NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- oveRöenkinq IjtMMlwill Onze Paasaanbiedingen Fa* Heyboer 6 Zn** Kruiningen ^★BABYDERM o3P2eer 25STE JAARGANG No. 44 9 APRIL 1960 j. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN De Zeeuwse schatten worden bedreigd Waddenzee kan Oosterschelde niet geheel vervangen Gevaar voor oestercultuur bij afsluiting der Zeeuwse zee-armen dreigt 200 gram Ham 88 ct ÏOO gram Snijworst 100 gram Casseler Rib 1 bl. Wiener Knakworst 95 samen voor 108 cent ct HANSWORST Roomboter, eieren en diepvriesprodukten 250 gram Jonge volvette kaas 65 cent Slagroom '/4 en ]/s liter KA aHaC Toot hef fete i|0®SS- Boby-huidje Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 ©OIO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Wordt vernieuwd in de geest uws gemoeds, en doet de nieuwe mens aan, die naar God geschapen is. Ef. 4 23, 24. In de wereld buiten Christus spreekt men van „zich verbeteren". Maar de Geest Gods getuigt van de noodzakelijk heid ener vernieuwing des gemoeds. Hiermede betuigt Hij ons, dat het niet baat of wij al dorre takken van ons levensboompje afbreken. Of wij al trachten de een of andere boezemzonde te onderdrukken. De ganse innerlijke mens is krank en aan de dood vervallen. Daarom geen oplappen van de oude mens, maar een algehele vernieuwing! Een algehele omkeer van het hart, een nieuw levensbeginsel, een nieuwe mens! Wie vermag dat tot stand te bren gen? Wie kan zich zelf vernieuwen? Goddank, dat wij een Heiland hebben, die gezegd heeft: „Zie, Ik maak u alle dingen nieuw". Zo met schuld beladen kunnen wij dus niet zijn; zo dor en doods kunnen wij ons niet voelen; zover afgedwaald van het Vaderhuis zijn wij niet, of Hij, die alle macht heeft, kan ons bereiken en dit werk der vernieu wing in ons tot stand brengen. Als wij ons maar door Hem willen laten ver nieuwen. Wat de vrucht daarvan zal zijn voor ons zelf en voor anderen? Dat het beeld van de Zone Gods in ons wordt afgeschaduwd. Dat wij dagelijks be geren ons door Zijn Geest te laten ver vullen. Reinigt Gij mijn oude zin, Neem geheel mijn boezem in, En vernieuw mij telken dage, Dat ik Jezus' beelt'nis drage! (Uit een dagboek) Hoewel er nog heel wat zeewater door de Oosterschelde zal stromen, voor dat de dijken van de Deltawerken deze zee-arm zullen hebben afgekneld, zien vele Zeeuwen de afsluiting met zorg volle blikken tegemoet. In brede kringen van ons volk wordt de uitvoering van het Deltaplan toe gejuicht. De mogelijkheid tot verhinde ring van nieuwe overstromingsrampen wordt groter en wie zal zich daarover niet verheugen! Laten wij echter niet denken, dat de vreugde algemeen is. In Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden zal bij afgrendeling van de Oosterschel de en andere zeearmen een deel van de nijvere bevolking werkloos en brodeloos kunnen worden. Wij bedoelen allen, die direct of in direct een bestaan vinden in de oester kwekerijen, de mosselcultuur, de visserij op kreeften, bot en ansjovis. Duizenden mensen in onze provide danken hun bestaan en hun levenswerk aan de zee armen. De grootste groep onder hen vinden we bij de oesterkwekers. Kennen we het dorpje Yerseke, dan weten we dat ongeveer de helft van de inwoners daar leeft van de oesters. Hun brood winning is verloren op het moment dat de dijk in de Oosterschelde gedicht wordt. Gelukkig bestaan er allerlei plannen om het gevaar tijdig te keren. Roofbouw. De oesters werden in vroeger eeuwen hoofdzakelijk gevonden in Schotland. Reeds in de gouden eeuw hielden Ne derlanders aan de Oosterschelde zich met de kweek bezig. Hun produktie was zo gering, dat wij vele Schotse oesters invoerden. Naarmate de vraag in Europa steeg, leidde dit echter tot ondergang van meer oesterbanken. Schotland ging als producent verloren. Ook in Frankrijk en Duitsland pleegde men roofbouw. Dank zjj de belangstelling van Napoleon III ging in Frankrijk de cultuur niet onder, maar kwam zij tot nieuwe bloei omdat prof. Coste diepgaande onder zoekingen deed, die de oesterkweek red den. Na dit Franse voorbeeld kwam men ook in Nederland tot onderzoekingen. Daarbij bleek, dat de Oosterschelde zeer gunstige voorwaarden bood voor een oestercultuur. Het gevolg is geweest, dat wij thans met een opbrengst van 20.000.000 stuks per jaar de tweede oesterproducent van Europa zijn gewor den. Ware intussen de integratie van Europa een feit geworden, dan zouden wij zelfs Frankrijk voorbij kunnen stre ven. Onze produktiekosten liggen door voortdurende verbeteringen van de kweek thans lager dan die in het land van Marianne. De Zeeuwse oester is één van de pro- dukten die de naam van Nederland in de wereld hebben verbreid, Het is een delicatesse, die snel groeit, bestand is tegen ongunstige weersomstandigheden en ziekten en daarnaast een goede smaak heeft. Wanneer men thans in bepaalde delen van de wereld een goede soort oesters zoekt voor de kweek, laat men dip uit Zeeland komen. De diertjes maakten al luchtreizen naar de Ver enigde Staten en Afrika en zelfs naar Japan. Oesterbank - deviezenbank. In 19201921 redden de Zeeuwse oesters ook de Franse kweek. Er heer ste toen een massa-sterfte onder de Franse oesters. Zeeland heeft toen zorg gedragen voor een herbevolking van de oesterbanken aldaar. Geen wonder, dat hierdoor deviezen worden gekweekt. Terwijl er voor de oesterkwekerijen geen grondstoffen behoeven te worden ingevoerd, exporteerden wjj miljoenen en miljoenen oesters! De cultuur van oesters is afhankelijk van de mogelijkheid om oesterbroed te winnen. Dit doet men in lege mossel schelpen, die op dakpannen worden uit gezaaid. Dit werk wordt verricht door de „panneboeren", die zorgen, dat de pannen regelmatig worden nagekeken op verontreiniging, terwijl de vijanden van de oester worden geweerd. Om nu de cultuur met succes te kunnen toe passen, moet de omgeving aan bepaalde eisen voldoen. De bodem van de de zee waarop de oesters groeien, moet stabiel zijn en hard. Er moet voldoende voedsel in het water zijn. De oesterlarven leven van z.g. flagellaten. In de Oosterschelde zijn deze in voldoende mate aanwezig. Ook moet het zoutgehalte van het water hoog zijn en vooral constant. Verder is belangrijk de temperatuur van 't water, die ongeveer 20° C. moet zijn. In de kom van de Oosterschelde bereikt men elk jaar deze warmtegraad. Eb en vloed. Reeds is geschetst, dat het oester- broed wordt opgevangen op gekalkte dakpannen, maar het zal duidelijk zijn, dat de oesterlarven met de getijstromen naar zee gaan en terug komen. De eb trekt de larven naar volle zee. Hierdoor gaan er veel toekomstige oesters ver loren. Zij verdwijnen in de oneindige oceaan. Bij een lange zeeëngte als de Ooster schelde komen de larven terug. Zij be reiken de zee niet. Men heeft berekend, dat daar ongeveer vier procent van het water-met-de-larven verloren gaat voor de oestercultuuur. Dat percentage is zeer gering. Overigens is het belangrijk, dat er een groot aantal moederoesters aanwezig is om de kweek commercieel aantrekkelijk te maken. Zeeland heeft er wel 75.000.000. Er zouden er naar schatting 15.000.000 nodig zijn. Er is dus een behoorlijke reserve. Het is gebleken, dat de Oosterschelde met Yerseke een soort oesterparadijs is. Geen streek in Nederland biedt zulke gunstige omstandigheden. De Wester- schelde kan de Oosterschelde niet ver vangen omdat het water daar te brak is. Ook de bodem is volkomen onge schikt. Men neemt nu proeven in het Veerse Gat, maar dan zijn doorlaat- openingen in de Deltadijken nodig en dan moet de stroomsnelheid worden op gevoerd. Alleen in dat geval zou nieuwe oestercultuur kunnen worden opge bouwd. Hier zijn de omstandigheden niet zo gunstig, maar tot het kweken van broed zal men ook misschien wel kunnen komen. Deskundigen zien wel mogelijkheden voor de oestercultuur in de Wadden wanneer de zeegaten tussen de eilanden aldaar worden gedicht en de daar be staande mosselkweek wordt opgeofferd. Erg zonnig ziet het er dus niet uit voor onze oesters, wanneer de Oosterschelde gaat verdwijnen. Mosselen, kreeften en garnalen. Niet alleen de oesterkweek, maar ook de mosselcultuur vindt zijn centrum op de Oosterschelde. Het diertje ge- raagt zich tijdens zijn leven anders dan de oester, maar voelt zich toch ook in de Oosterschelde het beste in zijn ele ment. Deze zeearm en de daaraan gren zende wateren zijn tevens een centrum van botvisserij en garnalenvisserij, ter wijl ook de verzorgersvan een goede kreeftschctel hun produkten uit Zeeland betrekken. Met die kreeften is er nog iets bij zonders. De kreeften, die in Zeelands wateren worden gevangen, zijn niet vol doende om aan de vraag naar deze griezelig uitziende dieren te voldoen. Daarom voert men levende kreeft in, die dan in z.g. kreeftenparken in leven worden gehouden. Kreeftenparken zijn kostbare, overdekte basins, waarin de kreeften worden gevoederd tot ze ver handeld worden. In de zeearmen, die men thans wil afsluiten, huist voor menigeen een bron van bestaan. Zijn ze eenmaal afgesloten, dan vinden andere groepen in de nieuwe situatie weer een boterham, die eerst aan een groep oude zeerotten wordt ontnomen. Voordat opnieuw aan de zee een deel van zijn machtig rijk wordt ontroofd zal er nog een belangenstrijd moeten worden uitgevochten,, waarbij de oester kwekers en andere groepen, die Zeeland willen houden zoals het nu is, alle hun Verder een grote sortering ANTON HUNINK'S FIJNE VLEESWAREN EN CONSERVEN Vergeet voor uw feestdis ook onze zeer fijne kaassoorten niet Deze aanbiedingen zijn geldig van 9 t/m 16 april ten dienste staande strijdmiddelen zul len inzetten. Moge er een oplossing worden gevonden, die weinig leed brengt en veel zegen. (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief BIN N ENVERI NGBED HAZ ET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Kevers. Mevr. A. T. D. te H. heeft de laatste weken geregeld beestjes in de kamer gevonden en zou graag weten wat dat voor dieren zijn. Ze heeft ook nog een larfje gevonden en vermoedt dat ze van tussen de vloerbedekking gekomen zijn. In het doosje waren alleen nog maar 2 kevers aanwezig, doch het larfje heb ik niet gevonden, zeker ontsnapt. De kevers zijn een soort snuitkevers, die met de tapijtkevers niets te maken heb ben. Deze kevers leven waarschijnlijk in fruitbomen of dergelijke. De echte tapijtkever lijkt wat op een lieveheers beestje, iets kleiner, geelbruin van kleur met dwarse witte vlekken, inplaats van stippen. De larve ervan lijkt enigszins op een pissebed, maar is veel kleiner en donker van kleur. Probeert u die kevers te doden met DDT-poeder of een ander middel. Wanneer u wat meer wilt weten van dat larfje, stuurt u dan een paar exemplaren in een goedgesloten doosje, dan kunnen we er beter over oordelen. Nummerbewüs. Kortgeleden heb ik een motorfiets gekocht waar nog een oud nummerbewijs bij is. Tot wie moet ik me wenden om een nieuw nummer- bewijs te verkrijgen? Welke kosten zijn daaraan verbonden? aldus O. N. te S. U dient zich te wenden tot de Rijks dienst voor het wegverkeer, Raamweg 36 te Den Haag. De legeskosten bedra gen 3,—. Zieke kostganger. S. B. vraagt: een kennis heeft een kostganger, die ziek geworden is en thuis is gebleven (in een andere plaats). Moet deze kost ganger nu kostgeld doorbetalen? Ja, deze kostganger moet wel dege lijk een vergoeding blijven geven. Door gaans bedraagt dit bedrag 2/3 van het overeengekomen kostgeld. Ook wordt wel eens genoegen genomen met min der, indien daartoe aanleiding bestaat en het kostgeld in dat geval aan de hoge kant zou zijn. Oomzeggers. Ik ben gehuwd. Kunt u mij zeggen hoe de familieverhouding is tussen mij en de volgende personen; a. de zoons en dochters van mijn ge huwde broers, b. de zoons en dochters van mgn gehuwde zusters, c. de zoons en dochters van een zuster van mijn vrouw. In dit verhand dient nog het volgende te worden vermeld. Een ken- Bestrijding: zieke takken afzagen tot op 't gezonde hout en de wonden direct dichtsmeren met een wondafdekmiddel. Het zieke hout direct verbranden. Wei nig stikstof en stalmest geven, kalken. Zorgen voor een goede struktuur, dus grasmat verbeteren door veel maaien en gras laten liggen. Zorgen voor goede afwatering. Enige verbetering bereikt men nog wel eens door op de stam en de dikke takken met een scherp mes met de punt overlangse insnijdingen in de bast tot op het hout te geven, waar door de gom gelegenheid krijgt uit te vloeien. U kunt dit nu doen. nis van mij beweert dat oomzeggers te allen tijde dezelfde familienaam moeten hebben, hetgeen ik betwijfel. Ook zou ik willen weten of die benamingen wet telijk zijn of dat het maar een gewoonte of een onderonsje betreft. Aldus H. J. De groep onder a., die uw familie naam draagt, zijn uw neven en nichten en u bent hun oom van vaderszijde. De groep onder b., die uiteenvalt in dragers van de resp. namen van echtgenoten van uw zusters, zijn eveneens uw neven en nichten, terwijl u bent hun oom van moederszijde. De onder a. en b. ge noemde groep zijn bloedverwanten, doch de groep onder e. zijn aanverwanten. Men spreekt dan van aanverwantschap of zwagerschap. Uiteraard zeggen de personen van deze groep ook „oom tegen u, zo goed als zij „tante" zeggen tegen uw vrouw. De naam oom, tante, oudoom enz. berust niet op de wet, maar op taal gebruik en gewoonte. Radio op non-actief stellen. Ik wil mijn radio niet meer gebruiken, welke weg moet ik bewandelen of kan ik hem zelf vernietigen? aldus H. v. K. U kunt twee dingen doen, n.l. slopen en dan vermeldt u dit op uw luister vergunning, met opgave van de datum waarop het toestel gesloopt is. De lui stervergunning moet u dan inleveren op het postkantoor. Ook kunt u verzoeken het toestel te verzegelen. Hiervoor moet u een briefkaart halen op het postkan toor. Vult u deze in en iemand komt uw toestel verzegelen. Kersengommen. J. P. te K. vraagt: in mijn tuin staat een kerseboom, soort Hedelfingen en ca. 30 jaar oud. De laatste jaren lijdt deze boom aan hars vloeiing. In het begin waren het enkele kleinere takken en nu is zelfs een hoofdtak aangetast, waarbij op 3 plaat sen het hars naar beneden vloeit in het gras. Bestaat daartegen een middel, of moet deze tak verwijderd worden? Wanneer is hiervoor de geschikte tjjd? Kan dit nu nog? Die kers is aangetast door de bacte riekanker (gomziekte) Oproep aan de Yersekse bevolking. Op tweede pinksterdag zullen een groot aantal buitenlandse sportvrienden te gast zijn op het door de s.v. Nep- tunus te organiseren internationaal ze venhandbal-toernooi. De grote moeilijk heid is echter, dat deze gasten voor 1 nacht ondergebracht moeten worden. Daar het niet mogelijk is om deze alle maal bij de leden van Neptunus onder te brengen, willen wij een vriendelijk beroep doen op de Yersekse bevolking. Allen die slaapgelegenheid kunnen en willen bieden, verzoeken wij, zich liefst zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 23 april a.s. in verbinding te stellen met dhr. P. Louwerse, Burenpolderwgg 1£. Laten we hopen, dat dit toernooi, dank zij uw medewerking, weer een groot succes mag worden. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand maart werd aan de postinrichting Yerseke en ressort ingelegd 42.375,08 en terugbetaald 30.893,22. Er werden in deze periode 6 nieuwe boekjes uitgereikt. Examen machineschrijven. Op het in Breda gehouden examen slaagden voor het diploma machine- schrijven de dames C. J. de Kok en J. J. C. de Koeijer alhier en dhr. H. Schouwenaar te Wemeldinge. A. J. V. WILLEGEN Gzn. - Tel. 223 - Kapelle Z.B. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 10—16 april 1960 Maandag 11 april: Volle Maan Zondag Maandag Pseudomonas Dinsdag syringae. De Hedelfinger hoort tot de Woensdag groep van de krieken, die er allemaal Donderdag vatbaar voor zgn, vooral in de jeugd. Een geneesmiddel bestaat er niet tegen, maar wel kunt u de ziekte door ver schillende maatregelen beteugelen. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 2.44 3.14 8.20 8.39 3.27 .3.53 9.00 9.18 4.07 4.30 9.42 9.50 44.9 5.10 10.19 10.29 5.24 5.50 10.57 11.18 6.05 6.34 11.40 6.50 7.09 0.00 12.23 Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1