NIEÜWS-EK ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: goodwill Nog steeds niet zindelijk 26STE JAARGANG No. 9 29 JULI 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Iedere Rodenstockbril Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen Land- en Tuinbouw Moderne behandeling van bedwateren Plaatselijk Nieuws YER8BKB /vtuin mei en zonder zon ^yuim pigma-derm REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. '01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Altijd overvloedig zijnde in het werk des Heren. 1 Cor. 15 58. Het werk des Heren te doen, dat, zo menen wij, is de levenstaak van enkele bevoorrechten, die daartoe bijzonder be kwaam gemaakt zijn door de Here en daartoe ook bepaald zijn geroepen. De eenvoudigen, de onbegaafden, de on- bemiddelden, de onaanzienlijken, zij, wie maar een nederig plekje is aangewezen op de wereld, die kunnen dat niet. Is het niet, dat velen zo denken? Hoort men niet vaak de afwijzing: „Ik zou niet weten wat voor werk ik voor de Here zou kunnen doen!" O, hoe dwalen wij in deze opvatting! Het werk des Heren kunnen wij doen, allereerst door ons gebed. „Houd aan in het gebed", beveelt de apostel ons zo terecht. Het is de machtigste hef boom om de arbeid des Koninkrijks te doen welgelukken. Is er nu een plekje op aarde te verborgen, een mensenkind te nietig om neer te knielen en de be langen van één onsterfelijke ziel, of de belangen van het Evangelie in ruime kring, de Here te bevelen? Het werk des Heren is: getuigen van Hem en Zijn lieflijke dienst. Daar is een taal, verstaanbaar voor ieder, die mach tiger uitwerking heeft dan het gespro ken woord. Het is de taal des harten, die geen woorden maar daden behoeft. Het is het vredeleven der ziel, dat zich afspiegelt op het gelaat van Gods kind. Hoe wordt door Hem mijn hart verkwikt, Hij is de sterkte mijner ziele, Als ik onmachtig nederkniele En Hij genadig nederblikt. (Uit een Dagboek) boer als het ware de trap af naar de huiskamer. Daar kroop de melkboer onder de tafel. Telkens als hij de blauw gestreepte pyamabroek zag begon hij te blaffen en bijtende bewegingen te maken. „Ik was zo dronken, dat ik me er niets van herinner", zei de melkboer spijtig toen hij voor de rechter kwam. Honderd gulden boete moet hij betalen. 'tWas allemaal gekomen, zei de man, omdat hij niet aan alcohol gewend was. „Beschouw het niet als een reden om nu in training te gaan", waar schuwde de rechter. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Kapalle (Z.-B.) Tal. O 1102-223 BORREL—BIEFSTUK 12—0 ,,'tWas nó. het zingen", zei de melk boer verklarend. Hij moest terecht staan, omdat hij gedurende de voor de nachtrust bestemde tijd wederrechtelijk een woning was binnengedrongen, „zijn de hij, verdachte, aldaar alstoen in deze woning zonder voorkennis van de recht hebbende en anders dan tengevolge van een vergissing binnengekomen, aan getroffen". Dit laatste woord, aan getroffen, hoort er wel bij. Leest u de zin maar na. Bij de rechtspraak gebrui ken ze het Nederlands nu eenmaal een beetje anders dan anders. De melkboer, die de rechthebbende zo aan het schrikken had gemaakt, had geenszins het slagwoord „Met melk meer mans" in praktijk gebracht. In tegendeel, zou men kunnen zeggen. Na afloop van de zangrepetitie was hij ver zeild geraakt op een bruiloft. Omdat zingen dorstig pleegt te maken had hij zich op de bruiloft niet onbetuigd ge laten. Naar hij later heeft verklaard, dronk hij daar bijna een dozijn borrels. Deze achtenswaardige hoeveelheid al cohol in zijn lichaam verstouwd heb bende begaf hij zich naar buiten, stap te op zijn bromfiets en reed weg, on der het uiten van de strijdkreet: ik wil biefstuk Het wonderlijke in deze geschiedenis is eigenlijk, dat de melkboer levend en zonder ongelukken een paar kilometer verder is aangetroffen onder een tafel. In zqn slaap mompelde hij nu en dan het woord biefstuk, zachtjes voor zich heen, zoals woestijnreizigers over een oase kunnen mompelen als ze de ver keerde weg zijn ingeslagen. Daar was heel wat aan vooraf ge gaan. Voorbijgangers hebben verklaard hoe zij de brommer als op vleugelen voorbjj zagen snellen, steeds maar om biefstuk roepend. Zo maar ergens mid den in de stad heeft de melkboer zijn bromfiets neergelegd. Vervolgens is hij de straat ingelopen, huis aan huis trachtend de voordeur open te krijgen. Omdat de nacht echter zeer ver was gevorderd, waren alle deuren op slot. Behalve die van een boekhouder, die verzuimd had het raampje in de voor deur te sluiten. Melkboeren zijn handige deuropeners, uit hoofde van hun beroep. Zo drong de man zonder moeite binnen. Hij zocht de benedenverdieping af, maar vond geen biefstuk. Daarna klom hij de trap op. In de logeerkamer was evenmin iets te vinden. Toen belandde hij in het ech telijk slaapvertrek. Daar schudde hij de echtelieden ruw wakker, nog steeds bief stuk eisend. De stand borrelbiefstuk bleef 12—0 De in zijn slaap gestoorde boekhouder schoot overeind, in een blauw gestreep te pyama. Hij schold de dronken melk Na twee uur 's middags niet meer drinken, de warme maaltijd 's middags nemen; 's avonds geen pap of fruit meer gebruiken: het heeft niet gebaat. Van allerlei. Nee, hardvochtig optreden kan alleen helpen om de kwaal te verergeren. Be perking van de vochtopname hoe nuttig ook als beginsel in deze leidt vaak niet tot het gestelde doel. Sommige artsen voelen iets voor toe passing van een hormoonpreparaat en wel van een geneesmiddel, dat een hor moon van de hypofyse bevat. Dit mid del dat in staat is om de vochtvorming en daarmee ook de vochtafscheiding te gen te gaan, wordt toegediend in de vorm van snuifpoeder. Anderen hechten uitsluitend waarde aan psychische behandeling. Dit is ook wel logisch en deze therapie kan zeker tot het gwenste doel leiden. Bij een psychische behandeling moet er van de kant van de patiënt en van zijn gezinsleden de bereidheid zijn om langdurig met de dokter samen te werken. Sneller succes. De vaste wil om alles te doen wat nodig is, wordt eveneens vereist bij een methode van geheel andere aard: het zogenaamd „getimed" wekken. Het voordeel van deze behandeling is, dat er sneller succes van kan wor den verwacht dan met de zojuist ge noemde methoden het geval is. Niettemin dieiit een „kuur" met be hulp van het speciale wekapparaat en met inachtneming van het voorgeschre ven noteren van de resultaten een paar maanden te duren! ONDERHOUD VAN DE STAL IS VAN GROOT BELANG De zomermaanden zou men wel de „schoonmaaktijd" van de stal kunnen noemen. Verbeteringen, aanvullingen, tijdens de winter nodig gebleken, kun nen dan worden uitgevoerd. Vaak valt dan ook opnieuw de aan dacht op de hoge eisen, die aan de mo derne stal worden gesteld. Niet alleen de ligplaats is van belang maar ook de verzorging van wanden, muren en plafonds worden maar al te dikwijls vergeten. Het blijken van die kleinigheden te zijn, waar men tot dusver veel te wei nig aandacht aan besteedt. Nu is schoonmaken geen prettig werk en de boer of boerin weet uit ervaring dat bijvoorbeeld het wit en schoon hou den van muren en plafonds van de stal vaak moeilijkheden oplevert. Vooral het aanbrengen van een kalklaag is een tijd rovend en ondankbaar karwei, om niet te spreken van kostbaar omdat men telkens weer opnieuw moet terugkomen en dikwijls met slecht resultaat. Thans is hierin grote verandering ge komen door de mogelijkheden die het produkt Chloruba biedt. De resultaten welke hiermede zijn verkregen zijn buitengewoon gunstig, zodat men kan spreken van een grote vooruitgang op dit gebied. Uit alles is gebleken dat men met dit produkt veel goedkoper uitkomt, ook al lijkt het misschien op het eerste gezicht duur. Ongetwijfeld zal door arbeidsbespa ring al reeds veel worden bereikt, boven de ouderwetse manier van witten en schoonhouden. Maar er zijn nog meer voordelen, wanneer stal en vee aan be paalde eisen voldoen, kan men een pre mie krijgen van de Stichting voor melk hygiëne. Een geheel tot in de puntjes verzorgde stal kan leiden tot een er kenning als z.g. predikaatsbedrijf, met daaraan verbonden voordelen. Teneinde te worden gewekt op de kritieke tijd, draagt de patiënt 's nachts één der bandages, die hij zelf moet aan schaffen, terwijl het wektoestel zelf wordt gehuurd. In zulk een bandage zit een dun snoer. Door elektrolytisch contact wordt, bij het verschijnen van de eer ste druppel vocht, een belsignaal op gewekt in de wekker, die aan het snoertje is aangesloten. Zichzelf redden. Tegelijkertijd flitst een lampje aan, zodat het lichtknopje in de kamer ge makkelijk te vinden is; de patiënt kan zichzelf dan verder redden. Op deze wijze wordt een reflex aan gekweekt, die het mogelijk maakt dat de blaas zich alleen dan ontledigt als de. patiënt het zelf wil en goed wakker is. Vanzelfsprekend moet het aan de be handelend geneesheer worden overgela ten welke therapie er bij bedwateren zal worden toegepast. Dr. ALFREDA BRIEDE (Nadruk verboden) BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Jonge mensen, die aan bedwateren lij den, zijn niet alleen een plaag voor hun onmiddellijke omgeving, waarschijnlijk lijden zij zelf het allermeest onder die kwaal. Zij kunnen niet uit logeren, ze kun nen niet naar een koloniehuis of naar een zomerkamp. Altijd is het dit euvel, dat hen bij zulk soort genoegens wreed de pas afsnijdt. In de naaste omgeving is het al be kend dat het een bijzonder hardnekkige kwaal is. Van alles is er in de loop van de tijd immers al geprobeerd. Er zijn veel ruwe woorden gevallen, er is soms heel wat slaag gegeven en straf uitgedeeld, maar het heeft niet geholpen. „Toon de Soep". M. P. vraagt: Wanneer is de moord in Oss gepleegd en wie waren de daders? Was dit o.m. ook Toon de Soep? Naar ons werd medegedeeld van be voegde zijde pleegt „Toon de Soep" geen moord. Zoals ons werd bericht is er althans de laatste 12% jaar geen moord gepleegd daar ter plaatse. Zwam onder de vloer. F. L. te L. vraagt: kunt u mij zeggen wat er te gen zwam onder planken vloer te doen is? Of zijn er soms bestrijdingsmidde len voor Zwam onder de vloer wordt veelal veroorzaakt door te weinig ventilatie onder, de vloer, doordat b.v. de z.g muizenroosters ontbreken of dichtge- stopt worden. Ook te veel nat, b.v. als de vloer direct op het zand gelegd wordt, kan dit veroorzaken. Dus ook hier de oorzaken wegnemen, want an ders helpen geen middelen. Directe bestrijding: a. De aangetaste plekken verscheidene malen bestrijken met een sterke ijzervitrool-oplossing of kopervitrool- oplossing. b. Veelvuldig en overvloedig begieten met petroleum, waarin zout is op gelost. c. Herhaaldelijk met carbolzuur bestrij ken. d. Nieuwe vloerplanken aan de onder zijde flink met carbolineum in te smeren. e. Zorgen voor goede ventilatie (zie bo ven). Schimmels op aardbeien. F. L. te S. klaagt over schimmel op aardbeien- inmaak. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Het schimmelen van aardbeien-in maak komt vaak voor. Daar aardbeien met de aarde in aanraking komen en men ze door hun ruw oppervlak en zacht vruchtvlees niet flink kan af wassen is de kans groot dat aardbeien schimmelsporen bevatten. Door het „wecken" dat men ook al voorzichtig doet om te voorkomen dat de vruchten kapot koken, worden de schimmelspo ren niet altijd vernietigd. Tijdens het bewaren van de inmaak kunnen de schimmels zich weer ontwikkelen, voor al wanneer de bewaarplaats warm is. Bij het inmaken is er dus altijd het ri sico dat de inmaak bederft, al kan men dit risico beperken door uiterst zorg vuldig te werk te gaan en alleen goe de, gave vruchten en gaaf inmaakmate- riaal te gebruiken. Het beste is om zo- oplossen en ze daarna laten afkoelen. De augurken met de kruiden ertussen in een schoongemaakte pot schikken en overgieten met de azijn. Aantal mannen en vrouwen in Ne derland. Zijn er in ons land meer vrouwen dan mannen? aldus mej. Q. R. Ik had er meningsverschil over met mijn verloofde. Op 1 januari 1959 waren er in Ne derland 5.659.484 vrouwen en 5.618.540 mannen. Zij woonden met elkaar op 32.471.62 km2. Er zijn dus inderdaad meer vrouwen dan mannen; weest u dus maar zuinig op uw verloofde. Vervoersverguiming bestelwagen. Is voor een bestelwagen van 500 kg een vervoersvergunning nodig? aldus abonnee. Neen, maar indien u er een aanhang- wagentje achterhangt, waardoor het gezamenlijk laadvermogen boven 500 kg komt te liggen, dan hebt u voor beide een vergunning nodig. Beschrijven gezegeld papier. Wan neer wij «en of andere overeenkomst afsluiten en dit op gezegeld papier be vestigen, is het dan zo, dat er onder het zegel, hetgeen zich links bovenaan bevindt, geen letters gezet mogen wor den? Aldus J. M. H. U moogt dit gezegelde stuk geheel vol schrijven of typen, maar niet over het zegel heen en ook niet over de doordruk van het zegel op de achter kant van het papier. Het zegel moet dus aan beide kanten onbeschreven blijven. dra een begin van schimmel wordt ontdekt, deze schimmel te verwijderen en het fruit opnieuw te „wecken" na 20 minuten opkoken in een pan; in geval van zeer zacht fruit kan men de vruch ten tot moes of jam koken of alleen het sap over „wecken". J. Anquetil. R. H. N. vraagt: In welk jaar werd de Franse wielrenner J. Anquetil winnaar van de Tour de France Dat was in 1957. Batterij loopt leeg. Ik heb een draagbare radio, waarin een batterij. Na 14 dagen gebruik haalde ik hem er uit en liet de radio spelen op de licht- leiding. Nu ik de batterij weer wil ge bruiken, blijkt hij leeg te zijn. Hoe komt dit? Aldus P. K. te H. Een batterij gaat ook achteruit, wan neer deze niet gebruikt wordt. Het is dus inderdaad zaak een zo vers moge lijke batterij te kopen. Helaas voorzien slechts zeer weinig fabrikanten hun batterijen van een datum en dan nog in code. Men is dus geheel op de winkelier aangewezen en moet er op vertrouwen, inderdaad verse waar te krijgen. Wilt u een batterij bewaren, dan dient dit koel en droog te gebeuren. In sommige batterij-toestellen, die ook op het licht- net aangesloten kunnen worden, is een inrichting aanwezig, waarmede de bat terijen gereactiveerd kunnen worden. Hiertoe wordt een kleine gelijkstroom door de batterij gezonden, wanneer het toestel op het lichtnet is aangesloten. Wanneer dit „opladen" steeds plaats vindt, nadat de batterij gebruikt is en gedurende ca. 6 x de bedrijfstijd van de batterij, kan de batterij ongeveer 2 x zo lang mee, dan wanneer men dit niet doet. De stroomsterkte, waarmede dit regenereren plaatsvindt, bedraagt on geveer van de ontlaadstroom en is door de fabrikant reeds afgesteld. Wan neer de batterij teveel wordt ontladen of wanneer het oude batterijen betreft, kan er niet meer geaktiveerd worden. Zoetzuur van augurken. Hoe moet ik augurken inmaken om er zoetzuur van te krijgen aldus B. H. Hier volgt het recept van augurken in zoetzure azijn. Voor 500 g augurken hebt u nodig 25 g zout, 1 azijn, 200 g suiker, 1 laurierblad, dille, 2 Spaanse pepertjes. De augurken van kroontjes ontdoen, goed wassen en afborstelen en onge veer 12 uur lang met zout bestrooid wegzetten. Een weinig van de azijn met de kruiden even koken, de suiker er in Piet Rentmeester won bergprijs in Duitsland. De afgelopen week bracht voor Piet Rentmeester schitterende resultaten op. In Ronse (B.) eindigde Piet eervol achter Gilbert de Smet op de tweede plaats. In de 260 km lange wegwed strijd om de Veithprijs in de buurt van Frankfurt kwam Piet als vierde bin nen. Aan de eindsprint kon hij jammer genoeg niet deelnemen omdat hij op een lege band binnenkwam. Voor hem ein digden de Duitsers Reinecke, Juncker- man en Friedrich. In de slotfase van deze zware rit door het heuvelachtige Zuid-Westduitse landschap had hij met deze renners een kopgroep gevormd, zonder de lekke band had hij zeker nog beter resultaat bereikt. In het berg- klassement eindigde hij als eerste voor Junckerman. Ko Tolhoek behaalde ook een uit stekend resultaat. Van de 150 nieuwe lingen die een wedstrijd over 100 km reden in Bladel eindigde hij op de ze vende plaats. Zeeland Presenteert. Wij vernamen deze week dat het co mité „Zeeland Presenteert" alles doet om dit vijfde feest op 8 september tot in de puntjes te verzorgen. Zo heeft men ook aan het avondprogramma, dat vorig jaar op het gemeentelijk sport terrein aan de Marijkelaan een waar succes is geworden, veel aandacht ge schonken. Voor het publiek zullen dan optreden het zeer bekende radio-accor deonorkest „Flandria" uit IJzendijke, onder leiding van dhr. Jasper Anthonis- se. Verder zal de Vlaamse humorst „Mo deste" weer van de partij zijn, terwijl de bekende zangeres van radio Luxem burg, Sonja Kay, bekende liedjes zal zingen en de Gentse goochelaar Ernest Pauwels zal laten zien wat goochelen is. Deze avond zal worden besloten met een taptoe uit te voeren door de Me- chelse politiemuziekkapel en een dave rend vuurwerk. Een echte Benelux- avond, waarmee „Zeeland Presenteert" haar eerste lustrumfeest gaat besluiten. Geslaagd. Geslaagd te Goes voor waterbouw kundig opzichter dhr. A. L. M. van Hoepen. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 31 juli6 augustus 1960 Zondag 31 juli: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.34 8.47 1.45 2.05 Maandag 9.23 9.43 2.35 2.56 Dinsdag 10.25 10.51 3.36 4.07 Woensdag 11.38 4.51 5.26 Donderdag 0.15 12.55 6.09 6.45 Vrijdag 1.29 2.01 7.18 7.46 Zaterdag 2.32 3.03 8.17 8.41 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1