NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: IjlMMÊwill m De Shetland-pony 26STE JAARGANG No. 17 23 SEPTEMBER 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw BIN N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBED Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01180381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,—, verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Uw naam worde geheiligd, Uw Koninkrijk kome. Matth. 6 9, 10. Hoe dikwijls hebben wij deze eerste bede van het Onze Vader horen bidden of wellicht zelf gebeden, zonder dat de diepe zin van 'tgeen wij vroegen tot ons bewustzijn ernstig is doorgedrongen. Wij vragen toch feitelijk dit, dat de Naam van God boven alles heilig zij voor ons en voor allen, en de ere moge ontvangen ook door ons. Wij bidden toch dit, dat alles wat zich verzet tegen de wil van God, worde nedergeworpen. Dat de dag moge aanbreken, waarop Zijn wil en wet geheel de onze mogen zijn. En er is nog zoveel om ons heen, in die grote maatschappij van naamchristenen, maar evenzeer in het hart van ons, die ons oprechte belijders des Heren willen noe men, zoveel dat niet weten wil van de wil van God. Daar is nog zoveel in ons eigen leven, en in dat van onze kring en van onze vrienden, dat ook anders is dan het moest zijn. Onze drijfveren zijn vaak zo onheilig. Onze bedoelingen zo zelfzuchtig. Wij rekenen soms zo hele maal niet met Zijn wil, en Zijn eer. Hij mag in naam onze Koning zijn, zover wij ons naar Hem noemen en de naam gaarne dragen. Maar onze Koning in de waarachtige zin, als Degene, Wiens wil te doen onze spijze en Wiens eer onze blijdschap is, is Hij, helaas! nog veel te weinig. Mag Uw naam maar eer ontvangen, 't Ga ons kwaad, of 't ga ons goed. Dit alleen is ons verlangen, Trouwe vader, wat Gij doet! (Uit een dagboek). en zijn betekenis ten plattelande De Shetlandpony wordt beschouwd als het oudste paardenras ter wereld. De door prof. Speed van de universiteit te Edinburgh gedane onderzoekingen in oude veenlagen en grotten hebben uit gewezen, dat hun oorsprong verschei dene duizenden jaren voor onze jaar telling ligt. Aangenomen mag worden, dat zij oorspronkelijk leefden op het land dat eens heeft gelegen waar zich nu de Atlantische Oceaan bevindt. De hoogste delen van dat land zijn over gebleven en vormen thans de eilanden groepen ten noorden van de kust van Schotland. De zich daar bevindende groepen ponies zijn er in leven geble ven en vormen, naar men zegt, de ver klaring, dat juist deze eilandengroepen, met name de Shetland Islands, de ba kermat vormen van dit ras. Toen men in meer recente jaren een begin maakte met de ontginning van de kolenmijnen in Engeland en Wales, werd een aantal dieren van de eilanden naar de mijnen overgebracht om daar onder de grond als trekdieren te worden ge bruikt. Door hun kleine afmetingen en hun natuurlijke taaiheid waren ze daarvoor bij uitstek geschikt. Zo maak ten deze ponies, genoemd naar het land van hun oorsprong, hun entree op het vasteland van Engeland. Later kwamen ze als een soort rariteit wel eens mee met de kolenboten naar het vasteland van Europa en kwamen dan voorname lijk naar Antwerpen, welke haven in die jaren (omtrent 1900) de belangrijk ste voor Engelse kolenaanvoer kon wor den genoemd. De eerstbekende aanvoer vond plaats in 1906 door de in Enge land verblijvende Nederlander Jurgens, die in Rotterdam door de commissie ter keuring van zogenaamde Afwijken de Rassen een door hem geïmporteerde hengst liet keuren, welke werd goed gekeurd. De hengst ging naar het bui ten van de familie Jurgens, nu de R.K. Universiteit, te Nijmegen. Daarna wer den voornamelijk door toedoen van de paardenhandelaar Jan Nas uit Bemmel regelmatig ponies (via Antwerpen) in gevoerd naar Nederland. Die werden dan als kinderspeelgoed verkocht op de grote buitens in Gelderland, Overijssel en Utrecht. De prijzen voor volwassen dieren lagen toen tussen de 60,en 80,per stuk. In oktober 1937 werd door een aantal belangstellenden een stamboek ingericht. Sindsdien heeft dat geregistreerd: 260 voor dekking goed gekeurde hengsten, 5000 in het stam boek ingeschreven merriën en ruim 15.000 geregistreerde veulens van er kende afstamming. De organisatie telt momenteel circa 2000 leden. Deze cij fers betreffen het gehele Nederlandse gebied. Goedkope, aanvullende trekkracht. Het Nederlandse Shetland-Pony-Stam- boek neemt momenteel in belangrijkheid de vierde plaats in onder de Nederland se stamboeken op het gebied der paar denfokkerij. Wat de prijzen betreft, heeft natuurlijk de tweede wereldoorlog een grote invloed gehad. Maar ook na die periode zijn de prijzen zeer hoog gebleven. En terwijl de paardenfokkerij in het algemeen in West Europa terug loopt, neemt daarentegen het aantal Shetlanders geregeld toe. Jaarlijks wor den ongeveer 1500 veulens geregi streerd. Waar worden deze dieren nu wel voor gebruikt? Het lijkt misschien vreemd, maar hoe meer tractoren er worden aangeschaft, hoe groter de vraag naar ponies is. Men gebruikt ze namelijk in combinatie met de tractor voor het om liggende werk op de boerderij. Er zijn veel kleine werkjes waarvoor een trek ker te duur is en die dan door de pony kunnen worden gedaan. Hierbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan het halen van kippenvoer, varkensvoer, kunstmest, het vervoer van aardappelen, voederbieten en kuilvoer naar de inkuilplaatsen en 's winters naar de stal. Verder het werk in de boomgaarden, waarin de pony door zijn kleine afmetingen gemakkelijk onder de takken en tussen de dicht op- eenstaande struiken door kan. Tenslotte is hij veel 's zomers in gebruik voor het vervoer van melkgerei. Veel kleine ne ringdoenden op het platteland maken voorts gebruik van de goedkope trek kracht. Geschikt voor vele doeleinden. De Shetland-pony is van nature zeer sober en kan bij normaal gebruik uit sluitend met gras en des winters met slootkantenhooi worden gevoederd. De natuurlijke haarkleur is eenkleurig zwart of bruin. Door kruisingen in het verleden is er echter een bonte kleur ingefokt zodat men ze nu in alle schakeringen kan aantreffen. Hoewel door hun lichaamsbouw niet bij uitstek daarvoor geschikt, worden ze de laatste jaren ook heel veel gebruikt als rij- pony en zijn er overal in het land kin- derrijverenigingen opgericht die prak tisch alle op de Shetlanders gemon teerd zijn. Ook aan de bekende bloe- semtocht in de Betuwe nemen regel matig een tachtig ponies deel, die prak tisch onvoorbereid dertig a veertig ki lometer afleggen. Uitvallers komen daarbij zeiden voor, Over het algemeen is de Shetlander intelligent, zodat ze zonder grote moeite in vrijheidsdressuur en circuswerk worden afgericht. Het gewenste type is, vrij vertaald, als volgt: een miniatuur Belgisch trek paard met een maximum schofthoogte van 1.07 m. Het fokreglement zegt hieromtrent: „Klein breed hoofd met kleine op staande oren, heldere intelligente ogen, korte hals, fijn van boven maar breder uitlopend naar de schouders, korte rug, eindigend in een breed kruis, aflopend naar een welig beplante staart, rond geribd, brede diepe borst. Sterke benen met goede stand en voeten. Beharing zwaar met volle manen en volle lange staart. Gangen vierkant". Hoewel uit gevoelsoverwegingen daar tegen in ons land nog wel eens be zwaren rijzen, behoort de pony winter en zomer steeds buiten te zijn ook bij slechte weersomstandigheden. De Shet landpony wordt in de regel veel ouder dan andere paardenrassen. Leeftijden boven de vijfentwintig jaar zijn heel normaal te noemen. De merriën blijven ook lang vruchtbaar en brengen gemid deld ■vijftien tot twintig veulens ter wereld. Het eerste veulen komt in de regel op hun derde jaar. Dat de Shetlandpony in Nederland er kend wordt als een economisch belang in de agrarische sector, moge blijken uit het feit, dat jaarlijks tien procent van de totale regeringssubsidie voor de Ne derlandse paardenfokkerij ten goede komt aan dit ras. DE SPETTERENDE SOLO Toen de burgemeester was uitgespro ken, hief de muziek een schetterende fanfare aan. En daarmee was de mu ziektent officieel geopend. Een brok gemeenschapszin was in de vorm van een betonnen paraplu in het plantsoen verrezen. Het ere-concert kon beginnen. Het concert begon wel, maar het eindigde pas vandaag bij de politie rechter. De oorzaak daarvan ligt bij de junioren, die afzonderlijk concerteerden. Aanvankelijk liep alles geheel naar wens. De leden van de muziekvereniging ontruimden onder applaus hun lesse naars om hun plaatsen af te staan aan het leerlingencorps. Dit musiceerde tot ieders tevredenheid. Tot de trompetsolo aanbrak. Er was enige tijd geleden ernstig verschil van mening geweest in het leerlingcorps. Diverse jeugdleden had den bedankt, nadat de dienstbode van de notaris de splijtzwam in het corps had gebracht, door haar hart aan ver schillende tegelijk te schenken. De jon gens die bedankt hadden, zaten van avond echter op de voorste rijen, vlak bij de genodigden. Zij hadden de ope ning van de muziekkoepel en het ere- concert onbewogen over zich heen laten gaan. Zelfs de plaatselijke wachtmees ter had zich verbaasd over de rust, die van de anders nogal roerige knapen uitging. Toen de trompetsolo aanbrak kwam hierin verandering. De knapen tastten diep in hun zakken en stalden enige citroenen uit op hun knieën. Vervol gens haalden zij hun zakmessen te voor schijn. Daarmee gingen zij in de citroe nen kerven. Vervolgens beijverden zij zich de vitaminerijke vruchten met smaak te verorberen. De jeugdige musici achter de lesse naars trachtten vergeefs de blikken star gevestigd te houden op de dirigent. Zij slaagden daarin echter niet. Met na me de schoenmakerszoon, die de trom petsolo te blazen had, keek steels naar de sappige citroenen. De gevolgen van dit alles waren dui delijk hoorbaar. De aanblik van het zure fruit had een duidelijke uitwerking op de speekselklieren der blazers. Tegen wil en dank gingen zij watertanden. Dit was van invloed op hun muzikale ver richtingen, naar zich gemakkelijk laat denken. Vooral de trompetsolo werd tot een spetterend geheel. Nadat de diri gent had afgetikt begaf de secretaris zich naar de voorste rijen, teneinde deze te ontruimen. De jeugdige luiste raars bleven echter onwrikbaar op hun plaatsen. Zij wensten zich het genot van het concert niet te ontzeggen. Te gelijk bleven zij genieten van de citroe nen. Met uitgerekte halzen volgde het tal rijke publiek nauwlettend de gang van zaken. De knapen aten gulzig citroenen, alsof zij scheurbuik hadden. Aan musi ceren viel niet meer te denken. Het jeugdcorps vestigde nu eerst goed zijn aandacht op het zure gebeuren. Daar mee verwerd het trotse corps tot een troepje zeverige mannekes. Net voor de wachtmeester kwam had de ijverige secretaris een van de kna pen aangegrepen. Daaruit ontstond enig tumult, waarbij de secretaris een blauw oog opliep. De anderen gingen rustig heen. Hun doel (was bereikt. Terwijl de wachtmeester het proces-verbaal schreef wegens eenvoudige mishandeling werd in de koepel het onderbroken con cert voortgezet. „Citroenen eten is ook niet alles", klaagde de jeugdige delinquent toen hij voor de politierechter moest komen. „Je had er een maand pijn in je buik van over moeten houden", vond de of ficier onbarmhartig. Daar onze wet dergelijke straffen niet kent, deed de rechter het af met vijf en twintig gulden boete. WILLY H. HEITLING. (Nadruk verboden) BEMESTING VAN WINTERGRANEN Goede bemesting is een belangrijke voorwaarde voor het verkrijgen van een geslaagd gewas. Dit geldt ook voor de wintergranen. Soms wordt hieraan niet voldoende aan dacht geschonken, hetgeen te begrijpen is, daar dit gewas minder sterk op een gebrekkige bemesting reageert dan vele andere. Voor de intensieve Nederlandse land bouw moet echter ook het graan een maximale opbrengst geven. Of de bemesting in het najaar of in het voorjaar uitgevoerd moet worden, hangt o.a. af van de bemesting, die aan het voorgewas is gegeven. Voor de boer speelt de verplaatsing van werk van het drukke voorjaar naar het najaar ook een woordje mee. Een goede fosfaat- en kalivoorziening in het najaar heeft echter het voordeel, dat het gewas stevig de winter ingaat en daardoor in het voorjaar weer snel verder groeit. De bemesting met fosfaat en kali kan ook in gecombineerde vorm ge schieden, n.l. afhankelijk van de voe dingstoestand van de grond, met 300 400 kg A.S.F. korrels 0 20 20 of 300400 kg 0 15 30, beide chloor- houdend en in water oplosbaar. Zo vroeg mogelijk in het voorjaar moet dan een stikstofgift volgen. HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „BIET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, BHDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Bomen binnen toegestane afstand. Mijn buurman (huurder) heeft op min der dan twee meter van de scheiding van onze erven een grote treurwilg staan, waarvan ik veel last heb. Hoe krijg ik deze boom verwijderd? Kan ik de zaak in handen geven van een deur waarder vraagt P. F. De betrokken artikelen over het z.g. burengerecht zult u kunnen vinden in de vierde titel van het tweede boek van het Burgerlijk Wetboek „Van de rechten en verplichtingen tussen eige naars van naburige erven". Artikel 713 en volgende hebben betrekking op de nabijheid van bomen. Wij weten niet of het u reeds genoeg is als die takken en wortels verdwenen zijn. Het enige wat u dan te doen hebt is de verhuur der (eigenaar) van het naburige erf te verzoeken die takken binnen afzienbare tijd noemt u maar een termijn te doen afsnijden. De doorschietende wortels kunt u zonder vorm van pro ces laten weghakken. Mocht aan uw bovenbedoeld verzoek geen gehoor wor den gegeven, dan kunt u zelf ook over gaan tot het afsnijden van de over hangende takken. Het doen weghalen van de boom zelf kan pas gebeuren als u er zeker van bent, dat er niet een plaatselijk gebruik is of een bijzonder reglement dat een bepaalde afstand voorschrijft. Dat kan meer of minder zijn dan twee meter. Slechts bij gebreke van reglement of gebruik in dat op zicht schrijft de wet voor: twee meter. U kunt daarover wellicht meer te we ten komen op het gemeentehuis, doch als uw bevindingen actie mogelijk ma ken, moet u zich wenden tot een advo caat (als uw buurman resp. de eigenaar zich tenminste tegen uw verlangen ver zet). Munten. Ik heb 3 gouden munt stukken van 10 Duitse Mark, t.w. 1 ex. met de beeltenis van Ludwig II Koe- nig v. Bayern van 1876, 1 ex. met beel tenis van Karl Koenig v. Wuertemberg van 1877 en 1 ex. met beeltenis van Ludwig II, Koenig v. Bayern van 1878. Wat is momenteel zo ongeveer de waar de van deze nog zeer gave muntstuk ken Aldus K. De door u genoemde munten zijn geen bijzondere exemplaren. De waarde hangt van verschillende factoren af. Zijn de munten echt (er zijn namelijk ook ver- j valsingen in de omloop); in welke staat i verkeren zij enz. Om u een richtlijn te geven, kunnen wij u mededelen, dat de waarde kan flucteren tussen de 30, en 40,per stuk. Wilt u echter een juiste waardebepaling, dan dient u zich tot een deskundige te wenden, een nu- mismaat (muntkundige), een antiquair, juwelier of dergelijke. Kevertje. Kunt u mij zeggen wat ik met ingesloten kevertje moet doen om het kwijt te raken? Spuiten met Omyl e.d. helpt niets. Aldus J. R. Wij hebben het door u opgezonden kevertje aandachtig bestudeerd en ko men tot de conclusie, dat dit onschul dige diertje beslist niet verantwoorde lijk mag worden gesteld voor de be schadigingen aan uw tegels. Ook het feit, dat de kever uw tapijt zou ver nielen moeten wij betwijfelen. Het is namelijk geen tapijtkever. Dit neemt niet weg, dat dit diertje zich misschien in uw tapijt kan ophouden. Wanneer u werkelijk last hebt van deze diertjes en Omyl niet helpt, zoudt u het eens pro beren met andere middelen, waarbij wij in het bijzonder denken aan Nouricyd, dat u in spuitbussen bij de drogist kunt verkrijgen. Kevers zijn taaie dieren en u moet niet verwachten, dat ze dadelijk dood neervallen wanneer u spuit. Waar schijnlijk heeft uw Omyl meer resultaat gehad dan u dacht, omdat het heel goed mogelijk is dat de dieren pas na enkele dagen sterven. Persoonlijk bezit bij boedelverdeling. Mijn vrouw en ik hebben ieder een spaarbankboekje. Als ik nu kom te overlijden, is mijn vrouw dan verplicht dat geld van de spaarbank af te halen om tussen mijn erfgenamen te verde len? Wij hebben ook nog een eigen huis. Mijn bedoeling was om dat geld voor mijn vrouw veilig te bewaren. Aldus het probleem van J. H. L. Wij adviseren u, eens te praten met de notaris. Na uw overlijden kan uw vrouw namelijk niet zomaar over bank- of girotegoeden beschikken. Wij zien het zo, dat (aangenomen dat u gehuwd bent in algehele gemeenschap van goe deren) de verdeling van de boedel zo danig geschiedt, dat door overbedeling in goederen van uw vrouw geld zal moeten worden uitgekeerd aan de kin deren, tenzij u het vruchtgebruik van het huis aan uw vrouw vermaakt. De notaris zal een testament dienen op te maken, waarin u uw vrouw tot execu teur-testamentair benoemt. In dit laat ste geval mag zij geld opnemen van uw rekeningen. Kastanjeboom verplanten. Wan neer kan ik mijn 4 jaar oude kastanje boom verplanten? vraagt B. v. d. L. Het beste kun u deze kastanjeboom verplanten zodra het blad afgevallen is Maak tgdig het nieuwe plantgat klaar, twee a drie steken diep al naar de wortelkluit groot is en de breedte ook naar verhouding. Leg er wat verteerde mest, die u na de plant en door de grond kunt werken. Rooi de boom met zoveel mogelijk wortels. Gekneusde wor tels terugsnijden. De boom moet in het nieuwe plantgat precies even diep te komen staan als ze gestaan heeft, re kening houdend met eventueel nazak- ken van de grond. Bij voorzichtig en op tijd planten kan de beworteling nog vóór de winter plaats hebben. Achtste overwinning van Piet Rentmeester. Na drie achtereenvolgende koersen te hebben gereden en steeds pech te heb ben, was het afgelopen weekeinde voor Piet Rentmeester weer succesvol. In Tongeren behaalde hij een schitterende overwinning door in de eindsprint ruim 30 renners te verslaan. In de 17e Om loop van het Vrijbos te Houthulst was Piet steeds de hoofdpersoon van deze koers. Nadat hij een flinke voorsprong had gehad, moest hij in de laatste ron de toezien dat alles weer bijeen kwam. Voor de eindsprint meldden zich 32 renners. De Belg Ongenae won met 10 cm verschil de massaspurt, met Piet op de tweede plaats. In deze koers heeft Piet Rentmeester een schitterende wed- strgd gereden, wat blijkt uit het feit dat hij in de laatste ronde teruggehaald werd om dan nog een eervolle tweede plaats te behalen. WATERGETIJDEN WRMKLDINGE Van 25 september1 oktober 1960 Woensdag 28 sept.: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag ■6.33 6.47 11.52 Maandag 7.11 7.20 0.22 12.33 Dinsdag 7.47 8.00 1.04 1.21 Woensdag 8.33 8.56 1.49 2.08 Donderdag 9.35 10.17 2.48 3.19 Vrijdag 11.00 11.40 4.17 4.52 Zaterdag 12.27 5.47 6.15 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1