-EN NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: Dames Ijoodwill 25STE JAARGANGNo, 4012 MAART 1960 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw «i handen Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG kouaanbe kaai 21 - telef. onso—2453 AbonnMnenteprfls bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De droefheid naar God werkt een onberouwelijke bekering tot zaligheid; maar de droefheid der wereld werkt de dood. 2 Cor. 7 10. Velen verkeren nog altijd in de waan, dat een christen gelijk staat met een kniesoor, die met een lang gezicht het leven door behoort te gaan. Zij menen, wil men blijde en vrolijk zijn, dan moet men zich verre houden van de Gods dienst des Gekruisten. Wij zouden hun willen vragen, of zij, die buiten Chris tus zijn, ooit „blijdschap" gekend heb ben. Het is waar, in de roes der zoge naamde genoegens kan men een tijd lang een zelfs luidruchtige vrolijkheid ten toon spreiden, maar hoe ziet het er uit met de ziel? Dan, wanneer het hart ledig is geworden, is er een ontroost bare treurigheid, die de wereld geeft als dank, dat men haar zo trouwelijk heeft gediend. Is het wellicht zo met u, mijn lezer? Of wel: kent gij dezulken, met wie het aldus gesteld is? Wijs dan toch hen en uzelf op de Enige, die de droefheid der ziel aanneemt, en niet ledig heenzendt. Wijs op de Algenoegzame, die het ont rust geweten niet in slaap sust, maar spreekt van verzoening en schuldvergif fenis. Zeg het toch aan u zelf en aan anderen, dat het diepst van het hart schreit naar God, die de berouwvolle zondaar aanneemt. De treurigheid, die de wereld doet maaien, brengt de dood. Gods genadegift aan zondaren is het leven en zaligheid. O, Gij, die mijne schuld woudt boeten, Door Uw genadeloze pijn, O, Heiland, leer mij aan Uw voeten In eigen oog een zondaar zijn. (Uit een Dagboek) SUIKERBIETEN, EEN VEELEISEND, DOCH OOK VEELGEVEND GEWAS. Er blijken nog steeds landbouwers te zjjn, die menen, dat alleen al het kiezen van een bepaald suikerbietenras vol doende waarborg inhoudt voor een suc cesvolle teelt en een goede geldelijke uitkomst. Dat dit slechts een halve waarheid is, wordt door de praktijk nog al eens bewezen. Voor alles geldt, dat de suikerbiet tot aan het moment, waarop het veld ge sloten is, als een fijnzadig gewas be schouwd moet worden, met alle con sequenties hiervan; allerlei cultuurmaat regelen als zaaiklaar-maken van een met zorg gekozen perceel, het zaaien, doorslaan en opeenzetten en tenslotte het meerdere malen wieden zijn even- zovele ingrijpende gebeurtenissen in het leven van de jonge bieteplantjes. Eerst wanneer deze maatregelen met alle zorg zijn uitgevoerd, kan men van dit veeleisende gewas verlangen, dat het ook veel geeft. Daarnaast kan een juiste rassen- keuze, waarbij de structuur en de om standigheden van het eigen bedrijf vaak maatgevend zijn, een hulp zijn bij het verwezenlijken van het gestelde doel. Voor vele bedrijven is een alzijdig ras zeer aantrekkelijk, vooral daar tijdens de bietencampagne de suikerfabrieken een gespreide aflevering hebben voor geschreven. Reeds gedurende een vijftal jaren be vat ons rassensortiment enkele van deze rassen, welke reeds vroeg een hoge pro- duktie bereiken, zoals het ras Hilleshög Standaard Polyploid en eigenlijk nog meer het ras Klein-Wanzlebener POLY- BETA, dat blijkens de gegevens van het Instituut voor Rationele Suiker- produktie een hoger wortelgewicht en suikergehalte heeft. Voor die bedrijven, waar de oogst- werkzaamheden meer gespreid kunnen worden, komen enkele hoog-produktie- ve, latere rassen voor uitzaai in aan merking; deze kunnen in de herfst nog belangrijk in gewicht toenemen, zoals het ras Hilleshög R Polyploid of Zwaan- esse III en meer in het bijzonder de veelgezaaide Klein Wanzleben E, waar aan, juist door haar oogstzekerheid, vaak de voorkeur gegeven wordt. Van al deze rassen is naast het veelal gebruikte normale zaad ook bewerkt zaad beschikbaar. Over de mogelijkheden van dit laat ste zaadtype is het verstandig vooraf inlichtingen te vragen bjj de landbouw- voorlichtingsdienst. Wanneer met bovenstaande aanwij zingen rekening wordt gehouden, is een stap in de goede richting gezet om tot een veelgevende verbouw te komen. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED OOK SPAREN IS (SOMS) STRAFBAAR Het meisje was drieëntwintig, maar ze leek veel ouder. Op school had ze het bijzonder moeilijk gehad. Met een zucht van verlichting had de hoofd onderwijzer haar de laatste schooldag de hand gereikt. „Je gaat nu het volle leven in..." zei hij. Dat zei hij op deze dag tegen alle leerlingen. Hij voegde er dan nog wat raadgevingen en goede wensen aan toe. Het kostte hem altijd moeite, hoewel deze dag hem veel sigaren opleverde. Die blagen, en dan het volle leven in. Ze kenden de tafels en ze hadden de aardrijkskundeboekjes doorgewerkt. Het programma was af. Maar eigenlijk wa ren het nog blagen, en de hoofdonder wijzer had altijd het gevoel dat hij ze nog een poosje bij de hand moest vast houden. Bij dit meisje echter had hij de vrome wensen maar achterwege gelaten .even als de raadgevingen. „Kom nog eens langs", zuchtte hij, „want 't is echt niet zo gemakkelijk als het lijkt". De eerste jaren leken de voorgevoe lens van de bovenmeester te somber. Hij had dat allemaal verklaard ten behoeve van het rapport dat de rechter inlich tingen verschafte over dat meisje. Ze kwam als hulpje in de huishouding bij goede mensen. En later kreeg ze een betrekking bij een gezin in de stad. Dienstbode, noemde ze zich nu fier. Maar nu gebeurde er iets dat de bo venmeester nooit had verwacht. Vijftig gulden had ze weggenomen bij haar mevrouw. „Je kunt er iedere stommiteit van verwachten. Maar oneerlijk is ze beslist niet", zei de onderwijzer fel. Hij wilde 't gewoonweg niet geloven, en hij sprak zo overtuigend dat zelfs de reclasse- ringsambtenaar in zijn hart ging twij felen. Maar die spreekt geen oordeel uit. Het meisje zelf echter had de dief stal na wat aarzeling bekend. Het geld lag in een doosje, in de kast. Mevrouw had het gekregen voor een nieuwe jurk, al een hele tijd geleden. Het lag er al zo lang. „Ik dacht dat mevrouw het had ver geten", vertelde ze oprecht. Mevrouw had het echter niet ver geten. Toen de tijd voor de nieuwe jurk was aangebroken, haalde ze het doosje te voorschijn. En dat bleek leeg. Er is een heel onderzoek geweest, want niemand verdacht het doodeerlijke dienstmeisje. Zelf durfde die aanvanke lijk niets te zeggen. Maar tenslotte kwam het hoge woord er uit: zij had die vijftig gulden gestolen! Geen misdrijf zonder motief. Wat was hier het motief? Dit simpele kind eiste niets voor zichzelf. Zij scheen de te vredenheid zelf. Opgewekt deed ze haar werk, voorzover ze daartoe in staat was. Trots droeg ze iedere week haar guldentjes thuis af: zelfverdiend en daardoor een oorzaak van zelfverzekerd heid. De oude hoofdagent, die het onder zoek had, rookte pijp na pijp, maar hij kon het motief niet vinden. Tot hij op de gedachte kwam het kind te vragen waar het geld was gebleven. „Hier!" zei ze, terwijl ze een spaar bankboekje uit haar tasje haalde. Er stond 52,50 op. Een rijksdaalder had haar grootmoeder gestort bij haar ge boorte. Daarna was er nooit een cent bijgekomen, behalve dan wat rente. „Ik wou er niets voor kopen", sta melde ze. „Ik wou zo graag iets hebben, iets Ze kwam er niet uit. Maar de politie man snapte het en de rechter ook. Hij gaf haar drie weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, toezicht en bij zondere voorwaarden. Dat laatste be tekent, dat nu en dan een dokter eens zal kijken hoe ze het maakt. „Als je je verder netjes gedraagt, gebeurt er niets", zei de rechter. „Natuurlijk", antwoordde ze. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Melk wordt zuur. B. schrijft: „Ge kookte melk naar school, vermengd met suiker is om half vier reeds zuur'. U wilt zeker weten hoe dit komt? Onze melk (in de wintermaanden) is naar wij hoorden vermengd met melk poeder. Schoolkinderen zijn doorgaans niet erg voorzichtig, waardoor de melk nogal door elkaar geschud wordt. Als dan bovendien de fles dicht blijft, in het verwarmde klaslokaal, is het geen wonder dat de melk om half vier al zuur is. Is het flesje wel goed schoon? Vlek nylonkous. Mijn nylon sok is per abuis op een warme (hete) haard gevallen met gevolg een lelijke plek op de haard en geen sok meer! Genoemde plek op de haard gaat er ondanks ver schillende bewerkingen niet meer af, hetgeen een doorn in het oog genoemd kan worden. Wellicht weet u een mid del om deze plek te verwijderen? Al dus P. D. C. K. De verkoolde resten van de nylon sok op de kachel zult u er voorzichtig moeten afkrabben en daarna de plek met zeer fijn schuurlinnen en tenslotte met polijstpapier weer moeten schoon- schuren. Een eventuele kale plek kunt u weer met zwarte schoencrème zwart maken. Kleerborstel schoonmaken. Abon nee vraagt: kunt u mij ook zeggen hoe een nog in goede staat verkerende kleerborstel (varkenshaar) schoonge maakt kan worden? Dit kunt u doen in een sopje van goede huishoudzeep. Naspoelen en laten drogen met de haren naar beneden. Ten slotte bijkammen met een grove kam. Borstel moet eerst goed droog zijn. Vetvlek. Kunt u mq zeggen hoe ik een verouderde vet(jus)vlek uit mijn vloerkleed kan krijgen? Aldus F. W. Probeert u het eerst eens met sop van synthetisch wasmiddel. Even laten inweken. Daarna met schoon water en mocht er nog wat te zien zijn van de vlek, dan neemt u wat tetra. Hulp Hongaarse vluchtelingen. Hoe luidt het adres van het comité voor Hongaarse vluchtelingen? Aldus C. H. Het secretariaat is te Utrecht ge vestigd, Koningslaan 7 (Admiraal de Ruyterfonds). Wolluis. Mevr. L. S. schrijft: Mijn vingerplant zit steeds vol wolluis. Wat is hiertegen te doen? U kunt de wollige plekjes aanstippen met een mengsel van 0.2 nicotine en 1 brandspiritus, dus op 1 liter water 2 gram zuivere nicotine en 10 gram spi ritus. Dit mengsel niet op de bladeren morsen en behandeling herhalen. De plant niet in de buurt van andere plan ten zetten en voorlopig niet te veel in de zon, ook al heeft deze nu nog niet veel kracht. Last van pissebedden. Hoe komt het dat in bijna het gehele huis pisse bedden voorkomen en wat kan men er tegen doen? Aldus vraagt abonnee. Het voorkomen van pissebedden in uw gehele huis kan veroorzaakt worden doordat het huis erg vochtig is en (of) donker, want dat zijn de beste omstan digheden voor deze diertjes. Ook wel kelderroggen of keldermotten geheten. De oorzaken wegnemen is altijd het beste en het meest afdoend. U kunt ze direct bestrijden door op die plaatsen waar ze veel komen, te stuiven met DDT poeder. Denk er om DDT is min of meer giftig, doch niet zo erg als b.v. parathion; dat zouden wij u niet durven aanbevelen. Houdt de kinderen en huis dieren er vandaan. Meestal raakt u het ongedierte wel kwijt. Ziet u het nog op andere plaatsen, vooral op beschutte plekken in hoeken, onder kleden, enz., dan daar weer DDT strooien. In kel der of op zolder kunt u uitgeholde aardappels neerleggen met de uitgehol de kant naar beneden. Daar het nacht dieren zijn, kruipen ze daar onder en u kunt ze dan dagelijks nazien en weg vangen. Als u een pad kunt vangen en die in de kelder brengt, dan ruimt die de pissebedden wel op. Vetplant kwijnt. Gez. T. te M. vragen: Kunt u mij zeggen wat de re den is dat mijn kamerplant op het ogenblik elke dag vermindert. Blaadje sluit ik in. Drie jaar geleden kregen we een stekje en het groeide heel goed, werd een klein boompje, maar ver kwijnt nu en alle blaadjes vallen af. Uw plant behoort tot de vetplanten en tot de familie van de Echeveria's, planten dus die in de zomer volop voed sel en zon nodig hebben, maar in de winter moeten rusten, dus koel, doch vorstvrij en droog houden. Dit geregeld blad afvallen wijst op teveel water en te warme standplaats. Zet de plant in een onverwarmde, doch vorstvrije ka mer en eind maart verpotten in wat zandige grond, b.v. bladgrond, wat ver teerde mest en wat scherp zand in de verhouding 211. 's Zomers kan de plant zelfs buiten staan. In de zomer meer water en om de 2 of 3 weken wat mest. We konden aan het toe gezonden blad geen ziekte ontdekken, dus is het weer waarschijnlijk te wijten aan verkeerde verzorging. Schriftelijk huurcontract niet nodig. Ik ben met mijn gezin in 1957 bij mijn grootmoeder komen inwonen. Deze was huurster. Toen grootmoeder in '58 deze woning verliet, heeft de verhuur der goed gevonden, dat ik bleef wonen. Nu heb ik reeds enige malen gevraagd om een huurcontract, doch tevergeefs. Is de verhuurder verplicht mij er een te geven? Aldus R. H. Aangezien de verhuurder goed heeft gevonden dat u bleef wonen is er een huurovereenkomst. Deze behoeft niet schriftelijk bevestigd te worden. In der gelijke gevallen bepaalt het Burgerlijk Wetboek de rechten en verplichtingen van huurder en verhuurder. Stereofonische weergave. Stereo- fonische muziek wordt uitgezonden over 2 zenders en 2 luidsprekers. Ik meende dat stereofonische uitzending met 1 zender en 1 luidspreker kon. Kunt u mij daar ook over inlichten wie de uit vinder is van het gebruik van 1 luid spreker en 1 zender? De stereofonische weergave van mu ziek heeft de bedoeling, dat ook de ruimtelijke indruk en het richtings effect van de muziek naar de luisteraar wordt overgebracht. Om van een be paald geluid de plaats van herkomst te kunnen bepalen, moeten we de richting en afstand kunnen vaststellen. Dit is mogelijk omdat we twee oren hebben, die op een zekere afstand van elkaar ieder het geluid op enigszins andere wijze waarnemen. Wanneer het geluid niet recht van voren komt (of van ach teren), treedt er een zeer klein verschil in sterkte en een klein verschil in tijd (fase) op. Uit deze kleine onderlinge verschillen kunnen we de richting en ongeveer de afstand schatten. Door de oorschelpen zijn onze oren bovendien nog richting gevoelig, waardoor we door ons hoofd te draaien nauwkeurig de plaats van de geluidsbron kunnen bepalen. Het is voor een natuurlijke weergave van b.v. orkestmuziek van belang, dat we ook de richting kunnen bepalen van waaruit een bepaald in strument klinkt. HfBfflttxJr komen de afzonderlijke instrumenten „los van el kaar" en krijgt men de indruk van de opstelling van het orkest. Het is daar voor echter nodig, dat het deel van het geluid, dat het linker oor zou waar nemen wanneer de luisteraar in de con certzaal aanwezig was, ook inderdaad het linkeroor van de luisteraar bereikt. Evenzo voor het rechter oor. In prin cipe zijn dus twee geheel gescheiden kanalen van microfoon tot en met luid spreker nodig. Bij stereo-grammofoon platen zijn deze kanalen op de linker-, resp. rechter-groefwand aangebracht. De naald van de pick up maakt een j gecombineerde beweging, die in twee afzonderlijke kristallen in elektrische spanningen wordt omgezet. Deze wor den ieder afzonderlijk versterkt en ieder aan een luidspreker toegevoerd. Nu is het inderdaad wel mogelijk om beide kanalen over één radiozender uit te zenden. Dit is echter een veel in gewikkelder systeem en wordt o.a. reeds lang toegepast door de P.T.T. voor telefoongesprekken. Men gaat daarbij zelfs wel tot honderden ge sprekken tegelijk Over één zender. Van een uitvinding van stereofonische uit zending via één zender kan dus niet gesproken worden. Uit bovenstaande volgt ook dat het in principe niet mo gelijk is, één luidspreker voor het weer geven van stereofonische klanken te gebruiken. Toeristenreis Spanje. Heeft men voor een 14-daagse toeristenreis naar Spanje en Spaans Marokko een pas poort met visum nodig, aldus E. Voor Spanje is geen visum (wel gel dig paspoort) nodig en voor Marokko is een geldig wereldpaspoort (geen vi sum) nodig. HAMFA-f ruw of schraal HAMEA-GELEIl Tube 95 ct| Zaalhandbal. De dames-junioren van Neptunus speelden vorige week tegen Hontenisse en verloren met 63. Mej. De Rooy en mej. Duijnkerke zorgden er voor dat Neptunus reeds spoedig na het begin een 20 voorsprong had. Hierna werd de aandacht steeds meer op de aanval gevestigd, waardoor Hontenisse voor de rust vrij gemakkelijk 4 x kon sco ren. Na de rust deed Neptunus alle moeite om de achterstand te verklei nen, maar ondanks de vele aanvallen lukte dit niet. Hontenisse daarentegen scoorde nog 2 x, waarna mej. Philipse door een mooi doelpunt de nederlaag nog enigszins draaglijk maakte. Vanavond speelt Neptunus I de re turn-match tegen het Vlissingse Mara thon II. Jaarvergadering damclub. Deze week hield de damclub Yerseke haar jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr. P. Hoogstrate. Deze riep in zijn openingswoord een welkom toe tot de aanwezigen. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek, dat Yerseke I het toch nog niet zo slecht heeft gedaan in de hoofdklasse en ein digde gelijk met 's-Gravenpolder en deelt daarmee de 6e en 7e plaats. Het tweede tiental moest enkele malen on volledig uitkomen, wat zeer jammer is, anders* had het zeker enkele puntjes meer opgeleverd. Het ledental is ge stegen, doch toch nog niet voldoende. Getracht moet worden dit nog op te voeren. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat het deelnemen met 2 tientallen offers vraagt. Waak zaamheid is dan ook geboden. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heren C. de Rooy Sr. en J. Zuidweg. Laatstgenoemde stelde zich niet her kiesbaar. Dhr. De Rooy werd herkozen en in de plaats van dhr. Zuidweg werd gekozen dhr. J. Ridderhof Az., die nu het penningmeesterschap op zich neemt. Tot leden der kascommissie werden be noemd dhrn. J. van der Jagt en G. van Noorden. Tenslotte werd in principe besloten nog een tournooi te organise ren met spelers uit 's-Gravenpolder, Kapelle, Oostdijk en Yerseke. Na nog enkele huishoudelijke zaken te hebben behandeld, sloot de voorzitter deze ver gadering. Piet Rentmeester begon het wielerseizoen met vierde plaats. Piet Rentmeester heeft het wieler seizoen, dat zondag j.l. begonnen is in België uitstekend ingezet. Voor de wed strijd KuurneBrussel v.v. hadden 98 renners ingeschreven. In deze wedstrijd heeft Piet Rentmeester steeds in de voorste gelederen gereden. Met nog 20 km voor de boeg wist hij samen met een Belg uit het peleton te ontsnappen. Geruime tijd hadden zij een lichte voor sprong. Tegen de in ploegverband rij dende Belgen moesten zij echter hun voorsprong prijsgeven. Uit een grote groep renners wist hij zich eervol als vierde te klasseren. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1319 maart 1960 Zondag 13 maart: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.55 4.20 9.34 9.43 Maandag 4.32 4.59 10.10 10.15 Dinsdag 5.11 5.34 10.43 10.50 Woensdag 5.49 6.11 11.18 11.27 Donderdag 6.30 6.49 11.59 Vrijdag 7.04 7.30 0.09 12.41 Zaterdag 7.41 8.07 0.51 1.25 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 3