NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq 1 jood will 7 april, Wereldgezondheidsdag 25STE JAARGANG No. 43 2 APRIL 1960 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Als wij verkouden worden Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAAN8E KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GLRO 28-*2S Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De opening Uwer woorden geeft licht, de eenvoudigen verstandig makende. Maak mijn voetstappen vast in Uw woord. Ps. 119 130, 133. Het mensenhart, dat zichzelf heeft leren kennen, door het te toetsen aan Gods Woord, zal gewisselijk instemmen met de woorden van onze dagtekst. Immers voor de zelfkenner wordt het duidelijk hoeveel het inheeft, eer de mens het licht des Geestes toelaat de donkere schuilhoeken van zijn hart te beschijnen. Ons leven is een gedurige worsteling tussen de Here en onze ziel. Hij wil onze voet bevestigen in de weg, der genade en wij zijn tegenstrevend. Hij tracht ons staande te houden bij elke kromming van de weg, om het nieuwe pad, dat zich voor ons opdoet eerst met Zijn licht te bestralen, wij wilden maar liefst doorhollen in het besef van onze eigen wijsheid. En tot onze grote schade openen wij zo zelden dat Woord, waarin de Here tot ons spreekt en Zijn wil ons openbaart! Waarom is het voor zovelen een ge sloten boek? Omdat er teveel schaduw op valt, die wij met onze eigen wijsheid aanbrengen. De eenvoudige harten, die niet wijs zijn bij zichzelve, die kunnen er licht en wijsheid ifit putten. Zouden wij het van heden af ook niet eens be proeven? Wij verkiezen toch immers ook hemels licht boven aardse scheme ring? (Uit een dagboek). HOOGSTE TIJD VOOR GRASLANDBEMESTING Maart roert zijn staart, er komt leven in de grond. De graszode ademt en wil voedsel: stikstof voor een snelle voor- jaarsgroei, fosfaat en kali voor een juiste opbouw van het eiwit en de vezel stoffen in de halm. De boer zal blij zijn als het melkvee vroeg in de weide kan. De ruwvoeder- positie was krap. Te hopen is, dat een vroege weidegang dit wat compenseert. Maar dan ook zorgen, dat het gras ge groeid is tegen die tijd. Stikstof al ge strooid? Doe het anders nu. En kali al gestrooid? Want van stikstof alleen groeit het gras niet. Kali zorgt, dat alle stikstof goed wordt opgenomen, een punt van belang voor een harmonisch en toch snelle opbouw van de plant! Uw stik stofgift moet ook tot zijn recht komen en het hoogste nut afwerpen door vroege snelle groei. Kali geeft het hoogste stikstofrende- dement. En dat loont bij een zo kost bare meststof. Doe echter niet te wild met de kalibak. Strooi op land, dat enkel wordt geweid, en dat géén gier of stalmest kreeg, 100 kg kalizout 40 Op zandgrond 150 kg/ha. Niet meer; dit is juist genoeg. Land dat straks ook wordt gemaaid, krijgt 300 kg kali-veertiger. En op hooi land kunt u gerust 500 kg/ha strooien. Nu direct. Niet langer wachten. Maart roert zijn staart, het gras wil aan de groei, het vee vroeg in de weide! Relaas van een spion Maggikmeve... Mijn naam is Anopheles. De familie naam doet er niet toe, want ik ben een spion. Geen gewone spion, maar een super-spion van het machtige mil jardenvolk der muskieten. Ik heb vrese lijke dingen gehoord en gezien. Ik ben op de hoogte gekomen van massale ver nietigingswapens, die ons volk met een totale ondergang bedreigen. Als wij niet de tijd krijgen om onze tegenmaat regelen te voltooien, zullen wij binnen tien jaar zijn uitgeroeid door een niets ontziende vijand. Die vijand bent u...! Wij muggen en muskieten, kunnen met recht spreken over „die goeie ouwe tijd", toen uw grootmoeder onze voor ouders nog te lijf ging met lavendel geuren, kinabast en muggenolie en toen de vliegenmepper niet was opgewassen tegen onze vermenigvuldigingsdrift. Wij hadden vrij spel en het mensenbloed voor onze voeding was gemakkelijk te bereiken. In de loop der eeuwen hebben wij een geducht wapen ontwikkeld in onze strijd tegen de mens. Dat wapen is even een voudig als doeltreffend gebleken. Wij zuigen gewoon het bloed op van een malarialijder. Onze bondgenoot, de ma lariaparasiet, dringt zich door onze maagwand heen en komt dan langs onze speekselklieren bij een volgende steek weer terecht in een gezond men selijk lichaam. Daarmee is de kringloop gesloten. Die mens wordt rillerig en krijgt koorts. Hij wordt lusteloos en kan niet meer werken. Het eten smaakt hem niet meer en zijn lichaamskracht wordt daaroor verder verzwakt. Voor dat hij sterft, komen andere Muskieten zijn bloed opzuigen om de ziekte weer verder te verspreiden. Op die manier hebben wij al miljoenen mensen doen omkomen. Op het ogenblik hebben wij nog 1200 miljoen mensen over de gehele wereld in onze greep. Elk jaar moeten er twee miljoen van hen sterven. Tien tot vijftien procent van de kindersterfte in de wereld staat op onze naam. In sommige delen van Afrika bereiken wij zelfs een succes van vijftig procent van de sterfte onder de kleine kinderen. Helaas is er voor ons in Nederland op dat gebied weinig meer te beleven. Hier is de malaria vrijwel uitgeroeid, maar in Zuid-Europa, in Azië, in La tijns Amerika en in Afrika zijn er grote gebieden, waar we nog altijd volledig heer en meester zijn. We maken niet alleen mensen ziek, maar we verlammen daardoor boven dien het economisch leven in de landen, waar we nog heersen. In Mexico ver oorzaken we jaarlijks een schade van 175 miljoen dollar. In Thailand gaan jaarlijks vijftig miljoen arbeidsdagen door de malaria verloren. In India is de malariaschade elk jaar bijna vier gulden per hoofd van de toch al zo arme be volking. Ondanks al deze successen worden wij toch door grote zorgen vervuld. De mens heeft nieuwe wapenen ontwikkeld, die ons voortbestaan in tal van landen praktisch onmogelijk hebben gemaakt. Uit West-Europa, uit Griekenland, uit Ceylon, uit de Philippijnen, uit Frans Guyana en uit andere landen zijn wij al vrijwel geheel verdreven. In vele andere gebieden moeten wij binnen afzienbare tijd op een massale vernietiging reke nen. Als spion ben ik uitgezonden om de plannen van de mens te weten te komen, 'k Heb vele landen bezocht in snelle vliegtuigen en schepen gaat dat tegenwoordig ongemerkt en zo gemak kelijk en in vele plaatsen ben ik de hoofdkwartieren van de malariabestrij ding binnengedrongen. Ik heb ontdekt, dat op 7 april aan staande ter gelegenheid van de Wereld- gezondheidsdag der Verenigde Naties een nieuwe grootscheepse aanval van de mensheid tegen ons zal worden gelan ceerd. Dat zal gebeuren in tientallen landen tegelijkertijd en met een con centratie van hulpmiddelen, zoals de wereld die nog nooit heeft gezien. Wilt u weten, wat ik heb ontdekt? Enige tienduizenden gezondheids teams staan in de eerste linie klaar voor de aanval. Zij zijn toegerust met enkele miljoenen tonnen verdelgings middelen. Honderden miljoenen huizen in de door ons bezette gebieden zullen zij binnendringen met hun sproeiers en verstuivers om ons het voortbestaan onmogelijk te maken. Er zullen tien tallen miljoenen bloedproeven worden genomen en overal in de wereld zijn de ziekenhuizen en de klinieken bevoorraad met onvoorstelbare hoeveelheden medi camenten. De moerassen, waarin wij leven en waarin wij ons vermenigvuldi gen, zullen worden drooggelegd. Dui zenden vervoermiddelen staan gereed, variërend van schepen en vrachtwagens tot olifanten en kamelen toe. Honderden laboratoria, in vele landen, werken samen om nieuwe verdelgings middelen te vinden en om proeven te nemen met ons weerstandsvermogen. Dat weerstandsvermogen is ons laatste wapen. Er zijn in ons miljardenvolk families, die in de loop van enkele Mus kietengeneraties al een weerstand heb ben ontwikkeld tegen D.D.T. of tegen andere moderne bestrijdingsmiddelen. Die weerstand moet verder worden aan gekweekt omdat wij anders met de to tale vernietiging worden bedreigd. Wij (maar ook als wij weer beter zijn) hebben daarvoor nog maar enkele jaren de tijd. De mens, onze vijand, weet dat ook. Wanneer de mens er niet binnen enkele jaren in slaagt, ons geheel te vernieti gen, zal zijn strijd tevergeefs geweest zijn. Dan zullen wij voldoende weer standsvermogen hebben ontwikkeld en dan zullen wij weer de wereld kunnen beheersen. Het is goed, dat ik alles heb ontdekt. Wij zijn nu gewaarschuwd. Maar toch leeft ergens in mij de vrees, dat wij de strijd zullen verliezen, nu de gehele mensheid zich tegen ons keert. Russen en Amerikanen, Chilenen en Indiërs, Nederlanders en Afrikanen en alle an dere volkeren ter wereld hebben de handen ineengeslagen om met inzet van alle beschikbare mankracht, van alle wetenschappelijke kennis en van alle materiële hulpmiddelen een nieuwe we reldwijde campagne tegen ons te begin nen. Ik vrees voor onze toekomst en ik zie de komende jaren met grote angst tegemoet. Wij zullen echter strijden tot de laatste Muskiet! Zzzzzzt, zzzzzt BIN N ENVERI NGBED .HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERjGEN SCHUIM RUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Scheiding en deling van nalatenschap. Mijn vrouw en ik zijn de 70 gepas seerd. Is het zo, dat ik een testament moet maken „wie het langst leeft, heeft alles", of is dat niet meer nodig? Dit is omdat ik bang ben dat na overlijden van een van ons de kinderen hun aan deel zullen opeisen. Aldus A. P. Het is altijd zo géweest en nu nog zo, dat indien beide echtelieden willen hebben, dat er bij hun dood iets met hun nalatenschap gebeurt, daarvoor door elk van hen een testament ge maakt moet worden, dus dat er twee testamenten komen. Voorts is uw me ning onjuist, dat men zou kunnen be palen, dat de langstlevende alles zou kunnen krijgen. Dat kan niet, omdat de kinderen recht hebben op hun wettelijk erfdeel. Dat kan hun niet worden ont nomen. Een heel andere kwestie is, of u schei ding en deling kunt voorkomen. Dat kan óók niet: als maar één van de erf genamen die scheiding en deling wenst, dan moet het gebeuren. We kunnen ons voorstellen, dat dit voor de langst levende erg onplezierig is, als b.v. het huis verkocht zou moeten worden om ieder het zijne te kunnen uitbetalen. Hierop is wel iets te verzinnen. De beide echtelieden moeten dan in hun testa ment bepalen, dat het vruchtgebruik van de woning wordt gegeven aan de andere echtgenoot. Dat brengt met zich mede, dat de langstlevende dus in de woning mag blijven wonen. Het is het beste, dat u deze kwestie samen met uw vrouw bespreekt met de notaris. Gaat u daar binnenkort heen. Motten in wol. Wij hebben een zak ongesponnen schapenwol 8 jaar op een schuur laten liggen. De wol was bedoeld om een slaapzak te vullen. We hebben die wol, die enorm vuil was, 4 x in lauw sop in de wasmachine gewassen. Zou na viermaal wassen eventueel on gedierte nog kunnen leven en indien de zak klaar is, deze misschien helemaal stuk vreten? Of bestaat er een middel om de wol in te spuiten, voordat wij met vullen beginnen? Aldus de vraag van J. H. te G. Bussum (o.a. een Hollandse Standaard molen, achtkantige watermolen, hout zaagmolen). Tuin opknappen enz. E. M. T. te R. vraagt naar het planten van liguster haag en nog andere informaties. 1. Planten in het voorjaar, ca. 4 stuks per strekkende meter. Inknippen na het planten op ca. 50 cm, planten in goede grond, mest en turfmolm. 2. Vre- terij in hortensia's. Deze kan veroor zaakt worden door kevers, o.a. de lap- snuittor of door rupsen. Probeer als u ze waarneemt deze te doden met D.D.T. produkten, 100 gr. per 10 1. water. Varen krjjgt bruine bladeren. J. v. R. vraagt: Hoe komt het dat een krulvaren bruine bladeren heeft en dat de bladeren aan de toppen scheuren? Dit is een gevolg van te droge lucht. Varens moeten vaak besproeid worden, opdat er zoveel nieuw blad komt, dat u het oude kunt uitsnijden. De plant uit de zon houden en zoals gezegd zor gen voor vochtige grond en lucht. Kapokbed. T. v. K. C. vraagt: Wat is het beste voor een los kapokbed; bij vullen met nieuwe of oude kapok? Wat is het voordeel of het nadeel ervan? Bijvullen met nieuwe kapok is altijd beter, maar dan de bruikbare oude ka pok goed mengen met de nieuwe. Be schikt u nog over zeer bruikbare ge bruikte kapok dan kan deze ook ge bruikt worden. Het nadeel is dat nieuwe kapok vrij duur is, doch het houdt lan ger stand en is gemakkelijk op te schudden. Wij denken wel, dat met die 4 was beurten de motten dood zullen zijn. Ze kerheidshalve kunt u ze ook nog een behandeling geven. Daartoe gebruikt u paradichloorbenzol, een soda-achtige stof, in iedere drogisterij te verkrijgen. U doet de wol in een doos of kist, die u goed luchtdicht kunt afsluiten en strooit die stof tussen de wol. Door de gasvorming zal alle leven er in gedood worden. U kunt er dan op vertrouwen, dat alles dood is. Houdt de doos of kist enige dagen gesloten voor alle zeker heid. Carbolineumvlek. Hoe kan ik car- bolineum verwijderen uit een winter- manteltje? Aldus R. J. t. V. Dat zijn moeilijk te verwijderen vlek ken. Het beste is het manteltje te laten behandelen door een goede stomerij. Wilt 'u het zelf doen, dan dient u ons op te geven van welke stof het man teltje is gemaakt. Zeemijl. A. W. R. vraagt: Hoeveel meter bedraagt een zeemijl? Een mijl is een lengtemaat. Er be staan verschillende eenheden van die naam. Nederlandse mijl of kilometer 1000 meter. Geografische of Duitse mijl 7408 meter. Engelse zeemijl 1851,051 meter. Franse mijl of „lieu ma ritime" 5556 meter en een gewone Engelse mijl 1609 meter, een Noorse mijl 11300 meter. Lakens en slopen bewaren. Het beste is deze textielgoederen te bewa ren in plastic zakken en bovendien ver pakt in blauw papier. Controle af en toe is wel aan te raden. Dit is het ant woord op de vraag van v. D. Windmolen bouwen. Hoe moet ik een windmolen bouwen? Wat voor ma teriaal kan ik het beste gebruiken Zijn daarvoor tekeningen in de handel, en waar kan ik deze tekeningen ver krijgen? Aldus vraagt A. d. G. Tekeningen voor het bouwen van een modelmolen kunt u bestellen bij de ver eniging „De Hollandse Molen", Regu liersgracht 9, Amsterdam of bij „De Muiderkring", Nijverheidswerf 1721, Heropening. Vrijdagmiddag had de officiële her opening plaats van de geheel verbouw de en gemoderniseerde winkel in wo ningtextiel en herenconfectie van dhr. P. Paauwe aan de Paardenmarkt. Dhr. Paauwe heette alle aanwezigen harte lijk welkom en bedankte voor de ont vangen attenties. In het bijzonder de wederzijdse familie voor de geboden hulp, het gemeentebestuur voor de aan wezigheid en had voor alle uitvoerders een apart woord van lof voor de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Hierna gaf hij het woord aan dhr. Van de Velde, loco-burgemeester, die namens het gemeentebestuur dhr. Paauwe van harte feliciteerde en aan haalde dat in deze tijd waarin de toe komst van Yerseke in het onzekere ligt de middenstand in geen geval een af wachtende houding aanneemt en door gaat met vernieuwen. Hij wenste dhr. Paauwe dan ook veel succes toe. Het zoontje van dhr. Paauwe declameerde nog een alleraardigst gedicht, waarin hij zijn vader veel succes toewenste en hem beloofde later te gaan helpen. Met deze verbouwing is Yerseke weer een aan trekkelijke winkel rijker geworden, waarop niet alleen de familie Paauwe trots kan zijn, maar ook de verschillen de uitvoerders, die samen hiervan een prachtig geheel hebben gemaakt. Dhr. W. Dronkers verzorgde de verbouwing, waarin de Fa. Slabbekoorn uit Goes de winkelbetimmering plaatste. De fantas tisch goede verlichting werd geheel door dhr. Van Oeveren uitgedacht en ver zorgd, de verwarming door de Fa. A. van der Burght te Wemeldinge, terwijl Fa. M. de Koeijer voor de verdere af werking zorgde met prima aangepast schilderwerk. Wij wensen de familie Paauwe veel succes toe in deze pracht- zaak. Filmnieuws. Zaterdag 2 april draait in zaal Nolet de schitterende verfilming in cinema scope van het beroemde dagboek van het Amsterdamse joodse meisje: „Het dagboek van Anne Frank". Deze film verhaalt over de lotgevallen van de joodse familie, die gedoemd is enkele jaren als onderduikers te huizen op een zolderkamertje, achtervolgd door de da gelijks terugkerende angst gearresteerd te worden. Een pakkend en ontroerend filmwerk. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van39 april 1960 Maandag 4 april: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.45 8.06 1.06 1.25 Maandag 8.32 8.56 1.45 2.18 Dinsdag 9.35 10.13 2.41 3.22 Woensdag 10.59 11.43 4.01 4.57 Donderdag 12.22 5.36 6.19 Vrijdag 0.54 1.30 6.46 7.15 Zaterdag 1.53 2.25 7.39 7.59 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 3