NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- oveRöenkinq (L u Prinses Wilhelmina LAWRENCE Huidgenezing L 26STE JAARGANG No. 13 26 AUGUSTUS 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN 80 JAAR Ijooilwill REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De Here zal voor u strijden en gij zult stille zijn. Exod. 14 14. Het kost zeker geen moeite om stil te zijn, als alles om ons heen rustig is en ons levensscheepje op effen wateren daar heen glijdt. Maar stil te zijn als de golven zich verheffen, als de nood stijgt, als gevaren ons omringen; stil te zijn als alles ons tegenloopt en tegen stand en tegenwerking ons bemoeilijken, dat gaat tegen vlees en bloed in. Dat is zó tegen de natuur der meeste men sen, dat er bijzondere genade van God nodig is, om ons die les te leren. Israël stond voor de Rode Zee, links en rechts hoge rotswanden, achter zich de vijand, die kwam om hen andermaal in slaver nij te ketenen. En God, de God hun ner verlossing, had hen op deze weg geleid, in die bange nood gebracht! Raadselachtig zijn Gods wegen, ook voor ons dikwijls! En voor Israël, even als voor ons zo menigmaal, was het een zware taak, om stil te zijn in die ure. Wij leren hier echter duidelijk verstaan, dat er een groot onderscheid is tussen stille zijn en werkeloosheid. Men kan stille zijn tegenover de wegen des Heren, maar toch werkzaam. Mozes zelf, de overbrenger der goddelijke boodschap, geeft ons het voorbeeld. In de bange nood riep Hij tot de Here. Zie, dat is ook werkzaam zijn op krachtdadige wijze en God ziet de zielearbeid van Zijn knecht en geeft hem antwoord. „Wees stil, Ik zal het maken", zo zegt Hij ong tot ons in elke nood. Wie op de hoge God vertrouwt, Heeft zeker op geen zand gebouwd (Uit een dagboek) De augustusmaand van dit jaar zal Nederland afsluiten met een wel zeer gedenkwaardig feit, namelijk de 80ste verjaardag van h.k.h. prinses Wilhel mina. In de gedachten van de oudere landgenoten is zij eigenlijk nog koningin Wilhelmina, want vijftig jaar lang is zij het hoofd van de Nederlandse staat ge weest. Achttien jaar was Wilhelmina, toen zij met de koninklijke waardigheid werd iekleed. Een jong meisje, dat nauwe lijks voor haar taak klaar was, maar desalniettemin reeds met die enorme verantwoordelijkheid werd belast. Re gerend vorstin van Nederland, dat tot dan toe uitsluitend door mannen was geregeerd. Voor een zó jong meisje leek dit een bijna bovenmenselijke taak, aanvangend in een tijd van politieke veranderingen, met al de onderlinge strijd daaraan verbonden. Geleid door haar wijze moeder, koningin-regentes Emma, heeft zij nochtans reeds in die eerste jaren het koningschap in Neder land een diepere ondergrond gegeven. Het charmante jonge koninginnetje veroverde veler hart en al bleek haar taak onnoemelijk zwaar, zij wist toch steeds de juiste houding en woorden te vinden die het volk van Nederland aan spraken. Hoe meer haar regeringsperi ode vorderde, hoe meer zij voor de Ne derlanders werd het symbool van vader landse eenheid in alle verscheidenheid die zich in ons volk openbaarde. De regeringsperiode van koningin Wilhelmina is een uitzonderlijk storm achtige geweest. De binnenlandse poli tieke strijd laaide vooral de eerste de cennia hoog op en daarnaast kwamen de internationale moeilijkheden, de eerste wereldoorlog, tenslotte de tweede, waar in ook het eigen land direct betrokken werd. In het begin der dertiger jaren ont vielen haar kort na elkander haar moe der en haar echtgenoot, z.k.h. prins Hendrik. Voor een vrouw belast met zo zware taak, moet dit verlies van twee warmvoelende mensen, die haar in menig opzicht terzijde stonden en haar taak hielpen verlichten, een extra zware slag zijn geweest. Het is zeker vooral haar christelijke geloofsovertui ging geweest, die koningin Wilhelmina de kracht gaf om standvastig haar zware taak voort te zetten, om niet alleen voor haar dochter Juliana, maar voor het hele Nederlandse volk een moeder te kunnen zijn. Ja, zij heeft, niet officieel en nog niet overal genoemd maar toch wel diep doorvoeld, de titel verworven van „moe der des vaderlands", zoals Willem de Zwijger in de geschiedenis voortleeft als „vader des vaderlands". Hoezeer het lot van Nederland en het volk haar aan het hart ging, hebben velen tijdens de twee de wereldoorlog ervaren, toen koningin Wilhelmina noodgedwongen in Engeland vertoefde. Wie uit het bezette Neder land naar Engeland wist te komen, werd daar door haar ontvangen en moest haar vertellen hoe de toestand in Nederland was en wat hij van de situ atie dacht. Deze oorlogsjaren hebben haar diep aangepakt, hetgeen geen won der is gezien de intensiteit waarmede zij haar taak als vorstin opvatte en be gaan was met het lot van haar bezette land. Teruggekomen in het zo verwoeste en geteisterde Nederland werd zij wederom geconfronteerd met de zwaarste proble men. De heropbouw van het land was een zaak, die ook haar na aan het hart ging en daarbij kwamen de moeilijk heden met Indonesië, die ons volk zwaar troffen en de hartstochten fel deden op laaien. Tot het einde der uiterst moei lijke onderhandelingen, waarbij tenslotte dit deel van het koninkrijk werd af gestoten, bleef zij op haar post. Met het verlies van Indonesië brak voor Nederland als het ware een nieuw tijd perk aan en toen, juist na het beëindi gen van haar vijftigste regeringsjaar, heeft zij, mede gedwongen door haar gezondheidstoestand, de moeilijke taak van regerend vorstin overgedragen aan haar dochter. Een besluit, bij de nieuwe status van het land dat getuigde van wijs inzicht, temeer waar zij haar doch ter gesteund wist door een energiek echtgenoot, die ook zijn hart aan het belang van Nederland verpand heeft. Twaalf jaar is haar aftreden als ko ningin reeds geleden, maar nog altijd zijn wij geneigd om de 31e augustus te beschouwen als de verjaardag van „ko ningin" Wilhelmina. Zij blijft voor ons de landsvrouwe, die Nederland op voor beeldige wijze gediend heeft in één van de zwaarste perioden van zijn onafhan kelijkheid. Het is als een gave Gods te beschouwen, dat wij haar 80ste verjaar dag mogen herdenken, wetend dat zij nog temidden van ons woont en nog steeds met de belangen van ons volk meeleeft. Van zeker iedere Nederlander gaan in deze dagen de warmste gevoe lens van sympathie uit naar prinses Wilhelmina. Moge zij zich daarvan nog vele jaren overtuigd weten. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden). bij uitstek deskundige benoemden zij tot officier van de Engelse inlichtingen dienst en zonden hem voor het inwin nen van nadere inlichtingen naar de opstandige gebieden. Hiermede werd de archeoloog Lawrence in het avontuur van zijn leven gestort. Als Arabier leef de hij onder de Arabieren en verzamel de zijn gegevens. Al werkende kwam hij tot een vastomlijnd plan en als ken ner der oosterlingen zond hij zijn land wel zeer goede en tactvolle rapporten, die zo waren opgesteld dat de resul taten ervan rechtstreeks van belang waren voor het grote plan dat deze avonturier uitbroedde. Alleen advies. Hij waarschuwde de Britse generale staf in geen geval troepen te zenden om de Arabieren te helpen, doch zich te beperken tot het sturen van enkele officieren, die als adviseurs konden dienst doen. Zijn advies baseerde hij op de overweging dat de komst van Brit se troepen de Arabieren schuw zou ma ken, aangezien de mogelijkheid niet was uitgesloten dat zij zouden denken van de Turken bevrijd, onder Engelse con trole te komen. Men moest het zo aan leggen, dat de Arabieren zichzelf be vrijdden, slechts geholpen door buiten landse adviseurs en instructeurs. De Engelse generale staf haakte hier op in en zond adviseurs, die door La wrence op zeer speciale wijze werden opgeleid voor hun taak. Zij dienden de taal en dialecten van de verschillende stammen te kennen en zich geheel als Arabieren te gedragen en te kleden. Hij onderwees hen voor zover mogelijk in al deze belangrijke zaken en vormde met hen en enige vooraanstaande Ara bieren, zoals de latere koning Feisal van Irak, de leiding van de opstand. De tact en de kennis van zaken die hij zijn mannen bijbracht om met de voor wes terlingen zo moeilijke Arabieren om te gaan, zijn de grondslagen geweest van het uiteindelijk succes dat hij mocht boeken. Klein leger. Lawrence vormde een Arabisch leger, klein en dikwijls inferieur bewapend, doch van prima mentaliteit. Hiermede begon hij een soort oorlog op zijn eigen BIN N ENVERI NGBED HAZÉT-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED vader van de guerilla AVONTUURLIJK ARCHEOLOOG WERD LEIDER VAN ARABIERENOPSTAND Tijdens de eerste wereldoorlog in 1915 kwamen de Arabieren in Syrië, Meso- potamië en Arabië in opstand tegen de overheersing der Turken. Zij wensten vrij te zijn, vrij van de druk die de Turken op hen uitoefenden. Reeds lang broeide het in het middenoosten en nu was de bom gebarsten. Het waren klei ne plaatselijke opstanden, die de Tur ken de handen vol gaven en hen nood zaakten overal in deze gebieden pa raat te zijn. De Engelsen met Turkije in oor log zagen de gebeurtenissen in de Arabische landen met onverholen blijd schap. Hier lag volgens hen een moge lijkheid de Turken ernstig afbreuk te doen en dadelijk werden maatregelen getroffen om de Arabieren in hun strijd te steunen. Zij kozen hiertoe de Engelsman T. E. Lawrence, een jeugdig archeoloog, die reeds voor de oorlog jaren lang in deze gebieden gewerkt had en daardoor een uitmuntende kennis had van het leven, godsdienst en aard der Arabieren. Deze wijze, die hem later de bijnaam van „vader der guerilla" bezorgde. Zijn ope ratieterrein lag in het gebied langs de spoorlijn van Damascus naar Medina, die door de Turken als ravitaillerings- lijn werd gebruikt voor hun troepen, die in Palestina stonden. Hier ontwikkelde Lawrence een activiteit, die de Turken de haren te berge deed rijzen. Met zijn kleine, zeer beweeglijke een heden, gebruik makend van zijn kennis van terrein en psychologie der inheem sen, gebruik makend van speciale ex plosieven, die hem door de Engelse ge nerale staf ter beschikking waren ge steld, pleegde hij de ene aanval na de andere, er voor zorgend dat zijn troe pen zo gering mogelijke verliezen leden. In 'deze periode gaf Lawrence er blijk van, een geboren leider en strateeg te zijn, die tevens over verschillende an dere eigenschappen beschikte die hem maakten tot de aangewezen man op deze zo uiterst belangrijke plaats. Hij bleek in staat te zijn zich volkomen aan te passen aan het harde oorlogs leven in de woestijn, iets wat slechts weinigen kunnen, terwijl deze rustige archeoloog zich ontpopte als een uit muntend soldaat en leider. Enige malen werd hij gewond en een keer geraakte hij zelfs in gevangen schap, waaruit hij echter op zeer listige wijze wist te ontsnappen voordat de Turken wisten dat hij de gevaarlijke lei der der opstandelingen was. De slag bij Jeruzalem. Later na zijn eerste successen wist Lawrence zijn leger uit te breiden en ging hij over tot geregelde veldslagen, waarvan de omsingelingsslag ten noord oosten van Jeruzalem wel genoemd mag worden als glansrijk hoogtepunt. De Engelsen hadden de oorlog ge wonnen en dankten dit voor een zeer groot deel aan de avonturier Lawrence, die plotseling uit het niets komend zich ontpopt had als een waar veldheer. Op vrij jonge leeftijd, zesenveertig jaar, is hij in 1935 in Engeland door een tragisch motorongeluk om het le ven gekomen. In zijn vaderland houdt men zijn gedachtenis in hoge ere. (Nadruk verboden.) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Dimmen voor fietsers. Wij hebben een onderling dispuut gehad of een automobilist wettelijk verplicht is om te dimmen voor een tegemoetkomend wielrijder .De kwestie is n.l. de auto rijdt op de grote weg (niet speciaal een autoweg). De wielrijder op het rijwiel pad. Is de automobilist verplicht te dim men? Tweede veronderstelling: een fiet ser rijdt op de weg, dus niet op een rijwielpad, maar op hetzelfde wegvlak als een automobilist. Vraag: is deze hier wettelijk verplicht om te dimmen? Enige jaren geleden vermaande een officier in het leger zijn jongens met te zeggen: Jullie zijn (militaire chauffeurs waren dat) niet wettelijk verplicht om voor een fietser te dimmen, doch jullie zijn schoften als je het niet doet. Aldus N. M. Verblindende verlichting (ongedimd groot licht) mag o.m. niet gevoerd wor den, indien een motorrijtuig een ander of een rij- of trekdier tegemoet komt, aldus artikel 84 kolom A, punt 31 van het wegenverkeersreglement en wel van ogenblik dat het zich binnen de gerichte stralenbundels van de lichten van het motorrijtuig bevindt, tot het ogenblik waarop zij elkander zijn voorbijgereden of gegaan. Dit laat volgens ons niet aan duidelijkheid te wensen over. Wij zijn het derhalve niet eens met die lui tenant, die meende dat er geen wette lijke verplichting bestaat. Betonemaille. Hoe wordt beton- emaille gemaakt, vraagt J. K. Betonemail wordt in de regel van witte portlandcement gemaakt, waaraan kleurstoffen zijn toegevoegd. Dit cement wordt met ca. 50 water tot een papje aangemaakt, waaraan kleurstof fen worden toegevoegd. Deze kleurstof fen moeten cementecht zijn (alkalivast). Hiervoor wordt vaak ijzeroxyde-rood, chroom-groen e.d. kleurstoffen gebruikt Met een grove spuit wordt deze cement- pap met kracht op het werk gespoten iy2 2 ato). De ondergrond wordt eerst goed vochtig gemaakt en de op gebrachte laag ook enige dagen goed vochtig gehouden. Soms wordt de laag nog eens met water bespoten. Pas na ca. 2 weken is de laag voldoende ver hard, dat deze gepolijst kan worden met een lappenschijf, b.v. op een elek trische handboormachine. Eventueel kan het ook met blanke celluloselak be spoten worden. Wij raden het u echter niet aan, een dergelijk karwei zelf te gaan doen, daar voor een mooi en regel matig werk zeer veel routine nodig is. Clivia en Aaronskelk. Mevr. de wed. K. te V. vraagt: kunt u me ook een behandeling opgeven, op dit mo ment, van een cliy(a. Mijn plant is momenteel 3 jaar oud, maar ik kan de plant niet meer in bloei krijgen. Ook mijn aaronskelk doet het zeer slecht en met de behandeling daarvan heb ik eveneens moeilijkheden. Clivia: Nu dient u uw clivia veel water te geven en eens per week mest. De bladeren moeten geregeld met lauw water afgenomen worden. In november begint de rusttijd, dan geen mest meer en maar weinig water. De plant moet overwinteren op een zonnige plaats bij een temperatuur van ongeveer 8 tot 10 graden Celsius. Komt de bloemknop in zicht, dan verhuist de plant naar een warmer plaatsje, maar u geeft pas weer meer water als de stengel 15 cm lang is. U schrijft er niet over, maar wij zijn van mening, dat u er goed aan zult doen de plant in nieuwe aarde te ver potten (in het voorjaar). U kunt hier voor nemen een mengsel van 1 deel bladaarde, 1 deel tuingrond, 1 deel oude mest en 1 deel zand. Aaronskelk: De rusttijd van deze plant loopt in deze maand af. U had dan geen mest en maar weinig water mogen ge ven. U kunt nu zo langzamerhand de plant buiten ingraven op een niet zon- j nig plekje, het liefst in de volle grond. Eventuele jonge planten kunt u weg nemen en apart oppotten. Begin oktober moet de plant weer naar binnen en krijgt ze een plaatsje in het licht, doch uit de zon. De plant moet dan koel staan. Naarmate het kouder wordt, krijgt zij een warmer plaatsje, maar daar, waar de temperatuur niet boven de 60 graden F. ligt. Dan veel water en wekelijks mest. Af en toe besproeien met lauw water en de bladeren geregeld afsponsen. Tijdens de bloei nog steeds veel water en zo mogelijk 2 x per week mest. Ook voor deze plant zal het wel nodig zijn haar te verpotten (na de rusttijd) in een mengsel van 2 delen kleizodengrond, 1 deel bladaarde, 1 deel tuingrond, en wat oude mest. Diep planten. Roetwater. Hoe verwijder ik roet- water uit de schoorsteen uit een kokos mat? Vraag van mevr. D. K. I. Dit kunt u doen door de vlekken te betten en/of te deppen met benzine. Steeds een schoon lapje gebruiken. Eventuele nabehandeling met sop van synthetisch wasmiddel. Naspoelen met schoon water. Denkt u om het brand gevaar, liefst buiten werken. Slang giftig of niet? Ik heb een slangetje gevangen, bruin van kleur, met donkerbruine vlekken. Is deze slang gifig en wat moet ik hem te eten ge ven? Aldus vraagt S. J. B. Dit is geen giftig slangetje, maar een soort ringslang. Deze eet gaarne jonge kikkers of padden. Behalve dit voedsel is een bakje met ruim water noodzake lijk. Tegen de winter houden de slangen een winterslaap en dus moet u tijdig zorgen voor een rustig plaatsje in een koude kamer, b.v. in een kistje, waarin bladeren of dgl. aanwezig zijn om onder te kruipen. Wat zijn dat voor insecten in het hout? In onze bloembak troffen we houtpulver aan en bij nader onderzoek bleken er insecten aanwezig te zijn, ge lijkende op kleine wespen, ter lengte van ongeveer 15 mm. Wat kunnen dit zijn? Schrijft J. L. E. Uit uw beschrijving maken we op dat u hier inderdaad met larven van de houtboktor of houtworm te maken heeft. U heeft er verstandig aan gedaan, deze sterk aangetaste bloembakken te ver nietigen. Als u in hout en derg. weer gaatjes of molm ziet, direct de gaatjes inspui ten met benzine en daarna dichtsmeren met was, stopverf of derg. Geregeld controleren of de gaatjes opengemaakt zijn of dat er nieuwe gaatjes bijge komen zijn. In dit geval de behandeling herhalen. Ook is er tegenwoordig boen was in de handel, waarin een hout- wormwerend middel is verwerkt. Vetvlek in leren tas. -1. Hoe ver wijder ik een vlek uit een lederen tas? 2. Hoe verwijder ik een slaolievlek uit een kokosmat? Aldus mej. L. d. H. 1. Door er wat magnesiumpoeder op te strooien. Dit er in laten trekken en daarna afborstelen. Nabehandelen met was in de kleur van de tas. 2. Door er pijpaarde op te strooien, dit er in te laten trekken, daarna afborstelen en uitkloppen. Eventueel nabehandelen met sop van synthetisch wasmiddel. Tapijtkever? H. te V. vraagt is het kevertje dat hierbij gaat een tapijt kever of niet? Te uwer geruststelling kunnen wij u mededelen, dat het toegezonden kevertje gen tapijtkever is, maar een onschuldig soort lieveheersbeestje, heel wat kleiner dan het gewone lieveheersbeestje. De ta pijtkever is groter, 4 tot 5 mm lang en is iets kleiner dan het gewone lieve heersbeestje. De schilden zijn beige-bruin waarop kleine zwarte dwarse vlekken, dus geen stippen. De larve is 7 tot 8 mm lang met borstelige haren ter weerszijde van het lichaam. Huidzuiverheid- Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 28 aug. 3 sept. 1960. Maandag 29 augustus: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.30 7.41 0.45 12.59 Maandag 8.13 8.23 1.27 1.44 Dinsdag 8.58 9.10 2.13 2.30 Woensdag 9.53 10.21 3.11 3.36 Donderdag 11.11 11.52 4.27 5.05 Vrijdag 12.34 5.54 6.24 Zaterdag 1.16 1.49 7.09 7.29 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1960 | | pagina 1