NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- ND oveRöenkinq P0NTIAC itkeriien voor Voor de balie: i c 26STE JAARGANG No. 10 5 AUGUSTUS 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN VAN WILLEGEN HORLOGES Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE 4 u 3 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Here, neig Uw oor, verhoor mij, want ik ben ellendig en nooddruftig. Ps. 86 1 Uit deze verzuchting maakt men on willekeurig op, dat David een tijdlang het gevoel had, als neigde God niet Zijn oor en als verhoorde Hij niet. En wij gevoelen ook in deze uiting hoe de man naar Gods hart onzer een was! Ja, ook ons kan het dikwijls schijnen alsof God aan ons voorbijgaat, zonder op ons gebed acht te geven, of op onze kommer te letten. En toch komen wij juist in die dagen, dat de hemel ons als gesloten is, de Here niet met geringe zaken aan. Integendeel is het meest grote droefheid of bezorgdheid of wel in zielestrijd, of in worsteling over eigen of anderer zonden, dat wij als tever geefs de Here aanlopen in 't gebed. Dan komt de vraag in ons op: „Waarom antwoordt de Here niet?" Kan ook deze dagtekst de verklaring geven? „Here, neig Uw oor", bidt David, „want ik ben ellendig en hulpbehoevend". Belijden en gevoelen wij ook ellendig te zijn, waar wij 's Heren hulp aanroepen Dragen we daarbij ook soms nog iets van ons zelf aan? Menen wij ook: „Here, help mij toch, ik kan niet alles alleen!" Of: „Here, verhoor mij toch, ik heb immers al zó lang mijn best gedaan!" Wie niet volkomen ontledigd van zich zelf tot de Here komt, is Hem niet welgevallig. Lere de Here ons zelf in ootmoed tot Hem naderen. Zalig hij, die in dit leven Jakobs God ter hulpe heeft; Hij, die door de nood gedreven Zich tot Hem om troost begeeft. (Uit een Dagboek) een tegoed ontstaat van enkele guldens. Zij ontvingen een voorschot van res pectievelijk 3,4,50 en 6,zo dat in de maand augustus zal worden uitbetaald resp. 44,5067,en 88,(Nadruk verboden) KAPELLE (Z.B.) Telei. K 1102-223 1 S3c«iwic ken?e Waterproof, schokvrij enz. vanaf f 55. Gerekend van 1 april 1960 af zullen de uitkeringen aan weduwen en wezen opnieuw worden verhoogd. Aangezien de juiste bedragen per april 1960 nog niet waren vastgesteld, heeft de regering goedgevonden van die maand af voor schotten te verstrekken, opdat belang hebbenden tenminste gedeeltelijk in staat waren de kostenstijging in ver band met de verhoging der huren en andere prijsstijgingen te kunnen bestrij den. Te dien einde werd er aan de wedu wen, die een pensioen ontvingen op grond van de algemene weduwen- en wezenwet een voorschot verstrekt groot 14,per maand als het betreft een weduwe met kinderen en groot 9, voor een weduwe zonder kinderen. De berekening. Voor 1 april ontving een weduwe met kinderen een uitkering groot 164, per maand, de nieuwe uitkering zal be dragen 183,per maand, hetgeen een vooruitgang betekent van 19, per maand. Zoals gezegd bedroeg het uitgekeerde voorschot 14,p. maand; dit nu wordt verrekend met het tegoed hetwelk ontstaan is door de verlening van terugwerkende kracht tot 1 april 1960 van de verhoogde uitkering. Per augustus 1960 zal een weduwe met kin deren dus kunnen rekenen op uitbeta ling van een pensioen groot 183, plus het ontstane tegoed over 4 maan den (april, mei, juni en juli, na aftrek van het genoten voorschot) bedragen de 4 x 5,is totaal 203, De weduwe zonder kinderen ontving vóór 1 april een bedrag van 110,50. Gerekend van april af wordt dit bedrag gebracht op 126,een stijging dus van 15,50 per maand. Hierop werd reeds genoten een voorschot groot 9, per maand. Het verschil van 6,50 per maand zal in augustus 1960 worden uitbetaald, tegelijk met de nieuw vast gestelde uitkering. Zij zal kunnen re kenen op uitbetaling in die maand van 126,— plus (4 x 6,50) 26,— is 152,—. Ook de wezen. Wezen tot 10 jaar ontvangen voort aan 40,50 per maand, hetgeen een stijging betekent van 4,per maand. Wezen van 10 tot 16 jaar ontvingen voorheen 55,en zullen voortaan 61,per maand in handen krijgen, een stijging dus van 6,per maand. Wezen van 16 tot 27 jaar ontvingen 72,hun uitkering komt te liggen op 80,per maand, zodoende een stijging van 8,per maand. Ook deze herzieningen treden in wer king op 1 april 1960, zodat hiervoor BEMESTING VAN STOPPELGEWASSEN In de komende week gaan de meeste stoppelknollen de grond in. Geen klei nigheid, een kleine 100.000 ha met el kaar. En daarnaast nog andere gewas sen zoals bladkool, klavers en zomer- koolzaad. Deze gewassen kunnen een prima opbrengst leveren, waarbij de stoppelknollen wel de kroon spannen. Om dit te bereiken is naast een goed zaaibed, prima zaad e.d., vooral de be mesting van belang. De meeste graan gewassen zijn dit jaar zwaar geworden en hebben veel voedingsstoffen onttrok ken. Denk daarom niet, dat Uw na- gewassen nog kunnen teren op de voor jaarsbemesting. Voor een goede opbrengst stoppel knollen zijn nodig 4 baal kalkammon, 3 baal slak of super en 3 baal kali- zout 40. Met goede gier (geen spoelwater uit de stal) of stalmest kunt U bij de be mesting enigszins rekening houden. Door de duisternis misleid strompel de de beklagenswaardige eigenaar van het luxe grondzeil zijn tent binnen. Hij schoot prompt voorover het water in, terwijl achter de struiken luid hoon gelach weerklonk. Niemand, die nooit in de duisternis zonder enige verlich ting in een tent in het water is geval len, weet hoe donker het daar kan zijn. Al spartelend trok de ongelukkige zijn tentstok ondersteboven zodat het bouw sel onverwacht ineen stortte. Achter waarts kikkerachtige bewegingen ma kend geraakte de getroffenne weer op het droge, waar zijn collega hem stond te wachten met een handdoek en aller lei drooggereedschap, want het was zo kwaad niet bedoeld geweest. De goede zorg werd echter niet gewaardeerd. De man van de kuip verloor alls sportivi teit uit het oog, sloeg de ander een oog dicht en repte zich naar de wachtmees ter om die uit het bed te halen. Het resultaat was averechts, want de klager kreeg zelf de bon, vanwege dat dichte oog van de man met het losse grondzeil. Die bon kost vijftien gulden, heeft de rechter vandaang be slist. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief 'T INGENAAID AQUARIUM Nu een deel van ons volk er de voor keur aan geeft, de veilige beslotenheid van de huiselijke haard tijdelijk vaar wel te zeggen om de primitivitei van het buitenleven te gaan genieten, be leven de tentenmakers gouden tijden. Zij ontwerpen kampeertenten, die in uit voering variëren van datgene, waarin zelfs een barre woudloper nog verkou den zou worden tot datgene, waarin zelfs de meest verwende filmster nog een luxueuze woning zou zien. Tussen al deze modellen zijn er ook met kuipvormig en ingenaaid grondzeil. Voor de leken onder de lezers zij ver meld, dat het grondzeil dat deel van de tent is, dat op de grond ligt. In genaaid betekent dat dit grondzeil aan de zijkanten van de tent vast zit, en kuipvormig wil zeggen dat er een flin ke opstaande kant aan zit, zodat de tentbewoner in een soort van kuip zit. (De kosten van deze korte kampeer- instructie zullen wij aan het eind van het kwartaal wel tegelijk met de abon nementsprijs verrekenen.) Nu was er ergens een bos, en in dat bos stonden twee tenten; één met, en één zonder ingenaaid kuipvormig grond zeil. Met kampeerders gaat het als met vissers en automobilstenzet er twee bij elkaar en zij praten nergens anders meer over dan over hun liefhebberij. Zo ook in dit bos. De een toonde zich een fanatiek voorstander van ingenaai de en kuipvormige grondzeilen. De an der daarentegen hield het meer op losse grondzeilen. Het debat, dat hiervan het gevolg was, duurde een gehele middag. Tegen de avond werd het voortgezet tot ver na middernacht. Toen zocht de man met het ingenaaide grondzeil het eigen kam pement weer op, strompelend over tak ken en boomwortels, want op onver klaarbare wijze was zijn zaklantaarn onklaar geraakt. Voor de ander was dit niet zo on verklaarbaar. Hij had de lamp opzette lijk onklaar gemaakt, uit haat tegen in genaaide grondzeilen. Meer nog: tegen etenstijd was hij naar de dichtstbij- wonende agrariër gegaan om talloze zakken met water te halen. Deze wa tervloed had hij willens en wetens uit gestort over het kuipvormig grondzeil, hetgeen betekent dat de tent in een aquarium was veranderd waarin, gezien de hoogte van de kuip, zeker dertig centimeter water stond. Na scheiding van tafel en bed. Kan iemand, die 5 jaar van tafel en bed is gescheiden definitieve scheiding verkrijgen en kan de vrouw na de uit spraak direct weer trouwen? Kan deze procedure kosteloos of tegen vermin derd tarief gevoerd worden Aldus M. P. Wat u bedoelt gaat bepaald niet auto matisch! Wanneer de scheiding van ta fel en bed 5 jaar heeft geduurd, zonder dat partijen met elkaar zijn verzoend, staat het aan ieder van hen vrij om de ander in rechte op te roepen en te eisen, dat het huwelijk zal worden ont bonden. Die eis zal dadelijk worden ont zegd, indien de verwerende partij, na drie maal van maand tot maand te zijn opgeroepen, niet verschijnt, of opkomen de zich tegen de eis verzet of verklaart zich met de wederpartij te willen ver zoenen. Blijkt de andere partij in de eis toe te stemmen, dan zal de recht bank een verzoeningspoging onder nemen, waarbij aan diverse formalitei ten moet worden voldaan. Dit is een vrij langdurige geschiedenis. Wij weten niet of u al eerder kosteloos of tegen verminderd tarief hebt geprocedeerd, maar mocht dat niet het geval zijn, dan raden wij u aan inlichtingen ter zake in eerste instantie in te winnen ten gemeentehuize. Mocht de scheiding worden uitgesproken, dan is het huwe lijk nog niet ontbonden. Daartoe moet eerst het vonnis binnen zes maanden worden ingeschreven in de registers van de burgerlijke stand. De vrouw mag binnen 260 dagen hierna niet her trouwen. Vakantierechten werkster. E. H. v. D.-v. T. vraagt: Is er een wettelijke regeling voor de vakantie van een werk ster, v.z.v. betreft doorbetaling van loon plus vakantietoeslag? Neen, een wettelijke regeling bestaat niet, behalve dan dat de werkster wel recht heeft op loon, als u met vakantie gaat en zij te kennen geeft, dat zij wel wil werken, tenzij vooraf hieromtrent een andere regeling is getroffen. Va kantietoeslag behoeft u niet te betalen, wel echter als het tegendeel is over eengekomen. Dit alles v.z.v. betreft een werkster in privé-huishouding. Pina, pinda! B. M. vraagt: Groeien pinda's in de grond of aan de boom? Op uw vraag of pinda's in de grond groeien of aan de boom, delen wij u mede, dat een pinda een aardnoot is. Deze groeit in de grond als vrucht van de arachis hypogaea L., een tot de fa milie der papilionaceeën (vlinderbloe migen) behorend kruid, die vermoede lijk afkomstig is uit Brazilië, doch thans in alle tropische en vele subtropische streken en zelfs in Canada in massale aanplantingen gekweekt wordt. Het eigenaardige van dit kruid is, dat de vruchtbeginsels hangen aan zijtakken, die zich in de grond boren. Men ver moedt, dat de haartjes aan de vrucht nu ook zelf vocht en voedingszouten uit de grond opnemen, want alleen in de aarde groeit het vruchtbeginsel uit tot een volwaardige pinda met de op een of twee, soms meer plaatsen ingesnoer de broze wand en de daarin voorkomen de zaden, die om het hoge oliegehalte (4351 ook wel olienoten genoemd worden. Bij het oogsten rukt men de planten uit de grond en graaft de evt. nog achtergebleven vruchten uit. Luister- en kijkgelden. De heer H. vraagt: Wat gebeurt er als iemand het radioluisbergeld niet op tijd kan be talen? Komt er dan boete bij? In hoe veel termijnen mogen we betalen Vindt u het juist, dat zonder enig officieel bericht belanghebbenden plotseling voor het feit staan, dat ze het luistergeld vooruit moeten betalen? Tenslotte, hoe gaat het met de kijkgelden voor de te- levisiebezitters Als iemand niet op tijd betaalt, staat hij bloot aan een proces-verbaal. Hij krijgt er dan nog een boete bij te be talen. U moet in één keer bij vooruit betaling betalen, v.z.v. betreft de luis terbijdrage. Of wij het wel juist vin den Elk volk kiest de regering die het verdientBovendien is er door onze volksvertegenwoordigers al veel over gepraat, ook in de Kamer. Voor de televisiekijkers blijft alles bij het oude, met uitzondering dan van het verhoogde kijkgeld ingaande 1 juli, dat zonodig bij de eerstvolgende betaling van het kijkgeld wordt nagevorderd. Wat is dat voor dier? In dit pa piertje zit een diertje dat ik aantrof op de huid van mijn Duitse herder. Het zat nogal vast en stond recht op zijn kop. Gaarne zou ik van u vernemen wat voor een diertje dit is en waar ze deze kunnen oplopen en of ze gevaarlijk zijn, aldus R. v. d. B. Het is maar goed, dat u dit diertje uit de huid van uw herder getrokken hebt, want het is een teek en dat is een gevaarlijke parasiet. Deze diertjes klimmen in struiken en laten zich dan van de takken op passerende zoogdieren vallen, zoals schapen, honden, enz. Ze boren zich in de huid van hun slacht offer, zuigen zich vol met bloed en bo ren voor elke maaltijd dieper de huid in. Tenslotte leggen ze daar eieren en de maden boren dan op hun beurt gan gen onderhuids. Het behoeft geen be toog dat dit allemaal erg pijnlijk is voor de getroffen dieren. U doet er ver standig aan, uw hond geregeld na te zien op dergelijk (en ander) ongedier te. Alleen als u er tijdig bij bent, kunt u de teek nog uit de huid terugtrekken. Biersoep. Hoe luidt het recept van biersoep? Aldus mevr. K. Het recept van biersoep luidt als volgt. U hebt nodig: 45 g boter, 30 g bloem, 1 1 bier, 1 eetlepel suiker, 1 stukje pijpkaneel, de schil van een hal ve citroen, 5 stuks cardamompitten, een beetje zout en 3 sneden wittebrood. U gaat als volgt te werk: Het bier en de pijpkaneel, de citroenschil en de carda mompitten aan de kook brengen en een kwartier laten trekken, zonder echter te laten koken. In de boter de bloem en de suiker fruiten, tot zij donkerbruin zien, dan het doorgezeefde bier er bij gieten en onder voortdurend roeren la ten koken. Een beetje zout toevoegen en de soep uitgieten over het brood, dat van te voren, in dobbelsteentjes ge sneden en geroosterd of in boter ge fruit, in de soepterrine gelegd is. den Berg als commissaris. De elftal commissie wordt thans gevormd door dhrn. W. Catshoek, J. Castel en A. J. van den Berg. Op voorstel van het be stuur werden dhrn. J. A. Luteijn en F. H. van Stee benoemd tot erelid van de vereniging. Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor Yerseke en ressort werd gedurende de maand juli 1960 in gelegd 56.830,84 en terugbetaald 53.393,95. In deze periode werden 2 nieuwe boekjes uitgereikt. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van burge meester Willemsen kwam de raad dezer gemeente vrijdagavond bijeen. Afwezig wegens ziekte mej. Oom. De school met de bijbel aan de Dreef is overgeschre ven aan de Ned. Herv. Kerk. De acht middenstandswoningen in Polen zijn aangenomen door de Fa. Mollet te Hansweert voor de som van 104.847,-. Op een verzoek om de bank op het Kerkplein te vergroten of een paar ban ken bij te zetten, kunnen B. en W. niet ingaan. Dhrn. C. Pekaar en C. J. Gebraad zouden gaarne een paar ban ken bij zetten. B. en W. vrezen, dat in de praktijk zulks niet mogelijk is. De vereniging Pro Rege vraagt om ver hoging van subsidie, doch B. en W. ad viseren hierop afwijzend te beschikken. Het voorstel om de interimregeling '60 ziektekosten gemeentepersoneel evenals vorige jaren te behandelen, wordt met algemene stemmen aangenomen. De ver huur van de woningen Damstraat 85 en 177 resp. aan A. J. Steketee en J. P. Bazen wordt geregeld. Besloten wordt om het huis Polen 14 aan te ko pen voor 1200,van dhr. J. C. Wa verijn. De definitieve overeenkomst met de N.V. Mij. tot Gasvoorziening Mid den-Zeeland werd met alg. st. aangeno men. B. en W. stellen voor om de ge meentebegroting 1960 te wijzigen. Doel is om een nieuw parkeerterrein aan te leggen achter de Ned. Herv. kerk. De Oude Torenstraat zal dan worden ver breed (2 rijbanen) en het pad vanuit de kerk komt te vervallen. We krijgen dan twee achter-uitgangen, één recht over de garage van Van Oeveren en één in de (beroemde) Stokvisstraat. Tevens zal een wachthuisje voor de bus naar het station worden geplaatst. Waar en wanneer zal nog met de A.N. W.B. worden geregeld. Een en ander zal een goede 40.000,kosten. Wat denkt de raad hiervan? Dhr. P. J. de Leeuw oefent kritiek op de regeling. B. en W. stellen voor om de bussen op hoek Oude TorenstraatDreef te plaatsen. Nu heeft spreker daartegen bezwaren, omdat er dan geen overzicht meer is voor het autoverkeer. Daarom zouden de bussen geplaatst moeten worden aan de noordzijde van het terrein. Na een langdurige bespreking werd besloten om eerst het advies van de A.N.W.B. af te wachten. Op een vraag van dhr. J. Koster of het publiek aanbesteed zal worden of in eigen beheer uitgevoerd door het gemeentepersoneel, zegt de voorz. dat dit laatste niet mee zal vallen. Bij de rondvraag vraagt dhr. J. C. Sinke of als er op het nieuwe parkeerterrein (het oude kerkhof van Yerseke) gegraven wordt, de nodige eerbied zal worden betracht. Dhr. C. Pekaar informeert naar de vuile toe stand van de havendijk. De voorz. maakt er opmerkzaam op, dat deze dijk behoort aan de „Polder". Hiermee zal hij in ander overleg treden. Dhr. J. J. de Koeijer wil het stedenschoon bevor deren door voor het laatste pand in de Langeville een beplanting aan te brengen. Vergadering voetbalvereniging. Vrijdagavond vergaderde de voetbal vereniging „Yerseke" onder voorzitter schap van dhr. A. A. Marteijn in café De Bel alhier. Juist deze dag was het lid dhr. Joh. Steketee naar zijn laatste rustplaats gebracht. De voorzitter ver zocht de aanwezigen staande een mi nuut stilte in acht te willen nemen. Bij de bestuursverkiezing werden dhrn. Marteijn, voorzitter, J. Ridderhof, pen ningmeester en W. Harthoorn, commis saris, herkozen. Dhr. J. Heijt werd ge kozen als secretaris en dhr. A. J. van BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 713 augustus 1960 Zondag 7 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.28 3.54 9.08 9.32 Maandag 4.21 4.42 9.54 10.18 Dinsdag 5.14 5.29 10.36 11.08 Woensdag 5.59 6.15 11.23 11.59 Donderdag 6.44 6.58 12.09 Vrijdag 7.23 7.41 0.46 12.51 Zaterdag 8.07 8.20 1.29 1.33 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1