NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Moeder N 25STE JAARGANG No. 40 12 MAART 1960 J. A. WESTSTRATE - - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN WAARDE KAPELLE-BIEZELIN GE BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN Vóórhellere Baby-huidje - Tö A nvnCDM POEDER-ZALF BADlUtKrl OLIE - ZEEP REDACTEUR: HOU AAN SE KAAI 21 TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur TWEEDE BLAD ZATERDAG 5 MAART 1960 Jaarvergadering. De varkenshoudersvereniging „Nieu we Hulp" kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr. M. A. van Weele. De rekening van de pen ningmeester gaf een klein batig saldo aan. In 1959 was voor 2 gestorven var kens uitkering gedaan. Tot bestuurs leden werden herkozen dhrn. Joh. Zuid- weg, J. Blaauwkamer en Chr. Koeman. De uitkeringen voor 1960 werden vast gesteld als voor 1959, behalve die voor biggen, welke werd verhoogd van 40,- op 60,uitkering. Eindles. Vorige week werd de eindles gehou den van de hier deze winter gegeven cursus in gladiolenteelt, die werd ge geven door dhr. A. Veerman te Oude- lande. Op deze eindles werd namens de commissie van toezicht het woord ge voerd door dhr. J. J. Pieper, die zijn voldoening uitsprak over de grote be langstelling voor deze cursus in deze teelt. Twee cursisten gaven in een op stel een overzicht over de inhoud van de cursus. Burgemeester A. Lokker sprak met voldoening over de belang stelling voor de cursussen die hier ge geven worden. De leerling Iz. Koster richtte een woord van dank tot het ge meentebestuur voor het belangeloos af staan van een lokaal, tot de commissie van toezicht die het mogelijk heeft ge maakt en tot de leraar voor de pret tige manier waarop hij de leerlingen de leerstof bijbracht en bood hem uit waardering een enveloppe met inhoud aan. Raadsvergadering. Dinsdag 1 maart kwam de raad de zer gemeente in openbare zitting bij een. Van het waterschap De Brede Wa tering van Zuid-Beveland te Goes is bericht ontvangen dat met betrekking tot de dijkverzwaring de voorbereidin gen hiervoor reeds zijn getroffen. De autobusverbinding te Waarde zal met ingang van de zomerdienstregeling '60 met 1 rit worden uitgebreid. Vertrek vanaf Waarde om 8.05 uur naar Goes. Langs wegje van M. Verburg zal een afscheiding geplaatst worden. Aan de bijzondere school zal voor het jaar 1960 een voorschot op de rijksvergoeding worden toegekend van 2.034,76. Aan dhr. N. J. de Kunder zal recht van uit weg worden verleend over de dreef naast de begraafplaats, terwijl De Kun der dit wegje ten genoegen van B. en W. moet verharden. Voor de 2 voor 1960 toegewezen woningwetwoningen wordt besloten dhr. C. J. Klap als ar chitect aan te wijzen en deze woningen zo spoedig mogelijk te doen bouwen aan het terrein in de Julianastraat. Voor deze woningen zal een rijksbijdrage en een bouw- en grondvoorschot worden aangevraagd bij de Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. De raad besluit aan dhr. N. van der Maas een premie toe te kennen van 500,— voor het verbeteren van zijn woning. Bij de rondvraag vraagt dhr. J. F. Goud of bij de splitsing Hoofdstraat-Plasseweg een V-vormige schrikplank geplaatst kan worden. Dit zal nader onderzocht wor den. Ook wordt besloten in de Plasse- weg bij het kruispunt Hogeweg een bordje te plaatsen met de richting en naamsaanduiding Krabbendijke. De elektrificatie van het perceel van de dames Wolfert en dhr. J. Zandee zal nader onderzocht worden en hierover zullen besprekingen worden gevoerd met de P.Z.E.M. Hierna einde der ver gadering. Gevonden voorwerpen. Op het groepsbureau van de rijks politie te Kapelle zijn inlichtingen te bekomen over' de aldaar als gevonden voorwerpen aangegeven goederen. Dit zijn: een omslagdoek (Zuidbevelandse dracht), een gummilaars, een vulpen, een motorbril, een sleutel, een kwast en een sjaal. Nutsspaarbank. Bij het bijkantoor van de Vlissingse Nutsspaarbank te Kapelle werd gedu rende februari ingelegd 3729,81 en terugbetaald 7598,40. Er werden vijf nieuwe rekeningen geopend. Rijkspostspaarbank. Op het kantoor van de rijkspostspaar bank te Kapelle werd gedurende fe bruari ingelegd 9.999,07. Er werd te rugbetaald 16.646,92. Er werden 9 nieuwe rekeningen geopend. Geslaagd. Voor het te Breda gehouden EN- SAID examen slaagde voor tailleuze mej. L. Nieuwdorp te Kapelle. Familieavond N.C.L.B. en N.C.B.B. Vrijdagavond hielden de afdelingen van de N.C.L.B. en N.C.B.B. in het ge bouw „Obadja" haar jaarlijkse familie avond. De voorzitter van de N.C.L.B., dhr. J. Kloosterman, sprak een wel komstwoord, waarna het EKA-kwartet onder leiding van dhr. B. Leijs uit Kruiningen enkele leuke liedjes ten beste gaf. De toneelgroep bracht het blijspel „Achter de wolken schijnt toch de zon" van R. Feenstra en K. Spie ring. Als spreker van het C.N.V. trad op dhr. P. Minnaar te Kapelle. Liefdadigheid naar vermogen. De afd. Kapelle van „Liefdadigheid naar vermogen" hield in het wijk- gebouw haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr. J. P. Hersel- man. Bij de bestuursverkiezing werden Zuster J. v. d. Hoeven en dhrn. D. San- dee en J. P. Herselman herkozen. Uit het verslag van de secretaris, dhr. H. J. Ie Clercq bleek dat het ledental nog steeds stijgende is. De materiaalpositie van de vereniging is uitstekend. Beslo ten werd de contributie voor alle leden op 2,te brengen. Eveneens werd be sloten om de jaarlijkse bijdrage aan de vereniging voor wijkverpleging te stel len op 200,Bovendien zal deze vereniging voor 300,materiaal ge schonken worden. Jaarvergadering en ouderavond kleuterschool. Het bestuur van de kleuterschool te Kapelle is volmacht verleend tot het aangaan van een krediet als borgsom voor de nieuw te bouwen kleuterschool. De voorzitter, dhr. M. J. Groenleer, verwachtte dat de aanbesteding niet lang meer op zich zal laten wachten. Ook een statutenwijziging werd door de leden goedgekeurd. Bij de bestuurs verkiezing werden dhrn. M. J. Groen leer, A. Ruissen en J. Burger herkezen. Als spreker trad op Dr. H. W. ter Haar met als onderwerp „Opvoeden tot verantwoordelijkheid". De voorzitter gaf ook toelichting op vragen gesteld over verschillende schoolzaken. Van 26 februari4 maart 1960 YERSEKE. Geboren: Maatje Susanna, dv. Marinus Jan Delzenne en Margrie- ta van Boven; Jannetje Jacoba, dv. Pieter Krijn Marinus Verwijs en Jo hanna Jolijna Janna van der Endt. Overleden: Pieter de Koeijer, 9 j. Gehuwd: Jacobus Abraham Luteijn, 24 j. en Dina Pieternella Schot, 22 j.; Leendert Schipper, 28 j. en Wilhelmi- na den Herder, 21 j. Huw.afk.Cornelis Zoeteweij, 26 j. en Cornelia Baaij, 22 j. te Tholen; Abra ham Marinus Verwijs, 24 j. en Jannetje Jacoba Dees, 23 j. te Kapelle. Van 19 februari2 maart 1960 WEMELDINGE. Geboren: Maria Jan netje Elisabeth, dv. Theo Heijdens en Cornelia Pieternella van Hoïidt; Johan nes Adriaan, zv. Hubrecht van Stel en Pieternella Jannie Marie Verwijs. Overleden: Tannetje Wabeke, 85 j., wed. van Marinus de Groene. Van 26 februari3 maart 1960 KRUININGEN. Geboren: Mathea Maatje, dv. Abraham Weststrate en Maatje Jannetje Dagevos. Huw.aang.: Johannes Baarends, 24 j. te Rotterdam en Anthonia Remigio van der Borgt, 23 j. Over de maand februari 1960 RILLAND-BATH. Geboren: Cornelis, zv. Jan de Goffau en Klazina Tannetje van Iwaarden; Ans Margaretha Helena, dv. Adriaan Gerard Janne van Vrees wijk en Gerarda Kraan; Maartje Jan na Elisabeth, dv. Janus Geense en Maatje Maria Walrave; Adriaan, zv. Jacobus de Schipper en Grietje de Wild; Cornelia Hendrika, dv. Hendrik Mat- theus Weststrate en Dirkje Hoogen- dam. Overleden: Cornelis Vogel, 89 j.Pie ter Vermerris, 77 j., echtgenoot van Maria Griep. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. N.m. bed. H. Doop Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. 2.30 uur: Ds. K. W. Slik, Wemeldinge. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. J. E. Booij. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 en 2 uur: Ds. J. E. Booij. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Woensdag 9 maart (Biddag) 10, 1.45 en 5.45 uur: Dr. Steenblok. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 en 6 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. N.m. bed. H.A. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. D. de Jonge. 2.30 uur: Ds. J. Karelse van Goes. Leger des Heils Heiligingssamenkomst 10 uur v. m. Zondagsschool 11.45 uur v.m. Verlossingssamenkomst 6 uur n.m. o.l.v. Kapiteine C. J. Bijl. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. K. W. Slik. N.m. bed. H. Doop. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. K. W. Slik. 2.30 uur: Ds. D. Schneider, Biezelinge. 7 uur: Uitvoering Ned. Herv. Kerkkoor met medewerking O.K.K. en meisjes- en kinderkoor. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. de Ruiter. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. J. G. Niewöhner. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. J. G. Niewöhner. 2.30 uur: Ds. D. de Jonge, Yerseke. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. D. Schneider. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. D. Schneider. 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga, Yerseke Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30, 2 en 6 uur: Ds. P. Blok. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. W. C. van Burgeler. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. W. C. van Burgeler. 2.30 uur: Ds. A. J. Mooij, Schore. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Koolstra. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 uur: Leesdienst. 2 uur: Student W. C. J. Bosschaart. 6 uur: Student H. Ligtenberg. Geref. Gem. (Stationsweg 2) 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 uur: Leesdienst. 2 en 6 uur: Ds. van de Woestijne. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. Bronsgeest Jr. V.m. bed. H. Doop. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 uur: Ds. J. Bronsgeest Jr. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. den Engelse. V.m. bed. H. Doop. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. C. den Engelse. 7.30 uur: Interkerkelijke zangdienst. Geref. Kerk Woensdag 9 maart (Biddag) 10 en 2.30 uur: Ds. Ph. Stoffels. 10 en 2.30 uur: Ds. Ph. Stoffels. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 en 2 uur: Stud. Ligtenberg, Rijssen Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Ds. Baak, België. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 en 2.30 uur: Ds. Verboom, Dordrecht Krabbend ij ke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 uur: Ds. J.- van Leeuwen. 2.30 uur: Ds. G. E. Huizing .Waarde. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van der Klaauw Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur: Gs. G. E. Huizing. Woensdag 9 maart (Biddag) 9.30 uur: Ds. G. E. Huizing. 2 uur: Ds. J. v. Leeuwen, Krabbendijke Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. 2.30 uur: Ds. van Burgeler, Kruiningen. 10 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. N.m. bed. H. Doop. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Visser. Woensdag 9 maart (Biddag) 10 uur: Ds. Mientjes. 2.30 uur: Ds. J. van der Leek. stanaigneüen van net eigen bearijt vaak maatgevend zijn, een hulp zijn bij het verwezenlijken van het gestelde doel. Voor vele bedrijven is een alzijdig ras zeer aantrekkelijk, vooral daar tijdens de bietencampagne de suikerfabrieken een gespreide aflevering hebben voor geschreven. Reeds gedurende een vijftal jaren be vat ons rassensortiment enkele van deze rassen, welke reeds vroeg een hoge pro- duktie bereiken, zoals het ras Hilleshög Standaard Polyploid en eigenlijk nog meer het ras Klein-Wanzlebener POLY- BETA, dat blijkens de gegevens van het Instituut voor Rationele Suiker- produktie een hoger wortelgewicht en suikergehalte heeft. Voor die bedrijven, waar de oogst- werkzaamheden meer gespreid kunnen worden, komen enkele hoog-produktie- ve, latere rassen voor uitzaai in aan merking; deze kunnen in de herfst nog belangrijk in gewicht toenemen, zoals het ras Hilleshög R Polyploid of Zwaan- esse III en meer in het bijzonder de veelgezaaide Klein Wanzleben E, waar aan, juist door haar oogstzekerheid, vaak de voorkeur gegeven wordt. Van al deze rassen is naast het veelal gebruikte normale zaad ook bewerkt zaad beschikbaar. Over de mogelijkheden van dit laat ste zaadtype is het verstandig vooraf inlichtingen te vragen bij de landbouw- voorlichtingsdienst. Wanneer met bovenstaande aanwij zingen rekening wordt gehouden, is een stap in de goede richting gezet om tot een veelgevende verbouw te komen. naar wij hoorden vermengd met melk poeder. Schoolkinderen zijn doorgaans niet erg voorzichtig, waardoor de melk nogal door elkaar geschud wordt. Als dan bovendien de fles dicht blijft, in het verwarmde klaslokaal, is het geen wonder dat de melk om half vier al zuur is. Is het flesje wel goed schoon? Vlek nylonkous. Mijn nylon sok is per abuis op een warme (hete) haard gevallen met gevolg een lelijke plek op de haard en geen sok meer! Genoemde plek op de haard gaat er ondanks ver schillende bewerkingen niet meer af, hetgeen een doorn in het oog genoemd kan worden. Wellicht weet u een mid del om deze plek te verwijderen? Al dus P. D. C. K. De verkoolde resten van de nylon sok op de kachel zult u er voorzichtig moeten afkrabben en daarna de plek met zeer fijn schuurlinnen en tenslotte met polijstpapier weer moeten schoon- schuren. Een eventuele kale plek kunt u weer met zwarte schoencrème zwart maken. Kleerborstel schoonmaken. Abon nee vraagt: kunt u mij ook zeggen hoe een nog in goede staat verkerende kleerborstel (varkenshaar) schoonge maakt kan worden? Dit kunt u doen in een sopje van goede huishoudzeep. Naspoelen en laten drogen met de haren naar beneden. Ten slotte bijkammen met een grove kam. Borstel moet eerst goed droog zijn. Vetvlek. Kunt u m(j zeggen hoe ik een verouderde vet(jus)vlek uit mijn vlek, dan neemt u wat tetra. Hulp Hongaarse vluchtelingen. Hoe luidt het adres van het comité voor Hongaarse vluchtelingen? Aldus C. H. Het secretariaat is te Utrecht ge vestigd, Koningslaan 7 (Admiraal de Ruyterfonds). Wolluis. Mevr. L. S. schrijft: Mijn vingerplant zit steeds vol wolluis. Wat is hiertegen te doen? U kunt de wollige plekjes aanstippen met een mengsel van 0.2 nicotine en 1 brandspiritus, dus op 1 liter water 2 gram zuivere nicotine en 10 gram spi ritus. Dit mengsel niet op de bladeren morsen en behandeling herhalen. De plant niet in de buurt van andere plan ten zetten en voorlopig niet te veel in de zon, ook al heeft deze nu nog niet veel kracht. Last van pissebedden. Hoe komt het dat in bijna het gehele huis pisse bedden voorkomen en wat kan men er tegen doen? Aldus vraagt abonnee. Het voorkomen van pissebedden in uw gehele huis kan veroorzaakt worden doordat het huis erg vochtig is en (of) donker, want dat zijn de beste omstan digheden voor deze diertjes. Ook wel kelderroggen of keldermotten geheten. De oorzaken wegnemen is altijd het beste en het meest afdoend. U kunt ze direct bestrijden door op die plaatsen waar ze veel komen, te stuiven met DDT poeder. Denk er om DDT is min of meer giftig, doch niet zo erg als b.v. parathion; dat zouden wij u niet durven teren), treedt er een zeer klein verschil in sterkte en een klein verschil in tijd (fase) op. Uit deze kleine onderlinge verschillen kunnen we de richting en ongeveer de afstand schatten. Door de oorschelpen zijn onze oren bovendien nog richting gevoelig, waardoor we door ons hoofd te draaien nauwkeurig de plaats van de geluidsbron kunnen bepalen. Het is voor een natuurlijke weergave van b.v. orkestmuziek van belang, dat we ook de richting kunnen bepalen van waaruit een bepaald in strument klinkt. Hfêittöör komen de afzonderlijke instrumenten „los van el kaar" en krijgt men de indruk van de opstelling van het orkest. Het is daar voor echter nodig, dat het deel van het geluid, dat het linker oor zou waar nemen wanneer de luisteraar in de con certzaal aanwezig was, ook inderdaad het linkeroor van de luisteraar bereikt. Evenzo voor het rechter oor. In prin cipe zijn dus twee geheel gescheiden kanalen van microfoon tot en met luid spreker nodig. Bij stereo-grammofoon platen zijn deze kanalen op de linker-, resp. rechter-groefwand aangebracht. De naald van de pick up maakt een gecombineerde beweging, die in twee afzonderlijke kristallen in elektrische spanningen wordt omgezet. Deze wor den ieder afzonderlijk versterkt en ieder aan een luidspreker toegevoerd. Nu is het inderdaad wel mogelijk om beide kanalen over één radiozender uit te zenden. Dit is echter een veel in gewikkelder systeem en wordt o.a. reeds lang toegepast door de P.T.T. voor telefoongesprekken. Men gaat ren met spelers uit 's-Gravenpolder, Kapelle, Oostdijk en Yerseke. Na nog enkele huishoudelijke zaken te hebben behandeld, sloot de voorzitter deze ver gadering. Piet Rentmeester begon het wielerseizoen met vierde plaats. Piet Rentmeester heeft het wieler seizoen, dat zondag j.l. begonnen is in België uitstekend ingezet. Voor de wed strijd KuurneBrussel v.v. hadden 98 renners ingeschreven. In deze wedstrijd heeft Piet Rentmeester steeds in de voorste gelederen gereden. Met nog 20 km voor de boeg wist hij samen met een Belg uit het peleton te ontsnappen. Geruime tijd hadden zij een lichte voor sprong. Tegen de in ploegverband rij dende Belgen moesten zij echter hun voorsprong prijsgeven. Uit een grote groep renners wist hij zich eervol als vierde te klasseren. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1319 maart 1960 Zondag 13 maart: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.55 4.20 9.34 9.43 Maandag 4.32 4.59 10.10 10.15 Dinsdag 5.11 5.34 10.43 10.50 Woensdag 5.49 6.11 11.18 11.27 Donderdag 6.30 6.49 11.59 Vrijdag 7.04 7.30 0.09 12.41 Zaterdag 7.41 8.07 0.51 1.25 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1