YERSEKE WBMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE FEUILLETON Het meisje m uit de molenpolder De broedval. Volgens het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek te IJmuiden, worden dagelijks plankton-monsters onderzocht uit de Oosterschelde. Ook dit jaar mag gerekend worden op een ruime produk- tie van oesterlarven, zodat onder nor male omstandigheden wederom een re delijke broedval mag worden tegemoet gezien. De eerste oesterlarven zijn reeds in het water van de Oosterschelde ver schenen. Reeds worden enkele honder den larven per 100 liter water geteld. Deze larven zijn echter overwegend zeer klein van stuk. De watertemperatuur is circa 18 C, hetgeen een matige groei mogelijk maakt. Op korte termijn is nog geen aanslag van oesterbroed te verwachten. Schoolvoetbal. Vorige week zaterdag werden de aan gekondigde voetbalwedstrijden gespeeld tussen de elftallen van de lagere scho len op het sportterrein aan de Marijke- laan. De eerste wedstrijd tussen de o.l. school Prinses Beatrix II en de lagere school Kakeldans I, werd na een span nende partij door de Prinses Beatrix- school gewonnen. Aangezien de her vormde school niet was opgekomen, kon de wedstrijd tussen de Prinses Bea- trixschool I en de herv. school I niet doorgaan. Daarom speelden de beide elftallen van de Prinses Beatrixschool maar tegen elkaar, welke wedstrijd door het 2e elftal werd gewonnen met 20, waardoor zij in het bezit kwamen van de beker van Boekhandel van der Peijl. Het Anjerfonds. Vijftien jaar geleden werd door Z.K. H. Prins Bernhard een fonds gesticht dat zijn naam kreeg, het Prins Bern hard Fonds. Dit fonds stelde zich ten doel hulp en steun te verlenen aan het jeugdwerk in ons land en de ontplooi ing en stimulering van het culturele werk. Een groot aantal verenigingen op dit gebied mocht in de afgelopen jaren hulp ontvangen voor diverse doel einden. Later kreeg elke provincie zijn éigen Anjerfonds. Zo ook Zeeland. Ook in Yerseke kregen enkele jeugdvereni gingen hulp. Voor dit mooie en wel zeer goede doel, houdt men elk jaar een collecte. Dit jaar echter zal die heel anders worden georganiseerd. In de loop van deze week zult U een foto van ons Koninklijk Gezin kunnen ko pen voor ten minste een kwartje. Al wat U meer geeft, is voor het goede doel. Mogen wij U aanraden ook zo'n leuke foto te kopen en dan als het kan iets extra's te geven? Gevonden voorwerpen. Gevonden een kinderjasje op 't sport veld, een speelgoedpop, een kinderporte- monnaie met inhoud en een blauwe zwembroek met badhanddoek. Terug te bekomen ter gemeentesecretarie. Op het politiebureau kan worden afgehaald een aktetas met inhoud, een bruine kinderportemonnaie, een blauwe dames plastic regenjas, een werphengel zon der molen en een bruine rok. Voetbal. Wemeldinge I speelde zaterdag te gen Arnemuiden I in de nederlaagwed strijden. Al direkt na de aftrap bleek dat Arnemuiden de sterkste ploeg had, hetgeen ook spoedig in een doelpunt tot uitdrukking kwam. De gehele wed strijd bleef Arnemuiden het beste van het spel behouden en won dan ook ver diend; eindstand 16. Het tweede elf tal speelde tegen Arnemuiden II. Ook hier bleken de vissersmannen over de beste voetbalcapaciteiten te beschikken en wonnen met 25, Zaterdag a.s. speelt Wemeldinge II tegen het elftal van de P.T.T. Woens dag a.s. speelt Wemeldinge I tegen het militaire elftal uit Woensdrecht en ge zien de vorige wedstrijd belooft dat een spannende strijd te worden. Concert. Zaterdagavond concerteerde O.K.K. onder leiding van de dirigent dhr. A. v. d. Cingel op de muziektent aan de Dorpsstraat. De belangstelling voor dit concert was maar matig. Uitstapje. De reisvereniging van de buurt Bier- weg maakte woensdag begunstigd door het mooie zomerweer een reis naar Rotterdam, Amsterdam en 't Gooi. Te vens werd de bierbrouwerij „Heinekens" bezichtigd. In de kleine uurtjes keerde het gezelschap huiswaarts. Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de School voor Schipperskinderen alhier is benoemd mej. H. van Donk te Goes. Gecompliceerde botsing. Zaterdagavond, te omstreeks 6 uur had op de Rijksweg te Kruiningen een gecompliceerde botsing plaats tussen twee personenauto's en een motorrij wiel. De bestuurder van het motor rijwiel, de 40-jarige M. L. uit Kruinin gen, de 52-jarige loondorser W. J. R. uit Hansweert, bestuurder van een der auto's en de ongeveer 54-jarige schoon zuster van de bestuurder, mevr. de wed. R.-G., eveneens uit Hansweert, werden zeer ernstig gewond en moesten worden overgebracht naar een der ziekenhuizen in Goes. Ook het 14-jarige dochtertje van de bestuurder liep vrij ernstige verwondingen op en moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. De beide andere inzittenden uit deze auto, de echtgenote van de bestuurder en haar 12-jarig dochtertje werden licht gewond en konden naar huis worden vervoerd. De beide inzittenden uit de andere auto, dhr. en mevr. I. F. uit Antwerpen, konden, na behandeld te zijn, het ziekenhuis weer verlaten. Van de voertuigen werd de Hansweertse auto zo goed als vernietigd. De Belgi sche auto en het motorrijwiel werden zeer zwaar beschadigd. De botsing is waarschijnlijk ontstaan doordat de Bel gische auto, die uit de richting Yerseke over de Zanddijk kwam gereden, geen voorrang heeft verleen*! aan de uit. de richting Bergen op Zoom komende Hansweertse auto. Vrijwel gelijktijdig moet de Kruiningse motorrijder uit de richting Goes zijn gekomen. Hoewel hij nog getracht heeft de op elkaar ge reden auto's te ontwijken, is hem dit niet meer gelukt. Benoeming. Het bestuur van het Landbouwschap benoemde dhr. P. H. A. Polderman al hier als lid van de Gezondheidscommis sie voor Dieren. .Ian9it Ronde van Kruiningen. Op 2 juli a.s. zal alhier weer de „Ronde van Kruiningen" worden ver reden. De vereniging „Rentoc", die ook dit jaar weer de koers organiseert, is reeds druk doende contracten af te sluiten. Reeds een groot aantal profs en onafhankelijken hebben hun contract getekend. Onder hen bevinden zich Arie van Wetten, Henk van Bastelaar, Werner Swaneveld, Piet van Steenvoor den, Joop Capteijn, Leo van der Pluijm, Jan Rol, Joop van der Putten, Ab van Egmond, Huub Zilverberg en vele an deren. Opvallend is dat van de Zeeuw se profs nog maar alleen Jan Westdorp uit 's-Heerenhoek werd gecontracteerd. Aangenomen mag worden, dat echter ook Bram van Sluis uit Vlissingen, Jaap Huisson uit Heinkenszand en Piet Rentmeester uit Yerseke hun suppor ters niet zullen teleurstellen. Zij zijn immers slechts zelden in de gelegen heid om in Zeeland aan de start te ver schijnen, zodat verwacht mag worden, dat zij te Kruiningen present zullen zijn om in hun eigen provincie te to nen wat zij waard zijn. De postduiven. Door de P.V. „De Vrijheidsduif" al hier werd met 14 duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanuit St. Vincent, afstand 957 km. De duiven werden vrij dagmiddag om 1.30 uur gelost en de eerste arriveerde zaterdagavond om 6.02.32 uur en had een snelheid be haald van 720.01 m per minuut. De uitslag was: 1 J. J. Oele; 2 en 4 Steen- poorte-Buijze; 3 A. I. Neve. Aan de vlucht vanuit St. Denis, af stand 305 km, werd met 53 duiven deel genomen. Deze werden gelost om 6.15 uur en de eerste arriveerde om 11.57.41 uur; snelheid 902.41 m. per minuut. De uitslag was hier: 1, 9, 10, 12 en 13 K. Tjarks; 2, 7 en 8 Steenpoorte-Buijze; 3, 6 en 11 J. van Iwaarden; 4 A. I. Neve; 5 A. Boone. Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Goes slaagden Ko Jille en Ria Minnaar, beiden leerlingen van de School met de Bijbel alhier. Recreatiegebied in gebruik. Deze week hebben B. en W. van Kruiningen aan Staatsbosbeheer ver gunning verleend tot hgf in gebruik nemen van het recreatiegebied „De In- kel" te Kruiningen. Dit formele besluit, dat noodzakelijk was ingevolge de kampeerverordening, betekent dus de slotfase in de lange reeks van werk zaamheden, die de hopeloze woestenij, die daar tussen Kruiningen en Waarde was echtergebleven na de ramp in 1953, hebben gemaakt tot een ideaal oord voor toeristen, die al kamperende in de eerste plaats rust zoeken. Het is dus thans mogelijk te kamperen op een voorlopig beperkt terrein, gelegen om de kampeerboerderij, waar de nodige wasgelegenheid en toiletten zijn aan gebracht. De bedoeling is in de toe komst het gehele gebied rond de kre ken voor camping aan te wijzen. Het gehele terrein is ingeplant en toegan kelijk voor het publiek. Raad komt bijeen. Op dinsdag 28 juni a.s. komt de ge meenteraad bijeen. Behalve een stevige slotwijziging van de begroting 1959, omvat de agenda een voorstel om aan mej. L. H. de Bert eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de o.l. school te Hansweert en om aan deze scijool te benoemen mej. M. E. Diele- man te Hontenisse. Vergadering N.C.V.B. Voor de afdeling Kruiningen van de N.C.V.B., die vergaderde onder leiding van mevrouw C. Koolstra-Steketee, sprak dhr. W. R. Scheuing uit Vught, over „De Bijbel wereldboek", een le zing waarin het werk van het Ned. Bijbelgenootschap werd uiteengezet. Van 1923 september a.s. zal de reizende auto van het genootschap met een bij belcollectie deze gemeente bezoeken. Geslaagd. Mej. P. M. de Jonge, leidster aan de kleuterschool alhier, slaagde dezer da gen voor het examen hoofdleidster. Benoeming. Dhr. I. Stel, hoofd van de Uloschool alhier, is benoemd als hoofd van de Van Dusseldorpschool te Goes. Dhr. Stel is sinds 1953 aan de Kruiningse school verbonden. Tevens was hij tot vorig jaar hoofd van de openbare la gere school. Onder leiding van dhr. Stel kwam de Ulo tot grote bloej. Opbrengst collecte. De collecte voor de A.y.O. heeft al hier opgebracht 173,60.' Reis ouden van dagen. De bejaarden van Kruiningen maak ten donderdag j.l. een uitstapje naar Schouwen. Het isia ook ditmaal weer een buitengewoon geslaagde reis ge worden, dank zij de 51 autobezitters, die zich hiervoor beschikbaar stelden. Een aardige verrassing was de trak tatie op palingbrood in Zierikzee, aan geboden door een ingezetene der ge meente, de firma C. Meijer. Des avonds bracht burgemeester Schipper dank aan de velen, die door hun medewer king en steun deze reis mogelijk heb ben gemaakt. Korfbal. Zaterdag speelde Zeelandia I een thuiswedstrijd tegen Volharding I uit Yerseke. Ondanks de 52 overwinning was het eep spannende wedstrijd met wisselende kansen. "Na ongeveer 15 mi nuten spelen opende Oostdijk de score. Volharding liet zich echter niet ont moedigen en maakte gelijk, waarna het zelfs een 21 voorsprong verkreeg. Na rust maakte Westdorp er 22 van en 10 minuten later schoot Moens Zeelan dia naar een 32 voorsprong, waarna Boudeling de stand opvoerde tot 42. Even voor tijd scoorde Oostdijk op nieuw. En zo kwam het einde met een wat geflatteerde 52 zege voor Zeelan dia. De stand is thans: Tjoba 815; Zeelandia 9—15; Luctor 9—15; Vitesse 88 Volharding 98; De Poel 97; W.K.V. 8—4; Togo 6—0; Scampolo 6—0. Zeelandia II deed het minder goed, want het verloor met 51 van Vios uit Krabbendijke. Hier is de stand aan de kop: Luctor II 8—14; Vios II 6—10; Zeelandia II 710. De aspiranten wonnen met 60 van de Vitesse aspiranten. A.s. zaterdag gaan Zeelandia I en de aspiranten op bezoek naar De Poel. Beide twaalftallen kunnen de punten mee naar huis nemen. Zeelandia II gaat op bezoek bij Blauw-Wit en kan daar misschien een kleine overwinning be halen. Gymnastiekvereniging opgericht. Hansweert heeft weer eens een voor uitgang geboekt. Het heeft thans een gymnastiekvereniging, welke de naam van „Sportlust" gekregen heeft. Voor de oprichtingsvergadering waren 40 convocaties uitgegaan, doch slechts 19 personen waren aanwezig. De bestuurs verkiezing leverde als resultaat, dat dhr. J. Boon, hoofd der o.l. school, de voorzittershamer zal hanteren, dhr. Kuyper kreeg de funktie van secretarie toebedeeld, terwijl dhr. Potter de finan ciën voor zijn rekening zal nemen. Als bestuursleden werden de dames mevr. Bermans en mevr. Koole gekozen. De statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld. Men zal de eerste week in juli beginnen en als oefenplaats is de gymnastiekzaal van de o.l. school gekozen. De dinsdagavond zal bestemd worden voor de aspirant-, junior- en senior-herenleden, terwijl de donderdag avond dezelfde groepen voor dames be schikbaar zal zijn. Als leraars en le rares zijn dhr. en mevr. Potter en dhr. J. Boon benoemd. Veel succes, „Sport lust" Houtdiefstal. Op de kunstmestfabriek te Vlake werden enige planken vermist. De rijks politie van Hansweert werd hiervan in kennis gesteld, die daarna een onder zoek begon. Een werknemer, V. uit Ka- pelle, bekende tijdens het verhoor door de politie, dat hij 's avonds de bewuste planken met een auto vervoerd had. De politie maakte daarna proces-verbaal °P- nBb gfqoc Voetbal. Vorige week werd een voetbalwed strijd gespeeld op 't gemeentelijk sport terrein tussen Rilland I en onderoffi cieren ter plaatse, ten bate van de stichting „Hulp aan landgenoten in In donesië". De ruststand was 20 ten gunste van de militairen. Het einde kwam met gelijke cijfers, n.l. 22. De netto opbrengst bedroeg 52,96. Raadsvergadering. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. C. W. Jobse. Een verzoek van de afd. Rilland-Bath van de Kon. Ned. Mid denstandsvereniging om de vakantie regeling voor de winkeliers te wijzigen, werd met alg. st. aangenomen. Dit be tekent, dat de vakantie een maand eer der zal ingaan. De datum van 15 juni wordt in 't vervolg 15 mei. Genoemde Middenstandsvereniging had tevens ver zocht om in 't vervolg de halve dag sluiting te laten vervallen in die weken, waarin een chr. feestdag valt. Dit ver zoek werd met alg. stemmen afgewe zen, zodat voortaan elke dinsdagmiddag de winkels gesloten dienen te zijn. Uit een mededeling van de Kamer van Koophandel bleek dat het thans moge lijk is, om de slagerijen in deze ge meente ook in de vakantieregeling te laten vallen. Een voorstel van B. en W. om deze zaken in de vakantierege ling te betrekken werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór: wethouder Frangoys (C.H.) en de beide P.v.d.A.- afgevaardigden Walraven en Branden burg. Tegen: R. Rijk (K.V.P.), M. Moerman (SiG.P.), Beurkens (C.H.) en wethouder Stevens (Vrije lijst). Een voorstel om aan het Waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland te Goes, een perceeltje grond te Bath te verkopen en om het beheer en onder houd van het havenplateau te Bath aan genoemd Waterschap over te dragen, werd met alg. st. aangenomen. De prijs van het perceëltje grond bedraagt 14,50. De gemeente zal aan het Wa terschap 1786,bijdragen, zijnde de kosten van het slopen van de beschoei ing etc. en het verrichten van grond werk. Een voorstel om voor het ge- meentepersoneel een spaarregeling vast te stellen werd met alg. st. aanvaard. Besloten werd om voor het verzenden van dienststukken een frankeermachine aan te schaffen. De prijs bedraagt 877,50, hetgeen een belangrijk voor deel zal opleveren, ten opzichte van het bedrag, dat de P.T.T. thans berekent. B. en W. stellen voor om de hoek Val- ckenissewegHoofdweg tot voorrangs kruising te verklaren, omdat straks als de slagerij van Poleij is voltooid, de hoek zeer onoverzichtelijk wordt. Alle verkeer vanaf de Rijksweg zal voor rang moeten verlenen aan het verkeer op de Hoofdweg. Dit zal kenbaar ge maakt worden door het aanbrengen van een stopstreep en stopbord. Alzo werd met alg. st. besloten. De vergoe dingen alsmede de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven van de bijzondere scholen over 1959 werden vastgesteld. Voor het houden van ver keerstelling op de Hoofdweg werd 700,gevoteerd. Een voorstel om het raadsbesluit d.d. 8 februari j.l., waarbij het aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank werd aan gevraagd te verhogen tot 7, werd ge wijzigd in 6. Een voorstel tot het aan gaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, groot 176.000,4 y2 per jaar, zulks voor financiering van de stichtingskos- 'teh Van de nieüwe Ned. Herv. kleuter school, werd met alg. st. aangenomen. De 3e wijziging kapitaaldienst 1960 en de 2e wijziging gewone dienst voor het dienstjaar 1960 werden vastgesteld. In de rondvraag vroeg dhr. J. Walraven (P.v.d.A.) of het niet mogelijk is, om een rustbank te plaatsen aan de zeedijk t.e Bath, voor de bejaarden, B. en W, zullen hier aandacht aan besteden. Vergadering Plattelandsvrouwen. Vrijdagavond vergaderden de leden van de afd. Rilland-Bath van de Ned, Bond van Plattelandsvrouwen, onder leiding van de presidente mevr. Kake- beeke-Inckel. In deze vergadering was aanwezig dhr. P. Klein Schmidt uit Bergen op Zoom, die een causerie hield over het onderwerp „Bloemen en tui nen", die door de vele aanwezige da mes met aandacht werd beluisterd. De presidente dankte spr. namens de leden hartelijk voor zijn leerzame causerie. De postduiven vlogen. De postduivenhoudersvereniging hield een wedvlucht uit Pont St. Maxence. Uitslag: 1, 2 en 3 M. Sentse; 4 S. J, Prevo; 5 en 6 J. B. Polderman; 7 A, van Overmaire; 8 F. D. Hillebrand. Eveneens werd een vlucht gehouden vanuit Chateauroux. Uitslag: 1 A. van Overmaire; 2 C. de Meester; 3 S. J. Prevo; 4 F. D. Hillebrand; 5 M. Sentse, Aanrijding. Maandagavond werd de 14-jarige M v. D. uit Rilland, die per fiets van dt Veste op de Hoofdweg wou draaien, door een luxe auto, bestuurd door K, J. v. V. uit Wemeldinge, aangereden. Hoewel de bestuurder krachtig remde, kon hij een aanrijding niet voorkomen, De jongen bekwam een gebroken been en een hersenschudding. Dr. Kamps verleende de eerste hulp en liet de pa tient per ziekenauto naar het Alg. Bur ger Gasthuis te Bergen op Zoom ver voeren. De fiets werd flink beschadigd; de auto slechts licht. Publieke verkoping. Woensdag werd in het café ,,'t Wa- pen van Rilland" door notaris J. J. van Dijke te Kruiningen een woonhuis met schuur en recht van erfpacht op de grond, aan de Tweede weg alhier, en ten verzoeke van S. A. Stevense, ge veild. Hoogste inschrijver was A. in de Weij Hz. te Rilland voor 3500,Er werd niet meer geboden. Het perceel bleef onverkocht. Rijtoer ouden van dagen. De jaarlijkse reis van de ouden van dagen is dit jaar bepaald op 7 juli. De reis gaat deze keer naar België, waar o.a. een bezoek gebracht zal worden aan Brussel. Autobotsing. Zondagavond had er bij de overweg Van den Broeke op de Rijksweg een autobotsing plaats. Een Belgische auto remde plotseling omdat het sein werd gegeven dat de spoorbomen zouden slui ten. De vlak achter hem rijdende J. L. uit Den Haag kon niet tijdig meer stop pen en reed tegen zijn voorganger. Bei de auto's werden beschadigd. De Ha genaar moest zich met enkele verwon dingen onder doktersbehandeling stel len. Schoolreis. De lagere school uit de Wilhelmina- straat maakte met de schooltrein zijn jaarlijkse reis. Ditmaal was het een reis naar het zuiden van Limburg. In Val kenburg werden o.a. de grotten be zocht, maar niet allen durfden daarin. Ook de Cauberg werd beklommen. Met dezelfde trein maakten ook de leerlin gen van de Ulo een reis naar deze om geving. Excursies N.F.O. De fruittelers hielden een excursie in de omgeving. Een bezoek werd ge bracht aan het fruitbedrijf van dhr. W. Weststrate, waar in tegenstelling met andere bedrijven, weinig nachtvorst» schade te zien is. Dit is dan ook een van de weinige bedrijven waar de bo men „vol" hangen. Verder zal er in juli een reis georganiseerd worden naar België (Vilvoorde). Op een zaterdag middag hoopt men in Tholen ook nog een kijkje te gaan nemen. Vrouwenbond. De N.C.V.B. afd. Krabbendijke hield voor de laatste keer in dit seizoen haar vergadering. Als spreker was deze keer uitgenodigd Ds. Korevaar uit Rotter dam. Deze behandelde op vlotte en leerzame wijze het onderwerp „Zonder beroep of taak van God?" Geslaagd. Aan het Goese Lyceum slaagde in de afdeling middelbare meisjesschool onze dorpsgenote mej. P, W. Wouterse. -ff. j Zuidhollandse roman door HENK VAN HEESWIJK 42) Het was een koel vormelijk epistel geweest, want hij gevoelde een onver klaarbare afkeer van de Beldam en zijn bewoners en hij was blij, dat Heieen nu voor goed van de Bullebak vandaan was. Ook het personeel was niet achter gebleven. „Ja, chef", had Spierenburg, een van z'n intiemste collega's enkele dagen voor zijn huwelijk gezegd, „ja, chef, we hebben het niet zo gauw voor elkaar kunnen krijgen, maar dat is je eigen schuld. Je had ons in elk geval toch wel een maand van te voren kunnen waarschuwen, dat je van plan was je vrijheid te vegliezen nee, laat me uitspreken, alle respect voor de andere sexe, maar ik blijf liever maar vrij gezel, dan ben ik zeker van m'n vrij heid. Doch ik bedoel maar, dan had den we 't spul voor je trouwen nog voor elkaar gehad. Evenwel, als je terugkomt van je huwelijksreis zo noemen ze dat, niet? ...maar ik zou temet m'n mond voorbijpraten. Basta. Je zult wel zien, dat je collega's ook nog wel wat voor hun nieuwe chef en z'n vrouw over hebben". Doch het cadeau kwam desondanks mooi op tijd. Toen Ee van Ihet ge meentehuis terugkwamen, stond het ge schenk van het personeel reeds bij de andere in de woning aan de Voorstraat: een prachtige staande schemerlamp. Het had een plaatsje gekregen in de hoek van de voorkamer van het huisje bij de drukkerij. En dat was nog niet alles geweest Want op de 30e april, toen de bel in de „Phoenix" om 12 uur het einde van de werktijd inluidde, enkele uren eerder in verband met de verjaardag van de koningin, sloot Knoop voor de laatste maal sedert 39 jaren de deur in zijn kantoortje af. Toen gingen de zetters en drukkers niet naar huis, maar bleven in de druk kerij, die met guirlandes en bloemen versierd was. Boven de deur der druk kerij en ook boven die van het woon huis was een soort van erepoort geïm proviseerd met een groot „welkom" in het midden. Knoop en z'n vrouw liepen nog eens door de drukkerij, waar ze zoveel jaren hun brood verdiend had den. Ook de woning was versierd. Weemoedig dacht de oude man aan de gelukkige jaren, die hij en z'n vrouw hier hadden doorgebracht. Nu was zijn tijd gekomen: de tijd om plaats te ma ken voor een jongere leider. Thans brak voor hem een periode van rust aan en zou een ander zijn plaats innemen. Hij had z'n rust werkelijk verdiend. Negen en dertig jaren was een lange tijd. Maai liever was hij nog een poosje aanihet werk gebleven. In z'n vak, dat hij zo li® had. Nu ja, af en toe zou hij nog \fel eens eerC kijkje komen ne men in de „Phoenix". Geschreeuw en gtfr^ep van „daar ko men ze!" hadden hem uit z'n overpein zing doen opschrikken en zo vlug z'n stramme benen het hem veroorloofden, was hij naar voren gelopen. Met ge juich hadden de gezellen en hun ge pensioneerde chef het paar in hun auto verwelkomd. Toespraken werden er ge houden, er werd gedronken en gegeten, er waren handen gedrukt en toen was ieder zijns weegs gegaan. Knoop en z'n vrouw naar hun nieuwe woning in de stad, de gezellen naar hun huizen en de nieuwe chef met z'n jónge vrouw naar de fraai versierde woning. En de volgende dag was gewoom het werk begonnen, met dit verschil,'-dat Hugo Kastelein de plaats van K^oop had ingenomen. Een nieuwe kapitein stond nu op het schip. Men was fpoeSig aan elkaar en aan de nieuwe situatie glwend. Het leven ging op de drukkerij z'n gewone gang en geen wanklank verstoorde het geluk van het jonge paar, totdat.?. Op een heerlijke zomeravond in juni zat Heieen met een handwerkje op de bank voor het huis te genieten van het heerlijke weer. Hugo was nog bezig met wat schrijfwerk, want er was een groot aantal nieuwe orders binnengekomen. Heieen had hetri juist een kopje koffie boven gebracht en gevraagd, of hij nog niet ophield met zijn werk, maar in weerwil van het verlokkende weer, wist hij aan de bekoring weerstand te bie den; z'n plicht ging hem boven alles. Maar hij beloofde zo spoedig mogelijk beneden te komen. En nu zat ze nog alleen op de helder witte bank een huwelijksgeschenk van Knoop en z'n vrouw en haakte zonder op haar werk te letten, want ze keek over de smalle dijk naar de over kant van de veensloot, waar in het mulle zand twee kinderen met de hof hond stoeiden, een grote lobbes van een fiond, die met zich liet sollen. Een en- kgle maal liep er een boereknecht of éfen paar meiden voorbij, die naar ge- jpoonte haar groetten, wat met een hartelijk knikje beantwoord werd. In de lindebomen langs het dijkje twetter- den en sjilpten de vogels en ver weg klonk het geratel van een voortsnellen de trein. Daar kwam iemand op de fiets aan en reed de dijk af, het erf op tot vlak bij de bank, waar Heieen zat. Ze sprong overeind. „Geertje! Wat leuk zeg, dat je me eens komt opzoeken". Ze groetten elkaar op hartelijke wijze. Het meisje zette de fiets tegen de muur en kwam bij haar vroegere vrien din zitten. „Ik ben blij", zei ze, terwijl ze met een zakdoekje het warme gelaat af veegde, „dat je 't leuk vindt, dat ik eens kom, want eerlijk gezegd, durfde ik eerst niet". „Ben je... waarom niet?" „Zie je, je bent zo heel anders ge worden hè. Je bent nu mevrouw". Naïef keek ze Heieen aan. „Maar", vroeg de vrouw verbaasd, „waarom ben ik dan anders geworden? Hoe bedoel je dat?" „Ja", antwoordde Geertje, een beetje verlegen, „zie je, je was eerst een boe- rendienstbode, hè, op een boerderij, maar je bent nu, ja, de vrouw van een meesterknecht van de drukkerij met een mooi huisje". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1960 | | pagina 2