NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND Burgerlijke Stand 25STE JAARGANG No. 28 12 DECEMBER 1959 A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Tweede blad Zaterdag 5 december RILLAND-BATH KAPELLE-BIEZELINGE Plaatselijk Nieuws YERSEKE Spit, Spierpijn REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag: 12 uur ia .isgiuslola s.v alsa'tarmsH .66,2 .b.v Voetbal. Rilland I speelde zaterdag voor de competitie tegen Nieuwdorp I. De ont moeting eindigde met een gelijk spel, n.l. 2—2. Sint-Nicolaasavond. De biljartclub R.B.C. hield zaterdag avond een goed geslaagde Sint-Nico laasavond. Vooraf werd een demonstra tie gehouden tussen spelers van Krab- bendijke en Rilland, die door Krabben- dijke met 47 punten verschil werd ge wonnen. De voorzitter van R.B.C.dhr. Roelands, presenteerde dhr. Polderman van Krabbendijke een lauwertak. Na dat Sint-Nicolaas en Zwarte Piet wa ren binnengeleid, volgde een gezellig bal. Omhoog gevaren. Het Belgische motorschip „Mariette" geladen met ammoniak op weg van Gent naar Antwerpen, voer in het nauw van Bath op de Noord-Ballast- plaat, waar het vast bleef zitten. De sleepboot „De Schelde" heeft het schip los getrokken. Met de pompboot „Zee hond" op zij heeft het schip zijn reis naar de plaats van bestemming voort gezet. Aanvaring. Tijdens zware mist is de Belgische tanker „Victor H" dinsdagmorgen op de Westerschelde bij Bath in aanvaring gekomen met het Engelse zeeschip de „Goodwood". De Victor liep zware schade op. Op eigen kracht is het schip naar Hansweert gevaren, waar het voor anker is gegaan in de slikhaven. De Engelse zeeboot werd licht beschadigd. Raadsvergadering. Maandagavond kwam de gemeente raad in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester J. C. W. Jobse. De voorz. deelde mede dat de bouw van drie bejaardenwonin gen is aanbesteed onder de Rillandse aannemers. De laagste inschrijver was C. J. v. d. Sande voor 25.800,Aan gezien dit bedrag nog boven de raming was, zal alsnog met deze aannemer worden onderhandeld. De raad ging met alg. st. akkoord om het krediet in re kening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1960 vast te stel len op 90.000,In de verordening op de heffing van reinigingsrechten, wegbelasting en leges ter secretarie werden enkele wijzigingen aangebracht. Een verzoek van het r.-k. parochiehuis „De Ark" om subsidie te verlenen voor haar bibliotheek werd met alg. st. aan genomen. De bibliotheek, die 952 boe ken bevat, zal 5 cent per nummer wor den verstrekt. De N.V. Landbouw Mij. „De Bathpolders" had verzocht om een bijdrage in de aansluitingskosten voor de Zuid-Bathpolder op het elektrisch net. Met alg. st. werd besloten een bij- drage te verlenen van 4.560,50, mits de Bathpolder ook een zélfde bedrag voor haar rekening neemt. De ge meentebegroting voor 1960 werd vast gesteld als volgt. Gewone dienst: in komsten en uitgaven 843.396,21 met een post van 633,68 voor onvoorziene uitgave. De kapitaaldienst werd vast gesteld op 4.681.197,46 aan inkom sten en 4.698.464,42 aan uitgaven. De begrotingen van het gemeentelijk wo ningbedrijf voor 1959 en 1960 werden resp. vastgesteld op 243.268,74 en 267,216,71. Kapitaalsinkomsten en uitgaven 66.628,04 en 67.048,26. Voor het Alg. Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1960 werd de be groting vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 17.151,93. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onder wijs voor 1960 werd vastgesteld op 42,16. Door een veertien-tal in stellingen waren er verzoeken ingediend om subsidie uit de gemeentekas te mo gen ontvangen, waarvan een 12-tal af gewezen werden. De ver. „Pro Juven- tute" te Middelburg werd 10,per jaar toegewezen. Voorts waren nog verzoeken ingekomen van de plaatse lijke verenigingen gymnastiekver. W.I. K., muziekver. „Rillandia" en muziek- club „Erato" om verhoging van hun subsidie. Deze verzoeken zullen behan deld worden, zodra meer gegevens be kend zijn omtrent de nieuwe financiële regeling tussen rijk en gemeenten. Ook voor het verzoek van de „Federatie Nazorg B.L.O." is dit geldig. Dhm. Beurkens en Walraven hadden nog wensen, o.m. verbetering van de Hoofd weg naar Bath en de aanleg van een rijwielpad langs de Hoofdweg naar de Rijksweg. Dhr. Brandenburg zag gaar- 1 ne beter onderhoud van de woningen in de wijk Zandbaan. De voorz. stelde hem hierover gerust. Op een vraag van dhr. Walraven werd meegedeeld, dat alleen die mensen rioolbelasting moeten betalen, voor wie de gemeente in verband met rioleringsaanleg uit gaven heeft gedaan. Voetbal. Op eigen terrein heeft het eerste elf tal zaterdagmiddag op fikse wijze re- i vanche genomen op Mevo I door met 51 te winnen. Het tweede elftal, dat op bezoek was bij S.V.D. II, wilde voor het eerste niet onderdoen en won ver- diend met 61. Zondagsschool her-opgericht. De zondagsschoolvereniging „Het Mosterdzaadje" te Biezelinge is na en- kele weken van ontbinding heropgericht. Dit besluit werd genomen op een daar toe gehouden vergadering. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzit ter A. M. de Jonge; adjuncte mej. H. van de Velde; secretaris B. v. d. Vrie; penningmeesteresse mej. H. Berman. In totaal hebben zich 16 personen op gegeven om als leider, leidster af <*sr sisteijtïe) te fungeren. Voor hei fcon tact met de Kerkeraden der Chr.Kwr^.. Kerk en Ned. Herv. Gemeente, zijn van elk een ouderling aangewezen. Voorlichtingsbijeenkomst. In het sportgebouw werd een voor lichtingsbijeenkomst gehouden voor het Jeugd Rode Kruis, waartoe aanwezig waren de leerlingen van de twee hoog ste klassen der lagere scholen te Ka- pelle, Biezelinge en Schore. De propa gandiste, mej. Van Dijk vertelde iets over het werk. Besloten werd de stich ting voor zwakzinnige kinderen „Iepen oord" te Oostkapelle te adopteren. Men zal hiervoor diverse speelgoederen ma ken of inzamelen. Vaardigheidsproeven. In het sportgebouw legden zaterdag 54 leden van de gymnastiekvereniging „Olympia" te Kapelle het vaardigheids examen af. Geen enkele kandidaat moest worden afgewezen. De jury be stond uit mevr. Kanters-Kervink en dhr. E. de Bel, beiden uit Kloetinge. Voor de hoogst geklasseerden werden medaille's uitgereikt, welke gewonnen werden door: Jongens A, Hans van Op bergen, Joop Schipper en Jan Verha- ge; jongens B, Jaap Welleman en Nico Lokerse; heren 3e graad, Hans van Willegen; meisjes A, Janny Butler en Krina de Regt; meisjes B, Janny van Oosten, Sari Sonke, Nellie Kramer en Mattie Schipper; dames 2e graad, So phie van Stel; dames le graad, Marie Bom. Contactaivond O.L.S. Donderdag hield de O.L.S. in haar schoolgebouw een contactavond. Het hoofd der school, dhr. C. L. Duininck, stond in zijn openingswoord speciaal stil bij het voortgezet onderwijs, waar bij hij aandrong op tijdig contact met de school en het bureau voor beroeps- i keuzevoorlichting. Vertoond werden de 1 films „Kinderen van Nederland" en „Ik word vakman". Na de pauze was er gelegenheid om het werk van de kin deren te bezichtigen en met de leraren van gedachten te wisselen. Diakenbenoeming. Tot diaken bij de Ned. Herv. Ge meente te Kapelle is benoemd dhr. C. Wisse Czn. Hij zal de plaats innemen I van dhr. M. Veerhoek. as- verdienstelijk 'voor het voetlicht ge bracht en de spelers mpchten dan ook een warm applaus in| ontvangst nemen. Beide avonden was de 'izaal geheel uit verkocht. Optreden van declamator. Door de Geref. Jeugdcentrale werd in de Geref. kerk een avond belegd, waarbij optrad de declamator dhr. Oosterwelder uit Amsterdam met de geschiedenis van de „Indringer in het Koninklijk Paleis". Voor deze avond bestond goede belangstelling. Ziekenattenties. Evenals voorgaande jaren hebben alle zieken van de Ned. Herv. Gemeente te Kapelle een ziekenattentie gekregen. Deze bestond uit een schaal met fruit en een kaart met een tekst er op ge drukt. Uitvoering C.J.V. Woensdag- en zaterdagavond hield de C.J.V. „Obadja" in haar gebouw de jaarlijkse uitvoering. Na een openings woord van de voorzitter, dhr. L. Evers- dijk, werd o.a. opgevoerd het toneel spel in drie bedrijven „De schipper van 1 de Maartje Jacoba". Dit stuk werd Van 27 november4 december 1959 YERSEKE. Overleden: Digna Adriana Bom, 80 j., wed. van Willem van Krui- ningen; Jan Abraham Bom, 58 j., echtg. van Helena Wilhelmina de Rooij. Gehuwd: Jacob Boone, 25 j. te Krui- ningen en Digna Maria Nijssen, 24 j. Huw.aangifte: Joos Frans Sinke, 26 j. en Leintje Vader, 21 j. Van 27 november3 december 1959 WEMELDINGE. Gehuwd: Jannis Joost van der Lijke, 25 j. te Breskens en Neeltje Cornelia Willemsen, 21 j. Overleden: Maarten Guittart, 79 j., wednr. van Guurtje Dunnebier. Van 27 november3 december 1959 KRUININGEN. Geboren: Helena Cor nelia Neeltje, dv. Adriaan Jan Jille en Jacoba Huiberdina Harthoorn. Huw.aang.Hendrik Jan van Koeve- ringe, 23 j. en Jacoba Cornelia Oele, 24 j. Gehuwd: Jan Visscher, 26 j. en Mar- garetha Cornelia Krombeen, 20 j. Roe lof Klomp, 29 j. te 's-Gravenhage en Cornelia Jacoba Steendijk, 25 j. Over de maand november 1959 RILLAND-BATH. Geboren: Peter Adri aan, zv. Adriaan Hamelink en Wille- mina Cornelia Schroevers; Patricia El len, dv. Nicolaas Raynar Blom en Pie- temella van der Weijde; Ina Cornelia, dv. Abraham Imanse en Willemina Hennekij; Wilhelm Pieter, zv. Jan Moerland en Cornelia Matthijs; Durk Fokke, zv. Durk Nauta en Catharina Helena Dekker; Jacobus Pieter, zv. Pieter Johannes van Zweden en Maria de Bruijn; Leonard Jacobus, zv. Catha- rinus Sinke en Lucia de Lang; Maria Antonia, dv. 'Benjamin Gerrit Oorbeek j en Johanna Schievink. Huw.aangifte: Piet van der Schelde, 23 j. te Gilze en Maria Baas, 20 j.; Jo hannes Jacobus Tissink, 31 j. te Ber gen op Zoom en Krina Pieternella Vo gelaar. Overleden: Dingenis van den Boom gaard, 80 j., echtgenoot van Wilhelmina Taillie; Machiel Vogel, 51 j., echtgenoot van Paulina Smallegange; Marinus van Driel, 29 j. te St. Annaland, echtgenoot v. Willemina Maria van den Boogaart; Lodewijk den Breejen, 79 j., weduw naar van Hendrina van Voorthuijsen. TUUiuer imramei/ujn. De aandacht, welke nu in internatio nale kring aan de Zuidpool besteed wordt, is dus niet geheel belangeloos. Het expeditieseizoen is weer begonnen en men treft de voorbereidingen voor een latere exploitatie van het onbegaan bare gebied. Een exploitatie die ook 1 gericht wordt op het winnen van grond stoffen. Onder het jjs bevindt zich een enorme hoeveelheid steenkool, welke echter op het ogenblik nog niet ren dabel te bereiken is. Sporen zijn ge vonden van goud, uranium en andere mineralen. Russische actie. Wanneer in ons land de winter zijn intrêde doet, begint in het gebied van de Zuidpool de zomer. Dat is het meest gunstige tjjdperk voor onderzoekingen. De landen, die belangen bjj de pool hebben, treffen op het ogenblik de laat ste voorbereidingen voor expedities, die zelfs de onderzoekingen van het inter nationale geofysisch jaar in de scha duw zullen stellen. Russen zullen een tocht maken dwars over het Zuidpool gebied. Het wordt de grootste expedi tie welke ooit de barre ijsvlakte heeft doortrokken. Enorme tractoren zullen de mannen en een voor vier maanden voldoende voorraad over de ijshellingen en verraderlijke sneeuwvelden vervoe ren. Het eigenlijke uitgangspunt zal de basis Komsomolska zijn. Hier liggen grote hoeveelheden voedsel en brand stof opgeslagen, die door de expeditie voor het laatste gedeelte van de tocht naar de eigenlijke Zuidpool zullen wor den gebruikt. Amerikaanse groet. Op de eigenlijke Zuidpool, de geo grafische, zullen de Russen met Ameri- „imaw BMÜ 'EK UAAir, KUUAAitiSlü KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Adressen jeugdverenigingen, padvin ders, enz. enz. J. v. d. P. vraagt een groot aantal adressen, de provincie Zeeland betreffende. Wij kunnen moeilijk zoveel kolommen inruimen voor een antwoord. Wij ver wijzen u derhalve naar de „Nederland se Staatsalmanak voor iedereen". Uit gave Pyttersen. Deze kunt u raadple gen in vrijwel elke (openbare) lees zaal of ook wel op het gemeentehuis. U kunt er ook een aanschaffen door tussenkomst van de boekhandel. Storing radio. Onze radio stoort in de voorkamer, in de achterkamer niet. De radio staat in de voorkamer, geen aardaansluiting, speelt zachtjes en in de achterkamer gewoon en is er ook niets te bekennen van storingen. Kunnen aardstralen de oorzaak zijn of weet u een ander middel? Het is zeer moeilijk om op een af stand te beoordelen, wat de oorzaak kan zijn, dat uw radio in de voorkamer last van storingen heeft, terwijl dat in de achterkamer niet het geval is. Het zou inderdaad wel aan de antennelei ding kunnen liggen. Wanneer deze zich in de buurt van storende elektrische apparaten bevindt of langs andere lei dingen loopt, die dergelijke storingen kunnen uitstralen (b.v. elektriciteits geleidingen) is het zeer wel mogelijk, dat de storingen langs die weg uw toe stel bereiken. Soms verminderen de storingen door het aanbrengen van een aardleiding, doch het komt ook wel voor, dat ze juist sterker doorkomen. Ook kan het zijn, dat de storingen via het lichtnet in het toestel doordringen. Dit zijn zuiver plaatselijke omstandig heden, die ter plaatse onderzocht moe ten worden. Het vergt in de regel heel wat geëxperimenteer, voordat men de ware oorzaak gevonden heeft. Moge lijk bevindt zich ergens een slecht con tact in een leiding of schuurt de an tenne of aardleiding ergens langs. De z.g. aardstralen, waarmede men aller lei vreemde verschijnselen gemakshalve maar wil verklaren, zonder dat in feite iets van deze stralen bekend is, ver oorzaken in elk geval geen kraak- of dergelijke storingen in de radio. Onbekende beestjes. H. K. te I. stuurt ons een paar beestjes die in zfln woning voorkomen. Wat zijn dit voor beestjes? En wat is er tegen te doen? Voor zover uit de verdroogde en gro- tendels verpulverde resten op te ma ken was, hebben we hier te maken met een onbekend snuitkevertje. Misschien dat een bioloog u beter kan inlichten. Het beste ljjkt ons, dat u na de bespui tingen de op de grond liggende ke vertjes met de stofzuiger opveegt, voor dat ze weer de benen nemen. Probeert u ook eens ze te doden met verbran ding of verdamping van de nieuwe mid delen, b.v. met behulp van een speciale lamp. Vette ruiten. Door het gebruik van een in de handel verkrijgbaar mid del om ruiten te reinigen, bleek dat na de behandeling op de ruiten vetkringen te zien waren en zijn gebleven, ondanks alles wat ik geprobeerd heb, ze weg te krijgen. Wat kan ik nu doen? Er zal een vetoplossend middel ge bruikt moeten worden. Probeert u het eens bjj één ruit eerst met een doekje stuurboord. Waarom is dat? De blauwe vlag aan stuurboord is het teken dat men „de verkeerde wal" vaart, dit is dus links. Hiervan wordt gebruik gemaakt door snelvarende schepen. De sleepvlag is een rood vier kant met een wit blok er in. Rechten van kinderen. Mijn vader is voor de tweede maal getrouwd. Uit het eerste huwelijk zijn drie en uit het tweede huwelgk twee kinderen gebo ren. Als vader zou overlijden, waar heeft ieder dan recht op? vraagt C. D. Indien uw vader geen testament heeft gemaakt, dan is het volgens de wet zo, dat allen voor gelijke delen erven, waarbij de tweede echtgenote echter (door nalatenschap en door haar hu welijk tezamen) niet meer mag ver krijgen dan een kwart van de goede ren van haar man. Het meerdere is dus voor de kinderen. Het maakt hier bij zoals u zult hebben begrepen geen verschil, dat deze kinderen en voorkinderen uit een ander huwelijk zjjn geboren; ten opzichte van hun vader staan zjj geljjk. Y e r s e k e Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. N.m. bed. H. Doop. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. J. E. Booij. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Nam. bed H. Avondmaal. Leger des Heils Heiligingssamenkomst 10 uur v.m. Zondagsschool 11.45 uur v.m. Verlossingssamenkomst 6 uur n.m. o.l.v. Kapiteine C. J. Bijl. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. K. W. Slik. N.m. bed. H. Doop. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. de Ruiter. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. J. G. Niewöhner. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. van Burgeler. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Koolstra. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. Bronsgeest Jr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur: Ds. C. den Engelse. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Ph. Stoffels. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Ds. Penninga, R'dam. Krabbend ij ke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van der Klaauw Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. M. de Regt, Nieu- wendijk. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. D. Schneider. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. IOÏ.IUU XUI.iüU Zwitserland 94.210 Diversen 34.720 93.588 V.Z.O.S. heeft opnieaw rechtspersoon lijkheid verkregen. Op voordracht van de Minister van Justitie van 15 oktober 1959, Hoofd afdeling Privaatrecht, Afdeling Rechts personen, nr. ver. 58097 zijn de statuten van de gymnastiekvereniging „Vooruit gang Zij Ons Streven" gevestigd te Yerseke en opgericht 21 december 1894, Totaal 3.854.721 2.770.840 Ruim 1 miljoen meer. Dammen. Deze week speelde Yerseke II voor de competitie van de Z.D.B. tegen D.O.S. II uit Bergen op Zoom, met als uitslag 1010. De gedetailleerde uit slagen waren: P. LouwerseJ. de Kra ker 02; P. Hoogs trateJ. Korevaar 20; M. J. HuissoonD. de Vos 20; A. RidderhofH. Blok 02; J. Ridder hofJ. de Sonte 20; J. GunterJ. Blommer 11; M. HannewijkW. Roe- leveld 02; A. MeijaardJ. van Dijk 11; N.o.g.J. Suurland 11; N.o.g. K. v. d. Stege 11. en reumatische pjjnen wrijft U eveneens weg met WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1319 december 1959 Dinsdag 15 december: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.28 2.42 8.11 8.26 Maandag 3.10 3.19 8.49 9.00 Dinsdag 3.47 3.56 9.21 9.33 Woensdag 4.20 4.32 9.56 10.06 Donderdag 4.53 5.06 10.31 10.42 Vrijdag 5.25 5.41 11.04 11.14 Zaterdag 5.55 6.14 11.38 11.47 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1