Vroeg voorjaar op de Veluwe Everse - Yerseke Voor moderne brillen KARPETTEN Kastpapier PHILIPS ARTIKELEN Mode- en huishoudshoiv DE SPAR VII TELMACHINES Van der Peijl - Yerseke OXFORD herenkostuums der seizoenen BURGERLIJKE STAND VAN DER PEUL D. BOOGERT Wij hebben alle Snoep Van der Vliet FA. D. PIETERSE JAC. DAGEVOS ft J. Kole - Yerseke HANDTELMACHINE ELEKTRISCHE TELMACHINE In de scheiding omzet toe aan de droge zomer. Het iaar kon afgesloten worden met een klein batig saldo. De weeglonen wer den onveranderd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, Ir. D. J. v. d. Have, herkozen. Raadsvergadering. Het al of niet opheffen van de woon- ruimtewet 1947 heeft in de maandag avond gehouden raadsvergadering veel stof tot repliek gegeven. Met zeven te gen vier stemmen werd tenslotte ge adviseerd tot opheffing over te gaan. Wethouder J. Balkenende (A.R.) zeide de mening te zijn toegedaan, dat de gemeente door zijn groot aantal eigen woningen en zijn kleine categorie huur woningen de vrijheid moet durven aan vaarden om terug te gaan tot de vroe gere persoonlijke vrijheid. In deze ver gadering werd voorts het besluit geno men om alsnog zes woningwetwoningen te bouwen; de bocht Goesestraatweg—- Weststraat te verbeteren en een krediet van 70.000,beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van grond in het bouwplan te Kapelle (dorp). Bur gemeester H. G. van Suylekom vond de opheffing van de woonruimtewet prin cipieel gezien juist, maar achtte het niet goed dat dit provinciaal of streeks gewijs moet gebeuren. Hij zei van ge dachte te zijn, dat de meningen in an dere gemeenten niet vrijelijk zijn ge geven, omdat men bang is, dat men dan geen woningen meer toegewezen zal krijgen. Dhr. C. J. Tramper (P.v.d.A.) was bevreesd, dat met opheffing de minder draagkrachtigen in het gedrang zullen komen, terwijl dhr. A. de Neef (P.v.d.A.) geloofde aan buitenwerking stellen der wet nog niet toe te zijn. Op de vraag van dhr. L. de Koeyer (C.H.) hoeveel woningaanvragen er nog zijn, antwoordde de voorz. dat dit er nog 75 zijn. Raadslid J. de Jager (A.R.) wees er op, dat er voor de minder draag krachtigen een flinke buffervoorraad woningwetwoningen beschikbaar is, ter wijl ook hij zich als voorstander van opheffing uitsprak door te zeggen „dat we terug dienen te gaan naar een nor male verantwoordelijkheidshouding". Met zeven tegen vier stemmen sprak de raad zich tenslotte uit voor ophef fing. Tegen stemden dhrn. C. J. Tram per en A. de Neef (P.v.d.A.) en L. de Al waait, sneeuwt en regent het nu als op een trieste herfstdag, we gaan toch het voorjaar tegemoet. Dat heb ben we gezien en gehoord bij ons be zoek aan het Nationale Park „De Hoo- ge Veluwe". We zagen er hoe de kloe ke buizerd reeds met zijn wijfje door de lucht buitelde om haar het hof te maken, terwijl de laatste voze ijsresten nog in de vijver van het jachtslot „Sint Hubertus" ronddreven. We zagen ook de tere sporen van de eerste jonge moeflons, terwijl een striemende koude regen op onze jassen neerkletterde. Schrille tegenstellingen in" de natuur; een laatste wanhopige worsteling op leven en dood tussen een stervende win ter en een bruisend voorjaar. Maar 't is de lente, die uit deze strijd als de zegevierende winnares zal treden en die ons zon, bloemen en vogels zal bren gen. De eerste lenteboden De ooievaar staat al een dag of tien op zijn hoge takkenburcht, nog een paar dagen en het eerste kievitsei rolt in de nestkuil en als dan de zwaluwen na hun lange reis weer bij ons zijn te ruggekeerd, wel, dan moet 't toch wel voorjaar zijn! Maar zover is 't nu nog niet. De ko nijnen hebben de eerste worp jongen al lang ter wereld gebracht, maar 't valt niet mee de kleintjes te verrassen, zo lang er geen voorjaarszonnetje schijnt dat het zand behaaglijk verwarmt. Konijnenmysterie. Eigenlijk is dat een rare geschiedenis met die konijnen. Vóór de laatste oor log kwamen deze pelsdragertjes talrijk voor op „De Hooge Veluwe", hoewel er geregeld werd afgeschoten. Mèt de oor log kwam echter de bepaling, dat de jachtschuts hun geweer moesten inleve ren. Algemeen werd toen door leek en expert verondersteld, dat de konijnen zich geweldig zouden voortplanten en dat er spoedig „overbevolking" zou dreigen. Maar ziet, in plaats van een overmatige konijnenstand bleek, dat in 1945 nog slechts ongeveer een vijfde deel van het aantal dieren van vóór de oorlog aanwezig was. De oorzaak van deze vermindering lag bij de vossen. Zij vonden na het jachtverbod plotse ling een buitengewoon-welvoorziene dis vol malse konijneboutjes. Het gevolg was, dat de vossen zich sterk vermeer derden onder invloed van deze bijzon der gunstige levensomstandigheden. Hun aantal nam dan ook dermate toe, dat de stand van het konijnenvolk hard Achteruit in plaats van vooruit ging. t Onevenredig veel vossen Door deze vrij plotselinge terug gang van hun voornaamste prooidieren werd voor het onevenredig grote; /aan tal vossen, dat inmiddels ontstaan was, de belangrijkste voedselbond uitgescha keld. Het gevolg was, dat ze op een andere manier aan de kost moesten ko men en dus vergrepen ze zich aan an dere buit, met name aan fazanten, kor hoenders en kippen. Het werd zó erg, dat er van een ware vossenplaag ge sproken kon worden. Er is toen inten sief op deze pluimstaarten gejaagd, waardoor het evenwicht thans weer hersteld is. Dit is één van de vele voor beelden, die ons leren hoe belangrijk het is de natuur in balans te houden, aangezien de gevolgen van diepgaand ingrijpen bijna nooit te berekenen zijn. De aanvankelijke vermeerdering van de konijnen veroorzaakte „vanzelf" een toename van de natuurlijke vijanden, in casu de vossen. Koeyer en wethouder B. de Jager (C. H.). De verhuur van zes woningwet woningen, waarvan het voorstel was er vier te bestemmen voor personeel van de fa. Van der Have, bracht ook nogal beroering. Hoewel het voorstel werd aangenomen, zeiden enkele raadsleden nooit geweten te hebben, dat de wonin gen voor personeel van deze firma be stemd moesten worden. De voorzitter lichtte het geheel toe, dat men destijds extra volume had gekregen uit de re- servepot voor de bouw van de industrie hal voor deze firma. Besloten werd van de nieuw te bouwen woningen er twee te Biezelinge te plaatsen en twee blok ken van twee aan de verlengde Dreef te Kapelle. Dhr. L. de Koeyer kon zich met de verdeling niet verenigingen en vroeg alle woningen te Biezelinge te plaatsen. Dhr. C. Goud had ook gedacht er enkele van op Schore te krijgen. Dhr. De Koeyer wenste dan ook geacht te worden tegen de verdeling te hebben gestemd. De grote bouwactiviteit vraagt uitvoering van de doortrekking van de Vijverstraat met aansluiting op de Dreef. Besloten werd dan ook voor het bouwrijp maken hiervan een krediet be schikbaar te stellen van 70.000,De voorzitter deelde mede, dat de grond aan weerszijden van deze toekomstige straten al geheel verkocht is. Van dhr. J. Hogerland zal 136 m2 en van dhr. J. de Jager 15 m2 grond worden ge kocht voor bochtverbetering van de GoesestraatwegWeststraat. Het ge heel zal komen op een bedrag van 5750,Met rijkswaterstaat is reeds contact opgenomen. Voor het geschenk voor de nieuwe centrale werkplaats De Bevelanden zal een bijdrage verleend worden van 2 cent per inwoner. De door dhrn. A. de Pree en J. Houtepen gedane verzoeken om schadeloosstelling door tijdelijke afsluiting van de Steen weg, werd afgewezen. Bij de rondvraag vroeg dhr. J. M. Zuidweg naar de ont stane moeilijkheden voor kassenbouw langs de rijksweg te Biezelinge. In eerste instantie heeft men geweigerd hiervoor vergunning te verlenen, maar het is opnieuw aangevraagd. Wethou der J. Balkenende wees er tenslotte op dat de gehoorde veronderstelling, dat B. en W. voor kassenbouw geen mede werking verleend zouden hebben, mis plaatst is. Moeder Natuur liet zich door geen mensen leiden en in plaats van een ko nijnen- ontstond er een vossenplaag. Herten verliezen hun gewei Openbaart de vroege lente zich bij de moeflon doordat de ooi in dit jaar getijde haar lam werpt, bij het fiere edelhert merken we de komst van het voorjaar aan het afwerpen van het ge wei. De meeste heben de nieuwe spit sen, die in jiili reeds weer volgroeid zijn, al weer „opgezet". De afgeworpen takken („stangen" zegt de wildkenner) kunnen we in deze tijd op de hei of in het bos vinden. Hebben ze lang op de grond gelegen, dan is er vaak aan ge knabbeld, hetzij door kleinere pelsdie- ren, hetzij door de herten zelf, die zo doende voor een gedeelte hun behoefte aan kalk voor het jonge gewei dekken. Prijkt het edelhert in de zomermaan den weer met een indrukwekkende kop- tooi, dan is de tijd niet ver meer dat de bronst aanvangt. Dan gaat het ruig toe onder het rode wild. Het gekletter van de geweien is mijlen ver te horen en doffe dreunen verraden dat de die ren met groot geweld met de koppen tegen elkaar botsen, waarbij menig maal één der vechtersbazen het loodje moet leggen. Maar als het zover is, beginnen de bladeren te bruinen. Laat nu eerst de lente komen. (Nadruk verboden) EEN VRAAG Een beroemd regisseur kreeg eens bezoek van een jonge schrijver, die het manuscript van zijn eerste toneelstuk ter beoordeling kwam aanbieden. Toen de regisseur het stuk had door gelezen, zei hij: „Uw dialoog is nogal geforceerd en het is moeilijk te lezen. Vergeet nooit, dat de dialoog zó eenvoudig dient te zijn, dat zelfs een idioot hem kan vol gen". „Ik dank u voor uw opmerkingen", antwoordde het jongmens, „is het veel moeite voor u, om mij die gedeelten aan te wijzen, die u niet heeft kunnen volgen?" Van 411 maart 1960 YERSEKE. Geboren: Adriaan Marinus, zv. Jacobus Cornelis de Visser en Ca- tharina Forra van Stee; Martinus Adri- anus, zv. Martinus Adrianus van An- rooij en Jacoba Dina Bak. Overleden: Pieter Dekker, 64 j., echtg. van Jacoba van der Endt; Neel- tje Maatje Luteijn, 67 j.. echtg. van Corrfélfé Sonke. Gehuwd: Jozias van Stee, 22 j. en Maria Adriana Proost, 23 j. Van 410 maart 1960 KRUININGEN. Geboren: Helena Jozi- na, dv. Jacob Lokerse en Francina Ma ria van den Berge. Over de maand februari 1960 KRABBENDIJKE. Geboren: Jacoba Helena, dv. P. A. M. Schouten en T. van Boven; Jan Johannes, zv. M. Lu teijn en N. de Kok; Leendert Abraham, zv. S. Versprille en M. Hollemans. Ondertrouwd: H. J. Lamper, 25 j. en D. A. van Iwaarden, 21 j.; L. Henne- kij, 33 j. en L. J. de Looff, 21 j. Gehuwd: H. de Jager, 24 j. en M. Moerdijk, 19 j.; H. J. Lamper, 25 j. en D. A. van Iwaarden, 21 j. Overleden: J. Dregmans, 88 j. Vsiedlk&auhtm ïerseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. 7 uur: Jeugddienst. Ds. Schellevis van Waalwijk. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. J. E. Booij. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Leger des Heils Heiligingssamenkomst 10 uur v. m. Zondagsschool 11.45 uur v.m. Verlossingssamenkomst 6 uur n.m. o.l.v. Kapiteine C. J. Bijl. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. Bronsgeest Jr. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. K. W. Slik. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. de Ruiter. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 6 uur: Ds. J. G. Niewöhner. 's Avonds zangdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. W. C. van Burgeler. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Koolstra. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. van 't Hooft, Wijk bij Duur stede. 2.30 uur: Ds. D. Schneider. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. den Engelse. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Ph. Stoffels. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Ds. van Capelleveen, Rotterdam. Krabbend ij ke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van der Klaauw Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. van Cruyningen, Kloetinge. 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van der Leek. Boerenboni 5 m 0,33 Geruit 5 m f 0,55 Extra zwaar Geruit 5 m 0.70 Moderne dessins f 0,75 Effen zwaar wit 5 m f 0,65 10 m f 1,20 Damast zwaar 5 m f 0,65 Punaises en Sellotape YERSEKE De Schoonheidsspecialiste van: Cosmetica Dr. Van der Hoog, zal in onze zaak aan wezig zijn op vrijdag 18 maart U kunt dan gratis advies krijgen Bespreekt tijdig bij kapsalon ©99 KSSB «S3 f°"S3 S5T5 ffiSSI Ë3I8 Rial „per Ia signorina Sportieve flatjes voor de jonge en jeugdige vrouw. Duurzame „anti slip" zool, leuke veterversiering. Diverse modetinten. f 13,95 „per la signorina" uit voorraad leverbaar en verstrekken U geheel vrij blijvend alle inlichtingen en demonstratie Damstraat 5 - Telefoon 493 Noordzandstraat 40 Teleloon 226 De nieuwe kollektie 1960 is binnen Nieuwe desins en kleuren, zowel in modern als klassiek Koopt nu de keus het grootst is HANSWEERT, TEL. 215 - YERSEKE, TEL. 525 welke gehouden wordt op vrijdag 18 maart in het Hervormd Jeugdgehouw te Wemeldinge Aanvang 7.45 uur o Er wordt u een z$er onderhoudend programma aan geboden waarin ook enkele films zijn opgenomen Verder komen er enkele meisjes om breimodellen, vervaardigd van Van Wijk Spoeltjeswol te tonen Ook Van Wijks wollen dekens onovertrefbaar Er zijn ook demonstraties met moderne huishoudelijke apparaten van „Tornado" U hoeft u kopje koffie niet te missen, wij bieden u dit tijdens de show gaarne aan. Deze avond wordt u aangeboden door: en Gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar aan bovengemelde adressen De A.N.W.B. avond wordt gehouden in het gebouw van de C.J.N.V. profiteert van onze prijsverlaging Lunchworst Gebraden gehakt Nierkaas Tongkaas Echte schouderham Berliner worst per 1 00 gram 36 ct 39 ct 45 ct 50 ct 49 ct 42 ct alles nog met 10 "/g korting Lepelstraat 11 - Yerseke - Telefoon 689 Gevraagd: DRUKKERIJ terïxj; o cco in nieuwe modellen en dessins (prijzen vanaf f 90, - Kom ze eens bekijken bij 'iilllBCCN K.pelle (Z.-B.) Tal. 0 1102.223 i -A Wij zullen U gaarne enige van de 78 modellen Rfr :.v demonstreren TV' Vrijblijvend door geheel Zeeland te ontbieden vanaf f 380,— vanaf f 680,— Deza moderne Amerikaanse machines zijn verkrijgbaar bij: KANTOORMACHINEHANDEL VAN DER PEIJL - YERSEKE - TEL. 532

Scheldebode | 1960 | | pagina 5