Ijootlwill oveRöenkinq Wat nemen wij voor een regenjas 25STE JAARGANG No. 47 30 APRIL 1960 - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Als wij verkouden worden ROND DE VADERLANDSE DRIEKLEUR Plaatselijk Nieuws YERSEKE JÉ J) -SC in L. a 'C o O O f .1 c O ■o REDACTEUR j~A. WESTSTRATE - ROUAANSE KAAI 21 TELKF. 011802453 Abonnementsprijs b(j vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELKF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Mijn gedachten zijn niet ulieder gedachten, en uw wegen zijn niet Mijn wegen, spreekt de Here. Jes. 55 8. Ter verklaring van deze woorden laat de Profeet er onmiddellijk op volgen: „Want gelijk de hemelen hoger zijn dan de aarde, alzó zijn Mijn wegen en Mijn gedachten hoger dan uw wegen en uw gedachten". Daarin juist ligt onze ver troosting en de grond van ons vertrou wen. Wel zijn Gods wegen soms raad selachtig en donker, maar ze zullen bij de uitkomst altijd de enig goede blijken te zijn. Menigeen heeft in raadselen rondgewandeld en de leidingen van zijn leven niet begrepen. Totdat God hem plotseling het licht deed opgaan, en het gordijn wegtrok voor zijn geestesoog, waardoor hij het „hoe" en „waarom" van Gods aanbiddelijke wijsheid door zag. Onze wegen zijn zo vaak wegen der zelfzucht, die voor ons en anderen op wegen des verderfs uitlopen. God heeft nooit andere gedachten dan van ontferming. Als Hij ons in de diepte voert, dan is het opdat Zijn hoog be doelen: onze heiliging en onze zaligheid, vervuld worde. Houden wij daaraan vast als de weg donker en het hart eenzaam is. Gods gedachten over mij zijn gedachten des vredes. Wantrouwen wij dus niet. Na dezen zullen wij alles verstaan wat nu duister is. En dan zullen wij danken, dat Hij ons zó en niet anders geleid heeft. Mistrouw des Heren wegen niet, Schoon gij Zijn leiding niet doorziet, God zal Zijn eigen doen verklaren, En al het duister openbaren. (Uit een Dagboek) Het klimaat van ons waterlandje houdt zich de laatste tijd niet meer helemaal aan de afspraak. Was het voorheen zo, dat een regenmantel het meest gedragen kledingstuk in de gar derobe was, tegenwoordig wil het wel met de droge en vaak warme dagen en dan komt de regenkleding op het twee de plan. Maar de Nederlandse regen- kleding-industrie heeft zich snel aan gepast. In de eerste plaats wordt ook regenkleding vervaardigd, die uiterlijk niet meer aan regenkleding doet den ken en verder is men zich steeds meer gaan toeleggen op het maken van goe de en moderne sportkleding. Keus genoeg voor ieder type vrouw.' Bij de regenjassen voor de meisjes en jonge vrouwen is men enigszins terug gegaan naar het sportieve model zoals de trenchcoat en de vele variaties daar op. Dit soort jassen is zeer geschikt voor teen-agers voor fiets en bromfiets. Ze staan vlot en kunnen tegen een stootje. Veel pastelkleuren zullen zor gen voor een vrolijke toets. En welk een variatie in materialen wordt ge bruikt: katoenen poplin en katoenen gabardine; bedrukte en grof geweven ka toen; terlenka in verschillende mengin gen, rayon en nylon. Er zijn ook vele meer geklede jassen, zodat de regenmantel, bij gebrek aan regen, echt niet in de kast behoeft te blijven hangen. Een mantel uit terlenka met wol in een Prince-de-Gall-dessin en zwart af gebiesd bijvoorbeeld komt altijd van pas, terwijl van een vage ruit in de ter- lenka-wol combinatie een alleraardigste sportieve reisjas kan worden gemaakt. Gemakkelijk mee te nemen zijn ook de nylonjassen die nylon-coated zijn, d.w.z. opgespoten met een plastic binnenlaag. Die krijgen weer een gekleed uiterlijk, wanneer die nylon bedrukt is. Een jas uit 100 rayon-ottoman in een pastel kleur geeft een fleurig zomers idee, wat ook het geval is met een jas uit een rayon met een shantung-effect. Heel mooi en heel gekleed. Gezellig zijn ef fen of bedrukte katoenen jassen, min of meer gekleed, met of zonder ceintuur en bijpassend hoedje. Alle jassen zijn waterafstotend. Van ongevoerde regenmantels en zuid-westers. Een regenjas om in het toch nog wis selvallige klimaat bij ons te dragen is de „single coat", een ongevoerde poplin jas, waterafstotend, die mèn zelf kan wassen. Het model is vlot met een aar- (maar ook als wij weer beter zijn) - Terlenka-met-wol mantel in Prince de Galldessin (Helfi) dige rugverwerking en naar verkiezing een rond kraagje of revers en... voor lage prijs. De „oilskin" jassen, plastic op ka toen, die er uitzien als de echte „zuid wester" staan de teen-agers leuk en stoer. Ook hier verschillende pastel tinten. Onze sportieve tijd vraagt sportieve kleding, zoals bijvoor beeld een tuinpantalon uit een gezellig katoenen streepstof; een twee of meer delig strandpakje in een kreukherstel- lend, gemakkelijk wasbaar materiaal; waterafstotend gemaakte suedine jas jes voor scooter en bromfiets in vele pittige kleuren en dit weer voor de moderne jongeren de allernieuwste parka's, veelal in de door hen geliefde zwarte kleur. De Nederlandse regenkledingindustrie zorgt er voor dat wij er naar verkie zing modieus, elegant, sportief, exotisch, romantisch of zakelijk kunnen uitzien, terwijl de sportieven onder ons in de sportkleding een ruime keus vinden. El ke weersgesteldheid durven wij aan met zo'n Nederlandse confectie industrie! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Vier manieren om een testament te maken. Op welke wijzen kan men een testament maken? Is het waar dat hiervoor drie manieren zijn? vraagt C. B. Om precies te zijn, hiervoor zijn vier manieren. Eerst nog even de definitie: testament of uiterste wil is een herroe pelijke verklaring van hetgeen iemand wil dat na zijn dood zal geschieden, zo mede de daarvan opgemaakte akte. Men onderscheidt: a. het (h)oiografisch testament (is eigenhandig geschreven en wordt bij de notaris gedeponeerd, die daarvan een akte van bewaargeving opmaakt, kan worden herroepen door terugvordering van de notaris); b. het geheim testament (dit wordt door de notaris gesloten en verzegeld aangeboden, die vervolgens een z.g. ak te van superscriptie opstelt; terugvorde ring is niet mogelijk, wel herroeping geheel of gedeeltelijk door een later testament) c. het openbaar testament (wordt ten overstaan van de notaris verleden; herroeping als voren onder b.); d. het codicil (onderhands stuk, op gemaakt zonder verdere formaliteiten, doch alleen bestemd voor beschikkin gen: 1. ter aanstelling van executeuren, 2. ter bestelling van begrafenis (denkt u aan crematie!), 3. het maken van le gaten van kleren, van lijfstoebehoren, van bepaalde sieraden en van bizondere meubelen; herroeping kan op dezelfde wijze onderhands geschieden). Om het u niet lastig te maken: als u overweegt om een testament te ma ken, kiest u dan de vorm van het open baar testament, dan vermijdt u voet angels en klemmen, niet alleen voor u- zelf, maar ook voor uw nabestaanden. Uitkeringen uit nalatenschap. Is er in de wet een zekere termijn voor geschreven waarbinnen de executeur van het testament tot uitkering moet zijn overgegaan? vraagt abonnee. Als aan de executeur het recht tot inbezitneming is verleend, dan is dat voor niet langer dan een jaar, tenzij anders is bepaald. Principieel is zijn taak om te zorgen dat de uiterste wil van de erflater wordt ten uitvoer ge legd. Een van zijn verplichtingen is naast het doen opmaken van een boe delbeschrijving van de goederen van de nalatenschap in tegenwoordigheid van i de erfgenamen het afleggen van re kening en verantwoording aan de be langhebbenden bij het einde van zijn beheer, onder uitkering van alle goede ren en effecten des boedels alsmede van het slot van rekening Al met al kan dus niet gezegd worden dat er een be paalde termijn is gesteld. Zegswijzen. Beide hierna volgende zegswijzen worden gebruikt: Iemand een hart onder de riem steken; iemand een riem onder het hart steken. De tweede zegswijze is naar mijn mening juister omdat hij veronderstelt dat de persoon in kwestie een hart heeft (moed heeft), dat door omstandigheden die moed hem in de schoenen gaat zin ken en dat wij ons best doen zulks te verhinderen (riem onder dat zinkende hart steken). Maar nu de zegswijze, hoe zit dat? Aldus de andere vraag van J. A. C. H. Uw verklaring voor de tweede zegs wijze doet meer opgeld, omdat ze zo logisch klinkt, maar is in wezen fout. De juiste uitdrukking is een hart onder de riem steken; d.w.z. weer moed ge ven. De andere manier van zeggen is dus een verbastering van de goede. Kennismaken. Wij hebben enige tijd geleden een nieuwe buurman ge kregen. Hoe hoort dat nu eigenlijk, wie moet het eerst een bezoek afleggen of uitnodigen? De buurman ons, of wij de nieuwe buurman? Vraag van mej. D. v. d. W. De nieuwe buurman dient belet te vragen of zijn kaartje af te geven. U kunt dan met elkaar in gesprek komen en zonodig vragen eens aan te komen. In de regel gebeurt het niet meer zo officieel maar maken de buren een praatje en dan komt het bezoek vanzelf. Het initiatief behoort wel van de nieuw aangekomene uit te gaan. Nalatenschap van ongehuwde man. Wanneer een ongehuwde man zon der testament komt te overlijden, en zijn naaste verwanten zijn kinderen van een broer, zijn die dan de wettige erf genamen? Als onder die kinderen ook stiefkinderen zijn, erven die dan met de anderen of vallen ze er buiten? (Kin deren van neven of nichten vallen er vanzelf buiten, nietwaar?) aldus S. B. Inderdaad: de neven en nichten erven gezamenlijk en wel voor gelijke delen terwijl evt. stiefkindere niet mede-erven, omdat zij geen bloedverwant zijn. Zou een neef (of nicht) echter zijn vóór overleden, dan komt zijn of haar deel wel aan zijn (of haar) evt. kinderen. Auteursrecht. Is men verplicht om van de uitvoering van muziek tijdens een besloten ledenvergadering BUMA- rechten te betalen? zo vraagt W. H. V. Het gaat er maar om of uw begrip van „besloten karakter" overeenstemt met het wettelijk gebod. De Auteurswet bepaalt in art. 12 wat moet worden verstaan onder „het openbaar maken", speciaal onder 3de: „de voordracht, op- of uitvoering of voorstelling in het openbaar van het geheel of een gedeel te van het werk of van een verveelvou diging daarvan. Onder een voordracht, op- of uitvoering of voorstelling i n h e t openbaar wordt mede verstaan een besloten kring, welke tegen betaling toegankelijk is, ook al geschiedt die be taling door de voldoening van een con tributie of op andere wijze. Nu weer een drietal dagen de vlag gen worden uitgestoken, komt het ons nuttig voor, nog eens de juiste manier van vlaggen onder de aandacht te bren gen. Hierover bestaat namelijk nog veel misverstand. Vijf jaar geleden gaven enkele grote dagbladen hun lezers zelfs volkomen onjuiste richtlijnen dienaan gaande. Indien u in het bezit bent van een wimpel, behoort u die alleen te gebrui ken bij verjaardagen van leden van ons Vorstenhuis, ter gelegenheid van Ko ninkrijksdag of bij andere feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland-Oranje tot uitdrukking wordt gebracht. In alle andere gevallen wordt gevlagd zonder oranjewimpel. Bij half stok vlaggen wordt nooit gebruik ge maakt van de wimpel. Als algemeen bekend mag worden verondersteld, dat de vlag met zons ondergang moet worden ingehaald. Het mag in geen geval voorkomen, dat een vlag gedurende de nacht buiten blijft hangen, omdat dit als smaad voor de vlag wordt beschouwd. Tenslotte nog enkele opmerkingen met betrekking tot de dodenherdenking op 4 mei. De vlag moet eerst vol worden gehesen, alvorens deze halfstok te laten waaien. In tegenstelling tot een vaak gepropageerde stelling mag de vlag in dit geval niet met een of andere punt worden opgebonden, doch moet vrq uit blijven wapperen. Bij het binnenhalen moet de vlag halfstok eerst vol worden gehesen. binnen gekomen van het bestuur der kleuterschool Kakeldans, dat zij met een eventuele ruiling met de Nuts- kleuterschool akkoord gaat. Hierna volgde een herstemming over de be stemming van de school aan de Dreef. Dhr. Pekaar vraagt of er adviezen bin nen gekomen zijn. De voorz. antwoordt dat dit inderdaad het geval is, doch dat het geheel aan de raad overgelaten wordt. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk is bereid de school aan te kopen, althans over de aankoop te onderhan delen. De school is geschat op 37.000 gulden. Dhr. P. de Leeuw vindt de voor waarden der verkoop erg belangrijk. De bestemming moet zijn voor culturele doeleinden vindt hij. De voorz. wijst er op, dat dit in de advertentie heeft ge staan. Dhr. Van Boven is van oordeel, dat we ons aan het taxatiebedrag moe ten houden. Dhr. Sinke vraagt wat de kosten van herbouwing zijn om de school in orde te maken voor kleuter onderwijs. De voorz. antwoordt dat dit 25 5. 30.000 gulden zal bedragen. Dhr. Van Boven verzoekt de voorz. me dedeling te doen van het gesprek met dhr. Schout. Dhr. Van de Velde ver zoekt echter dan met het begin te be ginnen en eerst het gesprek met mej. Van Waesbergen weer te geven. De voorz. is echter van mening, dat dit niet geschikt is om in een openbare raads vergadering te bespreken, daar er ver schillende zaken besproken zijn, die niet voor publikatie geschikt zijn. Dhr. De Leeuw is van mening dat er een ur gentieverklaring nodig is voor de kleu terschool Kakeldans. Deze kan die ur gentieverklaring dan ruilen met de Nutskleutersehool, dan kan de Kakel dans blijven waar ze nu is en behoeft er geen onteigening van het bedrijf van dhr. Van der Endt plaats te hebben. Hierna volgde een breedgaande discus sie over gegoochel met urgentieverkla ringen. De voorz. stelt voor in stem ming te brengen of het schoolgebouw Dreef verkocht zal worden ja of nee. De uitslag van deze stemming was 6 voor verkoop en 4 tegen (tegen dhrn. Sinke, De Koeyer, Pekaar en Van Bo ven), zodat de school verkocht zal wor den. Met algemene stemmen wordt be sloten het gemeentepersoneel 6 te verstrekken over het eerste kwartaal 1960. De wijziging kindertoelageveror dening wordt ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De gemeente begroting 1960 wordt gewijzigd met 850,- voor kindertractatie en 1215,- voor een bandrecorder met toebehoren. Besloten wordt grond aan de Molen laan te verkopen aan de Fa. Jac. van de Plasse en dhr. A. van Damme. Dhr. P. de Leeuw deelt namens de commis sie voor onderzoek van de gemeente rekening 1958 mede deze rekening voor lopig vast te stellen, wat dan ook ge schiedt. Besloten wordt de chr. ulo gel den te verstrekken voor het aanschaf fen van diverse leermiddelen. Verder besluit de raad tot aankoop over te gaan van het pand van de familie Vis ser op de Dam voor de som van 14.000 gulden. Bij de rondvraag verzoekt dhr. Koster de Marijkelaan door te trekken. Dit is reeds het plan. Nu de Molenlaan I volgebouwd is, zal aan de Marijkelaan grond voor vrije bouw beschikbaar wor- den gesteld, aldus de voorz. Op de vraag van dhr. Koster betreffende het industrieterrein, antwoordt de voorz. dat dit erg tegenvalt. Dit moet anders gespeeld worden en dat heeft tjjd no dig. (Wat bedoeld werd is ons niet erg 'duidelijk.) Dhr. P. de Leeuw wijst op de erbarmelijke straattoestand in de Molenlaan. De rioolputten steken op verschillende plaatsen 30 cm boven het wegdek uit. Kan daar eens wat aan ge daan worden? De voorz. is echter van mening, dat dit aan de technische dienst moet worden overgelaten. Hierna sluit de voorz. deze vergadering. Raadsvergadering. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemees ter Willemsen in openbare zitting bij een. De voorz. deelde mede, dat mej. Oom wegens ziekte afwezig was en hij wenste haar spoedige beterschap toe. De notulen der vorige vergadering, wel ke woordelijk weergegeven waren van de bandrecorder, werden onvervanderd goedgekeurd. Door Ged. Staten was de grondverkoop aan de Fa. van de Plasse goedgekeurd. De voorz. deelde mede, dat de luidklok bij begrafenissen alleen nog geluid zal worden bij vertrek van het sterfhuis naar de begraafplaats en niet meer bij het teruggaan naar huis. Bovendien zal er ten hoogste 15 minu ten worden geluid. Er is een schrijven BI N N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED WATERGETIJDEN WE ME LD IN GE Van 17 mei 1960 Woensdag 4 mei: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.53 7.10 0.12 12.29 Maandag 7.23 7.36 0.46 1.03 Dinsdag 8.04 8.21 1.21 1.48 Woensdag 8.59 9.21 2.10 2.44 Donderdag 10.07 10.40 3.14 3.55 Vrijdag 11.29 4.39 5.22 Zaterdag 0.02 12.45 5.56 6.29

Scheldebode | 1960 | | pagina 1