NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Ijoodwill Nw. Guinea ontwaakt Voor de balie: 26STE JAARGANG No. 15 9 SEPTEMBER 1960 J. A. WESTSTRATE - - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN BIN N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBED Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Gijlieden zult water scheppen met vreugde, uit de fonteinen des heils. Jes. 12 3. Toen Hagar in de woestijn Berseba was verdwaald, was het water uit de fles verbruikt en versmachtte zij met haar zoon van dorst. Vlak bij haar was een waterbron, maar zij zag haar niet, omdat haar ogen verduisterd waren van tranen. Eerst toen God haar de ogen geopend had, kon zij haar jongen van de dood redden. Is deze Hagar niet een getrouw beeld van menigeen, wiens levenstranen zijn opgedroogd en die niet meer weet, waar hulp te zoeken? Zijn wij ook zelf niet dikwerf geneigd neer te zitten onder een doornstruik, en moedeloos te zuch ten, dat wij niet verder kunnen? Wat moeten toch zij, die de Here niet ken nen, wel denken van Zijn liefde en trouw? Wat van het woord des Hei- lands: „Wie tot Mij komt zal nimmer meer dorsten Bedenken wij toch, dat wij onze getrouwe Heiland smaadheid aandoen, door Zijn naam te belijden en toch moedeloos te klagen. De wereld moet het aan ons zien, dat wij het leven en overvloed hebben! Daar is toch een levensstroom, welks bron nimmer opdroogt! Waarnaar dorst gij heden, mijn lezer? Naar vrede, naar blijdschap, naar nieuwe kracht? Schep toch met volle beker uit de volheid der genade Gods. Stappen wij toch uit onze enge muren van bekommerdheid. Binnen de schatkameren Gods is enig gebrek! Blijven wij dan Hem verwachten, Zoeken wij Hem met gebeên, Richte zich ons werk en trachten Enig naar de Heiland heen. (Uit een dagboek). Een stormachtige ontwikkeling van stenen tijdperk tot moderne staat Er is een verheugende ontwikkeling merkbaar in Nederlands Nieuw-Guinea. De gebeurtenissen in de wereld gaan niet onopgemerkt aan de bevolking van dit gebied voorbij. De laatste tijd is er een tendens onder de ontwikkelde pa- poea's tot partijvorming en tot het doen aan actieve politiek en dit moet worden toegejuicht, omdat dit toch de eerste stappen zijn, die ondernomen moeten worden op de weg naar zelfstandigheid Het ligt ook in de lijn van Nederland om deze laatste rest van ons overzees bezit rijp te maken voor zelfbestuur en dit zal slechts mogelijk zijn, wanneer de ontwikkelde inheemsen hiertoe vol doende ontwikkeld zijn. Hopelijk zit er voldoende spirit in de leiders en is er voldoende partij geest bij de leden om een en ander tot een succes te maken. Met beleid en trouw. Als we de leiders van de Partij Natio naal (afgekort Parna) horen spreken, bemerken we onmiddellijk dat hier geen revolutionaire opruiers, maar verstan dige en trouwe onderdanen van de Ne derlandse overheid aan het woord zijn. Het gaat hen er thans in hoofdzaak om, een stem te verkrijgen in de pas opgerichte raad voor Nieuw-Guinea, daarna de scheiding te doorbreken tus sen Papoea en blanke en tenslotte stap voor stap de bestuursfuncties over te nemen. In het verleden zijn de politieke par tijen op dit eiland onvoldoende levens vatbaar gebleken. Dat was het geval met de Garakan Persatoean Nieuw- Guinea, de Eenheidsbeweging Nieuw- Guinea, die in 1950 werd opgericht en waarvan men reeds in 1953 niets meer hoorde. En ook met de Democratische Partij, die echter hoofdzakelijk verliep door onbetrouwbaarheid van haar lei ders. Waar de Parna voornamelijk mee tobt, is de onvoldoende saamhorigheid tussen de stammen. Onbekenden zijn vreemden, dus vijanden. Een politieke eenheid is vrijwel ondenkbaar, ja, men kent deze nauwelijks onder het eigen volk van de stam. Nergens is een sa menbundelende organisatie, in de mees te gevallen vormt slechts de familie de enig herkenbare eenheid... Nederlands voorbeeld. Herman Wajoi ziet hetgebrek aan scholing en beschaving niet zo somber in. „Wij moeten inderdaad nog veel leren", zegt hij, „maar de Nederlanders die tegen de Spanjaarden vochten, wa ren ook geen academici en toch wilden ze graag vrij zijn en hebben ze die vrij heid verworven!" Deze Wajoi is een der oprichters van de Partij Nationaal. Hij heeft een behoorlijke opleiding gehad en is nu ambtenaar bij de belastingdienst in Hol- landia. Door zijn nauwe aanraking met de gouvernementskantoren in de hoofd stad, heeft hij zich nu reeds een goed beeld kunnen vormen van veel wat er bij het landsbestuur te pas komt. Meer aan emoties onderhevig is de 25-jarige autochtoon Frits Kirihirio, die nog studeert in Leiden, maar voor de oprichting van de Parna is overgeko men naar zijn geboortegrond. Hij bezit het enthousiasme van de jeugd en hij is niet erg te spreken over het onder wijs, dat teveel aandacht besteedt aan de vaderlandse geschiedenis van Neder land met Batavieren, graven van het Hollandse Huis en godsdiensttwisten. „Overtollige ballast" roept hij uit, met de handen omhoog boven het hoofd, „waar wij op wachten is onderwijs over ons eigen land, speciaal voor de kinde ren van ons land!" In 't stenen tijdperk. Als we opperen, dat Hollandia er vrij modern uit ziet en dat de bevolking blijkbaar wel enige ontwikkeling heeft, wijzen de leiders met een brede arm zwaai naar de bergen. Daar, in het bin nenland leven de inheemsen nog in het stenen tijdperk, ja daar zijn zelfs grote streken waar nimmer een blanke voet heeft gezet. Zo'n land rijp maken voor zelfbeschikking is een moeilijke taak. De mensen die nu nog in het stenen tijdperk leven, moeten in een stormach tig tempo worden onwikkeld. Hier kan geen geleidelijke ontwikkeling plaats vinden, eeuwen moeten als het ware worden overgeslagen en dat brengt bijna onoverkomelijke problemen met zich mee. Van oost naar west loopt er in de lengteas van het eiland een zeer hoog centraal bergland, dat op sommige pun ten boven de sneeuwgrens uitkomt, met pieken tot ongeveer 5000 meter hoogte. In 1907 werd voor het eerst een tocht naar de eeuwige sneeuw on dernomen en wel door H. A. Lorentz, later gevolgd in 1913 door een expeditie en in 1937 door een zeer modem uit geruste groep met de heer Colijn, zoon van de vroegere minister-president, als leider. Van de oceanen tot aan het berg gebied treffen wij moerassen met vloed bossen en verder tropische regenwouden aan. De begroeiing is op dit eiland over vloedig en het land is moeilijk begaan baar door zgn ruige maagdelijkheid. Daarom vinden we op de kaart van Nieuw-Guinea ook nog zoveel witte vlekken. Slechts een klein deel is door middel van luchtkartering in kaart ge bracht. Boeren en vissers. Wat hier woont, zo horen we, zijn de kustpapoea's en in het binnenland de berg-papoea's. Het land is zeer dun be volkt. Onze zegslieden schatten het aan tal inheemsen op slechts 1 miljoen. In het binnenland vinden we stammen die de meeste elementiare beginselen van beschaving, zoals weven, pottenbakken en metaal onbekend zijn. Als werktuigen en wapenen gebruiken zij stukken steen, hout, been, terwijl een bepaald soort schelpjes als betaalmiddel dienst doet. De berg-papoea's zijn de boeren. Zij kennen een vorm van landbouw op zeer bescheiden schaal, waarbij zoete aard appelen, tabak, en dergelijke worden verbouwd, doch het gaat alles zeer pri mitief. De kust-papoea's over het al gemeen groter, kan men vissers noe men. Zij behoeven geen landbouw te beoefenen, doch leven van wat het tro pisch regenwoud oplevert, alsmede van de vis, gevangen in de overvloedig be volkte rivieren die Nieuw-Guinea rijk is. „Heeft uw parij contact met de berg- Papoea's zo vragen wij. „Ach, die kleine stammen die wij op onze tochten aan troffen, leven alle zeer geïsoleerd, het geen hoofdzakelijk een gevolg is van de geografische gesteldheid van het land en de ondoordringbare moerassen en hoge sneeuwgebergten, hoewel er ook andere redenen voor zijn aan te wijzen. Uiteraard betekent dit een zeer grote handicap voor de civilisatie en ontwik keling van het land, het is een pro bleem op zich. Daarbij kom nog dat door geïsoleerde ligging van vele streken de daar wonende stammen elk hun eigen taal hebben, die weer zeer veel ver schilt met die van hun buren. Ook dit is weer een grote belemmering voor een politieke ontwikkeling". Het begin. De huidige ontwikkeling onder de Papoea-bovenlaag is van enorm grote betekenis. Het is het begin van een po litieke bewustwording. Veel zal onge twijfeld afhangen van de mannen die de leiding hebben. Zullen wij in staat zijn door te zetten, zullen zij hun landge noten kunnen bundelen en besturen Voor zover er geen extremistische organisaties zullen ontstaan is het wel zeker, dat de partijen van de bevolking op de steun van het Nederlandse ge zag kunnen rekenen, want tenslotte is die de enige weg, die kan leiden tot onafhankelijkheid. Voorlopig ontwikkelen de politieke organisaties zich slechts in de smalle kuststrook, waar de inheemsen volop contact hebben met de beschaving. In het binnenland zal een politieke ont wikkeling vermoedelijk nog heel lang op zich laten wachten, omdat ten eerste de verbindingen heel moeilijk zijn, de zo uiteenlopende talen een probleem vor men en de mensen nog zo primitief zijn, dat er eerst nog veel zal moeten ge beuren voordat ze rijp zijn voor politiek. (Nadruk verboden). DE DUNNE EN DE DIKKE Met tetterende muziek en veel vlag gen was het feest die ochtend ingezet. De halve stad was uitgelopen en de kindertjes kregen een traktatie. Bij zo'n traktatie behoren steeds veel moeders. Zij vervoeren de te trakte ren kindertjes achter op hun rijwielen naar de plaats van handeling, en keren na gedane huisarbeid terug om de ge trakteerde kindertjes weer op hun fiets te laden en dan nog net op tijd voor het eten te zijn. De beide mishandelingen, die van daag aan het oordeel van de politie rechter werden voorgelegd, waren ge pleegd op de terugtocht, vlak voor het eten. De straat was gevuld met een deinende menigte, grotendeels bestaande uit huismoeders met kinderen op de bagagedrager. Daar was één moeder tussen, die naderhand door een getui gende tuinman werd aangeduid als „die dunne". Zij was op de dag van de mis daad gemakkelijk te herkennen, want behalve dat zij dun was, droeg zij ook nog een vlagje in de hand. Dit vlagje had haar nazaat gezwaaid tijdens de traktatie. Tussen het gewemel fietste nog een andere huismoeder. „Die dikke", noem de de tuinman haar. Zij droeg welis waar de vaderlandse driekleur niet bij zich, maar zij was ook zonder meer te herkennen. De beide dames werden door de par ketwacht en deurwaarder behoedzaam de rechtszaal binnengeleid. „Gaat u maar vlak naast elkaar staan in het verdachtenbankje", wees de rechter. „Dat is dan meteen de zwaarste straf die ik u kan geven". Inderdaad scheen dit voor de dames een zware straf te zijn. Zij hesen zich achtereenvolgens in het bankje, hetgeen een vrij ingewikkelde handeling is, als men elkander niet wil aankijken. En dat wilden zij niet, hoewel zij in het dage lijks leven toch buurvrouwen zijn. Nu legde eerst de dunne dame haar verklaring af. Zij schilderde zichzelf af als een onschuldig wezen, compleet met blanke ziel. Zij had, zei ze, de vaderland se driekleur uitsluitend gebruikt om de slagen van de naast haar fietsende medeverdachte af te weren. Toen de ge zette medeverdachte uithaalde voor een laatste, rake slag, was ze van de fiets getuimeld. „En uw lezing van het geval", vroeg de rechter de medeverdachte. „Precies zo, maar dan andersom", zei deze. De tuinman echter verklaarde, dat de beide dames hadden geslagen, de een met het vlagje, de andere met de vuist. De dunne had de vlag gehanteerd als ware zij een menselijk repeteergeweer. De dikke had haar evenwicht verloren toen ze haar krachten verzamelde voor een definitieve knock out. Na dit alles ,zei de officier, is alles bewezen, behalve dat deze beide ver dachten dames zouden zijn. Vijf gulden boete zal elk moeten betalen. „Een lage boete", zei de rechter, „maai ik neem aan dat uw zwaarste straf bestaat in het feit, dat u hier uw handen thuis moet houden". WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief A.O.W. C. H. vraagt: wat trekt een alleenstaand persoon boven 65 jaar van de A.O.W. en wat heeft hij getrok ken in augustus 1960 en hoeveel achter stallig was daarbij? Beste C. H., u hebt bij de uitbetaling van de A.O.W.-uitkering over augustus 1960 toch een bedrukt formulier ont vangen, waarop alles staat vermeld? Hier volgen de gegevens van dat staatje Oude uitkering vóór 1 april p.m. be droeg 81,Nieuw bedrag p.m. van 1 september 1960 af 94,50. Bedrag der verhoging 13,50. Reeds ontvangen voorschot per maand 7,tegoed van april t/m juli 1960 4 x 6,50 26,Te ontvangen in de maand augustus 94,50 26,— 120,50. Van september 1960 af te ontvangen 94,50. Is deze kever onschadelijk? Gaar ne had ik enige inlichtingen over in gesloten beest. Is het schadelijk voor textiel aldus D. M. te Y. De toegezonden kever kwam helaas te zeer verdroogd en verpletterd in ons bezit om deze te kunnen determinneren. In elk geval is het een schadelijke ke ver. Wij raden u aan ook de andere meubels te inspecteren, wat gezien de grootte van de kever en het boorgat wel gemakkelijk zal zijn. Spuit de gaten in met benzine en sluit dan de gaten af met boenwas. U kunt dan later contro leren of ze dood zijn of niet. Voor u en voor alle andere vragenstellers over bladziekten bij planten, inlichtingen over insecten enz. moge dienen dat planten en insecten in een doosje met vochtig mos of gras verpakt, aan ons toege zonden moeten worden. Jacht op goudvis. D. B. heeft een van cement gegoten vijvertje met goud visjes en karpertjes. Dit jaar jagen de visjes er telkens een op. Twee zijn er nu al dood en nu weer een derde. Is hier wat tegen tedoen 's Morgens voe ren wij wat broodkruimels tarwebrood. Deze kannibalistische neigingen treft men wel eens meer aan bij goudvissen. Uw vergelijking met het kippenhok geeft ons aanleiding de oorzaak ook, evenals daar, te zoeken in een zwak of verwond exemplaar. Deze worden over het algemeen onbarmhartig afge maakt. Heel vaak ziet men dit verschijn sel als men de vissen naar een andere vijver overgebracht heeft of de vissen er uitgehaald heeft voor een grondige schoonmaak van de vijver en vaak wor den dan de vissen beschadigd, b.v. een paar schubbetjes er af of dergelijke. Kunnen de vissen "zich soms hier of daar verwonden? Goudvissen zijn erg teer. Ook kan het zijn dat het een voe derkwestie is. Met het geven van brood kruimels moet u zeer voorzichtig zijn en u moet er van overtuigd zijn dat het ook allemaal opgegeten wordt, want anders gaat het gisten en schimmelen en tast dit de vissen aan. Beter zijn beschuitkruimels of nog beter speciaal vissenvoer. Als het goudkarpertjes zijn speelt hun roofvissennatuur misschien ook rol. Winstgevende smokkelhandel. Wat is de meest winstgevende smokkelhan del? Aldus abonnee. Bij de kinderhandel, veel voorkomend in verscheidene Amerikaanse landen, worden babies ingekocht voor 100 tot 500 dollar en verkocht tegen prijzen van 750 tot 15.00 dollar. Dit is de meest lucratieve handel. Ook blanke slavinnen worden goed betaald, de inkoopsprijs is veelal nihil, omdat meisjes op bedrieg lijke wijze kunnen worden meegelokt of ontvoerd. De verkoopsprijs ligt in de Arabische landen tusens 1000,en 2000,In Europa worden er duizen den verdiend aan de smokkel van dia manten, goud, gestolen auto's en wa pens (de laatste b.v. naar Algerije). In verhouding levert de smokkel van ver dovende middelen niet zoveel op. Een marihuana-sigaret varieert hier te lande in prijs b.v. tussen 1,50 en 7,50 en deze tarieven zijn sterk afhankelijk van de aanvoer, die uiterst moeilijk is door de stugge waakzaamheid van douane en recherche op het punt van bijzondere wetten. Het is gemakkelijker een auto over de grens te brengen dan een pond opium Eau de colognevlekken. Hoe ver wijder ik eau de colognevlekken van een televisietoestelkast Vraagt mevr. P. D. Eau de colognedruppels, op de ge politoerde televisiekast gemorst, geven uitgebeten vlekken, die niet zonder meer zijn te verwijderen. Door stevig te wrijven met een dotje watten, waarop wat slaolie of lijnolie, kan de vlek wel minder zichtbaar maken, doch wanneer men de vlek geheel weg wil maken, moet de kast opnieuw gepolitoerd wor den. Dit kan geschieden door een goede reparatieinrichting. Bejaarden ziekenfonds. 1. Hoeveel inkomen mag iemand hebben voor een gezin van man en vrouw boven de 65 jaar om vrijwillig in het ziekenfonds te blijven, na vooraf verplicht verzekerd te zijn geweest? 2. En hoeveel bedraagt de voorlaatste huurverhoging? Vragen van M. te S. 1. Krachtens de wet op de zieken fonds verzekering voor bejaarden zijn de ziekenfondsen verplicht personen, die niet meer verplicht verzekerd kunnen zijn, zo zij 65 jaar of ouder zijn, tot de vrijwillige verzekering toe te laten zonder daaraan voorwaarden te verbin den, mits hun inkomen niet meer be- draag dan 3590,per jaar, eventueel verhoogd met 175,per jaar voor elk kind dat aan de voorwaarden voor mede verzekering voldoet. U kunt uw aanvraag richten tot het ziekenfonds, waarna een onderzoek wordt ingesteld. Wat uw tweede vraag betreft berichten wij u, dat de laatste huurverhoging, in dien de woning voldoet aan de gestelde eisen, 20 bedraagt van de „kale" huurprijs, dat is dus de huurprijs, ver minderd met eventuele bijkomende an dere kosten zoals het gebruik van water de vergoeding voor aangebrachte ver beteringen enz. Overwinning van Ko Tolhoek in Bier vliet. Rinus Rentmeester wint wedstrijd voor militairen in Den Helder. Dit weekeinde kwam Ko Tolhoek wederom tot uitstekende resultaten. In Cadzand eindigde hij achter Boonman op de tweede plaats. In Biervliet deed Ko het beter. Met niet minder dan 5 minuten voorsprong op Geloof uit Made en Boonman uit 's-Heerenhoek werd hij schitterend overwinnaar. Na deze fraaie resultaten de laatste weken behaald te hebben, gaat Ko over naar de amateurs. Indien hij genoeg kan trainen, geloven wij zeker dat Ko als amateur zal slagen. j In een vierdaagse wedstrijd voor mili- tairen in Den Helder wist Rinus Rent meester ook een schitterend resultaat te behalen. In deze wedstrijd waar niet minder dan 121 militairen aan deel- namen, wist hij twee etappen te winnen. Hij werd dan ook algemeen winnaar, j tevens eindigde hij in het puntenklasse ment ook op de eerst plaats. We zien dus dat naast Piet, broer Rinus ook wat van fietsen kan. WATERGETIJDEN WEM EI.DIN GE Van 1117 september 1960 Maandag 12 sept.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.29 7.41 0.47 12.57 Maandag 7.59 8.18 1.26 1.36 Dinsdag 8.39 9.08 2.01 2.22 Woensdag 9.35 10.16 2.53 3.23 Donderdag 10.47 11.33 4.07 4.47 Vrijdag 12.15 5.33 6.18 Zaterdag 12.51 1.19 6.47 7.15 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1960 | | pagina 1