'C/. NIEUWS- EN RTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq KDVE (joodwill H.M. de Koningin bezocht Zeeland Rodenstockbril 25STE JAARGANG No. 50 21 MEI 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Officiële opening van de Provinciale Griffie te Middelburg Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen 'Hl HEG EN Plaatselijk Nieuws De eerste maatjes op 27 mei YERSEKB De i >c do <Je^" REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELKF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—881 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-26 nun 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Door de genade Gods ben ik dat ik ben; ik heb overvloe diger gearbeid dan allen. Doch niet ik, maar de genade Gods die met mij is. 1 Cor. 15 10. Hoeveier arbeid, ook de meest belan geloze arbeid, getuigt van het „eigen ik", dat in ons leven op de troon zit. Ook zij, die met woorden de Here alle eer geven, en werkelijk voor zichzelf overtuigd zijn, dat zij in him arbeid al leen het zieleheil van hun medemensen bedoelen, ook zij zijn doorgaans „zich zelf nog niet kwijt" in hun optreden en handelen. Vandaar zoveel valse nede- righeidsbetoning. Vandaar zoveel licht geraaktheid bij het horen van aanmer kingen. Vandaar ook zoveel minder ze gen, dan men zou kunnen ontvangen. In onze dagtekst is een man aan het woord, die bij ons door zijn eenvoudige erkenning van 't geen de Here door hem gewerkt heeft, diep beschaamt. Hier geen valse nederigheid, die de ontvan gen gaven loochent. Immers, dat zou zijn, God de dank onthouden, voor het geen Hij gaf. Hier ook de mogelijkheid van zelfverheffing uitgesloten. Want van niets is de Apostel zó overtuigd, dan dat het niet zijn werk is, maar de genade Gods, die hem gebruikt heeft. Mochten wij dit van Paulus leren, ons zelf te verliezen, opdat de genade van onze Heiland volkomen door kan wer ken in ons hart en door ons kan wer ken in anderen. 'tls niet Gods ere, die u drijft, Zo weet dat gij bij 't grootst vermogen, Bij eng'lenwijsheid, in Gods ogen Niet meer dan blinkend koper zijt. (Uit een Dagboek.) Ondanks het minder fraaie weer wa ren dinsdag duizenden inwoners van Middelburg en van ver daarbuiten ge komen om de intocht van H.M. gade te slaan. De mist was ook de oorzaak dat de Koningin later arriveerde dan oorspron kelijk de bedoeling was geweest. De Nieuwe Kerk was vrijwel geheel gevuld met genodigden toen om ca. kwart over elf H.M. de Koningin door haar Commissaris in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, met haar ge volg werd binnengeleid, waarbij de to nen van een „Intrada" voor orgel, drie trompetten, drie trombones en pauken, een feestelijke luister aan het geheel gaven. Deze intrada was speciaal voor deze gelegenheid en in opdracht van het provinciaal bestuur, gecomponeerd door H. G. Stam. Jhr. de Casembroot opende de sprekers- rei met een welkomstwoord, er aan herinnerende dat H.M. reeds meerdere malen Zeeland bezocht in blijde als in droeve dagen en dat het nu weer zo'n blijde dag was, heette vervolgens ook de vertegenwoordigers van de Koning van België welkom en sprak zijn dank uit aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente voor het beschikbaar stellen van de kerk en zei te geloven, dat ve len in onze provincie blij zullen wezen dat deze samenkomst in een kerk ge houden wordt. Tenslotte nodigde hij de minister van binnenlandse zaken Mr. E. H. Toxopelis uit het gebouw van de nieuwe griffie over te dragen. Deze begon met zijn gelukwensen aan te bieden en lichtte toe waarom juist hij het gebouw overdroeg. Dit komt om dat het Rijk verantwoordelijk is voor de wederopbouw van het Griffiehuis. Hij dankte allen die op hetzij deskun dige of kunstzinnige wijze aan de her rijzenis van dit gebouw hebben bijgedra gen. Wie het gebouw in eigendom krijgt is nu nog geen uitgemaakte zaak, daar over zal nog gesproken moeten worden, maar in elk geval heeft de provincie nu een waardige behuizing. Spreker sprak daarbij de hoop uit dat binnen zeer afzienbare tijd fabrieken en werkplaatsen in goede harmonie met oude gebouwen het maatschappelijk en stedelijk beeld van Zeeland zullen be palen. De Commissaris der Koningin aan vaardde het gebouw, Hij zei o.m. tot H.M. de Konigin: „Ik kan Uwe Majes teit verzekeren, dat de inwoners van onze provincie uw aanwezigheid zeer op prijs stellen. W(j verstouten ons evenwel toch enigszins de illusie te heb ben, dat het U niet onwelgevallig zal zijn om in deze eeuwenoude abdij van Zeeland, die een historisch ontmoetings punt is geweest tussen noord en zuid, tussen België en Nederland, 'n symbool van samenwerking tussen kerkelijke en wereldlijke overheid, te vertoeven. De abdij van Middelburg, gesticht van het zuiden uit en verder gevloeid in het noorden, kan niet alleen beschouwd worden als een ontmoetingspunt tussen zuid en noord op cultureel gebied, maar ook op politiek, economisch en maat schappelijk terrein". De Commissaris vestigde er in zfin rede de aandacht op, dat in het nieuwe gouvernementsgebouw in de eerstko mende jaren vele belangrijke beslissin gen zullen moeten worden genomen, ten aanzien van het deltaplan, de zich uitbreidende industrialisatie en het toe risme, welke voor Zeeland vérstrekken de gevolgen zuilen hebben, zó ver zelfs, dat velen zich geroepen zijn gaan voelen om te bestuderen, hoe wij, Zeeuwen, hierop zullen reageren. Ongetwijfeld een goed bedoeld streven, maar door de Zeeuwen maar matig gewaardeerd, aan gezien het nu niet zo prettig moet zijn, tot „proefkonijn" te worden gedegra deerd. Wij Zeeuwen staan hier echter niet zó pessimistisch tegenover, want wij zijn ervan overtuigd, dat wij met Gods hulp en onder de bezielende leiding van Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden, ook deze problemen het hoofd zullen bieden. Na samenzang van het eerste couplet van „Wilt heden nu treden" uit Valerius Gedenckklank, nam H.M. de Koningin plaats achter de katheder en zei blij te zijn dat het warme en dappere hart van Zeeland, dat altijd op de juiste plaats klopt, nu uiterlijk ook de juiste plaats heeft gekregen die het toekomt. In Zee land zrjn en zullen altijd de zee en het land tezamen komen in een bijzondere vereniging. Mogg deze schone en ons allen zo dierbare provincie, dit wijde land onder zijn hoge hemel, een goede toekomst tegemoet gaan onder de ze gen van God. Deze stijlvolle, ontroerende rede liet een diepe indruk op de aanwezigen ach ter, wat wel tot uiting kwam in de spontane samenzang van het eerste cou plet van het Wilhelmus. Als eerste spreker in het tweede deel van deze samenkomst trad de Commis saris van de Koningin uit de provincie Friesland naar voren, die een geschenk aanbood namens de andere tien provin cies, terwijl als laatste spreker de Mid delburgse burgemeester Mr. Joh. de Widt de gelukwensen van alle Zeeuwen aanbood en sprak de hoop uit dat het feestelijk begin van heden gevolgd mag worden door een nieuwe periode van opbloei voor onze provincie. Na het officiële gedeelte sprak de Koningin enige tijd met de componist Henk Stam van de „Intrade" en sprak haar voldoening over deze schepping uit. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de Trouwkerk, waar verschillen de personen aan de Koningin werden voorgesteld of bij haar hun opwachting kwamen maken. Daarna trad men naar buiten, waar verschillende oude voertuigen met paar den bespannen gereed stonden om met Hare Majesteit en genodigden de rijtoer door de stad naar de oude Griffie te maken, welke door de Koningin geslo ten werd en vervolgens naar de nieuwe Griffie te rijden, waar onze landsvorstin precies om 1 uur door het losmaken van twee linten het nieuwe provinciehuis opende. Na de bezichtiging vah het gebouw werden verschillende personen aan de Koningin voorgesteld uit alle rangen en standen, van monteur, elektriciën tot professor toe. Inmiddels was op het Abdijplein de ringrijderij te paard en met voertuigen begonnen en deden de schutters hun best om op de liggende wip te tonen dat zij nog steeds meester op pijl en boog zijn. Nadat op verschillende plaatsen ver versingen werden aangeboden, waarbij onze Landsvrouwe zich in de tuin van de ambtswoning van de Commissaris met verschillende personen op onge dwongen wijze onderhield, volgde de maaltijd in de Kloostergang en in de gewelven van het Abdijcomplex. Dat er voor een vijfhonderdtal geno digden wel iets komt kijken, mag b.v. blijken uit het feit dat er zes varkens elk 100 kg zwaar aan het spit gebraden waren en dat talloze leerlingen van di verse huishoudscholen bijeengetrommeld waren om elke gast van het nodige te voorzien. Daarna bezocht H.M. met heel klein gevolg de tentoonstelling over de ge schiedenis van de Abdij, welke was in gericht in de prov. bibliotheek en tot slot begaf onze Vorstin zich naar het Abdijplein, waar zij zich niet alleen met de ringrijders en boogschutters onder hield, maar zelf de lans ter hand nam om te trachten de ring te steken en ook een paar maal de boog spande om te zien of zij de persfotografen missen kon iets waarvan zij te voren niet zeker was. In de avonduren was er in het Abdij complex een spel van klank en licht onder de titel: „Schrijn van zwaard en kruis", waarvan de tekst door G. A. de Kok en de muziek door Henk Stam was geschreven en waaraan bekende artis- ten hun medewerking verleenden. Op werkelijk fantastische wijze werd met woord, toon en licht de geschiedenis van de Middelburgse Abdij naar voren gebracht, die bij de aanwezigen een die pe indruk achterliet. Plaatsruimte laat niet toe hier verder op in te gaan, maar ongetwijfeld zal dit spel van licht en klank in de komende zomermaanden duizenden bezoekers trekken. Na afloop werden alle medewerken den op het Abdijplein aan de Koningin voorgesteld, waarna de Koningin zich naar de ambtswoning van haar Com missaris begaf. Door het gemeentebestuur werd na afloop van de feestelijkheden nog een receptie gegeven in de Burgerzaal van het Stadhuis, waarbij aan de heer P. Blaauw de erepenning van de stad Mid delburg werd aangeboden voor zijn vele en zeer verdienstelijke werk op cultu reel gebied. Aan mevr. Blaauw werden bloemen aangeboden door de burge meester, welke ook dank bracht aan de heer G. A. de Kok voor het schrijven van de tekst van het licht en klank spel, alsmede de heer H. C. Stam, di recteur van de Zeeuwse muziekschool, regisseur Rob de Vries, alle medespelen den, zomede Philips, P.Z.E.M. en ge meentebedrijven. Ten slotte was het de voorzitter van de Stichting Verlichting Middelburg, Mr. J. F. Homstra, die de gemeente raad, Provinciale Staten en burgerij dank bracht voor de financiële hulp en allen die aan de aanleg van dit ver- lichtinbsproject hebben meegewerkt. Voor Zeelands hoofdstad is het een onvergetelijke dag geworden. Woensdag ging de tocht van Hare Majesteit van Middelburg naar Vrou wenpolder, voor het bezichtigen van de Deltawerken en het rijden met een jeep over de nieuwe dam om vandaar naar Wemeldinge te rijden, waar vrijwel de gehele bevolking was uitgelopen om de blijde inkomste mee te maken. Dank zij de spontane medewerking waren er enkele erepoorten opgericht en was de Dorpsstraat met vlaggetjes en wimpels in grootse feesttooi gestoken. Dank zij de goede zorgen van het gemeente bestuur konden ouden van dagen, in validen en dragers van koninklijke on derscheidingen op stoelen of banken ge zeten de ontvangst van de Koningin goed gadeslaan. Enige honderden schoolkinderen ston den opgesteld toen de auto's met onze vorstin voor de burgemeesterswoning stopten en zij door de burgemeester met beide wethouders en mevr. Van Sas werd ontvangen. Na een kort, maar ge animeerd gesprek werd door Marjo Hoogenboom een boeket rozen aangebo den, terwijl Niek van Sas de Koningin de tekst van het speciaal gecomponeer de welkomstlied aanbood. Beiden waren in Zeeuwse dracht gestoken en werden door het gevolg zeer bewonderd. Na het zingen van het welkomstlied onderhield de Koningin zich enige tijd met de dirigent (dichter?) de heer Phi- lipse, hoofd van de School met de Bij bel, waarna de woning van de burge meester betreden werd en in de tuin de leden van de raad met hun dames en enkele anderen, o.a. de heren Drs. A. C. Drinkwaard en Drs.' A. G. Vlas blom van het laboratorium van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek aan de Koningin werden voorgesteld. Onder het genot van enkele verver singen werd door genoemde heren een causerie over hun werk gehouden, waarna men naar „De Val" vertrok om in het laboratorium iets meer van het werk te kunnen zien. Daar werden eerst de gebroeders C. en M. Linden- bergh aan de Koningin voorgesteld, waarna het bezoek het laboratorium gold, waar Hare Majesteit zich zeer ge ïnteresseerd toonde en door het stellen van vragen blijk gaf goede voorlichting op prijs te stellen. Ook hier hadden velen zich opgesteld om de Koningin zowel bij aankomst als bij vertrek toe te juichen. Ondanks het minder mooie weer was het ook voor Wemeldinge een onvergetelijke dag. Intussen was men echter beduidend achter geraakt op het tijdschema en vertrokken de auto's in pijlsnelle vaart naar Kruiningen, waar zij aan de grens van de gemeente werd opgewacht door burgemeester Schipper, waarna naar het Dorpshuis werd gereden, waar de Koningin ontvangen werd door Dijk graaf P. J. J. Dekker van de Brede Watering van Zuid-Beveland. Ook daar werden verschillende personen aan Ha re Majesteit voorgesteld en werd haar een lunch door het waterschap aan geboden, waarbij ook enkele genodigden aanzaten. In Wemeldinge zorgde O.K.K. voor muzikale fleurigheid, terwijl op Krui ningen E.M.M. haar blijde klanken liet horen. Kapalle Z.-B. Tal. 01102-223 naar de Koningin Wilhelminahaven, waar burgemeester Heusdens de Pro- duktschapswimpel zal hijsen op de VL 97. Ook 's avonds zijn er tal van fees telijkheden. In IJmuiden en Vlaardingen ligt de vlaggende vloot des avonds onder het licht der schijnwerpers. Maandag 23 mei vaart de vloot uit. Dan is het Buisjesdag, zo genoemd naar vroeger gelijktijdig uitzeilen van de ha ringbuizen. De jagerij begint! De com binaties zijn gevormd, de snelste lopers worden als jagers aangewezen. Onvoor ziene omstandgheden voorbehouden gaat de vloot woensdagmidag „aan schot" (netten uitzetten). Dan staan er 240.000 meter netten in zee. „Op hoop van zegen", zoals de schipper zegt, wan neer het want wordt geschoten. In de nacht van woensdag op donderdag wordt gehaald. Als er dan gevangen is, geeft men direkt de haring aan de ja gers over die er mee naar het vader land snellen. Als deze berekening klopt kan verwacht worden, dat vrijdag 27 mei de winnende jager met de eerste maatjes in het vaderland arriveert. Ze komen: de malse maatjes! BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED DRUKTE AAN DE HARINGHAVENS Het oogstfeest van de haringvisserij is aanstaande. De vloot wordt klaar gemaakt. Op de boetzolders, op de er ven, in de kuiperijen, overal is het druk. De netten moeten visklaar, dui zenden tonnen worden opnieuw verbon den. Er wordt geschilderd, dat het een lieve lust is. De vloot moet in zee. De jacht op de Hollandse Nieuwe gaat weer beginnen. Maar vooraf is er feest aan de kant. In IJmuiden, waar ook de Katwijkse vloot ligt, in Scheveningen en in Vlaardingen. Op 21 en 22 mei wapperen de vlag gen op de fraai geschilderde schepen. Vlaggetjesdag! Zaterdag, 21 mei, is er feest. Zondag, 22 mei, is het kijkdag. Vroeger noemde men dit „wandeldag". Van oudsher gaan duizenden kijken naar de vloot gereed tot haringvangen. Voor zaterdag 21 mei zijn aantrekke lijke programma's vastgesteld. In IJmuiden, op welke plaats dit jaar het accent van de viering valt, zal de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Drs. D. J. van Dijk, de Produktschapswimpel voor de best verzorgde haring hijsen op de KW 163, het schip, dat verleden jaar de best verzorgde haring van de Katwijkse vloot aanvoerde. Door de plaats zal een grote optocht trekken onder de titel „Van vleet tot eet". Daarna ontmoeten Piet Rentmeester won in Eemegem (B.) In de wedstrijd Vorst-Brussel werd Piet Rentmeester wegens derailleurpech gedwongen de strijd te staken. In Eer- negem was Piet weer niet te houden. Na half koers streed hij steeds van vo ren. In de voorlaatste ronde liep Piet van de Belg Olivier, met wie hij voor uit was, weg om onbedreigd te winnen. Intussen zijn de resultaten die Piet de laatste weken behaalde niet on opgemerkt voorbijgegaan. Tourploeglei der Klaas Buchly heeft Piet n.l. uit genodigd om deel te nemen aan de ron de van Frankrijk. Dit weekeinde start Piet in Geulle (L.). Ko Tolhoek eindigde in Vlissingen op de achtste plaats. Oesterverzending. De oesterverzending over de maand april 1960 bedroeg als volgt: 1960 1959 Holland 51.635 34.768 België 548.020 336.152 Engeland 178.050 167.900 Frankrijk 133.000 8.100 Duitsland 65.725 42.895 Diversen 5.858 1.060 op het Stationsplein „binnenzee" en „buitenzee" elkaar. Folkloristische groe pen van rond het IJsselmeer zullen een gevarieerd programma brengen: zang, muziek, volksdans, 's Avonds heeft er een grote demonstratie op het Stations plein plaats. Opgevoerd zal o.a. worden „De boetsters op het wantveld", voorts gymnastiek, zang, deklamatie, muziek. Het rijk gevarieerde programma wordt besloten met een taptoe. Van Scheveningen uit wordt een vlootrevue van loggers gehouden voor de kust. Altijd een imponerend schouw spel. Daarna zal in een speciaal pro gramma - muziek, zang, deklamatie, gymnastiek de Produktschapswim pel voor de best verzorgde haring van de Scheveningse vloot worden gehesen op de SCH 21. 's Avonds wordt een ge varieerd programma aan de haven ge geven met o.a. muziek en film. Vlaardingen brengt een historisch spel: een reconstructie van het bezoek van stadhouder Willem V met zijn ge malin op Vlaggetjesdag in 1778 aan Vlaardingen. „Het welweesen der stede Vlaardingen" is de titel. De stadhou der en zijn gemalin met gevolg arri veren per sloep bij de Visbank en wor den daarna op het stadhuis ontvangen. Vervolgens vertrekt het gezelschap de stadhouder en zijn gemalin te paard Totaal 982.288 625.842 We zullen dit seizoen niet meer aan de 30 miljoen komen, alhoewel een meer dere export van 32 geen reden tot klagen heeft. April 1960 gaf bij '59 een vooruitgang van 356.446 stuks. Het gehele seizoen gingen meer weg ruim zes en een half miljoen en tot 1 mei j.l. was onze export 27.802.727 stuks. Evangelisatiesamenkomst. Ds. J. J. Ruys, die door ongesteld heid en andere bijzondere omstandig heden zijn evangelisatiewerk hier moest onderberken, hoopt Hemelvaartsdag des avonds 7.30 uur weer in de school aan de Damstraat te spreken over een be langwekkend onderwerp. Men zie de advertentie in dit blad. Een ieder is hartelijk welkom! WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2228 mei 1960 Woensdag 25 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.27 2.00 7.08 7.38 Maandag 2.22 2.49 7.55 8.21 Dinsdag 3.04 3.30 8.39 9.02 Woensdag 3.42 4.10 9.19 9.41 Donderdag 4.18 4.45 9.54 10.13 Vrijdag 4.53 5.17 10.24 10.46 Zaterdag 5.26 5.50 10.59 11.22 Te Yerseke 5 Te Hansweert minuten later 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1