NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq IjiMHlwill 26STE JAARGANG No. 5 1 JULI 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN ;ke Persoonlijk contact met Ben Goerion BIN N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBED Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws VAN WILLEGEN 1 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur 60 cl 59 cl 49 cl uur In al hun benauwdheden was hij benauwd, en de Engel Zijns aangezichts heeft hen behou den. Door Zijn liefde en door Zijn genade heeft Hij hen ver lost. Jes. 63 9. Reeds in het Oude Testament wordt ons op velerlei wijze de gestalte van de Heiland voorgesteld. Nu als de lijdende Knecht Gods, dan als de Hogepriester, die de eeuwige offerande in het heilig dom des Heren zou binnendragen, elders weder als de drager van onze krank heden en ongerechtigheden, het onstraf - felijk Lam van God, dat onze zonden heeft verzoend. Hier brengt Jesaja Hem tot ons met de troostrijkste belofte, die het arme mensenhart op aarde kan te horen krij gen. Nietwaar, wat kunnen wij benauwd worden en benauwd zijn in dit korte leven! Bange dagen, lange nachten, uren zonder licht of troost, ze kunnen soms over ons komen gans onverwacht. Dan zien wij uit naar hulp, naar troost van degenen, die ons verstaan, die met ons medevoelen. Want daaraan heeft het mensenhart behoefte. Zie, vóór de tijden der eeuwen heeft de Here dit voorzien en Zijn Enige be stemd tot een volkomen Helper. Kunt gij u heerlijker troost en inniger ont ferming denken, dan hier wordt gebo den? Hij is zo in onze nood ingegaan, dat Hij onze benauwdheden niet alleen verstond, maar ze met ons deelde. Ver losser is Zijn naam, grote Hogepriester Zijn ambt, en liefde en genade zijn de Engelen, die Hem ter zijde staan. Heer, als Gij mij lijden doet, Breng dan ook in mijn gemoed Uwen troost, dan is het goed! (Uit een Dagboek) „Slechts anderhalve minuut, excellentie!" Onverwacht bezoek aan ongekende Joodse schatten Wanneer hiermede draad wordt be handeld is men gevrijwaard voor roes ten, hetgeen een grote besparing geeft. De behandeling is zeer eenvoudig. Men kan dit het gemakkelijkst doen door de rol draad in een overlangs door gesneden autoband met Tectyl te leg gen. Wanneer men de rol enige tijd in het bad laat liggen, worden alle kanten van de draad goed geraakt. Steeds meer draad wordt er in de fruitteelt gebruikt, vooral de teelt van rode bessen aan draden ondergaat thans een grote uitbreiding en het is dus van groot belang dat men weet hoe men draad kan verduurzamen. Voor de kosten behoeft men dit niet te laten, deze zijn zeer gering. De voor delen zijn evenwel groot. Het is dan ook wei de moeite waard om aan dit onderwerp meer aandacht te besteden, maar dit geldt niet alleen voor draad, ook alle andere materialen welke op de bedrijven aan roest onder hevig zijn, dienen te worden behandeld. Het zijn dikwijls deze kleinigheden welke worden vergeten, maar hier geldt zeker ook het spreekwoord? „Voorko men is beter dan genezen". HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN „Mag ik U nog even de bibliotheek laten zien?" vraagt Dr. E. A. Rodri- gues Pareira, de voorzitter parnassim der Portugees-Israeliotische gemeente te Amsterdam aan David Ben Goerion, als wij gezamenlijk aan het hoofd van een lange stoet de Esnoga verlaten. De ambassadeur protesteert. Het is op slag van twaalven. Om 12 uur begint de re ceptie. „Slechts anderhalve minuut, excellen tie", zegt de voorzitter. Ben Goerion is persoonlijk geïnteres seerd. „Even dan", zegt hij. De anderhalve minuut dijt uit tot een kwartier verkwikkend kijken in de on gekende historische schatkamer der schriftkenners en schriftgeleerden. Van acht eeuwen her liggen hier de kost baarste manuscripten en de minister president van de jonge staat Israel, zelf Spinozakenner bij uitstek, ziet zich on verwachts oog in oog geplaatst met een banvloek over Baruch, gedagtekend 27 juli 1656. Verdiept in de geschriften der filosofen. Bewonderend blikt Ben Goerion van de opengeslagen folianten naar de 18.000 aaneengerijde ruggen van de He breeuwse boekerij. De lotgevallen van de Portugese uitgewekenen zien in eeuwenoude handschriften op hem neer. Zij vonden asyl in het gastvrij Amster dam; de taal der geschiedenis is tast baar in de ontelbare titels van de Spaanse en Portugese werken. Een der bestuursleden wijst zijn hoge gast op een Joods handschrift daterend van 1282, afkomstig uit de Provence. Het handelt over de komst van de Mes sias, die door de Joden nog altijd wordt verwacht. Maar de pauselijke censor heeft dit werk minutieus doorgenomen en mocht deze bewering zo zwart op wit niet tolereren. Hij maakte de oor spronkelijke tekst met de ketterse woorden onleesbaar en schreef er voor in de plaats, dat de Messias inmiddels was gekomen in de persoon van Jezus Christus De oorspronkelijke zwarte inkt is verkleurd maar de bruine letters zijn na bijna 7 eeuwen nog zonder leesbril leesbaar. Het oudste handschrift. Ben Goerion denkt niet meer aan de anderhalve minuut, niet aan tijd, niet aan protocol. Nu ziet hij een geschrift van de grote rabbi Mozes ben Maimon, in onze literatuur bekend als Maimoni- des. Verrukt buigt de premier zich over de stellingen van deze Spaanse filosoof, daterende uit het jaar 1185. „Maimonides was feitelijk de grond legger voor een studie van de Mishna, de Talmud en hun commentaren ten be hoeve van de verdrevenen en de cen trale figuur van de Joodse filosofie der middeleeuwen. Hij introduceerde het in tellectualisme in het Jodendom", zo ver nemen wij. „Het zijn grote schatten, die u hier bewaart", zegt de hoge bezoeker. „Deze rabbi heeft een grote invloed uit geoefend op Baruch Spinoza". Als er f een wenk wordt gegeven op te stappen, negeert hij deze. Zijn hon gerende ogen glijden over de lederen banden en de kostbare perkamenten. Hij wil méér zien, meer lézen als dat kan. De verbanning van Baruch Spinoza. Nog eens bestudeert Ben Goerion het voor hem opengeslagen register van de Esnoga. Onder het Joodse jaartal 5416 staat in scherpe bewoordingen in oude Spaanse bewoordingen te lezen, dat Ba ruch Spinoza vervloekt zij bij het naar bed gaan en vervloekt zij bij het op-, staan en dat hij verbannen zal zijn uit de Amsterdamse gemeente, Talmoed Torah. Zijn opvattingen waren gevaar lijk geworden, vooral omdat de protes tantse overheid van die dagen (we schrijven 1656, slechts 8 jaren na de moeizaam verworven vrijheid) de Jo den kon aanrekenen, wat deze parnas schreef Een tweede teken: de receptie wacht. „Wat ben ik blij dit te hebben mogen zien", zegt de premier. Een belangrijke vraag nog: hoe zijn deze schatten be waard gebleven in de laatste wereld oorlog? Het antwoord wordt snel ge geven, op 5 februari 1941 zijn alle voor werpen van waarde verspreid over vei lige plaatsen. Een deel der kunstschat ten van de synogage verhuisde naar het Rijksmuseum, een ander gedeelte werd ondergebracht in de kluizen van de Kasvereniging. Ondanks deze voor zorgen kregen de Duitsers nog veel boeken en geschriften in handen, maar deze zijn merendeels in Duitsland terug gevonden, nog verpakt in de kisten waarmee zij over de grens waren ver voerd. Op 9 februari 1941 begonnen de ongeregeldheden rondom de synagoge... Iets voor Israel? En de wetenschappelijke waarde van de boekerij voor Israel? Niet te schatten! De zilverwitte haren van Da vid Ben Goerion verdwijnen weer onder de grote hoed. Dankbaar drukt hij. de bestuurderen de hand. Een laatste blik op de breedgerugde banden, dan ver gezelt de ambassadeur van Israel hem naar de auto, die inmiddels is ingeslo ten door de ongeduldig wachtende sy- nagogegangers. Eén boekje heeft de premier meegekregen van de 18.000 delen: de beschrijving van D. H. de Castro over de Esnoga der Portugees Israelietische gemeente, met prenten van 275 jaar geleden. „Daar ben ik erg mee ingenomen", zegt hij. „Denkt u, dat deze bibliotheek te zij ner tijd overgebracht zou kunnen wor- naar naar Israel?" vragen wij aan de secretaris. Israel is immers het toe komstig tehuis voor alle Joden. Het lijkt ons ook de plaats voor alle Joodse bezittingen. „Die krijgen ze niet", klinkt het ver schrikt, „die is van ons". De auto's zetten zich in beweging. Ben Goerion heeft onverwachts een aantal Joodse schatten gezien, zoals hij ze nergens anders op de wereld zal aantreffen. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief HET VERDUURZAMEN VAN DRAAD Veel draad wordt er thans gebruikt bij onze moderne fruitteelt. En velen vragen zich af, hoe men het roesten van draad kan voorkomen. Het is bekend, dat zelfs dubbel ge galvaniseerd draad nog roest, dit ligt trouwens voor de hand nu steeds meer chemische middelen in de fruitteelt wor den gebruikt, welke het roesten in de hand werken. Om dit roesten van draad en andere materialen welke aan roest onderhevig zijn te voorkomen, kan men gebruik maken van Tectyl, een produkt van de Valvoline Oil Company. Masseerolievlek in kokosmat. E. D. vraagt: Hoe verwijder ik een vlek veroorzaakt door masseerolie uit mijn kokosmat Wij weten de juiste samenstelling van de masseerolie niet, doch wij vermoe den dat deze vlek wel zal verdwijnen, als u haar bestrooit met pijpaarde. Dit poeder er enige tijd op laten inwerken en dan afborstelen. Daarna nabehande- len met lauw zeepsop van synthetisch wasmiddel en tenslotte met schoon wa ter nadoen. Gezandstraalde ruit. C. W. v. d. B. vraagt: Hoe kan ik een gezand straalde ruit enigszins doorzichtig ma ken? U kunt enig resultaat bereiken door de ruit te bewerken met parijs rood, maar dit laat in de regel vlekken na. Beter zal het zijn de ruit te bestrijken met blanke celluloselak. Hiermee wordt hij niet helemaal doorzichtig, doch wel „enigszins", zoals kennelijk ook uw be doeling was. Schade aan haard door roest. Ik bewoon een huurhuis, waarvan de schoorsteen lekte. Provisorisch is hier iets aan gedaan door de verhuurder, doch nu sinds zes jaar pas definitief. Intussen is mijn haard zodanig door geroest, dat de reparatie 75,vergt. Des zomers haalde ik de haard altijd weg. Zou ik de schade nog op de ver huurder kunnen verhalen? Aldus K. O. Wij geven u weinig kans, omdat u zult moeten aantonen, dat de lekkende schoorsteen er de oorzaak van was dat uw haard roestte. Daarin slaagt u ons inziens niet. Maar gesteld, dat u er toch in slaagde, dan nog geven wij u weinig kans, omdat de verhuurder kan stellen, dat u de schade had kunnen beperken, door er al veel eerder iets aan te laten doen. Ons inziens kunt u daar weinig tegen in brengen, omdat u elke zomer de haard liet weghalen. Al met al raden wij u aan, de kwestie slechts terloops te berde te brengen en het van de reactie van de huisbaas te laten afhangen, welk voorstel u hem uiteindelijk doet. Het beste is, met een gedeeltelijke vergoeding genoegen te nemen. Huureompensatie. Mevr. H. schrijft: Mijn man was 7 jaar in dienstverband en is per 1 februari j.l. overgegaan naar een andere werkgever. Nu komt hij, volgens deze werkgever niet in aan merking voor huureompensatie omdat hij te kort in dienst is. Hoe lang moet men in dienst zijn om voor compensatie in aanmerking te komen? Dat uw man pas op 1 februari j.l. bij deze werkgever in dienst getreden is, doet niet terzake. Indien er bij de vaststelling van het loon niet reeds rekening is gehouden met de compensatie (en dat kan feite lijk, niet, omdat het bedrag toen nog niet bekend was), is de tegenwoordige werkgever wel degelijk verplicht de compensatie te betalen. Songfestival. 1. Mag een win- naar(es) van het vorige jaar, het jaar daarop weer deelnemen aan het festi val? 2. Mogen beroemde zangers, b.v. Freddy Quinn ook aan bedoeld festival deelnemen Probeert u eens het schaaltje op een laag gaspitje te zetten. Op het bordje doet u wat water, zodat dit zoveel mo gelijk koud blijft. Het buitenste schaal tje zal dan iets uitzetten, zodat u het bord gemakkelijk los kunt krijgen. 1. Ja, dat mag wel, maar hij moet met een geheel nieuw liedje komen. 2. Iedereen mag meedoen, maar werkelijk beroemde grootheden zullen er beslist niet aan meedoen: dat hebt u b.v. wel kunnen lezen in de berichten over Cor- rie Brokken, die vond dat de kans op een débacle, waardoor haar „baan" in de verdrukking zou komen, te groot is. Huishoudelijke hulp buitenland. Tot wie kan ik mij wenden om buiten landse adressen te krijgen voor een be trekking in de huishouding? Aldus A. K. U kunt u hiervoor wenden tot het adviesbureau Oostzijde te Amsterdam of wellicht ook wel tot het gew. ar beidsbureau in uw woonplaats. Verfvlekken. Hoe krijg ik verfvlek- ken uit een manchester broek, aldus J. de B. te S. De vlekken eerst inwrijven met zeep, hierop wat terpentijn of terpentine druppelen. Het weefsel op de vlek dub bel vouwen en goed tussen de vingers heen en weer wrijven. Bewerking her halen tot de vlek verdwenen is. Na spoelen of betten met water. Belastingvraag. H. d. J. vraagt: Mijn 16-jarige dochter is in loondienst en verdient bruto 28,per week. Dit bedrag is dus te laag om loonbelasting in te houden. Wordt dit loon nu als ge zinsinkomsten berekend en krijg ik dus daar een naheffing over of niet? Neen. Loon door minderjarige kinde ren in dienstbetrekking verdiend wordt niet bij het inkomen van de vader ge teld, ook al krijgt deze voor dat kind nog kinderaftrek. Dat valt nu ook weer eens mee, hè? Adelijke titels. G. W. vraagt: Hoe komt een Nederlander aan een adelijke titel en hoe verkreeg in vroeger eeuwen hier te lande iemand het recht zo'n titel te voeren? Een Nederlander verkrijgt het recht om een adelijke titel te voeren door geboorte of door het verlenen van adel dom door de koningin. Adel bestond reeds bij de oude germaanse volken. In de loop der tijden ontwikkelde zich uit het leenstelsel een erfelijke adel, die meer als ambtenarenadel moet worden aangemerkt en die zich in de 10de en 11de eeuw in Europa splitste in een hoge- en lage adel. In de middeleeuwen was het aantal adelijke geslachten in Nederland zeer groot. Sedert de stich ting van het tegenwoordige koninkrijk der Nederlanden hebben zij, die tot de adel behoren (graaf, baron, jonkheer, ridder) geen voorrechten. Vreemde adel dom kon door geen Nederlander wor den aangenomen. Het voeren van een adelijke titel zonder daartoe gerechtigd te zijn, is strafbaar. Tijdsverschil. Wilt u mij vertellen hoe groot het tijdsverschil is tussen Amsterdam en Johannesburg (Zuid- Afrika) vraagt C. C. K. Als bij ons de klok 12 uur wijst is het in Johannesburg 2 uur. Deze plaats is dus 2 uur op onze tijd voor. Klemzittend bordje. Ik heb een emaille bordje dat klem zit in een emaille schaal. Ik heb al diverse dingen geprobeerd, maar tot nu toe geen resul taat! Kunt u mij helpen? aldus M. N, YERSEKB Raadsvergadering. Dinsdagavond kwam de gemeente raad in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Wil lemseri. Afwezig was mej. A. Oom we gens ziekte. De voorz. wenste haar een spoedig en volledig herstel toe. De voor zitter deelde mede dat de verkoop van school Dreef door Ged. Staten was goedgekeurd. Van de zijde der Ned. Herv. Gemeente had de voorz. reeds mondeling akkoord gemaakt over de verkoop van deze school. Besloten wordt van 14 verschillende eigenaren grond over te nemen in de Wilhelmina- straat, de Sandeestraat, de Nieuwe- kerkstraat en de Schotte. Het beheer en onderhoud hiervan is reeds bij de gemeente, daar het hier grond betreft welke deel uitmaakt van de openbare weg. De totale overnamesom bedroeg 6,50. Verder besluit de raad om grond in Polen aan te kopen van Van Hekke en Goeman voor resp. 405,en 4300,De woning Polen 4 van Ever- se wordt aangekocht voor 1750, Polen 25, bewoond door wed. Schouwe- naar voor 1700,terwijl de wonin gen Damstraat 173 en 175 tezamen voor 5550,van de erven Van Oosten worden overgenomen. Besloten wordt aan dhr. Jac. Dagevos 102 m2 grond in de Burenpolder te verkopen voor 2,50 per m2 ten behoeve van de uitbreiding van zijn bedrijf. Besloten wordt om acht woningwetwoningen te laten bouwen onder architect Le Clercq met de heer Bruijnzeel als aannemer. Van het rijk zal om voorschotten voor financiering van de bouw worden gevraagd. Men zal, om het saneringsplan Polen te fi nancieren, trachten een zo groot moge lijk bedrag van het Rijk hiervoor los te krijgen. Bij de rondvraag wijst dhr. Pekaar er op dat het gras aan de Ha- venaijk erg hoog staat. De voorz. zal dit met dhr. Stomp bespreken. Dhr. J. J. de Koeijer maakt de voorz. er op at tent, dat de Boomdijk momenteel één der drukste wegen is, wat wel gebleken is bij de laatstgehouden telling. Om het verkeer over deze dijk te verbeteren, zou het wenselijk zijn om onder langs deze dijk een rijwielpad aan te laten leggen. De voorz. vindt dit een goed idee en zal de mogelijkheid eens onder zoeken. Dhr. Koster informeert of er huur betaald wordt voor gebruik van stallingruimte in de nieuwe brandweer kazerne. De voorz. antwoordt hierop, dat alleen dhr. Stomp van deze stalling gebruik maakt en daar het hier slechts voor zeer korte tijd is, wordt hiervoor niets berekend. Volgens dhr. Koster i& de nummering van de woningen aan de Molenlaan niet juist. De voorz. ant woordt dat dit komt omdat de bebou wing van de Molenlaan ten aanzien van de nummering juist aan de verkeerde kant begonnen is, en men niet wist hoeveel woningen er daar zouden ko men. Dit zou op te lossen zijn door de woningen daar opnieuw te nummeren. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze vergadering. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 Waterproof, schokvrij enz. vanaf f 55.— WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 3—9 juli 1960 Vrijdag 8 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.58 10.19 3.12 3.37 Maandag 11.03 11.31 4.15 4.44 Dinsdag 12.14 5.23 5.56 Woensdag 0.46 1.20 6.32 7.04 Donderdag 1.48 2.18 7.34 8.03 Vrijdag 2.48 3.19 8.31 8.58 Zaterdag 3.47 4.14 9.23 9.47 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1