is alleen als er op staat WEMELDINGE HANSWEERT KRUININGEN R1LLAND-BATH KRABBENDIJKE KAPELLE-BlEZhLiNGE FEUILLETON Het uit de molenpolder ■i - w X^> Rijkspostspaarbank. Bij het Rijkspostkantoor alhier werd in de maand april aan spaargelden in gelegd tot een bedrag van 20.704,94. In dezelfde periode werd terugbetaald 24.229,56 en er werden 7 nieuwe boek jes uitgegeven. Muzikale rondgang. Op de verjaardag van H.M. Koningin Juliana maakte O.K.K. een mars door het dorp en bracht tevens een muzikale die hier en daar te beluisteren vielen, bekend geworden, dat er in.alle stilte hard werd gewerkt in schuren en ga rages en zelfs achter in de polder in het recreatiegebied. Met grote spanning werd dan ook door velen de opstelling van de praalwagens tegemoet gezien. Wat te voorschijn kwam overtrof veler verwachtingen. Een tiental keurig ver zorgde wagens verscheen aan de start. Met veel animo en grote eensgezind heid moeten deze werkstukken tot stand zijn gebracht. Uiterst moeilijk was de taak van de jury. Uit de gesprekken, felicitatie aan dhr. M. M. Westdorp, werktuigbouwkundige bjj de Rijkswater staat, die onderscheiden is met de bron zen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De felicitatie werd bij monde van de voorzitter van O.K.K. dhr. J. Burger, overgebracht. Bekerwedstrijd De beker, die door de Oranjevereni ging beschikbaar was gesteld voor de wedstrijd o.l.s. en chr. school, werd ge- gewonnen door de openbare school. Bevrijdingsfeest. Om 8 uur begon op Wemeldinge het bleek dat de meningen erg verdeeld wa ren. Velen hadden hun keus voor de le prijs spoedig gemaakt. Maar smaken verschillen en daarover valt niet te twisten. Een jury moet nu eenmaal met allerlei factoren rekening houden. De le prijs viel ten deel aan de buurt vereniging „Ons Genoegen" met de wa gen „Nederland en Oranje", geïnspireerd op de televisie; de 2e prijs was voor de buurt „De Kroon" met „Hans en Griet je"; de 3e prijs voor de „Harmonie" met een rijdende muziektent, waarin een harmoniegezelschap. De verdere uitslag was: 4. Buurtver. „Bouwplan"; 5. Club 6. Buurtver. „De Nijverheid" mevr. Van Nieuwenhuizen-Rempas aan boord gaan van het Rode Kruis Hospi taalschip „Henri Dunant" voor een reis over de Hollandse wateren. Zaterdag middag zullen ze te Vlake ontschepen. Wij hopen dat ze veel mooi weer en een prachtige reis zullen hebben. win uui ucguii up vv ciiiciuiiigc net Connv"' 6 bevrijdingsfeest met klokgelui. Om 9 Zangver.' „Jubilate Deo"; 8. Zangver. hhv nrotj ov Hza onhodo xro /in o/"> H r\n I <J_i w ,Jong Crescendo 9. Kindercircus ,,Co- uur was er de aubade van de school kinderen voor het gemeentehuis, o.l.v. dhr. C. Philipse. De burgemeester richt-, te zich hierna tot de kinderen en oude ren. Toont allen, aldus de burgemees ter, dat U de vrijheid waard bent. Met begeleiding van O.K.K. vertrokken alle kinderen naar het sportveld voor de kinderspelen, die begunstigd door het mooie weer ten volle tot z'n recht kwa men. Vele prijzen konden aan de kin deren uitgereikt worden. Na afloop ont vingen alle kinderen een traktatie van de Oranjevereniging, 's middags waren de ouderen aan de beurt voor de volks spelen, die bestonden uit een tienkamp voor een team, die achter elkaar moest worden uitgevoerd. Hierna volgde de prijsuitreiking van de volksspelen, le prijs team C. AdriaanseL. Dekker; 2e prijs A. VervennenVan Oosten; 3. A. de RestC. Sonke; 4. W. GijsselM. Schouwenaar; 5. J. MeijaardD. Ever- se; 6. J. MinnaardJ. Wabeke; 7. St. Weststrajf: ^en^echtgenote; 8. J. Walra ven—Ria Ve^ejse; 9. Theo VuykC, Schot; lo. Betsy HoogestegerWilly Traas. Hierna volgde de wielerronde over een afstand van 14 km, verdeeld in 6 ronden door het dorp. Er werd in een hoog tempo gereden. Eerst startte een groep in de leeftijd van 12 t/m 15 jaar, daarna een groep boven de 16 jaar. Voor beide groepen was een flin ke belangstelling en gemakkelijk was de strijd dan ook niet. De uitslag was: Groep I. le prijs W. Hamelink met pre mie; 2e prijs H. Pieterse met premie,' 3e prijs C. Dagevos Jacz.; le prijs da mes Susan Gijssel; 2e prijs Heieen de Schipper. Groep II. le prijs W. West- strate Jacz. met premie; 2e prijs H. Bout met premie; 3je, prijs Jac. Onder- dijk; 4e prijs M. Hoogesteger Johz.; le prijs dames H. Dagevos; 2e prijs L. Everse. 's Avonds maakte O.K.K. een muzikale rondgang door de gemeente hetgeen vooral door de jeugd op hoge jgsmakelijk aan elkaar verbonden, al- n V11 C5 tl t a V /I (f /t C t n I /I T vi XI a /vn via a* a tt a vi T w w l - - I prijs werd gesteld. In de garage van de A.M.Z. werd als sluitstuk van het bevrijdingsfeest een groot bal gegeven, hetgeen zeer druk werd bezocht. Voor de vrolijke klanken zorgde het show- en dansorkest „The Caledonians" uit Roo sendaal. Wemeldinge kan terugzien op een geslaagd dorpsfeest. Koninginnefeest. Kruiningen heeft een prachtige Ko ninginnedag achter de rug. Zeer op gewekt is er feest gevierd. Het rijk ge varieerde programma verliep uitstekend. Des morgens o.a. muziek door E.M.M. en sportwedstrijden op de Markt, des middags het hoogtepunt van de dag: de optocht met praalwagens. Slechts en kele dftgen tevoren was het wat ruimer adja"; 10. Bescherming Bevolking. Kin deren: 1. Victory I en II; 2. Bauer. Des avonds in de lichtstoet kwamen ver schillende onderdelen zo mogelijk nog mooier uit. De belangstelling hiervoor was dan ook bijzonder groot. Wedvlucht. Door de P.V. „De Vrijheidsduif" werd met 55 duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanuit St. Ghislain, afstand 113 km. De uitslag hiervan was: 1 A. Neve; 2 en 5 M. Blok; 3 en 13 P. A. Kakebeeke; 4 H. Poleij; 6 M. Poleij; 7, 9 en 10 K. Tjarks; 8, 11 en 14 H. Dek; 12 J. J. Oele. Voetbal. Kruiningen I speelde voor de promo tie op eigen terrein een wedstrijd tegen Hoofdplaat. Voor de rust ging de strijd gelijk op en kreeg Kruiningen diverse doelrijpe kansen, die echter door de voorhoede op onbegrijpelijke wijze niet werden benut. De rust ging in met een 01 voorsprong voor de gasten. Toen Hoofdplaat kort na de rust een tweede doelpunt scoorde, was het pleit beslecht en kreeg Kruiningen een nederlaag te slikken, die werd opgevoerd tot 05. Dodenherdenking. Op 4 mei werden de oorlogsslacht offers alhier herdacht door een stille tocht naar de begraafplaats, waaraan door velen werd deelgenomen. Op de graven der gesneuvelden werden bloe men gelegd, waarna 2 minuten stilte in acht werd genomen. Bevrijdingsdag. Op 5 mei werd de herdenking van onze bevrijding ingezet door klokgelui, waarna om half 10 een interkerkelijke dienst werd gehouden in de Herv. kerk, waarin voorging Ds. Koolstra. Onze vrij heid en het huis van Oranje zijn on- dus Z.Eerw. Het ene is niet denkbaar zonder het andere, 's Namiddags werd een knobel wedstrijd gehouden voor fiet sers. Met veel enthousiasme „namen" een 100-tal deelnemers hpn lijstje met opdrachten. Vervolgens werden op de Markt kinderspelen en volksspelen ge houden. 's Avonds was er een gekostu meerde lampionoptocht, waaraan door velen, jong en oud, werd deelgenomen. Vele leuke en geestige vondsten waren er in verwerkt. Ook onze Harmonie E. M.M. liet zich niet onbetuigd. Na afloop gaf E.M.M op de muziektent populaire muziek ten beste, terwijl tot laat in de avond op de Markt „de voeten van de vloer" gingen. Het Nederlandsche Roode Kruis. Maandagmorgen 9 mei zullen te Zijpe uit onze gemeente mevr. Cok-Wisse en Aan de grond gevaren. Woensdagochtend liep even buiten de hayen het m.s. „Corrie" van 52 ton, met zand geladen, aan de grond. Het ber gingsvaartuig „Inktvis" kwam schipper Nederhof van de Corrie tehulp. Bij hoog water kon de Corrie zonder assistentie vlot komen en ze heeft inmiddels de reis weer voortgezet. Aanvaring. Woensdagochtend kwamen 2 schepen met elkaar in aanvaring. Het lege 538 ton metende motorschip „Neeltje", dat van Terneuzen naar Dodewaard op weg was, voer de havenmond in. Tegelijker tijd kwam uit de richting van Antwer pen het 1700 ton metende Zwitserse tankschip „Opalin", met benzine gela den, ook de haven in. De Opalin liep mee het voorschip op het achterschip van de Neeltje, welke daardoor enige schade opliep. Beide schepen konden echter hun reis voortzetten. Voetbal. Afgelopen zondag speelden de Hans- weertse Boys I een bekerwedstrijd te gen de 3e klasser Hontenisse. De Boys waren niet veel minder dan de tegen standers en het was een spannende wed strijd. Maar tegen de betere afwerking van Hontenisse waren de Boys niet op gewassen en ze verloren met 02. Bevrijdingsfeest. Het vieren van de bevrijdingsdag is begonnen met het inhalen van Hans de Weerd, die werd tóegesproken door burgemeester A. Schipper. Aan Hans de Weerd heeft Hansweert zijn naam te danken. De dag werd verder door gebracht met spelen en een optocht en werd besloten met een gezellig bal. Viering Koninginnedag. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin werd zaterdag op het sportveld een jeugd-voetbalwed- strijd gehouden tussen de leerlingen der verschillende scholen, 's Avonds werd een lampiojiQptocht .gehouden, waarvoor een flinke deelname was. De muziek vereniging „Rillandia" met haar drum band verleende muzikale medewerking. Bij het gemeentehuis stonden 2 carous- sels en een luchtschommel, zodat de jeugd aardig kon genieten. Vijfenvijftig jaar getrouwd. Dinsdag '3 mei herdacht het echtpaar S. Vreeke-Meerman het feit dat zij 55 jaar geleden in 't huwelijksbootje stap ten. Beide oudjes zijn nog zeer goed ge zond. Met hun kinderen en verdere fa milie werd deze dag feestelijk gevierd. Velen bezochten de familie om huif ge lukwensen over te brengen. Voetbal. Rillandia III speelde zaterdag tegen De Beren II. De uitslag kwam met ge lijk spel, 11. Omhoog gevaren. Zaterdagochtend is het Nederlandse vrachtschip „Utrecht", groot 8346 br. ton, van de Kon. Rotterdamse Lloyd omhoog gevaren op de Noord-Ballast- plaat bij Bath. Met hoog water is het schip met zeven sleepboten vlot getrok ken. Bij onderzoek te Antwerpen bleek, dat een stalen tros van een der sleep boten om de schroef van de „Utrecht" was geslagen. Wrak wordt opgeruijnd. De in februari van het vorig jaar bij Bath gezonken Panamese vrachtvaarder „Irini" zal in de eei'Bte helft van mei worden opgeruimd met behulp van ex- plosieven en snijbranders. Het karwei wordt uitgevoerd door N.V. Bergings- Transportbedrijf v. d. Akker te Vlis- singen. Ongeval. De echtgenote van dhr. A. Imanse kwam zondag toen ze uit de kerk kwam op de hoek JulianastraatValckenisse- weg, waar zij plotseling moest remmen voor een jongetje, zodanig te vallen, dat ze een gekneusde voet bekwam. La ter moest ze naar Goes vervoerd wor den ter behandeling. Het Ned. Roode Kruis. Met de boottocht voor chronische zie ken van het Ned. Roode Kruis zal uit ons dorp dhr. J. Huissen volgende week een reis meemaken. We wensen hem een mooie en genotvolle reis toe. Wielrijder aangereden. Op het kruispunt RijkswegZuidweg werd vrijdagavond de 54-jarige wielrij der A. Dek, wonende op de Oostdijk, bij 't oversteken van de Rijksweg gegrepen door een passerende auto, bestuurd door dhr. J. K. uit Arnhem, Ondanks krach tig remmen mocht het niet gelukken een botsing te voorkomen, met het noodlottige gevolg dat dhr. Dek zwaar gewond op het wegdek bleef liggen. Overbrenging naar het ziekenhuis mocht niet meer baten. Korte tijd later over leed het slachtoffer. Plotseling sterfgeval. Dhr. L. Koster werd maandagmor gen tijdens zijn werkzaamheden plotse ling onwel. Doktershulp werd ingeroe pen, maar kon geen hulp meer bieden; korte tijd later overleed dhr. Koster. Hij was 52 jaar. Vergadering Vrouwenbond. De Ned. Chr. Vrouwen Bond verga derde op woensdagavond. Spreekster was mevr. Strubbe uit Middelburg, met als onderwerp: „Waakzaamheid der vrouw in verband met het wereldgebeu ren". Op 1 juni hopen ongeveer 20 vrouwen de nationale bondsdag in Am sterdam te bezoeken. Feestviering. Op koninginnedag werd de feest vreugde geuit door een rondgang van de muziek in de avonduren, met daar achter de jeugd gewapend met lam pions. Mede door het mooie windstille weer is dit een geslaagde optocht ge worden, waar jong en oud van geno ten heeft. Nadat op de avond van de 4e mei een stille omgang gehouden was en een kerkdienst van Gereformeerd en Hervormd samen belegd was in de Herv. kerk, waarin beide predikanten voor gingen, werd in de morgenuren van 5 mei de feestvreugde begonnen met een massale zanghulde der schooljeugd. Hierna werden er voor de jeugd spel letjes belegd op het sportveld. Na de middag was er een muzikale optocht, waar ook weer de jeugd present was met versierde fietsen. Verder waren'er volksspelen en gekostumeerd wielren nen. Twee dameselftallen speelden een voetbalwedstrijd op het sportveld. Deze wedstrijd werd door de dames van de korfbal met 20 gewonnen. In de avonduren was er een uitvoering belegd waar van muziek en toneel te genieten viel. J. A. Schipper onderscheiden. Op koninginnedag heeft de fruitkwe kersknecht J. A. Schipper te Kapelle een koninklijke onderscheiding gekregen voor zijn veertigjarige trouwe dienst bij het fruitkwekersbedrijf van de familie De Jager te Kapelle. Burgemeester H. G. van Suylekom speldde hem hiervoor de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. De eremedaille in goud werd voorts toegekend aan de vroegere di recteur van de veilingsvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving", dhr. A. D. Snoep. Dhr. Snoep, die momenteel bij zijn kinderen in Canada verblijft, ontving het eremetaal per post. Het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" bracht des avonds de onderscheiden J. A. Schipper een muzikale hulde. Verkoping. In hotel „De Zwaan" werd door no taris J. C. Kram ten verzoeke van de erven J. Kopmels publiek verkocht het woonhuis Noordstraat te Biezelinge, groot 5 are en 75 ca. Hoogste inschrij ver was dhr. J. de Kok te Goes voor 8310,Koper werd dhr. J. Glerum te Biezelinge voor 8650, Wedvlucht. Met 154 duiven nam „O.W.T.B." deel aan een wedvlucht over 116 km vanuit St. Ghislain. De snelheid van de eerste duif bedroeg 1169,06 meter per minuut. De uitslagen zijn: 1 en 10 C. Slabbe- koorn; 2 J. H. C. Poley; 3 P. I. Butler; 4 en 6 P. Hengsdijk; 5 A. v. d. Does; 7 Jac. Schrier; 8 J. L. de Jager; 9 J. C. Nijsse. Raadsvergadering. In de donderdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad is een langdurige bespreking gewijd aan de moeilijkheden welke zijn gerezen met de bouwput voor het rioolgemaal, dat te zijner tijd het afvalwater van de Cor Oostroms conservenfabriek te Bieze linge moet lozen naar de Schelde. De aannemer van deze bouwput, de Fa. J. A. Leijs, ondervindt hierbij grote tegen slag. De put die al enkele malen is in gestort, zal nu alleen nog te bouwen zijn wanneer er een stalen damwand wordt geslagen. Het technisch advies bureau van de Ned. Gemeenten te Amersfoort als ontwerper van het plan, meent nu, dat de extra kosten hiervan door de gemeente gedragen moeten worden uit de stelpost van 15.000, door de aannemingssom van 115.000, te verhogen met 13.890,Enkele raadsleden bleken hier echter niet mee akkoord te kunnen gaan, daar destijds door het technisch adviesbureau grond boringen zijn verricht en nu men met onverwachte slechte eigenschappen van de grond krijgt te maken, de schuld van de moeilijkheden wentelt op ge maakte fouten van dit bureau. Ondanks de uitvoerige toelichting van Ir. Bur ger van dit bureau, bleken de meeste raadsleden niet te overtuigen, zodat een stemming om het aanbestedingsbedrag met 13.890,te verhogen met 5 te gen 6 sternen werd verworpen. Eerder besloot de raad tot het aangaan van een geldlening van 100.000,met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten ter be stemming voor de nieuw te bouwen chr. kleuterschool. In de commissie tot het nazien van de rekening 1958 van de bur gerlijke instelling voor maatschappelijke zorg werden gekozen dhrn. C. Tramper, Kapelle (Z.-B.) Tel. 0 1102-223 Zuidhollandse roman door HENK VAN HEESWIJK 39) Ze stapte op haar flets en samen reden ze in de richting van de druk kerij, terwfjl Heieen vertelde, wat er de vorige avond in de mooie kamer met de jonge boer was voorgevallen. Ook datgene, wat verband hield met Dirk's ongeluk en ziekbed, verzweeg ze niet, maar over de harde beledigende woor den, die Dirk haar in zijn drift had toe- geslingerd sprak ze niet. Met gefronste wenkbrauwen had Hugo geluisterd en was haar met geen enkel woord in de rede gevallen. Maar toen ze geëindigd was en hem aankeek, zei hij: „Je blijft natuurlijk geen dag langer op de Beldam. Je pakt straks je boeltje maar bij elkaar, dan zal ik de auto van „De Phoenix" wel langs de boerderij sturen en die brengt het dan wel bij ons thuis". „Maar", wierp'' Heieen tegen, „daar woont je chef toch nog in?" Hugo lachte. „Ik bedoel ons huis in de Voorstraat. Daar brengt de chauffeur dan wel je bezittingen naaf toe enifat is dan jouw tehuis ook tot ons huwelijk". Verschikt keek het meisje naar hem. „Maar dat kan ik toch niet doen? Wat zal je moeder er wel van zeggen, Huug? En/aje zus? Denk er eens aan, het'duurt n$g zeker zes weken". Hij gfeep haar hand onder het rijden en antwoordde: „Weet je, wat moeder hiervan zeggen zal? Ik ben blij, dat ik m'n aanstaande schoondochter nog een poosje helemaal bij me mag hebben. Dat werk op de boerderij is niets voor je. En Nel? Nu, je weet zelf wel hoe Nel het zal vinden als haar vriendin elke dag thuis is. Die neemt je helemaal in beslag, zodat ik de resterende weken niets aan je heb". „Nee, maar Huug, je begrijpt me ver keerd. Ik kan die zes weken toch niet bij jullie thuis inwonen. Dat kost toch geld en..." „Nu, reken er maar vast op, dat moe der je exploiteren zal. Ze zal je laten werken van de vroege morgen tot de late avond, met de pook achter je aan, zodat je nog veel harder voort moet dan bij die bullebak". Ze lachte om z'n dwaze woorden, maar toch was ze blij, dat ze nu een toevlucht had, want ze was ervan over tuigd, dat ze bij mevrouw Kastelein met open armen ontvangen zou worden. En toch „Ik ben niet van plan om het aan te nemen", zei ze vastberaden. „Maar m'n lieve prinses, wat wil je dan?" „Wel, ik neem een kamertje, ergens in de stad, en dan zal ik wel zien, dat ik h oor die resterende weken een tijde lijke betrekking krijg". t ugo schudde het hoofd en dacht eni ge' tijd na. „Nu, ik laat het ten slotte aan jezelf over, hoewel ik er voor ben, dat je maar rustig bij ons komt. Ga in ieder geval straks naar moeder en bespreek met haar wat je van., plan bent. Dan zal zij je wel adviseren, wat het beste voor je is". „Goed", antwoordde Heieen, „dan moest ik nu maar omkeren". Ze remden en stapten beiden af. „Dus je weet, dat onze auto je be zittingen straks bij die bullebak af haalt". „Hè, Huug, scheldt hem daar niet voor uit. Hij was tocjh werkelijk zo kwaad niet". ,j j, Ze dacht terug aan die avond, toen Dirk met z'n hoofdwonde op bed lag en tussen leven en dood zweefde. Toen had ze de grimmige boer zonder masker ge zien. Toen had ze de vader, die in angst was over zijn enige zoon, aanschouwd. Itt do-, nood» valt iedere conventie van de mens a¥ en ontdekt men zijn ware aard. „Nu, daiftot vanavond, Huug", zei ze zacht, terwijl ze haar hand uitstak. „Wat nu", schertste hij met opgetrok ken wenkbrauwen, „je wilt je aanstaan de man toch niet met een handje weg sturen?" Even aarzelde ze, keek om zich heen, maar toen er geen mens in de omtrek te bekennen was, bood ze hem haar volle, rode lippen. Die avond, tijdens de terugtocht naar huis, kwam onwillekeurig het eigenaar dige geval met Heieen en de zoon van de Belboer in Hugo's gedachten. Zon der er zelf erg in te hebben balde hij een vuist, toen hij langs de grote boer derij reed, maar hij zag natuurlijk niets bijzonders, en het gaf hem een veilig, vreugdevol gevoel te weten, dat ze nu gelukkig bij z'n moeder thuis was. Van de chauffeur, die Heieens boeltje van de Beldam naar de Voorstraat had gere den, had hij vernomen, dat Heieen daar zelf was geweest om het aan te ne men. Hij wist hoe fier zijn kleine prin sesje was en absoluut niet afhankelijk wilde zijn en daarom had hij gevreesd, dat ze zijn advies niet zou opvolgen. Nu ze eenmaal in veilige haven was, zoals hij schertsend daeht, Zou moeder wel zorgen, dat ze daarin bleef; dat was die goeie, oude ziel wel toevertrouwd. Vrolijk trapte hij over de natte weg. De dooi was ingevallen en grote plas sen water lagen op het broze ijs in de vaiit lari^s de weg. Maar dit alles deer de hem niet, want hij reed-vrolijk ver der, in het vooruitzicht van hetgeen ko men ging. Nog een paar weken en dan... Maar plots verstoorde iets z'n vreug de. .Weer moest hij aan haar woorden van die morgen denken. Zo'n kwast van een boerenzoon. Dacht zeker met z'n rijkdom haar in te palmen. Hij herinner de zich de jonge boer wel; een paar malen had hij hem gezien. Een paar keer slechts, maar aan z'n gelaats trekken had hij onmiddellijk dp heers zuchtige, trotse jonge Belboer herkend. Ze waren immers allemaal hetzelfde, dat was toch bekend in de wijde om trek. Hij kon zich levendig voorstellen, hoe de jonge Belboer de weigering van zijn prinsesje op diens huwelijksaanzoek zou hebben opgevat. Wie zou ook in z'n hoofd durven krijgen de machtige zoon van de nog machtiger Belboer te wei geren (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1960 | | pagina 2