kou gevat? Pontiac Hydraulic horloges PUROL in huis! Da fyhota (Lia^cLa WEMELDIN GE KRUININGEN yf/lLtCBN RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE FEUILLETON Raadsvergadering. De aankoop van het Ned. Herv. Jeugdgebouw door de gemeente heeft in de vergadering van de Wemeldinse raad veel stof tot discusise gegeven. Burgemeester C. N. F. van Sas gaf tijdens de vergadering een duidelijke uitleg van de onderhandelingen met de Kerkvoogdij betreffende deze aankoop. De Kerkvoogdij vroeg de prijs van 15.000,en wilde hiervan niet af wijken, terwijlj-B. en W. niet meer dan 12.500,voor het gebouw wilden uit trekken. Dhr. C. Burger (C.H.) vond de prijs van 15.000,in het geheel niet te hoog en zag in dit gebouw zelfs nog een koopje voor deze prijs. Vervolgens besprak de raad een nieuw te bouwen dorpshuis. De raadsleden zagen gaarne dat dit gebouw, indien gebouwd zal wor den, zal verrijzen in samenwerking met de Herv. Kerkvoogdij, 't Nieuwe dorps huis zou dan zo mogelijk een zaal en een toneel krijgen. Tevens is hiervoor de meewerking van de burgerij nood zakelijk'. De bespreking eindigde met de beslissing om het jeugdgebouw van de Herv. Kerk niet aan te kopen voor 15.000,Er zullen echter nog ver dere besprekingen gevoerd worden. Grote moeilijkheden voor de omliggen de huizen zou het geven de bomen van Wemeldinge tot bestrijding van de blad luis te bespuiten met een giftmengsel, dit naar aanleiding van vragen, die het raadslid dhr. J. A. de Schipper stelde. De perceeltjes grond in de Daniëlstraat voor het aanleggen van een trottoir, zullen in eigendom van de gemeente overgaan. Dhrn. J. Felius, C. Felius, J. J. Lagendijk en M. Mieras, bewoners van verschillende huizen aan beide zij den van de straat, zullen aan dit pro ject geen medewerking verlenen. De goedkeuring tot de koop van het woon- hu'is aan de Zuidelijke Achterweg van mej. Van Koeveringe was binnengeko men. De bestemming van het gebouw zal nog nader worden bestudeerd. Er bestaan plannen om het tot sociëteit van bejaarden te bestemmen, hetgeen wellicht grote problemen en kosten met zich zal brengen. Mochten de kosten te hoog zijn, dan zal tot sloop van het ge bouw wprden overgegaan, temeer daar de bejaarden momenteel over een goed gebouwi kunnen beschikken. Bij de Bank voor Ned. Gemeenten werd een geld lening aangegaan ter consolidatie van de gemeentelijke vlottende schuld, van 100.000,Bij het voorstel tot wijzi ging van de regeling voor de verstrek king van kolentoeslag werd de inko mensgrens gesteld op 2000,voor een echtpaar en 1500,voor een al leenstaande. De uitkering werd bepaald op 52,Dhr. A. P. Schouwenaar (P.v.d.A.) gaf B. en W. in overweging een nieuwe grens te stellen op resp. 2250,en 175Q,—Het voorstel van B. en W. werd na discussie aangeno men. De vergoeding van exploitatiekos ten der chr. lagere school voor schip perskinderen is verhoogd en gebracht van 46,tot 60,per leerling. Het krediet voor restauratie van de gemeentetoren werd verhoogd met 5000 gulden. Coöp. Boerenleenbank. Bij de Coöperatieve Boerenleenbank alhier werd in de maand september aan spaargelden ingelegd tot een bedrag van 87.319,61 en terugbetaald tot een bedrag van 45.265,51. Het saldo aan 't eind der maand bedroeg 2.920.636,12. Er werden 11 nieuwe boekjes uit gereikt. Rijkspostspaarbank. Op het rijkspostkantoor alhier werd over september aan spaargelden in gelegd tot een bedrag van 20.076,25 en terugbetaald tot een bedrag van 14.808,88. Er werden 2 nieuwe boek jes uitgereikt. Keuring van geiten. Aan de nationale fokdag voor scha pen, varkens en geiten te 's-Hertogen- bosch Werd deelgenomen door onze dorpsgenoten dhrn. W. Gijssel en N. van Klittk. Dhr. Gijssel behaalde daar een eerste prijs met een geit en even eens met een geit dhr. Van Klink een tweede prijs. gevolge van de oostelijke wind verla- gerd en met het achterschip in de steenglooiing van de westelijke haven oever vastgelopen. Hierbij brak het roer van het vaartuig, dat zelf in de steenglooiing vast bleef zitten. Door de sleepboten „Adja" en „Mascotte" van de Gebr. Hoekman, is het vaartuig weg gesleept. Kolentoeslag. Blijkens een in dit nummer opgeno men advertentie kan ter gemeente secretarie weer kolentoeslag worden aangevraagd. De verstrekking geschiedt alleen aan hoofden van gezinnen en al leenstaanden, die een eigen huishou ding voeren. Niet in aanmerking komen: Personen die met uitzondering van een eigen zelfbewoonde woning, meer dan 1.000,bezitten; alleenstaanden, die meer dan 1500,per jaar inkomen hebben en gezinnen van twee personen, die meer dan 2000,per jaar inko men hebben. Nadere inlichtingen wor den verstrekt ter secretarie. Aangera den wordt zoveel mogelijk bewijsstuk ken, als eigendomsbewijzen, spaarbank boekjes, enz. mede te brengen. Korfbal. In een sportieve en, door de scheids rechter goed geleide wedstrijd is W.K. V. erin geslaagd De Poel met 72 te verslaan, waarmee stevig revanche ge nomen werd voor de eerder geleden 43 nederlaag. Toch wist De Poel na enige tijd spelen met een ver schot de leiding te nemen, maar het le aanvals- vak van W.K.V. draaide nu op volle toeren en met een schitterende doorlo per van Joop Stomp was de score even later weer in evenwicht, 11. De laat ste 10 minuten voor de pauze beteken den de genadeklap voor De Poel. Truus Meijaard, Jan Tissing met één van z'n beroemde afstandsschoten en Willy Ver- hage bezorgden W.K.V. een 41 voor sprong. Wel liep De Poel ong tot 42 in, maar Nel van der Linden, Joop Stomp en Jan Tissing, enkele secon den voor tijd, bepaalden de eindstand op 72 voor W.K.V. Een volkomen verdiende overwinning, die duidelijk aantoonde dat W.K.V. beslist niet te zwak is voor deze 2e klas. A.s. zater dag spelen 2 selectieteams van W.K.V. een oefenwedstrijd. Aanvaring. Zaterdagmorgen ontstond er op het kanaal door Zuid-Beveland alhier een aanvaring tussen de motorschepen „Norma" en „Risico". Beide vaartuigen voeren in de richting Wemeldinge, toen de „Risico" door een tegemoetkomend motórtankschip, de „Citerna" uit haar koefcs' gezogen werd. De „Risico" liep met de voorsteven in de zij van de „Norma". De beide_ vaartuigen bekwa men lichte averij. Averij opgelopen. Het afgelopen weekeinde bekwam het ruim 900 ton- metende Duitse motor tankschip „Esso Erlangen" in de haven van Wemeldinge zodanige averij, dat het door sleepboten weggesleept moest worden. D„e „Esso Erlangen", die ledig op weg was naar België, was mede ten- Korfbalvereniging Zeelandia. Zaterdag 24 sept. speelde Zeelandia II tegen Olympia. Hoewel Zeelandia slechts met 9 man speelde, wisten ze toch met 96 te winnen. Zeelandia I speelde haar uitwedstrijd tegen Tjoba II uit 's-Heer Hendrikskinderen. Na een 20 achter stand wist Zeelandia tot een 32 voor sprong. Wel liep De Poel nog tot 42 scoorde Tjoba de gelijkmaker en wist zelfs in de laatste minuut het winnen de doelpunt te maken. Tjoba is nu bij na zeker van het kampioenschap. Ook bij Zeelandia kan echter een kampi oensfeestje worden gehouden omdat de aspiranten in hun afdeling kampioen werden. Vorige week werd ondanks het slechte weer toch nog gespeeld en wel tegen Luctor uit Terneuzen. De aspi ranten wonnen met 20. De wedstrijd Zeelandia ILuctor I werd bij de rust gestaakt met de stand 33, zodat nog geen beslissing is gevallen omtrent de tweede plaats. Schaken. De schaakclub „De Zwarte Dame" alhier speelde voor haar onderlinge competitie de volgende partijen. Groep A: B. CokJ. W. Hasman 01; W. A. VerbeekD. H. Volbeda J. Ka- selseJ. van Oosten 10; J. van Oos tenW. Zuijdweg 10. Groep B: J. WaverijnA. J. Dek 01; J. Quakke- laarW. Karelse 01; M. Schrijver L. Kooiman 10. Notaris benoemd. Als opvolger van notaris J. J. van Dijke werd met ingang van 1 december a.s. tot notaris ter standplaats Krui- ningen benoemd dhr. H. W. A. Steen- poorte, kandidaat-notaris te Goes. De heer Steenpoorte werd in 1907 te Steen bergen geboren en is werkzaam op het kantoor van notaris Van Dissel te Goes. Geslaagde bloemtenentoonstelling. Zaterdag werd in het dorpshuis al hier een zeer geslaagde bloemententoon- I stelling gehouden, die georganiseerd werd door de plaatselijke floraliavereni- ging. Er was van deze tentoonstelling zeer veel werk gemaakt. De grote zaal van het dorpshuis maakte dan ook een keurig verzorgde indruk met de vele smaakvol ingerichte afdelingen. Ver schillende attracties boden de nodige afwisseling, o.a. enkele vogelstands, waar zelfs een drietal flamingo's waren te zien, verder aapjes en een aantal opgezette exotische vogels. In één der bovenzalen werd een (doorlopende) filmvoorstelling gegeven. In een keurig ingerichte bijenstand vertelde dhr. M. Leijs onvermoeibaar van het leven en werken der bijen. De volgende prijzen werden toegekend. Groep schoolplanten. Geraniums: le pr. Anneke Stel; 2e pr. Jannie van •Paasschen; 3e pr. Rietje Leijs. Fuch sias: le pr. Heieen Waverijn; 2e pr. Marjo Meijer; 3e pr. Nellie Dellebeke en Adri Dek. Begonias: le pr. Annelies van Iwaarden; 2e pr. Jan van Paas schen; 3e pr. Beke Stel, Mieke Wa verijn en Beppie Jansen. Dahliawedstrijd: 3e pr*. ,P. A. Kake- beeke. Snijbloemen in vaas: le pr. mej. A. Leijs; 2e pr. mej. S. Kleinepier; 3e pr. mej. N. van de Parel. Opgemaakte bloemstukj,es snijbloe men: le pr. mevr. Vroegop-Blaauwka- mer (3 x), mej. S. Kleinepier, mevr. Mauer-Westerweel en mevr. Leijs-West- veer; 2e pr. Anneke van Liere, mevr. A. Mol en mej. A. Leijs; eervolle ver melding: mevr. A. Mol en mevr. Van Paasschen-Bom. Opgemaakte bloembakjes vaste plan ten: le pr. mevr. Blok-Wondergem; 2e pr. mevr. Koppejan-Trimpe. Bloemenmanden: 3e pr. P. A. Kake- beeke. Bakjes vaste plan^n: le pr. B. v.. d. Parel; 2e pr. mevr. Visscher-Lavooij eerv. vermelding mevr. Van Paasschen- Bom. Cactussen en vetplanten:jle pr. mevr. Maat; 2e pr. Lenie Meijer; 3e pr. M. Saaman; eerv. vermelding Wies Ope neer. Bloeiende kamerplanten: le pr. J. M. Blaauwkamer, D. Nouwt en mevr. Dek- Nelis; 2e pr. mevr. Baveco-van Liere, I. Stel en Maddy Bruijnzeel; 3e pr. mej. G. Vermeulen en mevr. De Ridder; eer volle vermelding: mevr. Boone-Geldof en mej. Lindenbergh. Niet-bloeiende planten: ie pr. mevr. Sinke-Nieuwenhuijse, I. Stel, mevr. Meijer-Wabeke en mevr. Van Langevel- de; 2e pr. A. Koppejan-, mevr. Leen- dertse, mevr. Van P*asschen-Bom en mevr. Jansen-Verburg; 3e pr. J. M. Blaauwkamer, mevr. v. d. Pas-Bouter- se, mevr. Dek-Nelis, mej. Lindenbergh en A. Saaman; eerv. veMneldingen: P. Sinke en M. Saaman. Hangplanten: le pr. J. van de Parel; 2e pr. L. Sinke-van Nieuwenhuijzen. De leerlingen van de Lajidbouwhuis- houdschool hadden een afzonderlijke stand. De prijzen werden als volgt toe gekend: le pr. Janny Allewijn en Diny Weststrate; 2e pr. Corry Bauer en Elly Hoekman; 3e pr. Mina v. d. Berge. De jury bestond uit mevr. Van Lan- gevelde alhier en dhr. P. Oele te Ka- pelle. Aanrijding. Dinsdagmorgen had te omstreeks 6.20 uur op deRijksweg nabij de Zanddijk in deze gemeente een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personen auto. De vrachtwagen, bestuurd door dhr. C. B. uit Clinge reed in de rich ting Goes en moest uitwijken voor los lopend rundvee, eigendom Van de land bouwer P. H. A. P. te Kruiningen. Toen de vrachtauto de oprit van de Zand dijk bereikte, naderde uit de richting Goes met grote snelheid eep personen auto, bestuurd door dhr. P.'v. d. P. uit Oostburg. Deze kon een botsing niet meer vermijden en reed recht op de vrachtauto in. De personenauto, waarin 3 passagiers zaten, werd aan de voor zijde vrijwel geheel vernield. De vracht auto werd, eveneens aan de voorzijde, slechts licht beschadigd. Geen der in zittenden liep enige verwondingen op. Wat een geluk... Onder deze titel werd voor de afd. Kruiningen-Hansweert van de V.A.R.A. een cabaret-revue opgevoerd in de gro te zaal van Ons Dorpshuis, die tot de laatste plaats was bezet. Onder leiding van Rudi Carell werd in een vlot tem po een programma afgewerkt, dat ge zien het telkens opklaterend applaus bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Naast Rudi Carell werkten aan het programma mede de Spotlights, Willy Alberti, het Bonelly kwartet en het goochelduo Eddy Schuyer en Jacque line. Het hoofdbestuurslid dhr. J. Pop hield een korte propagandatoespraak. Toneelavond Kunstkring. Zaterdagavond zal in het Dorpshuis weer van beroepstoneel zijfi te genie ten. De Kunstkring Oostelijk Zuid-Beve land organiseert dan een toneelavond. Opgevoerd zal worden een toneelspel van Jean J. Bernard, getiteld „Marti- ne". Dit stuk, dat uit 5 'bedrijven be staat, wordt gespeeld door de Toneel groep „Studio" uit Amsterdam. Velen zullen zich deze toneelgroep nog wel herinneren, omdat deze groep reeds meermalen met groot succes in het dorpshuis optrad. Een reden temeer om in ieder geval nu aanwezig te zijn. De voetbaltoto. Het schijnt dat de leden van de v.v. „Kruiningen" er de slag van krijgen het formulier van de voetbalpool op de juiste wijze in te vullen. Was het en kele weken geleden dhr. H. Witte die met 13 goede uitslagen zijn portie van de derde prijs kreeg, deze week was het dhr. D. Meijer die 13 uitslagen goed had voorspeld en zodoende recht heeft op een deel van de prijzenpot voor de derde prijs. Verkeersslachtoffer overleden. Mevrouw H.-M. uit Bergen op Zoom is dinsdagmiddag in het ziekenhuis al daar overleden. Zij was zaterdag 24 september j.l. ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijksweg al hier. grote klap op elkaar inreden, was er wel grote materiële schade, maar de verwondingen die de inzittenden be kwamen, vielen uiteindelijk nog al mee. Na per ziekenauto naar het ziekenhuis te Goes te zijn vervoerd, konden allen in de avonduren het ziekenhuis ver laten. 100 waterdicht en condensvrij vanaf f 81,50 Kapelle Z.-B. Tel. 01102-223 Benoemd tot burgemeester. Bij Koninklijk Besluit van 3 oktober j.l. is de gemeentesecretaris van Ril- land-Bath, dhr. A. Hack, benoemd tot burgemeester van Arnemuiden, zulks met ingang van 16 oktober a.s. Dhr. Hack begon zijn gemeentelijke loopbaan in 1944, als volontair ter gemeente secretarie te Terneuzen. In 1945 ver trok hij naar Biervliet als ambtenaar ter secretarie. Op 1 februari 1954 werd hij benoemd als secetaris dezer ge meente. Tijdens zijn verblijf in Rilland- i Bath werd hij o.a. voorzitter van het i Nutsdepartement Krabbendijke, be stuurslid van de algemene ontspannings vereniging alhier, voorzitter van de ten nisclub, secretaris van de commissie rijtoar van bejaarden, secretaris van de plaatselijke kiesvereniging der C.H. U., secretaris van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur, secretaris van de woning-adviescommissie en directeur van het gewestelijk woningbedrijf, dat enkele honderden woningen omvat. Ve len zullen deze werkzame kracht node zien vertrekken, die steeds bereid was een ieder zoveel mogelijk te helpen. Beroep aangenomen. Ds. J. van der Klaauw, Geref. pre dikant alhier, heeft het ontvangen be roep naar 's-Gravenzande aangenomen. Voetbaluitslag. Zaterdag moest Krabbendijke het opnemen tegen een Zeeuwse rivaal in de competitie, Arnemuiden. Dat deze ont moeting niet meeviel voor Krabbendij ke, bewijst de 60 nederlaag die ze te incasseren kreeg. Na vier gespeelde wedstrijden is het succes nog niet gro ter geweest dan een gelijk spel, maar mogelijk keren de kansen nog eens. Autobotsing op Rijksweg. Toen dhr. Schrier uit Waarde met zijn auto de Rijksweg wilde oversteken bij de Zuidweg, liet hij wel eerst een vrachtwagen passeren, maar bemerkte te laat een personenauto op, komende uit de richting Goes. Dhr. Schrier, die de oud-burgemeester van Waarde ver voerde, kwam in botsing met voornoem de personenauto, bestuurd door een Portugese arts. Alhoewel de botsing hard aankwam en de auto's met een Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven. Ruwe handen en Schrale huid Afscheid hoofd der school. In verband met zijn benoeming tot leraar aan de ambachtsschool te Goes, nam dhr. I. Dhondt vrijdag afscheid van leerlingen en personeel der o.l.s., in tegenwoordigheid van B. en W. Bur gemeester A. Lokker sprak namens het gemeentebestuur woorden van dank voor wat dhr. Dhondt in die vier jaar voor het onderwijs heeft gedaan. Hij betreurde het dat hij de gemeente gaat verlaten, maar wenste hem veel goeds toe in zijn verdere loopbaan. Als her innering bood hij hem een boekenbon aan. Namens de leerlingen brachten Janny Poley en Jan Bom in dichtvorm hem dank en boden hem een vulpen en een boekenbon aan, terwijl aan mevr. Dhondt een plant werd aangeboden. Dhr. Dhondt dankte allen voor de ge sproken woorden en de geschenken. Verkeerstelling. Op 1 oktober werd alhier een ver keerstelling gehouden, met de volgen de uitslag. Categorieën Rijrichting Rijrichting To- Waarde Rijksweg taal Personenauto's 159 164 323 Autobussen 4 6 10 Vrachtauto's 50 45 95 Landb.trekkers 26 36 62 Motoren 11 11 22 Bromfietsen 149 148 297 Fietsen 352 377 729 Voetgangers 47 42 89 Overig verkeer 5 3 8 Totaal 803 832 1635 Rijkspostspaarbank. Bij de rijkspostspaarbank te Kapelle werd gedurende de maand september ingelegd 20.237,16 en terugbetaald 5.737,90. Het aantal inlagen betrof 143 en terugbetalingen 25. Er werden vijf nieuwe boekjes uitgegeven. Benoeming. Tot directeur van de lagere tuinbouw school te Kapelle is met ingang van 1 januari 1961 benoemd dhr. J. op 'tHof uit Krabbendijke, momenteel werkzaam als hoofd van de christelijke nationale school in die plaats. Internationale onderscheiding. De amteurfotograaf dhr. B. van Win- gen uit Kapelle zal voortaan voor zijn naam de titel AFIAP mogen voeren. Deze internationale onderscheiding mocht dhr. Van Wingen tijdens een bij eenkomst van amateurfotografen ver nemen in Dordrecht. Deze onderschei ding is hem verleend wegens diverse bekroningen voor ingezonden werk niet alleen in ons land, maar ook daarbui ten. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen is vikaris J. Bezemer uit Waalwijk bij de Herv. Gemeente te Kapelle door Ds. E. P. J. Jebbink in het vikariaat bevestigd. Zoals bekend zal vikaris Bezemer voor de duur van een half jaar als hulpkracht fungeren bij de gemeente Kapelle. De bevesti gingstoespraak hield Ds. Jebbink naar aanleiding van het Schriftgedeelte Mar cus 6 vers 7a. Vikaris Bezemer werd hierna staande toegezongen Gez. 263, het laatste vers. Als Schriftgedeelte had vikaris Bezemer gekozen Zacha- ria 8 1415 en 2023 en als tekst voor de prediking Zacharia 8 23. Autobotsingen. Zaterdagmiddag omstreeks half drie heeft zich op de Rijksweg te Biezelinge nabij het Donkere Weegje een botsing voorgedaan tussen een vrachtauto be stuurd door J. F. uit Goes en een trac tor met aanhangwagentje dat werd be stuurd door D. de B. uit Goes. Beide voertuigen reden in de richting Bergen op Zoom. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Omstreeks half zeven had op de Rijksweg bij de VierwegenDijkwelse- weg een tweede botsing plaats. Twee personenauto's kwamen uit de richting Goes gereden. De voorste, bestuurd door M. op 't Hof uit Biezelinge, wilde links de Rijksweg verlaten. Op dit moment werd hij door de achter hem rijdende auto ingehaald. Een botsing was het gevolg. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bei de voertuigen liepen echter flinke ma teriële schade op. door HENK VAN HEESWIJK 4) „Ik ook" antwoordde hij, „maar voor zo'n avond als nu...". Hij ging er niet niet verder op in en samen stapten ze op lijn 1. IrWde tram zwegen ze. Op de pont ook. Tot ze op het terrasje van het Tolhuispaviljoen zaten, rustig aan het kabbelende IJwater, terwijl vanuit de verte de muziek van een bandje hen toewaaide. Het was een heerlijke zomer avond. Beiden luisterden ze er naar. „Danst u?" vroeg hij, terwijl ze in een gemakkelijke stoel achterover leunden en keken naar het waterverkeer op het U- „Vroeger wel. De laatste jaren heb ik het niet meer gedaan. Te druk", antwoordde ze schertsend. „Loopt uw winkel nogal?". „Zeker. Er komen heel wat studen ten, die hun boeken bij ons bestellen. Dan hebben wij natuurlijk een aantal vaste klanten, die van tijd tot tijd nieu we boeken kopen. Voorts onze lees bibliotheek, die vooral zaterdags druk is. Dan heb ik trouwens een extra hulp, met zijn drieën hebben we dan onze handen vol". „Bent u... eh... eigenaresse van die winkel?" vroeg hij. „Ik hoop, dat het geen onbescheiden vraag is", voegde hij er snel aan toe. Ze lachte. „Waarom zou het een onbescheiden vraag zijn? Ja, ik ben de de eigenaresse. Mijn vader is twee jaar geleden plot seling overleden en zodoende was ik verplicht om de teugels in handen te nemen. Mijn moeder is al jaren dood. Aanvankelijk voelde ik niet veel voor de winkel, en voor vaders overlijden hielp ik ook nooit mee, noch op kantoor noch in de winkel. Wij haddon toen twee bedienden en een loopjongen. En vader was zelf ook de gehele dag in de zaak. Na vaders dood, was ik wel ge dwongen om zelf mijn aandacht bij de zaak te bepalen. Dat was eerst uiterst moeilijk, want ik had hoegenaamd geen verstand van de winkel. Ik wist niets van prijzen af, kende nauwelijks een uit gever en voor de boekhouding stonden mijn handen aanvankelijk ook verkeerd, omdat vader altijd een eigen systeem had. De beide bedienden hebben mij toen die eerste maanden door alle moei lijkheden heen geholpen en vooral aan Willem, die nu nog bij ons is, heb ik veel te danken. De andere, de oudste bediende, die al jaren bij ons was, heb ik verleden jaar moeten ontslaan. Hij begon het me lastig te maken...". Na een korte pauze vervolgde ze: „Ik heb er toen een meisje voor de zaterdag bij genomen en nu kunnen wfe het werk samen wel af. Er is altijd wel veel te doen, vooral veel administratief werk, want heel veel mensen betalen maar eens in de drie maanden, wat tamelijk lastig is, niet wat de financiën betref, maar het brengt veel schrijverij mee. En dan heb ik eens in de drie maanden zoveel kwitanties. We hebben echter een flinke, eerlijke loopjongen. Hij is al vier jaar bij ons in dienst". „En woont u ook achter de winkel?". „Neen, er boven. Het eerste boven huis behoort bij de zaak. Achter de win kel is een kantoor en daarachter een magazijn. Wij hebben namelijk altijd heel wat voorraad. Dat was altijd va ders wil. Zorg er steeds voor, dat je de klanten nooit behoeft te zeggen: Het spijt me wel, maar we hebben het op 't ogenblik niet meer in voorraad, maar we zullen het bestellen. 10 tegen 1 dat de mensen dan nooit meer terugkomen. Ja, dat zei vader altijd. Daarom hebben we vooral wat studieboeken betreft, een grote sortering. En Willem is net zo'n lopende catalogus: hij weet zo ongeveer uit het hoofd, wat we allemaal in voor raad hebben". „Maar beste juffrouw Hagen, u wilt me toch niet wijsmaken, dat u daar helemaal alleen woont in dat grote huis Ze lachte geamuseerd: „Ja, waarom niet Ik heb stevige sloten op de deu ren en bovendien telefoon in huis. Als er wat bijzonders gebeurt en wat zou er moeten gebeuren? kan ik altijd de politie opbellen. Overdag is Willem steeds in de zaak". „Maar bent u dan nooit bang? Me dunkt, u als vrouw alleen...". „Bang.'" Ze haalde de schouders op. „Waarvoor zou ik bang moeten zijn? We leven niet meer in de middeleeuwen, waarin jonkvrouwen werden ontvoerd of roofovervallen gepleegd worden op eenzame burgers. Nee mijnheer Groene- weg. In de tegenwoordige tijd maakt het geen verschil, of een vrouw alleen woont of niet. Zo nu heb ik zo ongeveer mijn hele doopceel gelicht. Vertelt u nu eens iets van uzelf". „Och", antwoorddde hij afwerend. „Van mezelf is er niet zoveel te vertellen. Ik ben geboren, opgegroeid en nu ben ik eigenaar van een kleine fabriek". Ze lachte met haar klankvolle, vro lijke stem. (Wordt vervolgd);

Scheldebode | 1960 | | pagina 2