NIEUWS- i ADVERTENTIEBLAD VOO R ZUID- BEVELAND oveRöenkinq VROUWENHANDEL (joodwill De Margarine-ziekte Last van zenuwen? 26STE JAARGANG No. 16 16 SEPTEMBER 1960 1 J.'.;- •- t J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Nog steeds winstgevend! Mijnhardt's Zenuwtabletten Land- en Tuinbouw BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 38425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Mijn God zal mij horen. Micha 7 7. Kunnen wij dat Micha nazeggen? Wij kunnen het alleen, als wij welbewust God hebben leren kennen in de dage lijkse omgang onzer ziel met Hem. Als wij gewoon zijn al onze omstandigheden met hem te bespreken. Wij belijden immers in een God te geloven, die gebeden verhoort? Wij la ten ons toch niet misleiden door wat het ongeloof zegt, dat God te groot en te hoog is, om zich met ons kleine leven te bemoeien? Wij laten ons dat geloof niet wegpraten, dat Hij, juist omdat Hij zo groot is, ook tot het kleinste kan afdalen. Wat wij groot noemen is im mers evenzeer klein in Zijn ogen? Wij houden er immers aan vast, dat het Heilandswoord waarachtig is: Hij, die geen musje zonder Zijn wil laat om komen, vergeet ook u niet. Bidt en u zal gegeven worden. Als Micha zo vol vertrouwen verzekert: „Mijn God zal mij horen!" dan is dit in de volle ver zekerdheid, dat God zijn God is. Die staat zo teer en zo innig met hem in betrekking, dat Hij hem zelfs leren wil te bidden naar de goddelijke wil, om verzekerd te kunnen zijn, dat God hem de bede zal geven, die hij van Hem gebeden heeft. Hebben wij die God reeds ons hart gegeven? Dan wandelen wij in Zijn weg, die de weg der gehoor- verzekerdheid leidt. Wanneer altijd, wanneer alleen Verhoort Gij onze smeekgebeên? Zodra ons hart ootmoedig, stil Geen and're wil heeft dan Gods wil. (Uit een Dagboek) Onderkennen wij nuchtere westerlin gen, wel de grote gevaren waaraan onze vrouwen en dochters, vooral zij, die ge zegend zijn met een knap uiterlijk en een goed figuurtje, zijn blootgesteld met betrekking tot de in de westelijke wereld verboden en algemeen veraf schuwde handel in vrouwen en meisjes? Wij geloven van niet, alhoewel nog geregeld blanke slavinnen uit onze con treien worden weggelokt en verhandeld. Als triest voorbeeld kan misschien het navolgende dienen. Ken jong meisje, 19 jaar, leerde een interresante oudere heer kennen. Een echte gentleman in alle opzichten, zo leek het tenminste in de aanvang van de kennismaking. Elly kind zonder enige ervaring was „weg van Harry". Deze laatste gaf voor zakenman te zijn en inderdaad was Harry van beroep koopman, koopman in blanke waar wel te verstaan. De goede koopman. Deze Harry met zijn al wat grijzend haar aan de slapen, waardoor het artis tieke uiterlijk van deze „koopman" nog werd verhoogd, z'n correcte manier van optreden, de dure Mercedes-Benz sport wagen, de ruim gevulde beurs hoe is 't mogelijk en de geheimzinnige ogen, bleek een uitnemende figuur te zijn om de hoofden en harten van ro mantische vrouwen en meisjes op hol te brengen. Elly leerde „haar Harry" kennen door middel van een advertentie in een van onze grote dagbladen, andere meisjes raakten met hem in contact in een bar, of tijdens de pauze bij een filmvoorstel ling. Door zijn successen bij de vrouwen bewees Harry een goed „koopman" te zijn, bruikbaar voor de opdrachtgever, bruikbaar voor de bende. En onze Elly vertelde aan ieder die het maar horen wilde, dat ze lessen zou gaan volgen in Spaanse balletdansen in Parijs, in Londen en Madrid en dat ze in aansluiting daarop, ook zou gaan op treden in een show in New York en misschien wel in Hollywood, doch in elk geval in Tunis en in Cairo. En op een goede dag vertrok Elly per boot, ande ren gingen per trein, een enkele per vliegtuig, uitgeleide gedaan en nage wuifd door familie, vrienden, vriendin nen en andere aanbidders. Waar bleef ze? Het leven ging verder en Elly raakte in het vergeetboek, behalve dan bij va- her en moeder, die zich met angst in het hart afvroegen waarom het kind niet schreef en niets van zich liet horen. En de onrust, de innerlijke pijn, de wroe ging nam toe in de harten van het ou derpaar en ten einde raad besloot de door angst verteerde vader, zich in ver binding te stellen met de politie. De inspecteur der recherche luisterde zwijgend naar het verhaal van de ang- sige vader. Ja, Elly had geschreven op een advertentie, waarin leerlingen wer den gevraagd voor een cursus in Spaans balletdansen. Ja, Elly was knap en aan trekkelijk en ze had een goed figuur ook. Na enkele dagen van wachten had ze bericht gekregen zo vertelde de ver twijfelde vader verder. De man herin nerde zich, dat het schrijven was on dertekend met de woorden: „de impres sario Albers" en in die brief werd Elly verzocht om met haar moeder naar ka mer 18 te komen van het duurste en voornaamste hotel in de stad waar de twee zich dienden te melden bij de hotelportier, die dan voor het overige zou zorgdragen. De moeder was trots op die uitnodi ging van de „impressario" en zelfs deze waar ze de heren der schepping „aan genaam" moeten bezig houden als de sterren flonkeren aan het oosters firma ment. Zonder vader en moeder, zelfs zonder Harry. (Nadruk verboden) rijpe en ervaren vrouw, die meende de mensen en de wereld te kennen, gaf hierdoor overduidelijk blijk van haar totale onkunde met de duistere wereld van de handelaars in vrouwen en meis jes, duivelse duisterlingen van professie. Deze moeder liet zich verblinden door de schijn en het overvloedig klatergoud dat onze koopman met grote kennis van zaken om zich heen verspreidde en op getogen gaf ze haar oogappel toestem ming in te gaan op de aanbiedingen van deze handelaar in blanke waar. Elly maakte immers goede kansen, zo ver zekerde de heer Albers... Spoorloos. Zo viel een slachtoffer ondanks het ouderlijk toezicht zonder enige moeite en met toestemming van mama in de handen van een internationale vrouwen handelaar, die voor het overige natuur lijk in het geheel geen impressario was en ook geen Albers heette. In Brussel en in Parijs betaalde hij keurig op tijd en correct gekleed als altijd, zijn hotel rekeningen en andere gemaakte on kosten. Overigens weet rr\en niets van de man, doch interpol zoekt naar hem met alle haar ten dienste staande mid delen. De inspecteur van politie, vergrijsd in de dienst, knikte eens en zegde hulp toe, doch kon voor het overige niets be loven en de politieman kon en wilde maar niet begrijpen, dat Elly's ouders hadden gemeend in het belang van het kind te handelen, door de zaak eerst maar op z'n beloop te laten. Die heer Albers maakte toch een betrouwbare en correcte indruk. Bitter teleurgesteld verliet de vader het politiebureau, hoofd schuddend nagestaard door de inspec teur. Regelmatig werd door interpol, de internationale politie-organisatie, tegen 'het optreden van de handelaars in vrou wen en meisjes gewaarschuwd. Dit waarschuwend optreden zal echter al tijd schipbreuk lijden en blijven lijden op het altijd beter weten van de wereld en de mensen-kennende ouders en van onervaren vrouwen en meisjes die, al of niet met of onder valse voorspiege lingen met open ogen hun ondergang te gemoet rennen. Ook nu weer sloeg de politie toe. Enkele maanden geleden gelukte het aan rechercheurs van de Turkse staats politie in samenwerking met interpol om een in Teheran gevestigde interna tionale organisatie van vrouwenhande laars te ontmaskeren. Deze organisatie had zich tot doel gesteld om onder be- driegelijke voorwendsels uit Europa af komstige meisjes over te halen om meerjarige contracten te tekenen, waar in stond vermeld, dat de betrokkene zich verbond om als danseres en of zangeres op te treden in bepaalde, niet met name genoemde, min of meer obscure café's en restaurants, gevestigd in Tanger, Cairo en Yemen. Bijna gelijktijdig met deze ontmaske ring kwam toen aan het licht, dat de sultan van het eiland Socotra, gelegen in de Golf van Aden, enorme bedragen verdiend zou hebben aan de handel in vrouwen en meisjes. Meer nog, dit on der Brits protectoraat staande eiland bekend staande onder de mooiklinkende naam van „woonplaats der zaligheid" bleek het middelpunt te zijn van de mensenhandel. Hier werden voornamelijk jonge mannen en meisjes als vee ge kocht en verkocht, waarbij zij geconsta teerd, dat dit soort van „handel" bloeit als nimmer te voren. Elly en al die andere als vermist aan gegeven meisjes konden niet meer wor den achterhaald. Vermoedelijk zijn ze verhandeld naar de Arabische landen, Jarenlang hebben wij ons in Neder land op de borst geslagen, dat wij zo'n goede controle op onze voedingsmidde len hadden. Nu is het of wij een slag in ons gezicht hebben gekregen. Vele personen in ons land vertonen de uit slag en hebben de jeuk van Van den Berg Jurgens. De Unileverziekte! Wij beroemen ons op onze Keurings dienst van Waren. Waarom is deze nieuwe emulgator niet onderzocht voor dat deze op de markt is gebracht? Wat doen de onderzoekers in de laboratoria van de Unilever? Onderzoeken zij de nieuwe samenstelling niet voordat deze in ons land verhandeld wordt? Ons in ziens zijn hier grove fouten gemaakt. In de eerste plaats door de Unilever, omdat zjj niet voldoende hebben onder zocht en niet voldoende proeven hebben genomen. In de tweede plaats door de Keu ringsdienst van Waren. Ook deze dienst, welke in dienst van het Nederlandse volk behoort te staan, om haar te be schermen tegen „kwakzalverij" en te gen slechte produkten, welke een ge vaar voor ons volk betekenen of kun nen betekenen. Wat waren wij verontwaardigd toen wij enige tijd geleden lazen dat men in Marokko zodanige olie voor de voed selvoorziening had verhandeld, dat vele mensen verlammingsverschijnselen had den opgelopen en dat er zelfs doden bij waren te betreuren. Thans is iets dergelijks in ons eigen land het geval. Laat het niet even erg zijn als in Marokko, doch het is ons al veel te erg, dat iets dergelijks in een goed geordende samenleving plaats kan vinden. Wij hopen dan ook dat alle ziekte gevallen op een zeer behoorlijke ma nier schadeloos gesteld zullen worden en dat tevens alle schuldigen, zonder aanzien des persoons, hun straf zullen ontvangen. De tijd zal echter moeten leren wat de uitslag van een eventueel proces zal zijn. helpen U er overheen HOUT ALS BOUWMATERIAAL VOOR SILO'S Zoals wij reeds in voorgaande arti kels hebben opgemerkt, wordt het vee- houdersbedrijf in de richting gedreven van kuilvoerwinning naast of ter ver vanging van hooi. Dit brengt de noodzaak van arbeids besparing bij de veevoederwinning en preiding van arbeid nu eenmaal met zich mee. De hooiwinning past door de grote afhankelijkheid van 'tweer en de opeen hoping van arbeid in een bepaalde pe riode minder op het moderne bedrijf. In ons land zijn reeds enkele jaren proeven genomen met uitsluitend ge- ensileerd voeder en met gunstig resul taat. De behoefte aan silo's wordt hierdoor steeds groter. Zo is men op het idee gekomen tot een meer goedkopere silo- bouw van hout. Men kan deze n.l. ma ken van staande houten delen of van liggende delen. Staande delen hebben het voordeel dat de silo rond blijft, met liggend hout zijn er evenwel veel meer mogelijkheden. In Duitsland b.v. is men reeds lang bezig met het bouwen van zeskantige houten silo's van liggend hout, waarhij de afzonderlijke delen in de hoeken ver bonden zijn op de wijze van een blok hut. Het produkt uit deze silo's voldoet volgens de gebruikers zeer goed. De voordelen van houten silo's zijn vooral van belang omdat de boer deze zelf uit losse delen kan opbouwen, zo wel vóór als tijdens het vullen. Ook kan de silo later verhoogd wor den door delen toe te voegen, terwijl bij verhuizing deze geheel verplaatst kan worden. Vooral voor pachtbedrijven is de ver plaatsbaarheid van groot belang. Het probleem van de losluiken, hetwelk bij betonnen silo's een moeilijk construc tief punt is, is bij de houten silo door een speciale constructie eenvoudig op gelost. Het hout wordt door de zwakke zu ren van het silovoer doortrokken, en daardoor tijdelijk geconserveerd, hier door zal het niet nodig zijn het tegen bederf te behandelen. Het staat wel vast dat de silobouw door alle reeds genoemde factoren eco nomisch verantwoord is en dat men er in geslaagd is de bouw hiervan nog goedkoper te maken. Dit kan de land bouw alleen maar ten goede komen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief bij een diameter van 0,36 x die der aarde op ongeveer 50 uitkomen. Kunt u me nu vertellen hoe het in werkelijk heid is en of Pluto nog satelieten heeft, die eventueel moeten worden meege rekend, informeert H. B. Over de planeet Pluto lopen de me ningen nogal uiteen. Zijn wat merk waardige baan om de zon en de geringe massa in verhouding tot de afstand van de zon, geven aanleiding tot de ver onderstelling dat Pluto een ontsnapte maan van Neptunus zou kunnen zijn. De massa van Pluto komt ongeveer overeen met de massa van de aarde. De waarnemingen omtrent de diameter kloppen echter niet, omdat men dan tot de onmogelijke soortelijke gewicht van 50 komt. Schattingen van 1,3 1,5 x zo groot als de aarde lijken waarschijn lijker, doch zijn (nog) niet bevestigd. Voor zover bekend hebben de volgende planeten satelieten: Aarde: maan. Ju piter: io, europa, ganymedes, callisto; Satumus: titan ring); Neptunus: triton. Passiebloem. Mijn passiebloem is uitgebloeid, hoe moet ik nu handelen? Moet de plant teruggesnoeid worden en tot welke lengte? Hoe moet ze over winteren Er vormen zich nog wel knoppen aan het eind, maar die ver drogen nu meteen, dus zal het met de bloei wel gedaan zijn. Ze heeft 24 bloe men gehad. U kunt met het resultaat wel tevre den zijn. Dat de bloemen nu gaan ver drogen wijst er op dat de plant de rust periode ingaat. U moet dus minder gaan gieten, doch niet zó dat de plant verdroogt, en niét meer mesten. De standplaats moet licht en vorstvrij zijn, dus in een verwarmd vertrek. U kunt wel een gedeelte van het gewas er af halen, b.v. de helft. De definitieve snoei past u toe als in het voorjaar verpot moet worden, of de bovengrond ver nieuwd moet worden. Dan snoeit u vrij kort in, b.v. 1 1% handbreedte boven de pot, waarna zich weer nieuwe krach tige scheuten zullen vormen, die weer een massa bloemen kunnen geven. Steeds dan in het licht houden en in de zomer schermen tegen de zon. Deelname aan de olympische spelen. Indien mogelijk, zou ik heel gaarne van u vernemen welke 87 landen deel nemen aan de olympische spelen. Aldus J. C. V. Aan de olympische spelen namen 84 landen deel, in welk getal Oost- en West-Duitsland voor twee landen zijn gerekend. Deze landen zijn: Afghani stan, Antillen, Argentinië, Australië, Ba- hama-eilanden, België, Bermuda-eilan den, Birma, Brazilië, Brits West-Indië, Bulgarije, Canada, Ceyion, Chili, China (nation. Formosa), China (rood), Co- lombië, Cuba, Denemarken, Duitsland (west en oost), Egypte, Ethiopië, Fidz- dji-eilanden, Finland, Frankrijk, Ghana, Griekenland, Groot-Brittannië, Honga rije, Hongkong, Ierland, India, Indone sië, Irak, Italië, Israël, Jamaica, Japan, Joegoslavië, Kenya, Korea, Libanon, Li berie, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Marokkq, Mexico, ^Nederland, Nieuw- Zeeland, Nigeria, Noord-Borneo, Noor wegen, Oeganda, Oostenrijk, Pakistan, Panama, Peru, Perzië, Philippijnen, Po len, Portorico, Portugal, Rhodesië, Roe menië, Singapore, Rusland, Spanje, Su riname, Tanganyka, Thailand, Tsjecho- slowakije, Tunesië, Turkije, Uruguay, Venezuela, Verenigde Arabische Repu bliek, Verenigde Staten, Vietnam, IJs land, Zuid-Afrika, Zweden, Zwitserland. Slakken. A. v. 't E. vraagt: Hoe verwijder ik slakken uit de kelder? Een heel goed middel om slakken uit de kelder te verwijderen is het strooien van gebrande gips op de grond. De slak ken gaan hiervan dood en u kunt ze verwijderen. De gedode dieren moogt u niet aan kippen of andere dieren ge ven. Hoe zit dat met Pluto. r- Als ik aan het rekenen ga met de gegevens van de planeet Pluto, kom ik op vreemde uitkomsten. Het soortelijk gewicht zou Biimenvaartschool. Zoals uit een advertentie in dit blad blijkt, zal maandag 3 oktober de bin- nenvaartavondschool weer starten met een nieuwe cursus. Evenals vorige ja ren zullen naast de algemeen vormende vakken, ook weer praktische vakken gegeven worden, als kaartpassen, mo torkennis, knopen en splitsen, enz. Om als cursist ingeschreven te worden, moet men leerplichtvrij zijn. Als men aan de gestelde voorwaarden voldoet, kan een diploma „Schipper op de rui me vaarwateren en kanalen" behaald worden. Contributie Koningin Wilhelmina Fonds. Van de correspondent van het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kan kerbestrijding vernamen wij dat men in de loop van de komende weken weer de jaarlijkse contributie gaat innen. Deze contributie bedraagt voor contri buanten een gulden per jaar, doch er zijn ook nog een groot aantal donateurs in onze gemeente, die het fonds met een rijksdaalder of meer per jaar recht streeks steunen. Yerseke slaat een goed figuur in het landelijk schema. Laten we hopen, dat dit zo blijft en dat nie mand bedankt, neen, indien men nog geen contribuant of donateur is, laat men zich dan aanmelden. Wij hoeven zeker geen betoog te houden voor het nut van 't Koningin Wilhelmina Fonds. Helaas zijn er velen, zeer velen die wel iemand hebben in hun familie of vrien denkring voor wie hulp te laat kwam. Stelt u daarom de wetenschap in staat het onderzoekingswerk voort te zetten. Dit kost handen vol geld, maar het moet doorgaan, terwille van ons allen. We vernemen verder nog dat het in de bedoeling ligt in de loop van dit jaar nog een inzameling te houden, opdat zij, die nog geen donateur of contribu ant zijn ook hun bijdrage kunnen ge ven. Jeugd-zangdienst. De Geref. Jeugdcentrale heeft het plan om zondag 18 september a.s. des avonds kwart voor acht een jeugd- zangdienst te houden. Op deze avond zijn oud en jong allen hartelijk welkom. Zie voor verdere bijzonderheden de ad vertentie in dit blad. WATERGETIJDEN WEMELDfNGK Van 1824 september 1960 Woensdag 21 sept.: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.54 2.18 7.40 8.02 Maandag 2.45 3.00 8.20 8.43 Dinsdag 3.23 3.37 8.57 9.19 Woensdag 3.59 4.15 9.30 9.56 Donderdag 4.35 4.52 10.01 10.30 Vrijdag 5.17 5.34 10.35 11.03 Zaterdag 5.54 6.09 11.12 11.40 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1960 | | pagina 1