NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- oveRöenkinq goodwill „gezondheid Belastingverlaging op termijn 26STE JAARGANG No. 18 30 SEPTEMBER 1960 ND J. A. WESTSTRATE - - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN M// O KJ .JaV Voof hel Yere plOeO^L Baby-huidje P^TBABYDERM SSWSï Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE F REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zonden vóór woensdag 12 uur Des morgens, Here, zult Gij mijn stem horen, des morgens zal ik mij tot U schikken en wachthouden. Ps. 5 4. Daar zijn dagen in ons leven, waarin wij meer dan anders behoefte gevoelen aan vurig gebed. Daar kunnen toch zorgen komen, gans onverwacht soms, die loodzwaar drukken, en die naar God uitdrijven. Duistere wolken kunnen zich plotseling samenpakken, die ons benau wen en doen smachten naar een licht straal uit den hoge. Deze zelfde mor gen kan de aanvang zijn van een dag vol moeite en kommer. Gelukkig dan als gij bij uw God weet te schuilen, die alleen raad en troost en kracht en licht en uitredding geeft. Gij, mijn lezer, zoudt de eerste niet zijn, die door nood en druk had geleerd uw ganse ziel tot God te schikken. Die het dan verstond, dat gij hiertoe eigenlijk nog nooit in waarheid gemeden had. Wij menen, dat er zo weinig ernstig gebeden wordt door vele van Gods kin deren, omdat de ernst van elke dag, die de Here ons geeft te leven, te weinig wordt gevoeld. Laten wij ons er ernstig van doordringen, dat elke dag zijn taak, door God zelf ons opgelegd, aanbrengt. Dat in één dag door ons verzuim zoveel bedorven kan worden, door onze traag heid zoveel verloren kan gaan. Dan kan het niet anders of elke morgen zal onze stem horen opgaan in ernstig smeekge bed tot God, die goedertieren is en een Helper allen, die op Hem hopen. (Uit een dagboek) De veel besproken en lang verbeide belastingverlaging ligt voor ons. Zij zal een bedrag van 500 miljoen bedragen. Voor het grootste deel van ons volk zal zij aanzienlijk zijn en voor de be langrijkste belastingbetalers is zij ook nog altijd de moeite waard wanneer wij zien naar de absolute cijfers. Wij kunnen niet verwachten dat de regering met één slag terug gaat van een volslagen overdreven tarief naar een redelijke heffing. Om de laatste te be reiken zullen wij nog enig geduld moe ten oefenen... Voor de meeste inkomens- genieters zal zij meer dan 10 be dragen. Wij geven enkele voorbeelden van de te verwachten vermindering. Eerst uitstel, dan afstel? Voortaan zullen ongehuwden belasting moeten betalen als zij 1950,per jaar verdienen. Gehuwden zonder kinderen beginnen met een afdracht aan het ryk bij een inkomen van 2700,echt paren met één kind beginnen te betalen bij 3300,inkomen en met twee kin deren mag men tot 3990,verdienen voor dat het rijk zijn hand gaat op houden. Stellen wij het gemiddelde gezin in Nederland op een echtpaar met twee kinderen, dan zal bij het nieuwe tarief het inkomen hoger dan plm. 10.000, moeten zijn voordat er 10 voor de staat behoeft te worden gereserveerd. Vergeleken bij hetgeen wij nu moeten betalen is de vermindering zeer behoor lijk. Op dit punt behoeft de kritiek niet gericht te worden. De teleurstelling is een gevolg van de lange wachttijd, die het kabinet aan de verlaging verbindt. De invoering eerst per 1 juli 1961 betekent een uitstel, dat misschien zelfs weer tot afstel kan leiden! De reden daarvoor geeft de overheid duidelijk aan. Bestedingsbeperking Op dit moment is er sprake van een zeer gunstige conjuctuur, waarbij het volk de neiging vertoont de consumptie op te voeren boven een aanvaardbaar peil, terwijl zich nu reeds een schaarste aan arbeidskracht openbaart. De klok zou dan spoedig moeten worden terug gezet, zo meent de regering. Daarom moet de minister van financiën nog een jaar de tijd hebben om de kat uit de boom te kijken en dan zal de beslissing vallen of de belastingvermindering door kan gaan. Alleen als de conjuctuur gaat afzakken zullen wij er van profiteren. Dan nemen echter de zorgen weer toe om andere redenen, zodat in feite van welvaartsvermeerdering door recht streekse overheidsmaatregelen geen sprake meer kan zijn. Naar onze mening is het voeren van een anti-cyclische conjuctuurpolitiek om de uiteen gezette reden niet aanvaard baar. Daarvoor kan de inkomsten- en loonbelasting, zoals zij thans bestaat, niet worden gehanteerd. Eerst heeft minister Zijlstra voor en na betoogd dat naar zijn mening de huidige belasting heffing voor ons land te hoog is. Zij schaadt de economische activiteit en nu draagt zij plotseling weer bij tot het handhaven van een economisch even wicht. Teveel voogdy. Het is principieel onjuist het ver bruik te reguleren met de inkomsten en loonbelasting. De regering kan zeg gen dat er een onredelijk inkomens ver deling is, zij kan van mening zijn dat de staatsinkomsten hoger moeten zijn en dat wij daarom belast moeten wor den, maar zij gaat o.i. te ver als zij ons een deel inkomen onthoudt omdat zij bang is dat wij dat inkomen gaan be steden in plaats van besparen. Laat zij ons dan een gedwongen spaarplan presenteren waarbij burgers althans in de toekomst de beschikkings- macht over de vruchten van hun pres taties behouden. Wanneer de regering zou besluiten de belastingverlaging per 1 januari a.s. te doen ingaan, dan zou zij daarmee poli tieke winst boeken. Het zou de staats kas ten hoogste 250 miljoen gaan kosten, in werkelijkheid minder. Het is nauwelijks te verwachten dat dit hele bedrag voor verbruik zou worden aan gewend. Waar gaat het heen? De hogere inkomensgenieters wenden dit bedrag zonder meer aan voor be sparing en dan vloeit er een deel aan belasting terug naar de staat. De lagere inkomenstrekkers gaan ook meer sparen maar voeren ook het ver bruik op. Dit meer-verbruik zal zich niet richten op de eerste levensbehoeften maar meer op de duurzame en luxe goederen, waarvan nu reeds een behoor lijk percentage omzet- en weeldebelas ting wordt geheven. Bovendien wendt een deel van de bevolking zich tot de koop op afbetaling. Wil de regering ver mijden dat in deze sectoren de con sumptie omhoog gaat, dan wordt ten minste de consument getroffen op het moment dat hij het consumptie-„kwaad" begaat. Nog één jaar boete. De verlaging van de vermogensbe lasting per 1 januari 1962 is eveneens een belofte op termijn. Die verlaging zal het rijk 30 miljoen kosten en het is niet te verwachten dat onze staat bankroet zal gaan wanneer de schat kist een jaar eerder die inkomsten ont beert. Het uitstel daarvan is niet anders dan een politieke zet om de vertegen woordigers der niet bezitters de wind uit de zeilen te nemen. Nog passender zou het geweest zijn als nu de hele vermogensbelasting zou zijn afgeschaft, de vermogensvorming behoort niet be straft doch aangemoedigd te worden (zie spaaracties). De economische wetenschap, waarin minister Zijstra geen vreemde is, zou het kabinet kunnen vertellen dat de marginale waarde van 500 miljoen in handen van de burgers hoger is dan in handen van de staat, zodat met elk uitstel van de verlaging een economi sche verspilling optreedt. Ondanks de gunst der tijden en de tegen conjunctuur gerichte belastingpo- litiek zal er met de komende begroting nog een tekort zijn van 539 miljoen in plaats van een overschot. Dit moge de volksvertegenwoordigers tot de over tuiging brengen, dat naarmate de mid delen ruimer vloeien ook de uitgaven hoger worden gesteld. En daarom is er alle reden om de belastingverlaging per 1 januari 1961 te doen ingaan om van de daaraan verbonden administratieve voordelen nog maar te zwijgen. Drs. HERMES. (Nadruk verboden). NATUURZUIVER W OPWEKKEND VERKWIKKEND aan bemesting kan en moet worden ge daan, dient ook werkelijk te worden uit gevoerd. Een tijdig toegepaste bemes ting geeft uiteindelijk het beste finan ciële eindresultaat. In de eerste plaats dient de aanwezige stalmest te worden uitgereden en op doelmatige wijze op de akkers verdeeld en ondergebracht. Stalmest bevordert de struktuur en stimuleert het bacteriën- leven van de grond. Vervolgens vraagt een slakkenmeel- bemesting thans reeds sterk de aan dacht en daarnaast in vele gevallen de bemesting met kalizouten, die met het slakkenmeel kunnen worden gemengd en in één gang uitgestrooid (werkt ar beidsbesparend Men heeft nu veelal meer gelegenheid om de basisbemesting met fosforzuur en kali toe te passen dan in de reeds zo druk bezette voorjaarsmaanden. Boven dien is deze bemesting nu economischer, daar de prijzen van de meststoffen nu lager liggen dan in het voorjaar. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Bij belangrijke nieuwe aanschaf moet het bedrag verhoogd worden, zodat u niet onderverzekerd bent. Zou bij het aanbieden van de verzekering, de agent u gezegd hebben, dat u alles tegen nieuwwaarde vergoed krijgt, dan is hij buiten zijn boekje gegaan. Onterving door grootmoeder. Mag een grootmoeder kleinkinderen onter ven? De moeder van de kinderen is al jaren geleden overleden. Aldus J. de C. De kleinkinderen hebben bij wege van plaatsvervulling recht op de legimitieme portie van hun overleden moeder. Zou den zij dus op een of andere wijze be nadeeld worden, dan moeten zij daar tegen op komen. Onterfd mogen zij dus niet worden. Zaad winnen van peterselie. G. K. P. vraagt: Ik ben in het bezit van een bloeiende peterselieplant en wil daar zaad van winnen voor het volgend jaar. Hoe lang moet die bloem aan de plant blijven U kunt die peterselieplant zo lang laten staan, totdat het zaad in de bloem- schermen rijp is, wat u kunt zien aan de bruine kleur. Snijdt de zaadstengels dan voorzichtig af en laat het op een droge zonnige plaats goed drogen, liefst aan een bos grond gebonden en omge keerd aan een haak of spijker. Als het zaad goed winddroog is, het uitwrijven en in een gesloten bus of doosje op een koele plaats, doch vorstvrij en droog, tot het volgend jaar bewaren. Om de zaadstengels voor omvallen door wind of anderszins te bewaren, verdient het aanbeveling deze tijdens de groei aan te binden aan een er bij gestoken stok. Ballpointvlek. Hoe verwijder ik een ballpointvlek uit een overhemd? aldus mevr. W. v. K. De ballpointvlekken kunt u verwijde ren met spiritus of alcohol door de vlekken hiermede afwisselend te betten en te weken. Goed naspoelen met water. EEN VERSTANDIG ADVIES! De oogst is grotendeels binnengehaald en de akkers liggen weer klaar om de noodzakelijke stoppelbewerkingen (ploe gen, eggen, cultivateren) te ondergaan. Aan de bemesting van de grond wordt hierbij echter nog veel te weinig aan dacht geschonken. Hieraan denkt men vaak pas als de winter voorbij is. Er zijn echter verschillende redenen aan te voeren die pleiten voor een herfstbemesting. Dat reeds in de herfst Mohair vest. Mijn dochtertje heeft een mohair vestje dat smoezelig wordt. Hoe kan ik dit wassen, zonder dat het plet? vraagt. D.-K. Als u het vestje wast in een wasmid del, dat geschikt is om wol en nylon in te wassen, kunnen er praktisch geen ongelukken gebeuren. Zorgt u er echter voor het water niet te warm te maken, handwarm is voldoende, niet wringen, doch het sop er luchtig doorheenknijpen, naspoelen met lauw water en tussen twee handdoeken het meeste water er uit drukken. Liggende laten drogen en na het drogen flink uitslaan. U zult zien dat het vestje weer als nieuw is. Bloemen, citroen en brand. Mej. S. te B. stelt de volgende vragen: 1. Hoe komt het dat van bijgevoegde plant steeds bloemen en blad afvalt? 2.Hoe moet ik citroen op brandewijn klaar maken. 3. Ik ben tegen brand verze kerd tegen nieuwwaarde. Nu staat op het aanhangsel bij de polis dat ingeval van brand het niet geheel verbrande meubilair e.d. niet vergoed wordt. Hier mede ben ik het niet eens. 1. De Fuchsia trichohpylla behoeft maar heel weinig water en mag abso luut niet gekeerd worden. De voorzijde moet voorzijde blijven, hetgeen men het best kan regelen door de voorkant van de pot te merken. Het voortdurend verplaatsen van de pot en een teveel aan water zijn de oorzaak van het verlies van bloemen en blad Mest geven is af te raden. 2. De citroe nen heel dun schillen, zodat er geen wit aan de schil blijft zitten. De schilletjes laag om laag met suiker in een goed schoongemaakte stopfles overdoen en met brandewijn overgieten, zodat de schilletjes onderstaan. Fles sluiten. 3. U bent tegen nieuw waarde verzekerd. De punten vermeld op uw polis vertel len u precies waar u recht op hebt. Bij brand wordt u alles dat totaal vernield is tegen nieuwwaarde vergoed, althans waar het meubilair e.d. betreft. Voor zover het kleding en gebruiksvoorwer pen betreft wordt ook nieuwprijs ver goed, wanneer deze kleding en gebruiks voorwerpen in waarde nog boven 50 lagen. Daaronder wordt de oude metho de toegepast en krijgt u een bepaald be drag. Bij de goederen die slechts ge deeltelijk beschadigd werden kan de ver zekeringsmaatschappij de zaken laten herstellen en moet u hiermede genoegen nemen, althans wanneer de herstelling redelijk is en de beschadigde goederen weer voor 100 dienst kunnen doen. Is door het herstel de waarde zodanig verminderd, dan kan de maatschappij een geldelijke vergoeding geven voor het verlies. Het is dus niet zo, dat bij brand ook de gedeeltelijk beschadigde herstelbare stukken tegen nieuwwaarde prijs vergoed worden. U moet er echter wel steeds voor zorgen, dat het ver zekerde bedrag van uw polis juist blijft. Benoeming. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school „Kakeldans" dhr. W. P. J. Cor- nelissen te Amsterdam en dhr. J. Koets te Vlissingen (tijdelijk). Piet Rentmeester won in Langemark. Ook deze week boekte Piet Rentmees ter weer een schitterend succes. In Langemark (B.), waar 76 renners aan de start kwamen, was Piets zegedrift weer niet te stuiten. Samen met de Bel gen Seynaeve en Hermans was hij en kele ronden voor het einde weggespron gen. In de laatste paar honderd meter liet Piet zijn medevluchters in de steek om onbedreigd met 10 sec. voorsprong op bovengenoemde renners en 25 sec. op het peleton zijn negende overwinning te behalen. Zondag start Piet in de be kende najaarsklassieker ParijsTours. We weten dat Piet van zijn schitteren de vorm die hij aan het begin van dit seizoen al ten toon spreidde, nog niets heeft verloren. Wij zijn er van over tuigd, dat Piet zonder pech tot een goed resultaat zal komen. Oktobermaand Zeeuwse maand. Onder dit motto zal van 3 tot 9 ok tober a.s. de jaarlijkse Zeeuwse collecte worden gehouden. De opbrengst hier van is ieder jaar bestemd voor een an der sociaal of cultureel doel in de pro vincie, terwijl een gedeelte van de op brengst bestemd is voor maatschappe lijk werk ter plaatse. Dit jaar gaat men uit de opbrengst bandrecorders aanschaffen voor blinden in Zeeland en krijgen een aantal huisvrouwen die dit nodig hebben gelegenheid een of meer weken vakantie te nemen om weer wat op verhaal te komen. Als steeds dus een doel waar men anders geen midde len voor kan vinden. Wist u o.a. dat ons tehuis voor bejaarden „Vredelust" al eens een televisietoestel heeft ge kregen vaji deze Zeeuwse collecte Stelt u daarom de dames die u hun collecte bus aanbieden niet teleur. U weet nu waar men het geld voor nodig heeft. WATERGETIJDEN V EME LD4JsGE Van 28 oktober 1960. Dinsdag 4 oktober: Volle Maan HOOGW. LAAQW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.06 1.40 6.57 7.15 Maandag 2.11 2.36 7.53 8.07 Dinsdag 3.02 3.22 8.39 8.54 Woensdag 3.49 4.05 9.19 9.39 Donderdag 4.34 4.48 9.57 10.18 i Vrijdag 5.17 5.30 10.34 10.56 Zaterdag 5.52 6.05 11.12 11.32 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1