(jooilwill NIEUWS- EN ADVER ITENTIEBLAD VO OR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie AlvWillegen Gzn 25STE JAARGANG No. 38 27 FEBRUARI 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Pluimveetuberciilose bedreigt mens en dier DAMPO 55,4 ^3? Plaatselijk Nieuws YERSEKE 'f— Afetenrin9,n c )ckeU - REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 31 - TELEF. 01180—3453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—881 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Vrede laat Ik u, Mijn vrede geef Ik u; niet gelijkerwijs de wereld hem geeft, geef Ik hem u. Uw hart worde niet ontroerd. Joh. 14 27. Van het kostelijkste, dat een mensen ziel bezitten kan, wordt hier gespro ken. Van iets, dat ieder begeert, wat velen werkelijk najagen, maar wat zeer weinigen bezitten. Zie hen, die u heden tegenkomen, maar aan de aangezichten, of die gestempeld zijn door de vrede! Daal maar eens af in de diepte van uw eigen hart, en vraag het u zelf, of het vrede is daarbinnen. Vrede met uw lot, met uw leven, vrede ook voor uw ster ven Denk maar eens na of ge haar altijd bezat, de berusting en kalme ge latenheid bij hooggaand leed, bij don kere wolken, bij onrecht door de men sen u aangedaan, in het aangezicht van de dood. Vrede zoekt men bij de men sen, bij de voorspoed, bij de liefde, bij de zelfverloochening, bij de toewijding zijner krachten. Vrede, waarachtige vrede geeft echter alleen Hij, die in onze tekst aan het woord is. Hij spreekt van Zijn hemelse gave, die Hij ieder aanbiedt om niet, als geheel onderschei den van elke andere vrede. Immers, die vrede blijft, die stelt ons op de berg hoogte, die bewaart voor ontroering en onrust. Want die ankert in de Rots welke is Christus. Mijn lezer, deze Christus wist wat het mensenhart ontroeren kan, en toch prijst Hij Zijn vrede aan, als iets onvergankelijks voor het hart, dat Hem heeft gezocht. Blijde hoop, die nimmer zal beschamen, Neen, gij zijt niet op een droom gebouwd, Gods belofte, in Christus ja en amen, Is de rots, waarop mijn ziel vertrouwt. (Uit een Dagboek) HET HOOILAND IS NU GOED BEREIKBAAR Het komt niet dikwijls voor, dat het land zo mooi droog is als nu. Meestal zijn in deze tijd de hooilanden en de dammen of stegen er naar toe, nauwe lijks begaanbaar. Dat is nu anders. Trek hier profijt van. Verzorg het land eens extra. Hier en daar ziet men dit ook doen. Men rijdt met thomasmeel, soms zelfs met koperslak en kieseriet. Vele hooi landen hebben een slechte bemestings toestand. Dat kan nu worden aangevuld. De grassamenstelling zal er beter door worden, gezonder voor het vee. Anderen rijden kali aan. En ook dit is verstandig. In vele jaren kwam het er niet van. Te nat steeds. Nu het kan, is een aanvulling (nu direct) met 500 kg/ha kalizout 40 aan te bevelen. U zult eens zien wat dat aan massa opbrengst scheelt. Meer ruwvoeder dus, in de straks weer komende winter. Het hooiland is nu goed bereikbaar. Profiteer ervan! Vul tekorten aan en breng vooral de kalitoestand van dat hooiland eens op peil. De 500 kg/ha Kaliveertiger nu gestrooid, wint u straks aan voederbesparing ruimschoots terug! die manier het bedrag niet bijeen zou komen. Maar ondernemende lieden, die de handel in het bloed hebben zitten, worden niet licht mismoedig. Voortaan verkochten zij nieuwe radio toestellen en betaalden daarbij een ge ring bedrag bij inlevering van het oude toestel. Dat oude toestel verkochten zij bij een volgende, tegen inlevering van een nog ouder toestel. En zo ging het voort. Tot de boel spaak liep. Er kwam controle en er werd een procesverbaal geschreven, dat erg lang, maar niette min zeer leerzaam en interessant was. Hoe goedgelovig is ons Nederlandse volk zodra welbespraakte personen op de stoep komen te staan! De oude, overjarige toestellen waren gereviseerd met wrijfwas. Zij glommen, maar dat was ook alles. Men zegt dat er bij waren met mos tussen de radiobuizen, vanwege de leeftijd. Doch hoe jeugdig BIN N ENVERI NGBED HAZET-FA BRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED en fris werden de opgepoetste krakers in de enthousiaste verhalen van de ver kopers! Zij praatten en praatten en in hun fantasie werden de aftandse ra diootjes wonderen van techniek, maar uitgevoerd in ouderwetse degelijkheid. En hoe duur waren ze meteen. Menig een betaalde voor een apparaat, dat nauwelijks nog een paar tientjes waar de had, net zo veel als hij voor een nieuw had moeten geven bij een bona fide radiohandelaar. I Het spreekt vanzelf, dat de begeerde l zeshonderd gulden op die manier bijeen kwamen. De boete werd betaald. Maar j er kwam meteen een nieuwe achteraan. ,,Er is een heleboel op uw handeltje aan te merken", zei de rechter, „ver schillende mensen hebt U opgelicht met uw hoge prijzen en uw mooie verha len!" Het strafbare feit echter bleef be perkt tot een economisch delict. De ad ministratie van de beide heren was niet zo gevoerd, dat de datum van de koop, naam en adres van de koper en de data van de termijnbetalingen werden ver meld. En dat moet in een afbetalings zaak. De officier vroeg 250,boete. Maar de rechter legde elk vijftig gulden op. Waarschijnlijk uit vrees, dat zij anders hun handeltje opnieuw* zullen beginnen om ook deze boeten bijeen te verdienen. De „zaak" is ondertussen gesloten. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Hoe besmetting uitbannen BOETE BETAALD MET NIEUWE ZWENDEL Zeshonderd gulden boete had de vlot te verdachte gekregen en als hij niet betaalde zou hij binnen drie maanden achter de tralies verdwijnen. Dat meen de hij tenminste. Het is een algemeen verbreide misvatting, dat iedereen, die zijn boete niet betaalt zonder meer de vervangende hechtenis moet uitzitten. Maar de staat is lang niet zo gastvrij als hij lijkt. Hij probeert eerst het geld binnen te krijgen, desnoods door ge dwongen verkoop. Pas als dat niet lukt wordt de veroordeelde gratis logies aan geboden. Deze man echter was vastbesloten die zeshonderd gulden bijeen te bren gen, die hij betalen moest, maar niet bezat. Hij ging er over praten met een trouwe vriend in de nood. Na de zesde borrel zagen zij plotseling een uitweg: een afbetalingsmagazijn stichten! Wat is eenvoudiger dan dat en wat kan winstgevender zijn voor vlotte en wel bespraakte lieden! Zij wierpen zich op radiotoestellen, hoewel zij van radio evenveel verstand hadden als van schoensmeer. Met goed kope apparaten leurden zij langs de huizen. Al spoedig bleek echter, dat op De Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland heeft gedurende de laatste drie jaar in deze provincie een uitgebreid onderzoek ingesteld naai het optreden van vogeltuberculose en de gevolgen hiervan voor de landbouwhuisdieren en eventuele besmettingskansen voor de mens, aldus de directeur van deze Dienst, Dr. J. Tesink, onlangs voor de radio. De ziekte wordt veroorzaakt door de vogeltuberkelbacterie. De aangetaste exemplaren gaan steeds minder eieren produceren, tot de leg geheel ophoudt. Voorts nemen ze, vooral in een wat verder gevorderd stadium van de ziek te, in gewicht af. Sommige gaan wat kreupel lopen, doordat het bot wordt aangetast. Af en toe sterft een exem plaar. Bij slachting worden vooral in het maagdarmkanaal flinke knobbelvor- mige zweren aangetroffen die meestal in open verbinding met de darmholte staan. In de lever zijn vaak luciferkop- grote geelwitte vormsels te zien. De le ver is min of meer vergroot. In een vergevorderd stadium zijn de tubercu leuze veranderingen ook in de overige organen zichtbaar. Pluimveetuberculose komt vooral voor, waar de pluimveehouderij ondoel matig wordt bedreven. Op deze bedrij ven laten de hygiënische omstandighe den waaronder het pluimvee wordt ge houden, veel te wensen over, evenals de huisvesting en de voeding. Geschei den opfok d.w.z. de hennen apart van de reeds aan de leg zijnde kippen vindt vrijwel niet plaats. De kippen worden veelal te lang aangehouden (soms wel tot 5 8 jaar). Grote besmettingskansen Het pluimvee loopt vaak los over erf, weilland en stal, die besmet zijn door met mest uitgescheiden tuberkel- bacteriën. Andere op het bedrijf aanwezige dieren, als runderen, varkens, geiten, kunnen de bacteriën met het voedsel opnemen. Ook gebeurt het, dat een aan tuberculose gestorven kip door een var ken wordt geconsumeerd. Bij deze die ren kunnen de bacteriën min of meer uitgebreide tuberculeuse processen ver oorzaken. Runderen, die aldus de smet stof hebben opgenomen, kunnen bij tu- berculinatie voor het rundertuberculose- onderzoek een reactie vertonen. Dit heeft de georganiseerde rundertubercu- losebstrijding, nog afgezien van de fi nanciële kant, al heel wat moeilijkheden bezorgd. Gevaarlijk is het voorts, dat het rund met voedsel opgenomen bac teriën via de melk kan uitscheiden. Hierdoor kan de bacterie ook bij de mens tuberculeuze processen veroorza ken. "Tuberculeuze kippen zijn volkomen ongeschikt voor consumptie, daar de bacterie ook in het vlees voorkomt, evenals in het beenmerg. Wat te doen staat. Als door nader onderzoek is uitge maakt dat een rund besmet is met vo geltuberculose, is het zeer aan te be velen, de op 't bedrijf aanwezige pluim veestapel te onderzoeken, evenals het pluimee van de buren, zo dit in de ge legenheid is te vertoeven op het wei land waar het besmette rundvee graast. Verloopt dit onderzoek positief, dan is het raadzaam de gehele koppel op te ruimen en voorlopig geen pluimvee meer te houden. De hokken dienen meer dere malen na gereinigd te zijn te worden ontsmet met een creoline- oplossing van b.v. 3 Aan terrein infectie valt meestal weinig te doen. Een termijn van 6 maanden waarin de bacteriën afsterven lijkt niet te lang. Als opnieuw met pluimveehouderij wordt aangevangen, is het wenselijk, dat de kippen geen gelegenheid krijgen los rond te lopen, maar in een hok met (eventueel) bijbehorende ren worden gehouden. Zindelijkheid, juiste voede ring en gescheiden opfok zijn voorts vereist, evenals het niet langer aanhou den dan 2 legperioden, om pluimvee tuberculose zo goed mogelijk van het bedrijf te houden. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Behandeling Trichosporum. Hoe kweek ik de Trichosporum speciosum? Aldus een vraag van P. J. K. te K. De door u opgegeven plant moet met een r geschreven worden, dus sporum en wordt meestal nog met de oude naam genoemd: Aeschynanthus. Daar het planten uit Java zijn en daar meestal voorkomen op boomstammen, kweekt men ze het liefst in de ver warmde kamer als Orchideeën op boom- veel water (op kamertemperatuur), in de winter spaarzaam gieten. In de zo mer kan af en toe wat verdunde kamer- plantenmest gegeven worden. Onderhandse verkoop. Mijn kennis wil zijn huis onderhands aan mij ver kopen. Wat zijn daarvan de kosten voor mij als koper? Aldus abonnee. Onderhandse verkoop van een huis moet geschieden bij notariële akte. U zult het beste doen U terzake van deze verkoop door de notaris vooraf te laten adviseren, bij welke gelegenheid U ook de kostenkant ter sprake kunt bren gen. Tot onze spijt hebt U geruime tijd op dit antwoord moeten wachten. Einde leerplicht. Mijn zoon is in I 1952 op 1 april op school gegaan. Nu is mijn vraag mag hij per 1 april a.s. de school verlaten? Hij heeft dan 8 schooljaren gehad. Uw zoon mag aan het eind van het 8e leerjaar de school verlaten, niet eer der, ook niet nu hij in september 1960 pas 15 jaar wordt. Haag voor beplanting. Ondergete kend wil in februari of maart a.s. in zijn tuin een stevige heg als afscheiding plaatsen. Nu bestaan er hagen, die ste vig zijn en niet omgetrapt kunnen wor-1 den. 1. Hoe is de naam van bedoelde struiken of boompjes 2. Hoe hoog zijn ze bij aankoop Op welke afstand moet ik ze in de grond zetten opdat ze tot volle wasdom komen? Zeer stevige en sterke hagen geven o.a. Carpinus betula, de haagbeuk. 2. Acer campesrte Spaanse Aak. 3. Crataegus monogyna Meidoorn. 4. Rosa rugosa (met mooie grote rose, witte of rode bloemen en mooie grote bottels, wordt niet hoog. En nogal dure, maar goede haag vormt de Thya occidentalis, een mooiedichte conifeer. 2. U kunt ze in verschillende hoogten krijgen, wat natuurlijk op de prijs in vloed heeft. Het beste is 2-jarig ver plant goed te kopen. Na het planten flink terugsnoeien om van onder af een goed dichte haag te krijgen. De Thya laat u voorlopig ongesnoeid. Opleiding sportleraar. J. J. M. vraagt: Waar kan ik inlichtingen krij gen over de opleiding voor sportleraar? U kunt alle gewenste inlichtingen krijgen bij de C.I.O.S. te Overveen Voor zover wij weten is M.U.L.O. als voor opleiding voldoende. Stiefdochter erft niet. Een weduw naar heeft een broer en een zuster, be nevens een stiefdochter. Aan wie van deze personen komt bij overlijden van deze weduwnaar het recht op de erfe nis toe? vraagt H. K. Het Nederlandse erfrecht onderscheidt het z.g. erfrecht,( ook wel genoemd het wettelijk erfrecht) en het testamen taire erfrecht. Als er geen testament is gelden de regels van het wettelijke erf recht, volgens welk recht drie groe pen van bloedverwanten achtereenvol gens in aanmerking komen voor de na latenschap die openvalt. Als deze we duwnaar geen testament maakt, waarin hij anders bepaalt, komen daardoor zijn broer en zuster als alleengerechtigden tot zijn nalatenschap in aanmerking. De stiefdochter is geen bloedverwant maar aanverwant. De weduwnaar kan echter een testament maken, waarin hij bepaalt, dat wie dan ook zijn (gehele) nalatenschap zal of zullen erven. Als zodanig kón hij dus zijn stiefdochter aanwijzen,of hij geeft haar een gedeelte van zijn nalatenschap en de rest aan zijn familie. Scheiding en deling met een onwilli ge. Mijn stiefmoeder geeft geen ge hoor aan het verzoek van de notaris om te zijnen kantore de nalatenschap van mijn vader te bespreken'. Zij had ons een bedrag van 400,aangeboden in een enveloppe, terwijl mijn vader een boerderij met land en vee voor 20.000 had verkocht en dit bedrag belegd. Hoe los ik samen met mijn broer en zuster deze kwestie op. Kunnen wij kosteloos j een advocaat krijgen Waar geschiedt j de behandeling van deze zaak Zouden wij nog achterstallig loon kunnen eisen (Wij hebben vroeger bij vader en stief moeder op de boerderij gewerkt en i nooit iets ontvangen). Waar heeft mijn I Een probleem elk geval hebt u de hulp van een ad- vocaat nodig. Indien een der gerechtig den n.l. weigert aan de scheiding mede te werken, kan deze voor de arrondis sementsrechtbank gedagvaard worden. Bovendien kan in het vonnis, waarbij de boedelscheiding wordt bevolen een on zijdig persoon benoemd worden om de gene die alsnog weigert zijn of haar medewerking te geven, te vertegen woordigen. De notariële akte van boe delscheiding moet de goedkeuring van de kantonrechter hebben. Zoals u ziet bent u met deze zaak nog niet klaar. Loon kunt u ons inziens niet vorderen, omdat niet vast staat dat u in loon dienst was. Gezegd zou kunnen worden dat u voor de kost werkte. In het alge meen zouden wij voorts willen zeggen, dat uw stiefmoeder recht heeft op een even groot gedeelte als u, dus een vierde gedeelte. Dat is het maximum, dat zij als tweede echtgenote van uw overleden vader zou kunnen genieten. Einde A.O.W.-uitkering. Mijn schoonvader is overleden. Hij genoot A.O.W. uitkering. Tot wanneer heeft deze uitkering plaats? Schoonmoeder is al enige jaren overleden. De uitkering houdt op aan het einde van de maand, waarin het overlijden plaatsvindt. Dus indien overleden op 10 januari b.v. wordt er nog uitgekeerd over deze maand. Daarna niet meer. Neptunus vierde eerste lustrum. De sportvereniging „Neptunus" heeft vrijdagavond in zaal Nolet haar eerste lustrum gevierd met een feestavond, die verzorgd werd door het Rotterdam se beroepsgezelschap „Amstelcabaret". De voorzitter, dhr. H. Lacor, heette de genodigden welkom, in het bijzonder de wethouders der gemeente en de af gevaardigden van de plaatselijke sport verenigingen. Namens de leden hield dhr. J. Bol een korte toespraak tot de voorzitter, die tevens oprichter der ver eniging is. Als dank werden hem tul pen in de clubkleuren van „Neptunus" aangeboden. Hierna werd de> verzorging van het programma in handen gegeven van het „Amstelcabaret", dat een „Kol- der-cocktail-revue" van de bovenste plank ten beste gaf. De algehele leiding was in de vertrouwde handen van H. Roeland, die op pittige wijze voor de conferences zorgde. Bijzonder veel suc ces had het optreden van het duo Ger ry en Ferry", die met hun komische liedjes de stemming er goed in bracht- ten. Tonny Huurdeman maakte zich verdienstelijk door haar optreden als zangeres en door het brengen van imi taties. De muzikale omlijsting werd op waardige wijze verzorgd door Herman Theunissen, die tevens gezellige klan ken liet horen uit het elektronisch or gel en accordeon. Uit het langdurig applaus bleek, dat dit gezelschap zeer in de smaak viel. Tot slot dankte de secretaris van „Neptunus" de artiesten, onder aanbieding van enkele geschen ken. Na afloop volgde nog een geani meerd bal, met medewerking van de band „Leon Pekaar". Zaalhandbal. Vandaag staat er voor „Neptunus" weer een volledig programma te wach ten. De wedstrijden zullen alle plaats vinden in Middelburg, 's Middags spe len de dames junioren tegen Marathon II, waarbij onze meisjes de beste papie ren hebben, 's Avonds vinden de volgen de wedstrijden plaats: dames 3e klas: Walcheren IINeptunus; heren 3e klas B: Olympus IINeptunus II en tot slot heren 2e kl.: Marathon IINeptunus I. GOUD ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KftPELLE Z B. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 28 februari5 maart 1960 Zaterdag 5 maart: Eerste Kwartier schors of in sterk gedraineerde mand jes. Als grondmengsel neemt men hier- stiefmoeder recht op? voor grove bosgrond, en sphagnum van N. N. (veenmos). Beide zijn wel bij een goe- Pleegt u nauw overleg met de nota- de bloemist te verkrijgen. Ze groeien ris. Krijgt hij inderdaad geen voet aan het best dicht bij het glas in een voch- de grond, gaat u dan (of uw broer of tige omgeving. Dit laatste kunt U be- zuster) naar het gemeentehuis om te reiken door de pot of de grond het vernemen of u i.v.m. uw of hun in- mandje te bedekken met levend komen in aanmerking zou komen voor veenmos, wat U voortdurend vochtig toevoeging van een advocaat (kosteloos moet houden. In de zomer vragen ze of tegen sterk verminderd tarief). In HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.48 5.21 10.19 10.39 Maandag 5.33 6.01 11.00 11.15 Dinsdag 6.14 6.36 11.39 11.53 Woensdag 6.48 7.10 12.17 Donderdag 7.18 7.38 0.25 12.52 Vrijdag 7.48 8.09 1.00 1.26 Zaterdag 8.23 8.53 1.37 2.02 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1