Rodenstockbril Last van zenuwen? Voor de balie Franse Koningin ontketende Bloedbruiloft YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Tussen hoofdse listen en samenspanningen CATHARINA DE MEDICI DEED WEINIG GOEDS Veertig jaar Snoep. Zaterdag vierde het expeditiebedrijf Fa. W„ K. Snoep Zoon zijn veertig jarig bestaan met een zeer druk be zochte receptie in zaal Nolet. Hoe po pulair dit bedrijf en niet in mindere maté de familie Snoep in Yerseke èri omgeving is, bleek wel uit het over- weldige aantal bloemstukken dat het podium van zaal Nolet bedekte, naast een aantal prachtige geschenken. Wij wensen de familie Snoep nog vele ja ren toe met hun mooie zaak. Vijftig jaar „Volharding". Zoals wij vorige week reeds hebben bericht, viert de korfbalvereniging „Vol harding" a.s. zaterdag haar 50-jarig bestaan. In de middag zullen seriewed strijden worden gehouden op het ge meentelijk sportterrein, waaraan deel nemen de twaalftallen van Blauw-Wit, Kloetinge; Elto, Kapelle; W.K.V., We- meldinge; Zeelandia, Kruiningen; Vol harding, Yerseke; Om half vijf komt dan het Zeeuwse 'twaalftal uit tegen Regenboog uit Dordrecht. De receptie volgt om 7 uur in hotel Nolet, waarna men om 8 uur bijeenkomt in zaal Nolet voor een sportbal. Het Zeeuws twaalftal is als volgt samengesteld. Aanval: mej. M. Daniëlse, Joke Tange, Chris Fran- cke en Leen Engelse, allen Tjoba. Mid denvak: mevr. M. Maljers-De Voogd en Jan Malkes, beiden Swift, Corrie van Dijke, Elto en Piet van Bengen, Togo. Verdediging: Bert de Vries, Leo Geldof, Lien IJpliefste en Anneke Steijn, allen Swift. Zeeland Presenteert. Het comité Zeeland Presenteert heeft nu nog maar één hoop en dat is dat het op donderdag 8 september mooi stralend weer zal zijn. Hebben we al gemeld wat er zoal die dag te doen staat, we hoorden deze week enige bij zonderheden over het spel op de haven. Hier zullen de elf burgemeesters van onze provinciale hoofdsteden aanwezig zijn, alzo presenterende Nederland. Doch deze hoogedelachtbare heren komen niet alleen naar Yerseke. Zij brengen een kleine delegatie mee uit hun pro vincie in typische klederdracht. Zo zal men dus een tweetal paren Friezen zien, Bunschoters, Brabanders, Drenten, ja zelfs ook Limburg zal aanwezig zijn. Van de vier vissersplaatsen wie dit al les aangaat, dus Bruinisse, Tholen, Zie- rikzee en Yerseke zullen eveneens een tweetal paren in klederdracht het po dium betreden. Het programma, dat men deze week waarschijnlijk kan ver- krtjgëh, geeft ons nadere bijzonder heden. Het comité deelde ons nog mede dat buurtverenigingen die gaan versie ren rekening moeten houden met een minimum hoogte van 4 meter voor de optocht. Verder dat alle kinderen die als individueel persoon of groepje mee doen, een prijsje krijgen. Piet Rentmeester tweede in Kortenhoef. Ondanks dat Piet Rentmeester een achterstand moest goed maken van ruim een halve minuut, tengevolge van een lekke band, behaalde hij toch een fraaFresultaat. In een kopgroep van zes réiïners, die ruim drie minuten voor sprong hadden op het peleton, eindigde hij in dezelfde tijd als de winnaar Jo de Roo op de tweede plaats. Achtereen volgens finishten nog Kersten, Van der Steen, Niesten en Snijder. Geslaagd. Aan de mode-academie De Leeuw- vgn Rees te Amsterdam slaagde voor het diploma coupeuse mej. Ria Baay alhier. GevÖnden voorwerpen. Gevonden een kinderportemonnaie met inhoud. Terug te bekomen ter gemeen te-secretarie. Scheepvaart. ij Zondagavond geraakte bij het ma noeuvreren het 63 ton metende Belgi sche motorschip „Jan van Dadizele" met het achterschip over de ankerketting van het ten anker liggende Nederland se vaartuig „Havrie". Hierbij sloeg de schroef van het Belgische vaartuig af. Maanctóg arriveerde uit België een dui ker, die een nieuwe schroef monteerde. Havenconcert. Niet zoals in ons blad van vorige week vermeld stond werd het haven concert door „Scheldegalm" uit Hans- weert vorige week gegeven, maar het vindt ais. zaterdag plaats bij de west- sluis. Eerst zal Scheldegalm een mars door het dorp maken. Vóór het concert zal men het waterskiën kunnen zien en vervólgens zal na het concert de gon delvaart van de vereniging „Het Ka naal" plaats vinden. Figuurleggen. Zaterdagmiddag zal door de Wewico een wedstrijd worden georganiseerd aan hèt strand aan de Nieuwendijk met fi guurleggen in het zand. Deze zullen door een jury worden gewaardeerd. Voor de mooiste ideeën en modellen zullen waardebonnen uitgereikt worden. Gevonden voorwerpen. Gevonden een nettas en een plastic bal. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. two De postduiven. Door de postduivenhoudersvereniging „De? Vrijheidsduif" werd deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence, afstand 258 km. De duiven werden om 6.30 uur in vrijheid gesteld en de eerste dujf arriveerde om 9.34.34 uur. De uitslag was: 1, 8 en 10 J. Oele Jzn.; 2 en 3 M. Blok; 4, 6 en 9 A. Boone; 5 H. C. Poley; 7 M. Poley; J. J. Oele; 12 K. Tjarks; 13, 14, 15 en 16 C. Buijze. Opbrengst collecte. De collecte voor het Anjerfonds heeft alhier opgebracht 87,81. Raadsvergadering. Op dinsdag 30 augustus a.s. zal de gemeenteraad bijeen komen. De agenda vermeldt o.a.Onderzoek van de ge loofsbrief van het nieuwbenoemde raads lid dhr. C. Slabbekoorn. Voorstel tot aankoop van het perceel grond aan de Achterstraat met de zich daarop be vindende opstal van A. Dek, voor de som van 10.000,Voorstel om na men te geven aan de nieuwe straten in het bouwplan in het Eindje de Rondte. De nieuwe straat vanaf de Henry Du- nantstraat tot aan de Slagveldstraat zal als het verlengde van de Henry Du- nantstraat worden beschouwd. De noordzuid lopende straat met de zij straatjes zal Blomstraat worden ge noemd, naar de inmiddels overleden op zichter, die na de ramp van 1953 be last was met de herstelwerkzaamheden aan de zeedijk. Voorstel om tot onder wijzeres aan de lagere school te Hans- weert te benoemen mej. L. W. Klaver te Overveen. Dragline bezweken. Tijdens werkzaamheden aan de mid- densluis alhier bezweek deze week de dragline van de firma Van der Straa- ten alhier. De arm van de kraan is tij dens een draaimanoeuvre door de zware last geknakt. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Een paar dagen later was de schade alweer ge repareerd. Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen Kapelle (Z.-B.) Tel. 0 1102-223 Opening dorpshuis. Woensdag 7 september a.s. zal het nieuwe dorpshuis worden geopend. Deze officiële opening zal geschieden door de ambassadeur van Australië, Sir Edeoin Mc Carthy, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en diverse ge nodigden. De opening zal een feestelijk karakter dragen en geschiedt door de Australische ambassadeur, aangezien het dorpshuis hoofdzakelijk gebouwd werd met behulp van buitenlandse adop tie-gelden. Aan de grond gelopen. Woensdagmiddag liep een Belgisch motorschip op de Ballastplaat bij Bath aan de grond. De motorsleepboot „Schel de" die ter assistentie uitvoer, keerde onverrichterzake terug. De schipper wilde op eigen kracht vlot komen, het geen bij hoog water ook gelukt is. Auto's in botsing. Donderdag kwamen op de Rijksweg ter hoogte van de Valckenisseweg twee personenauto's in botsing. Dhr. R. uit Goes wilde de auto van A. L. B. uit Dinteloord passeren op het moment, dat deze de Valckenisseweg wilde inslaan. Met materiële schade liep deze botsing af. Speeltuin geopend. Zaterdagmiddag heeft burgemeester J. C. W. Jobse de gemeentelijk speel tuin „Kindervreugd" gelegen op de hoek MargrietstraatBemhardstraat, offici eel geopend. De luchtmachtkapitein D. Midavaine reikte de burgemeester de sleutel, aan, waarop deze de speeltuin opende. Reeds in 1958 bestonden er plannen om een speeltuin aan te leggen, doch de hoge kosten vormden een be letsel. In 1959 werd weer een poging gedaan en met succes. De burgemees ter, kapitein Midavaine en enkele on derofficieren waren de oprichters. Met materiaal van de vliegbasis Woens- drecht en na een bezoek van de burge meester en kapitein Midavaine aan de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ook nog materiaal van deze mij., werd de inrichting gemaakt. De smid Chr. van Boven stelde geheel belangeloos zijn werkplaats met machines en las apparaten beschikbaar, om van het ont vangen materiaal de benodigde toestel len te fabriceren. Er zijn o.a. een ca- roussel, wipplank, schommel en zand bakken aanwezig. Er wordt nog ge werkt aan de bouw van een Amerikaan se schommel en een glijbaan. Inzonder heid dankte burgemeester Jobse de luchtmachtsergeants, die de bouw der toestellen belangeloos verzorgden. Ook de kapitein Midavaine en smid Van Boven werden niet vergeten voor hun spontane medewerking. Van dijk gereden. Zondagavond reed dhr. J. H. op zijn brommer, met als duopassagier zijn va der P. H. over de dijk in de Bathpolder. Door een defect aan de remmen reed de brommer van de dijk. De duo passagier werd van de brommer ge slingerd. Dr. Donker uit Krabbendijke constateerde een gebroken sleutelbeen. De bromfiets werd flink beschadigd. Vastgelopen. Donderdagmorgen is de kustvaarder „Haje" ter hoogte van Bath aan de grond gelopen. Met hoog tij is deze des middags op eigen kracht weer vlot ge komen en heeft de reis naar Antwerpen vervolgd. Auto tegen brommer. Maandagmiddag botste op de Hoofd weg een personenauto van K. v. B. al hier op een stilstaande brommer van C. M. Doordat dhr. M. iets van zijn brommer was verloren, stapte hij even af om te zoeken. De bromfiets werd nogal beschadigd, de auto bekwam eni ge schade aan de voorzijde. Beide per sonen kwamen met de schrik vrij. Duivensport. „De Luchtpost" alhier nam deel aan de wedvlucht vanuit Pofit St. Maxen ce, afstand 260 km. Uitslag: 1, 3 en 6 C. Coremans; 2 en 5 M. Sentse; 4 S. J. Prevo; 7. Jac. van Stel. De volgende kampioenschappen wer den behaald. Vitesse: 1. C. Coremans; 2. P. Hillebrand; 3. M. Sentse. Kam pioensduif: Jac. van Stel. Midfond: 1. J. Polderman; 2. M. Sentse; 3. F. Hil lebrand. Kampioenduif: J. Polderman; Fond: 1. C. de Meester; 2. S. J. Pre vo; 3. C. Coremans. Kampioenduif: C. de Meester. Jonge duiven: 1. S. J. Pre vo; 2. C. Coremans; 3. Jac. van Stel. Kampioenduif: S. J. Prevo. Generaal kampioen: M. Sentse. Gemeenteraad. Vrijdag kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen om een agenda van 11 punten in een recordtijd van ruim een half uur af te (verken. Toch waren er enige belangrijke punten te behandelen. Zo werd besloten om de vernieuwingswerkzaamhedëri aan de ri olering Dorpsstraat en J. W. Frisostraat onderhands aan te besteden bij de fir ma F. Duijnhouwer te Goes vobr de som van 98.250,Bij de "openbare inschrijving was het laagste inschrijf- bedrag 124,950,en het werk werd toen niet gegund. Dhr. Weststrate (vrije lijst) merkte op dat hij het jammer vond, dat dit werk niet eerder op het jaar kon gebeuren. De voorz. zei dat dit niet kon in verband met de geld lening. Op een vraag van dhr. Van Harn (A.R.) of men nu nog boven de raming zit, antwoordde de burgemees ter dat het bedrag 6000,hoger is dan de raming. Dhr. Engelse (C.H.) meent het te moeten betreuren dat het werk slechts door onderhandse aan besteding doorgang kan vinden, en ziet moeilijkheden bij een volgende aan besteding. Verder wordt er verlenging gegeven voor het ontruimen van on bewoonbaar verklaarde woningen. Dit geldt voor Dorpsstraat 21,ilOostweg 28 en 30 en Rijksweg 24. Dit in verband met de woonruimte. Bij stemming werd dhr. G. J. Hollestelle met algemene stemmen gekozen tot concierge van het bejaardensocieteitsgebouw in de Noord- weg. Verder zijn er nog een aantal on belangrijke punten, o.a. begrotingswijzi gingen en een nieuwe regeling voor de vergoedingen van de lijkauto. f: Zwemwedstrijden gaan niet door. Naar we vernemen gaan de zwem wedstrijden welke zaterdag 27 augustus gehouden zouden worden, niet door. Het comité heeft gemeend hiertoe te moe ten besluiten omdat er een te geringe belangstelling voor bestaat. Geslaagd muziekfeest. Een bijzondere gebeurtenis viel zater dag 20 augustus de muziekvereniging „Vooruit" ten deel. Gelijk met het 60- jarig bestaan, werd het korps door de burgerij in een niéUW uniform gestoken. Terwijl de regen bij stromen neerviel, waren vele genodigden in het Hervormd Centrum aanwezig om de overdracht mee te makenDe muzikanten stonden daarbij opgesteld achter de gordijnen op het podium. De voorzitter vanjiet feest comité, dhr. C. J. Klap, heette de vele genodigden welkom, waarbij hij zijn dank uitsprak aan het dagelijks bestuur der gemeente, die de officiële ontvangst voor zijn rekening nam. Burgemeester Lokker sprak een inleidend woord en schetste de betekenis van het bestaan van een muziekkorps iri een gemeente. Hij feliciteerde de verehïjging met haar 60-jarig bestaan en gaf de verzekering dat de gemeente de vereniging een warm hart toedraagt. Toen kwam het ogenblik van de overdracht, door bur gemeester Lokker in zijn kwaliteit van voorzitter van het uniformcomité. Hij memoreerde hoe het uniformcomité tot deze actie kwam. Hij noemde Waarde een kleine gemeente en het was geen gemakkelijke opgave om jhet geld bij een te krijgen, maar het is gelukt. De gordijnen gingen open en de leden van „Vooruit" toonden zich in volle glorie. Een hartelijk applaus viel hun ten deel. Met de woorden: „Draagt het uniform met ere en veel succes er mee", besloot de burgemeester zijn toespraak. De voorzitter van „Vooruit", dhr. H. M. Dek, uitte zijn welgemeende dank voor de prachtige prestatie van de Waardse bevolking en ook de vele oud-Waarde- naars, die hun steentje bijgedragen heb ben. Oud-Burgemeester Geleedst, oud- Waardenaar, herinnerde in. -jEijn toe spraak aan de oprichting van de ver eniging in de Transvaalse oorlog, onder de naam Paul Kruger. Hij noemde in zijn toespraak veel slagzinnen uit de tegenwoordige tijd en achtte de goede slagzin voor Waarde: „Zorg dat je er bij komt, nog niet-leden van Vooruit". Verder voerden nog het woord en bo den gelukwensen aan dhr. J. Burger namens de Zeeuwse Bond, dhr. Mar- cusse namens „Concordia'dhr. J. van Gorssel uit Rilland, dhr. I|it,enhoeve uit Hoedekenskerke en de voorzitter van de Abcouder Harmonie, die alleen een mars of enveloppe met inhoud aan- obden. Nadat de erewijn was aangebo den, begaf „Vooruit" zich naar buiten, ondanks de regen, om zich aan het pu bliek te tonen en werd met de aan wezige korpsen een mars door het dorp gemaakt. Toen de rondgang was be ëindigd, werd het weer beter en zelfs mooi. Op het geheel versierde park, wat in de avonduren eed sprookje ge leek, concerteerden achtereenvolgens „Vooruit",, „Concordia", Krabbendijkei, „E.M.M.", Kruiningen, „Con Amore", Hoedekenskerke, „Excelsior", Kloetinge, „Con Afesione", Kwadendamme. In de avonduren speelden „Mozart", Yerseke en „Excelsior", Kloetinge, terwijl het slotstuk was voor de Abcouder Harmo nie, die een klinkende finale gaf met de taptoe, die werd aangekondigd door een trompetter vanaf de toren. Het 60-jarig bestaan is voor „Vooruit)' een onver getelijke dag geworden en de belang stelling was buitengewoon in de avond uren. Afscheid dirigent en onder-dirigent. Op de wekelijkse repetitie van de mu ziekvereniging „Vooruit" werd woens dagavond afscheid genomen van de di rigent, dhr. P. Krijnsen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dirigeerstok neerlegt. Hij memoreerde dat hij ruim 50 jaar aan de vereniging verbonden was, waarvan 42 jaar als dirigent en acht thans de tijd gekomen het aan andere krachten over te laten. Hij dankte voor de steeds prettige omgang met bestuur en leden en wenste de vereniging nog een lang bestaan toe. De voorzitter, dhr. H. M. Dek, sprak de scheidende direc teur toe en bracht hem veel dank voor het belangeloos gedane werk en wenste hem nog vele jaren van gezondheid toe. Ook sprak dhr. Dek woorden van dank tot zijn broer, dhr. K. G. Krijnsen, die eveneens 50 jaar aan de vereniging was verbonden, de laatste jaren niet meer als werkend lid, maar nog vele malen als onderdirecteur of als bekkenslager. Nooit was een beroep op hem te veel. Beiden werden een blijvend aandenken aangeboden. OPGELUCHTE MOORDENAAR In het holst van de nacht bonkte de de deur van het politiebureau open. Een bleke jongeman met vertrokken gezicht kwam binnensnellen. In de wacht viel hij op z'n knieën. „Genade!" gilde hij, „ik ben een moor denaar!" Nu is de politie heel wat gewend, maar dergelijke vertoningen maakt z\j toch niet elke dag mee. De dienstdoende agenten kwamen met glaasjes water aandragen, kalmeerden de man, die he lemaal over zijn toeren was, en kregen met enige moeite het verhaal los. Ter wijl de verdachte onder stevige be waking achterbleef gingen twee agen ten op zoek naar het lijk van het slacht offer. Op de plaats van het misdrijf aan gekomen, moesten zij echter ontdekken, dat het lijk was verdwenen. Zij dachten al aan een lugubere vergissing. Maar ter plaatse wees alles op een hevige worsteling. In het schijnsel van hun zaklampen zagen de politiemannen af gescheurde knopen, zelfs wat bloed, en sporen op de grond. Nog zeer verdiept in hun onderzoek voelden zij zich on aangenaam getroffen toen uit een nabij gelegen portiek enig gezang klonk, ver mengd met gekreun en gezucht, dat langzaam wegstierf in de nachtwind. Een van de agenten ging kijken. En daar lag het lijk. Het opende de ogen toen men hem met het licht in zijn ge zicht scheen. „Dorst", zei hij, „nog een borrel..." De man bleek overigens danig toe getakeld te zijn. Hij werd naar het zie kenhuis gebracht, waar de dokters een paar weken werk hebben gehad om hem weer op te knappen. Ondertussen zat op het politiebureau nog steeds dé dader. Het is moeilijk 's mans opluchting te beschrijven, toen hij hoorde dat de ander alleen maar ge wond was. „Ik dacht dat ik hem had vermoord", zei hij, „Ik was al aan het vluchten. Maar ik dacht: ze krijgen me toch. Laat ik me maar melden". Vandaag moest hij voor de politie rechter komen. „Het was mijn broer", zei hij. „Hij had weer teveel gedronken. En hij wilde niet mee naar huis. Hij was zo ver schrikkelijk vervelend. Toen werd ik driftig, en toen hij ruzie ging maken heb ik hem zo geslagen, dat ik meende dat hij dood was blijven liggen". „Wees blij dat het zo is afgelopen", zei de officier. Overigens ten overvloede, want de blijdschap lag de knaap op het gezicht te lezen. ,,'t Is nog ergens goed voor geweest ook", zei hij, „mijn broer drinkt nu niet meer". „Zo'n pak slaag kan wel eens heil- zaam werken", gaf de rechter toe, „maar het is toch een gevaarlijke bezig heid. Ik zou het maar niet meer doen". Vijfentwintig gulden boete werd het, conform de eis. „Ik zou die broer de boete maar laten betalen", vond de officier. „Die spaart genoeg uit, nu hij niet meer drinkt". WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Als onze aarde waarschijnlijk toch de enige voor mensen bewoonbare planeet in dit zonnestelsel is andere zonne stelsels, zo die er zijn, zijn onbereikbaar ver weg wat willen wij dan toch op de maan, op Mars en op Venus? zo wordt ons wel eens gevraagd. Er zijn diverse praktische argumen ten aan te voeren voor de ontwikkeling van de ruimtevaart. De wetenschap der sterrenkunde zal in één stap ongeken de vorderingen maken als men er in slaagt een sterrenwacht in de richten bijvoorbeeld op de damkringloze maan, waar nooit wolken, nooit een dampkring de waarneming belemmert. Van een ruimtestation, dat als een kunstmatige maan om de aarde cirkelt, kan men een perfect weerstation maken: men over ziet er in enkele uren tijd de gehele oppervlakte van onze planeet. Drie van zulke ruimtestations tezamen zullen ide ale plaatsen zijn om er relayeerstations voor radio en televisie te vestigen: geen plekje van het aardoppervlak is dan meer onbereikbaar. Wie zijn gedachten er even over laat gaan, ontdekt tal van argumenten die de studie van het project ruimtevaart rechtvaardigen. Maar gesteld eens dat al die argumenten ontbraken dan nog zou er ruimtevaart komen. Want zo is de mens. Het verkennen van onbekend gebied spruit voort uit een oerdrift. Arthur C. Clarke, voorzitter van de British Inter planetary Society en schrijver van het ook in het Nederlands vertaalde boek „Expedities naar de Planeten", zegt: „Men kon zich in 1492 afvragen wat het nut was van de tocht van Colum bus. Maar achteraf bezien geloof ik dat het ontdekken van Amerika toch zijn nut wel heeft gehad, ondanks de coca cola en ondanks Betty Grable". Verbeter het heelal, begin met de aarde! Kunst en wetenschap ontwikkelen zich ondanks de maatschappelijke om standigheden. Men kan zeggen: zouden wij maar eens niet eerst de toestanden op onze eigen planeet verbeteren, al vorens ons met andere hemellichamen te gaan bemoeien? Het is een on-filosofische opmerking. Niemand heeft Phidias de beeldhouwer verzocht, zich maar liever te wijden aan verbetering van de sloppen van Anthene. En mocht het al zijn gebeutf hij is toch doorgegaan aan zijn fries van het Parthenon. Misschien zal het interplanetaire ver keer in de toekomst toch zijn vruchten afwerpen om ons bestaan op aarde te verbeteren. Neen, wij denken niet aan de mogelijkheid dat er op Mars urani um te vinden is hier gelde zo letter lijk mogelijk „dat de hemel het ver hoede" maar aan de omwenteling in het menselijk denken die deze technische ontwikkeling teweeg moet brengen. Met veel vallen en opstaan zal de ruimtevaart er toch komen. En eens, over één, over vijf, of over vijftig jaar, zullen er mensen zijn die vanuit een ver verwijderd ruimteschip of wellicht van een andere planeet af deze aarde, onze oude aarde met al haar tweedracht en verdeeldheid tegen een avond- of nachthemel zullen zien schitteren als een nietig bolletje tegen de achtergrond van het onmetelijk sterrengewelf. En die wetenschappelijke gegevens zullen seinen ten dienste van onze luchtvaart, de meteorologie en misschien ter voor koming van stormrampen, van over stromingen en van oorlogen. (Nadruk verboden.) De historie kent vele persoonlijk heden, die niet zozeer bekend zijn geble ven om het vele goeds dat zij deden, maar eerder door hun met opzet ver keerd gepleegde handelingen in de loop der eeuwen een „kwade naam" hebben gehouden. Een van deze personen was Catha- rina de Medici, een bekende figuur uit de 16e eeuw, wier naam onverbrekelijk verbonden is aan de Bartholomeusnacht of de Parijse bloedbruiloft op 23 augus tus 1572, waar bij het huwelijk van haar dochter een massamoord werd aangericht, die haar weerga in de ge schiedenis praktisch niet kent. Catharina w#rd op 30 april 1519 te Florence in Italië geboren als enige dochter van de hertog van Urbino Lo renzo de Medici en de nicht van paus Clemens VII, Magdalena de la Tour d' Auvergne. Deze paus Clemens VII heeft een grote invloed op de opvoe ding van de jon$;e Catharina uitge oefend, doordat zij door hem als doch ter werd aangenomen. Karakter gevormd. Het is aan deze paus te danken, dat zij in feite een tweeledige opvoeding heeft genoten, die van beslissende in vloed is geweest op de vorming van haar karakter. Zij werd namelijk ge deeltelijk in het klooster Delle Murate te Florence opgevoed, waardoor haar smaak voor kunst sterk werd ontwik keld, maar anderzijds werd zij reeds vroeg een verdorven persoontje door haar tweede opvoeding aan het hof van Florence, waar de listen en spanningen hoogtij vierden. Weliswaar ging zij te midden van deze hofkliek haar eigen weg, maar in haar karakter is zij niet aan deze kliekjesgeest ontkomen. Nauwelijks dertien jaren oud begeer de de Franse koning, Frans I, haar als schoondochter. De vader van Catharina had daar wel oren naar, betaalde een enorme som gelds voor deze eer en hu welijkte zijn dochter uit aan de tweede zoon van Frans I, de latere Hendrik H> koning van Frankrijk. Op zestienjarige leeftijd trad zij met deze Hendrik in het huwelijk en ging daardoor een zeer moeilijke tijd tegemoet. Aan het Franse hof leefde zij tussen de maltresse van haar schoonvader, de hertogin d' Etampes, en die van haar man, Diana de Poitiers. Het is slechts aan haar sluwheid te danken, dat zij zich een zeer sterke positie aan het hof kon veroveren, ondanks het feit, dat Hendrik in tegenstelling tot haar schoonheid en voorgewende beminne lijkheid, maar bitter weinig om haar gaf. Ommekeer na dertien jaar. Toen in 1547 de oudste zoon van Frans I stierf, verkreeg Hendrik het recht van opvolging en werd zij, twee jaar na haar man, tot koningin van Frankrijk gekroond. Voor de buiten-

Scheldebode | 1960 | | pagina 2