Afgeluisterd gesprek Stowa horloges Sint-Nicolaasactie Kruiningen Zoet, zuur en hartig ih mm YERSEKE Dankdienst Leger des Heils. Zaterdag 28 november a.s. vindt in het gebouw van het Leger des Heils des avonds 7.30 u. de Jubileum Dankdienst plaats. Deze dag is het 70 jaar ge leden dat het Leger zijn arbeid in Yer- seke begon. Genoemde dienst wordt ge leid door Commissioner R. Ahlberg, leider van het Leger des Heils in Ne derland. Medewerking in de samen komsten zal worden gegeven door het muziekkorps van het Leger des Heils uit Middelburg. Commissioner Ahlberg zal tevens de diensten om 10 uur v.m. en 6 uur n.m. op zondag leiden. De in verband met het 70-jarig jubileum ge houden collecte in de gemeente Yer- seke heeft een bedrag van 763,46 op gebracht. De heilssoldaten zijn de inwo ners van Yerseke, die met milde hand hebben gegeven, zeer dankbaar. Om echter het gestelde doel te kunnen be reiken, n.l. nieuwe stoelen in de Leger- zaal, zijn we nog niet waar wij moeten zijn. De mogelijkheid bestaat dat ver schillende inwoners dezer gemeente, die wij met de collecte niet thuis troffen, nog gaarne een gift willen afstaan. Ons gironummer is 325674, ons adres luidt Dominicusstraat 3. Postduiven tentoonstelling. Naar wij vernemen organiseert de postduivenvereniging ,,De Noordster" oj> zaterdag 5 december a.s. wederom een grote postduiven tentoonstelling in hotel „Oesterbeurs". Zoals gewoonlijk zullen weer diverse attracties aan deze tentoonstelling zijn verbonden. Yersekse Leger des Heilsofficieren. In het kader van de feestweek ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het Leger des Heils werd dinsdag avond een dienst gehouden, welke werd geleid door officieren afkomstig uit Yerseke. Kapiteine Bijl opende de avond, waarna achtereenvolgens het WQöïld voerden kapiteine Van Ast, of ficier bij het maatschappelijk werk van hèt Leger des Heils in Groningen, ka pitein H. de Wee, officier van het korps Hoogezand en kapiteine J. Goud-van Stee, officier van het korps Baarn. Be richt van verhindering was gekomen van majoor D. de Munck en kapiteine Mos. Timmerman. Allen getuigden van hun dankbaarheid dat ze werkzaam mochten zijn in dienst van het Leger des Heils, waarbij vooral het maat schappelijk werk van de officieren Van Ast en Koster de aanwezigen tot ont roering brachtvjDeze wel zeer geslaag de avond werd door kapiteine Bijl ge sloten. Gevonden voorwerpen. Gevonden een rode plastic portemon- naie, een bruin kinderjasje en beige kinderjasje. Terug te bekomen ter ge meentesecretarie. Verder kan op het politiebureau worden afgehaald een zwarte dameshandschoen, een blauwe sjaal, een colbertjasje en een lederen motorhandschoen. Bezoek van Sinterklaas. Naar we van de zijde van het dames- cofftltré Vernemen heeft men deze week bêrïèftï Ontvangen dat Sinterklaas met zijn gevolg evenals vorig jaar op za terdagmiddag 5 december om ongeveer 3 uur op de Dam hoopt te arriveren. Ook de harmonie Mozart" kreeg een brief uit Spanje met het verzoek weer medewerking te verlenen aan de op tocht door het dorp. In ons volgend nummer zullen wij de route bekend maken die Sinterklaas door ons dorp zal maken. Zojuist ontvangen het allernieuwste in slB voor dames en heren .lier Ongekendè modellen nl nsl Kapelle (Z.-B.) Tel. 0 1102-223 WEMELDINGE Raadsvergadering. In de vrijdagavond gehouden raads vergadering deelde de voorzitter, bur gemeester C. N. F. van Sas, mede dat aan mevr. wed. M. van Sabben te Maasbracht is verkocht een stuk bouw grond groot 630 m2 9,50 per m2 aan de Prinses Beatrixweg en aan de Kóningin Emmastraat naast de woning van Dr. Eckhardt een stuk bouwgrond groot 435 m2 a 9,per m2 aan dhr. H. J. Meijaard. Door de Coöp. Boeren leenbank is optie gevraagd van bouw grond aan het Dorpsplein. Tevens deel de de voorz. mede dat de plannen voor de verbouwing van „Vrede Best" be- stedingsklaar zijn en zo spoedig moge lijk zal tot aanbesteding worden over gegaan. Het nieuwe gedeelte van de Prinses Beatrixweg zal zo spoedig mo gelijk worden opengesteld voor het ver keer, zodat de weg zal worden ingere den. De raad besloot verder tot goed keuring van de begroting van de ge meenschappelijke keuringsdienst voor slachtdieren en vlees in de keurings kring Kruiningen voor 1960, tot wijzi ging van de verordening op de heffing van kpurloon en tot vaststelling van het krediet in rekening-courant voor 1960 bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten op een bedrag van 50.000, De gemeenterekening voor 1958 werd aangeboden en in handen gesteld van een commissie bestaande uit dhrn. P. J. J. Dekker (V.V.D.), Joh. Hamelink (A:R.) en A. P. Schouwenaar (P.v.d.A.) De raad besloot een gedeelte van de boomgaard van dhr. A. P. Lindenbergh te kopen. Dit gedeelte, groot 150 m2 werd gekocht voor de prijs van 900,-. Dhr. A. P. Schouwenaar betreurde het, dat dit stuk niet vroeger kon worden gekocht, daar dit dan voor de gemeen te een voordeel betekend zou hebben. De voorz. lichtte een en ander nader toe. Voorts werden in de Daniëlstraat stroken grond voor de huizen aange kocht in verband met de plannen voor straatverbetering. Dhr. P. J. J. Dekker zag bij deze aankoop een zeer groot verschil in de prijs van de grond, daar diverse percelen veel in grootte ver schillen. Ook dit werd door de voorz. duidelijk uiteengezet. Dhr. Burger (C. H.) stelde de vraag wanneer de Loo klaar kan zijn. Er wordt aan gewerkt doch het zal nog al eens voorkomen, aldus de voorz. dat het personeel er af zal moeten voor andere werkzaamhe den. Dhr. P. J. J. Dekker zag gaarne dat er op de Loo een zandbak geplaatst zou worden, daar het bij de naderende wintermaanden met kans op gladde wegen geen overbodige luxe zou zijn, daar de bocht dan zeer zeker een ge vaar zal opleveren. Dhr. J. A. de Schip per (A.R.) stelde enkele punten aan de orde over de riolering in de Daniël straat, Wilhelminastraat en Schutters hof, daar deze daar veel te wensen overlaat. In de Daniëlstraat zijn velen echter al aangesloten op de hoofdriole ring door de straat. Hopenlijk zullen meerderen volgen, zodat als de weg eenmaal verbeterd is, niet meer gebro ken zal moeten worden voor aansluiting op de riolering, doch de voorz. hoopte dat dit wel zou gebeuren. Dhr. A. P. Schouwenaar vroeg hoe het stond met de verlichting van het nieuwe gedeelte van de Prinses Beatrixweg en vroeg om een spoedige verlichting. De lfcSït- masten zullen spoedig arriveren, aldus de voorz., met de hoop dat ze dan Ook spoedig door de P.Z.E.M. zullen worden geplaatst en aangesloten. Het volgen de punt van dhr. Schouwenaar, de Loo leverde een langdurige discussie op en wel in het bijzonder of geen be planting. Vanaf dhr. Qg,geVos naar dhr. Schouwenaar zal een wandelpad komen; verder zal de open zijnde grond wor den ingezaaid met gras. Het wandel pad zal evenals voor de huizen aan de noordzijde worden aangegeven met® borden. Daar door de A.N.W.B. advies was gegeven om het verkeer te leiden en dit te doen door bomen te planten, werd besloten om een proef te nemen met boombeplanting. Dhr. P. J. J. Dek ker zag in deze proef niet veel kans van slagen. Dhr. Schouwenaar bracht een voorstel ter tafel om van boom beplanting alsmede van de proef af te zien, daar door bomen het uitzicht op nieuw zal worden belemmerd en de oude situatie, n.l. geen uitzicht, op nieuw zal optreden. Hierop volgde een discussie die vele vragen en vermoedens wakker riep. Toch werd besloten om de proef te nemen met de stem van dhr. Schouwenaar tegen. Dhr. P. J. J. Dek ker stelde voor een bord te plaatsen met verwijzing naar richting Dorps straat. Hierna ging de raad in besloten zitting over. Voetbal. Wemeldinge I dat zaterdag thuis te gen Spui speelde trad in het veld met 4 invallers. Al spoedig bleek dat We meldinge in het veld zeker niet de min dere was, doch de voorhoede wist de geboden schietkansen niet te benutten. Spui kwam aan een voorsprong door een prachtig en onhoudbaar schot uit een vrije trap en nog voor de rust werd de tweede goal gescoord. De strijd ging verder gelijk op met kansen aan beide kanten. In het laatste kwartier scoor de Zuidweg een pracht van een tegen- punt, 12, met welke stand ook het einde kwam. Een der Spui-spelers moest het een hoofdwonde het veld verlaten. Zaterdag gaat men naar Terneuzen; Wemeldinge II speelt dan thuis tegen Waarde. Water in machinekamer. De „Telegraaf 14", die ledig op weg was naar Rotterdam, arriveerde zondag met averij te Wemeldinge. Men be merkte dat in de machinekamer water binnenstroomde. Met behulp van de pompboot „Adja" van dhr. P. Hoek man werd de machinekamer leeg ge pompt. Bij het pompen werd echter een sleutel meegezogen, die de pomp beschadigde en buiten werking stelde. Met een losse motorpomp werd de ma chinekamer vrij van water gemaakt. Bij het onderzoek bleek dat een buiten boordkraan niet goed was gesloten. Geslaagd en gefeliciteerd. Mevr. P. M. van Stel-Verschuure slaagde dezer dagen te Goes voor het examen vakdiploma kruidenier. Beroep. Op Ds. C. de Ruiter, predikant' der Geref. Kerk alhier, is een beroep uit gebracht uit de gemeente Brouwers haven. Succes verkoopmiddag. De Herv. vrouwenvereniging „Dor cas" hield een verkoopmiddag in het Jeugdgebouw. Vele handwerken als mede prijzen die voor dit doel beschik baar waren, verwisselden van eigenaar. De opbrengst, die bestemd was voor het orgelfonds, leverde het prachtige bedrag op van 1134,04. Vergadering Plattelandsvrouwen. De leden van de afdeling Wemeldinge van de Bond van plattelandsvrouwen kwamen bijeen in de Evang. zondags school voor 't bijwonen van de „Schot se avond". Deze avond werd verzorgd door mevr. Smit-van Hove en mej. J. D. Dekker. De aanwezigen kregen een „Schotse tea" aangeboden, terwijl di verse Schotse souvenirs werden ver loot. Ouderavond kleuterschool. De oudercommissie van de gemeente lijke kleuterschool alhier hield in het schoolgebouw een ouderavond onder voorzitterschap van dhr. N. Brouwer, die de talrijke aanwezigen van harte welkom heette, o.m. wethouder D. M. de Jonge. In de oudercommisise werden in de vakatures van mevr. Dagevos- van Dalen, mevr. Tjoonk-Ruissen en dhr. W. Nieuwdorp (deze waren niet meer herkiesbaar) gekozen mevr. Eek- hard t-Dominicus, mevr. Jansen-van den Wi Ü9 1 Wegens het grote succes van de novemberactie nu onze grote Sint-Nicplaasactie ten bate van het Groene Kruis. MET EEN STROOM VAN WAARDEBONNEN!! Met een hoofdprijs van honderdvijftig gulden, een serie van vijfentwintig gulden en een serie van tien gulden Van ihaandag 23 november af krijgt men voor elkè bestede gulden een bon. Deze bonnen hebben alle een kans op een der vele prijzen. Bovendien zal elke dag een dagprijs worden uitgeloot van tien gulden. Uitgezonderd zaterdag 28 november, dinsdag 1 de cember en zaterdag 5 december, dan zal er een dagprijs wor den uitgeloot van VEERTIG GULDEN Al deze prijzen worden uitgekeerd in waardebonnen, welke besteed kunnen worden bij de deelnemende Winkeliers uiterlijk tot 31 januari 1960. Bónnen waar een dagprijs op gevallen is goed bewaren, zij doen ook mee in de einduitloting. Berge en dhr. W. Zuijddijk. De wnd: Jaarvergadering biljartclub, hoofdleidster der school, mej. A. J. j De biljartclub R.B.C. hield haar jaar- Gast hield vervolgens een praatje over vergadering in ,,'t Wapen van Rilland" onder voorzitterschap van dhr. H. Roe- lands. Volgens de voorzitter is het een gunstig jaar geweest voor de club. Ook de financiën staan er goed voor. Be sloten werd zo spoedig mogelijk aan de wintercompetitie te beginnen. Met St.- enkele huishoudelijke zaken en vertoon de daarna de film „Onze kinderen". De ouders konden daarna het ten toon ge stelde werk van hun kinderen bezich tigen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een bruine handschoeri. In lichtingen ter secretarie. KRUININGEN Voetbal. Kruiningen III speelde zaterdag een vriendschapelijke wedstrijd tegen Waar de II en wist met 51 te winnen. De andere elftallen waren vrij. Voor deze week staan op het programma Krui ningen I tegen Hansw. Boys II en Kruiningen II tegen Domburg II. Opbrengst collecte. De Klaprooscollëcte voor de Oorlogs gravenstichting heeft alhier opgebracht 175,85. Uitvoering maffdolinevereniging. Heden, zaterdag 28 november hoopt de mandolinevereniging „Excelsior" haar jaarlijkse uitvoering te geven in de grote zaal van Öris Dorpshuis. Naast het muzikale gedeelte vermeldt het programma een snow van zang, muziek en schetsjes onder, de titel „Kameleon". Gezellige middag ouden van dagen. Dinsdag 17 "november verzorgde dhr. Wondergem in „Ons Dorpshuis" een gezellige middag met kleurendia's voor de afd. van de Bond van Ouden van Dagen. Vertoond (werd een reis door Frankrijk, wat bij de zeer vele aan wezige leden zeer in de smaak viel. Na afloop danktg de, voorzitter, dhr. M. Leijs, dhr. Wdhd'ergem voor de echt gezellige middag. HANSWEERT Voetbal. Afgelopen week speelde Hansw, Boys I tegen Cluzona. Cluzona nam de lei ding, 01, met welke stand de rust kwam. Nadat Cluzona haar voorsprong had vergroot tot 2, zag Kees Kalle kans een tegenpunt te scoren, 12. Het einde kwam met 13 voor Cluzona, A.s. zondag gaan de Boys Uit naar Oude Molen. Het jeugdelftal B I ver loor van Wemeldinge met 50, terwijl B II met 30 van Yerseke won. RILLAND-BATH Nicolaas zal er een bal gehouden wor den ten voordele van de kas. Tot slot werd het royeren van enkele leden be sproken wegens achterstallige contri butie. Er zai nog gelegenheid gegeven worden de achterstallige bedragen aan te zuiveren. Aan de grond gelopen. Het Engelse vrachtschip „Port Wynd- ham", groot 8700 ton, op weg van Londen naar Antwerpen, is woensdag avond bij Bath aan de grond gelopen ten westen van de Noordballastplaat. Later op de avond is het schip door Antwerpse Letzer sleepboten weer vlot getrokken en naar de plaats van be stemming gebracht. Nieuw orgel in Vrij Evang. kerk. In het begin van 1960 zal in de kerk van de Vrij Evang. Gemeente te Bath een nieuw mechanisch orgel ge plaatst worden. De Hervormde Orgel commissie met vertegenwoordigers van een Duitse orgelfabriek hebben vorige week een bezoek gebracht aan de kerk te Bath. Het orgel zal een bedrag van 11.500,vergen en is een geschenk van het Nationaal Rampenfonds. Uitvoering ontspanningsvereniging. Vrijdagavond hield de kortgeleden opgerichte ontspanningsvereniging een uitvoering, als begin van haar pro gramma. De voorzitter, Dr. J. A. Kamps sprak een bijzonder woord van welkom tot het college van B. en W. en hun dames. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat de vereniging binnenkort een begin zal maken met zang, toneel, zaalsport etc. De bedoe ling is, aldus spr., om met andere Het duurt niet lang meer of de gol ven van snoep en andere zoetigheid zullen weer met extra hevigheid ons land en onze woningen overstromen. Hoewel wij allen weten, dat het li chamelijk welzijn nu niet bepaald met deze overstromingen gediend is, zal er wel niemand zijn, die zich er aan ont trekt. Uit gezelligheidsoverwegingen en vanwege de traditie, Een extra traktatie op de „heerlijke avondjes" in de decembermaand zij een ieder gegund. Maar men krijgt toch wel de indruk, dat zo hier en daar de snoepgelagen wat minder omvangrijk en wat minder langdurig zouden kun nen zijn. Dat komt niet alleen het ge bit en de „lijn" ten goede, maar zeker ook de huishoudbeurs en diverse spaar potjes. Om van het vele zoet te bekomen, zal menigeen aan het eind van het „avondje" een fris hapje waarderen. Wij geven U daar enkele recepten voor. Appelen met een slaatje gevuld (4 stuks) 4 middelmatig grote, stevige appelen, 150 g witlof, 150 g gaar gebraden of gekookt vlees, 2 augurkjes, 6 a 8 uitjes uit het zuur, slasaus of mayonaise, selderij- of peterseliegroen of paprika poeder. 't Vlees kleinsnijden, de augurken en uitjes fijnhakken. Het lof schoonmaken, direkt met slasaus of mayonaise ver-' mengen om bruinkleuren te voorkomen. De appelen wassen, een kapje eraf snijden en de vruchten uithollen, zodat een bakje ontstaat. Het uitgelepelde vruchtvlees in blokjes snijden. De ap pelstukjes met de overige ingrediënten voor het slaatje vermengen. Het geheel zo nodig op smaak afmaken en in de appelbakjes overdoen. De randen van de bakjes met een weinig slasaus of mayonaise bestrijken. De appelbakjes afdekken met de passende kapjes of de bovenkant garneren met zeer fijn gesneden peterselie- of selderijgroen of met een weinig paprikapoeder. Desgewenst kan men wat gekookte aardappel meeverwerken in het slaatje. Vruchtenbowl (alcoholvrij) (hoeveelheid voor 10 glaasjes van iy2 dl) 500 g zachte handperen, 250 g appe len, 250 g bananen, een klein blikje mandarijnen, 2 citroenen, 1 dl water, 3 kruidnagelen, ongeveer 50 g (5 eet lepels) suiker, 1 limonade gazeuse met een lichte kleur. Het water aan de kook brengen met dun afgeschild geel van de citroenen en de kruidnagelen en een kwartiertje laten trekken. Citroenschil en kruid nagelen verwijderen. De suiker in het water oplossen. De appelen en peren schoonmaken en in regelmatige stukjes snijden. De citroenen uitpersen en het sap met de vruchten vermengen. De vruchten in het water leggen en laten afkoelen. De bananen schoonmaken, in plakjes snijden en evenals de partjes mandarijn en het mandarijnsap door het vruchtenmengsel roeren. Kort voor het gebruik de limonade gazeuse toe voegen. Hartige hapjes Niet iedereen is een even groot lief hebber van zoetigheid. Wie aan harti ge lekkernijen de voorkeur geeft, zal zeker genoegen beleven aan zoute koek jes, crackertjes, noten en diverse toost- jes of sneetjes brood met vlees, vis, ei of kaas belegd. !9«v rjot Zwarte Piet: Sint, we hebben concurrentie gekregen sport- en toneelverenigingen samen te wa"ssen "en zeer klein snijden. Het lof werken. Vervolgens kwam de koninklijk erkende toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" uit Goes op de planken, die op keurige wjjze het toneelstuk „Zie ze rennen", een klucht in drffe be drijven, opvoerde. Dat het publiek zeer genoot, bleek wel uit het daverende applaus dat verschillende keren weer klonk. Na afloop dankte de voorzitter het gezelschap voor hun keurig spel, terwijl hij de vrouwelijke spelers een boeket bloemen aanbood. Gouden bruiloft. Woensdag vierde het echtpaar A. Polderman-Nagelkerke zijn gouden brui loft. Behalve familie, kwamen een groot aantal kennissen hun gelukwensen aan bieden. Burgemeester en mevr. Jobse gaven eveneens door hun bezoek blijk van belangstelling. Zowel bruid als bruidegom zijn nog zeer vitaal. Onderscheiding uitgereikt. Zaterdagmiddag is aan dhr. G. v. d. Griek het gouden insigne van het Chr. Nat. Vakverbond met lauwertak uit gereikt in verband met het meer dan 50-jarig lidmaatschap van de Chr. Bond van Vervoerspersoneel aangesloten bij het C.N.V. De Uitreiking geschiedde door dhr. C. Böucherie, voorz. van de Chr. Besturenbond Krabbendijke en om geving. b B -Ti? H Voetbal. Het Rillandse voetbalelftal had za terdag te kampen tegen Dinteloord. De Brabanders wonnen met 41. Rillan- dia II bond de strijd aan tegen Kloe- tinge II. Deze match eindigde in een gelijk spel, 11. Het komt niet dikwijls voor dat eèn persoonsnaam gedurende bijna vier eeuwen onafgebroken in een geslacht en aanverwanten bewaard blijft, zoals dit het geval is met bovengenoemde. Zowel geneologisch als geschiedkun dig merkwaardig, treft men dit geval aan bij de dragers met de geslachts naam Minnaard. Zo beknopt mogelijk hierover het volgende: na de Bartho- lomeusnacht, 23 op 24 augustus 1572, kwam de stamhouder dezer familie uit Frankrijk hierheen gevlucht. In zijn vaderland was hij drager van het rech terlijke ambt en destijds Officier van Justitie. Voor 't eerst treffen we een lid van 't gezin te Yerseke aan in een koop akte van 23 mei 1598. „Jacob Jacobss Minnaert levert metten recht ende drye sondaeghse gheboden een huis", enz. Wel opmerkelijk dat „cooperse" was Janneken Guillams, welke familie even eens was uitgeweken om des geloófs wille. Met zeer vele landgenoten was ze na de val van Antwerpen, 17 augus tus 1585, naar hier gekomen, en is hiervan nog een nazaat in onze ge meente woonachtig. Van 1602.1616 was Mr. Jan Jacobss eigenaar der hoeve aan de Oude Toren straat, nu Bernhardstraat, waarvan pachter was Meerten Lynss. Bedoelde persoonsnaam komt niet dikwijls voor en wordt zelf niet ge noemd door J. J. Graaf in zijn „Ne derlandse doopnamen", zomin als door Johan Winkler in diens „Studiën in Ne derlandse Namenkunde". Hij hield in de familie Minnaart zijn intocht door het huwelijk van een der leden met een dochter van Ds. Quirijn (Krijn) Hasman, predikant alhier van 1596 tot aan zijn overlijden in 1625. Zoals destijds meer voorkwam, gaf Ds. Hasman zijn kinderen bijbelse na men of voorkomend in de apocryphen, zoals dit bij zijn enige zoon Esdras het geval was. De dochters droegen de na men: Anna, Rachel, Debora, Esther, benevens Neeltgen. Aan deze Esdra hebben diens naam genoten in dit geslacht hun persoons naam te danken. Hij volgde zijn vader op als predikant en stierf hier ten jare 1655. Voegen we hieraan toe dat in onze gemeente nog ingezetenen gevonden werden die de geslachtsnaam Hasman droegen. sboofia Sint: Piet: Sint Piet Sint Piet Sint Hoezo, Piet Wel, op Yerseke laten de winkeliers WAARDE BONNEN REGENEN. Honderden guldens Hoe lappen ze dat toch Op elke gulden die je besteedt, krijg je .een lot waarop prijzen kunnen vallen. Vele honderden guldens. Ja, ik heb mijn rokertjes er al gekocht, want daar worden ze ook op verstrekt. Hebben ze ook nog aan de kinderen gedacht En ofBij iedere deelnemer ligt er een voorwerp in de etalage wat hij niet verkoopt, 't Is reuze gemakke lijk. Ze hoeven alleen maar te noteren wat het is en ze kunnen er veel geld mee verdienen. Nou, Piet, maar dat is geen concurrentie hoor. Hup, Schimmel, op naar YERSEKE, want daar gaan wij onze inkopen doen. Wie weet, krijgen wij geld op de koop toe

Scheldebode | 1959 | | pagina 2