NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: IjlHUlwill Hebt U ook jonge kaljes? 25STE JAARGANG No. 42 26 MAART 1960 1 - J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Jachtinstinct en zindelijkheid Plaatselijk Nieuws YERSEKE {tg ,v - n- REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hij is wonderlijk van raad en groot van daad. Jes. 28 29. Indien alles in de wereld naar men selijke maat werd toegemeten en be schikt, dan zou zeker veel er anders uitzien. De goddelozen zou de maat van lijden vol worden gemeten, de goeden zouden alleen zegeningen ten deel val len. Immers evengoed als ten tijde van Jesaja verwondert men zich ook thans over het Godsbestuur, en evengoed als door zijn tijdgenoten wordt er onder ons geklaagd. Jesaja wist de klagers met een kort en bondig antwoord naar huis te zenden: Hij is wonderlijk in Zijn doen en almachtig in Zijn beschikken. Wonderlijk van Raad, dat is Hij aller eerst. Wie verstaat de verborgen Gods gedachten, zelfs in zijn eigen kleine leven? Ondoorgrondelijk, want Hij ge doogde, dat de rechtvaardige voor de goddelozen de straf droeg. Onnavolg baar, want Zijn hand wondt vaak, maar heelt ook. Voor ons is veel verborgen van Zijn Raad, omdat ons zien en ons kennen, ook wat betreft de uitkomst van ons eigen leven,-maar stukwerk is. Eenmaal echter zullen wij geheel Zijn liefdeplan overzien en dan verstaan wat hier verborgen is geweest. Groot van daad is Hij ook, mijn lezer. Want Zijn uitreddingen en lotswisselingen zijn on berekenbaar en onnavolgbaar. Zalig wij, als wij ook het onbegrepene in ons leven rustig aan Hem kunnen toevertrouwen, die 't eens alles heerlijk zal openbaren. Leer ons wars zijn van het zorgen Voor de naderende morgen, Bij het kwaad, dat ons ontmoet, Stil geloven: God is goed. (Uit een dagboek) Nog voor de plaat half was afgedraaid, was het geluidsvolume tot normale pro porties geslonken. Weliswaar hoorde de verdachte het nu minstens zo luid als tevoren, maar hij had nu het prettige idee, dat dit zijn eigen schuld was. Tot de radiohandelaar zijn installatie na een week zelf nodig had. Toen was het uit. Het k'nijn klonk weer even schel als tevoren. En de verdachte was ten einde raad. Hij gaf buurman een klap met de hark. Dat heeft niets ge holpen, en bovendien kost het vijftien gulden boete. WILLY H. HEIT LING. (Nadruk verboden) BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED MET MUZIEK DOOR 'T LEVEN „Dat k'nijn maakt me nog eens razend!" riep de verdachte. „Ik kan alles hebben, maar dat k'nijn verdraag ik niet!" Hier blijkt duidelijk uit, dat er gren zen zijn aan het menselijk aanpassings vermogen. Een mens kan veel hebben; echter niet alles. Deze rechtszaak was een gevolg van de gezellige woningen, die de laatste jaren worden gebouwd. Als wij het goed hebben, ging het om de beide beneden woningen van twee belendende duplex- huizen. De architecten, sociaal voelende lieden blijkbaar, hadden gedacht het gemeenschapsgevoel van de bewoners te verhogen door te zorgen dat de ene buurman de ander voortdurend goed kon horen. Men leest wel over nieuwe geluidwerende vindingen, maar in de woningbouw schijnen die niet, of slechts schaars, te worden toegepast. In elk geval was het hier zo, dat een mens, zoals de verdachte zei, nog niet eens goed ruzie kon maken met zijn vrouw zonder dat een ander het woord voor woord kon volgen. Nu behoort tot de zegeningen van onze onvolprezen techniek de pick-up. De buurman-getuige kreeg met Sinter klaas een pick-up. Hij kocht er enkele platen bij, waarbij één bevattende een compositie omtrent een k'nijn, waarmee iets droevigs gebeurt schijnt te zijn. Dit was het k'nijn, dat de verdachte niet meer kon luchten of zien. Het k'nijn daverde te pas en te onpas door zijn woning. Zijn eigen radiotoestel gebruik te hij maar niet meer. Je kon er toch niets van horen, tenzij het zo hard stond dat een mens er een barst van in zijn hoofd zou krijgen. Ook normale conversatie was in zijn woonvertrek niet mogelijk. Hij maakte buurman duidelijk dat hij dit kabaal niet wenste. Maar buurman deed alsof zijn neus bloedde. Hij ging klagen bij de politie, maar die kon er weinig aan doen. Hij zette zijn eigen radiotoestel vreselijk hard. Maar dat wilde zijn vrouw niet hebben. Je kunt zelf wel fatsoenlijk zijn, al is een ander het niet, vond zij terecht. Nu had de verdachte een kennis, die als radiohandelaar allerlei dingen heeft, die een normaal mens niet bezit. De kennis schroefde een microfoontje in de muurkast, slechts door de dunne archi tectenmuur gescheiden van buurmans pick-up. Bovendien klemde hij enkele luidsprekers tegen de tussenmuur. Het geheel werd aangesloten op een flinke geluidsversterker. Toen het k'nijn opnieuw weerklonk, schrok de pick-up-eigenaar zelf van het effect. Het droeve lied was meteen drie straten ver te horen, en de buurt - jeiigd liep te hoop vanwege de sensatie. KLAVERRIJKE KUNSTWEIDEN Er wordt de laatste tijd nogal eens gesproken en geschreven over klaver rijke kunstweiden. Deze staan zeer te recht in het middelpunt der belangstel ling. Een klaverrijke kunstweide heeft ver schillende voordelen. In de eerste plaats is het hiervan gewonnen voeder door de aanwezigheid van klaver veelzijdiger van samenstelling. Het bevat meer kalk en magnesium dan van een klaver- arme kunstweide. Kalk en magnesium zijn van betekenis voor de voeding en hierdoor voor de gezondheidstoestand van het vee. Meer magnesium in het voeder verhoogt het magnesiumgehalte van het bloed, waardoor de kans voor het optreden van kopziekte vermindert. Ook is gevonden dat het opnemen van het klaverrijk gras het kopergehalte van het bloed doet stijgen, hetgeen van belang is op bedrijven, waar men met kopergebrek bij het vee te kampen heeft. Met betrekking tot de opbrengst biedt de klaverrijke kunstweide ook een ze ker voordeel. Men heeft namelijk ge vonden dat bij beweiding elke procent klaver 1 meer opbrengst leverde. Om meer klaver in de kunstweide te krijgen, is het in de eerste plaats nodig dat men bij de inzaai gebruik maakt van een grasmengsel, waarin een zeker percentage klavers voorkomt. Voor het handhaven van de klavers in de kunstweide, speelt de bemesting een belangrijke rol. Klaver stelt name lijk hoge eisen aan de kalk-, kali- en fosfaattoestand van de grond. Vooral de kalktoestand van de grond zal in orde moeten zijn. Het is daarom van belang de kalkbemesting niet te ver waarlozen en op klaverrijke kunstwei den kalkhoudende of alkalisch reage rende meststoffen, zoals slakkenmeel, te gebruiken. manier gaat het katje zijn lichaampje spannen en probeert zich met een sprong op de prooi te werpen. Hieruit ontstaat het stoeien. De katjes worden speels. Dit is zeer bevorderlijk voor hun verdere ontwikkeling en men moet dit mogelijk stimuleren, door de dieren een klosje of een propje papier te geven, waarmee zij naar hartelust kunnen spelen. Het beste is de dieren zoveel mogelijk hun eigen gang te laten gaan. De mens kan ook wel met ze spelen, maar dan moet steeds de nodige voorzichtigheid in acht worden genomen en men wake er voor, dat het spel niet te ruw wordt, hetgeen vooral wel eens het geval is, wanneer men jonge kinderen met de poesjes laat spelen. Wanneer de katjes moe gespeeld zijn, kruipen zij bij de moeder of bij elkaar en vallen dadelijk in een diepe slaap. Men late de dieren dan rustig slapen en verstore de slaap niet, want deze is zeer noodzakelijk voor hen. De bak. Begeven de dieren zich buiten de mand, dan moet men hen gaan wennen aan de kattjebak. Deze wordt in de buurt van de mand geplaatst en som mige zullen al zeer snel er aan gewend zijn, omdat de moeder er op gaat en ze dan heel trots haar trachten te imi teren. Het kan ook voorkomen, dat er een paar bij zijn, die het vertikken. Dan moet de eigenaar ingrijpen. De diertjes moeten goed in de gaten wor den gehouden en wanneer zij iets buiten de bak doen, een kleine straf ontvan gen, zodat ze het buiten de bak gaan doen associëren met iets onaangenaams. Wanneer men hier aandacht aan be steedt, krijgt men de diertjes praktisch altijd zindelijk. Voor de tijd aanbreekt, dat de moe der de kinderen niet meer wil laten drinken, moet men er voor zorgen, dat ze het zelf kunnen. Zo gauw de diertjes buiten de mand komen om het spel met de kattebak te beginnen, zetten wij ook een schoteltje melk in de buurt. Ook hier zullen er weer zijn, die er dadelijk van likken, wanneer ze de moeder er van hebben zien drinken, maar anderen zullen even voorzichtig met het neusje in de melk moeten worden geduwd, om er aan te wennen. Zij schrikken dan even, maar beginnen dadelijk de melk rond hun bekje af te likken en zo wen nen zij aan de smaak. De helpende hand. Wanneer de katjes niet meer bij de moeder drinken, kan deze alle stoffen gebruiken voor haar gehele herstel. Wil len de diertjes nu en dan nog bij de moeder drinken, dan zal zij dat zelf wel beletten. Worden ze echter te lastig, dan moet de mens ingrijpen en de tepels van de moederkat insmeren met een mengseltje van vaseline en kinine-sul- faat. In de meeste gevallen helpt dit uitstekend, Na een week of acht tot tien niet eerder) kunnen de dieren bij de moeder worden weggenomen en naar een eigen tehuis worden gebracht bij vriend of kennis, die graag een katje wil hebben. Ongetwijfeld heeft men aan een nest jonge katten veel zorg, maar het is aan de andere kant iets, waar men zeer veel plezier van heeft. Het zal menig maal voorkomen, dat de capriolen van de jonge dieren u doen lachen en hier door wordt veel goedgemaakt. (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Heeft men een nest jonge katten, dan zal men bemerken, dat zij in de eerste dagen niets anders doen dan slapen en drinken. De oogjes zijn nog dicht en de diertjes zijn steeds in de naaste omgeving van de moeder, omdat zij een sterke behoefte hebben aan warmte en zich nog moeilijk bewegen. Na ruim een week gaan de oogjes open, b(j de één soms iets eerder, dan bij de ander en dan kijken de jonge katten- kinderen verwonderd rond in een vreem de wereld. De moeder likt de jongen veel en dat moet beschouwd worden als een sport massage. Van de ontlasting der jonge dieren bemerken wij niet veel, aange zien deze door de moeder wordt op gegeten. Na een dag of twaalf gaan de diertjes zich meer bewegen. Eerst gaat alles onbeholpen op bibberbeentjes en vallen ze nog wel eens om, maar na enige tijd gaat het al veel beter en gaan de dieren zich ook met elkaar bemoeien. Plotseling ontdekt de één de bewegende staart van de ander en dan ontwaakt het jachtinstinct. Op nog onbeholpen Arbeidstijd. A. B. N. shrijft: een meisje is in betrekking bij een landbou wer. Dit meisje staat onder toezicht van „Kinderzorg" en moet werken van 's morgens 6 uur tot 's avonds 8 uur of langer. Dan is zij zo moe, dat zij niet kan slapen. Ze wil van betrekking ver anderen, maar heeft nergens steun. Hoe moet zij handelen? Een onvolledige brief. De vraag is maar: werkt zij in de privé-huishouding bij die boer, of moet zij ook werkzaam heden verrichten voor het bedrijf? Dit is hier doorslaggevend. Wij raden u aan, onder duidelijke omschrijving van de werkzaamheden, leeftijd enz. een brief te schrijven naar de centrale dienst der arbeidsinspectie te Den Haag, Nieuwe Uitleg 12. Vergeet vooral niet de werk zaamheden volledig te omschrijven. Dienstplicht. Mijn dochter heeft 4 zoons, waarvan de oudste 2 hun dienst plicht vervuld hebben. Zijn de jongste 2 nu geheel vrij van dienst? Aldus H. P. Neen, de derde is ook nog dienst plichtig, de vierde kan t.z.t. vrijstelling aanvragen. Pokkigheid in aardappels. J. M. te W. vraagt: Enkele jaren geleden ver bouwde ik een keer aardappelen en dit gewas was zeer pokkig. Het is mijn bêdoeling op ditzelfde perceel dit jaar weer aardappelen te zetten. Kunt u mij een middel of manier van bewerking aan de hand doen dat me die pokkig heid niet meer voorkomt? Welke soort aardappelen zijn hier het minst gevoelig voor? Deze pokkigheid of schurft komt veel voor op gescheurd grasland en op grond met een te hoge kalktoestand. Bestrijding: a. Zure bemesting geven, b.v. zwavelzure ammoniak en superfos faat, dus geen kalk of kalkhoudende meststoffen, b. Verbouw van minder vatbare rassen als b.v. IJsselster, Sirte- ma, Voran, Gloria, Alpha, Erdgold. c. 14 dagen voor het poten de grond be handelen met PC. N.B. vraag dit eens aan bij een loonsproeier of een zaak in bestrijdingsmiddelen. Pruimeboom omenten. B. O. te E. vraagt: gaarne enige inlichtingen be treffende het enten van een pruime boom. Mijn plan is om een wilde stam te enten met een rode of gele pruim. Kan ik hiervoor een jonge scheut (een jarig) gebruiken of wel alle takjes van genoemde bomen? Moet bij het afsnij den een afgesneden kant tegen de stam worden geplaatst? Vastbinden met raf- dingswijze niet. Als u de volgende ingre diënten gebruikt en de daarbij vermelde bereidingswijze, zult u geen last hebben. Neem 200 g tarwebloem, 200 g boter of margarine, 100 g basterdsuiker, 1 ei, iets zout en desverkièzend 100 g gepel de amandelen. Roer de boter met de suiker tot room. Voeg de bloem en het grootste gedeelte van het even losge klopte ei toe. Voeg tevens het zout toe tot een samenhangende massa. Druk deze massa in een met paneermeel be strooide vorm, strijk er het achterge houden ei, dat iets met water is ver mengd, over (strooi er de gehakte of geschaafde amandelen over en druk ze losjes in het deeg), plaats de vorm in een matig warme oven en bak de koek in ongeveer 1 uur lichtbruin en gaar. Dat u de oven voorverwarmd hebt, is natuurlijk wel goed. Als u deze werk wijze volgt, bij deze samenstelling van de koek, zult u geen last van inzakken hebben. Ontheffing radiocontributie. Tot wie moet ik mij wenden om ontheffing te verkrijgen van contributiebetaling voor radio en televisie, aldus mevr. D. W. B. Voor televisie wordt geen ontheffing verleend en voor radiocontributie moet u zijn op het postkantoor om een for- lier te halen. Dit formulier invullen en inleveren op het adres daarop vermeld. Na gehouden onderzoek hoort u het dan wel. Huurverhoging. Mocht in het ver leden en mag in de toekomst van een huis, dat 60 jaar oud is, de huur ver hoogd worden, aldus abonee I. In het verleden mocht het wel en bij de a.s. huurverhoging hangt het af van de bewoonbaarheid, onderhoud, huur prijs enz. Dit kan de huuradviescom missie beoordelen. Hoe het verder in de toekomst zal gaan is nog niet bekend. Het regeringsbe leid beslist hierover. fia en alleen afdichten aan de boven kant En welke is zo ongeveer de juiste datum van enten? Moet ik ook de scheuten eerst z.g. inkuilen of kan ik deze direct aanbrengen? Pruimen kunt u beter occuleren dan enten, daar bij enten nogal houtwon- den gemaakt worden, wat gommen en loodglans tengevolge kan hebben. Bij occuleren alleen bastwonden, die zeer vlug genezen. De beste tijd hiervoor is augustus en u gebruikt hiervoor de ogen van goed uitgerijpte éénjarige scheuten. In de bast van de onder stam maakt u een T-vormige insnijding. Als oculatie snijdt u een oog af met van onder naar boven ca. 1 cm onder en boven het oog. De bovenkant wordt vlak afgesneden, zodat deze oculatie na het inschuiven in de T-vormige insnij ding precies tegen de bovenkant past. Natuurlijk worden eerst voorzichtig de bastslippen losgemaakt. Van het blad laat u alleen het steeltje zitten. Ver volgens wordt het verbonden met breed raffia, waarbij het oog vrijblijft. Vraag eens wat meer bijzonderheden bij een vakman en laat het u eens voordoen. Vakantiebonnen bij uitkering onge vallenwet. d. W. vraagt: Als men van de ongevallenwet trekt, heeft men dan nog recht op vakantiebonnen Neen, want de waarde is verrekend in de uitkering. Pensionprijs. Een dame verhuurt een kamer aan een heer voor 125, per maand, met inbegrip van maaltij den, dus pensionprijs. Huurder wordt drie dagen voordat de huur ingaat ziek. Verhuurster vordert thans voor deze kamer 50,van huurder, zijnde de blote kamerhuurprijs. Laatstgenoemde vindt dit te hoog, waarbij hij aanvoert, dat de kamer nog best in tussenliggen de drie dagen verhuurd zou kunnen worden. Voornoemde dame vindt 50, normaal en blijft bij haar eis. Gaarne uw oordeel over de redelijkheid. Gezien de totale pensionprijs lijkt ons een kamerhuur van 50,aan de hoge kant. Bovendien is het niet zeker dat u de bewuste kamer niet binnen een tijdsverloop van b.v. 14 dagen zoudt kunnen verhuren. Als hier nu nog sprake was van moedwil, maar nu ziekte de oorzaak is, komt ons een ver goeding van 25,voldoende voor. Boterkoek zakt in. Mevr. H. A. M. v. R. vraagt: hoe komt het dat de door m\j gebakken boterkoek inzakt? Naar onze mening deugt de berei Zaalhandbal. De dames-junioren van Neptunus verloren van de nog steeds ongeslagen ploeg Olympus uit Vlissingen met de eervolle cijfers van 4—2. Ruststand 11. Mej. M. de Rooy scoorde beide doelpunten. Ook de dames-senioren zagen zich de winst ontfutseld. In de wedstrijd tegen De Meeuwen trokken de dames uit 's-Heerenhoek juist aan het langste eind door met 43 te zegevieren. Bij de rust had Neptunus een 20 voorsprong. Voor Neptunus scoorden de dames J. Minnaard (2 x) en L. Minnaard. Het belangrijkste treffen voor de uit eindelijke bezetting van de laatste plaats in de 2e klas heren, gespeeld tussen Neptunus I en S.I.O.S. I is een 137 overwinning geworden voor de Yersekenaren. De ruststand was 64. Goalgetter in deze wedstrijd was P. Zandee, die 8 doelpunten voor zijn re kening nam. Vanmiddag spelen de dames-junioren tegen Marathon, terwijl Neptunus I des avonds tegen Olympus uit zal komen. Contactavond Chr. Ulo. Naar we vernemen ligt het in de be doeling, de jaarlijkse contactavond van de Chr. Ulo a.s. woensdag 30 maart te houden. Het zal waarschijnlijk bekend zijn, dat op deze avond de ouders van de schoolgaande leerlingen in de ge legenheid gesteld worden, met het on derwijzend personeel van gedachten te wisselen over de vorderingen van hun kinderen. Tevens maken wij U attent op de advertentie, die elders in dit blad is opgenomen. Altijd gaaf huidje POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 27 maart2 april 1960 Zondag 27 maart: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.59 4.29 9.23 9.46 Maandag 4.37 5.03 10.02 10.15 Dinsdag 5.10 5.37 10.36 10.51 Woensdag 5.43 6.10 11.09 11.22 Donderdag 6.17 6.41 11.47 11.58 Vrijdag 6.49 7.04 12.21 Zaterdag 7.15 7.31 0.34 12.49 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1