NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Sint-Nicolaas geeft graag Nederlands speelgoed 25STE JAARGANG No. 25 21 NOVEMBER 1959 A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Boter- of banketletter HOLLEMAN Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAAN8E KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur God heeft één ding gespro ken, ik heb dit tweemaal ge hoord: dat de sterkte Godes is. Ps. 62 12. God is de onveranderlijke. Wat Hij spreekt, dat spreekt Hij voor eeuwig! Nu doet Hij ons de verzekering horen: Ik heb alle macht. In Mij is alleen sterkte en kracht. Dus worden wij on willekeurig op ons zelf teruggewezen en gevoelen, hoe deze verzekering des He ren ons een waarschuwing en een be moediging is. Dit tweetal komt meestal te zamen tot ons in de leidingen des Heren. Is in Hem alleen sterkte, wie kan dan ooit vrede vinden voor hart en leven, die zich tegen Hem verhardt en op eigen kracht meent te kunnen Die zich in zijn willen en wensen tegen over God plaatst? „Tweemaal heb Ik u dit doen horen ter uwer waarschuwing, o mens", roept de Here ons toe. Dat doet Hij, om ons wel te doen verstaan, hoezeer het van belang is voor ons daarmede te rekenen. Maar een heerlijke bemoediging vin den wij ook in dit woord- Wij klagen moedeloos: Mijn kracht vergaat; ik kan er niet tegen op! Die taak is mij te veel, die tegenstand te sterk, dit kruis te drukkend. Here, neem het mij af! Dan mogen wij het wel weten, dat wij niet tweemaal, maar met onuitputtelijk geduld, telkens als wij 't nodig hebben, de vertroostende stem zullen horen: Bij Mij is de sterkte! Bij Mij is alles wat gij kunt nodig hebben. Ja, onze ziele waakt en wacht, Uw vaderhand zal ons bestieren, En ons geloof zal door Uw kracht Op onze zwakheid zegevieren. (Uit een dagboek) De Nederlandse speelgoedindustrie heeft dan ook zyn beste beentje voor gezet en komt verrassend goed voor de dag. Trouwens ook op de buitenlandse markt speelt deze industrie een steeds belangrijker rol. Opvallend populair is het Nederlandse houten speelgoed in Duitsland, dat zelf op dit gebied toch zo'n grote reputatie heeft. Dat is niet zo verwonderlijk als wij weten, dat alles wordt gedaan om tot verantwoord speelgoed te komen. Een van de grote Nederlandse fabrieken heeft zowel een kinderpsychologe als een industrieel ontwerper in dienst. Montage-rage en techniek. Deze ontwerper, Van Blokland, is o.a. de geestelijke vader van de thans door de jeugd zo veelgevraagde montage dozen Met de inhoud hiervan houten latten en balkjes met schroeven en moeren van zacht plastic kunnen een oneindig aantal modellen worden geconstrueerd. Echt iets voor kleine en grote (re) knutselaars. In deze eeuw van snelheid zijn ook de plastic schaalmodellen van vliegtui gen veelgevraagd. Amerikaanse ontwer pen worden door een Nederlandse fa briek in licentie gemaakt, met het grote voordeel dat deze schaalmodellen met een Nederlandse handleiding wor den geleverd en goedkoper zijn. Maar ook de auto heeft de algemene belang stelling, zowel bij jong en oud. Heel aantrekkelijk zijn de miniatuur-auto- tjes van Nederlandse makelij. Het spreekt wel haast vanzelf, dat deze serie is gestart met een reeks DAF- modellen, van het personen-wagentje tot en met de zwaar transporttrekker. Het zijn de eerste miniatuurtjes ter we reld, die in dit kleine formaat echte ruitjes hebben. De prijs, nog géén gul den, is wel de grootste verrassing. En welke jongen die van techniek houdt, wil niet zijn eigen radio bouwen. Ook dat kan met een Philips radiobouwdoos. Houten blokken voor de kleintjes. Kinderen, en heus niet alleen de aller kleinsten, steken alles in de mond. Met de gele ruwhouten blokken, zoals die veelal uit 't buitenland komen, lopen zij dus gevaar. De gepolijste, zogenaamde gesioliete Nederlandse blokken steken daarbij wel heel gunstig af. Heerlijk moet het zijn te spelen met een houten wagen met blokken, waarvan de auto kan rijden en die geladen en gelost kan worden, kortom waar meer dan één handeling mee kan worden verricht en Sio miniatuur autootjes waardoor de fantasie van het kind wordt geprikkeld. En nog veel meer. Er is te veel om op te noemen. Den ken wij nog aan verschillende gezel schapsspelen, waarvan het Amerikaan se scrabble-spel, dat in Nederland in licentie wordt gemaakt, heel populair is, aan poppen en poppenkleren geheel volgens de laatste mode, aan ballen, thans vaak van plastic in plaats van rubber, aan turnwerktuigen als schom mel, rekstok en ringen, aan rolschaat sen en nog veel meer. Nederland maakt het allemaal en goed, aangepast aan de ontwikkelings fase van het kind en verantwoord van vorm en uitvoering. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Knutselen met de montagedoos en aandacht voor kleurig houten speelgoed NIEUW IN TE ZAAIEN GRASLAND Zo op het oog is menig perceel, dat na de droogte helemaal vergaan leek, door de herfstregens weer tamelijk op gefleurd. De vraag blijft: welke grassen zijn hier opgeleefd? De goede, of die van minder soort? De laatste zijn meestal de taaiste. In zo'n geval lijkt nieuwe inzaai toch geboden. De boer die tot scheuren nu besluit, staat voor het probleem: welk mengsel zaai ik voorjaar 1960 in? Dat is wel even om bij stil te staan. Er zijn twee mogelijkheden. Weer gras-weide. Of nu eens klaverrijke weide. Het eerste is geen probleem, de Ras- senlijst geeft ruim keus. Maar de zui vere gras-weide heeft toch ook enkele nadelen getoond. Eenzijdige weidevoeder, waardoor kans op voedingsziekten in voor en najaar. En meestal een verminderde zomerpro- duktie, speciaal op droogtegevoelige grond. De klaverrijke weide en met name de klaverrijke kunstweide heeft daar tegen voor het gemengde zand- of za- velbedrijf enkele grote voordelen. Het uitschakelen van de reeds genoemde risico's: droogte-risico, ziekte-risico. Dwz. dat de klaverrijke weide een be tere zomerproduktie geeft, ook tijdens abnormale droogte, met sterk vermin derd ziektegevaar door meer gevarieerd weidevoer van betere kwaliteit! Er is nog een voordeel: verhoging van de bodemvruchtbaarheid. En dat betekent: goedkoper gras. Maar ook zodra de klaverrijke kunstweide weer opgenomen wordt in de vruchtwisseling een hoger rendement van de akker bouwgewassen. Drie punten dus van groot belang voor de economie van het gemengde bedrijf. Men heeft nu de kans. Scheuren en nieuw inzaaien. Maar wat? Kiest u de klaverrijke weide, laat u dan over de mengselkeuze goed inlichten. Zaai op goed bezakte voor, onder een licht graangewas als dekvrucht, begin april. Nog een kleine raad: besluit spoedig, er zal meer worden besteld. Zorg dat u het zaad, wat u ook kiest, tijdig in huis hebt. Een probleem dus, wij zeiden het reeds, om wel even bij stil te staan! ALLE VRAGEN vOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Mondhoekjes. Mej. L. N. vraagt: ik heb veel last van mondhoekjes, wat lelijk staat en soms erg pijnlijk is. Ik heb al veel tabletten geslikt, maar het helpt niet, vitamine ook niet. Het is mogelijk, dat u zowel bij de huisdokter als bij de tandarts moet zijn hiervoor. Als de kloofjes wat ontstoken zijn, zal de huisdokter waarschijnlijk een zalf voorschrijven. Zulke plekken vinden soms hun oorsprong in een niet goed meer passend kunstgebit; in dat geval dient de tandarts te worden ge raadpleegd. Wat voor pruim is dat? J. J. P. S. schrijft: ik heb uw antwoord gelezen wat betreft mijn vraag. Zou echter nog gaarne een nadere toelichting hebben. Uit de veelal erg onduidelijke en on volledige beschrijvingen moet dan vaak maar gegist worden wat voor plant het is. Waneer bij uw beschrijving vermeld was, dat er geen doornen aangroeien, dan hadden we direct geweten dat het niet de Pr. spinosa was, want deze komt op de Veluwe zeer algemeen voor. In dit geval hebben we dus door een onvolledige beschrijving verkeerd gegokt. a. Nu het hier dus gaat om een pru nus zonder doorns, zullen we hier zeer waarschijnlijk te doen hebben met de Kroos prunus insititia, die niet al leen gekweekt wordt, maar ook verwil derd voorkomt, ofschoon niet in die mate als de Pr. spinosa. Veelal zonder doorns, een enkele maal zwak gedoomd. De vruchten zijn hangend, bolrond en zwart violet van kleur. Ook komen er voor met gele vruchten (Mirabellen) of groene (reine claude waarschijnlijk). b. Zijn de vruchten langwerpig, dan hebben we te doen met wilde kwetsen Pr. dornestica met blauwzwarte vruchten. Vruchten van beiden eetbaar en geschikt voor inmaak jam enz. De laatste is ook geschikt om te drogen. c. Aan de toegezonden bladeren zouden we opmaken, dat het de Vogelkers is prunus padus, daar deze in de bossen enz. algemeen voorkomt met zwarte vruchten, maar dan groeien deze in hangende trossen. Zitten de vruchten ieder apart, dan kan het a of b zpn. Dammen of Schaken? K.V.I. wil weten wat moeilijker en ingewikkelder is, dammen of schaken en waar zitten meer mogelijkheden in Naar onze meninig is goed dammen wel moeilijk, maar de stenen zijn gelijk en de regels eenvoudig. Het lastige is tijdig alle kansen te berekenen. Scha ken is ingewikkelder, omdat men met allerlei verschillende stukken te maken heeft, die elk een eigen manier van zetten hebben, waardoor de schaker in gewikkelder berekening heeft te maken over de mogelijk te volgen wegen van zijn tegenp'artij. Z.g. „huisdammers" beschouwen dam men veel als een echt huiselijk spelle tje, terwijl dammen in clubverband (en wedstrijdverband) zeer veel intens ge not kan geven en iemand in extase zal kunnen brengen. Maar dat is in wezen ook zo bij het schaken. Peststrook. Wij hebben een stukje grond, dat in een uitbreidingsplan ligt. Het ligt 70 meter aan een zandweg. Volgens nadere berichten zou op dit, land een „peststrook" komen te liggen, zodat het niet als bouwgrond zou kun nen dienen. Wat betekent nu „pest strook"? vraagt mevr. W. N. Pesten betekent o.m. ook: het land opjagen. De betekenis van deze strook land schijnt dus te zijn, dat het dient om er vee op te jagen. Verfvlekken. Hoe krijg ik lakverf- vlekken uit manchester kleding? vraagt M. J. S. Door de vlekken in te smeren met zeep, hierop wat terpentijn druppelen. Dan de plaatsen waar de vlekken zich bevinden, dubbelvouwen en tussen de vingers heen en weer wrijven. Bewer king herhalen tot de vlekken verdwenen zijn. Naspoelen met water. U kunt in- plaats van terpentijn ook terpentine gebruiken. Behandeling Stephanotis Wat is de behandeling van de Stephanotis? Ik wilde hem verpoten, hij is nu ca. 2 a 3 jaar oud, de snoei en de bemesting? Hoe kan ik hem het mooist krijgen Nu groeit hij ringvormig. Wilt u mij ook de tijd vermelden van verpoten en de daarvoor geschikte aarde? Wanneer gaat hij bloeien en hoe lang? Dit zijn de vragen van M. v. d. E. te H. De Stephanotis floribunda is geen ge makkelijke kamerplant. Met die ring vormige groei bedoelt u zeker om ijzer- draad in de pot?U kunt de plant het beste verpotten in het voorjaar, zo nodig in een slag grotere pot. Zorg voor een goede drainering, door b.v. een paar potscherven op de bodemopening te leggen. Als grondmengsel gebruikt u het beste 2 delen verteerde bladgrond, 1 deel verteerde graszoden, aarde of zeer goede tuingrond en 1 deel verteer de stalmest, In de zomer een warme standplaats en veel licht en water, in de winter weinig water, in de winter een niet te koude standplaats, b.v. in een gestookte kamer voor het raam. In de volle groei om de 8 of 14 dagen wat vloeimest of kamermest. In het voorjaar na de verpotting flink terug- snijden en de nieuwe ranken geregeld om- of inbinden. De bloei kan al in het late voorjaar beginnen en kan tot de late herfst duren. De bloemen verschijnen in trossen van 7 tot 9 in de oksels der bladeren. Voor al opletten, dat geen dop- of wolluis optreedt. Bederf levensmiddelen. A. J. stelt een paar vragen over bederf van levens middelen. Indien u verpakte levensmid delen koopt, dient u deze zo spoedig mogelijk te bereiden. Het verpakkings materiaal heeft een minder goede in vloed op de spijzen. Zo kunt u de inhoud van een blik groenten niet in blik laten staan, want dan treedt bederf op. Is het eenmaal bereid, dan blijft het even lang (of kort) goed als gewone levens middelen. Melk dient bewaard te blijven op een donkere plaats, koel, ook die in flessen. Door invloed van de zonnestralen treedt spoedig bederf op. Winterhalter. Welke was de na tionaliteit, geboorte- en sterftejaar van de kunstschilder Winterhalter? aldus vraagt K. te A. De portretschilder F. X. Winterhalter leefde van 1806 tot 1873. Hij bezat de Duitse nationaliteit. Ketelsteen. Op welke wijze kan ik ketelsteen verwijderen, zonder dat de ketel beschadigd wordt? aldus P. te V. Door de ketel te vullen met azijn en dit aan de kook te brengen, waarna u de inhoud laat afkoelen. Legt u een stuk of drie knikkers in de ketel, dat helpt nog beter. Door het heen en weer rollen tijdens het koken raakt de ketel steen los. Goed naspoelen tenslotte. Dweil uitwringen. Ik heb me ningsverschil met mijn werkgeefster; mij is altijd geleerd een dweil in de schuinte te wringen, mevrouw zegt dat het in de lengte moet. Kunt u mij raad geven Wij zijn het eens met uw werkgeef ster; een dweil heeft veel te lijden door deze niet uit te wringen over de leng te. Altijd met de draad mee uitwrin gen. Bestel reeds nu uw Bij iedere letter 1 chocoladeletter gratis Uitslag prijzen van onze actie a.s. zaterdag in de etalage Banketbakker Kruidenier Kruiningen Telefoon 470 Gezinsverzorging. Als leidster bij de Prot. Chr. Ge zinsverzorging is in dienst getreden mej. A. Oom, Damstraat alhier. Aan vragen voor hulp dienen aldaar gedaan te worden. P.T.T. op Dankdag. De dienst op de kantoren te Yerseke en Kruiningen zal op Dankdag worden uitgevoerd als op zaterdag. Voorzover de kantoren voor de telegraaf- en te lefoondienst na 16 uur geopend zijn, be staat ook voor niet-busrechthouders de gelegenheid kosteloos poststukken af te halen. Openbare verkoping. Ten overstaan van notaris J. C. Kram zijn woensdag in hotel Nolet alhier ten verzoeke van de erven P. Vermaat pu bliek verkocht: a. Het huis aan de Em- mastraat 18. Hoogste inschrijver A. Hollestelle voor 11.115,koper P. de Koeyer-Odé voor 11.120,b. Het huis aan de Van Randwijekstraat 8. Hoogste inschrijver A. Hollestelle voor 7760,koper Jan Vermaat voor 9000,—. c. Het huis aan de Van Randwijekstraat 10. Hoogste inschrij ver A. Hollestelle voor 7770,koper C. Dagevos voor 7780,d. Het huis aan de Var» Tienhovenstraat 16. Hoog ste inschrijver en koper Jan Wave rijn voor 6100,Alles plus onkosten. Schaken. De uitslagen van de woensdagavond gespeelde partijen van de schaakclub „Ds Pion" luiden als volgt: L. Grimm J. Zuidweg afgebr.; L. MannekeM. de Koeyer 10; J. NoletA. Beerens Vz—Vz\ N. OeleC. van Stee 0—1; C. van SteeN. Oele 10. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2228 november 1959 Maandag 23 nov.Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.23 7.48 0.41 1.10 Maandag 8.10 8.41 1.27 1.58 Dinsdag 9.08 9.52 2.22 3.00 Woensdag 10.18 11.05 3.42 4.18 Donderdag 11.35 5.00 5.31 Vrijdag 0.19 12.50 6.10 6.39 Zaterdag 1.22 1.42 7.08 7.30 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1