NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq rTBABYDERH 0™^ Onze voeding in deze winter 25STE JAARGANG No. 33 23 JANUARI 1960 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Onrustige Zenuwen? Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE O* REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar TELEF. 01180—2453 DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Er is ook onder de hemel geen andere naam, die onder de men sen gegeven is, door welke wij zalig worden. Hand. 4 12. Daar is geen schepsel op aarde, dat ontkomen kan aan de druk en de vloek der zonde. Het ganse schepsel zucht om verlossing. Alles wat leeft ziet uit en hunkert naar vrijheid en zaligheid. Niet allen dragen de nood van hun leven op de tong. Zelfs niet allen hebben die op 't gelaat geschreven. Elk hart kent zijn eigen bitterheid, ook al toont men die aan de mensen niet. Ook in uw leven komen uren, waarin de angstkreten zich uit de diepte uwer ziel laten horen, 't zij gij ze uitstort voor een vrienden hart, 't zij gij ze in de binnenkamer al leen zich laat ontboezemen. Weet het wel en schrijft het in uw hart van nu aan: Gods onpeilbare lief de alleen heeft een antwoord op de noodkreet der ellendigen. Want Hij Hij alleen, de Vrijmachtige in Zichzelf heeft voor ons een eeuwige verlos sing teweeggebracht. Voor ons heeft zich de eeuwige Liefde het Afschijn sel van 's Vaders heerlijk geofferd. En van ons wordt niets anders ge vraagd, dan dat wij ons allen zullen buigen voor de Naam boven alle namen, van Jezus Christus onze Zaligmaker. Hij redt uit alle nood, ook de grootste zielenood, Hij ontheft van elk vloek, ook van de vloek der zonde. Kent gij reeds de gezegende naam van uw Heiland? (Uit een dagboek) Kiest u goedkope eendeëieren voor uw geld, kook ze dan hard of bak ze met doorgeprikte dooier aan weers zijden. Voor andere eiergerechten lenen eendeëieren zich niet, omdat ze daar voor niet voldoende worden verhit en als gevolg daarvan de kans op besmet ting met paratyfusbacillen aanwezig blijft. Gerechten zoals roerei, omelet, spie gelei moet u dus van kippeëieren ma ken. Voor pap of pudding kan de melk af en toe vervangen worden door karne melk. U behoeft u dan niet te beper ken tot bloem- of gortpap: ook custard- vla, boekweitegrutten- en havermout pap en pap van gaar tarwegries zijn met karnemelk bereid zeer smakelijk. De grove bindmiddelen: havermout, gort, grutten e.d. zijn goedkoper dan de meer gezuiverde puddingpoeders en kunnen de keuze van toetjes vergroten. Bovendien zijn zij steviger, ze „staan in de maag", hetgeen 's winters in veel ge vallen een voordeel kan zijn. In vele gevallen is het goed een melk- gerecht bij de warme maaltijd te kiezen. bepalend is voor vele gronden; verder is de watervoorziening van de in te zaaien percelen, vooral op de hoger ge legen gronden, van beslissende beteke nis; het jaar 1959 heeft dit weer eens in het bijzonder aangetoond. De geringe schieterneiging van de toegelaten rassen maakt het mogelijk vroeg te zaaien; door het advies van het grondonderzoek op te volgen kan vaak op de post meststoffen bezuinigd worden. Door het kiezen van rassen, welke vroeg het veld dekken is een eerste voorwaarde geschapen om het schadelijk optreden van de vergelingsziekte te be perken. Bij een krappe arbeidsbezetting in het voorjaar kan een ras genomen worden, dat door een hoog percentage één- en twee kiemige zaden arbeidsbesparend werkt bij de eerste verzorgingswerk zaamheden; gedacht wordt hierbij aan het ras met ver-uit de hoogste econo mische opbrengst, de Kleinwanzlebener Polybeta, welke door haar gunstig wor tel gewicht en hoog suikergehalte zelfs k J ./lof VoorheJhere Boby-huidje het is beide, maar nochtans vlees noch vis. Het is meer een speciale persdienst om nieuwe reclamewaarde te spuien aan het publiek via de voorlichtingsorganen pers, radio, enz. En als er geen nieuws over het betrokken bedrijf of haar pro- dukt is, maakt men het. Moeilijkheden door tweede huwelijk. Mijn vrouw overleed in 1931. Er was toen niets te verdelen. In 1933 her trouwde ik. Mijn tweede vrouw bracht een klein bedrag mee ten huwelijk, dat wij hebben gebruikt voor de aanschaf van huisraad en meubelen. Als mijn vrouw nu eerder komt te overlijden, hebben de kinderen dan rechten op die inboedel en kan ik e.e.a. niet verkopen? En wat gebeurt er als mijn tweede Ook in ons land gebruikt men hiervoor en door haar hoge opbrengst aan lang- vrouw de langstlevende is? Problemen voor de vroegste leveringen geschikt is waar „verkoping" mee zit. wel een beker melk, hetgeen goed koper en gemakkelijker is dan pap, pudding e.d., of als besluit van de maal tijd een beker chocolademelk of koffie met veel melk. Mijnhardt's Zenuwtabletten De prijs van diverse levensmiddelen zal deze winter door verschillende om- standheden hoger liggen dan anders. Niet alleen door de droogte in eigen land, maar ook door de voor de land bouw ongunstige zomer in het buiten land. Uit gezondheidsoverwegingen is het gewenst om de voeding zoveel mogelijk op peil te houden en b.v. de porties groente, vlees, vis of (of een ander eiwitrijk gerecht), melk en kaas niet te verminderen. Er zijn voor velen wel mogelijkheden om deze posten van de begroting weinig te doen stijgen. Wilt u zoveel mogelijk van de inge kochte groente en aardappelen over houden, maak ze dan zuinig schoon. Ook van de donker gekleurde groente soorten, zoals kool en andijvie, kan bij na alles worden gebruikt. Alleen bruine en verlepte delen behoeft u weg te gooien. Een dunschiller geeft bij het schillen van aardappelen minder afval dan een gewoon mesje. U kunt hem ook gebruiken voor wortelen, schorse neren en plakken koolraap. Door de groente niet langer dan on geveer een half uur te koken en ze niet na te stoven, voorkomt u, dat de portie groente erg slinkt. Bovendien blijft een groter deel van het vitamine C behou den en u spaart brandstof. Ter afwis seling van de gekookte groente kunt u regelmatig één of meermalen per week rauwe groente eten, hetzij in de vorm van een slaatje van één groentesoort of van een combinatie "van groenten de van ouds geliefde stamppot met rauwe groente. U kent waarschijnlijk de van ouds geliefde stampot met rauwe andijvie of spinazie. Op dezelfde manier kunt u stamppot maken met rauwe zuurkool of zeer fijn gesneden rauwe groene of savooiekool of witlof Vooi' zo'n stamppot kan volstaan worden met ongeveer kg kool, zuurkool of witlof op iy2 kg aardappelen. Het voordeligste en trouwens ook het gezondst is het om het fruit rauw te gebruiken. Wie eens rijst, macaronie of spag hetti in plaats van aardapelen wil geven omdat dit dikwijls goedkoper zal zijn, zal de groente leverancier van diver se vitamines en mineralen bij zo'n gerecht niet kunnen missen. Als eiwit rijk bestanddeel van de maaltijd kan dan b.v. stoofvlees, gehakt of vlees waren, een eiergerecht of kaas worden gekozen. Vis, kaas en eieren doen in voedings waarde niet voor vlees onder en zijn gewoonlijk goedkoper. Voor de verwer king in warme gerechten leent een pit tige belegen of oude kaas zich het beste. U kunt de belegen kaas b.v. in blokjes gesneden door een stamppot mengen of in plakken gesneden in de koekepan bakken. Oude kaas kan ge raspt door stamppot worden geroerd of door een pannekoekbeslag. VERANTWOORD SUIKERBIETEN VERBOUWEN Het verbouwen van suikerbieten is voor vele streken déarom zö aantrekke lijk, omdat de bietenprijs reeds lang voor de uitzaai vaststaat en het gewas een gunstige financiële opbrengst geeft. Deze beide factoren worden vaak als beslissend aangezien bij het opmaken van het zaaiplan. Daarnaast zijn er evenwel nog andere factoren, welke mede punt van over weging dienen uit te maken om tot een verantwoorde verbouw te geraken: De suikerbiet dient te passen in het vruchtwisselingsschema, terwijl het zo vroeg mogelijke tijdstip van zaaien groenblijvend blad ook op de gemengde bedrijven voor verbouw speciaal in aan merking komt. Vele verbouwers, die een proef geno men hebben met nieuwere rassen, ko men hierop terug en verbouwen weer de als oogstzeker bekend staande oude- Als uw tweede vrouw overlijdt, dan bent u de enige erfgenaam. Uw kinde ren krijgen van haar nalatenschap niets omdat zij geen bloedverwanten zijn. Als uw tweede vrouw u overleeft, dan mag zij voor de verdeling eerst tot zich nemen, wat zij ten huwelijk heeft ge bracht en dat is kennelijk alles. Er derde vrouw zij is en nadat deze vrouw is overleden aldus Th. A. Als de tweede en verdere echtgenote sterft, moet er een akte van boedel scheiding worden opgemaakt. De na latenschap van deze vrouw is hetzelfde als wat elk der voorkinderen krijgt, doch maximaal een kwart van de goe deren van de man. Deze nalatenschap wordt geërfd door haar man en haar eigen (twee) kinderen. re rassen, waartoe eigenlijk alleen nog blijft dus, juist zoals u zegt, niets te de Klein Wanzleben E behoort, welke verdelen over de uit boedel van uw het prestatievermogen van de polyploïde rassen volledig kan bijhouden en voor middenvroege en late leveringen het aangewezen ras is. Een verantwoorde oppervlakte suiker bieten per bedrijf en het zaaien van die rassen, welke economisch het hoogst gewaardeerd worden, vormen mede de grondslag van een verantwoorde suiker voorziening van óns land. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED 2? 1 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief eerste huwelijk. Aan de rechten van de kinderen werd door het tweede huwelijk niet tekort gedaan integendeel. Schuur in eigen tuin. Is het geoor loofd om in eigen tuin een schuurtje te zetten of is daar toestemming voor no dig? Vraagt B. W.' U hebt bouwvergunning nodig. Infor meert u bij het gemeentehuis. Huurder of onderhuurder en zijn liuur- bescherming. De eigenaar van het huis dat wij bewonen, bewoont de bo venverdieping en wij hebben het be nedenhuis gehuurd. Nu beweert de eigenaar, dat wij onderhurders zijn. Naar onze mening zijn wij gewoon huur ders. Als de eigenaar evt. het huis gaat verkopen, kunnen wij dan blijven wo nen? Wij hebben een woonruimte ver gunning van de gemeente. Aldus de problemen van G. M. S. Uw standpunt is juist. De eigenaar De heer C. de Visser 60 jaar koopman. 60 jaar aan een stuk hetzelfde be roep uitoefenen, het is een hele tijd, slechts aan de sterksten onder ons ge geven. Een van die sterken is onze dorpsgenoot dhr. C. de Visser en op 2 februari a.s. zal het precies 60 jaar ge leden zijn dat hij als beroep koos koop man. Koopman, een beroep dat men vandaag de dag niet zo gemakkelijk meer kan worden als vroeger. Nu moet men een tas vol diploma's en erkennin gen hebben, plus de nodige inschrijvin gen bij vakgroepen en bedrijfschappen en kredietwaardig zijn. Vroeger ging dat anders, doch daarom altijd niet ge makkelijker. Ook wat de kredietwaar digheid betreft. Neem nu dhr. De Vis ser, hij begon in 1900 zijn bedrijf met een beginkapitaal van 35 cent, toen ge naamd zeven stuuvers. De vakgroep had dit nooit goedgekeurd, doch dhr. De Visser moest maar zien er te ko men. Zijn eerste zorg was dan ook om dit kapitaal wat op te voeren, hetgeen is tevens verhuurder en heeft met u hem al spoedig mocht gelukken. De Ziekengeld in verband met tubercu lose. Hoe lang heeft een gehuwde werkende vrouw recht op ziekengeld in geval van tuberculose? Zij is geen kost- winster, aldus de vraag van een abon nee. Wtj nemen aan dat deze vrouw in loondienst is. Welnu, ziekengeld wordt uitbetaald tot maximaal één jaar, maar het is niet uitgesloten dat er na een jaar ziek zijn, nog gedurende een pe riode van ten hoogste twee jaar een gedeeltelijke uitkering gegeven wordt aan vaderszijde en de andere helft naar de bloedverwanten aan moederszijde. VV. de J. vraagt: Ik heb een eigen woning en kan daarvoor onderhouds- een huurovereenkomst aangegaan waar in u de huurder bent. Pas wanneer u zelf weer tot verhuring zou overgaan, ontstaat de figuur van onderhuur en -verhuur. Als de eigenaar tot verkoping mocht overgaan, moet u in het bijzon der oppassen met een eventuele huur- opzegging. Deze moet u naast u neer leggen, zodat automatisch de regelen van de huurbescherming op u als huur der van toepassing worden. Na de evt. verkoping kunt u, als de belangenaf weging tussen u en de nieuwe eigenaar in uw nadeel uitvalt, pas na 3 jaar ge dwongen worden tot ontruiming over te gaan. Voor de goede gang van zaken adviseren wij u t.z.t. op deze kwestie terug te komen als u het vuur na aan de schenen wordt gelegd. Tegemoetkoming in de bouwkosten. Ik heb een oud huis gekocht en dit kosten voor de inkomstenbelasting af heel opgeknapt voor wel f 4000,-. laten trekken. Nu heeft mijn zoon ook Q zol(Jer zijn er 2 slaapkamers bij ge. eigen woning maar hij is m loondienst, k0 een nieuwe t ig aangeiegd, dus betaalt hij loonbelasting. Ik ben nieuwe yloeren enz Kan ik terzake een zelf met in loondienst en krgg jaarlijks tegemoetkoming van de gemeente krij- een formulier om in te vullen, moet mijn zoon nu handelen? Hoe gen, vraagt V. S. Wij vrezen, dat u denkt aan de tege- Wanneer iemand gezien zijn loon al- moetkoming, die de gemeente kan ge- zaak breidde zich steeds meer uit en alles wat maar verkoopbaar was, was voor dhr. De Visser handel. Wie her innert zich niet hoe voor de oorlog dhr. De Visser ons voorzag van aardbeien en pruimen tegen een redelijke prijs? En dan de vele noodslachtingen, die vooral tijdens de distributie voor velen een uitkomst waren. Men kreeg toen van het gemeentebestuur z.g. vlees kaartjes en deze waren zeer gewild. Hoeveel konijnen zouden via dhr. De Visser niet van eigenaar zijn veranderd om dan tenslotte toch het leven er bij te laten? Hoeveel gebouwen heeft hij wel gesloopt en tonnen ijzer verhandeld en hoeveel verkopingen zijn er niet ge weest op het plein achter de schuur? En nog steeds gaat de zaak door, of schoon er zo heel veel is veranderd in die zestig jaar. Dhr. De Visser is ech ter dezelfde gebleven. Hij mag zich verheugen in de sympathie van de hele Yersekse gemeenschap en niet alleen van die in Yerseke, doch tot in wijde omtrek. Ook was hij nog enige tijd raadslid, doch de bezetter maakte hier aan een einde, terwijl hij na de bevrij ding zich niet meer kandidaat liet stel len. Dat het dhr. en mevr. De Visser leen niet in de inkomstenbelasting valt, ven wegens verbouwingskosten met het °P 2 februari niet aan belangstelling (ongeveer 50 Dit wordt echter van o JB, geval tot geval bekeken, door de be- dan kan dit toch gebeuren, Wanneer hij doel de woning geschikt te maken voor za' ontbreken is nu al bekend. Wij wil- drijfsvereniging waarbij haar werkgever naast dat loon nog meer dan 200,— j bewoning door meer gezinnen. Als u len nu reeds vanaf deze plaats hen van is aangesloten. Invaliditeitsrente kan j netto positieve of negatieve inkomsten worden uitgekeerd indien er tenminste 150 rentezegels zijn geplakt. Deze rente kan echter niet gelijktijdig genoten worden naast ziekengeld. Is testament nodig om te beletten dat familie van vooroverleden vrouw erft? Een weduwnaar heeft geen ouders meer, geen broers, zusters of kinderen. Hij wil, dat zijn nalatenschap in handen komt van zijn familie en niet zoals anderen beweren dat het gaat dat de helft toch naar de kant van zijn overleden vrouw gaat. Is daarvoor een testament noodzakelijk vraagt J. H. O. We zouden het ook anders kunnen zeggen: er is juist een testament nodig om te zorgen, dat die familie van vrouwskant iets zal krijgen. Dat is een tegengestelde bewering. Maakt u zich niet ongerust. Als deze weduwnaar overlijdt, dan gaat zelfs zonder testa ment alles naar zijn familie toe. Dat is een regel van het wettelijk erfrecht. Wel vindt er in deze groep van erfge namen een kloving plaats in de zin, dat de helft gaat naar de bloedverwanten u er niet eens over met de gemeente? Geen rustig huurgenot. Ik ben de heeft. Uw zoon moet dus een inkom stenbelastingaangiftebiljet vragen en daarop naast zijn loon, zijn andere in komsten zoals rente van spaartegoed, huurwaarde van zijn huis e.d. aangeven. Op deze bruto-opbrengsten kan hij dan huurder van een woonhuis met erf. Er is een huurcontract. Kan de verhuurder vóórdat de huurtermijn is verstreken zomaar mijn grond opeisen Hij wil er een ander huis neerzetten voor zijn dochter en heeft de vergunning al. Aldus A. V. dat denkt, dan zit u er naast, want harte feliciteren en nog veel jaren van dat hebt u met uw verbouwing waar schijnlijk niet bereikt. Waarom praat de daarop betrekking hebbende kosten in mindering brengen. Van de verschul digde inkomstenbelasting wordt de loon belasting afgetrokken. Is deze inkom stenbelasting lager dan de loonbelas ting, doordat de neveninkomsten meer dan 200,negatief waren, dan krijgt hij het verschil tussen reeds ingehouden loonbelasting en verschuldigde inkom stenbelasting dus terug. Public relations. Is er een goede Nederlandse uitdrukking weer te geven voor het begrip „public relations" al dus J. D. S. Men zou i.p.v. „public relations" ook wel kunnen zeggen „voorlichtingsdienst" maar toch dekt dit Nederlanse woord voorspoed toewensen. Zaalhandbal. De competitiewedstrijd Fortuna II Neptunus II is in een 116 overwin ning geëindigd voor de ploeg uit Ber gen op Zoom. Bij de rust hadden zij een 82 voorsprong. Vandaag zijn er voor Neptunus geen wedstrijden vastgesteld. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2430 januari 1960 Donderdag 28 januari: Nieuwe Maan De verhuurder moet zich houden aan een van zijn hoofdverplichtingen, n.l. dat hij u, zolang de huurverhouding er is, het rustige genot laat. Als hij dat niet doet, kunt u hem er door de po litie van laten verwijderen en is hij des- Zondag wege strafbaar, indien hij niet op deMaandag eerste aanmaning verdwijnt van uw erf. Dinsdag Neemt u desnoods een advocaat in de Woensdag arm en bespreekt u de zaak met hem. Donderdag Vrijdag Rechten van kinderen van de stief- Zaterdag moeder. Waarop hebben de twee kin- j dat begrip niet. Public relations hangt ren van een vrouw recht, nadat deze Te Yerseke 5 minuten later tussen de reclame en de persdienst in, vrouw met een man is getrouwd, wiens Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 11.22 4.36 5.25 0.15 12.44 5.57 6.41 1.26 1.59 7.11 7.47 2.33 3.00 8.15 8.42 3.29 3.52 9.08 9.34 4.21 4.46 9.53 10.17 5.09 5.34 10.38 11.01

Scheldebode | 1960 | | pagina 1