NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID oveRóenkinq Ijoinlwill LL 2U GEI Spit, Spierpijn A 25STE JAARGANG No. 51 28 MEI 1960 A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN KIND EN BIJBEL Land- en Tuinbouw Zevende nationale loterij kankerbestrijding Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: KOUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs b(j vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar 'V V ADMINISTRATIE MARKT 19 - TBLEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ik zal de goedertierenheid des Heren vermelden, de veel voudige lof des Heren, naar alles wat de Here ons heeft bewezen. Want Hij zeide: zij zijn immers Mijn volk. Jes. 63 7, 8. Daar is zoveel oorzaak tot klagen, zegt het mensenhart. Daar is zoveel oorzaak tot kommer, zeggen velen. Tegenover het klaaglied der treurenden stelt de profeet echter het lied des lofs der beweldadigden. En als wij onze \yeg overzien, dan zullen wij moeten erkennen, ook als wij tot de treurenden behoren, dat de zegeningen meer waren dan de beproevingen, dat de goeder tierenheden onzes Gods ook over ons ontelbaar waren en zijn. Wij kunnen zo breed uitmeten het leed of de teleur stelling, die ons deel was. En Gods wel daden aanvaarden wij alsof het zo be hoort. In één woord, wij doen alsof wij recht hadden op Gods goedertieren heden, terwijl het alles onverdiende ge nade Gods is. Die ontferming, klinkt ze ons niet tegen uit dat woordje „want" van onze dagtekst? Het is of de Here hier tot zich zelf zegt: „Zij hebben geen aanspraak op Mijn goeder- tierendheid, want zij vergeten Mij dage lijks en zij keren zich gedurig weer van Mij af. Maar toch zal ik hun niet doen naar hun zonden, want zij zijn Mijn volk. Ik heb Mijn hand op hen gelegd en Mijn verbond is een eeuwig genade- verbond". Zullen wij de liefde onzes Gods ooit naar waarde kunnen prijzen? (Uit een dagboek) Bezinning op hel zondagsschoolwerk Op de jaarvergadering van de Neder- landsche Zondagsschool Vereeniging die op 31 mei en 1 juni in de Rivièrahal te Rotterdam wordt gehouden, komen o.a. de volgende vragen aan de orde: Het Evangelie en het lijden (Prof. Smelik). Is het joodse volk Gods uitverkoren volk (Mevr. Eberle-Gotlieb). De vluchteling en wij (J. H. Elffers). Het kind van vandaag (Ds. M. L. W. Schoch). Critiek op het zondagsschoollied (A. Kroese). Er worden een duizendtal zondags schoolleiders en leidsters uit het gehele land verwacht. Als „ontspanning" is een gezamenlijk bezoek aan de „Floriade" in het pro gramma opgenomen, in de vorm van een versierde optocht onder het motto: „Mij spreekt de blomme een tale", terwijl een rijke verscheidenheid van paedago- gische en bijbelse hulpmiddelen in de Rivièrahal wordt tentoongesteld. Dit laatste nog aangevuld met een foto-tentoonstelling „Het Kind", waar voor uit het gehele land bijdragen wer den ingezonden. Een en ander als een handreiking aan en bezinning op de zondagsschoolarbeid waaraan door 400.000 kinderen en 13.000 leiders (sters) aangesloten bij de Neder- landsche Zondagsschool Vereeniging wordt deelgenomen. onder de knie te krijgen, zijn dan ook niet zonder succes gebleven. Men heeft de bescherming in principe op twee grondslagen gevonden n.l. door coating en door chemische bewerking van het oppervlak. Coating is een oud begrip, ook de schilder die een verflaag aanbrengt past deze methode toe. De moeilijkheid is echter dat in de techniek niet alle metalen delen in de menie of verf gezet kunnen worden. Ze moeten dikwijls nog verdere bewer kingen ondergaan of door de aard van hun funktie onbedekt blijven. Het zou ons te ver voeren om uit voerig hierop in te gaan, vast staat, dat1 in de strijd tegen de corrosie een op- j merkelijke serie preparaten onder de naam „Tectyl" ontwikkeld door de Val- voline Oil Company, doeltreffend kun nen worden aangewend. De werking hiervan als roestwerend middel berust op de sterke hechting van de anti-corrosieve op het metaal opper vlak. Vooral in de land- en tuinbouw waar vele werktuigen aan roestvorming blootstaan, kan een behandeling een grote besparing opleveren. BIN N ENVERI NGBED HAZ.ET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED De Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding begint zater dag 21 mei met de uitgifte van haar Zevende Nationale Loterij. De prijzen van deze loterij zijn zeer aantrekkelijk. De eerste prijs bestaat uit goederen naar keuze, 1;er waarde van 15.000,de tweede prijs is een luxe personenauto ter waarde van 7.500,—. Er zijn echter nog veel meer fraaie prijzen, waaronder een televisietoestel (grootbeeld, incl. antenne), luxe huis- houdpakketten, reischeques van de Ne derlandse Spoorwegen (100 km gratis per trein door Nederland), etc., etc. In totaal zijn er 300.000 loten, die te gen 50 cent per stuk zullen worden verkocht. Ze zijn verkrijgbaar aan de winkels waar de aanplakbiljetten van deze loterij voor het raam hangen of door storting op postgironummer 1812 t.n.v. Koningin Wilhelmina Fonds,, afd. Actie, Amsterdam. Wilt U een trek- kingslijst? Vergeet dan niet tevens 20 cent extra te gireren. De trekking ge schiedt op uiterlijk 31 december van dit jaar. De kankerbestrijding heeft uw steun dringend nodig. Weet U, dat het Ko ningin Wilhelmina Fonds in de ruim 10 jaar van zijn bestaan meer dan 15 miljoen gulden heeft afgedragen voor research, apparatuur en gebouwen van de Nederlandse geneeskundige insti tuten De strijd moet doorgaan, door en met uw steun! r- ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief U EN UW VOERTUIG Er zijn van die mensen, die altijd iets moeten breken. „Brokkenmakers", óók op de weg. Wilt u daar niet bij horen, wanneer straks de mooie dagen komen om er per fiets op uit te trekken Zorg dan dat uw karretje niet alleen fraai gepoetst maar ook „veilig" is. Geen schroefje mag er los zitten, want dat kan tóch op brokken uitlopen. Want neem dit van Veilig-Verkeersmannetje Wouter Wegwijs aan: met een gammele fiets maakt u brokken. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer DE STRIJD TEGEN DE ROEST Het is nauwelijks voorstelbaar welke grote bedragen ook in de land- en tuin bouw verloren gaan, als gevolg van het roesten van metalen voorwerpen. Vooral op de boerderij is het wel op vallend hoe weinig aandacht geschonken wordt aan die voorwerpen welke onder hevig zijn aan roest. Roest ofwel corrosie doet onopvallend zijn vernietigend werk en de gevolgen daarvan zijn dikwijls zeer kostbaar. Ingegraven stalen pijpen (weide-af rastering) verteren langzaam in de vochtige grond, motoren slijten door corrosieve aantasting, nikkel, aluminium en koperen onderdelen gaan tot ontbin ding over. Het is alles een kwestie van inwerking v&n water en zuurstof of nog erger, van zuren op het metaal oppervlak. De corrosie-bestrijding is dan ook niet zonder reden een gebied van de moderne techniek geworden dat een steeds be langrijker rol gaat spelen. De metaalbescherming is daarbij tot een wetenschap uitgegroeid. De po gingen om diverse vormen van corrosie Amaryllis-bol. H. V. vraagt: Hoe moet ik mijn amaryllisbol na de bloei behandelen? Als de bladeren afsterven, dus na de bloei, geen water en mest meer geven. De bol moet in een pot droog over winteren op een niet te koele en te droge plaats in de warme kamer op het zuiden. Als de bloemen uitkomen, ook eens per week kamermest. 't Nare luchtje en nog wat. Hoe krijg ik de onaangename geur uit een perion koffer, aldus H. V. Uw perlonkoffer zult u veel moeten luchten, in de wind en in de zon met open deksel. 2. Correspondentie vóór de door u genoemde arts dient u te rich ten tot het door u genoemde weekblad. 4. Het adres van de Messerschmit auto scooter luidt: firma Motim, Zuidvliet 55 te Maassluis. A.O.W.-uitkering. Wij verzoeken dhr. J. L. R. ons te willen opgeven hoeveel zijn oom momenteel ontvangt van de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam, en ingevolge welke wet, de invaliditeitswet of de ouderdomswet (rente). Waarom geen pensioen C. W. vraagt: Hoe komt het dat ik niet in aanmerking kom voor pensioen vallende onder de land- en tuinbouwregeling Ik ben geboren op 3 maart 1882 en heb gewerkt van 1893 tot 1957. Collega's, een jaar jonger dan ik, hebben wel pen sioen ontvangen. De pensioenregeling van het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw omvat alleen die agrarische bedrijfsgenoten, die op of na 1 mei 1947 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Het pensioen fonds is gevestigd te Den Haag, Bui- tenrustweg 3 aldaar. Ontharingsmiddelen. Volgens een kennis zijn de ontharingsmiddelen voor vrouwen ook geschikt voor mannen. Is dat zo? aldus P. J. De vrouwen gebruiken deze middelen niet voor haar „baard", want daarvoor zijn ze niet geschikt. Willen de mannen deze middelen gebruiken voor de ont haring op die delen van het lichaam, waar vrouwen ze ook voor gebruiken, dan zal het wel gaan. Huwelijksbureau blijft nalatig. Wij raden „abonnee", die bemiddeling heeft ingeroepen van een huwelijksbureau, aan zich onverwijld in verbinding te stellen met de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Maak een af schrift van het betalingsbewijs en voeg dit bij. Vermeldt zoveel mogelijk ge gevens o.a. adressen, postbusnummers, maak afschriften van correspondentie enz. De zaak wordt dan wel onderzocht en u krijgt t.z.t. bericht. Horen wij nog eens iets over deze kwestie? Rumboonvlek. Ik heb een mos groene terlenka japon, daar heb ik nu het vocht uit een rumboon op gemorst. Kunt u mij raad geven hoe ik die vlek verwijderen kan aldus mevr. C. D. Deze vlekken moeten behandeld wor den met alcohol of eau de cologne. Eerst proberen of de stof (kleur) van de japon er tegen kan. A.W.W.-uitkering. J. L. vraagt: Kan het feit dat mijn zuster met haar gezin, die met volledige subsidie is ge- emigreerd en in januari 1961 naar Ne derland terugkeert, een belemmering vormen voor de toekenning van A.W. W.-uitkering, omdat zij het rijk al zo veel heeft gekost? Neen, bij de toekenning van de uit kering A.W.W. blijft het feit, dat zij met subsidie geëmigreerd is, buiten be schouwing. Dit heeft er niets mede te maken. Buiten gemeenschap houden van enig goed. Een echtpaar is in algehele gemeenschap getrouwd. Binnenkort ont vangt de vrouw een belangrijk bedrag in .geld, dat zij wil beleggen. Bestaat de mogelijkheid, dat het bedrag op naam van de vrouw komt, zodat de man er niet aan kan komen? Welke weg moet dan worden gevolgd? vraagt mevr. V. Als het een schenking is, kan de schenker bepalen, dat het geschonkene buiten de gemeenschap zal vallen Waarschijnlijk is dat hier niet mogelijk, althans dat nemen wij aan. Wij willen u dan wijzen op de bestaande wetgeving, welke bepaalt, dat het geschonkene uiteraard wel in de gemeenschap valt, doch dat alleen die gene van de echt genoten er over mag beschikken van wiens zijde het in de gemeenschap is gevallen en dat is in uw geval de vrouw Dit betekent, dat de man eraf moet blijven. U behoeft dus nergens bang voor te zijn. De aandelen komen boven dien op- uw naam. Grensdocumenten. Welke docu menten zijn nodig voor de volgende landen 1. Voor België: een paspoort, maxi maal 5 jaar verlopen of toeristenkaart bromfiets: de groene verzekeringskaart en een identiteitskaart voor wederinvoer in Nederland. 2. Luxemburg: hetzelfde. 3. Frankrijk: hetzelfde. 4. West-Duitsland: hetzelfe, en even tueel een verklaring waaruit blijkt dat de bromfiets geschikt is voor 2 per sonen. 5. Oostenrijk: hetzelfde als voor nrs. 1 t/m 3. 6. Zwitserland: hetzelfde als voor no. 5. 7. Italië: hetzelfde als voor no. 5. Mos in het gazon. Wat kan ik doen tegen mos in het gazon? vraagt G. v. d. G. L. Dit mos wordt in de hand gewerkt doordat de grasmat kalkgebrek heeft en ook soms gebrek aan alle anderè voedingsstoffen. U zult verleden jaar met die droogte wel veel gegoten of gesproeid hebben en dan spoelen alle kalk- en andere voedingsstoffen weg. Ook kan het er aan liggen dat met de aanleg de grond onvoldoende van kali is voorzien. Ligt het gazon niet teveel in de schaduw? Die compost heeft juist goed gedaan (zit kalk in). U kunt er op het ogenblik weinig meer aan doen, daar het voor kalken nu te laat is. Wel kunt u proberen met een scherpe hark met lange tanden het mos zoveel mogelijk uit het gras te krabben. Verder geeft u een flinke be mesting met kunstmest, daar het voor stalmest ook wel wat te laat is. Geeft u daarna b.v. 20 kg A.S.F. of andere korrelmest 12 x 15 x 18 per are (100 m2) en giet of sproei die flink in. Veel maaien en om de 14 dagen na het maaien liefst bij donker weer 2 kg kalk- ammonsalpeter of chilisalpeter per are en giet deze flink in om verbranding te voorkomen. In november geeft u dan 25 a 30 kg kalk per are en in januari, na de kalk fijngeharkt te hebben, weer het mos uitharken en er dan liefst 7 8 kruiwagens goed verteerde mest per are over uitstrooien. Zorg dus voor vol doende kalk en flinke groei door zwaar te mesten. Gymnastiek. Zoals uit de advertentie elders in dit nummer blijkt, staat Yerseke vandaag in net teken van de gymnastiek daar heden de adspirantendag, welke onder auspiciën van de Zeeuws-Brabantse- Turnkring van het K.N.G.V. door V.Z.O.S. wordt georganiseerd, plaats vindt. Meer dan 600 adspiranten van de 7 grootste verenigingen uit de Zebra zul len hedenmiddag in diverse wedstrijden uitkomen. Om 6.00 uur n.m. volgt dan de op tocht, welke wordt vergezeld door drie drumbands en aansluitend volgt dan de grote gymnastiekdemonstratie op het sportterrein. De route voor de optocht is: Opstellen Bernhardstraat en Ma- rijkelaan Oude Torenstraat, Vierstraat, Kerkplein en voor het gemeentehuis af name van het défilé, Noordzandstraat, Damstr., Schotte, Oude-Bogaert, Tuin straat, Molenlaan, Damstraat, Irene- straat Paardenmarkt, Kerkplein, Dreef, Bernhardstraat naar het sportterrein, waar de demonstraties direct beginn Als het weer meewerkt, zal er onge twijfeld een grote publieke belangstel ling zijn voor dit gymnastiekevenement, gezien het aantrekkelijke programma, en de reputatie die V.Z.O.S en de deel nemende verenigingen genieten. Gym nasten veel succes! Pinkstertoumooi „Neptunus". De indeling van de ploegen die op 2e Pinksterdag te Yerseke aan het ze- venhandbaltournooi deelnemen is als volgt: Heren, poule A: Tus. Bommern (Dtsld.): Uilenspiegel I (België); Hel las (Goes); E.M.M. I (M'burg) en O.N.O. (Kapelle). Heren, poule B: Haar- zopf (Dtsld.); Dendermonde I (België); Neptunus I (Yerseke); Rapid I (Breda) en Fortuna I (B. o. Zoom). Heren, poule C: Uilenspiegel H; Rapid II; Neptu nus II; Tonido (Goes) en Velocitas I (Breda). Heren, poule D: Velocitas II; O.N.O. II; Fortuna II; Dendermonde II en E.M.M. II. Dames, poule A: Athene (Den Haag); Dendermonde (België); Full Speed I (Velsen) en Hellas (Goes). Dames, poule B: Rapid I (Breda); Nep tunus I (Yerseke)E.M.M. (M'burg) en Fortuna (B. o. Zoom). Dames, poule C: Neptunus II; Uilenspiegel; Full Speed II; O.V.U. (Kruiningen) en de Meeuwen ('s-Heerenhoek.) De no's 1 van poule A en B heren spelen om de le en 2e plaats en de no's 2 spelen om de 3e en 4e plaats. Zo ook in de poule C en D heren en poule A en B dames. In de poule C (dames) is winnaar zij, die het hoogste aantal punten heeft behaald. Bij gelijk eindigen beslist het doelgemiddelde. Verdere bij zonderheden volgen in het eerstkomende nummer. Piet Rentmeester won het bergerite- rium in Geulle (L.) Op een moeilijk terrein met een scher pe afdaling en een zeer sterke klim won Piet Rentmeester op schitterende wijze de ronde van Geulle. De Limbur gers Sjef Lahaye en Martin van den Borght, die resp. op de tweede en vier de plaats eindigden leden wel een zeer zware nederlaag op eigen terrein tegen onze dorpsgenoot. Niet alleen de overwinning, maar ook de prestatieprijs en de bergprijs nam Piet voor zijn rekening. Door dit fraaie resultaat bracht hij het aantal overwin ningen van dit seizoen op vijf. en reumatische pijnen wrgft U eveneens weg met WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 29 mei 4 juni 1960 Donderdag 2 juni: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.01 6.21 11.33 11.55 Maandag 6.33 6.52 12.08 Dinsdag 7.06 7.24 0.28 12.41 Woensdag 7.48 7.58 1.05 1.19 Donderdag 8.31 8.47 1.48 2.07 Vrijdag 9.28 9.51 2.41 3.09 Zaterdag 10.39 11.07 3.44 4.21 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1