Parker Quink f 169,50 Haring, een gerecht voor fijnproevers J. VAN m PËIJL Sportrijwielen Taxis Autoverhuur KANTOORBEDIENDE 31 ct voordeel in Sparzegels ontvangt Berrevoets H. Gijssel J0Z. SLABBEK00RN Jac. Bauer KORTE GOLFJES NUTSSPAARBANK MIDDELBURG C.J.V. Bibliotheek GEOPEND FIRMA C. MEIJER - KRUININGEN MANNELIJKE OF VROUWELIJKE wereld leek het, alsof zij zich in het geheel niet met de staatszaken be moeide, alsof deze haar weinig interes seerden en alsof zij daar een afkeer van had. Inmiddels echter deed haar eerzucht haar haar macht vergroten toen de kans zich daartoe voordeed. In haar verhouding tot Hendrik II was na dertien huwelijksjaren een wijziging gekomen als gevolg van het feit, dat zij hem toen enige kinderen schonk en tenslotte kwam het zelfs zover, dat hij haar zijn volle vertrouwen schonk. In 1599 stierf Hendrik II en toen pas is haar geschiedenis werkelijk be gonnen. Zij ontpopte zich als een zeer gerafinneerde vrouw, die terdege op de hoogte van alle staatszaken bleek, of schoon zij volkomen amoreel en gods dienstonverschillig was. Dit belette haar echter niet steeds grotere macht te verwerven door de twee godsdienstige partijen in Frankrijk tegen elkaar uit te spelen. Onder de regering van haar zoon, Frans II, gaf zij de macht in handen van de katholieken onder de hertog van Guise. Zij verzamelde schone jonkvrou wen aan het hof en onderrichtte hen in koketterie om voorname personen naar het hof te lokken en geheimen, die voor haar van groot belang konden zijn, uit te vorsen Op de troon. Het toeval kwam haar hierbij in ster ke mate te hulp. De dood van Frans II plaatste haar als regentes op de troon van Frankrijk, daar haar tweede zoon, de latere Karei IX, nog minder jarig was. Zij kreeg nu alle teugels in handen en gaf nu eens de katholieke hertog van Guise, dan weer de Huge noten de grootste macht. Heel treffend schrijft men van haar om haar sluwe politiek te illustreren, dat „zij zich op oorlog voorbereidde om onderhandelingen aan te knopen en on derhandelingen aankoopte om zich ge reed te maken voor de strijd". Haar eerzucht was zo groot, dat zij alles te gronde zou laten gaan om haar gren zeloze eerzucht maar te bevredigen: het geluk van haar kinderen, de positie van Frankrijk. Haar eerste dochter huwde zij uit aan de Spaanse koning Philips II, voor haar tweede dochter beraamde zy een huwelijk met de gereformeerde Hendrik van Bourbon, terwijl zij haar jongste zoon wilde koppelen aan Elisabeth van Engeland. De bloedbruiloft. Toen haar zoon Karei meerderjarig werd, eindigde in feite haar regentesse- schap, maar deze Karei IX bleef op de troon nog dermate onder de invloed van zijn moeder, dat zij het was die de re geringszaken beheerde en hij haar speelbal werd. Haar derde zoon, Hendrik III, was inmiddels koning van Polen geworden en aldus belastte zij zich na de dood van Karei IX nogmaals met het re gentschap, totdat Hendrik III naar Frankrijk terugkeerde om de kroon van zijn vaderland in bezit te nemen. Daar voor had zij echter ter gelegenheid van het huwelijk van haar tweede dochter Margaretha met Hendrik van Bourbon op het huwelijk een dergelijk bloedbad laten aanrichten, dat dit in de geschie denis als de Bartholomeusnacht (23 augustus 1572) of de Parijse bloed bruiloft bekend is gebleven. Deze mas samoord vond haar oorzaak in het feit, dat de invloed van admiraal De Colig- ny aan het Franse hof te groot werd en zij zijn plannen om ter ondersteu ning van Willem van Oranje een oorlog tegen Spanje in de zuidelijke Neder landen te beginnen wilde dwarsbomen. Zij was het, die in 1579 een nieuwe oorlog met de Hugenoten ontketende, maar zij had buiten haar zoon, Hendrik III, gerekend. Hoewel deze aanvanke lijk ook onder invloed van zijn moeder stond, had hij zich langzamerhand aan haar weten te onttrekken en toen op zijn bevel twee zonen van Guise in 1578 om het leven werden gebracht, bleek het met haar eerzucht gedaan. Als een eenzame en verlaten vrouw stierf zij in 1589 te Blois. Haar naam zal om haar kwade da den in de historie bewaard blijven: de naam van een berekenende en eerzuch tige vrouw, die kunstzinnig als zij was, Frankrijks boekerij met kunstschatten verrijkte, Parijs de Tuileriën en vele bekende bouwwerken schonk, maar die Frankrijk ook te gronde zou hebben ge richt, als het in haar politieke egoisme te pas was gekomen. (Nadruk verboden) Als U het al niet gedaan hebt, is het nu de tijd om verse haring op het menu te zetten en wel ten minste één keer per week. Denk niet, dat gestoofde of gebak ken haring een gerecht is, speciaal be' stemd voor het koude jaargetijde. De vis is in de afgelopen maanden goed doorvoed en smaakt daarom juist nu bijzonder lekker. Gebakken haring vormt met een to- matensla of een gemengde sla van kropsla en komkommer, samen met aardappelen in de een of andere vorm, een echt zomerse maaltijd, die geen fijn proever zal versmaden. Als U haring in de koekepan bakt, hebt U maar weinig olie of vet nodig: een dun laagje is voldoende. Zorg ervoor, dat het vet flink heet is, als U er de vis in legt. Bak hem echter niet te hard en niet te lang: ongeveer 4 minuten aan iedere kant is voldoende. De z.g. „Goudharing" die koud zeer lekker smaakt, maar waarvan de ge rookte vorm ook gebakken kan wor den, is nog vlugger klaar. Wilt U uw pan na afloop van het bakfestijn bevrijden van de haringgeur, wrijf hem dan flink schoon met een prop papier en zout. Er zijn mensen, die aan een paar ge bakken haringen niet gènoeg hebben en geef hun eens ongelijk! Zij zullen het flinke aantal vissen, waarop ze zich trakteren, bakken in een pan met ruim vet of olie, een vlugge bereidingswijze als het vet eenmaal heet is. Haal de haringen door bloem en bak ze in ongeveer 5 minuten in vrij heet vet bruin en gaar. Laat ze vóór U ze op een schaal schikt, flink uitlekken. Maak eens wat aardigs van een ha ringschotel: leg de vissen alle met hun staart naar één kant. Een blaadje sla, wat schijfjes citroen of tomaat, een boeketje peterselie erbij maken de scho tel tot een geslaagde versiering van uw tafel. Haring op 't brood. Natuurlijk beperkt U het gebruik van haring niet tot de warme maaltijd. Niet alleen gebakken haring, ook gerookte en ingelegde smaken uitstekend bij de boterham en zij geven weer wat aan gename variatie. Reepjes rolmops of gemarineerde ha ringfilets en toastjes doen het altijd als hartig hapje aan het begin van de maaltijd. Opgerold en met een slasaus gegarneerd staan zij bovendien nog erg aardig. Bepaalt U uw keus op bokking, be denk dan dat de wijze van opdienen hier wel veel toe of af kan doen aan het genoegen van het verorberen. Bokking vraagt erom vóór het op dienen van kop, vel en graten ontdaan te worden. De kleine moeite van het schoonmaken wordt ruimschoots ver goed door het genoegen, dat de eter er aan beleeft. U kunt haring op zoveel verschil lende wijzen op tafel brengen. Hoe en wanneer U deze vis eet doet er niet toe: kis U hem maar eet! Haring is uw belangstelling zeker waard. BURGERLIJKE STAND Van 1825 augustus 1960 YERSEKE. Geboren: Pieter Dingenes, zv. Hendrik Jan Cornelis Gommert Lin- denberg en Maria Cornelia van Oosten; Marinus Johannes, zv. Jozias van Stee en Maria Adriana Proost; Willem Hen- dricus, zv. Pieter Pekaar en Petronella Francisca Klaassen. Gehuwd: Cornelis Smallegange, 26 j. te Roterdam en Johanna Zuijdwegt, 23 j. Huw.afk.Hendrik Christiaanse, 20 j. en Johanna Dagevos, 19 j. te Wemel- dinge. Van 1724 augustus 1960 WEMELDINGE. Huw.aangifte: Hendrik Christiaanse, 20 j. te Yerseke en Jo hanna Dagevos, 19 j.; Leendert de Laa- ter, 24 j. te Tholen en Maria Petronella Everse, 21 j. Gehuwd: Octavus Petrus Cornelis van der Maas, 23 j. te Werkendam en Din- gena Jacomina van Oosten, 21 j. Van 1824 augustus 1960 KRUININGEN. Geboren: Jacobus, zv. Jacobus Bronsgeest en Alida Verschoor. Ondertrouwd: Anthonie Franciscus van 'tWestende, 27 j. en Louise Maria Mathilde Mahu, 22 j. Getrouwd: Hendrik Joost van Nieu- wenhuijzen, 25 j. en Adriana Helena Neeltje Boone, 20 j. PREDIKBEURTEN Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. C. Metselaar, Goes. 2.30 uur: Ds. J. Bronsgeest, Hansweert. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Snoey, Waddinx- veen. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Ter seke Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink, Kapelle. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. E. Booy. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Vrijdag 26 augustus, 7.30 uur: Ds. Lig- tenberg. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. ide Jonge. Leger des Heils Heiligingssamenkomst 10 uur v. m. Zondagsschool 11.45 uur v.m. Verlossingssamenkomst 6 uur n.m. o.l.v. Kapiteine C. J. Bijl. Wemeldlnge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. v. d. Most. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Hoogsteen, Wate ringen. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. J. G. Niewöhner. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur: Ds. J. Bronsgeest Jr Billand-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Mars, Dubbeldam Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Ph. Stoffels. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Dhr. Visser, Vlissingen. Krabbendpe Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. Verschoor, Vlis singen. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. KerkusaJ 10 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van der Leek. Blezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. D. Schneider. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk Is 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Vrijdag 26 aug. 1960, hopen de heer en me vrouw van Anrooij-v. Reenen hun 35-jarig i huwelijkfeest te vieren. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven I is de wens van Familie, vrienden en bekenden Zaterdag 27 augustus hopen D.V. onze lieve ouders hun zilveren huwelijksfeest te vie ren. Gelegenheid tot felicite ren van 3.305 uur in het Geref. Jeugdgebouw INGE en JENNEKE LIGTHART SCHENK Kruiningen, aug. 1960 Zandweg 34 Voor de vele blijken van belangstelling, ondervon den ter gelegenheid van mijn 40-jarig ambtsjubi leum, betuig ik mede na mens vrouw en kinderen, mijn oprechte dank M. A. SERVAAS Controleur b/d Visserijpolitie Yerseke, 18 aug. 1960 Getroffen door de over grote belangstelling, zeg gen wij allen, die zater dag j.l. voor ons tot een onvergetelijke dag ge maakt hebben, van deze plaats hartelijk dank, de de hoop uitsprekende, nog vele jaren in uw belang te mogen vervoeren FA. W. K. SNOEP ZN. Expeditiebedrijf Yerseke, aug. 1960 Noordzandstraat 2022 Telefoon 515 Voor de vele blijken van belangstelling, ondervon den bij onze 50-jarige echtvereniging, zeggen wij allen hartelijk dank. F. TIMMERMAN S. TIMMERMAN- VERDONK Yerseke, augustus 1960 Grindweg 26 Voor de vele bewijzen van deelneming ons be toond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve moeder, be huwd-, en grootmoeder, Willemina de Mul echtgenote van wijlen Willem de Leeuw betuigen wij onze harte lijke dank. Inzonderheid onze dank aan Dr. Eek- hardt en zr. Borns voor de verpleging, Namens de familie J. N. DE LEEUW Wemeldinge, aug. 1960 Voor de vele blijken van belangstelling en mede leven tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde man, vader, behuwd-, groot- en over grootvader Leunis van den Boomgaard betuigen wij onze harte lijke dank, inzonderheid Dr. Eckhardt en de wijk verpleegsters Borns en Kole Namens de familie P. v. d. BOOMGAARD- HOUTEKAMER Wemeldinge, aug. 1960 Mevrouw, Wist u dat u deze week op elke pak Sparkoffie bij SPAR ZELFBEDIENING Telefoon 504 GEVRAAGD Een zelfstandig Wegens dienstplicht bij Oranjeboomstraat 3 Wemeldinge Telefoon 376 Gebruik de enige inkt met SOLV-X ideaal voor ieder merk vulpen. I' INooit meer een verstopte vulpen ifarker Quink bevat immers (bet speciale bestanddeel SblV'X, dat Uw vulpen rei- F tógt terwijl 'U schrijft. Het aroorkomt aantasting van het fijne 'binnenwerk van Uw aailpeo. Verkrijgbaar in aan trekkelijke kleuren. Opleiding voor het Gaarna spoedig aanmelden Van Klinkenbergstraat 6 Yerseke Teleloon 01131-288 1 oz. 10.70 2 oz. 11. 4 oz. 11.45 Yerseke - Kruiningen met knijprem, 3 versnellingsnaaf lamp en slot, voor Schuttershof 12 Telefoon 639 - Yerseke zonder chauffeur Volkswagen en Chevrolet Garagebedrijf Tel. 413 - Kruiningen 15 regels 1,volgende regels 20 cent, 11 voor 10,by vooruitbetaling Inzenden: uiterlijk tot woensdagmiddag 12 uur Korte Golfjes onder No. of adres Bureau van dit Blad 0,25 extra Te koop: Z.g.a.n. rotanwieg. Damstraat 12, Yerseke. Te koop: RAP-Super '57, in uitstekende staat, weinig gelopen. Vraagprijs 375,-. Langeville 27, Yerseke. Simplicity knippatronen. U kent ze toch wel? Uit de „Margriet". Vanaf heden in voorraad bij Jo de Neef, Tel. 416, Wemeldinge. Te koop: Stalen ramen, 1.30 x 1.05 m en 2.70 x 1.10 m. - Fa. F. Nieuwenhuize, Slotstraat 20, Kruiningen, Tel. (01130) 532. Agentschap Kruiningen Zandweg 31 Openstelling Maandag, woensdag, vrijdag 6 8 uur. 's avonds Rente 3 °/0 Hypotheken verkrijgbaar Spaarregeling voor ambte naren WEMELDINGE Voor het winterseizoen weer vanaf vrijdagavond 2 september a.s. van 7.15 tot 9.15 uur Wij hebben altijd wel goe de gebruikte inruil naai machines, onder garantie. Pfaff Naaimachinehandel, Papegaaistraat 4, Goes. Om teleurstelling in najaar en winter te voorkomen, ontvingen wij nu reeds een grote zending kinder-, meis jes- en damesmailots. Vele kleuren, pracht kwaliteit, naadloos! Nu, zo lang de voorraad strekt aan spe ciale voorverkoop-prijzen. Later in het seizoen liggen de prijzen aanmerkelijk ho ger! Textielhandel Snoep- van Willigen. Wandelnylons Violino 1,98. Moderne nylons in de mo dernste kleuren Jamaica en Copper van 2,503,75. - Fa. J. de Jonge Zn., Hoofdstraat 54, Kruiningen Rubber naamstempels, num mer- en prijsstempels, emaille- en plastic naam- en deurplaten levert U: Boekhandel van der Peyl, Tel. 381, Kruiningen. De nieuwste coupons na- jaarsstoffen voor rokken en japonnen. Zie onze etalages. Fa. J. de Jonge Zn., Hoofdstraat 54, Kruiningen Bijbels in oude en nieuwe vertaling, kerkboeken voor alle gezindten levert U Boekhandel van der Peyl, Tel. 381, Kruiningen. Even vrij... Brei! Het is nu de tijd om een leuk sport- vest of trui te breien. Doe het eens met onze prachtige tweed wol van Pinquin. U zult verrast zijn van de mooie resultaten. Voorradig in de allernieuwste najaars- tinten. - Van IJsseldijk- Snoep. Totoformulieren inleveren en nieuwe inschrijvingen el ke woensdagavond van 7.30 tot 9 uur. Oude Boogaert 39, Yerseke. Moderne truien en vesten ook in* multicolour, voor dames en heren. - Fa. J. de Jonge Zn., Tel. 372, Krui ningen. Beter stencilwerk met vlot tere tekeningen levert Sten cil-inrichting J. A. West- strate, Rouaanse Kaai 21, Tel. 2453, Middelburg. en voor uw drukwerk naar Van der Peyl! Te koop: Uitneembare schuurtjes 2 x 3 m en 3 x 4 m. - Fa. F. Nieuwenhuize, Slotstraat 20, Kruiningen, Tel. (01130) 532. Lederen kleding, Gelmok kwaliteit. Enorme sorte ring. Goedkope prijzen. St. Ajitoine, Roosendaal, tel. 4318 en 3516 vraagt voor spoedige indienst treding enige kennis der moderne talen strekt tot aanbeveling. Aanmeldingen schriftelijk of telefonisch op 01130-251 Cellofaan aan vellen, rol len en zakken. Diepvries- cellofaan. Plasticzakken v. gewone en diepvriesverpak king. - Papierhandel J. A. Weststrate, Middelburg, tel. 2453, Rouaanse Kaai 21. Prachtige blanke molton dekens zojuist weer ontvan gen. Deze zeer mooie kwa liteit is buitengewoon ge schikt voor onderleggers, U hebt dan grote, mooie on derleggers voor 1,23 per stuk. Gratis spaarzegels! - Textielhandel Snoep-v. Wil ligen. Wij hebben weer alle ma ten voorradig in witte ver- pleegsterschorten. Favorita, de allerbeste van kwaliteit en model! Aan twee kan ten draagbaar. Natuurlijk gratis spaarzegels! - Tex tielhandel Snoep-van Willi gen. Te koop: 7000 Belgische stenen; 2 schuifdeuren, glas in lood, als nieuw. - Fa. F. Nieuwenhuize, Slotstr. 20, Tel. (01130) 532. U weet toch dat U bij ons altijd zo prettig slaagt voor een baby-uitzet? Wij zijn hierin gespecialiseerd, enor me keuze! En door onze speciale condities bent U al tijd veel voordeliger uit! Vraagt U eens vrijblijvend inlichtingen - Textielhan del Snoep-van Willigen. Te koop: Hoover wasmachi ne in zeer goede staat. J. Waverijn, Margrietstr. 6, Yerseke. Een mooie onderjurk of ju- pon koopt U toch ook graag als U een grote sortering kunt zien. Loop eens bij ons binnen, wij hebben prachti ge onderjurken in de nieuw ste modekleuren. Reeds van 7,95 af. - Van IJsseldijk- Snoep. Koopjes van de week! Bad stof wasdoeken flinke maat, pracht kwaliteit, wit met gekleurde rand, 3 stuks v. 0,98. Grote maat, extra zwaar, wit met rode ruit, 2 stuks voor 0,89. Bandages, prima, 3 stuks voor 0,98. Prachtige washandjes, 3 stuks voor 0,79. - Textiel handel Snoep-van Willigen. Tijdelijk bij 1 ds. crème puff van 4,95 gratis een lip stick en flesje parfum. •+- Drog. Gez. Harthoom. Stemm kousen en sokken krimpen niet. Als ze krim pen, krijgt U nieuwe. Voor radig in de allefhieuwste herfsttinten. En... denk aan de gratis kousen op de kou- senkaart. - Van IJsseldijk- Snoep. Te koop: Z.g.a.n. kanarie volière. Te bevr. Damstraat 85, Yerseke. Te koop: Sportrijwiel, he ren, z.g.a.n. - Dam 4, Yer seke. Als U gaat breien, doe het dan met Van Wijk Spoeltjes wol, de beste die er is! In vele nieuwe kwaliteiten en moderne tinten. Kent U ook Van Wijks ijzersterke sok- kenwol en jaegerwol? Gra tis spaarzegels en brei- patronen- Textielhandel Snoep-van Willigen. Kent U de mooie Burcht baby wol in de kl. geel, rose, bleu en wit? Breit prima uit! Slechts 2,35. Bollen wol in veel kleuren 98 ct. De nieuwe bouclé wol van Ne- veda 1,80 p. bol in div. kl. Nout Sinke, Yerseke. Het Is een genot om met een werkelijk goede vulpen houder te schrijven. Kom bij ons uw keus maken uit Mont-Blanc, Pelikan, Wa terman vulpenhouders. Boekhandel F. v. d. Peyl, Kruiningen, Tel. 381. Wij zijn gespecialiseerd in beha's en gaines van de al lerbeste merken Peter Pan en Lastina. Probeer ze eens, U komt er beslist op terug. Eenmaal Lastina, altijd Las tina. Van IJsseldijk-Snoep. Poeljes te koop en slacht- kippen te koop gevraagd. Jan Hamelink, Zuid. Ach terweg 15, Tel. 215, We meldinge. Drie sterren nylons, de kous die veel beter is en toch minder kost. 2,95, 2,50 en 1,98. - Jo de Neef, Tel. 416, Wemeldinge. Draag Elbeo kousen, U loopt er voordeliger mee. Ook weer in naadloos voor radig. En.... denk aan de gratis kousen op de kousen- kaart. Van IJsseldijk-Snoep Voor baby hebben wij pri ma plastic artikelen, o.a. broekjes 87 ct., luiers 90 ct., prachtige schootdekjes 1,75, mooie luiertassen 1,25, wa gen of wiegonderleggers 1,40, enz. Nout Sinke, Yerseke. Uw vakantiekiekjes in een foto-album uit onze collec tie. Grote en kleine albums in eenvoudige en luxe uit voering. - Boekhandel van der Peyl, Kruiningen, tel. 381.

Scheldebode | 1960 | | pagina 3