NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq „gezondheid" Koop nü IVOROL 25STE JAARGANG No. 35 6 FEBRUARI 1960 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN EN MIDDENSTAND V/ Land- en Tuinbouw Ijvotlwill Plaatselijk Nieuws YERSEKE e e ;'r/. REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—881 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Waarom zegt gij, o Jacob, en spreekt, o Israël: mijn weg is voor de Here verborgen en mijn recht gaat van mijn God voorbij? Jes. 40:27. Wat wordt er vaak gedacht, zoal niet altijd gezegd, dat onze weg voor God verborgen is. Dat Hij geen acht slaat op het leed en het onrecht, dat ons, naar we menen, op ons levenspad tegenkomt. Zou het niet zijn, dat wij zo denken en klagen, omdat wij niet recht zien en dat juist het omgekeerde 't geval is: Niet onze weg is voor God, maar Gods weg is voor ons verborgen? Wij menen vaak, dat Hij moede en mat wordt, als onze weg er een van beproeving en donkerheid is. En wij zijn het integen deel, die moedeloos en krachteloos zijn geworden, omdat wij de hand van onze God hebben losgelaten. Zeker zijn Gods wegen, voor ons, kinderen van tijd en stof, met een eindig verstand, vaak on begrijpelijk en ondoorgrondelijk. Maar de eeuwigheid zal ons openbaren hoe Hij, die alle dingen in Zijn almachtige handen heeft, ook in deze onbegrijpe lijke wegen slechts genadeleidingen met ons hield. Laten wij heden eens beproeven niet meer te zitten bij onze gebroken bakken. Niet te klagen over onze moeilijke le venservaringen. Maar laten wij met ver trouwen onze hand leggen in de hand van onze onwankelbare Leidsman en Herder. (Uit een dagboek.) Toerisme De banden tussen toerisme en middenstand. De banden tussen het toerisme en de middenstand zijn al eeuwen oud. Het prototype van de moderne middenstan der, die aan de toerist zijn diensten be wijst, was in de middeleeuwen de her bergier, die gastvrijheid verleende aan de reizende kooplieden en de pelgrims, de toeristen uit die dagen. Het moderne toerisme verschilt in aard en omvang dermate van het reizen en trekken in vroeger tijden, dat het hiermede nauwe lijks te vergelijken valt. De banden met de middenstand zijn echter behouden ge bleven, zij zijn zelfs veelvuldiger ge worden. Er is niet alleen het „herber gen" van de toerist, hetgeen overigens op de dag van vandaag zeer verschil lende vormen heeft aangenomen, n.l. van het meest luxueuze hotel tot de jeugdherberg en het kampeerhuisje. Bo vendien moeten aan de moderne toerist tal van goederen en diensten worden verstrekt. Dit laatste is tengevolge van het massa-toerisme zelfs zeer belangrijk geworden: bij het toerisme van de zgn. dagjesmensen ligt het accent op het vervoer. Bij het zgn. „sociale" toerisme staat de verzorging van de toerist in de vorm van verstrekking van een ver blijf niet eens meer altijd voorop: vaak immers zorgt de toerist zelf voor zijn verblijf in eigen kampeerwagen of tent. Maar ook voor de hotelgast is het ver strekken van goederen en diensten door anderen dan de hotelier veel belang- rijker geworden dan voorheen. Welke banden zijn er zo al tussen het toerisme en de middenstand? Allereerst houden zich met de ver zorging van de toerist bezig de ho teliers, de pensionhouders, de restaura teurs en de caféhouders. Het zijn de opvolgers van de herbergiers van vroe ger tijden. Zij vervullen nog altijd een basisfunktie in de toeristische bedrij vigheid. Welnu, in Nederland behoren 97 van de horeca-ondememingen tot de middenstand. Ook het bungalowbe- drijf moet tot de middenstand worden gerekend. Het bieden van een verblijf en van verzorging is bij lange na niet de enige band, die het toerisme met de midden stand bindt. Sinds vele toeristen hun huishouden mee op reis nemen, voor eigen slaapgelegenheid zorgen en hun eigen potje koken, kan men zelfs zeg gen, dat in het geheel van de toeris tische bedrijvigheid de verzorging van de vakantiegangers door bedrijven is af genomen. Maar ook voor de toerist, die in een hotel verblijft, geldt, dat hij ook uitgaven doet voor het vervoer en amu sement; bovendien geeft hg geld uit aan allerlei aankopen. Ook bij het vervoer van de toerist vervult de middenstand een belangrijke funktie. Worden spoorwegen en trams steeds en autobusdiensten meestal door grote maatschappijen geëxploiteerd, de toeringcar-bedrijven zijn bgna alle mid denstandsondernemingen, evenals dit met de taxi-ondernemingen het geval is. De middenstand heeft tevens een groot aandeel in 't amusement van de toerist. Een belangrijke rol bij de toeristische bedrijvigheid spelen ook de aankopen van de toeristen. De Nederlandse toerist koopt souvenirs, prentbriefkaarten en versnaperingen. Op de buitenlander oefenen daarnaast ook tal van Neder landse produkten een grote aantrek kingskracht Uit. De beoefenaren van het sociale toerisme doen voor zeer belang rijke bedragen huishoudelijke inkopen, daar zij hun huishouden naar hun va kantie verblijf hebben verplaatst. Al deze inkopen worden hoofzakelijk bij de middenstand gedaan. Een aparte categorie vormen de uit gaven, die wel buiten de vakantie wor den gedaan, doch in verband daarmede. Hieronder vallen niet alleen de aan schaffing van vakantiekleding, maar ook het kópen van fototoestellen, van kampeertenten, de aanschaffing van kampeerwagens en zeilboten, om alleen maar enkele „grote stukken" te noemen. De bedragen hiermee gemoeid worden weer voor het overgrote deel bij de mid denstandszaken (ook de tentenmakers, de bouwers van kampeerwagens en zeil boten behoren tot de middenstand) be steed. Niet onvermeld mogen higr blijven de aankopen, die het horeca-bedrijf voor de bediening van zijn gasten pleegt te doen. ftet horeca-bedrijf met zijn sterk wisselende en plotseling op komende behoeften, betrekt de nodige voedingsmiddelen en dranken bij voor keur bij in de beurt gevestigde midden standszaken, waar ze ten allen tijde een beroep op kunnen doen en een snelle service verkrijgen. Uit voorgaande beknopte schets moge voldoende gebleken zijn, hoezeer toeris me en de middenstand met elkaar ver weven zijn, alsook dat het toerisme voor de middenstand een belangrijke bron van inkomsten vormt. Met stimu lering van het toerisme is de midden stand dan ook ten zeerste gebaat. En wat nog belangrijker is, hij kan hiertoe zelf een directe bijdrage leveren! Stimulering van het toerisme. Het aantrekkelijk maken van eigen bedrijf voor de toerist is ongetwijfeld de beste propaganda, die de middenstand voor het toerisme maken kan. Een horeca-bedrijf zal zich zoveel mo gelijk moeten aanpassen aan de wensen van de toerist. Het dient grote aan dacht te besteden aan de inriching (ook voor het horeca-bedrijf staan verschil lende vormen van middenstandskrediet met overheidsgarantie ter beschikking!) aan de verzorging van de gasten, de kwaliteit van de opgediende maaltijden en de verleende service. Voor de horeca- onderneming geldt wel in het bijzonder, dat recommandatie de beste vorm van reclame is. Ook de middenstandswinkel kan toe risten trekken. Samenstelling van een aan de behoeften van de toerist aange past assortiment, het leveren van goede kwaliteit (ook van de souvenirs) en het verlenen van een vlotte service zijn daarvoor de geëigende middelén. Het belang van een aantrekkelijke etalage inrichting mag ook niet over het hoofd worden' gezien. De middenstand kan bovendien het toerisme op andere, meer indirecte wijze stimuleren, n.l. door steun te verlenen aan organisaties als: de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (A.N.V.V.), die in het bui tenland propaganda voor Nederland maakt en de plaatselijke V.V.V.'s, die hier te lande de propaganda verzorgen voor de eigen streek. Voor het horeca-bedrijf is in het bij zonder een goede vakopleiding van be tekenis. In verband hiermede verdient vermelding, dat een vestigingsbesluit van kracht is, waarbij is voorgeschre ven. dat degenen, die een hotel, res taurant of café willen openen, aan be paalde eisen moeten voldoen. De Rijksmiddenstandsvoorlichtings- dienst, die met in de provincies geves tigde consulenten werkt, kan over de bevordering van het toerisme desge vraagd inlichtingen of adviezen geven. Consulent voor Zeeland is de heer A. Korstanje, Herenstraat 27a, Middel burg, Tel. 01180—2322. -I NATUU RZUIV OPW1KKEND VKRKWIKKIND ONDERGRONDSE VIJANDEN En groot aantal insekten verricht zjjn vernielend werk ondergronds, voor namelijk door vraat aan onderaardse plantendelen. De schade welke hierdoor aan de gewassen wordt veroorzaakt kan zéér groot zijn, zodat maatregelen ter bestrijding in vele gevallen noodzakelijk blijken. De bestrijding van bodeminsekten ge schiedt door de bovenste laag van de grond te voorzien van een bepaalde dosis insekticide, hetzij door bespuiting of bestuiving over de gehele oppervlakte hetzij door plaatselijke behandeling van de grond gelijktijdig met het zaaien, hetzij gecombineerde toediening van kunstmest en insekticide. Aan het te gebruiken insekticide worden hoge eisen gesteld. Het moet allereerst in econo misch verantwoorde dosering de scha delijke insekten afdoende bestrijden. Het gewas mag hiervan geen schade onder vinden. Bovendien mag het bodeminsek- ticide niet dodelijk zijn voor nuttige bodemorganismen (aardwormen, bodem bacteriën e.d.) Tenslotte mag geen smaakbeïnvloeding voorkomen. Zoals u ziet zijn de eisen welke men aan bodeminsekticiden stelt, bijzonder streng, zodat vele middelen zijn be proefd, doch weinige goed bevonden. Het bekende D.D.T. b.v. werd als eerste insekticide voor bodembehandeling toe gepast, doch bleef zonder resultaat. Thans beschikt men na langdurig onderzoek en vele proefnemingen over afdoende middelen; hiervan is Heptamix wel een van de belangrijkste. Hiermede kunnen alle bodeminsekten worden be streden, de kosten van deze bestrijding zijn zeer gering en men vrijwaart zijn gewassen voor „vreterij". Wanneer men denkt aan de grote schade welke wordt veroorzaakt door wortelvlieg, preivlieg, engerlingen en ritnaalden, dan is ieder jaar opnieuw bestrijding noodzakelijk. Vooral bij de particuliere tuinbezitter wordt deze bestrijding maar al te dikwijls vergeten. BIN N ENVERI NGBED HAZET- FABRI EK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Dienstplicht. Mijn zwager heeft 7 zoons, de drie oudsten zgn in militaire dienst geweest. Zijn de andere 4 zoons nu allemaal vrij van militaire dienst? Vraagt van C. v. R. Ja, indien deze drie langer dan 30 dagen gediend hebben. U moet u voor de aanvraag voor vrijstelling wenden tot de afdeling militaire zaken op het gemeentehuis. Bemesting druivenwingerd. Kunt u mij vertellen wat voor mest een drui venwingerd nodig heeft? Ik heb een klein kasje met blauwe druiven. Dit jaar heb ik de eerste druiven geproefd. Maar als ik ze elk jaar wil oogsten, zal er toch gemest moeten worden. Vooral in een kas is goed verteerde stalmest zeer nodig om de grond in goede conditie te houden. Geef hiervan 7 8 flinke kruiwagens per 100 m2 grondoppervlak. Geef tevens een toegift van 5 kg superfosfaat of slakkenmeel en 6 kg patentkali per 1002. Alles in de voorwinter te geven en onder te wer ken. Wilt u alleen met kunstmest wer ken, wat we u niet aanraden, geef dan b.v. 20 kg A.S.F. korrels 12-10-18 per 100 m2. Onder te werken in februari maart. Denk er om, er moet niet alleen ge mest, maar ook gesnoeid worden, zowel in de zomer als in de winter. Ook de ziektebestrijding moet niet vergeten worden. De snoei moet liefst zo spoedig mogelijk toegepast worden. Vetvlek. J. K. vraagt: Hoe ver wijder ik een vetvlek uit een bruin ge kleurd hemd van mijn man? Normaal verdwijnen deze vlekken door behandeling in een warm sop van synthetisch wasmiddel. Zonodig kunt u een beetje tetra gebruiken als de vlek na de eerstgenoemde behandeling niet geheel verdwenen is. Dammen. Zijn er voor het dam spel op een 64-ruitenbord (dus de schaakkant) nog andere regels dan voor een 100-ruitenbord Wordt daar met 12 schijven gespeeld? Op een 64-ruitenbord wordt vrijwel niet meer gespeeld en wel in hoofdzaak omdat bij dat spel een dam alle rich tingen uit mag slaan, waardoor de dam een te grote waarde krijgt. Er wordt gespeeld met 12 schijven. Sedert 1923 hebben alle pogingen om verandering te brengen in de huidige speelwijze steeds gefaald. Als het spel toch op het 64- ruitenbord wordt gespeeld, mag de dam alleen diagonaal worden verschoven. Dood door eigen vuur. Bij de grote snelheden, die onze tegenwoordige ge vechtsvliegers kunnen ontwikkelen, be staat toch het niet denkbeeldige gevaar dat zij bij een vuursalvo door eigen ko gels worden achterhaald en dus „door eigen vuur" sneuvelen? Is dit gevaar aanwezig of is dit maar theorie? Aldus J. A. C. H. Inderdaad is het wel voorgekomen, dat gevechtsvliegers door eigen kogels zijn getroffen. Zo is het bij oefeningen op zee wel voor gekomen, dat kogels op het wateroppervlakte ketsten en weer „opsprongen" en dan het inmiddels overgevlogen vliegtuig raakten. Ook ge beurt het wel, dat op soortgelijke wijze collega's worden geraakt, zonder dat dit natuurlijk de bedoeling was. Geluk kig komen dergelijke toevalligheden uiterst zelden voor. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Zaalhandbal. De uitslagen van de door Neptunus te Middelburg gespeelde wedstrijden zijn: Zld. Sport IINeptunus 13. De verdediging van Neptunus was het grootste struikelblok voor de Vlissing- se dames. Mevr. A. Louwerse-Flipse scoorde in vrije positie de openingstref fer, 01. Na een goede combinatie speelde mej. J. Minnaard zich vrij en bracht met een hard laag schot de stand op 02. Nog voor de rust maak te mej. Van Strien er 03 van. Na de hervatting konden de Vlissingse dames het verdiende tegenpunt scoren. Heren 3e klasse B: Walcheren II Neptunus II 64. Ook in deze wedstrijd bleek de verdediging van Neptunus het beste onderdeel van het spel te zijn. De aanvallen werden te doorzichtig opgezet waardoor de verdediging van Walche ren vaak kon ingrijpen. Het moest bij Neptunus dan ook van verre schoten komen, waarbij E. Minnaard en Th. v. d. Plasse succes hadden. De ruststand was hier 30 in het voordeel van Yer seke. Heren 2e klas: Olympus INeptunus I 21. Een bijzonder spannende wed strijd, waarin door beide doelverdedi- gers uitstekend werd gekeept. Voor Neptunus was dat J. Ridderhof, die de plaats innam van de licht geblesseerde doelman Dronkers. Voor de rust nam Olympus met een onhoudbaar schot de leiding, 10. Na de rust scoorde Min naard de gelijkmaker, 11. Hierna kreeg Neptunus een penalty toegewe zen. Het schot van De Jonge was on zuiver en werd door de keeper gekeerd. Even later, toen Olympus hetzelfde lot werd toegewezen, werd geen fout ge maakt, 21. Enige minuten voor het einde kreeg Nept. opnieuw een straf- worp te nemen, doch de gelijkmaker bleef uit, doordat het schot van P. Rid derhof via de paal naast ging. Vandaag spelen de dames-junioren te gen Marathon II en Neptunus II tegen Fortuna II. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 713 februari 1960 Vrijdag 12 februari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.25 4.37 5.18 Maandag 0.08 12.42 5.59 6.32 Dinsdag 1.18 1.47 7.05 7.31 Woensdag 2.13 2.40 7.59 8.18 Donderdag 2.57 3.20 8.41 8.59 Vrijdag 3.38 3.59 9.20 9.34 Zaterdag 4.17 4.40 9.55 10.10 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1960 | | pagina 1