is Zicv NLe.utv.iaah.sako.at Hoiiden en Li ppen ruw?pniaftL i Van Wiüegen voor Uw verlovingsring yilLLtCtN Het meisje uit de molenpolder YERSEKE Raadsvergadering. Vorige week vrijdagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Willemsen. Na vaststelling der notulen deelde de voorz. mede, dat het raadsbesluit tot aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van 110.000,— voor 1960 is goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, waarbij men mededeelde dat men voorlopig niet tot aanleg van een rijwelpad langs de Móïèndijk en de Zanddijk kan overgaan. Van dé federa tie tot nazorg aan BLO leerlingen was een verzoek om subsidie van 8 ct. per inwoner ingekomen. Mej. Oom en dhr. Pekaar juichten dit werk ten zeerste toe, omdat men voor deze kinderen iets moet doen opdat zij later in de maat schappij hun plaats kunnen innemen. Ook dhr. Koster zal zijn stem gaarne aan dit verzoek geven, doch wees er op dat het aantal subsidies een dermate bedrag gaat opeisen, dat dit op de duur het verzorgingspeil van de gemeente zal gaan aantasten. Hij begrijpt zeer goed dat deze kinderen van een BLO- school verder geholpen moeten worden, doch vraagt zich met zorg af waar het eirfd van het subsidievraagstuk zal zijn. Met alg. st. wordt dan het verzoek in gewilligd. Van het Humanistisch Thuis front was er ook een verzoek voor sub sidie aan haar militaire tehuizen. Dhr. Gebraad deelde mede dat zijn fractie hier principieel niet voor kan stem men. Ook dhr. Sinke kan zijn stem er niet aan geven. Hij wil gaarne alle christelijke instellingen steunen, doch uit principe niet. Met de stemmen van dhrn. Van Boven, Van de Velde, Pekaar, De Leeuw en mej. Oom voor, wordt het verzoek afgewezen. Wethouder Van Boven is van mening dat de raad hier niet konsekwent handelt. Men geeft aan de prot. christelijke- en katholieke mi litaire tehuizen subsidie, dan moet men het ook aan andere doen, hetgeen dhr. Gebraad niet met dhr. Van Boven eens is. Voor de directeur van gemeentewer ken wordt een nieuwe instructie vast gesteld. Een verzoek van dhr. Robër betreffende de toegangsweg naar zijn woning wordt voor afwerking in han den gesteld van B. en W., waarbij dhr. Koster er ten zeerste prijs op zal stellen wanneer men met de belangen van dhr. Robër rekening wil houden, hetgeen door de voorz. wordt toegezegd. Een begrotingswijziging van de Centrale Werkplaats de Bevelanden wordt goed gekeurd. Een schrijven betreffende de oude Herv. school wordt tot een vol gende vergadering aangehouden. De pensioensgrondslag van de gemeente ontvanger wordt nader vastgesteld, ter- Wijl de voorschotten aan de kleuter scholen worden verhoogd. De raad gakt jyerder akkoord met beschikbaarstelling van gelden voor de Chr. Ulo voor uit breiding van de rijwielbergplaats, stelt een leslokaal ter beschikking van deze school en eveneens voor de school der Geref. Gemeente. De termijn voor on bewoonbaarverklaring van een aantal woningen wordt wederom verlengd en de pachtvergoeding aan de pachter van de grond in de Burenpolder waar een nieuwe straat wordt aangelegd, wordt verhoogd. Het reglement op de oester putten wordt gewijzigd in die zin, dat het.voortaan verboden zal zijn olie over boord te laten lopen in de Oosterschel- de, waarbij dhrn. De Koeijer en Pekaar vragen stellen over de praktische uit voering van deze maatregel. De volgen de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen: J. Th. Zoeteweij, J. C. Snoep, F. C. Bu- straan, B. J. de Winter, J. Glerum, W. H. Verbond, J. Vermaat, H. Slabbekoom en M. Mol. De aftredende leden van het Burgerlijk Armbestuur dhrn. Joz. de Koeijer en J. C. Waverijn worden eveneens herkozen. De begroting 1960 van de gemeenschappelijke keurings dienst Kruiningen wordt zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Bij monde van dhr. Gebraad stelt de commissie tot nazien van de begroting voor het B.A. 1960 mede dat deze akoord is be vonden. Wethouder Van Boven had gaarne gezien dat in de begroting een post was opgenomen tot verwijdering van het hek om het tehuis Vredelust en had van de commissie een advies hier over verwacht. Dhr. Van Schaik deelt mede dat de commissie ook gaarne dit hek zag verwijderd, doch dat het hem bekend is dat de voorzitter van het B.A. hiervoor niet geporteerd is. Dhr. Pekaar is van mening, dat het niet de taak van de commissie is om hierover met een advies te konjen, dit hoort bij het beleid van het B.A. De voorz. deelt mede dat het hem bekend is dat het bestuur van Vredelust ook graag dit hek zou zien vervangen door een an dere afheining, doch dat dit een finan ciële kwestie betreft. Dhrn. Van Schaik en Pekaar menen dat dit ook kan met enige beplanting. Zonder verdere op- of aanmerkingen wordt de begroting van het B.A. overeenkomstig het advies van de commissie vastgesteld. Het vol gende punt brengt de vaststelling der gemeentebegroting 1960. Dhrn. Koster, Pekaar en Sinke houden algemene be schouwingen, waarbij dhr. Koster o.a. zegt, dat hij kan begrijpen dat het col lege van B. en W. deze begroting met een zekere schroom heeft opgesteld, omdat de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten nog niet is geregeld. Voor de gewone dienst biedt het verzorgingspeil geen ruimte en waarborg, terwijl tot verwezenlijking van kapitaalswerken nog minder zeker heid is. Elk jaar worden een groot aan tal kapitaalswerken op de begroting gezet, om er bij het einde van het be grotingsjaar even snel van te verdwij nen. Zolang de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten nog niet wettelijk is geregeld, mag het dagelijks bestuur der gemeente aldus dhr. Kos ter geen poging ongedaan laten om een subjectieve verhoging te krijgen. Wil len wij uit de impase geraken, dan zul len we geen middel onbeproefd moeten laten de nog onuitgevoerde kapitaals werken te verwezenlijken. Dhr. Koster waarschuwde nogmaals tegen het ver lenen van de vele subsidies en wel in het bijzonder tegen die aan instellingen buiten de gemeente. Alles bij elkaar vormen deze subsidies een groot be drag, hetgeen op de duur ten koste gaat van het verzorgingspeil der ge meente. Verder drong hij er op aan bij het maken en uitvoeren van plannen voor werken in de gemeente, zoals wo ningbouw enz., gebruik te maken van de eigen dienst en zou dan gaarne zien dat werken boven de 25.000,open baar werden aanbesteed. Hij noemde het teleurstellend dat de begroting slui tend moest worden gemaakt met een gedeelte van de reserve-uitkering ge meentefonds 1948 tot en met 1950. Hij betreurde het verder dat de post stra- OOüCSXXXXXXXXXXJC'OOOiXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXlXXXXXXXXXXXJ o o a ■j X Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk 2 2 december aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 1 tot 5 regels 1,50elke regel meer 0,30 Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel Kruiningen Tel. 381, Middelburg Tel. 2453, Yerseke Tel. 532 OOC-.XXXXXXJOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXjOOOOOOCXXXXXXXXX: 111 i O O ten en pleinen wederom zo laag was geraamd, zodat slechts één straat kan worden verbeterd. Hij verwonderde zich er verder over dat het muurtje en de parkeerruimte rond de Hev. kerk 16000 gulden hoger is geraamd, hetgeen vol gens de voorz. komt omdat hier nu een gedeeltelijke verbetering van de Öude- torenstraat in is begrepen. Hij sprak verder de hoop uit dat het dagelijks bestuur wijsheid en kracht van boven zou mogen ontvangen om het beleid te voeren. Dhr. Pekaar wijdde enige aan dacht aan de landspolitiek en de dit voorjaar gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer en het speet hem dat Dr. Drees niet de gelegenheid had ge kregen zijn parlementaire loopbaan op waardige wijz - tc v. Eindigen. Ook dhr. Pekaar waar evenals Ihr. Koster op de onoverzichte Hkë toestand i.v.m. het ontbreken v; v een definitieve regeling tussen het rijk en de gemeenten. Hij was verheugd over het tot stand komen van een aantal projecten in de gemeen te, zoals kleuterschool, Herv. school en brandweei garage. Verder op het in uit voering zijn van het bouwplan in de Bu renpolder. Dhr. Pekaai wees verder op hetgeen door luru al sjnds 1954 in zijn beschouwingen isgpaagd betreffende het Deltaplan liet deed hem genoegen dat B. en W. nfi eindglijk contact heb ben gezocht ïhet „hèt ETI voor Zeeland om te komen tót samenstellen van een urgentieprogramma voor Yerseke, waar bij een nieuwe l.aven voorop staat. Hij stelde vast dm Vergéte zonder nieuwe haven inderdaad 'geen toekomst meer heeft na een eventuele afsluiting van de Oosterschelde. Hij was dan ook zeer tevreden ove de nieuwe reinigings dienst en het; aaidvrynen van het ton nenstelsel, al gaal dit dan langzaam. Gezien het mpitaalswerken dat op de begroting ivermeld, zou dhr. Pekaar liever zien dat het dagelijks be stuur met eei. ih gëntiéprogram kwam, desnoods een meerjarenplan. Hij kon zich niet veren ige:l'met het voorstel een woning te bouwe.i op het huidige po litiebureau, qmcld z.i. voor dit geld wel een betere oplossing mogelijk moet zijn. Als urgent noemde dhr. Pekaar verder de bouw van een gymnastieklokaal, waarbij de Ulo haar uitbreiding kon krijgen, het saneringsplan Polen en na tuurlijk de haven. Hij wees verder nog op het belang van hetgeen „Zeeland Presenteert jaarlijks voor de gemèente doet en hoopte dat het gemeentebestuur hieraan haar medewerking zal blijven geven. Hij sprak de hoop uit dat het dagelijks bestuur ook in 1960 veel goeds voor de gemeente en haar inwoners zal kunnen doen. Dhr. Sinke feliciteerde het dagelijks bestuur met het indienen der begroting, omdat het zeker weer .heel moeilijk zal zijn geweest met de be perkte geldmiddelen een kauze tg doen uit een lijst van uitsluitend urgente verlangens. Hij vond het wel zeer be langrijk dat van nu af het oog van het dagelijks bestuur gericht zal zijn op de toekomst der gemeente en dat men nu aandacht schenkt aan het ontsluiten van een industrieterrein en een rapport op stelt met een compensatieprogramma. Dhr. Sinke wees ér op dat dank zij de oester- en mossejcülfuur Yerseke nu een welvarend dorp is met 5000 inwoners en dat juist nu met de liberalisatie' van de handel naar Frankrijk de afzet veel hoger ligt. Ook dhr. Sinke drong aan pogingen aan te wenden voor een sub jectieve uitkering uit 's rijks kas, om dat Yerseke uit de gewone middelen niet in staat zal zijn die werken te doen uitvoeren die voor haar toekomst nodig zullen zijn. Hij vroeg verder de aan dacht van het dagelijks bestuur voor de school Kakeldans, die is afgekeurd en waar dus de kinderen in feite in een onbewoonbaar verklaarde woning les krijgen. Hij wees er op dat zijn fractie van harte heeft meegewerkt aan de tot standkoming der nieuwe scholen, doch zou het wel zeer op prijs stellen wan neer het gemeentebestuur nu alle me dewerking zou verlenen aan de tot standkoming van een nieuwe school Kakeldans. Hij hoopte verder dat het dagelijks bestuur de begroting zou mo gen uitvoeren in goede gezondheid en in diepe afhankelijkheid van God, aan wiens zegen alles is gelegen, ook voor onze toekomst. De sprekers werden door de voorz. beantwoord met dank voor hun tegemoetkomende houding te genover het dagelijks bestuur der ge meente. Hij begrijpt dat er vele wensen zijn, doch zonder voldoende middelen is het nu eenmaal niet mogelijk meer te doen. Nadat bij de behandeling der be groting dhr. Pekaar- nog heeft gewezen op de subsidie voor het comité Zeeland Presenteert, dhr. Koster op de herbouw van de toren en dhr. De Leeuw wijst op het verschil tussen een gemeente van gelijke grootte als Yerseke wat betreft de werkzaamheid en het verkeer, wordt de begroting met algemene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt voor '60 het bedrag per leerling voor het open baar lager onderwijs vastgesteld op 44,44 per leerling en voor het ulo- onderwijs op 65,per leerling. Aan gekocht wordt hierna nog de woning Polen 17 van mej. Eversdijk in verband met het saneringsplan Polen. Vervol gens dankt wethouder Van de Velde de voorzitter van de raad en zijn collega wethouder voor de prettige samenwer king in het afgelopen jaar, alsmede de leden van de raad. Hij hoopt dat men nog zeer veel kan doen in het belang der gemeente Yerseke. Dhr. De Leeuw brengt het dagelijks bestuur nog dank voor de verleende medewerking bij de manifestatie van Zeeland Presenteert in het afgelopen jaar en hoopt dat, indien nodig in 1960, men ook weer op deze medewerking mag rekenen. Hij verzoekt verder de notulen der raadsvergaderin gen en de stukken per stencil aan de leden te willen toezenden, hetgeen aldus de voorzitter voor 1960 in de bedoeling ligt. Mej. Oom stelt vragen naar aan leiding van een enige weken geleden ge houden collecte waarbij er twee tegelijk werden gehouden, hetgeen door de voor zitter nader wordt toegelicht. Tot slot spreekt dhr. Gebraad als oudste lid van de raad de voorzitter toe en wenst hem Gods zegen toe voor het komende jaar. Hierna wordt de vergadering door de voorzitter op de gebruikelijke wijze ge sloten. Advcntszangdléiist. De Geref. Jeugdcentrale wekt allen op om a.s. zaterdag 20 december des avonds om 7.30 uur in de Geref. kerk aan de Damstraat 20, de adventszang- dienst bij te wonen. De meditatie zal verzorgd worden door Ds. Kooistra van Kruiningen. Verder zang, declamatie en ook zal de fluitclub van de Kakeldans haar medewerking verlenen. Zie verder advertentie in dit blad. Onthoudt steeds dit ene ding In iedere gewenste breedte H.D.Z. en Dukaatringen Kapeite (Z.-B.) Tel. 0 1 1 02 - 223 Uitvoering „Excelsior". Zoals gewoonlijk voor een volle zaal gaf de mandolinevereniging „Excelsi or" uit Kruiningen vorige week zater dag een uitvoering in zaal Nolet. On der leiding van de dirigent, dhr. B. Leijs werd een vlot programma afge werkt, bestaande uit muziek, zang en sketches, het geheel onder de titpl „Ka meleon". Evenals in Kruiningen was het succes ook in Yerseke weer groot en genoot het publiek van een gezelli ge, mooie avond. Nutsavond. Dat de afd. Yerseke van de Mij. tot Nut van 't Algemeen met de avond over de „Nederlandse Zeesleepvaart" een goede keus had gedaan kon men reeds constateren voor de aanvang van de voorstelling uit de grote belangstelling van het publiek voor deze Nutsavond. De voorzitter, Dr. Ampt, sprak er zijn vreugde over uit dat zovelen aanwezig waren en hoopte dat men een mooie avond zou hebben. Dit is zeker het ge val geweest. Door dhr. De Rooij, em ployé van L. Smit Co's Internatio nale Sleepdienst te Rotterdam werd een boeiende causerie gehouden over deze tak van de zeevaart. Aan de hand van dia's liet hij de aanwezigen zien hoe de sleepboten er nu wel uitzien en de ontwikkeling in het bedrijf. Verder werden een tweetal films vertoond over de bergingswerkzaamheden in het Suez- kanaal en de film „Reeht zo die gaat", waarin men alle facetten van het be drijf kan zien. Dokter Amtp was ze ker de tolk van de aanwezigen toen hij dhr. De Rooij dankte voor zijn causerie en de vertoonde films. Een nutsavond met een belangstelling zoals we er meer moesten hebben in Yerseke. Korfbalnieuws. Op dinsdag 15 december hield „Vol harding" haar jaarlijkse ledenvergade- ding in café De Blieck. Hoewel de op komst gering was, droeg de vergade ring vruchtbare resultaten. JJgk meel' ONS BLAD EN DE FEESTDAGEN Wegens de feestdagen kan ons blad a.s. week niet verschijnen. Ook op 2 januari is dat bezwaarlijk. Inplaats daarvan verschijnt ons blad op 30 december a.s. met een dubbel nummer. Correspondenten en adverteerders kun nen ons van dienst zijn door hun kopij zo vroeg mogelijk in te zenden! dan anderhalf jaar heeft Volharding weer een volledig bestuur. Het dagelijks bestuur wordt nu gevormd door dhrn. W. van Stee, voorzitter, P. Nieuwenhui- ze, secretaris en mej. A. Minnaard, pen- ningmeesteresse. Verder konden alle commissies volledig worden samenge steld. Hoewel het ledental gering is en men aan de aanstaande competitie slechts met één seniorentwaalftal en met één aspirantentwaalftal kan deel nemen, ziet men de toekomst met ver trouwen tegemoet. In een dorp van 5000 zielen moet toch een vereniging, die door middel van de zo mooie korfbal sport bijdraagt in de lichamelijke op voeding, behoorlijk kunnen bestaan. Ieder, die iets voor deze sport voelt, kan in de wintermaanden reeds de trai ning volgen in het gymnastieklokaal op donderdagavond van zeven tot half negen. Men is van harte welkom. WEMELDINGE Begin van brand. Dinsdagavond ontstond in het Ned Herv. Jeugdgebouw een begin van brand. Deze werd door een der bewo ners ontdekt door een rookontwikke ling. Door dhrn. Veerhoek en Geluk werd met behulp van de bewoonster de brand bestreden, die in de schoorsteen was ontstaan en al een behoorlijke om vang had. Toch zag men door kracht dadig optreden kans de brand te smo ren, zij het met achterlating van wat materiële schade. Gelukkig dat de he ren veel van branden afweten en de dames de hoofden koel wisten te hou-> den. Men voorkwam op het juiste mo ment een brand, die een grote omvang zou hebben genomen in zo'n dicht be woonde buurt. Schaken. i De Wemeldingse schaakclub „Sealto" speelde woensdagavond te Yerseke een vriendschappelijke wedstrijd tegen „De Pion". Wemeldinge, dat de vorige vriendschappelijk gespeelde wedstrijd met 4 3 wist te winnen, moest nu genoegen nemen met een gelijk spel, 4 4. De uitslagen zijn: L. Manneke A. J. de Schipper 01; J. Zuidweg A. Dagevos 10; C. van Stee—C. P. Phernambucq 01; J. NoletL. Ruis- sen 01; A. BeerensP. Vogelaar 10; M. de KoeijerJ. de Neef 01; P. van AnrooijC. Westveer 1—0; L. Grimm G. Hollestelle 10. Kerstbijeenkomst Plattelandsvrouwen. Door de afdeling Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen werd j.l. woensdagavond een kerstbijeenkomst gehouden in het Ned. Herv. Jeugdge bouw. Deze avond stond onder leiding van mej. J. Dekker. De declamatie werd op boeiende wijze verzorgd door me vrouw L. N. Huysman-Griep. Voetbal. Wemeldinge I trok zaterdag naar Kapelle I en won deze wedstrijd met 42. Zeer zeker heeft men dit te dan ken aan de strijdlust die bij alle We meldinge spelers te zien was. Direkt bemerkte men dat men niet de revanche van de thuiswedtsrijd tegen Kapelle cadeau zou geven. Toch was het Ka pelle dat de leiding nam, doch met de rust was de stand gelijk, 22. Door Pikaar en Schouwenaar werd na de rust de Wemeldingse zege veilig ge steld, 42. De junioren wonnen van Kruiningen met 62. Zaterdag speelt het tweede thuis tegen Krabbendijke een moeilijke wedstrijd, maar het moet toch kunnen om een punt in de wacht te slepen. Kerstmiddag. Voor de bejaarden van de Vrij Evang. Gemeente werd een kerstmiddag ge houden in de consistoriekamer. Deze middag, die onder leiding stond van Ds. J. G. Niewöhner, werd door deze ingeleid met het kerstevangelie uit Lu- kas. 2. Mevr. Leijs-v. d. Heuvel las een prachtig verhaal. Na de pauze, waarin het de oudjes aan niets ontbrak, ver telde mej. Lena de Schipper op boeien de wijze eert kerstverhaal, dat gezien FEUILLETON Zuidhollandse roman door HENK VAN HEESWIJK 25) „En hebt u dan geen vriendin?" vroeg Nel. „Ja," antwoordde Heieen onbevangen, „eigenlijk wel: Geertje Trader. Ze is ook 'öp de Beldam, maar die heeft ver kering," voegde ze er blozend aan toe. „Zondags is ze altijd bij haar aanstaan de". „Dus zondags ben je steeds alleen?" „Och, ik ga naar de kerk en voor de rest help ik de boerin nog wel eens met het een en ander. Ik kan alleen toch nergens heen en naar dansavonden of iets dergelijks ga ik toch niet. Daar houd ik niet van". Nel Kastelein voelde een beetje mede lijden met het eenzame meisje. Ze had door haar studies en door haar funktie voor de meisjesvereniging weliswaar niet veel tijd over, maar ze voelde zich tot Heieen aangetrokken en ge was van plan zich het lot van haar aan te trek ken. Impulsief greep ze Heleen's hand en druktie die stevig. „Dan moeten wij vriendinnen wor den,"zei ze. I „Wil je dat?" Heieen werd verlegen. „Maar..." stotterde ze, „ik ken u nog maar zo kort... ik bedoel, u kent mij npg maar nauwelijks, en..." precies," Viel Nel - haar in de rede. „Wij kennen elkaar geen van beiden, dan hebben we elkaar veel te vertellen. Ik zou zeggen: kom hier zondags de middag doorbrengen. Straks komen de lang© winteravonden en dan hebt u wellicht ook eens de gelegenheid een avondje in de week te komen. Wat zegt u daarvan?" Heieen glunderde bij het denkbeeld.. Ze had al vaker verlangd naar een hartsvriendin, zo iemand, waar je ver trouwelijk mee kon praten, waaraan je je geheimen vertelt. Maar wie zou dat kunnen zijn Ze was in een vreemde landstreek gekomen, waar ze schier geen mens kende. Hoe zou ze, terug getrokken als ze was, aan een vrien din komen En zie, daar werd haar die vriendschap welke ze zo vurig begeer de, eensklaps aangeboden. Was dat toe val? Ineens verlangde ze er naar. Vurige plekken brandden op haar wangen en haar ogefi schitterden van verlangen, alleen al bij het denkbeeld- een echte vriendin te bezitten. 1 „Ik zou het echt fgn vinden," zei Heieen oprecht," maaV- -" „Uitstekend dan," antwoordde Nel er boven op. „Geen maren. Ik begrijp al> wat je zeggen wilt, mdar wees gerust mijn moeder vindt het bijvoorbaat al goed. Ik heb dadelijk gezien, dat je haar hart gewonnen hebt. Maar apropos, nu geen u of juffrouw meer, maar gewoon Nel, h$or. Je spreekt je vriendin toch niet met juffrouw aan". Enj toen de oude vrouw even later binnen kwam, gei Nel:, „goeder, we hebban zoeven vriendschap gesloten. Geen van beiden hadden we een harts vriendin en nu hebben we elkaar. U vindt het toch goed, moeder?" „Natuurlijk, kind," antwoordde deze met warmte, „wat zou ik er op tegen hebben Tóen Hugo even later weer in de kamer kwam, vertelde z'n zuster van het nieuwe verbond. „Nou, en wat zeg je daar wel van?" besloot Nel met een ondeugende flikke ring in de ogen. „Wel, dat is wat moois," antwoordde de jongeman kwasi verontwaardigd. „Ik denk: ik zal juffrouw Tammes mee nemen naar huis, in de hoop dat m'n zuster niet thuis is, dan kan ik eens op m'n gemak met juffrouw Tammes praten en misschien wil ze dan wel een vriendinnetje van me worden en nou sluit ze vriendschap met m'n zuster. Wat schiet ik daar mee op?" De vrouwen schateren het uit, Heieen niet in het minst. „Schei uit malle jongen," proestte Nel, „wat moet jij nu met een vriendin doen? Zoek jij maar een vriend. Heieen zal je aan zien komen? Ze moet niets van je hebben hoor! Ik leg beslag op haar. Ze komt voortaan de zondagmid dagen hier doorbrengen". „Nu," antwoordde Hugo, die innerlijk verheugd was over deze gang van za ken, „dan zal ik me er maar bij neer leggen. Tegen drie vrouwen, kan één zo'n manspersoon als ik niet op". Een klok sloeg vier uur. „O," zei Heleen, terwijl ze opsprong, ik zit m'n tijd te verpraten. Ik moet nog boodschappen doen en ik had al lang terug moeten zijn! Neem me niet kwalijk, maar ik moet weg". „Weet je wat," zei Nel „ik heb mo menteel toch niets te doen. Ik help je vlug met je inkopen en dan breng ik je een eindje naar de Molenpolder toe, zo als een echte vriendin betaamt. Afge sproken „Fijn," was het enige, wat Heleen zei, maar ze voelde zich gelukkig. Haastig nam ze afscheid van Hügo en zijn moeder met de gelofte de volgende dag terug te komen. Toen ze vertrokken waren, pakte de jongeman met z'n sterke armen z'n moeder beet en danste een paar maal met haar de kamer rond. „Huug, malle jongen, houd toch op! Je maakt me duizelig". Voorzichtig zette hij z'n moeder weer on de grond en drukte haar in een stoel. „Foei, foei, is me dat draaien? Wat mankeert je?" „O, moeder, ik geloof warempel, dat ik verliefd ben geworden, op Heleen. U weet niet, wat een goed lief meisje ze is". En weg draafde hij weer de ka mer uit. HOOFDSTUK Vil December ging voorbij, Kerstmis en Nieuwjaar werden gevierd in alle krin gen; in de Molenpolder en in Achter- kerk. Januari en februari verstreken, de winter was bijna alweer achter de rug en de tijd naderde, dat de boerenbedrij ven weer met kracht aan de voorjaars- arbeid konden gaan. De lente was op komst; en een enkel sneeuwklokje stak hier en daar zijn eenvoudig, sier lijk kopje te midden van de dorre vlakte omhoog en toonde bedeesd haar nede rige schoonheid, alsof het zich schaam de de nog sluimereilde, doodse aarde enigzins op te vrolijken. Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1959 | | pagina 4