de zonnige RANG Rodenstockbril last van zenuwen? YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen RILLAND-BATH Mijnhardt's Zenuwtabletten KRABBENDIJKE WAARDE FEUILLETON Het meisje uit de molenpolder Voetbalwedstrijd. Zaterdagavond werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal van Mozart en een elftal van de Ten Hou tenstraat. Mozart, dat met enkele zeer jonge spelers vaart in haar ploeg had gebracht, wist de tot nog toe ongesla gen tegenstander een gelijk spel af te dwingen. De Ten Houtenstraat, die blijkbaar ook andere straten uit de Bu- renpolder heeft geadopteerd, mocht zich zelfs heel gelukkig prijzen met de 22 stand. De publieke belangstelling op deze zonnige avond was weer vrij groot, hetgeen mag blijken uit de opbrengst a 161,83, die ditmaal ten goede komt aan het poliofonds. Als men beziet, dat men nu in drie wedstrijden al een be drag van 600,— bijeen heeft getrapt, dan kan men niets anders dan bewon dering hebben voor initiatiefnemer dhr. De Veij, die zich ten doel heeft gesteld minstens 1000,voor charitatieve doeleinden bij elkaar te brengen. Opening kapsalon. De nieuwe kapsalon van de dames Hoogstrate trok dinsdag veel belang stelling. 's Middags werd de officiële opening verricht door de burgemeester, die feliciteerde en zijn bewondering uit sprak over de ondernemingslust van de beide zusters, die na een moeilijk be gin nu zo'n mooie zaak openden. Ar chitect Van de Brugge dankte allen hartelijk voor de gezellige medewer king. Aannemer was Fa. J. Marteyn, betimmering Slabbekoorn, Goes, schil derwerk C. Smit Zn., elektrisch L. P. J. van Oeveren en het sanitair J. van de Velde. Deze vakmensen hebben hier weer iets gepresteerd, waar zij zo wel als de dames Hoogstrate trots op kunnen zijn. Geslaagd. Geslaagd aan het Goese Lyceum voor het diploma Middelbare Meisjesschool onze dorpsgenote mej. C. M. Bom. Voor het toelatingsexamen tot de le klas van het Goese Lyceum slaagden deze week Peter Pekaar, Frans San- derse, Robert Scheepe en Fietje Vaas, allen leerlingen van de openbare Prin ses Beatrixschool alhier. Voor het examen leidster bij het kleuteronderwijs slaagden Henny Rouw en Ada de Koeyer. Geslaagd te Goes voor het Mulo examen Dick Minnaard, Maria Verweys, Jan Kievit, Adriaan Nieuwenhuize en Marinus Jasperse. Aan het Chr. Lyceum te Goes slaag de voor het eindexamen H.B.S.-A Leo Sinke. Voor het propaedeutisch examen me dicijnen slaagde onze dorpsgenoot dhr. P. Polderman. Korfbal. Hedenavond speelt W.K.V. een thuis wedstrijd tegen Vitesse. Een gelijk spel ligt wel in de verwachting. Zaterdag middag begint om half twee een korf- baltoernooi van de drie lagere scholen alhier. Ouders, een unieke gelegenheid om uw kinderen op sportgebied hun prestaties te zien leveren. Uitstapje. De afd. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen maakte dinsdag een reis naar Rotterdam met een bezoek aan de Van Nellefabriek en de „Flori- ade". Voldaan over de reis arriveerden de dames weer in Wemeldinge. Ringrijderij. Zaterdagmiddag zal in Wemeldinge traditiegetrouw weer de ring te paard worden gestoken, een festijn dat altijd veel belangstelling van jong en oud heeft. O.K.K. zal voor de muzikale om lijsting zorgdragen. Bij gunstig weer zal 's avonds, eveneens aan de Dorps straat, het z.g. tobbetje steken weer te zien zijn, ditmaal niet met het vanouds bekende vervoermiddel, maar met iets nieuws. Geslaagd. Voor de akte Nuttige Handwerken slaagde dezer dagen mej. H. van Donk, onderwijzeres aan de Schippersschool alhier. Mej. J. J. Schipper slaagde dezer da- ggn voor de akte' N.a. van het nijver heidsexamen. N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. We meldinge vergaderde dezer dagen in haar gebouw aan de Nrd. Achterweg. Deze laatste vergadering in dit seizoen stond onder presidium van mevr. De Ruyter-van den Bos. Als spreker was aanwezig dhr. Jonkheer uit Yerseke, die als onderwerp behandelde „De Maagd van Orleans". De eerste vergadering van het nieuwe seizoen zal in september plaats vinden. Uitstapje. De drie laagste klassen van de school voor volksonderwijs maakten dezer da gen een mooi reisje naar „De Efteling" te Kaatsheuvel. De kinderen genoten volop van hetgeen dit ontspanningsoord aan attrakties voor kinderen biedt. Voetbal. Zaterdag speelde Wemeldinge II een nederlaagwedstrijd tegen het P.T.T.- elftal uit Goes. Wemeldinge bleef de P.T.T. mannen de baas en stuurde hen naar de kleedkamer met een 85 ne derlaag. Het tweede elftal heeft nog drie wedstrijden te spelen in het neder- laagtoernooi. Arnemuiden staat het hoogste en is dus de ploeg die de mees te kans voor de beker maakt. Ongeval tijdens kersenplukken. Woensdagmiddag tijdens het kersen plukken had mevr. M. Veerhoek-Bruin- ooge door de harde wind het ongeluk met de ladder uit de boom te waaien. Per ambulance-auto werd zij naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd, waar bleek dat zij inwendige kneuzin gen had opgelopen. Geslaagd. Voor het examen vakbekwaamheid kruideniersbedrijf slaagde te Bergen op Zoom mevr. E. J. Louws-Gebraad. Buurtvereniging op reis. Door de buurtvereniging „De Nijver heid" werd vorige week zaterdag een reis gemaakt naar Zuid-Limburg. Op deze tocht werd een bezoek gebracht aan Valkenburg, Margraten, enz. Veel werd er die dag genoten en allen keer den zeer voldaan huiswaarts. Geslaagd en benoemd. Mej. J. J. de Visser en mej. A. F. Hamelink, beiden voorheen werkzaam bij het kleuteronderwijs alhier, slaag den dezer dagen voor 't examen hoofd leidster. Mej. de Visser werd benoemd als hoofdleidster te De Cocksdorp op Texel en mej. Hamelink werd benoemd als hoofd van de kleuterafdeling van een school voor onderwijs aan doof stommen te Rotterdam. Raadsvergadering. In de dinsdagavond gehouden open bare vergadering van de raad van Krui- ningen werd aan mej. L. H. de Bert, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hansweert, eervol ontslag verleend, zulks in verband met haar benoeming in gelijke .functie te Vlis- singen. In haar plaats—werd benoemd mej. M. E. Dieleman te Hontenisse. Verder besloot de raad de begroting voor 1960 te wijzigen. Hierdoor werd een bedrag beschikbaar gesteld van 9000,voor het verbouwen van het gemeentehuis en voor een bijdrage in de kosten van een lichtmast op het kruis punt RijkswegHoofdstraat n. Waarde, welke worden geraamd op 999,De voorgenomen verbouwing van het ge meentehuis omvat het moderniseren van de secretarie en secretariskamer op de bovenverdieping. Op deze verdie ping bevinden zich eigenlijk alleen zol derkamertjes, die naar de mening van B. en W. nodig doelmatiger moeten worden ingericht. Het beroep dat de raad heeft ingesteld tegen een besluit van Ged. Staten heeft voor de gemeen te geen gunstig resultaat opgeleverd. Ook de Kroon keurde het uitbreidings plan op de weide van dhr. J. Sinke niet goed. De voorzitter, burgemeester A. Schipper, zegde toe, dat B. en W. met tertijd met een geheel ander plan zul len komen, waarmee het gehele per ceel van dhr. Sinke gemoeid zal zijn. Uit de weigeringsgronden is op te ma ken dat Ged. St. eerder goedkeuring zullen verlenen, aan een breder opgezet plan. Dhr. G. Willemse (S.G.P.) infor meerde naar de vergoeding, die billijk heidshalve uitbetaald zal moeten wor den aan personen, die tijdelijk in een ander huis moeten trekken als gevolg van de herstelwerkzaamheden aan wo- 1 I K.p.lle (Z.-B.) Tel. 0 1102-223 ningwetwoningen. De voorzitter beloof de ten aanzien van deze kwestie „in Den Haag" op spoed aan te dringen. Dhr. J. Hoogstrate (A.R.) heeft ver nomen, dat onlangs het plaatsen van een grafsteen op de algemene begraaf plaats is geweigerd. Daar de steen reeds geheel klaar was, vindt hij dit een pijnlijke kwestie en hij informeerde daarom naar de desbetreffende voor schriften. De voorz. zegde toe het ge val te zullen onderzoeken. Dhr. C. van Iwaarden (C.H.) informeerde naar de vorderingen inzake de bouw van de nieuwe ulo-school. De voorz. deelde mede, dat de bouwkundig inspecteur van het lager onderwijs een aantal klei ne veranderingen in het plan noodzake lijk acht. De architect, Ir. P. J. 't Hooft te Goes is opgedragen met deze wijzi gingen rekening te houden en met een nieuw plan te komen. Ook informeerde dhr. Van Iwaarden wat gedaan zal worden met de strook grond, die is vrijgekomen door de wegverbreding in het Eindje de Rondte. B. en W. zullen zich hierover nader beraden. Duivensport. Door de P.V. „De Vrijheidsduif" werd deelgenomen aan een tweetal wedvluch ten. Aan de vlucht vanuit Chateau- roux, afstand 543 km, werd met 18 duiven deelgenomen. Ze werden gelost om 7 uur en de eerste arriveerde om 19.06.05 uur en had een snelheid ge maakt van 748.91 m per minuut. De uitslag was: 1 en 2 J. L. D. Schrier; 3 Steenpoorte-Buijze; 4 H. M. Dek; 5 M. B. Blok. Van Pont St. Maxence, afstand 259 km, waren 39 duiven in concours. Ze werden om 10.35 uur in vrijheid ge steld en de eerste werd geklokt om 15.20.33 uur; snelheid 907.35 m per mi nuut. De uitslag was hier: 1, 5, 6, 8 en 9 J. van Iwaarden; 2 Steenpoorte- Buijze; 3 en 7 K. Tjarks; 4 J. Oele Jzn. 10 C. Buijze. Bazaar. Zaterdag werd de bazaar in „De Ark" gehouden ten bate van de r.-k. Missie. Geopend werd door pater Gardiaan en burgemeester J. C. W. Jobse. A.s. za terdag zal de muziekvereniging „Ril landia" met haar drumband een bezoek brengen. Reis ouden van dagen. Woensdag 29 juni maakten de be jaarden uit onze gemeente hun jaar lijkse reis, die ditmaal naar „De Ef teling" ging. Met een 40-tal luxe auto's waarin 115 bejaarden werd de reis ge maakt. Op de heenreis werd te Breda de koffie gebruikt en 's middags werd een koffiemaaltijd gepresenteerd. Op de terugreis was de laatste stopplaats „Het Pannenhuis" te Hoogerheide, waar dhr. W. Vos, voorzitter van de bejaar- densocieteit, namens alle bejaarden een hartelijk dankwoord sprak tot allen die op enigerlei wijze medewerking hadden verleend. Aan de ingang van het dorp stond de muziekvereniging „Rillandia" gereed, die de stoet met muziek be geleidde tot aan het gemeentehuis, waar de stoet werd ontbonden. Daarna wer den nog enige muzieknummers ten ge hore gebracht. Muzikale rondgang. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard maakte de mu ziekvereniging „Rillandia" met haar drumband een muzikale rondgang door het dorp. helpen U er overheen Publieke verkoping. Door notaris Van Dissel te Goes werd op 24 juni j.l. ten verzoeke van W. Wagenaar Izn. te Kapelle publiek verkocht het woonhuis met tuin te Krabbendijke aan de Westweg 44. Ko per werd dhr. J. Poortvliet alhier voor 9.000,—. Geslaagd en gefelictieerd. Voor het toelatingsexamen aan het Chr. Lyceum -te Goös slaagden M. en S. van Ham, C. van Doorn en M. Nieu wenhuize. Voor het toelatingsexamen aan het Goese Lyceum slaagde M. Ro- bers. Aan het Chr. Lyceum behaalde 'mej. M. Zandijk haar diploma middel bare meisjesschool. Voetbal. Zaterdag speelde het eerste elftal een wedstrijd tegen een elftal van de Phi- lipsfabrieken. Dat voetballen nog wat anders is dan radio's maken, bewees de uitslag. De Philipsmensen moesten met een 40 nederlaag naar huis terug, keren. Schoolreis. De openbare lagere school maakte dit jaar haar schoolreisjes naar Rot. terdam. Na diverse andere gelegenhe den bezocht te hebben, werd ook een bezoek gebracht aan de „Floriade" de grote bloemententoonstelling. Raadsvergadering. Donderdag 23 juni kwam de raai dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Van de N.V. P.Z.E.M. te Mid delburg is bericht ontvangen dat doot de Waterstaat vergunning is verleend voor het plaatsen van een lichtmast op het kruispunt Luchtenburg. Dit zal a spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Van het Ministerie van Landbouw et Visserij is bericht ontvangen dat eej bijdrage van 12.000.zal worden ver leend in de kosten van herstel van de wegbeschadiging van de Hoofdstraat. Men zal trachten deze weg nu zo vlug mogelijk verbeterd te krijgen. Aan dhr M. Koeman werd een stukje grond ge geven. Het eerste jaar gratis wegens de bewerking die hierop moet geschie den. Een verzoek van dhr. A, Verburg om een strookje grond naast zijn wo ning te mogen kopen, werd door de raad afgewezen. Over de vaststelling van de grens der bebouwde kom zal aan de Prov. Waterstaat nader bericht wor den gezonden. Het verzekerd bedrag voor de ambtswoning van de burge meester werd verhoogd van 40.000,- tot 44.000,Twee besluiten, van een geldlening en kasgeldlening, waren door Ged. Staten van Zeeland goedgekeurd Door het Ministerie van Volkshuisves- is de huurprijs voor de 2 woningwet woningen in de Julianastraat voorlopig vastgesteld op 11,95 per week. De voorz. deelde mede, dat er thans be sprekingen gaande zijn over de vesti ging van een schoenmaker in deze ge meente. Men zal proberen dit voor el kaar te krijgen. De nieuwe salaris verordening voor de ambtenaren ter se cretarie, alsmede de wijziging van de kinderbijslagverordening en de toeken ning van huurcompensatie aan het ge- meentepersoneel wordt door de raad goedgekeurd. Het verzoek van het be stuur van de stichting „Ons Dorpshuis" om een principiële bereidverklaring te willen geven voor het financieren van de verbouwing van de kleuterschool wordt wederom in handen van de stich ting gesteld, met advies om contact op te nemen voor het bouwen van een nieuwe kleuterschool. Het verzoek van de plaatselijke winkeliers om een ver ordening vast te stellen waarbij ver plicht wordt gesteld de winkel op dins dagmiddag te sluiten, wordt door de raad goedgekeurd. Dit zal ingaan per 1 juli 1960. De lopende kasgeldlening ad 100.000,wordt door de raad ver lengd. Hiervoor worden B. en W. ge machtigd deze weer verlengd te krijgen met ingang van 28 juli a.s. De slot- wijziging van de begroting dienst 1959 wordt door de raad goedgekeurd. Bij de rondvraag verzoekt dhr. C. van Houte of er iets aan de muziektent ge daan kan worden, omdat de vloer van deze tent stuk is. De voorz. zegt toe, dat dit nader zal worden bezien. Ver der vraagt dit raadslid wat er gebeurt met het huis van de dames Joppe, Ha venstraat 40. De voorz. deelt mede, dat men hierover nog steeds bezig is. Dhr. J. F. Goud informeert naar de nieuwe politieverordening. De voorz. antwoordt dat men nog wacht op de gemeente Kruiningen, omdat daar de nieuwe ver ordening nog niet klaar is. Verder vraagt dit raadslid wanneer de wijzers van de torenklok weer terugkomen. De voorz. antwoordt dat dit besproken is en voor 30 juni zal geschieden. Dhr. C. Kole informeert of er nog iets aan de 16 woningwetwoningen wordt gedaan. De voorz. antwoordt dat men het dak wilde vernieuwen, maar dat dit voor de huurders een huurverhoging van 0,85 per week zou betekenen. Bij de huurders is hiernaar geïnformeerd, doch deze willen deze verhoging niet voor hun rekening nemen, zodat dit punt thans even blijft rusten. Verder infor meert dit raadslid wanneer de 2 in aan bouw zijnde woningen aan de Juliana straat worden toegewezen. De voorz. deelt mede, dat dit in de volgende ver gadering zal geschieden. Ook deelt dit lid van de raad nog mee, dat er van de inwoners klachten zijn over het bus vervoer, omdat het een paar keren is voorgekomen dat er omstreeks 6 Uur geen bus op Luchtenburg aanwezig was TT i' Zuidhollandëe roman door HENK VAN HEESWIJK 43) Heieen schoot in een lach. „Dacht je nu, dat ik je daarom niet meer wilde aanzien? Nou, Geertjelief, maak je daar maar niet bezorgd over, hoor! Ik blijf voor jou altijd Heieen en je kunt net zoveel keren komen als je wilt. Kom maar eens een keer op een zondag met je verloofde, wil je?" Het meisje schudde ontkennend het hoofd en stak haar linkerhand naar vo- cën, „Wat nu?" vroeg Heieen, verbaasd kijkend naar de hand zonder ring. „Is je verloving verbroken?" „Ja", antwoordde Geertje droefgees tig, „alles is uit." En meteen barstte ze in snikken uit. Heieen kreeg medelijden met haar. Nu begreep ze, waarom het meisje haar opgezocht had. Ze stond op en legde een arm om haar heen. „Kom mee naar binnen", zei ze, „en stort je hart maar vrij voor me uit." Toen Geertje wat tot bedaren was ge komen, schonk Heieen haar een kopje koffie in en zei: „Ziezo, je zult eens zien, hoe je dat opgelucht heeft. En vertel nu eens, waarom Gerrit en jij niet meer met elkaar gaan." „Ik zelf heb 't uitgemaakt", verklaar de Geertje, terwijl ze haar roodomran- de ogen bette, „en eigenlijk, omdat hij jou beledigde." Heieen zette grote ogen op. „Mij beledigde? En hij kent me nau welijks!" „Ja, zie je, dat komt door dat geval met de jonge boer. Je weet wel, hè? Die avond hoorde onze Teunis, de paar denknecht, hem immers schreeuwen. Teunis heeft zo het een en ander ver teld aan Gerrit. Je weet, hoe dat zo gaat, hè? Als ze wat te kletsen heb ben, dan moet de hele buurt het weten. Nou en zondagavond kwam het zo ter sprake tussen ons, toen we op de dijk wandelden. Hij zei zo, dat jij een boer niet goed genoeg vond en dat je daar om de nieuwe chef van de Phoenix ge trouwd had". Heieen lachte. „En is dat alles? Maar lieve kind, daar had je toch geen ruzie over hoe ven te maken!" „Dat is nog niet alles, hoewel ik toen al kwaad werd en tegen hem zei, dat je echt van je man hield. Maar toen lachte hij me uit en zei, dat hij van personeel van de drukkerij gehoord had, dat de nieuwe chef -alleen chef kon worden, als hij getrouwd was en daar om was hij met jou zo halsoverkop ge trouwd. Het was toch de bepaling van de direkteur, meneer De Knijff, dat de nieuwe chef vóór 1 mei getrouwd moest zijn. Op die voorwaarde zou je man de ouZle chef kunnen opvolgen. Ejn toen hij dat gezegd had, werd ik zo kwaad, dat ik meteen ben weggelopen van hem en de volgends dig stuurde hij m'n ring terug en schreef mè, dat hij met zo'n driftkop als ik ben niet meer wilde gaan." En weer barstte het meisje in snik ken uit. Heieen legde troostend haar arm om het tengere lichaam heen, maar kon dadelijk geen woorden van troost vin den. De naieve, onschuldig uitgesproken woorden van Geertje Trader hadden haar een steek gegeven. Ze voelde een verkilling in zich opkomen. Maar waar om eigenlijk? Geertje hief haar betraand gezicht naar haar op. „Ik heb je toch niet gegriefd, Re- leen?" Onmiddellijk beheerste de jonge vrouw zich en kuste het bevende meisje met volle hartelijkheid. „Wetaee, meid. En wat die verdacht- inge makingen betreft, trek je er niets van aan, hoor. Wij houden1 allebei van el kaar en zijn erg ggiulBcig." Geertje slaakte ëeii zucht van ver lichting. „Ik dacht wel, dat het kletspraatjes waren en daarom wilde ik het je ver tellen." Maar Heieen had het gevoel, alsof ze eensklaps een steen in haar binnenste voelde. De lamp brandde al, toen Hugo ein delijk in de huiskamer kwam. Geertje was al een poosje weg. Hij gaf haar een zoen en toen ze zijn lippen op de hare voelde, moest ze onwillekeurig denken aan de woorden van Geertje. Maar onmiddellijk bande ze die gedach ten weer uit zich weg. De volgende avond was Heieen op de fiets naar de stad gegaan om enkele noodzakelijke dingen te kopen. Ze was nog even bij haar schoonmoeder aan geweest en kwam zodoende wat later dan gewoonlijk thuis. Het begon al te schemeren, toen ze met de fiets aan de hand het plaatsje kwam oplopen. Nadat ze de boodschappen in de keu ken had gelegd ze zou ze morgen wel uitzoeken en opbergen, daar was ze nu te moe voor liep ze de kamer in. „Dag!" begroette ze vrolijk, „een beetje laat, hè? Ik ben nog even bij je moeder geweest. Ze had het zo stil." Heieen kuste hem en hij kuste haar koel terug, iets wat haar verwonderde. Anders was hij veel onstuimiger, maar ze besloot net te doen alsof ze niets bemerkte. Nadat ze hoed en mantel had afgedaan, zette ze melk op voor de koffie en bracht die na enkele mi nuten binnen. Öëwoontegetrouw streek ze Huug even over zijn hoofd, nadat ze de koffie bij hem had neergezet, maar ook ditmaal reageerde hg niet. Ze zucht te even en ging in haar hoekje zitten met een handwerkje. Hugo rookte een sigaret en las de krant. Af en toe keek hij echter verstrooid op en het viel haar op, dat hij bijzonder stil was. Na een poosje legde hij de krant op zij en haalde een brief uit zijn zak, die hij begon te lezen. Daarna borg hij de brief weer op en trommelde met z'n vingers op het tafelblad. Toen ontmoet ten hun blikken elkaar. Heieen lachte, maar hij vertrok geen spier. Eindelijk verbrak hij de ondraaglijk geworden stilte. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1960 | | pagina 2