NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Wij vieren feest 00K GIJ, Aim ijlMMlwill De kerken op de FLORIADE 25STE JAARGANG No. 22 31 OKTOBER 1959 A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN -up De week met verrassing HOLLEMAN Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YER8BKB V REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per nm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur op m Is er in Mij geen kracht uit te redden? Jes. 50 2. Welk een aangrijpend verwijt richt de Here in dit woord tot ons. Des te ont roerender, omdat in het verwijt zelf een goddelijke belofte ligt opgesloten. Hoe dikwijls moet de Here niet met die vraag tot ons komen! Immers hoe me nigmaal weten wij geen raad! Als wij dan vergeefs hulp of uitkomst gezocht hebben bij de mensen, dan zitten wij j moedeloos bij onze pakken neer. Dan denken wij er niet aan, de toevlucht te zoeken bij Hem, die helpt in nood. Ook als de zonde ons drukt, als wij mismoedig zijn, omdat telkens de oude strijd zich in ons verheft, en telkens de oude zonden het hoofd omhoog ste ken, dan missen wij de vrijmoedigheid om met vol vertrouwen Hem aan te roepen, die de boze heeft overwonnen. Misschien zeggen wij het wel aan be droefden of beproefden, of aangevochte nen, die wij op de levensreis ontmoe ten, dat de Here een Uithelper en een Vertrooster is. Maar als onze beurt komt, tonen wij, dat deze troostrijke waarheid geen werkelijkheid voor ons is. De Here zij gedankt, dat Hij echter in onze moeilijke, troosteloze uren ons niet verlaat. Wel bestraffend, maar ook met eeuwige ontferming en beloften komt Hij tot ons met de vraag: Kan Ik dan niet helpen Hebt ge Mij dan vergeten? Ik heb immers de kracht om uit te redden. Welgelukzalig, die deze belofte voor zich zelf aanvaardt! Waar ons geen schepsel helpt, helpt Hij; Als alles vlucht, blijft Hij nabij; In rust en vreugd, in nood en strijd Blijft Hij dezelfde, t' allen tijd. (Uit een Dagboek) (IV) PAPIEREN ROMPSLOMP Er komt bij de organisatie van een feestavond altijd nogal wat „papieren rompslomp" kijken. En wanneer wij daarmee te achteloos omspringen, kunnen wij grote moeilijk heden krijgen. Het is wenselijk, ja noodzakelijk, dat alles, wat zwart op wit moet worden vastgelegd, ook inderdaad zwart op wit staat. Wij hebben met allerlei mensen en instanties te maken als wij een feest avond gaan organiseren. Wij maken een afspraak met de zaaleigenaar en vaak zal dat monde ling kunnen geschieden. Maar het beste is toch het maar zwart op wit te zet ten. Hoe staat het met de consumptie, de bediening en de prijs? Wie zorgt voor de controle, de zaaleigenaar of de vereniging? Is er gelegenheid vóór de feestavond in de zaal te repeteren? Staat er een goede piano, of moet er een gehuurd worden Is de luidspre kerinstallatie in de prijs begrepen, zorgt de zaaleigenaar voor een toneelknecht, voor een verwarmde kleedkamer? En... als het feest onverhoopt niet mocht doorgaan, moet hij dan schadevergoe ding hebben? Wij dienen ervoor te zorgen dat wij geen moeilijkheden krijgen met de au teurswet of met Buma. Wij mogen het er niet op wagen, want er kunnen al lerlei narigheden uit voortkomen, als die zaken niet in orde zijn. Wanneer wij nachtvergunning aan vragen, dient de aanvrage tijdig bij de betrokken instantie (politie) te zijn. Sommige besturen zijn daar erg laks mee en dan worden de betrokken in stanties wel eens nijdig en „stellen een voorbeeld", ongelukkig voor wie het treft. Meestal vraagt de zaaleigenaar zélf de vergunningen, maar dan moet men ook weten, dat hij dat tfldig heeft ge daan. Voor sommige uitvoeringen enz. ver lenen gemeentebesturen ontheffing van de vermakelijkheidsbelasting. De aan vrage daartoe moet tijdig bij B. en W. binnen zijn, anders hebben wij kans dat wy achter het net vissen. Wanneer onze vereniging subsidie ontvangt van de gemeente of een an dere instelling, verdient het aanbeve ling een uitnodiging aan de desbetref fende autoriteiten te zenden. Dat eist alleen al de hoffelijkheid. Die uitnodi ging zenden wij minstens 14 dagen van te voren. Eregasten (afgevaardigden, ereleden, enz.) zenden wij een speciale uitnodi ging, altijd voor twee personen. Het programma zenden wij zo mogelijk te vens toe. Wanneer wij het college van B. en W. uitnodigen, vragen wij ook de ge meentesecretaris. Hij hoort er officieel niet bij, maar het is onachtzaam hem te vergeten. Een waterdichte afspraak en schrif telijk bevestigd maken wij met alle mensen, die op ons feest optreden: ar- tisten, muzikanten, enz. Hebben wij „verhaal" als ze niet of veel te laat komen opdagen, als ze een ander, min der programma brengen dan wij t.i- gesproken hebben? En aan de andere kant: hebben zij „verhaal" als de avond onverhoopt zou worden afgelast, en is het bedrag van de schadevergoeding vastgesteld Tot de papieren rompslomp behoort ook de publiciteit. En dan denken wij natuurlijk aller eerst aan de krant. Men vindt het heel prettig en zelfs doodgewoon, wanneer de krant ons feest aankondigt, er een, liefst uitge breid, verslag van geeft. Maar heel dikwijls vergeet men, de krant bericht te zenden en de verslaggever uit te nodigen. „Die hoort het tóch wel". Maar verslaggevers zijn ook mensen, en vinden het niet leuk wanneer ze zo achteloos behandeld worden. Ze vragen zich dan trouwens af, of er wel op een plaats voor hen gerekend is, en... soms is dat niet eens het geval! Stuurt men hun een uitnodiging, dan altijd voor twee personen. Ze zijn vaak avond aan avond op pad, hun vrouw zit dan maar alleen thuis en op die manier zien ze elkaar tenminste nog eens! In sommige gevallen kan niet voor komen worden, dat de bezoekers de laatste bus missen. Dan moeten ze eer der weg. Maar het is ook mogelijk, bij voldoende „deelname", te trachten het met de vervoermaatschappij op een ak koordje te gooien voor een extra bus of bussen. Ook dót moet tijdig in orde gemaakt worden. Zo'n feestavond brengt allerlei pro zaïsche taken met zich mee en die val len meest op de schouders van de se cretaris. Daarom moet die functionaris ook van al die dingen goed op de hoogte zijn, of bijgestaan worden door een mannetje, dat meer met dat bijltje gehakt heeft. Wanneer alles goed gaat, is het niet nodig dat het zwart op wit staat. Maar wanneer er eens een kink in de kabel komt, is het geweldig gemakkelijk en voorkomt het een zee van narigheden. Vergeet de papieren rompslomp niet! (Nadruk verboden) SCRIBA Iedere vierde koper van 250 gram (eigen bak) Arnhemse meisjes 75 ct ontvangt deze gratis 5 tompoucen van f 1,voor f 0,75 250 gram gevulde soesjes f 1, Appelbollen en appelcarrees Alom bekend zijn onze malse bolussen Banketbakker Kruidenier Kruiningen Telefoon 470 DE BETEKENIS VAN ANTIBIOTICA In een vorig artikel hebben wjj uit eengezet, dat bij hel gebruik van een lage dosering penicilline in mengvoeder geen enkel bezwaar aanwezig is. Reeds 10 jaar geleden werd een mijl paal bereikt in de veevoeding. Toen werd in Amerika de aandacht gevestigd op de bijzondere werking in de var kens- en pluimveevoeding van stoffen die men al langer kent onder de naam van „antibiotica". Men ontdekte dat deze stoffen een zeer gunstige invloed op de groei van varkens en kuikens hadden. Vanaf dat ogenblik is het onderzoek nog steeds niet tot stilstand gekomen. Honderden onderzoekers vonden gun stige resultaten, zodat zeer veel publi- katies hierover verschenen. Nadien is het gebruik in andere lan den algemeen geworden. In ons land was dit nog niet het ge val. Wel kent men hier het gebruik van antibiotica in enkele bijzondere mengvoeders, maar in de gewone var kens- en pluimveevoeders was dit nog niet het geval. Thans is hierin grote verandering ge komen, nu het Produktieschap voor Veevoeders de verwerking van het an tibioticum penicilline in varkensvoeders heeft toegestaan. Onze varkenshouders kunnen nu ook profiteren van de gun stige werking, terwijl als vaststaand kan worden aangenomen, dat ongun stige nevenwerking van deze lage toe voeging uitgesloten is. Uit 13 vergelij kende proeven met 270 varkens uit gevoerd, bleek dat de groei 6,7 snel ler was, het gewicht van de dieren aan het einde der proeven 4,4 hoger en het gemiddelde voerverbruik 3,9 lager was, dan bij de controledieren. Ongetwijfeld zal in de toekomst blij ken, van hoeveel betekenis dit voor onze varkenshouderij kan zijn. Tot dusver hebben de proefnemingen ook in ons land reeds de gunstige re sultaten met „antibiotica" ruimschoots bewezen. BINNEN VERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Internationale fotowedstrijd en -expositie: „Zie Gods schepping" Op de Internationale Tuinbouwten toonstelling Floriade, welke van maart t/m 25 september 1960 te Rotterdam gehouden wordt, zal onder auspiciën van het Convent der Kerken, waarin de Protestantse Kerken, de Rooms-Katho- lieke Kerk, de Joodse Gemeente en het Leger des Heils samenwerken, een in ternationale foto-expositie worden ge organiseerd. Op de Floriade zal de natuur, haar schoonheid en mysterie worden ge toond. In aansluiting hierop werd tot thema van bovengenoemde foto-exposi tie gekozen „Zie Gods schepping". De foto's, die in een daartoe te bou wen paviljoen zullen worden tentoon gesteld, zullen worden verkregen door middel van een internationale wedstrijd welke voor amateur- en vakfotograaf open staat. Gevraagd wordt daarbij het thema „Zie Gods schepping" uit te beelden in al zijn facetten, zoals b.v.: majesteit en schoonheid van de schep ping; vormgeving in leven en arbeid; maar ook: misbruik en verminking van de schepping (erosie enz.). In dit geheel past vanzelfsprekend het beeld van de mens in zijn schoon heid en cultuurarbeid, maar ook in zijn ontluistering (honger, lijden, eenzaam heid). Onder dit thema valt ook de be lofte van de komende werkelijkheid: de herschepping tot het Koninkrijk van God en Zijn gerechtigheid. Een internationale jury zal de best geslaagde inzendingen bekronen. HET OOG OP DE WEG (brom)fiets Wij hebben een tante in de hoofd stad. Dat is niets bijzonders. Die tante voldoet niet aan het hoofdstedelijke mopje, want zij berijdt géén driewieler. Ook niets bijzonders. Maar zij „dimt" op de fiets voor tegenliggers. En dót is wel iets bijzonders. Want er zijn helaas maar al te veel wielrijdende tantes, ooms, neven, nichten, moeien en magen, die rustig door ons goede vaderland peddelen daarbij al dan niet geholpen door enkele kubieke cen timeters technisch bromvernuft zon der er ook maar één moment aan te denken, dat óók fietsers en bromfiet sers, juist fietsers en bromfietsers, hun tegenliggers op storende wijze kunnen verblinden. En bij wie eenvoudig niet de gedachte opkomt, om voor een na derende automobilist of andere weg gebruiker de koplamp eens wat af te schermen of de lichtbundel door een kleine tik op de lamp wat meer naar beneden te richten, die niet weten (of willen weten?) dat de wet uitdrukke lijk een lichtbundel verbiedt, die niet „kennelijk omlaag" is gericht. Er leven in het verkeer nog heel wat agressieve gevoelens en vooroordelen tussen de categoriën weggebruikers on derling, waarmee wij in het samenspel (dat het verkeer moet zijn) geen cent verder komen. Zo bestaat er bg al te veel fietsende landslieden nog de ge dachte, dat de automobilist in zijn stalen omhulsel een soort onkwetsbaar wezen van hoger orde is, dta voor een fietslantaarn alleen maar hautain de schouders behoeft op te halen. Maar zo is het niet. Wjj zouden graag alle fiet sende vaderlanders eens een avondje achter het stuur laten plaatsnemen en wij durven er wat om te verwedden, dat het de dames en heren met die verblinding door (brom)fietslantaarns behoorlijk zou tegenvallen. Het is in het verkeer al net als in het dagelijks leven: de liefde kan niet van één kant komen. Daarom zal de automobilist op zijn beurt het goede voorbeeld moeten geven door steeds tijdig te dimmen, óók voor een naderen de fietser of bromfietser. Onze tante is heel verstandig. Zij „dimt" uit „principe", zelfs voor een automobilist die haar in het volle licht zet. Want tante heeft geen complexen of verborgen wraak-gevoelens. „Daar moet je bovenstaan", zegt ze en ze vindt het gewóón een kwestie van sa menspel. Daarom zouden wij met een „ook gij, Brutus" tante ten voorbeeld willen stellen aan alle fietsende en bromfietsende Nederlanders. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjslulting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Onhebbelijke buurvrouw. B. te H. schrjjft: mijn buurvrouw gooit de w.c. emmer en de inhoud van de rioolput weg op zodanige wijze, dat wjj met die vuiligheid zitten. Wat kan ik er aan doen? Wellicht kan Bouw- en Woningdienst in uw gemeente hier bemiddelend op treden, of de burgemeester als hoofd der politie. Gouden Franse munt. Mevr. M. de S. stelt een vraag over de huidige waarde van een gouden 20 francs stuk uit 1852, met de beeltenis van Louis Napoleon Bonaparte. Bij de redactie van dit blad ligt een brief voor U, welke wegens gebrek aan nader adres niet kon worden opgezon den. Belastingproblemen. P. v. d. K. schrijft: bestaat de mogelijkheid tot terugvordering of vermindering van in komstenbelasting 1957 om de volgende redenen. Ik ben rijksambentaar en kom met overwerk, vakantiegeld e.d. net boven de 7000,per jaar. Nu moet ik inkomstenbelasting gaan be talen, maar de A.O.W. compensatie brengt mijn salaris tot deze hoogte en hoewel van het belastbare bedrag af getrokken scheelt me dit met 4 kinde ren 96,per jaar. Daar komt bij, dat de A.O.W. ons slechts (bij 40 dienst jaren) voor 20 wordt uitbetaald en dan weer belastbaar is. Ik ga dus tweemaal belasting betalen, 1 maal door een opgeschroefd salaris en de tweede maal bij uitkering A.O.W. Ook weet ik niet de juiste gang van zaken met mijn pensioenpremie. Wordt deze voor de inkomstenbelasting bij mijn salaris geteld of wordt mijn in komen berekend salaris min pensioen premie? Wordt het premiebedrag bij mijn inkomen geteld, dan wederom een dubbele berekening. Sinds enkele weken is mijn vrouw gaan bijverdienen en wordt van haar loon A.O.W. ingehouden. Is zij dit ver schuldigd Als het niet verschuldigd is, wordt het dan teruggegeven of moet ik het terugvragen, of mag het niet van het salaris worden ingehouden De door u gesignaleerde onrecht vaardigheid in de A.O.W. bestaat in derdaad, doch wordt daardoor veroor zaakt, dat van ambtenaren hun pen sioenrechten voor een belangrijk deel zijn afgenomen bij de invoering van de A.O.W. Het is n.l. niet zo, dat u de A.O.W. niet krijgt. U krijgt deze wel, doch het pensioen waarvoor u altijd betaald hebt is verminderd met 80 van de A.O.W. uitkering. U pensioen premie is echter niet verlaagd! Deze onrechtvaardigheid ligt echter geheel buiten het bestek van de inkomsten belasting. Wanneer u minder inkomen geniet betaalt u automatisch minder inkomstenbelasting. U hebt dan ook geen recht op speciale aftrekken daar boven. De pensioenpremie behoort niet tot het loon, er wordt geen loonbelasting over ingehouden en geen inkomsten belasting en zij is niet begrepen in het op de loonbelastingkaart vermelde loon. Het pensioen is t.z.t. wél belast. Hier vindt dus geen geen dubbele belasting plaats. Van het loon van uw vrouw wordt terecht A.O.W.-premie ingehouden. Wanneer u in de inkomstenbelasting valt wordt, nadat uw inkomen is vast gesteld, aan de hand daarvan ook de totaal verschuldigde A.O.W.-premie be rekend. De reeds ingehouden bedragen van man en vrouw samen worden daarmee verekend, zodat wanneer in totaal teveel is ingehouden, het teveel automatisch terugkomt. Testen. Waar kan ik mij laten tes ten? vraagt J. R. U kunt dit laten doen op het gewes telijk arbeidskantoor. Wilt U een par ticuliere test, dan kan men aldaar een ten opzichte van uw woonplaats gun stig gelegen adres opgeven. Plastic naaien. Hoe kan ik plastic met een naaimachine naaien zonder dat het plastic langs de naad weer af scheurt, aldus mevr. W. v. K. Dit kunt U doen door een reepje plastic op de te stikken naad te leggen en dan te stikken met een zeer grove steek. Kaasaanduiding. Als ik een kaas koop, waaraan kan ik dan zien of ik een boerenkaas of een fabriekskaas krijg? is de vraag van abonnee v. L. Sedert ruim een jaar is boerenkaas te onderscheiden door een aanduiding met deze naam, voluit vermeld op de kaas. Deze naam staat vermeld in een soort afgeplat tonnetje. Wespennest. A. J. B. te V. schrijft ons dat hij last heeft van een wespen nest dat zich tussen zolder en plafond bevindt. Hoe moet ik die plaag ver- wijderen, vraagt hij. U bent op de goede weg. Het is een lastige plaats, zodat geen gebruik ge maakt kan worden van vuur en dat is wel het beste middel. Als U echter door blijft gaan met bedwelmen met DDT, bij een flinke hoeveelheid, liefst inspuiten, dan zullen er vele bedwel men, waarna U ze kunt opzuigen met de stofzuiger. Het is een heel werkje, maar er zit niet anders op. Neptunusnieuws. Vorige week zaterdag speelden de dames en heren van Neptunus een vriendschappelijke zevenhandbalwed- strijd te Goes tegen Hellas. Zowel de dames als de heren die beiden met invallers in het veld kwamen moes ten de winst in Goes laten. De dames verloren met 72 en de heren met 62. Door de heren werden twee straf- worpen gemist! Aan de zaalhandbalcompetitie, welke half november begint, zal door Nep tunus worden deelgenomen met 1 da mes junioren-, 1 dames senioren- en 2 herenteams. Zij die interesse hebben voor deze zaalsport, alsmede het beoefenen van volleybal, kunnen zich opgeven bij de secretaris, Burenpolderweg 16, die te vens bereid is U alle gewenste inlich tingen te verstrekken. Zie verder de advertentie in dit blad. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 17 november 1959 Zaterdag 7 november: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.31 3.50 8.57 9.20 Maandag 4.16 4.32 9.39 10.01 Dinsdag 4.58 5.17 10.23 10.49 Woensdag 5.44 6.01 11.15 11.40 Donderdag 6.29 6.49 12.06 Vrijdag 7.15 7.41 0.32 1.00 Zaterdag 8.06 8.38 1.27 1.58 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1