NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 25STE JAARGANG No. 29 19 DECEMBER 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN RILLAND-BATH WAARDE BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN FEUILLETON Het meisje uit de molenpolder Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur TWEEDE BLAD ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 Bezoek Sinterklaas. Sinterklaas met Zwarte Piet brach ten vorige week een bezoek aan di verse scholen en kleuterscholen. In Bath arriveerde de kindervriend per schip. De kinderen genoten volop, voor sommigen was het wel een beetje som ber, als er gedreigd werd met in de zak stoppen, maar dat was weer vlug voorbij. Kerknieuws. Bij de donderdag gehouden verkiezing voor notabelen der Herv. Kerk werden herkozen dhrn. J. Lambregtse en W. van Zweden. In een vakature werd ge kozen dhr. M. C. Walraven. In de dinsdagavond gehouden ver gadering van notabelen der Ned. Herv. Gemeente, werden als kerkvoogden her kozen dhrn. J. A. Boot en C. J. van de Sande. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. benoemde als ouderlingen dhrn. J. v. Boomgaard en C. G. Lobbezoo en als diaken dhr. C. M. v. d. Griek. Uitvoering Oranjevereniging. Dinsdagavond werd in de zaal van ,,'t Wapen van Rilland" een uitvoering gehouden voor de leden der oranje vereniging „Juliana". De voorzitter, de heer J. A. Boot, sprak een welkomst woord, in het bijzonder tot de ere-voor- zitter, burgemeester J. C. W. Jobse. Spr. deelde mede dat het ledental weer met 25 nieuwe leden is uitgebreid. De toneelclub van de vereniging kwam daarna op de planken met een toneel stuk, getiteld „De stem van de tijd" door René Bosch. Na afloop dankte de voorzitter de toneelclub hartelijk voor de keurige wijze, waarop ze het toneel stuk hadden vertolkt. Het gedurig ap plaus bewees wel dat de bezoekers eveneens met het optreden zeer tevre den waren. Na afloop werd de dans vloer opgezocht, waar de liefhebbers nog enkele uurtjes gezellig konden ge nieten. A.s. vrijdag zal het zelfde pro gramma nog een keer worden uitge voerd, aangezien de zaal niet groot ge noeg was om alle liefhebbers in één keer te plaatsen. Sint-Nicolaas. Vrijdagmiddag arriveerde Sint-Nico laas per luxe auto, vergezeld van zijn knechts, om weer een bezoek te bren gen aan de leerlingen van de kleuter school en openbare school. Verschillen de liederen werden gezongen en de kin deren mochten weer rijkelijk versnape ringen ontvangen en een fraai cadeau. Dit alles is mogelijk geweest dank zij de spontane financiële hulp van ouders en belangstellenden, zodat het ieder jaar weer een echt feest is voor de kinderen. Voetbal. Zaterdag werd de voetbalwedstrijd De BerenWaarde wegens terrein gesteldheid afgelast. Voor zaterdag staat een thuiswedstrijd op het pro gramma tegen Col. Boys. Van 411 december 1959 YERSEKE. Geboren: Willemina Jacoba Simone, dv. Pieter Cornelis Christiaan- se en Neeltje Dina Meulbroek; Inge borg, dv. Pieter Hendrik Luitwieler en Marie Merison; Cornelia Leuntje, dv. Jacob Baay en Maatje Maria Smit. Huw.aangifte: Marinus Jacob Hart- hoorn, 24 j. te Kruiningen en Dina Pieternella Vader, 24 j. Huw.afk.: Leendert Stoel, 25 j. en Catharina Johanna Padmos; 22 j. Van 39 december 1959 WEMELDINGE. Huw.aangifte: Mat- theus Jan Wisse, 29 j. te Koudekerke en Maria Pieternella Heijstek, 24 j. Van 410 december 1959 KRUININGEN. Geboren: Margje Eli zabeth, d.v. Nicolaas Gerrit IJff en Flora Elizabeth Hoogendoorn; Helena Johanna, dv. Pieter Marinus Nelisse en Maria Jansen; Adriana Willemina Le- vina, dv. Marinus de Viet en Willemina Maatje Schipper. I Gehuwd: Hendrik Jan van Koeverin- ge, 23 j. en Jacoba Cornelia Oele, 24 j. Overleden: Wilhelmina Adriana Ca tharina van Olphen, 83 j. te Tilburg, echtgen. van Antonius Petrus Rijven. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. Bronsgeest Jr. Viering H. Avondmaal. Terseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. 7 uur: Ds. F. N. M. Nijssen, Goes. Jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. J. E. Booij. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Leger des Heils Heiligingssamenkomst 10 uur v.m. Zondagsschool 11.45 uur v.m. Verlossingssamenkomst 6 uur n.m. o.l.v. Kapiteine C. J. Bijl. Wemeldlnge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. K. W. Slik. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. de Ruiter. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. J. G. Niewöhner. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. K a p e 11 e Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Knoppers, Soest. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. van Burgeler. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. M. W. J. C. de Kluis te Santpoort. Geref. Gem. 9.30 en 5.30 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Woensdag 16 dec. 's avonds 7.30 uur: Ds. Malan. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur: Ds. C. den Engelse. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Ph. Stoffels. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Ds. Moerland, A'dam. Krabbend ij ke Ned. Herv Kerk 9.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. 6 uur: Ds. P. Klap, Zeist. Jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van der Klaauw Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. M. Allewijn, Goes. Jeugd dienst. 2.30 uur Ds. C. van der Waa, em. pred. te Goes. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Zuidhollandse roman door HENK VAN HEESWIJK 24) Gaat u gauw bij de haard zitten; hij brandt flink, dus u zult daar wel op knappen. Intussen zal ik wat warm drin ken voor u klaarmaken". „Nou", zei Hugo met lachende stem, „had ik geen gelijk, toen ik zei dat m'n moeder een bovenste beste is Maar daar hebben we warempel Nel ook. Hooggeachte zus, neem me niet kwa lijk, dat ik je niet eerder begroette en voorgesteld heb, maar je zit als ge woonlijk weer in het donkerste hoekje van de kamer en iemand, die zo regel recht van buiten komt, moet eerst wen nen aan deze donkerte. Juffrouw Tam- mes, mag ik u voorstellen m'n geleer de zus, Petronella Johanna Cornelia Kastelein, onderwijzeres hier ter stede, houdster van het wereldrecord kinder opvoeding. Elk jaar levert ze plus mi nus dertig volleerde blagen aan een hogere klas af. En dit is juffrouw Tam- mes, opgeduikt aan de waterkant van de Molenweg met 'n lekke fietsband". Heieen drukte de uitgestoken hand van de onderwijzeres zwijgend. „U moet m'n broers gebabbel maar met een korreltje zout nemen", zei Hu go's zuster, „want als hij eenmaal op z'n praatstoel zit, dan is er geen hou den meer aan en gooit hij er de dolste dingen uit. Huug, Huug, wanneer zul je nu eindelijk eens weten hoe je je gedragen moet! Je lijkt af en toe wel een schooljongen, zo dwaas als je je aanstelt. Zijn dat nu manieren? Foei, schaam je". Maar de jongeman, inplaats van het advies van z'n zuster op te volgen, wendde zich lachend tot Heieen en zei: „U moet m'n zuster ook maar niet au serieux nemen, want ze is de hele dag in de eerste klas bezig om die baby achtige aspirant-wereldburgers een beetje op te voeden en dan is het haar niet kwalijk te nemen, dat ze haar bloedeigen broer eveneens als zodanig beschouwt en behandelt. Ze is ook pre sidente van een meisjesvereniging. Ik heb zo het idee, dat het milieu daar zo iets als een bewaarschool is en ik zie me daar al zo'n jongedochter in de hoek staan omdat ze tijdens een bespreking gekheid gemaakt heeft. Wat zullen de toekomstige huisvrouwen van Achter- kerk danig onder de plak zitten!" Heieen schaterde het uit, terwijl Nel een kleur als vuur kreeg, want ze stond bekend als een strenge leidster. „Huug, wat sla je weer door, jon gen. Houd nu eens een ogenblik je mond, want de anderen kunnen er geen woord tussen krijgen", zei moeder Kas telein, die gedurende de laatste woor den van haar zoon weer in de kamer was gekomen met een glas gloeiende anijsmelk. „Zo, juffrouw, dit moest u nu maar eens zo warm mogelijk op drinken, dat is de beste remedie tegen kou en verkoudheid". De winkelbel klonk. „Och, Huug, help jij even, wil je?" „Natuurlijk, moedertje!" In een wip was de jongeman de ka mer uit. Mevrouw Kastelein zag hem lachend na en terwijl ze zich eveneens bij de haard zette, vervolgde ze: „Af en toe gedraagt hij zich wel eens als een echte kwajongen, maar in de grond van z'n hart is het een aardige jongen. En flinkik zou niet weten, wat ik zonder hem beginnen moest, want de winkel brengt niet voldoende op en mijn dochters salaris gaat grotendeels weg aan kleding en studie. Mijn zoon is pas drie en twintig en verdient reeds het volle loon", zei ze met trots. „Ja, juffrouw, hij mag wel eens wat jon gensachtig doen, maar hij heeft ook z'n goede eigenschappen. Ik hoop maar, dat hij niet te spoedig gaat trouwen, want ik kan hem niet gemakkelijk missen. Niet alleen om z'n verdienste, maar hij is m'n enige zoon". Heieen luisterde naar de oude vrouw, die zo graag over haar zoon sprak. Ze voelde zich behaaglijk in het gezellige, warme vertrek en de kou verdween. Even stak Hugo zijn hoofd om de deur. „Moeder, er is een kist met aarde werk aangekomen. Waar moet ik er mee heen?" „Zet 'm maar zo lang in het gan getje, Huug, maar laat iemand je hel pen, hoor. Vertil je niet!" „O, dat zal wel loslopen, zo zwaar is-t-ie niet". En weg was hij weer. „Nu sjouwt hij toch alleen die kist weg", zei Nel. „Hij is wel verbazend sterk, maar „Ja", beoogde Heieen, „sterk is uw broer zeker, dat heb ik laatst gemerkt". Ze kreeg een kleur, toen ze er weer aan dacht. „Hoezo?" vroegen de beide vrouwen. „O, heeft hij dat niet verteld?" vroeg Heieen verwonderd. En op het ontken nend antwoord vertelde Heieen in so bere trekken, wat er was voorgevallen op die avond bij de spoorbaan. Ze werd vuurrood, toen ze nog dacht aan de bruut, maar de gedachte aan Hugo's gespierde vuisten was aanleiding ge weest tot het verhaal. De onverkwikke lijke historie met Thijs was ze bijna alweer vergeten. Even stokte ze om verder in bijzonderheden te treden, maar de bewondering voor Hugo's kracht kreeg de overhand en ze be sloot: „En toen nam uw broer hem op als een veertje en gooide hem plomp verloren in de sloot", „Maar", zei Nel, vol verbazing, „dat heeft hij ons nooit verteld! Wat zeg je me van zo'n ridderlijke broer? Hij redt een meisje uit de handen van een onverlaat en zegt er ons geen woord van". Het ijs was gebroken tussen de drie vrouwen en nadat moeder Kastelein zich geëxcuseerd had voor bezigheden in de keuken, bleven de beide meisjes alleen en er ontstond een ongedwongen harte lijkheid tussen beiden. Vrij vertelde He- leen van de dood van haar ouders, hoe ze daarna op de Beldam in de Molen polder was gekomen bij een oude vrien din van haar moeder, van haar moei lijkheden in het begin, omdat haar le venswijze zo grondig veranderd was. (Wordt vervolgd) |f UOT7IT UC k'UUl V1UUVV V CLi 1 ling vriendelijk begon te worden. Op vertrouwelijke wijze deelde zij onder aan de trap mede, dat haar garderobe vol komen was bedorven en dat de schade honderden guldens bedroeg. Buurvrouw boven snelde naar de kleerkast, die op de overloop stond. Nog de vorige dag was daar niets bij zonders te zien. Nu echter bleek de kledij vol scheuren en winkelhaken, een mouw was uit een jurk gerukt, en op de bodem van de kast marcheerde lustig een dozijn kleine kevertjes, knip ogend tegen het licht dat zo plotseling de kast binnenviel toen de deur werd geopend. Het werd een heel tumult, dat nog toenam toen buurman boven thuis kwam. Hij bezag nauwlettend de jam pot, waarin zijn echtgenote de kever tjes had gedaan. „Lieveheersbeestjes", constateerde hij. Hij bezag ook de afge rukte mouw en, door een wolk van D.D.T., de scheuren en de winkelhaken. „Mensenwerk", concludeerde hij, en nog voor het eten begaf hij zich naar het politiebureau. Er was geen getuige-deskundige bij nodig. Ook de politieman herkende de lieverheersbeestjes, althans kevertjes van gelijke aard, en naar zijn nuchter oordeel, moeten de insecten nog geboren worden, die mouwen uit jurken trek ken. Hij voelde de buurvrouw van be neden danig aan de tand. En tenslotte bekende zij, dat zij in dit geval de tapijtkever-rol had vervuld. De rechter was er nogal boos over. „Eerst elkander het leven zuur maken, en dan nog de boel vernielen ook!" geven. Een gummijas dus nooit over de bromfiets hangen of samen met de brommer in een kleine ruimte opbergen. Ziektewet sanatoriumopname. Als iemand 1 jaar bij dezelfde baas in loon dienst is geweest en nu naar het sana torium moet, hoe lang kan hij dan trek ken van de ziektewet? Dit is de vraag van D. N. Dat ligt er maar aan of die „iemand" gehuwd of althans kostwinner is of niet In het eerste geval is de ziekteuitke ring mogelijk tot een totale duur van 3 jaar, in het andere geval hoogstens 1 jaar. Zurkool wordt niet gaar. Ik heb zuurkool ingemaakt met zeer weinig zout. Nu is ze hard en niet gaar te koken. Graag zou ik willen weten of hier iets tegen te doen is en hoe het komt dat ze hard is. Aldus mevr. H. De vermoedelijke oorzaak is het ge bruik van te weinig zout. De juiste hoe veelheid is 150 gram zout op 8 kolen, terdege vermengd. U zult dus eventueel pekel moeten bijvoegen. Pensioenuitkering naast A.O.W. H. V. stelt een vraag over korting pen sioen bjj samengaan met uitkering A.O. W. Met zekerheid kunnen wij niets zeg gen. Het hangt er maar van af, hoe dit omschreven staat in uw pensioen reglement. Het kan zijn, dat er een be drag gekort wordt van 7x2% van 117,maar ook is het mogelijk, dat er minder gekort wordt b.v. 7x1% Daarnaast bestaat nog de mogelijk- neb, werden aiie Diaaajes geei. a. Het beste is de geranium nu wat koeler te zetten, b.v. in een onver warmd, doch vorstvrij vertrek en ze weinig te begieten en geen pokon. In het voorjaar, als ze verpot worden, moeten ze sterk teruggesneden worden. Daar bij het petroleumverbranden zuur stof verbruikt wordt en deze voor de planten noodzakelijk is, is dit minder goed voor de planten. Van vergiftiging als b.v. gas is geen sprake. Door de vele waterdamp die vrij komt, is dit weer gunstig voor de planten. b. U zult die bloemist wel verkeerd begrepen hebben, Hij zal wel bedoeld hebben, de plant op een z.g. eiland te zetten d.w.z. in de sierpot een omge keerd schoteltje of dgl. plaatsen en daarop de cyclamen, en dan de sierpot met water vullen tot juist onder de rand van de pot. Daardoor krijgt u een vochtige omgeving voor de plant, wat voor de meeste planten goed is. Nu de plant in het water gestaan heeft, is deze verdronken, van daarde gele blaadjes. Kinderbijslag. Is het mogelijk, dat de echtgenote van een emigrant, als zij met haar kinderen in Nederland terug is, en een werkkring aanneemt, in aan merking kan komen voor kinderbijslag? informeert K. C. V. Indien deze vrouw een betrekking aanneemt in loondienst, dan heeft zij recht op kinderbijslag, mits het hier geen betrekking betreft in de huishou ding van een privé-persoon (dus als dienstbode of huishoudster). vlak de wijzerplaat van een klok aan brengen. U gebruikt dan uitjes op de plaats van de uren, en augurken of soldaatjes als wijzers, die b.v. vijf mi nuten voor twaalf aanwijzen. Openstelling badhuis. Naar we vernemen zal het badhuis aan de Bernhardstraat i.v.m. de komen de feestdagen op de volgende dagen en uren zijn geopend: Donderdag 24 de cember van 's middags 1 tot 9 uur en op zaterdag 2 januari 1960 van 's mor gens 9 tot 's middags 6 uur. Wielrennen. In een wielercros te Achtmaal wist Piet Rentmeester de derde plaats te behalen, zeker geen slecht resultaat. Na de ijsrevue is Piet regelmatig aan het trainen in het Antwerpse sport paleis. Het resultaat is dat hij zater dagavond met Jo de Roo start in een één-uurs koppelwedstrijd voor jonge be roepsrenners. Het zou voor Piet Rent meester na zijn pechvol seizoen zeker een stimulans zijn als ze op een ere plaats beslag konden leggen. We weten dat De Roo de laatste weken fraaie successen op de baan heeft behaald. Zaalhandbal. Neptunus II is zaterdag j.l. zonder winstpunten naar huis teruggekeerd. De Het Jeugd Rode Kruis. Naar aanleiding van de overstro mingsramp te Fréjus in Frankrijk heeft de schooljeugd van Yerseke deze week op alle scholen een inzameling gehou den ten bate van de getroffen kinderen in Frankrijk. Dank zij deze actie kon den elf grote -kartonnen dozen gevuld met chocolade, snuisterijen, klein speel goed enz. op het hoofdkantoor in Den Haag afgeleverd worden. Daar zal al les keurig verpakt worden in plastic doosjes en daarna als kerstgeschenk worden uitgereikt aan de kinderen te Fréjus. Een prachtig gebaar van de Yersekse jeugd. Dank aan de kinderen, dank aan de leerkrachten, dank aan de firma De Leeuw, die voor het trans port heeft gezorgd. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2031 december: 1959 Woensdag 23 dec.: Laatste Kwartier Dinsdag 29 december: Nieuwe Maan Zondag 6.27 6.49 12.15 Maandag 7.06 7.27 0.26 12.55 Dinsdag 7.45 8.14 1.05 1.40 Woensdag 8.35 9.33 1.56 2.28 Donderdag 9.33 10.15 2.57 3.37 Vrijdag 10.46 11.32 4.08 4.45 Zaterdag 12.06 5.19 5.57 Zondag 0.51 1.14 6.34 7.01 Maandag 1.50 2.10 7.31 7.51 Dinsdag 2.45 3.05 8.21 8.42 Woensdag 3.37 3.59 9.15 9.34 Donderdag 4.27 4.49 10.06 10.23 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1