NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUIDtBEVELAND Voor de balie: Ijoiulwi/I oveRöenkinq De Propaganda-tournee van „Veilig Verkeer" Daarom voorkeur? 26STE JAARGANG No. 2 11 JUNI 1960 rt: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw VAN WILLEGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE o •X u cö 'u1 O O <D 3 .2 c REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180-2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Dit vertrouwende, dat Hij, die in u een goed werk begonnen heeft, dat voleindigen zal tot op de dag van Jezus Christus. Filip. 1 6. Dit is een woord voor de d/ankelmoe- digen, de zwaarmoedigen onder ons, of eigenlijk is het woord voor ieder onzer. Want wie behoort wel niet eens tot de zulken? Wij allen, die Jezus Christus als onze Hogepriester en ons hoogste heil hebben beleden, zouden Hem gaarne eens in onverderfelijkheid willen aan schouwen. Als wij echter zien op onze zonden en onze kleine kracht, op ons klein geloof en onze ondankbaarheid, op ons morren en klagen, zie, dan vrezen wij voor die grote dag der heerlijkheid. Dan zuchten wij in onszelf: „Dat is niet voor mij, dat bereik ik nooit. Ik word wel ouder, maar ik vorder niet op de weg des levens. Ik ontvang wel veel genade van God, maar de wereld in mij en daarbuiten boeit mij met machtige ketenen". Zulk een verzuchting der kleinmoedigheid bewijst, dat wij nog geheel op ons zelf zien en niet op Hem, die het werk der heiligmaking in ons tot stand brengen wil en bekrachtigen. Op zulk een verzuchting zegt het Woord des Heren: „Die het beloofd heeft is getrouw, Hij laat niet varen het werk Zijner handen. Wat Hij begon dat zal Hij voleindigen en niet loslaten, voordat de grote dag van Christus' heerlijkheid ook voor u openbaar wordt" Versterk dan nu de slappe handen En zet hem vast de wank'le voet, En gij, die zucht in angst en banden, Vreesachtige, heb goede moed. (Uit een dagboek) DE BROMMER MET KIESPIJN Waar is meer moed toe nodig: om een kies te laten trekken, of om twee personen te mishandelen met een mes en een stoel? Het schijnt dat de aan val op twee personen minder dapper heid kost. De man, die nu in het ver dachtenbankje stond durfde niet naar de tandarts, maar hij waagde het wel de beide huurlieden te beschadigen. Al dagen had de zere kies hem ge kweld. „Maar ik zag er zo tegen op om hem te laten trekken, edelachtbare". Hij goot er maar een scheutje jenever tegenaan, zei hij. Dat verzachtte de pijn een beetje. Deze dag was slecht begonnen, want plotseling ontdekte de door kiespijn ge kwelde huisvader dat zijn vrouw de hele boel had buiten gezet om grote schoonmaak te houden. Hij zocht en vond de jeneverfles bij de achterdeur, tussen een begonia en een schilderij. Enkele slokjes verzachtten de pijn. Toen nam hij zijn bromfiets. En die wilde niet lopen. Tussen de slokjes door trachtte hij de bromfiets te repareren, maar het ge lukte niet. Ten einde raad hield hij nog wat sterke drank tegen de pijnlijke kies en schoof de brommer naar de fietsen maker. Deze bekeek het geval en sprak als zijn vermoeden uit dat de brommer gevallen moest zijn. De verdachte was niet gevallen. Dus moest iemand anders op de bromfiets hebben gezeten. Dat moesten de buren zijn geweest, want het vehikel stond aan hun kant van het huis. Zo draafde de verdachte in opgewonden toestand huiswaarts, met één hand liefkozend tegen de wang. Thuis spoelde hij er nog een paar slokjes tegenaan, nadat hij de fles had teruggevonden in de prullebak, die on der de kapstok in de keuken stond. Ver volgens begon hij de buren toe te spreken. Buurman ontkende. Hij had de brom mer niet gehad, zei hij. De twist liep zo hoog dat de verdachte zijn brood zaag nam, die op de fruitschaal in de vensterbank lag, en er buurman een flinke schram mee gaf. De vader van de buurman kwam er bij, ontrukte de ver dachte de broodzaag, en kreeg daarna een klap met een stoel die op de stoep stond. Buren af. De verdachte zette zich in de stoel en dronk de rest van de fles leeg, zichzelf en de hele wereld verwensend. Hij streek nog eens langs z(jn wang. 't Was net of de wang van iemand anders was. Nu kwam zijn vrouw naar buiten, potsierlijk uitgedost met een rare doek op het hoofd en een ragebol in de hand. i,Ik heb", zei ze, „straks je brommer laten omvallen, toen ik het vloerkleed er op wilde leggen. Ik geloof niet dat er iets stuk is, maar je moet maar even kijken". Het gekerm dat de man nu voortbracht werd gestopt door een agent, die hem meenam naar het bu reau. Honderd gulden eiste de officier. „Dat kan ik niet betalen!" riep de kiespijn lijder. „Ik verdien maar 40,per week". Dat stond ook op het inlichtin genformulier. Maar er stond bij dat de man bij aanhouding bijna vijf mille in de zak had. Daarom vonniste de rechter conform. „Hebt u terug van duizend gulden?" vroeg de man terwijl hij zijn porte feuille trok. WILLY H. HEIT LING. (Nadruk verboden) VOORKOMEN, BETER DAN GENEZEN Doordat steeds meer giftige stoffen voor de bestrijding van insecten worden gebruikt, nemen de gevaren voor mens en dier voortdurend toe. Dit risico wordt niet alleen groter voor hen die met deze middelen moeten werken, doch ook voor de consument. Het bewaren van vaak zeer giftige bestrijdingsmiddelen laat veelal te wen sen over, terwijl men dikwijls buitenge woon onachtzaam is met lege flessen en andere emballage afkomstig van deze gevaarlijk middelen. Herhaalde malen zijn hierdoor ernstige ongelukken voor gekomen. Hoewel lang niet alle gevallen van vergiftiging bekend zullen zijn, mag men wel aannemen dat dit aantal on rustbarend is, niettegenstaande herhaal de waarschuwingen door officiële in stanties. Ondanks de noodzaak, zal het toch niet voldoende zijn hierover nog meer voorlichting te geven. Zolang er immers met zeer zware vergiften wordt gewerkt kunnen ongelukken niet uit blijven. Het is daarom verheugend dat de wetenschap en de industrie steeds zoe ken naar die middelen, welke doeltref fend zijn tegen plantenziekten en insec ten, maar veel minder of zelfs helemaal niet giftig zijn. Een van deze bestrijdingsmiddelen is Pirox, een gecombineerd stuifmiddel te gen insecten en schimmelziekten, waar van de resultaten bijzonder gunstig ge noemd mogen worden. Vooral voor de particuliere tuinbe- zitter is het een uitkomst dat thans dergelijke middelen ook bij de zaad- handel verkrijgbaar zijn. Voor Pirox is niet alleen een handige haast onverwoestbare plastic verstuiver ontworpen; men heeft ook gedacht aan een zeer handig klein verstuivertje voor de bestrijding van insecten en schim mels op kamerplanten. Fouten kunnen met dit middel niet gemaakt worden, terwijl regelmatige toepassing van dit ongevaarlijke pro- dukt veel onheil en narigheid kan voor komen. KAPELLE(Z.B.) Telei. K 1102-223 Waterproof, schokvrij enz. vanaf f 55. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief De kromme gramofoonplaat. Een 45-toerenplaat van plastic heeft in de zon gelegen en is krom geworden. Vol gens mij is er wel een oplossing voor, maar hoe? aldus mej. A. v. E. Een kromgetrokken grammofoonplaat kunt u weer recht krijgen, door deze op een zuiver vlakke ondergrond te leg gen, b.v. een stuk spiegelglas en dan met een niet te zwaar boek te belasten, bij voorkeur in een warm vertrek. Na enige dagen iè> de plaat weer recht ge trokken. Denk er echter vooral om, de plaat niet te zwaar te belasten en ook niet op een te warme plaats te leggen, anders kunnen de dammetjes tussen de groeven ingedrukt worden en kan de naald de groef niet meer volgen. De plaat is dan waardeloos geworen. Pla ten koel bewaren en bij voorkeur in een speciaal platenrek. Nooit op een niet vlakke ondergrond op elkaar stapelen. Pensioenkwestie. Hierbij verzoek ik u beleefd eens voor mij uit te zoeken hoe het mogelijk kan zijn dat ik niet in aanmerking kom voor Land- en Tuin bouw pensioen. Ik ben geboren op 3 maart 1882 en werkzaam geweest van 1893 tot 1957; collega's een jaar jonger dan ik, hebben dit pensioen wel. De jacht valt niet onder de werkings sfeer van het Pensioenfonds voor de Landbouw, zodat personen, die uitslui tend als jachtopziener werkzaam zijn, niet in de pensioenregeling kunnen deel nemen en er derhalve voor dezulken geen pensioenrechten ontstaan. Voor zover jachtopzieners echter, die in dienst zijn van werkgevers door wie een land-, tuin- of bosbouwonderneming wordt uitgeoefend, dan wel van werk gevers die, zoals sommige eigenaren van buitenplaatsen, voor de toepassing der verplichtstellingsbeschikking geacht worden een dergelijke onderneming uit te oefenen, tevens werkzaam zijn ten behoeve van de land-, tuin- of bosbouw, is als regel wel verzekeringsplicht aan wezig en wordt door betrokkenen dan ook in de pensioenregeling deelgenomen. Giftige planten voor kanaries. H. d. V. te V. vraagt: Ik heb een volière waarin enkele kanaries zijn dood ge gaan. Om de volière groeien struiken, waarvan een takje is bijgevoegd. De ene struik heeft lange slingers, de an dere zeer vroeg in het voorjaar kleine gele bloemen. Welke planten zijn dit en zijn die mogelijk giftig, waaraan de dood van de vogels te wijten zou kun nen zijn? De struik met de lange slingers is een Clematis montana. Het is ons niet bekend dat deze giftig is, maar een broertje of zusje van deze, de in het wild voorkomende Clematis vitalba, is zeer giftig. De andere struik met de kleine gele bloempjes is de echte jasmijn. Jasmi- num nudiflorum, familie van de voor hagen veel gebruikte liguster. Deze laatste heeft nogal scherp blad. Het is dus hiermee ook oppassen. Daar kana ries zeer gevoelig zijn en scherp rea geren op het voedsel, zouden wij u aan raden, deze heesters buiten het bereik van de kanaries te houden. Of ze ook werkelijk hieraan dood gegaan zijn is niet met zekerheid te zeggen, doch voorzichtigheid is geboden. Stenen met bruine vlekken Ik heb de vorige zomer een washuis je laten bouwen, hierin zjjn stenen verwerkt van een afbraak. Er zijn stenen bij die nu in de binnenkant door het stukadoor werk uitslaan, dus volgens mijn inzicht van een oude schouw afkomstig zijn. Hoe kan ik nu het beste deze vuile bruine plekken voorgoed verwijderen? Aldus A. v. B. De bruine vlekken in het witwerk van uw washuis je kunnen inderdaad wel veroorzaakt worden doordat er ste nen in verwerkt zijn, afkomstig van een schoorsteen o.i.d. Wilt u voorkomen dat deze roetresten door het witwerk heenslaan, dan moeten deze roetplek- ken eerst afgeïsoleerd worden en de plek met een chloorrubberverf behan deld worden. Stelt u prijs op een mooi egaal muurvlak, dan moet de gehele muur op deze wijze behandeld worden. Petroleumvlekken. Hoe kan ik petroleumvlekken uit een kokoskarpet verwijderen aldus abonnee. Petroleum verdampt op de duur. De donkere vlek welke overblijft is ont staan door vuil van stof, schoenen, enz. Deze kan verwijderd worden met een lauw sopje van synthetisch wasmiddel. Mocht er eventueel ook wat vet bij zijn, dan kunt op de vlek pijpaarde strooien, dit laten inwerken en daarna afbor stelen. Tenslotte naspoelen met schoon water. Doodstraf. Naar aanleiding van een gesprek betreffende de executie van Chessman beweerde iemand dat in Bel gië ook de doodstraf bestaat. In een voorkomend geval werd de veroordeelde echter niet ter dood gebracht, doch in de gevangenis gezet en dood verklaard. Hij mag dan noch bezoek noch brieven ontvangen. Zelf mag hij geen teken van leven geven door brieven te verzenden. Voor de buitenwereld is deze man dood. Is dit juist? aldus H. W. v. d. B. De doodstraf bestaat in België nog steeds en kan door de Assisenhoven worden uitgesproken. Ambtshalve wordt dit vonnis echter binnen twee maanden na uitspraak omgezet in levenslange ge vangenisstraf. Er is echter geen sprake van dat deze gestraften zouden zijn ver stoken van contact met de buiten wereld; zij vallen onder dezelfde disci plinaire maatregelen 'én genieten de zelfde gunsten in de gevangenis als de tot minder straf veroordeelden. Ingevolge de Belgische wet Lejeune kunnen ter dood veroordeelden na tien jaren worden voorgesteld voor een voor waardelijke invrijheidstelling. Geringde vogels. Mevr. E. B. D. vraagt: In onze tuin hebben wij een voederplaats voor vogels en wij genieten van de grote verscheidenheid die wij hier zien. Nu valt het ons op dat wij dit voorjaar zoveel roodborstjes, mezen, merels mussen zien met een ring om het pootje. Kunt u mij zeggen waar voor dit gedaan wordt en door wie? Zowel in ons land als in het buiten land neemt het ringen van vogels sterk toe. Op deze ringen wordt de plaats en datum van het ringen opgegeven en ook waar de gegevens hierover naar toe gezonden moeten worden. Dit doet men om zoveel mogelijk te weten te komen, hoe de vogels reizen en trekken, enz. Wilt u er meer van weten, schrijft u dan eens aan de directie Faunabeheer, le van de Boschstraat 4, Den Haag. Dit is een onderdeel van het ministerie van landbouw en visserij. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Het Verbond voor Veilig Verkeer ont wikkelt een zeer intensieve propagan da. Daarbij wordt o.m. gebruik gemaakt van een aantal modern uitgeruste pro- pagandawagens, die gedurende het ge hele jaar (de vakantiemaanden uit gezonderd) Nederland doorkruisen om in grote en kleine gemeenten de ver keersveiligheid te propageren. Alle pro- pagandawagens van deze kolonne zijn in dezelfde lichtgrijze kleur geschilderd en vormen daardoor een compositie, die allerwegen de aandacht trekt Het Verbond beschikt over drie auto mobielen met luidsprekerinstallatie als mede over een tweetal aanhangwagens. Bovendien zijn een tweetal VW-perso- nenauto's beschikbaar, die bij bijzondere gebeurtenissen eveneens voor propa- ganda-doeleinden worden ingezet. Twee van de drie propaganda-auto's zijn door een Nederlandse Rubberindustrie (N.V. Vredestein te Doetinchem) aan het Ver bond beschikbaar gesteld. Alle auto's zijn voorzien van de bekende Verbonds- driehoek alsmede van het opschrift „Propaganda- en filmdienst Verbond voor Veilig Verkeer". De drie propaganda-auto's zijn uitge rust met een komplete transportabele 16 mm geluidsfilm-installatie. De Propaganda- en Filmdienst van het Verbond voert zijn jaarlijkse tour nee uit volgens een van te voren tot in alle details vastgesteld schema. In nauwe samenwerking met de gemeente besturen en met de plaatselijke politie autoriteiten worden een of meer „Vei lig Verkeersdagen" georganiseerd. De auto-kolonne van het Verbond komt in de vroege morgenuren van de „Veilig Verkeersdag" ter plaatse aan. Dikwijls overnacht het personeel in de twee caravans, die voor dit doel met het modernste komfort zijn uitgerust (stromend water, elekrische verlichting, aansluiting voor elektrisch scheren, enz.). In de morgen wordt begonnen met de „mobiele" propaganda, waarbij door middel van de luidsprekerinstallatie al rijdende verkeerstips, waarschuwingen, complimenten etc. worden gegeven aan de weggebruikers, zulks afgewisseld met passende muziek. Hierbij verleent meestal de plaatselijke verkeersdeskun- dige van de politie zijn medewerking en neemt zélf de microfoon ter hand. Des morgens en des middags worden in drie tot vier scholen voor alle scho lieren filmvoorstellingen georganiseerd. Naast instruktieve verkeersfilms wordt de kinderen veelal ook nog een doku- mentaire op ander gebied getoond. Een van de beide aanhangwagens wordt overdag als verkoopcentrum voor bro chures, boeken, verkeerskranten, speld jes, enz. ingericht. Des avonds vindt een gelijksoortige filmvoorstelling voor volwassenen plaats in het kader van een meestal onder beschermheerschap van de burgemees ter door de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer georganiseerde Veilig-Verkeersavond. Veelal wordt deze avond vooraf gegaan door een muzikale rondgang van een plaatselijk muziekgezelschap vergezeld van jeugdverkeersbrigadiers. Tijdens de avondbijeenkomst wordt een kort propagandistisch woord ge sproken, waarbij op het grote nut van een doelbewuste strijd tegen de ver keersonveiligheid, op het gevaar van alcoholgebruik voor en tijdens het rij den, enz. wordt gewezen. Per jaar worden op deze wijze en kele duizenden filmvoorstellingen ge geven, waarbij naar schatting ongeveer 1% 2 miljoen kinderen en volwasse nen worden bereikt. De Veilig-Verkeersdagen in onze om geving worden gehouden: Maandag 13 juni: Rilland-Bath, Krab- bendijke, Kruiningen. Dinsdag 14 juni: Waarde, Yerseke, Kloetinge. Woensdag 15 juni: Wemeldinge. Oesterverzending. In de maand mei 1960 werden de volgende aantallen oesters verzonden: Holland 810 stuks België 22.050 stuks Engeland 8.500 stuks Duitsland 2.900 stuks Frankrijk 12.000 stuks Zwitserland 400 stuks Samen 46.660 stuks Gedurende het seizoen 1959-1960 was de verzending als volgt: Holland 1.281.406 nog geen 5 België 17.215.615 62 Engeland 1.774.660 ruim 6 Duitsland 1.558.521 5% Frankrijk 5.181.927 18 Zwitserland 525.284 2 Diversen 313.821 1 Samen 27.851.234 Meer weg dan in seizoen 1958-'59 6.657.856 stuks. De oesterverzending is vergeleken bij vorig seizoen 30 toegenomen. Vol gens de officiële cijfers met een waar de van 6.000.000,Dank zij de slechte organisatie of de onderlinge concurrentie is daarvan minstens een miljoen gulden weggegooid (retour commissie). IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 12—18 juli 1960 Donderdag 16 juni: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.39 6.02 11.10 11.38 Maandag 6.29 6.51 12.00 Dinsdag 7.17 7.42 0.32 12.51 Woensdag 8.11 8.32 1.27 1.42 Donderdag 9.04 9.28 2.25 2.44 Zaterdag 11.15 11.40 4.27 4.57 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1