NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR -BEVELAND oveRóenkinq Wij vieren feest Blijf meester •sfgjj (goodwill Klaproosdag 1959 1 25STE JAARGANG No. 23 7 NOVEMBER 1959 - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Koekje van de week HOLLEMAN Plaatselijk Nieuws YERSEKE c aar 85 cl 60 cl ge- z'n maar nog bent, fiets het los bood- Doch greep van hese m'n flink aan- goed. het ftige euw- haai 9 „roep wijde vooi ar je op neus REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE ROUAAN8E KAAI 31 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar TELEF. 01180—2453 UITGAVE i ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 38436 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Heden, zo gij Zijn stem hoort, verhardt uw hart niet. Ps. 95 7, 8. Velerlei zijn de roepstemmen, waar mede de Here tot het zondaarshart komt. Op verschillende wijze klopt Hij aan. Soms door een ongedachte zegen en een verrassende wending in ons lot, zodat wij moeten uitroepen: „Dat is duidelijk Gods hand". Dan door leed en beproeving, die als een plotseling oor deel over ons leven losbreken. Die ons tenzij we ons hart onaandoenlijk ge maakt hebben doen stamelen: „Dat is Gods vinger". Heden kunnen wij wellicht Zijn stem opmerken in de trouwe vermaning van een vriend, of wel door de verootmoedigde ervaring van onze tekortkomingen. Mogelijk roept Hij ons aan een sterfbed en her innert ons daarmede, dat ook onze ure genaakt. Of wel, Hij geeft ons zelf krankheid en lichaamslijden en zegt ons daarmede, dat onze kracht ijdel- heid is en er in dit leven niets is, waar op wij kunnen bouwen. Een weg heeft Hij allerwegen, geen middel, dat Hem faalt! Moge Hij dan heden niet vergeefs bij ons aankloppen! Indien wij werkelijk de eeuwige dingen zoeken, indien wij, ook in onze twijfel moedigheid of ons ongeloof wellicht, toch in oprechtheid willen wandelen voor het aangezicht der levenden, dan zullen wjj ook ons hart open zetten. Dan lgdt het geen twijfel, of de stem der hoogste Liefde zal alle andere stemmen der aarde overstemmen. (Uit een Dagboek) (Slot) Kleinigheden kunnen de feestvreugde verhogen, maar ook bederven. Wanneer wij op die kleinigheden be dacht zijn, hebben wij er geen hinder van en is de indruk bij allen gunstig. Wanneer wij ze vergeten, kunnen kleine oorzaken soms grote gevolgen hebben. Op een feestavond wijzen wij bepaal de bestuurs- of commissieleden aan, die een oogje houden op de plaatsen. Maar de eregasten, met gereserveerde plaat sen, worden bij voorkeur ontvangen door de voorzitter. Die moet dan geen andere dingen aan zijn hoofd hebben, daar heeft hij zijn mensen voor; die heeft alleen een representatieve taak. Wij zetten bij een muziekuitvoering onze gasten nooit op de eerste rij, dat is voor hen geen onverdeeld genoegen. Wij zorgen er voor, dat zij in de pauze rustig een kopje koffie kunnen drinken en reserveren zo mogelijk daar voor een tafel in de restauratie. Wij kunnen ook in een apart zaaltje gaan zitten, maar dat geeft „schele ogen" dus dat doen wij liever niet. Hen, die spreken moeten, en dus hun plaats voor kortere of langere tijd moe ten verlaten, zet men bij voorkeur op een hoekplaats, opdat ze niet een hele rjj andere bezoekers met: „Mag 'k effe" lastig behoeven te valen. Het verdient altijd aanbeveling, niet alle plaatsen uit te geven, maar een rij (of twee) achter de hand te houden. Soms is er een vergissing met de re servering begaan en dan moeten de ge dupeerden toch een goede plaats krij gen.Soms komen er gasten, waarop wy niet gerekend hebben en die wjj toch graag ontvangen, of ze brengen familie of vrienden mee, die toch ook een goede plaats dienen te hebben. En tenslotte is het altijd wenselijk, dat een laatkomer nog snel naar een plaats kan worden geloodst, vooral wanneer men in het donker geen rijnummer meer kan on derscheiden. De eregasten late men geen gebruik maken van de gewone garderobe, maar men zorgt dat hun jassen, mantels enz. apart worden gelegd en na afloop di rect bereikbaar zijn, zodat deze gasten niet behoeven te wachten. Bijzonder moet men oppassen bij het welkom-heten van gasten. Gaat men namen noemen, dan mag men ook nie mand vergeten. Spreekt men een alge meen woord van welkom, dan mag wél een uitzondering gemaakt worden voor bepaalde autoriteiten, b.v. de burge meester, de erevoorzitter, de geestelijk adviseur. De pers heet men nooit spe ciaal welkom, en men vraagt haar ook niet, vooral een goed verslag te maken. Dat het van heel slechte manieren ge tuigt zo'n gelegenheid aan te grijpen om b.v. vorige verslagen te bekritiseren zou een overbodige constatering zijn, wanneer het nog niet zo vaak gebeurde! Het is niet slechts onhoffelijk, maar men gooit zijn eigen ruiten in. Wanneer wij aan de pauze toe zijn, is onze eerste zorg voor de mensen, die gewerkt hebben: spelers, speelsters, muziek enz. Die moeten niet op de koffie behoeven te wachten tot de obers allen bediend hebben en dan nog met een (lauw) bakje komen aandragen. Eén van de bestuurs- of commissie leden moet hierop speciaal het oog hou den, zoals hij ook van te voren gecon stateerd heeft, of de kleedkamer be hoorlijk verwarmd is. Wanneer wij na afloop bloemen aan bieden aan de dames, geven wij die niet met het papier er nog om. Dat is geen gezicht. Ze nemen ze straks wel mee naar huis, maar dan kunnen wij beter het papier er in de kleedkamer afdoen, waar ze het dan straks kunnen vinden om er hun bloemen weer in te wikkelen. Wij laten na de pauze niet opnieuw beginnen wanneer er nog obers in de zaal rondlopen, hetzij om te bedienen of om op te halen. Dat is buitengewoon storend voor de optredenden en het geeft het geheel een rommelig karakter. Is er een arts in de zaal, dan geven wij die een plaats vanwaar hij gemak kelijk weg kan komen en waar hij snel te bereiken is. Mocht hij weggeroepen worden, dan is tenminste niet de hele zaal in opschudding en de aandacht weg. En ook als er iemand onwel zou worden, is zo'n maatregel bijzonder ge makkelijk. Tenslotte nog dit: Rommeligheid en herrie achter in de zaal worden meestal veroorzaakt door dat men daar niet voldoende kan horen of zien, de belangstelling verliest of gaat staan. Of omdat het te lang duurt en de jeugd ongeduldig wordt. Vooral in de z.g. „pijpenla", een gelukkig uit stervend zaaltype, is het gevaar daar voor groot. Kleinigheden... maar ze kunnen be palend zijn voor het succes van de avond en voor de indruk, die de ver eniging maakt. Kleinigheden kunnen de stemming bederven, ook al loopt verder alles goed. En het is zo jammer als veel moeite en inspanning door zulke kleinigheden niet tot haar recht komen. Ons feest is van belang. Maar hoe er later over dat feest wordt gepraat is minstens zo belangrijk! Zonder een goede organisatie geen goed feest. En alleen een góed feest is waarlijk een féést! (Nadruk verboden) SCRIBA 68.000 nabeótaanden leacl.'j^n op Hil Volgend jaar mei zal het vijftien jaar geleden zijn dat we werden bevrijd. Wie hierbij in deze drukke en jachtende tijd even stilstaat, vraagt zich verwonderd af: „Zó lang al weer?" En het zijn nog maar de ouderen die het zeggen. Want sedert die gedenk waardige 5e mei van 1945, toen over heel Nederland weer de rood-wit-blauwe vlag uitwaaide, is er een nieuw geslacht opgegroeid dat de gebeurtenissen uit de jaren 1940 tot 1945 alleen maar kent van horen zeggen. Is het daarom nu nog nodig om elk jaar opnieuw te worden geconfronteerd met de ellende die in 1945 werd af gesloten Dit alles is toch voorbij Maar ondanks de emotievolle jaren tussen toen en nu, waarin de ene ge beurtenis zich in razendsnel tempo op de andere stapelde en de herinneringen steeds meer vervlakten en vervaagden, zijn in de bodem van ons land de lit tekens van de oorlogsjaren onuitwis baar diep ingekerfd. Steden zijn weer opgebouwd. Wat eens werd verwoest is bijna overal hersteld en herrezen. Maar de oorlogsgraven in onze bodem spre ken nog hun taal van smart en verlies. En in het woordenboek van deze taal komt het woord „voorbij" niet voor... 30.000 graven... Op meer dan vijfhonderd begraaf plaatsen werden in de vijf jaar van 1940 tot 1945 meer dan 30.000 graven gedolven, waarin een geallieerde mili tair ver van zijn familie en zijn ouderlijk huis te ruste werd gelegd. Vjjftien jaar staan die zerken daar nu al. We zijn er aan gewoon geraakt. Ze zijn een deel van het landschap gewor den. Maar.de lege plaatsen in de ge zinnen, waaruit zij vertrokken om er niet meer terug te keren, zijn gebleven. Het verdriet is er nog. Want volwas sen kinderen missen vader evenzeer als toen zij nog kleine jochies waren. Voor mensen op leeftijd is het verlies van een zoon, nu vijftien jaar geleden, soms nog moeilijker te dragen dan toen ze in de kracht van hun leven waren... Dan kan het zo moeilijk zijn om als enige herinnering slechts twee foto's te hebben: vader, zoon of man, lachend, gekleed in uniform, zoals hij ging. En een stenen zerk met een naam en een datum, gefotografeerd ergens in Ne derland, waar hij bleef. Want in al die gezinnen leeft het verlangen om eens te mogen staan op dat kerkhof in Ne derland, bij dat graf dat de laatste aardse herinnering is aan hem... 68.000 wachten nog... Het overgrote deel van de nabestaan den behoort tot de groep, die we in de wandeling met „gewone mensen" ple gen aan te duiden. Dit betekent, dat zij nooit het geld bij elkaar kunnen krij gen om de reis naar en het verblijf in Nederland te betalen. En daarom is het nu ook al ligt de bevrijding al weer bjjna vijftien jaar achter ons nog nodig dat er een Klaproosdag is, waarop wordt terug gedacht aan hen, die in de oorlog hun leven offerden voor de bevrijding van Nederland, voor al hetgeen wij nu heb ben en genieten. Want op deze dag wordt de Klaprooscollecte gehouden. De opbrengst hiervan wordt besteed om die „gewone mensen", die dit zelf niet kunnen bekostigen, in staat te stellen tóch naar Nederland te komen om te kunnen staan op de begraafplaats, bij de zerk met de zo geliefde naam. Meer dan 25.000 vaders en moeders, vrouwen en kinderen, zijn op deze wij ze dank zij de Klaprooscollecte in de afgelopen jaren in ons land ge weest. Maar vele tienduizenden anderen wachten nog. Het Nederlands Oorlogs graven Comité, dat de Klaproosinzame ling organiseert en de bezoeken van de nabestaanden regelt, weet dat niet minder dan 68.000 nabestaanden nog vol verlangen uitzien naar het moment, waarop ook zij de uitnodiging ontvan gen om naar Nederland te komen. 14 november is beslissend! Of en wanneer deze uitnodigingen worden verzonden, hangt af van het bedrag dat de Klaprooscollecten in de toekomst zullen opbrengen. Dit jaar konden veel nabestaanden worden uit genodigd, omdat verleden jaar veel werd ingezameld. Hoe het volgend jaar zal gaan, zal op 14 november worden beslist. Want dan is het Klaproosdag 1959, de enige dag per jaar waarop het Nederlands Oor logsgraven Comité een beroep op het Nederlandse volk doet om dit werk te kunnen voortzetten. Daarom wordt op 14 november door 68.000 personen in het buitenland met spanning gewacht op hetgeen U dan doet. Want van uw gift als U de Klap rooscollectebus wordt voorgehouden en van de paar uur die U van uw vrije tijd wilt geven om te collecteren hangt de vervulling van hun liefste wens af. Dankbaarheid Ontroerend is de dankbaarheid in de geallieerde landen voor het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Hoogwaardigheidsbekleders hebben hun erkentelijkheid betuigd in welgekozen bewoordingen. Kranten en tijdschriften publiceerden hierover grote artikelen, omdat Nederland het enige land is, dat een dergelijke organisatie heeft. Maar het meest ontroerend zijn de brieven, die na elk bezoek worden ge schreven en waarin vaak in onbehol pen zinnen wordt verteld hoe het verblijf in Nederland niet de smart om het verlies wegnam, maar het wel dra gelijk maakte. En om hun dank daadwerkelijk te tonen, zullen de gezamenlijke nabestaan den via hun organisatie The British Legion ook dit jaar weer 22 collec tanten van Klaproosdag 1959 (door lo ting aan te wijzen) uitnodigen om gra tis naar Engeland te komen en daar hun gast te zijn. Uit dank voor wat het Nederlandse volk op 14 november doet. FREEK VAN DER MEER ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „>1ET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluittng van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Sleepruim. Zijn de vruchten van de Prunus schadelijk voor de gezond heid? Dit is de vraag van J. J. P. S. te N. Uit uw beschrijving van de groei plaats en de vruchten maken we op, dat we hier te maken hebben met de Slee doorn of sleepruim, ook wel Slee, of Trekkebekker geheten, de Prunus spi- nosa met flinke stekels of doorns. De vruchten zijn niet schadelijk voor de gezondheid, doch veel smaak zit er niet aan, getuige de namen als sleepruim of sleedoorn, dat wijst op het sterk sa mentrekken van de mond bij het nut tigen ervan. Als ze goed rijp zijn, worden ze door de jeugd wel gegeten en er wordt ook nog wel eens gelei van gemaakt, maar U kunt er beter andere pruimesoorten voor gebruiken. Blue Band. C. J. C. vraagt beant woording onder gesloten couvert op de vraag: Wanneer is de blue band mar garine op de Nederlandse markt ge bracht Wij kunnen het U wel zeggen, maar doen het niet, omdat het hier gaat om een prijsvraag, die U zelf moet oplos sen en niet wij. U wilt zeker mede oplossers niet laten profiteren van uw slimmigheidje, het antwoord te laten komen onder gesloten couvert; die vlieger gaat niet op, waarde heer! Grondverkoop tegen te lage prijs. Mijn schoonouders hebben hun boerderij met grond aan twee van hun zoons verkocht, doch tegen veel te lage prijs. Mag dat zomaar en tot welke instantie zou ik mij kunnen wenden vraagt abonnee. Wij zouden beginnen met de zaak voor te leggen aan de Grondkamer. Maakt U een afspraak voor een per soonlijk onderhoud. 200 gram hartjes van 75 ct voor 49 ct 250 gram speculaas voor 39 ct bij aankoop van 2 pak beschuit A.s. zaterdag appelbollen, appelcarré's 5 tompoucen van 100 ct voor 75 ct Volop malse bolussen Iedere dinsdag verse oliebollen Banketbakker Kruidenier Kruiningen Telefoon 470 Onderhoud ten laste van de verhuur der. Aan de waterput bij mijn huur huis is alles versleten, terwijl het wa ter heel rood is en niet te gebruiken. Verzoeken mijnerzijds aan de verhuur der resulteerden in zijn belofte om mijn huis aan te doen sluiten op de water leiding, aangezien een nieuwe put te kostbaar zou worden. Daar deze be lofte tot op heden niet is nagekomen, zou ik graag willen weten tot wie ik mij zou moeten wenden om hierin ver andering te brengen, aldus mevr. W. Wij adviseren U contact op te nemen met het gemeentehuis. Misschien is dit een geval voor de Huurcommissie (ver mindering van huur met 5 wegens nalatigheid in het onderhoud) of mis schien ook wel voor de kantonrechter. Lys Assia. A. W. S. vraagt: Hoe luidt het adres van de Zwitserse zan geres Lys Assia? U kunt zich wenden tot het „Zentral- sekretariat des Schweizerischen Musik- verbands", Falacker 35 te Zürich. Of tot de redactie van het maandblad „Tu- ney Tunes", uitgever J. van Haaren, Gagelstraat 83b, Eindhoven. In het nummer van 6 augustus 1955 van ge noemd blad staat een artikel over deze zangeres. „Stem van Amerika". Wanneer zendt „de stem van Amerika" uit? Op welke golflengte en zijn er uitzendingen in het Nederlands? Aldus H. B. De stem van Amerika zendt in een zeer groot aantal talen haar program ma's op tal van golflengten uit in de 49-, 41-, 31-, 25-, 19-, 16- en 13-meter band. Het programma kunt U aanvra gen bij: The voice of America, New York 19, N.Y., U.S.A. U vraagt dan om toezending van „The voice of America program schedule", onder opgave van de taal, die uw voorkeur heeft. Giftige gassen. Is elke verbran ding van b.v. gas, petroleum of buta- gas zonder afvoer schadelijk voor de gezondheid, of valt een butagaskachel daar buiten? Ik dacht dat alle afge werkte gassen zonder afvoer(pijp) gif tig waren, aldus vraagt A. v. H. De gassen door U genoemd, zijn alle even gevaarlijk, indien de verwarmings bron geen afvoer heeft naar buiten. Vaardigheidsproeven V.Z.O.S. Vandaag zullen een groot aantal meis jes- en jongensaspirantleden van onze plaatselijke gymnastiekvereniging „V. Z.O.S." de proeven afleggen voor het „vaardigheidsdiploma gymnastiek" A- of B-klasse. De eisen hiervoor omvat ten voor meisjes: vrije oefeningen, rin- genzwaaien, laag-brug, brug ongelijke leggers, evenwichtsbalk en een paard- breedtesprong, terwijl de eisen voor de jongens zijn: vrije oefeningen, ringen, laag-brug, laag-rek, paard-voltige, lan- ge-mat en paard-breedte- resp. bok- sprong. Alles voorgeschreven oefenstof. De wisselbekers, welke het bestuur hiervoor reeds sedert enkele jaren be schikbaar heeft gesteld, moeten in an dere handen overgaan, daar de titel- houdster van het vorige jaar, Mia van de Plasse, inmiddels naar de dames afdeling is overgegaan en Wim de Koeyer naar de herenafdeling, die vo rige jaar de beker definitief won en waar dus nu een nieuwe beker op een nieuwe eigenaar, zij het voorlopig voor één jaar, staat te wachten. Zowel bij de meisjes als de jongens durven we ons niet aan voorspellingen wagen, daar er in beide ploegen nog al wat kans hebbers zijn, wat de spanning zeer ze ker zal verhogen. De beoordeling vindt plaats volgens de nieuwe internationa le bepalingen door twee juryleden. Vanmiddag komen eerst de kandida ten voor diploma A aan de beurt, ter wijl vanavond de kandidaten voor di ploma B de proeven af zullen leggen. Wegens de beperkte zaalruimte ziet het bestuur zich genoodzaakt de toe gang voor belangstellenden zoveel mo gelijk te beperken en zullen alleen ouders e.d. voor zover plaats aanwezig, toegelaten worden. Jongens en meisjes, veel succes! Volgende week zaterdag komen de dames en heren voor het voetlicht, waar we in ons volgend nummer met de uitslag van vandaag erbij nog nader op terug hopen te komen. Rijkspostspaarbank. Aan de postinrichting Yerseke en res sort werd gedurende de maand oktober 1959 ingelegd 46.466,63 en terugbe taal 27.081,61. Er werden in dat tijd vak 19 nieuwe boekjes uitgereikt. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 814 november 1959 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.06 9.50 2.28 3.02 Maandag 10.23 11.12 3.49 4.27 Dinsdag 11.46 5.14 5.43 Woensdag 0.28 12.55 6.24 6.47 Donderdag 1.27 1.48 7.15 7.36 Vrijdag 2.15 2.31 7.59 8.19 Zaterdag 2.56 3.09 8.37 8.52 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1