NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: Ijoiulwill dï^lSw 'ÜIUBCBN Dam pO bevrijd! Vervallenverklaring van huurverhoging 26STE JAARGANG No. 3 18 JUNI 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKB e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Wie volharden zal tot het einde, die zal zalig worden. Matth. 24 13. Er is altijd iets aantrekkelijks in een nieuw aangebonden strijd. Met geest drift wordt er dikwijls begonnen, zeker als elk strijder zeker is van de overwin ning, nog eer hij begint. Dat aantrekke lijke en die geestdrift maken 'tdan ge makkelijk, blakende van ijver uit te ju belen: Met mijn God loop ik door een bende, met mijn God spring ik over een muur. Met andere woorden: als Hij, de Machtige mij terzijde staat, dan is er immers geen nederlaag denkbaar. Dan overwin ik alle moeilijkheden, elke te genstand! Maar als de overwinning zich nu eens laat wachten, en de moeilijkheden meerder worden? Als het hart, door Gods genade meer ontdekt aan zichzelf, moet zuchten: „Hoe ik dieper poog te delven, hoe ik meer bederf ontmoet!" Als, naarmate de jaren over ons heen gaan, het hart dezelfde tegenstand, de zelfde eenzaamheid, hetzelfde vooroor deel ontmoet? Zie, dan is het voor ons zwakke mensenkinderen wel eens heel moeilijk met de zelfde ijver, met ongebroken moed voort te gaan. Dan is er wel eens geneigdheid om de strijd op te geven. Dan verstomt het zegelied der eerste liefde en wordt alleen de ver zuchting gehoord in onze ziel: „Het is genoeg, Here!" De Here belooft echter de kroon des levens aan hen, die vol houden, ten einde toe (Uit een dagboek) De gewijzigde huurwet bevat bepalin gen waardoor kan worden voorkomen, dat huurders van woningen, die ernstige gebreken vertonen of die door de ver huurder niet voldoende worden onder houden de 20 huurverhoging zouden moeten betalen. Deze bepalingen zijn alleen van toe passing op woningen, die gebreken ver tonen, die de bewoonbaarheid ernstig schaden of die tengevolge van verwaar lozing welke aan de verhuurder te wij ten is, niet voldoen aan de eisen die redelijkerwijze kunnen worden gesteld. Een verzoek om huurverlaging moet betrekking hebben op een vóór 5 mei 1945 tot stand gekomen woning, waar van de huurprijs naar gelang van de gemeenteklasse méér bedraagt dan 9 gulden in de le klasse gemeente, tot 5 gulden in de 5e klasse gemeente. Verlaging van de huurprijs is alleen mogelijk in die gevallen waarin aan de huurder de huurverhoging van 20 ten volle in rekening wordt gebracht. Indien partijen dus op grond van ge breken van de woning reeds een lagere huurprijs zijn overeengekomen, zullen verzoeken om huurverlaging niet in be handeling worden genomen. Het ver zoek om huurverlaging moet betrekking hebben op een woning, zodat bedrijfs panden, waartoe ook winkelwoningen gerekend worden, niet voor vervallen verklaring van de 20 huurverhoging in aanmerking kunnen komen. Zolang de huurder het besluit betref fende de huurverlaging niet heeft ont vangen van de huuradviescommissie, moet hij voortgaan met het betalen van de volle huurprijs. Voor de beoordeling van de vraag of een woning gebreken vertoont, die de bewoonbaarheid ernstig schaden, wordt nagegaan of: a. de woning slechts via één gevel licht ontvangt, dit kan dus het geval zijn bij rug aan rug woningen en voor- en achterwoningen; b. een watertappunt binnen de woning ontbreekt, hoewel een aansluiting op het waterleidingnet zonder bijzondere kosten mogelijk is; c. een w.c. binnen de woning ontbreekt, hoewel aansluiting op het riolerings- net zonder bijzondere kosten mogelijk is; d. de w.c. geen voldoende ontluchting naar buiten heeft of alleen recht streeks uit een woon- of slaapvertrek of keuken toegankelijk is; e. een behoorlijk gelegen en ingerichte gelegenheid tot het bereiden van maaltijden binnen de woning ont breekt; f. of een slaapkamer, die niet als woon kamer wordt gebruikt, 'n rechtstreek se verbinding heeft met de open lucht en een dak bezit dat aan de eisen van de moderne tgd voldoet; g. een installatie voor een goede kunst verlichting ontbreekt; h. aansluiting op het elektriciteitsnet ontbreekt, hoewel deze aansluiting zonder bijzondere kosten mogelijk is; i. een constructie tegen optrekkend vocht ontbreekt, b.v. een trasraam; 3- de buitenmuren van de woning be staan uit halfsteensmetselwerk of daarmede gelijk te stellen construc ties. Verzoekschrift, Een verzoek tot vervallenverklaring van de huurverhoging moet de huurder op de volgende manier indienen: Hij dient een verzoek in tweevoud in, bij de huuradviescommissie in zijn res sort Sommige huuradviescommissies zullen hiervoor formulieren beschikbaar stellen. Hij dient in dat verzoekschrift duidelijk tot uitdrukking te brengen op grond van welk(e) gebrek (en) hg om vervallenverklaring van de huurverho ging verzoekt. Hij moet aan het secre tariaat van de huuradviescommissie een bedrag van 2,50 betalen of overmaken. Zolang de verzoeker dit niet heeft be taald, kan zijn verzoek niet in behande ling worden genomen. Terwijl nu de huurder het resultaat van zijn verzoek afwacht, moet hij de volle verschuldigde huurprijs betalen. Omdat de verhuurder van de woning gelegenheid wordt gegeven tot verweer kan een beslissing op het verzoek pas na een maand afkomen. Wordt op het verzoek gunstig beschikt, dan verneemt de huurder op welke datum de toege stane huurverlaging ingaat. Verweerschrift. Een verhuurder krijgt een der beide exemplaren van het verzoekschrift toe gezonden door de huuradviescommissie, en hij heeft het recht binnen een maand na de dag van verzending van dat exem plaar een verweerschrift bij de huur adviescommissie in te dienen. Doet hij dat niet, of niet tijdig, of bevat het ver weerschrift geen voldoende motivering, dan wordt het verzoek van de huurder zonder nader onderzoek toegestaan. Dient de verhuurder wel tijdig een gemotiveerd verzoekschrift in, dan wordt een nader onderzoek ingesteld. De verhuurder mag bij dit onderzoek tegenwoordig zijn en kan hg zgn ver weerschrift nader toelichten. Daarna wordt zo spoedig mogelijk een gemoti veerde beslissing genomen op de door de verzoeker aangevoerde gronden, waarbij uiteraard ook rekening gehou den wordt met het verweerschrift van de verhuurder. Op verzoek van de verhuurder kan de huurverlaging ongedaan worden ge maakt, zodra hij de gebreken, die aan leiding zijn geweest tot de huurverla ging, heeft hersteld. Ook dit verzoek moet door de verhuurder in tweevoud bij de huuradviescommissie worden in gediend, ook hij moet daarvoor 2,50 betalen aan de huuradviescommissie. Het is nu de huurder, die een der beide exemplaren van het verzoek ontvangt en ook hij kan zich weer binnen een maand met een schriftelijk verweer tot de huuradviescommissie wenden. Komt dit verweerschrift te laat of bevat het geen steekhoudende argumenten, dan wordt aan de verlangens van de huur der zonder meer voorbijgegaan. Uit de beslissing van de huuradvies commissie blijkt ook dan van wanneer af de huurverhoging ingaat. In het al gemeen kan worden gezegd, dat de huurverhoging niet eerder zal ingaan dan op de datum waarop de huurad viescommissie het onderzoek van de verhuurder heeft ontvangen. (Nadruk verboden) eerste jongen had verkering met het meisje. Verder doet hij aan dit stuk niet mee. De tweede jongen zei, dat het meisje een afgelikte boterham was. De tweede jongen zei dit tegen de derde jongen. En de derde jongen is de ver dachte met de malle broek. Tot zover hebben wij het vrij duidelijk verteld, menen wij in alle bescheiden heid te mogen opmerken. Nu geviel het echter, dat op een avond de tweede jongen, die geen verkering had, werd aangetroffen terwijl hij op een muurtje zat. Naast hem op het muurtje bleek het meisje te zitten waarmee de eerste jongen verkering had, en waarvan de tweede jongen tegen de derde jongen had verklaard dat zij een boterham was. U ziet dat het nu moeilijk wordt de gang van zaken zuiver in het oog te houden. Maar omwille van de waarheid, mogen wij hier geen vereenvoudigingen aanbrengen. Terwijl de tweede jongen met het meisje, waarvan hij had gezegd dat zij geen vers brood was, op hetmuurtje zat, passeerde de derde jongen,, die de ver dachte was met de menie-benen. En nu riep de verdachte dat het niet aanging dat de tweede jongen, die geen verke ring had met het meisje, op het muurtje ging zitten met de beminde van de eer ste jongen, terwijl hij kort tevoren nog had verklaard tegen de passerende derde jongen, dat zij een onsmakelijk sneetje van een bakkersprodukt was. De tweede jongen achtte hierdoor de eer aangetast van een vrouwspersoon, die op dat ogenblik onder zijn hoede op het muurtje vertoefde, al had hij er dan geen verkering mee. Hij liep op de derde jongen de verdachte toe en daagde hem uit tot een duel. Zo zijn die knapen aan het vechten gegaan en even late»- kwam de tweede jongen bij de dokter met een neus, die dwars tegen zijn gezicht scheen geplakt, in plaats van fier recht uit te steken. Het neusbeentje was gebroken. En deze mishandeling bracht de derde knaap voor de balie. „Ik moest wel", zei hij ferm, „want de hele buurt zou me hebben uitge lachen als ik die uitdaging niet had aangenomen". Het kind was doodsbe nauwd zich belachelijk te maken. Waar uit blijkt dat hij helemaal niet in de gaten had, hoe belachelijk hij zelf eigen lijk was. En dat is het leerzame van deze geschiedenis rondom de aange klede boterham. „Maar volgens de inlichtingen sta je bekend als een vervelend jochie", zei de rechter. „Je verdoet je tijd met dansplaatjes draaien en cafébezoek. Voor iemand die in z'n leven nog nooit iets gepresteerd heeft komt het niet te pas, zo de vrije tijd te besteden". „Het is per slot van rekening een aframmeling op verzoek", zei de offi cier, die daarom zijn eis beperkte tot tien gulden boet. Het bleef een tientje en opgelucht hipte het melkmuiltje de deur uit. WILLY H. HEITLING. (Nadruk verboden) OVERBEMESTING OP AARDAPPELEN Nu de aardappelen reeds vroeg en goed op het veld staan (wat hebben we toch een mooi voorjaar) nu kan er weieens flink aanspraak worden ge daan op de kali-reserve van de grond. Als die niet toereikend is, dan komen de gebreksverschijnselen, die zich eerst onzichtbaar uiten in verminderde groei maar die u uiteindelijk toch merkt in te lage opbrengst, veel „blauw" in de knollen, enz. En dat is maar schadelijk. Een overbemesting met patentkali is in een droog jaar wel aan te raden, omdat er dan gemakkelijk kalk en mag nesium voor de plant terbeschikking staat, maar al heel gauw te weinig kali. Op percelfen waar men kaligebrek ver wacht (bij droog weer is dit al gauw het geval, en het is hier en daar droog) dan is een overbemesting met bijv. 200 tot 300 kg patentkali per ha zeker aan te bevelen. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief HET DUEL OM DE BOTERHAM Deze verdachte was achttien jaar en nog op de ULO. Hij droeg om zijn benen van die nauwe broekspijpjes, die een man op een merel doen lijken, en daar onder waren rode sokjes zichtbaar, als of hij per abuis in een plas menie was gestapt. In de wachtkamer had hg de wachtenden verontrust door het maken van schokkende bewegingen zodat men meende dat hier iemand zat, die een mankement aan zijn zenuwstelsel had. Het bleek echter dat deze golvende be wegingen behoorden bg een liedje dat hij zat te neuriën. Deze knaap stond terecht omdat hg geduelleerd heeft. Het is een tamelijk verwarde geschiedenis, waarin drie jon gens en één meisje een rol spelen. De Damregels. Een abonnee zou gaar ne de officiële damspelregels leren, zoals men ze in een damclub behoort te spelen, aldus J. C. V. Hiervoor zijn volledige leerboekjes verkrggbaar in de boekhandel. Heeft de boekhandelaar ter plaatse deze boekjes niet in zijn bezit, dan kan hij ze voor u bestellen bij een uitgever. Publikatie in deze kolommen zou te veel plaatsruimte innemen Een plaatselijke damclub kan u ook inlichten. Scheepstimmerman. B. D. vraagt waar hij inlichtingen kan krijgen over opleiding tot scheepstimmerman op de grote vaart. Wij raden hem aan het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen te 's-Gravenhage, inlichtingen te vragen. Hij zal dan o.m. krijgen toegezonden de geïllustreerde brochures „Laat hem een vak leren" bij het technisch onderwijs. Is hmircompensatie verplicht Mgn werkgever heeft mij laten weten, dat ik geen recht heb op de 2e huur- compensatie, omdat mijn salaris boven de 12.000 per jaar bedraagt. Is dit juist? Vraagt J. J. Inderdaad; uw werkgever heeft ge- lgk. Hij is het niet verplicht, maar hij mag de compensatie wel geven. Het beste is dat u een en ander eens rustig met hem bespreekt. Zwarte luis. Hoe moet ik handelen en wat moet ik gebruiken om te voor komen dat de grote bonen totaal weer mislukken door de zwarte luis? vraagt L. E. te Z. Voorkomen kan door vroeg te zaaien of nog beter voor te kiemen en dan uit te planten. Bij vroege teelt hebt u wei nig of geen last van luis. Verder door f 350,- en f 395,- Kapelle Z.-B. Tel. 01 102-223 hoorbare geluidsgolven die de dieren wel kunnen opvangen en vooral de vo gels kunnen daar niet tegen. Er zijn al vogeltjes aan gestorven. Ook het licht is te scherp voor hun oogjes. Zet u het vogeltje in een andere kamer als u naar de televisie kijkt. Bokking. Wordt bokking gerookt en dan gebakken of komen deze vissen ook vers op de mark? aldus de vraag van H. G. v. I. Een bokking is een gerookte haring, zij kan zo worden gegeten maar ook worden gebakken. Vers op de markt gebracht wordt deze vis verkocht als panharing, zij kan worden gekookt, ge stoofd of gebakken. Natuurlijk wordt er rekening mede gehouden, dat bg grote aanvoer niet alles vers genuttigd zal kunnen worden en gaat het grootste deel dus naar de rokerij of wordt inge maakt in het zuur. Vakantie Zweden. Mej. H. v. d. A. vraagt: wat mag ik zonder invoer rechten te moeten betalen vrij mee nemen naar Zweden? Hiet volgt de opgave: rookartikelen 500 gram, koffie/thee: voldoende om plaats van bestemming te bereiken, andere bagage: kleine hoeveelheden drank en kleding voor eigen gebruik. Geen sigarettenrolmachines mogen wor den ingevoerd, of papiertjes voor het zelf vervaardigen van sigaretten! Geelzucht. W. R. vraagt: De laat ste tijd hoor je weer van geelzucht spreken. Kunt u mij ook zeggen waar door dit komt en of iedereen daar vat baar voor is? Hoe lang moet iemand met geelzucht het bed houden; wat mag hij eten en wat niet? Geelzucht kan verschillende oorzaken hebben; op zich zelf betekent de naam niets meer dan dat de huid van de pa tiënt geel verkleurd is. Wat u bedoelt echter zal wel de infectieziekte zijn, die door inwerking van een bepaald virus ontstaat. De daarbij optredende zieke lijke stoornis is een ontsteking van de lever. Hoe lang iemand met infectieuze icterus te bed moet blijven is niet zo te zeggen, dat verschilt van geval tot geval. Het is echter altijd wel gewenst de patiënt ruimschoots de tgd te geven voor zijn herstel. Het voedsel van een geelzuchtpatiënt moet vetarm zijn. het intoppen, want in de jonge toppen huizen de luizen het meest. Bestrijden: Het percentage van de te gebruiken middelen moet ongeveer 1% maal zo sterk genomen worden als voor gewone bladluizen wordt gebruikt. Als minst giftige wordt voor particuliere tuinen het meest aanbevolen: 1015 gr. mala- thion. Vroegtijdig beginnen te spuiten, dus zodra u luizen ziet. Spuiten liefst bij vochtige lucht. Opleiding maatschappelgk werker. Bestaat er een schriftelijke opleiding voor maatschapeplijk werker? aldus R. Ja, u kunt zich hiervoor wenden tot „de stichting opleiding maatschappelijk werker", Kleine Houtstraat 41 te Haar lem. Vrijstelling van luisterbijdrage. G. vraagt: Kunnen wij vrijgesteld worden van het betalen van luisterbijdrage? U kunt hiervoor een formulier halen op een postkantoor. Daarop staat ook vermeld waar u dit na invulling moet inleveren. Na onderzoek ontvangt u dan wel bericht. Dodelijke televisie Mgn kanarie staat een meter bezijden mijn televisie toestel, dus een meter vanaf de zijkant. Nu vertelde men mg dat de kanarie niet tegen het geluid en/of het licht van een televisietoestel kan en dat hg minstens drie meter er vanaf moet staan. Dan nog liefst aan de zijkant van het toe stel, maar de verkoper van het toestel zei dat dit geen invloed had, aldus een abonnee. Het is inderdaad raadzaam een kana rie niet bloot te stellen aan televisie geluid. Het diertje moet rust hebben. Uw televisieontvanger produceert n.l. voor de mens met normaal gehoor, on- neus, keel,borst van vastzittend slijm Korfbal. Volharding ging zaterdag met zijn senioren- en aspirantentwaalftal naar Wolfaartsdijk om daar Vitesse te be kampen. Beide ploegen namen revanche voor de te Yerseke geleden nederlaag. Volharding I won met 64 en de as piranten wonnen met 20. Zaterdag a.s. speelt Volharding te Kruiningen tegen haar oude rivaal Zee- landia. Over de uitslag valt niets te voorspellen, hoewel Zeelandia ons iets sterker lijkt. Kan Volharding in haar sterkste formatie uitkomen, hetgeen echter twijfelachtig is, dan kan een spannende wedstrijd worden verwacht. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 19—25 juni 1960 Vrijdag 24 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.25 5.32 6.03 Maandag 0.48 1.29 6.38 7.04 Dinsdag 1.48 2.22 7.31 7.59 Woensdag 2.35 3.07 8.18 8.41 Donderdag 3.16 3.45 8.59 9.19 Vrijdag 3.54 4.20 9.32 9.56 Zaterdag 4.34 4.54 10.06 10.30 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1