Wissenkerke. Wissenkerke wist de winst mede te ne- (A; t t V IlvgCil liCL IlCö t Ui'tj Cii W IJ y W CXCXLKJ^J gemeente Terschelling is met ingang een drukke bespreking volgde. Na af- van 1 januari a.s. benoemd mej. J. H Vernimmen te Hansweert, adj. com1 mies ter secretarie van Kruiningen. 4(it A. J. is door het ministerie van Economische Zaken erkend als bewijs van vak bekwaamheid ingevolge het vestigings- besluit slagersbedrijven. Gevonden Voorwerpen. Bij de' Rijkspolitie te Hansweert zijn in het tijdvak van 1 t/m 30 september de. navolgende goederen als gevonden werking van het huishoudelijk program ma, sloot de presidente met dankgebed. Voetbal. Het eerste elftal van Rillandia speel de zaterdag tegen Nieuwdorp I. De gasten gingen met de eer strijken en wonnen met 30. Rilland II speelde tegen Nieuwdorp II en ook deze ver- Geslaagd. Vci&r het dipjoma vakbekwaamheid slagersbedrijf is onze dorpsgenoot dhr.. T de Visser geslaagd. Dit diploma loor de wedstrijd. Nieuwdorp won met 32. Rillandia III bond de strijd aan tegen S.V.D. II. Ook deze club werd verliezer; S.V.D. won met 105. Ontspanningsavond. Allen, die op enigerlei wijze hadden meegewerkt om de opening van het dorpshuis „Luctor et Emergo" feeste- lijk te doen slagen, wercjgn uitgenodigd voorwerpen aangegeven en waarvan tot om op vrijdag 7 oktober j.l. een ont- op'heden ^e rechtmatige eigenaar niet spanningsavond bij te Wonen. Zeer ve- be&end 'ïsj pen snelbinder (vermoede- len hebben van deze uitnodiging ge lijk van bromfiets); een badhanddoekt bruik gemaakt, zodat het dorpshuis vol men over de dam met 63. Waarde II speelde tegen Wenïeldinge en verdeelde de puntjes broederlijk, 11. uj Een opkomende pijn, gevatte kou of griep ze» niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanapirin (Mijnhardt) Koker 90 en 60 ct Voetbal. Zaterdagmiddag speelde het eerste elftal op eigen terrein een wedstrijd te gen Colijnsplaatse Boys. Laatst ge noemd elftal speelde weliswaar agres sief, maar de aanvallen waren door zichtig en slecht opgebouwd. De thuis club daarentegen wist wat meer vuur te leggen en ontplooide ook veel beter haar spel en behaalde de overwinning EEN A. M. DE JONG OMNIBUS Vijfenvijftig Was A. M. (zoals, hij veelal werd genoemd) toen hij stierf. Hij was een van Nederlands meest ge lezen schrijvers en dat is hij nog steeds. Het zal daarom velen hebben verbaasd dat er nog altjjcLgeen A. M. de Jong Omnibus is verschenen in de bekende Omnibussen-reeks van de Arbeiderspers (drie romans in één band voor de lut tele prijs van 3,95):' Aar van de Werf horst (1953), Herman de Man (1954), Antoon Coolen (1955), Johan Fabrici- us (1956), Willy Corsari (1957), Jan Mens (1958) en A. den Doolaard (1959). Maar dit jaar is het dan zo ver. De naam A. M. de Jong wordt aan de rij toegevoegd, met een Omnibus die in de boekhandel verkrijgbaar is en die zelfs vier werken zal bevatten: Het verraad, De rijkaard, Frank van Wezels roem ruchte jaren en De schotel. En ook dit jaar zal de omnibus-oplage wel wéér wegsmelten onder de kooplust van het publiek als verse sneeuw onder de bran dende zon, hoewel die oplage ieder jaar groter wordt en in 1959 (A. den Dool aard) met 235.000 exemplaren al aar dig het ongehoorde aantal van een kwart miljoen begon te naderen. Zou A. M. de Jong, als hij nog leef de, deze keuze uit zijn omvangrijke werk zelf óók hebben gemaakt? Het is natuurlijk een zinloze vraag. In ieder geval zijn er tijden geweest dat hij zélf andere boeken belangrijker vond ro mans als „Het evangelie van de haat" 'qf „Kruisende wegen", die de lezer van '1960 echter al sterk verouderd aan doen, door hun hijgende pathos, hun GEEN WOORD. Geachte Redactie, In uw blad van 7 oktober j.l. sprak u er uw verwondering over uit, dat in het maandblad van de Nederlandse Spoorwegen „Tussen de Rails" van september 1960, waarin speciaal de aan dacht van de treinreizigers wordt ge vestigd op de provincie Zeeland, met geen woord wordt gerept over oester- en mosselcultuur en ook Yerseke, het centrum van deze culturen schittert door afwezigheid. Maar wat had U anders verwacht? Hetzelfde beeld zien wij immers over de gehele linie. Yerseke plus de oes ter- en mosselcultuur worden, waar dat maar enigszins mogelijk is, doodgezwe gen. Dan zal het straks voor de heren van „Hogerhand" immers zoveel te ge makkelijker zijn, hun vernietigend oor deel over onze gemeenschap uit te spreken en lopen zij zoveel te minder risico, dat er ergens in het land nog eens stemmen opgaan en de vraag ge steld wordt, of dat daar in Zeeland nu waarachtig niet anders had gekund. Men kan, zelfs als Nederlandse Spoor wegen, nu eenmaal moeilijk de lof trompet gaan steken omtrent een tak van bedrijf, die is voorbestemd, om straks op heej officiële, maar m.i. er gerlijke wijze, om hals te worden ge bracht door de heren van waterstaat. Maar verwondert u méér, geachte redactie, dat de belanghebbenden zelf onder dit alles zo koud schijnen te blij ven als stenen. Blijkbaar heeft heel Yerseke, ja de gehele oester- en mos selwereld het zo ontzettend druk met de dingen van het ogenblik, dat men er niet eens aan denken kan, een blik in de toekomst te werpen. Misschien gaat het de belanghebbenden te goed voor het moment, dan dat zij zich af vragen, wat er over enkele tientallen jaren van hen en hun bedrijven is ge worden. Met dat al vormen zij, wan neer er uit hun kringen niet spoedig

Scheldebode | 1960 | | pagina 2