Ijootlwill NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: FA. HEYB0ER ZOON 25STE JAARGANG No. 29 19 DECEMBER 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Onze kerst- en nieuwjaarsreclames Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Weest in geen ding bezorgd, maar laat uw begeerten in alles, door bidden en smeken, met dankzegging bekend wor den bij God. Filip. 4 6. Mocht de Here maar zelf onze Leer meester willen zijn, om die grote les te leren: hoe de zorg af te leggen! Ach, wij kunnen zo bezorgd zijn en ons zoveel zorgen "maken vóór die tijd! Wij laten ze zo vaak voor onze voet tot hoge ber gen opstapelen. De weg zou blijken effen te zijn en begaanbaar, indien wij deze maar rustig gingen aan 's Vaders hand. In het vaste vertrouwen op zijn Vader zorg. Wachtende op Zijn hulp en Zijn heil. Biddende om Zijn nabijheid en dankende voor zoveel voorrechten als Hij gaf. Ja, het klinkt ons wel een wonderlijk bevel: „Onze begeerten, waarmede hier ook onze zorgen bedoeld worden, met dankzegging aan God bekend te ma ken". Wij kunnen „de lichte verdruk king", die hier ons deel is, zo breed uitmeten, dat ze als een gordijn spant tussen onze ziel en Gods zonneschijn. Wij vergeten op te merken de vele voorrechten en lichtstralen, die de Here gaf op onze weg. Trachten wij danken de tot Hem te naderen! Dan zal de her innering aan zoveel, dat Hij ons gaf, ons het geloof en de vrijmoedigheid ge ven, om in elke nood of benauwdheid op Hem te rekenen. Geen zorgen voor morgen, Beveel het aan God, Weest heden tevreden, En dank voor uw lot! (Uit een dagboek) HET RECHT EN DE TAPIJTKEVER Er verschijnen regelmatig optimis tische statistiekjes omtrent de afne mende woningnood, maar de gewone man krijgt wel eens de indruk, dat de cijfers een te rozig beeld van de werke lijkheid geven. Toch neemt de woning nood af en de man die u hierover kan inlichten is de politierechter. Nog enkele jaren geleden kreeg iede re politierechter in ons vaderland we kelijks een aantal burenruzies te be rechten, die waren ontsproten aan de wantoestand dat meer dan één gezin moest samenwonen in een ruimte, die daartoe niet geëigend is. Vooral het „met gebruik van keuken" heeft menig een het leven vergald. Dergelijke rechtszaken komen nu ook nog voor, maar hun aantal is nog slechts een fractie van hetgeen het is geweest. Het geval van de tapijtkevers is er één van. Sinds enkele dagen had de vaderlandse pers zich opgemaakt om onrust te zaaien in de harten der huis moeders. Iedereen meende overal ta pijtkevertjes te signaleren. De buur vrouw van boven voelde zich ongerust worden. De klap op de vuurpijl kwam, toen de buurvrouw van beneden plotse ling vriendelijk begon te worden. Op vertrouwelijke wijze deelde zij onder aan de trap mede, dat haar garderobe vol komen was bedorven en dat de schade honderden guldens bedroeg. Buurvrouw boven snelde naar de kleerkast, die op de overloop stond. Nog de vorige dag was daar niets bij zonders te zien. Nu echter bleek de kledij vol scheuren en winkelhaken, een mouw was uit een jurk gerukt, en op de bodem van de kast marcheerde lustig een dozijn kleine kevertjes, knip ogend tegen het licht dat zo plotseling de kast binnenviel toen de deur werd geopend. Het werd een heel tumult, dat nog toenam toen buurman boven thuis kwam. Hij bezag nauwlettend de jam pot, waarin zijn echtgenote de kever tjes had gedaan. „Lieveheersbeestjes", constateerde hij. Hij bezag ook de afge rukte mouw en, door een wolk van D.D.T., de scheuren en de winkelhaken. „Mensenwerk", concludeerde hij, en nog voor het eten begaf hij zich naar het politiebureau. Er was geen getuige-deskundige bij nodig. Ook de politieman herkende de lieverheersbeestjes, althans kevertjes van gelijke aard, en naar zijn nuchter oordeel, moeten de insecten nog geboren worden, die mouwen uit jurken trek ken. Hij voelde de buurvrouw van be neden danig aan de tand. En tenslotte bekende zij, dat zij in dit geval de tapijtkever-rol had vervuld. De rechter was er nogal boos over. „Eerst elkander het leven zuur maken, en dan nog de boel vernielen ook!" toornde hij, nadat buurvrouw had ver teld dat de sleutel van haar achterdeur op de kleerkast van de bovenbuurman paste. Jongens uit de buurt waren be reid gebleken voor drie stukken choco lade twaalf lieveheersbeestjes te van gen. De rest van het misdrijf was in buurvrouws afwezigheid vlug geschied. Veertien dagen voorwaardelijk heeft de menselijke tapijtkever gekregen, en bovendien twee tientjes boete. Maar daarnaast zal ze binnen drie maanden de aangerichte schade vergoeden. Dat kost haar nog eens ruim honderd gul den. Waarmee dan gezegd wil zijn, dat lieveheersbeestjes niet voordeliger zfln dan tapijtkevers. WILLY H. HEITLING. (Nadruk verboden) BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED RUIMERE TOEPASSING VAN PENICILLINE IN MENGVOEDERS Zoals bekend worden in het buiten land reeds lang met veel vrucht anti biotica in geringe hoeveelheden aan mengvoeders toegevoegd. Ook in ons land, waar tot voor kort het gebruik beperkt is gebleven, is de belangstelling hiervoor belangrijk toe genomen. Uit de vele proefnemingen is komen vast te staan, dat het gebruik van peni cilline in mengvoeders leidt tot belang rijke economische voordelen. Ook zijn reeds onderzoekingen ver richt over het gebruik van „koperrijke" voeders, waaraan penicilline is toege voegd. Ongetwijfeld zal ook deze toe voeging een verbetering van de var kenshouderij blijken te zijn, temeer omdat koper en penicilline eikaars werking kunnen versterken. Bij een drietal proeven in Wageningen onder normale omstandigen met C. L. D.- rantsoenen werd een additief effect ge vonden t.a.v. groei zowel als voeder omzetting. Men mag dan ook de con clusie trekken dat penicilline gecombi neerd met kopersulfaat onder normale omstandigheden een extra groei kan geven. Dit effect is groter naarmate minder dierlijk eiwit aan een rantsoen wordt toegevoegd. Het is van belang verder onderzoek te verrichten naar de mogelijkheid op deze wijze te komen tot een verant woorde besparing op dierlijke eiwitten. De economische voordelen voortvloei end uit het gebruik van antibiotica zijn niet gering en zullen in de regel de kosten vèr overtreffen. De voornaamste voordelen van het gebruik zijn een lager voerverbruik per kg. groei, een snellere groei en een betere gezondheid resul terend in minder uitval. Ir. F. de Boer, rijksconsulent voor veevoeding, meent dan ook nu het gebruik van antibiotica in varkensvoe ders is toegestaan dat de varkens houder op grotere schaal dan tot dusver kan profiteren van de gunstige werking vna antibiotica. Vooral nu talloze proe ven hebben aangetooud, dat ongunstige nevenwerkingen van deze toevoeging bij een juiste toepassing uitgesloten zijn. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Gummijas geeft af. W. v. K. vraagt: ik heb een gevoerde gummijas voor de bromfiets, deze jas geeft zwart af, vooral als het regent. Is er een mid del om dit te verbeteren? Aldus W. v. K. Wanneer een gummijas oud wordt, wil de gummi wel eens kleverig worden en gaat dan afgeven. Hieraan is weinig te doen. U kunt de bezwaren verminde ren door het gummi goed in te wrijven met talkpoeder en dan het overtollige poeder te afkloppen. Dit naar behoefte herhalen. Denk er vooral aan, dat gummi nooit in aan raking mag komen met benzine of olie, daar het daarin oplost. Ook benzine dampen kunnen gummi reeds week ma ken, waardoor het gemakkelijk gaat af geven. Een gummijas dus nooit over de bromfiets hangen of samen met de brommer in een kleine ruimte opbergen. Ziektewet sanatoriumopname. Als iemand 1 jaar bij dezelfde baas in loon dienst is geweest en nu naar het sana torium moet, hoe lang kan hij dan trek ken van de ziektewet? Dit is de vraag van D. N. Dat ligt er maar aan of die „iemand" gehuwd of althans kostwinner is of niet In het eerste geval is de ziekteuitke ring mogelijk tot een totale duur van 3 jaar, in het andere geval hoogstens 1 jaar. Zurkool wordt niet gaar. Ik heb zuurkool ingemaakt met zeer weinig zout. Nu is ze hard en niet gaar te koken. Graag zou ik willen weten of hier iets tegen te doen is en hoe het komt dat ze hard is. Aldus mevr. H. De vermoedelijke oorzaak is het ge bruik van te weinig zout. De juiste hoe veelheid is 150 gram zout op 8 kolen, terdege vermengd. U zult dus eventueel pekel moeten bijvoegen. Pensioenuitkering naast A.O.W. H. V. stelt een vraag over korting pen sioen bjj samengaan met uitkering A.O. W. Met zekerheid kunnen wjj niets zeg gen. Het hangt er maar van af, hoe dit omschreven staat in uw pensioen reglement. Het kan z(jn, dat er een be drag gekort wordt van 7x2% van 117,maar ook is het mogelijk, dat er minder gekort wordt b.v. 7x1% Daarnaast bestaat nog de mogelijk heid dat er in het geheel niets gekort word, omdat de stichting, die uw pen sioen uibetaald, het niet doet. Niet amb- lijke pensioenfondsen behoeven niets te korten, want het is in dit geval geen dwingend voorschrift. Op ambtelijke pensioen wordt gekort ingevolge een in het leven geroepen wet. Met de pensioengrondslag heeft dé korting niets te maken. Geraniums, Cyclamen. Moeten ge raniums, die in de verwarmde kamer staan, afgesneden worden en koeler ge zet worden? Is lucht van eep petro leumkachel slecht voor planten? Vol gens een bloemist moeten cyclamen steeds in het water staan, maar van de mooie cyclamen, welke ik gekregen heb, werden alle blaadjes geel. a. Het beste is de geranium nu wat koeler te zetten, b.v. in een onver warmd, doch vorstvrij vertrek en ze weinig te begieten en geen pokon. In het voorjaar, als ze verpot worden, moeten ze sterk teruggesneden worden. Daar bij het petroleumverbranden zuur stof verbruikt wordt en deze voor de planten noodzakelijk is, is dit minder goed voor de planten. Van vergiftiging als b.v. gas is geen sprake. Door de vele waterdamp die vrij komt, is dit weer gunstig voor de planten. b. U zult die bloemist wel verkeerd begrepen hebben, Hij zal wel bedoeld hebben, de plant op een z.g. eiland te zetten d.w.z. in de sierpot een omge keerd schoteltje of dgl. plaatsen en daarop de cyclamen, en dan de sierpot met water vullen tot juist onder de rand van de pot. Daardoor krygt u een vochtige omgeving voor de plant, wat voor de meeste planten goed is. Nu de plant in het water gestaan heeft, is deze verdronken, van daarde gele blaadjes. Kinderbijslag. Is het mogelijk, dat de echtgenote van een emigrant, als zij met haar kinderen in Nederland terug is, en een werkkring aanneemt, in aan merking kan komen voor kinderbijslag? informeert K. C. V. Indien deze vrouw een betrekking aanneemt in loondienst, dan heeft zjj recht op kinderbijslag, mits het hier geen betrekking betreft in de huishou ding van een privé-persoon (dus als dienstbode of huishoudster). (geldig van 21 december tot en met 2 januari) Koopt Anton Hunink's fijne vleeswaren en U heeft dubbel feest 200 gr Ham 100 ct 150 gr Paardenrooltvlees 92 ct 150 gr Casseler Rib 105 ct ^kCerótóckotel 200 gr gesorteerde vleeswaren 100 cent 1 blik met 6 grote knakworsten van 98 voor 92 ct 1 blik soepballen van 65 voor 59 ct 1 blik bridgeworstjes van 120 voor 114 ct 100 gr jonge kaas 30 ct 100 gr jong belegen kaas 35 ct ROOMBOTER SLAGROOM Diepvrieskip, aan dagprijzen. Zalm - Ananas - Fruit cocktail enz. enz. Alles voor uw gezellige feestdagen en avondjes 2e Kerstdag tot 5 uur geopend Markt 15 - Tel. 558 - Kruiningen Haringslaatje. Ik zou graag voor oudejaarsavond zo'n gezellig haring slaatje op tafel brengen, maar heb het nog nooit gedaan. Geeft u mij eens een goed recept, zo vraagt mevr. P. J. U hebt nodig: 4 haringen, 8 koude aardappelen (middelmatig groot), 1 kleine gekookte biet, 1 zure appel, 2 harde eieren, 2 struiken krul andijvie of ongeveer 100 gr. 1 ons (veld)sla, inge maakte uitjes en augurken, 2 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, ongeveer 4 eetlepels dikke mayonaise.. Voor de op maak desgewenst soldaatjes toast, to maat en een hard gekookt ei. De geweekte haringen schoonmaken, zorgvuldig de graatjes verwijderen en ze in kleine blokjes snijden. Maak de sla schoon, eerst zorgvuldig wassen en ze daarna in een schone doek drogen. De aardappelen fijnprakken, de ge schilde appel en de biet fijnhakken (met uitzondering van enige plakjes, die voor de garnering worden bestemd), snijdt ook de augurken en uitjes in kleine plakjes en wrijf de eieren (dooi er en wit afzonderlijk) fijn. teruggehouden biet en haring en de Meng alles behalve de eieren, de teruggehouden biet en haring en de helft van de sla door elkaar met de dooreengeroerde olie en azijn; doe het mengsel op een schotel (in 't midden iets hoger), maak de oppervlakte glad en strijk hierover een laagje mayonaise. Vervolgens de schotel garneren met een randje van de overgehouden sla en b.v. de met boogjes gesneden biet, het eiwit, het eigeelen de tot waaiertjes gesneden augurken. Leg dunne haring-reepjes in de vorm van het jaartal 1960 op het gladgemaakte middendeel en omring dit met partjes tomaat, schijfjes ei waar op ketchup of mayonaise. Serveer de schotel met vers geroosterd brood of toast met balletjes boter of opgesierd met een aantal soldaatjes. Ook kunt u in plaats van het jaartal op het boven vlak de wijzerplaat van een klok aan brengen. U gebruikt dan uitjes op de plaats van de uren, en augurken of soldaatjes als wijzers, die b.v. vijf mi nuten voor twaalf aanwijzen. Openstelling badhuis. Naar we vernemen zal het badhuis aan de Bernhardstraat i.v.m. de komen de feestdagen op de volgende dagen en uren zijn geopend: Donderdag 24 de cember van 's middags 1 tot 9 uur en op zaterdag 2 januari 1960 van 's mor gens 9 tot 's middags 6 uur. Wielrennen. In een wielercros te Achtmaal wist Piet Rentmeester de derde plaats te behalen, zeker geen slecht resultaat. Na de ijsrevue is Piet regelmatig aan het trainen in het Antwerpse sport paleis. Het resultaat is dat hp zater dagavond met Jo de Roo start in een één-uurs koppelwedstrijd voor jonge be roepsrenners. Het zou voor Piet Rent meester na zijn pechvol seizoen zeker een stimulans zijn als ze op een ere plaats beslag konden leggen. We weten dat De Roo de laatste weken fraaie successen op de baan heeft behaald. Zaalhandbal. Neptunus II is zaterdag j.l. zonder winstpunten naar huis teruggekeerd. De wedstrijd tegen Walcheren II, dat als de sterkste ploeg uit hun afdeling kan worden aangemerkt, werd met 40 verloren. De ruststand was 00. On danks deze nederlaag kunnen we over het spel van Neptunus II toch optimis tisch zijn. De verdediging, één van de voornaamste onderdelen van het zaal- handbalspel, was bijzonder goed. De doelpunten ontstonden uit enkele snel opgezette aanvallen van Walcheren. Het tweede doelpunt werd uit een straf- worp gescoord. Vanavond speelt Nep tunus II tegen Olympus II. Wanneer met dezelfde vechtlust wordt gespeeld als tegen Walcheren, zien we winst voor Neptunus. Vooraf spelen de dames senioren tegen Volharding uit Goes. Dit zal voor de Yersekse dames een zware opgaaf worden. Neptunus I zal te Goes een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen een versterkt team van O.N.O. uit Kapelle. Schotse avond Plattelandsvrouwen. De Plattelandsvrouwen kwamen bij een om een „Schotse avond" te beleven in de bovenzaal van hotel „Oester- beurs". Nadat de presidente allen had verwelkomd, in 't bijzonder de spreek ster van deze avond, kreeg mej. Dek ker van Wemeldinge het woord. Zij ver telde van de reis naar Schotland, waar na een paar echte Schotse liederen werden gezongen. Mevr. Smits-van Ho ve vertelde over haar verblijf in Schot land, waarna aan de keurig gedekte ta fels met de vele schalen met lekker nijen de thee werd geserveerd. De echte „Schotse tea" werd door alle aanwe zigen met smaak genuttigd en het be stuur kreeg een pluim voor al het werk dat zij verricht hadden. Na de pauze werden de kleurendia's vertoond van het mooie Schotland. Na de echte Schotse afscheidszang, sloot de presi dente deze gezellige avond met welge meende woorden van dank aan de bei de Wemeldingse dames. Het Jeugd Rode Kruis. Naar aanleiding van de overstro mingsramp te Fréjus in Frankrijk heeft de schooljeugd van Yerseke deze week op alle scholen een inzameling gehou den ten bate van de getroffen kinderen in Frankrijk. Dank zij deze actie kon den elf grote -kartonnen dozen gevuld met chocolade, snuisterijen, klein speel goed enz. op het hoofdkantoor in Den Haag afgeleverd worden. Daar zal al les keurig verpakt worden in plastic doosjes en daarna als kerstgeschenk worden uitgereikt aan de kinderen te Fréjus. Een prachtig gebaar van de Yersekse jeugd. Dank aan de kinderen, dank aan de leerkrachten, dank aan de firma De Leeuw, die voor het trans port heeft gezorgd. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2031 december: 1959 Woensdag 23 dec.: Laatste Kwartier Dinsdag 29 december: Nieuwe Maan Zondag 6.27 6.49 12.15 Maandag 7.06 7.27 0.26 12.55 Dinsdag 7.45 8.14 1.05 1.40 Woensdag 8.35 9.33 1.56 2.28 Donderdag 9.33 10.15 2.57 3.37 Vrijdag 10.46 11.32 4.08 4.45 Zaterdag 12.06 5.19 5.57 Zondag 0.51 1.14 6.34 7.01 Maandag 1.50 2.10 7.31 7.51 Dinsdag 2.45 3.05 8.21 8.42 Woensdag 3.37 3.59 9.15 9.34 Donderdag 4.27 4.49 10.06 10.23 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 3