b €en slaapkamer naar eigen idee (goodwill CU "'WANDKLOKKEN oveRöenkinq DAM PO Blijf meester AlvWiliegen Gzn 25STE JAARGANG No. 39 5 MAART 1960 A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN BIN N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBED S4 verkouden Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ik ben de Uwe, behoud mij, want ik heb Uw bevelen ge zocht. Ps. 119 94. Ja, dat hebben wij nodig, Zijn hulp. Zijn bijstand, óm door Hem behouden te worden! Behouden in de ure der ver zoeking, in het ogenblik van strijd. Op mensen is niet te rekenen, valt niet te bouwen, niet alleen omdat zij zelden de trouw bewaren, maar omdat zelfs de trouwste vaak onmachtig is. Daarom is het van de grootste betekenis voor elk mensenleven, dat wij de almachtige Helper en Behouder kennen en tot onze Bondgenoot hebben. Twee voorwaarden stelt Hij echter om onze Helper te kun nen zijn. En in de vervulling van die twee voorwaarden ligt tevens het ge heim van onze vrede en onze zielerust. Wij moeten zijn eigendom zijn; niet on ze wil, maar de Zijne moet ons leven beheersen. En de tweede voorwaarde is: Ik wil Uw bevelen volbrengen, ik vraag in alle dingen naar de weg, die Gij mij wijst, o God. Ja, ik zoek Uw geboden als de kostbaarste leidslieden door het leven, voor elke dag en elk uur. Laat het heden onze ernstige vraag zijn: Here, wat wilt Gij dat ik vandaag doen zal? Ik reken op Uw hoede, ik schuil weg bij U als kind, ik weet dat ik U moet toebehoren. Waarlijk, zo ze ker als de hemel zich boven ons welft, zó zeker breidt Hij ook Zijn vleugelen over ons uit, om ons te helpen en te be houden. (Uit een Dagboek) Nu er steeds meer woonruimte ter beschikking komt, worden de eisen welke aan een doelmatige inrichting van de woning worden gesteld steeds groter. Voor de oorlog bracht het bruid je zoals dat heette de slaapkamer in het huwelijk mee: een volledige kamer met grote linnenkast, litsjumeaux of een twee persoonsbed, nachtkastjes, toilettafel met krukje, tafel en stoelen. De tijden zijn veranderd. Tegenwoordig wordt het meubilair voor gezamenlijke rekening gekocht en bovendien, waar moet het jonge paar zo'n volledige slaapkamer laten. De afmetingen van het slaapvertrek zijn meestal niet be paald groot te noemen en toch wil het bruidje van heden een gezellige en goed ingerichte slaapkamer hebben. Haar wens is door een Nederlandse industrie begrepen en zij gaf de industriële ont werper Joh. de Boer opdracht uit te zien naar een oplossing voor dat ver schil in beschikbare slaapruimte. Zo werd de ideekamer geboren. De slaapmeubelen van deze kamer hebben veel toepassingsmogelijkheden, kunnen naar ieders smaak worden aan gevuld en in diverse kleurencombina ties worden samengesteld. Er zijn twee persoons-ideekamers, maar ook derge lijke kamers voor meisjes en jongens, zelfs bestaat er een hotelkamer-idee. De volledige twee-persoonskamer be staat uit litsjumeaux, 200 x 180 met aangebouwde nachtkastjes, een lage tafel met een fauteuil en een gelakte stoel, een toilettafel met tabouret en een 2-deurskast, leg en hang, met een commode. Deze commode kan voor diverse doeleinden dienen. Wordt ze ge bruikt voor winter- en/of zomerberging dan kan de commode boven op de kast worden geplaatst, zodat deze meestal verloren ruimte wordt benut. Ingebouwd comfort. De kast kreeg een meervoudige funk- tie. Door het aanbrengen van acces soires kunnen de binnenzijde der deu ren worden ingericht als toiletmeubel; voor de dames een grote spiegel met bakjes en schapjes, voor de heren een kleinere spiegel met dassenhanger en bakjes en schappen. Onder in de kast kan een speciaal ontworpen schoenen standaard worden gezet en voor het op bergen van kleinigheden kunnen onder de legplanken laden worden aange bracht. Er zijn kasten in diepe en on diepe uitvoering. Moet men een ondiepe kast nemen, dan kan een confectie-rail worden gebruikt. De kleding kan in de breedte worden opgehangen en de rail kan naar buiten worden getrokken zo dat men toch een overzicht van de kleding heeft. Kasten en commodes zijn geheel de montabel. De dragende onderdelen zijn van grijs metaal en de opvullende delen van spaanplaat. De zijkanten zijn altijd grijs en de deuren naar verkiezing: apart rood, gebroken wit, lichtblauw of lila. Elk onderdeel kan apart worden gekocht en bovendien passen zij bij el kaar en aan elkaar. Twee 1-deurskas- ten vormen een 2-deurs. De commode kan er bovenop worden geplaatst maar ook als toilettafel dienst doen. De toilet tafel kan direct aan het ledikant wor den geschoven en dan zijn geen nacht kastjes nodig. Het ledikant kan zijn 1-persoons, 2- persoons en litsjumeaux met allerlei combinatiemogelijkheden met de bed kastjes. Alle mogelijkheden zijn aanwezig om uw slaapruimte een echte „ruimte" te doen zijn, smaakvol en gezellig inge-1 richt, en waar wij beslist altijd met ons goede been uit bed stappen. De fantasie en het vakmanschap van de Nederlandsche industrie brachten dit tot stand! Een complete 2-persoons ideekamer HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief heer Willy van Hemert en de compo nist is Dick Schallies, pianist in het orkest van Dolf van der Linde. 2. Teddy Scholten was de eerste; zij studeerde dit lied in speciaal voor het songfestival 1959. Jokeren. Wanneer mogen een of meer kaarten worden uitgelegd bij het jokeren? Aldus P. V. Dit spel wordt zeer verschillend ge speeld, al naar de gewoonte of af spraak, maar in de meeste gevallen is het zo, dat pas kaarten mogen worden uitgelegd als een combinatie van 40 punten kan worden weggelegd. Dus b.v. 4 tienen of 7, 8, 9 van een kleur en 5, 6 en 7 van een kleur tegelijkertijd. Zeepsopvlekken op leer. Wij raden mevr. A. C. B. aan de vlekken eerst te behandelen met een sopje van synthe tisch wasmiddel (neemt hiervoor een Belasting buitenlandse loterij. Bij de staatsloterij betaalt men 15 be lasting van een prijs die men wint. Hoe veel procent moet men aan de schat kist offeren als men een prijs wint in een buitenlandse loterij en die prijs laat overschrijven op een bank in Neder land? Aldus J. B. 1. M.i. nihil, maar men zal in het buitenland van die prijs dan wel loterij belasting moeten betalen, dat hangt van de aldaar geldende wetten af. 2. Het adres van de door U genoem de persoon is ons niet bekend. ,,'n Beetje". 1. Wie is de maker van het lied „Een beetje", dat op het festival in Cannes bekroond werd? 2. Door wie werd dit lied voor het eerst gezongen? Dit zijn de vragen van mej. M. G. 1. De maker van het iledje is de oude tandenborstel). Daarna een paar keer behandelen met dressing in de kleur van het leer. KoekoekSperwer. Misschien een moeilijk geval! Ik zou eens willen vra gen of een koekoek een sperwer is, ja of nee. Aldus G. V. Een sperwer is een soort roofvogel en een koekoek is een gemakzuchtige vogel, die nog te lui is om een nest te bouwen. Het wijfje laat haar eieren door andere vogels uitbroeden. Wel werpt het koekoeksjong de j' ngen van zijn pleeg ouders over de rand in zijn vraatzucht. Olievliekken. In een donkergrijs jersey rokje zijn grote slaolievlekken gekomen. Hoe kan ik die verwijderen? Vraag van abonnee. De olievlekken in uw rokje kunnen verwijderd worden door dit uit te was sen in een sop van synthetisch was middel. Eventuele restantjes van de vlekken bewerken met tetra. Krantenwijk. P. J. K. stelt een vraag over het bezorgen van kranten en koppelt daaraan ook enige belas- tingvragen vast. 1. Een leerplichtige jongen mag geen krantenwijk hebben op zijn naam. 2. In 't algemeen is het zo dat wan neer naast het loon van de man meer dan 200,neveninkomsten wordt ge noten (netto) men in de inkomsten belasting valt. Het inkomen van de vrouw wordt geacht de man te betref fen. Verdient de vrouw een loon bij, dan worden 100,verwervingskosten verondersteld. Een voorbeeld zal het duidelijk maken. Stel naast het loon van de man verkrijgt men nog 25,— rente of andere neveninkomsten. Dan kan de vrouw dus 175,netto bijverdienen vóórdat zij in de inkomstenbelasting valt. Verdient de vrouw een loon bij, in welk geval 100,verwervingskos ten worden verondersteld (wettelijk) dan kan zij dus bruto 275,bij verdienen zonder dat de totale neven inkomsten netto boven 200,komen. 3. Het belastingjaar loopt gelijk met het kalenderjaar. 4. Gaat de slijtage van kleding door de uitoefening van het beroep de nor male slijtage te boven, dan zijn de kos ten door die meerdere slijtage veroor zaakt kosten van verwerving. Voor kosten van gebruik van rijwiel geldt hetzelfde. Gaan ingeval een loon wordt bijverdiend de werkelijke kosten het wettelijk veronderstelde bedrag van 100,te boven, dan kan men uiter aard het hogere, werkelijke bedrag op het brutoloon in mindering brengen ter berekening van het netto-loon. Langste naam ter wereld. H. v. d. M. vraagt: Wat is de langste plaats naam ter wereld? Voorzover het in onze boeken staat vermeld, spant Nieuw-Zeeland inderdaad de kroon en kan 't zich er op beroe men de plaats te bezitten met de lang ste naam. Als tweede lange naam volgt dan een plaats in Wales. Wij tekenen hierbij aan, dat het wei nig verschil maakt of de naam in Nieuw-Zeeland nu de naam is van een plaats of van een heuvel, daarom is het volgens ons maar het beste dit buiten beschouwing te laten, al duiden de ge gevens waarover wij beschikken er op dat het wel degelijk een plaatsnaam is. Hier volgt dan die plaatsnaam in Nieuw-Zeeland als eerste (in groepjes van 3 letters om er gemakkelijker uit te kunnen komen)„Tau mat awh aka tan gik ang ako auto tam ate atu rip uka pik ima ung aho ron uku pak aiw hen uak ita nat ahu". Zo, spreekt U hem nu maar eens uit. Hier volgt de naam in Wales, ook niet mis met zijn 58 letters: „Lla nfa irp pwl lgw yng yll gog cry chw ym dro bwl ill ant ysi lio gog ogo ch". Wat zal de conducteur van de trein die daar stopt een moeite hebben om die plaatsnaam af te roepen. Het is n.l. een spoorwegstationnetje, waar boven het hek van de uitgang deze naam op een bord staat aangegeven. -M goud-zilver-optiek-uurwerken k tel:2z3 - kflpelle z b Raadsvergadering. De raad kwam in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Willemsen op maandag 29 februari. Aanwezig 10 leden; af wezig met kennisgeving dhr. P. J. de Leeuw (Gem.belangen) wegens ziekte. De tafel van de raad was voorzien van een serie bandopnemers (recorders) zo dat we altijd kunnen nagaan wie en wat er gesproken is. Medegedeeld werd dat we 8 woningwetwoningen krijgen. Voor de eerste maal hebben de raads leden van alle onderwerpen dezer ver gadering de „stukken" thuis gezonden gekregen. Is het nu wenselijk dit te blijven doen, b.v. van diverse exploita tievergunningen enz. De raad meent met de voorz. dat dit achterwege kan blij ven. Geen hamerstukken dus. Ingeko men stukken. De ambtenarensalarissen zullen verhoogd worden, gewone rijks regeling. Yerseke kan geen woningwet woningen missen, dus liefst geen ver andering. De raad besluit tot verkoop van een perceel grond aan de Molen laan (tussen Baay en Klos) voor een bungalow aan de Firma van der Plasse. Aan de zuidzijde van de Molenlaan kun nen nu nog 2 bungalows worden ge bouwd, dan is die kant bezet. De nieu we straat in de Burenpolder zal Penyse van Meerdervoortstraat worden ge doopt, naar een der eerste pioniers in de oestercultuur uit de voorgaande eeuw. De Damstraat vanaf postkantoor tot Padmos zal voortaan verboden zijn voor parkeren. Zal de woning Dam- straat 85 (de woning waarin altijd de hoofden der openbare school woonden) verkocht worden, of zullen we die eerst verhuren aan iemand die uit Polen moet verhuizen? Dhr. J. Koster (S.G.) vraagt of het niet beter is, om leeg te verkopen, dan brengt zo'n huis meer op. Dhrn. C. Pekaar en D. v. d. Velde vinden dat in beide gevallen iets aan trekkelijks zit. De huur is niet langer dan september a.s. en dan kunnen ze naar de nieuwbouw overgaan. De raad besluit om het gebouw eerst maar te verhuren en dan later over verkoop te beslissen. (De zeedijk moet zo vlug mo gelijk worden verzwaard en de huizen daar tegen gebouwd moeten ontruimd worden. Nu woont daar een gezin met veel kinderen, die tot heden geen wo ning kunnen vinden. Deze zullen nu worden geholpen.) Punt 13. Voorstel verkoop van het voormalige schoolge bouw Dreef. Op de laatste raadsverga dering is het principebesluit genomen om het schoolgebouw te verkopen. Het gebouw is getaxeerd op 37.000,Op de advertentie om kopers te vinden is niemand gekomen dan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. Wel hebben an deren gevraagd om dit te kunnen ge bruiken. Als in dit gebouw de kleuter school van 't Nut wordt ondergebracht kan de grond dier kleuterschool wor den gebruikt voor de nieuwbouw der school Kakeldans. Wat zal de raad nu besluiten? We' zullen de financiële con- sekwenties van al deze plannen moeten onderzoeken. De inspectrice mej. Van Waesberge meent dat de school Dreef wel geschikt is te maken. Dus geeft 't Nut zijn kleuterschoolgebouw over dan kan daar de kleuterschool Kakeldans worden ondergebracht en de chr. school Kakeldans kan daar worden gebouwd op dezelfde grond plus de restgronden der Nutsschool. Wat dat zal kosten?? Dhr. J. Koster (S.G.P.) geeft een over zicht van de geschiedenis van de ver koop schoolgebouw Dreef. 1956: besluit om dorpsgebouw te stichten; 1959: geen dorpsgebouw, maar verkoop. Hij geeft enige algemene beschouwingen over gymnastieklokaal, ook over plan nen openbare school, terrein Van der Endt. De voorz. meent dat dhr. Koster bij zijn punt moet blijven en beant woordt hem. Dhr. C. Pekaar (P.v.d.A.) betreurt het een vorige keer afwezig te zijn geweest. Spr. vindt het jammer dat de sfeer tussen 't Nut en school vereniging Kakeldans enerzijds en het jeugdgebouw en arbeid der Ned. Herv. Kerk anderzijds vertroebeld wordt. Dit is niet waar. Dhr. C. J. van de Velde (C.H.U.) betreurt het dat de voorzit ter, burgemeester Willemsen, de secre taris van 't Nut heeft opgebeld om een en ander te bespreken. Hij krijgt de mening dat de voorz. zich bemoeit met plaatselijke politiek. De voorz. meent dat dit niet zo is. Hij gelooft in het algemeen belang te hebben gehandeld om te onderzoeken of dit gebouw voor het onderwijs kan behouden worden. Dhr. v. d. Velde wil niets achter zijn ellebogen houden en hij betreurt het dat de burgemeester zelf contact met 't Nut heeft gezocht. Dhr. J. C. Sinke (A.R.) meent dat de voorz. niet anders dan zijn plicht heeft gedaan. Hij had gaarne gezien dat het schoolgebouw Dreef aan de Ned. Herv. Kerk was ge- komen.Maar als er grond moet gekocht worden voor een nieuwe school Kakel dans en de landbouwschuur c.s. van de landbouwer Van der Endt zou ont eigend moeten worden, dan verandert dat de zaak. Dhr. J. van Schaik be treurt het dat geen juistere cijfers be kend zijn. Hij meent dat nieuwbouw voor een kleuterschool van 't Nut voor deliger zou zijn dan een verbouwde school Dreef. Uitvoerig wordt daar over gesproken door de voorz. en dhr. Van Schaik. Dhr. J, Koster vraagt of het niet mogelijk is om 't sportlokaal op 't gymnastiekterrein te bouwen, en een nieuw gebouw voor 't Nut aan de Tuinstraat. Dan vervalt 't oude Nuts- gebouw aan de Kakeldans en kan men „de Dreef" verkopen aan de N.H. Kerk. Daarvan, meent wethouder Van Boven en de voorz., zijn de consekwen- ties niet te overzien. De voorz. vraagt of de raad de verkoop zal laten door gaan of tot ruil van een en ander zal overgaan. Bij stemming staken de stem men, 55. Voor verkoop dhrn. J. Kos ter, J. Cornelisse, C. J. Gebraad, C. J. van de Velde en J. van Schaik; tegen verkoop mej. Oom, dhrn. D. van Bo ven, C. Pekaar, J. J. de Koeyer en J. C. Sinke. Rondvraag. Mej. Oom vraagt om een verbetering RijkswegZanddijk voor automobilisten, daar dit een ge vaarlijk punt is. Dhr. C. Pekaar vraagt om een bord aan te brengen voor auto mobilisten aan de Molenpolderweg; daar spelen veel kleuters. Dhr. J. Cornelisse klaagt over de slechte haveningang. Daar is niets aan te doen, zegt de voorz. Daarna sluiting. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel wat hun harp1" maakt isgoed WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 612 maart 1960 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 9.14 9.50 2.23 2.51 10.30 11.12 3.29 4.18 11.53 5.04 5.47 0.39 1.12 6.28 7.01 1.40 2.11 7.29 7.55 2.33 3.00 8.17 8.35 3.14 3.39 8.58 9.10

Scheldebode | 1960 | | pagina 1