NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Bel vliegtuig speelt een belangrijke rol in komende Ie Voor de balie: 26STE JAARGANG No. 11 12 AUGUSTUS 1960 j. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKB ft REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De Here Here heeft mij een tong der geleerden gegeven, opdat ik wete met de moede een woord ter rechter tijd te spreken. Jes. 50 4. Van onze Heer en Heiland, die geen aardse eer ooit begeerd heeft, staat ge schreven in de rol der profetie, dat Hij Zijn stem niet op de straten zou doen horen, maar dat Hij over het gekrookte riet en de rokende vlaswiek Zich zou ontfermen. En deze profetie heeft Hij volkomen vervuld. Voor de ellendigen, de bekommerden, de verachten, de le vensmoeden heeft Hij een woord gehad. Allen, die tot Hem kwamen, gingen als andere mensen van Hem heen. En nog altijd gaat Zijn voetstap door de wereld Nog altijd klinkt Zijn troostwoord mach tig in de harten van bedroefden en ver moeiden en ellendigen. Maar vaak is het de schuld van Zijn naamdragers, dat Zijn stem niet gehoord wordt en Zijn voetstap aan de woningen voorbij gaat! Wij toch, die Zijn naamdragers heten, moeten ook Zijn beelddragers en navolgers zijn. Er is nog zoveel ellende op aarde, wellicht meer dan in Jezus' dagen, omdat Zijn stem minder goed wordt verstaan. Er zijn zovele vermoei de harten, wellicht meer dan destijds, omdat men de weg tot Hem verloren heeft. Hebben wij genade van Hem ont vangen, dan is ieder ellendige, elke vermoeide, die ons heden ontmoet, ons een lastbrief van Hem! (Uit een dagboek) had al heel wat betaald. Maar aan de laatste termijn was hij nog niet toe. Dus had hij niet zijn eigen televisie, maar de t.v. van de financiering stuk gehakt. Dat bracht hem nu voor de balie. Hij klaagde over de manier waarop hem de beeldontvanger was aangesmeerd. De zaak is onderzocht. De mannen, die deze zogenaamde overjarige en daarom goed kope toestellen langs de deur verkoch- kochten, zijn al lang weer bezig met iets anders te leuren. Van service kon geen sprake zijn. De financieringsmaat schappij doet alleen in geld, niet in tele visie onderdelen, en daar heeft ze ook geen verstand van. „Bij het vonnis dient rekening te wor den gehouden met 't gebrek aan dienst betoon in geval van storingen", zei de rechter. Want er zijn méér klachten binnengekomen en wie t.v.'s verhuurt, moet ze ook in bruikbare staat houden. „De straf is niet hoog", gaf de ver tegenwoordiger toe, „maar ik moet de rest van de afbetalingstermijnen ook nog betalen..." WILLY H. HEITLING. (Nadruk verboden) Ï2S Vele leden van de Nederlandse Olym pische Ploeg zullen binnenkort met lijn en extra vliegtuigen van de KLM naar Rome reizen. In de periode van 15 aug. t/m 2 sept. a.s. zullen officials, schoon- springers, kanovaarderss, hockeyers, zwemsters en zwemmers, boksers, wiel renners, worstelaars, roeiers, athleten, schermers, ruiters, gymnasten en een marathonloper met een 15-tal lijn- of extra vluchten van Schiphol naar de Italiaanse hoofdstad vertrekken. Het is geen wonder, dat in de orga nisatie van de komende Olympische Spelen te Rome het verkeersvliegtuig een zeer belangrijke rol speelt. Het al oude gezegde „Alle wegen leiden naar Rome" zou in deze tijd van het straal vliegtuig evengoed kunnen luiden: „Alle luchtwegen leiden naar Rome". Immers: honderden vliegtuigen uit tientallen deelnemende landen brengen de deelnemende teams naar Italië, om over de vele duizenden bezoekers nog maar te zwijgen. Dat zovele teams het modernste transportmiddel verkiezen is voor de hand liggend. Immers: het meest in het oog lopend voordeel van het vliegtuig, de snelheid, is juist voor sportmensen van groot belang. De deel nemers aan de spelen zijn amateurs en velen kunnen zich moeilijk permitteren om langdurige reizen te maken. Min stens even belangrijk echter is het, dat de korte reistijd de sportmensen geen gelegenheid biedt uit vorm en concen tratie te geraken. Men kan zich voor stellen, dat b.v. athleten of een ruiter- equippe uit Australië, die enkele weken zouden moeten reizen om in Rome te komen, niet tot maximale prestaties zullen komen, Het is dan ook voor de hand liggend, dat de sportmensen en luchtvaartver- keer elkaar vanaf het begin gevonden hebben. Toen 's werelds oudste lucht vaart maatschappij, de KLM, veertig jaar geleden een luchtdienst vloog met houten Fokker-vliegtuigjes, behoorden b.v. de Nederlandse zwemsters, die toen al een wereldreputatie genoten, tot de geregelde passagiers. Uit die tijd dateert nog het historische verhaal, dat één van hen, wat angstig geworden van de remous, maar vast het zwemvest had opgeblazen dat toen aan de passa giers voor de „oversteek" over het nauwste stukje van het Kanaal van Calais naar Dover, werd verstrekt. Het resultaat was, dat toen het vlieg tuig in Londen aankwam, de betrokken passagiere in haar haast in de deur opening bleef steken, omdat haar om vang door het opgeblazen vest plotse ling was verdubbeld! Dat alles is wel enorm veranderd. Snelle, bóven het weer vliegende luxu euze DC-8 straalvliegtuigen brengen nu een sportman in 7 uur van de Nieuwe naar de Oude wereld, naar Amsterdam, vanwaar heel Europa binnen uurbereik van de eveneens vliegensvluggge Vis counts en Electra's ligt. Tegenwoordig weet ook het Bedrijf Bijzondere Vluchten van de KLM over het vervoer van sportteams mee te pra ten. Zo organiseerde zij ten behoeve van het zojuist beëindigde Twaal Lan den Voetbaltournooi, gehouden op de Polo Grouds van NewYork en in het Roosevelt Stadion te Jersey een ware „luchtbrug" van befaamde voetbalteams. Red Star uit Joegoslavië, Rapid uit Oostenrijk, Sampdoria uit Italië, Spor ting Club uit Portugal, Bayern Mün- chen uit Duitsland, Kilmarnock uit Schotland, Burnley uit Groot-Brittan- nië, Norrkoping uit Zweden vlogen per „Vliegende Hollander". Het z^jn echter niet alleen de mensen, ook de dieren die bg de sport betrokken zijn, worden vaak door de lucht ver voerd. Zo heeft de Nederlandse lucht vaartmaatschappij, die zich sinds 1928 met het vervoer van dieren bezighoudt en die daar Zelfs een speciaal dieren hotel voor op de Amsterdamse lucht haven heeft ingericht voor het vervoer van edele, kostbare renpaarden, een vinding toegepast, die zo doeltreffend is, dat sindsdien al vele honderden edele viervoeters door haar zijn vervoerd. Het is n.l. een speciale paardenbox, die in uitgeklapte toestand, tevens een loop brug vormt. Op 31 augustus a.s. zullen per speci ale KLM DC-6A 11 ruiters en oppassers en 8 paarden, alsmede 2 KLM dieren- stewards van Montreal naar Rome vlie gen, waar deze officiële Canadese rui- terequippe hoopt een eervolle plaats op de Spelen te behalen. Zó zullen straks deelnemers uit zeer yele landen der wereld met vele luchtvaartmaatschap pijen naar Rome vliegen: een gelukkige combinatie, want zowel de sport als de luchtvaart hebben verschillende dingen gemeen: beiden proberen tot maximale prestaties te komen, beiden dragen op hun manier bij tot het tot elkander brengen van de volkeren! INTENSIVERING GRASLANDBEDRIJF Voor intensivering van het grasland- bedrijf zijn vele mogelijkheden aan wezig, bijv. door een doeltreffende be mesting en een daarbij aangepaste voe derwinning. Verder is een goede verzorging van het grasland van groot belang. Het ge volg van deze intensivering is veelal een belangrijke produktieverhoging per ha en deze vraagt meer arbeidsbezetting. Een oplossing voor de gevolgen van de intensivering kan worden gevonden in de opstelling van een weideplan, waar door de grasgroei wordt verspreid en dus niet alles in een kort tijdsbestek komt. Het is begrijpelijk dat de mechanise ring, welke ook in het weidebedrijf be langrijk is toegenomen, het voor de boer niet zo eenvoudig maakt uit de vele methoden van de verschillende machines een keuze te doen. Allereerst komt de vraag: hooien of inkuilen? Op vele bedrijven zullen beide gevallen moeten gescheiden. Voor het hooien gaat de nieuwe ont wikkeling in het halverwege drogen op het veld, daarna schuurdrogen. Dit schuurdrogen vergt ook een be langrijke investering, nml. voor motor, lattenrooster en aanleg van kracht stroomleidingen. Hier staat tegenover dat het risico van verlies op het veld veel geringer is geworden, daar het halfdroge produkt na korte tijd reeds kan worden binnengehaald. Ook voor de bewerking van het ge maaide gras zijn verschillende werktui gen aanwezig nml. schudders, harkeer- ders en snelhooiders. Voor het bijeenbrengen van hooi en gras gebruikt men schuiven, die onmis baar zijn voor een graslandbedrijf. Schuiven kan zowel met een paard als met een trekker geschieden. Maar nu het inkuilen. Het inkuilen maakt een geheel nieuwe ontwikkeling door met het verschijnen van de haksel machines. En hier komen wij bij een zeer be langrijk onderwerp, nml. met weinig werk prima kuilvoer en de bewaring van kuilvoer in houten silo's, hetgeen wij in een volgend artikel zullen behan delen. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED stemde plaats uit te planten Hoe groot moet de onderlinge afstand zijn? Moet er tevoren gemest worden? Wat moet men doen met de planten die dit jaar flink vrucht gedragen hebben, maar veel te dicht op elkaar staan en o.a. 1,50 a 2 m hoog moeten zijn? We zullen beginnen met hetgeen eerst gedaan moet worden, n.l. met de afge dragen twijgen. Zodra de oogst is afge lopen, worden deze er alle, zo dicht mo gelijk bij de grond, afgeknipt en ver brand, daar deze toch afsterven. De framboos geeft n.l. éénjarige en twee jarige twijgen. Vervolgens dunt u de opkomende scheuten, die ver van de oude plant afstaan. Van de rest laat u b.v. 10 per strekkende meter staan, zo dat deze zich flink kunnen ontwikkelen door volop licht en voedsel. In oktober- november kunt u deze scheuten (twij gen) uitsteken met een pruikje wortels er aan. Het stuk grond waar u planten wilt, moet minstens 2 steek diep gespit worden en flink bemest, b.v. 10 flinke kruiwagens verteerde stalmest per 100 m2, aangevuld met 5 kg superfos faat en 6 kg patentkali per are. De plantafstand is als volgt: rijafstand 1,50 tot 2 meter, op de rij 30-50 cm, afhan kelijk van het ras. Preussen b.v. op 30 cm op de rij, daar die weinig grond- scheuten geeft. In het voorjaar knipt u deze in op 40 cm. Volgende jaren laat u van de jonge scheuten er 7 a 8 per strekkende meter staan en knipt u ze in het voorjaar na het binden in op 1,25 - 1,50 m. Kokos krult om.Hoe kan ik voor komen, dat de hoeken van een kokos mat omkrullen en hoe moet ik omge krulde hoeken weer goed krijgen? vraagt G.A. Wij raden u aan de omgekrulde hoe ken vochtig te maken en er dan een stuk vloerzeil onder te naaien met ijzer- garen of sterk dun touw. Ook de mat nu en dan omkeren wil wel helpen. Pro beert u dit eerst. Theevlekken. Hoe verwijder ik theevlekken uit een antracietkleurig vast tapijt? vraagt „Fien". Deze vlekken kunnen meestal ver wijderd worden met een sopje, gemaakt van synthetisch wasmiddel. Een even tueel overgebleven vlekje kan behandeld worden met wat blanke spiritus, nadat u onderzocht hebt, of het kleed er tegen kan. Wel nabehandelen met schoon wa ter en goed droog deppen. DE ONTHOOFDE TELEVISIE Een maand voorwaardelijk met een jaar proeftijd en dertig gulden boete of zes dagen hechtenis heeft de ver tegenwoordiger gekregen, die zijn tele visie wilde onthoofden. De man moest terecht staan wegens vernieling. Hij had opzettelijk en weder rechtelijk andermans goed stukgemaakt. Dit „andermans goed" was zijn eigen televisietoestel. Er waren wat handige en bespraakte mannen aan de deur geweest, die prach tige beeldontvangers in huurkoop aan de man brachten. De vertegenwoordiger trapte er in. Hij tekende het huurkoop contract, betaalde de eerste termijn en zat die avond stil en strak naar zijn nieuwe aanwinst te staren. Een tijdlang ging alles naar wens. Hij betaalde keurig op tijd de afbeta lingstermijnen en aanschouwde alle prachtige en alle prutsprogramma's. Tot de t.v. het plotseling slechter ging doen. De vertegenwoordiger schreef een be leefde brief naar de financieringsmaat schappij. Hij kreeg geen antwoord. Daarop schreef hg een boze brief. Er kwam evenmin antwoord. Toen pende hij een woedende brief. Maar ook die bleef zonder resultaat. Het was op een avond, toen het zo veelste deel van een serie-kijkspel zou worden uitgezonden, met de toepasse lijke titel „Hommeles". Alle delen van dit schouwspel had de vertegenwoor diger bezien en beluisterd. Het werd net spannend. En toen kraakte en knarste de ontvanger zo amechtig, dat de tekst in nevengeluiden verloren ging en verbleekte en blikkerde het beeld, dat er niets meer te genieten viel. Het werd in één woord „hommeles". Nu werd de man echt kwaad. Hij pakte een bijl en sloeg zo woest op het toestel los, dat er niets van overbleef dan wat splinters en gruizels. Het kijk spel eindigde in de snik ,,'t is weer hom meles". De vertegenwoordiger voelde zich opgelucht nu zijn woede bekoeld was. Deze opluchting duurde echter niet lang. Dingen die in huurkoop zijn ge kocht blijven helt eigendom van het financieringsinstituut tot de laatste ter mijn is voldaan. De vertegenwoordiger ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Opzegtermijn Gewestelijk Arbeidsbu reau Een bouwvakker zegde zijn dienstbetrekking op des morgens en ging dezelfde dag bij zijn nieuwe werk gever aan het werk. Heeft zijn oude werkgever dan het recht om die ar beider terug te vorderenom nog een week uit te werken en zo ja, waarom? vraagt B.B. Aan elke dienstbetrekking is een op zegtermijn verbonden, zowel van de zijde van de werkgever als van de zijde van de werknemer. Bovendien is in deze zaken van ontslag het Gewestelijk Ar beidsbureau met een zeker gezag be kleed. Geen wonder, dat de betrokken arbeider is teruggehaald: hg heeft on juist gehandeld. Goud met edelstenen. Op welke manier kan ik goud met édelstenen be zet zuiver en blank krijgen, aldus fam. H. R. Gouden voorwerpen, met edelstenen bezet kunt u schoonmaken door ze af te borstelen, b.v. met een (oude) tan denborstel, in een sopje van een syn thetisch wasmiddel. Betreft het oude en/ of zeer waardevolle sieraden, dan kunt u een en ander beter door een goede goudsmid laten opknappen. Sierplant met bruine bladeren. Ik heb een sierboompje, waarvan de bla deren afvallen en dan bruine plekken vertonen. Is hier iets tegen te doen? vraagt mevr. A.B. Uw sierplant blijkt bij een nauw keurig onderzoek sterk aangetast te zijn door het spint spinachtige mij- ten.U kunt die met een loupe duidelijk op de achterzijde van de bladeren vin den. Deze diertjes zuigen het sap uit de bladeren, waardoor deze tenslotte verdorren en afvallen. Bestrijding: voor particulier gebruik zijn tegenwoordig middelen in de han del, die gemakkelijk in het gebruik zijn en tevens minder giftig. Eén hiervan is Pyrox in kleine stuifdoosjes. Licht be stuiven en na 10 tot 14 dagen weer herhalen, soms nog een keer. Pas ver der op voor tocht. Geef de plant een meer vochtige omgeving, door deze op ene z.g. waterbad te zetten, door n.l. de pot op een kleine verhoging in een sierpot te plaatsen. Zorg dat er steeds water in de sierpot is tot juist even onder de bodem van de gewone pot. Hierdoor schept u een meer vochtige omgeving. Ook de plant gedurig af gieten. Hoe laat het is. L. K. vraagt: Hoe veel bedraagt het tijdsverschil tussen Amsterdam en Montreal? Als het hier te lande 12 uur is, is het in deze tijd van het jaar in Montreal 8 uur v.m. Van oktober af is het dan in Montreal 7 uur v.m., in verband met de wintertijd. Wereldkampioenschap motorrenners. R. H. N. vraagt: is een motorrenner, die drie achtereenvolgende wedstrijden heeft gewonnen, wereldkampioen, of gelden hiervoor alleen de punten Elk jaar wordt een bepaald aantal wedstrijden aangewezen, welke meetel len voor het wereldkampioenschap Mo torcross en Wegraces. De reglemente ring hiervan is als volgt: zijn er b.v. 7 wedstrijden aangewezen, welke mee tellen voor wereldkampioenschap, dan tellen uit deze wedstrijden de 4 beste resultaten door één rijder behaald; is het aantal wedstrijden, meetellende voor het wereldkampioenschap acht, dan tellen de 5 beste resultaten van een rij der. De eerst aankomende in elke wed strijd ontvangt 8 punten, de tweede 6, de derde 4, de vierde 3, de vijfde 2 en de zesde 1. Pluche tafelkeed wassen. Hoe moet ik een pluche tafelkleed opknappen? aldus A.J. Uw tafelkleed kunt u wassen in een sop van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen. Niet wringen, doch nat op hangen in de wind niet in de zon) en goed opborstelen zodra het kleed droog is. Behandeling frambozen. Mevr. E. J. B. vraagt: wanneer is het de beste tijd jonge frambozenscheuten op de be- Zevende overwinning van Piet Rentmeester. In een wedstrijd die door vele renners als een laatste voorbereiding voor het wereldkampioenschap beschouwd werd, heeft Piet Rentmeester in Keulen een schitterende overwinning behaald. In deze koers door heuvelland over een af stand van 220 km zag het er naar uit dat de Duitser Junckerman met de bloe men zou gaan strijken. Doch een ge weldige opmars van Nederlandse ren ners besliste anders. In de eindsprint versloeg Piet Rentmeester Piet Daraen, Jaap Kersten, Anton van der Steen en Wout Wachtmans. Junckerman eindig de als tiende. Deze uitstekende over winning, die voor Piet de zevende van dit seizoen is, drie tweede plaatsen, en kele derde en nog vele ereplaatsen, zal Piet ongetwijfeld veel vertrouwen schen ken voor de zware strijd om de wereld titel, welke a.s. zondag op de Sachsen- ring gehouden wordt. Het parkoers is 8 km 731 m lang met een totale af stand van 279 km, dus 32 ronden. Het moet ongeveer als het parkoers van Valkenburg zijn. We twijfelen er niet aan, of honderden dorpsgenoten zullen met spanning de televisiereportages te gemoet zien. Laten we hopen met suc ces. Eerste prijs behaald. Op de deze week gehouden honden tentoonstelling te Terneuzen behaalde Diet Manneke met haar Duitse herder „Astra van Hertalmij" de le prijs van de Duitse herders. WATERGETIJDEN WK MELDE* GE Van 1420 augustus 1960 Zondag 14 augustus Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.46 8.58 2.12 2.15 Maandag 9.30 9.49 2.53 3.07 Dinsdag 10.34 11.01 3.51 4.16 Woensdag 11.46 5.06 5.37 Donderdag 0.20 12.58 6.19 6.48 Vrijdag 1.28 1.56 7.23 7.44 Zaterdag 2.22 2.44 8.10 8.27 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1960 | | pagina 1