NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRÖenkinq Wij vieren feest (goodwill P0NTIAC MELK? Goede nachtrust 25STE JAARGANG No. 20 17 OKTOBER 1959 A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN I VAN WILLEGEN i HORLOGES niets voor mij Plaatselijk Nieuws door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 ÖIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Gewisselijk Hij legt de mens niet te veel op, dat hij tegen God in het gericht zou mo gen treden. Job 34 23. Gisteren beschouwden wij deze woor den met het oog op het lyden dezer aarde, en de druk, waarin zo menig mensenleven verkeert, gebogen gaande onder een last, te zwaar voor eigen schouders. Maar die is ook niet bestemd om door eigen schouders alleen te wor den gedragen. Heden vestigen wij in het bijzonder op het tweede gedeelte onze aandacht: ,,Dat hij tegen God in het gericht zou mogen treden". En wij den ken daarbij aan zovelen, die murmu reren en hun kruis dubbel drukkend maken. Waarom? Doordat zij zich wijs maken, dat hun onrecht geschiedt en dat de Rechter der ganse aarde geen recht doet. Het zou toch kunnen zijn, dat wij zelf terugzien op dagen of uren in ons leven, waarin wij niet hebben berust in Gods welbehagen, maar bittere klachten ten hemel hebben doen opstij gen. Het zou zelfs kunnen zijn, dat, diep verborgen voor mensenogen, ook bedekt voor ons eigen bewustzijn, een schuil hoekje des harten was in ons, waar wij ons beklaagden over de leidingen Gods. Mijn broeder, mijn zuster, God kkn geen onrecht doen, dit staat vast. God heeft ons lief met een eeuwige liefde, dat is zeker. Wij hebben niets verdiend en toch overlaadt Hij ons met Zijn zege ningen, Zijn hulp, Zijn troost. Is ons zielverdervend eigen Nog zo dikwijls ongezind Om zich tot Gods wil te neigen Werp die onwil dan, o Heer, Door Uw geest in ons terneer! (Uit een Dagboek) du KOOP GEEN KAT IN DE ZAK... Wanneer een vereniging een feest avond verzorgt, moet het programma wél voor de bezoekers eeh verrassing inhouden, maar het mag dat niet zijn voor de organisatoren. Niet alleen de feestcommissie, maar ook het (verantwoordelijke) bestuur moet weten, wat de bezoekers, die avond wordt voortgezet. Koopt daarom nooit een kat in de zak! Zowel wanneer onze eigen mensen de avond vullen, als wanneer vreemden (amateurs of beroepsartisten) dit doen, moeten wij weten wat wy voorgescho teld krijgen. Smaken verschillen. Vaak is het niet eens een kwestie van smaak, maar van wansmaak. Opvattingen verschillen, en de één lacht om wat de ander diep krenkt. Denk maar aan het gebruik van kracht termen, van mopjes, die er nèt tegen aan zijn, aan het spotten met lichaams gebreken, waarin sommige „artisten" nog hun kracht zoeken, en die in be paalde stukjes voor de lol moeten zor gen. De praktyk leert, dat er nog heel wat mensen zyn, die daar niet op letten. Ze hebben het gezien of gehoord, ze hebben zich een aap gelachen en daar om is het volgens hen voor iedereen goed. Wie er anders over denkt is een kniesoor of scherpslijper. Maar een be stuur, dat met ieders opvatting reke ning moet houden, mag er zo makkelijk niet over denken. Wy kunen niet afgaan op privé-aan- bevelingen, vooral omdat er zoveel op de markt Is wat de toets der kritiek niet kan doorstaan. Nu is het wel waar, dat men op een feest niet altijd zo nauw kijkt. De men sen komen in een feeststemming, ze komen om te lachen en lachen zullen ze. De bezwaren komen meestal pas later en dan blijkt, dat velen, die die avond zelf het hardst lachten, nu de diepst bezwaarden zijn! Ook al is het publiek makkelijk", het is het bestuur toch ook wel wat waard als de vereniging eer inlegt met haar feest en als het gebodene van goed gehalte is. Daarom moeten wij alles zelf gaan zien of horen. En weer dient het be stuur te bedenken, dat het uiteindelijk de verantwoordelijkheid draagt en die niet zonder meer aan de feestcommis sie kan laten. Men moet het hierover tevoren met elkaar eens zijn. Ook by een feest, dat door eigen krachten wordt verzorgd, dienen wij te weten wat men gaat brengen. In dit verband moet worden opge merkt, dat men al heel gauw klaar staat met het plan voor „een revue". Een revue vergt langdurige voorberei ding, costumes, décors, véél repeteren, een waterdichte regie, alles moet vlot verlopen en er mogen geen haperingen zyn, de conférencier dient niet alleen de gaatjes op te vullen, maar de stem ming op te voeren; de muziek moet goed zijn. Waneer men plannen heeft voor een revue, dan geldt: „bezint eer gy begint". Maar als gij begint, begin dan tijdig! Het meewerken van eigen krachten, kan soms bijzondere moeilijkheden bren gen. Men begint meestal met zich af te vragen: hoe krijgen wij de avond vol? Dan bestaat de neiging, kritiekloos iedere bydrage te accepteren. Degenen, die er het eerst bij zijn en het meeste willen doen, zijn juist niet immer de genen, die daarvoor het meeste talent hebben Later ontdekt men vaak, dat het probleem heel anders ligt, namelyk: hoe krijgen wij dat allemaal op één avond voor elkaar! Dan moet men soms gaan schrappen, en dat is altyd een pijnlijke zaak. Over het algemeen kan men het beste schrappen, wat de minste voorbereiding heeft gekost. Wanneer de mensen veel moeite hebben gedaan en misschien kosten hebben gemaakt voor niets, „nemen" ze het niet en dan krijgt men achteraf de grootste narigheid. Het beste is een slag om de arm te houden tot men een overzicht van het programma heeft en dan te gaan schif ten. Ook wat de eigen mensen brengen, moet men hebben gezien, gehoord of gelezen... en men moet weten hoe lang het duurt. Meestal weten ze het zelf niet. Ze zeggen: „O, een minuut of vyf" en een kwartier later zijn ze nog bezig. Of ze nemen moedig op zich, een half uur te vullen, maar na tien minuten maken ze een buiging en gaan af... Bij toneelstukken en sketches komt veel aan op de regisseur. Is dat een man van gezag, die geen vriendjes politiek behoeft te voeren, maar de beste krachten kan uitzoeken, dan weet men dat er iets goeds gebracht wordt. Een feestavond moet de reputatie van de verenigingen verhogen. Het gaat er niet slechts om de avond te vullen. Daarom mogen bestuur en feestcom missie geen risico lopen, anders kry- gen ze na het feest de kater. taptemelk. Deze vormen van melk be vatten vrijwel geen vet en vet mag zoals u weet in een vermagerings- dieet als regel maar in kleine hoeveel heid worden gebruikt. Worden geen melkprodukten gebruikt tijdens een „dieetkuur" dan is de kans groot dat de persoon in kwestie zich slap gaat voelen. Het is dan ook heel verkeerd om cp eigen gezag de karnemelk of tapte melk uit een vermageringsdieet weg te laten. „Die afgeroomde melk van nu is niets waard". Weet u, dat het grootste deel van het vet in de melk voor u behouden blijft: dat er tweemaal zoveel vet in die „af geroomde" melk overblijft ais er uit gehaald wordt Op een halve liter melk scheelt het nog niet eens een lepel room. Voor onze gezondheid maakt het niets uit of we volle melk of gestan daardiseerde melk nemen. De hoge waarde van melk schuilt in de andere bestanddelen, niet in het vet. „Ik houd nu eenmaal niet van melk". Melk is het lekkerst wanneer hij óf heel koud óf warm wordt gedronken, en wanneer hij niet een tijd in het volle licht heeft gestaan. Bewaar hem dus zo mogelijk op een koele en vooral donkere plaats. Wie hieraan gedacht heeft en de melk nog niet lekker vindt kan zonder bezwaar karnemelk, yog hurt, pap, vla of pudding als melkspijs nemen. Daar zal toch wel iets bij zijn, dat in de smaak valt. „Melk is me te duur". Het is niet gewenst om op de hoe veelheid melk te bezuinigen. Bent u gewend om flessemelk te nemen, scha kelt u dan, wanneer u de uitgaven moet beperken, over op losse melk en laat de koffiemelk geheel achterwege. Wordt een deel van de portie melk in de vorm van karnemelk genomen, dan spaart dit ook al weer wat en qua voe dingswaarde komt u niets tekort. Yoghurt is niet zoveel beter dan melk en karnemelk dat u dit produkt persé een paar maal per week moet gebruiken. Bezuinig liever op extraatjes, vetten en zoetigheid dan dat u minder levens middelen gaat nemen die van groot be lang zijn voor de gezondheid. BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief (Nadruk verboden) SCRIBA. B KAPELLE(Z.B-) 1 Telef. K 1102-223 me keuze Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 „Melk is goed voor kinderen; als je volwassen bent hoef je toch geen melk meer te drinken!" Vergist u zich niet. Melk blyft van belang, ook voor degenen, die de twin tig gepaseerd zijn. Dat melk goed is voor kinderen, dat zy er van groeien, komt doordat melk veel eiwitten en vitamines bevat en andere stoffen, die voor de vorming van nieuw weefsel nodig zijn en die niet zo gemakkelijk in grote hoeveelheden uit andere levens middelen zyn te halen. Men denkt er meestal niet aan, dat ons lichaam zyn gehele leven lang nieuwe cellen vormt. Ook al worden we niet langer en niet dikker, die nieuwe cellen moeten er komen omdat de oude slijten. En voor de aanmaak van die cellen zijn dezelfde voedingsstoffen nodig als voor de groei, alleen in relatief kleinere hoeveelheden. Melk blyft nodig, evenals b.v. kaas, groenten en vlees of een vleesvervan ging. De volwassene, ook de volwassene op hoge leeftijd, wordt aanbevolen da gelijks een portie melk van ten minste een halve liter te gebruiken. (Het mag ook karnemelk of yoghurt zijn en al of niet verwerkt in een toespijs.) „En mensen die moeten vermageren?" In goed samengestelde moderne ver- mageringsdiëten komt ook bovenge noemde hoeveelheid melk voor; zij het dan gewoonlijk in de vorm van karne melk, hangop, taptemelkyoghurt en/of Verwaarlozing van onderhoud door verhuurder. Vorig jaar is onze bui tenboel een beetje in de grondverf ge zet. Dit is gedaan om de huurcommissie te misleiden. De huur was toen ver laagd omdat alles zo verwaarloosd werd. Sinds januari van dit jaar is de huur weer verhoogd, doch de zaak staat er nog zo voor. De verhuurder schuift de schuld hiervan op een schil der. Wilt u my zeggen, waar ik my nu zou kunnen vervoegen, zo vraagt P. de M. Nu, dat is eenvoudig. Vraagt u weer een tweetal formulieren „Model verzoek tot vervallenverklaring van de 5 huurverhoging in verband met de on- derhoudstoestand" aan bij de secretaris van de gemeente en dient u deze na juiste invulling daar weer in. Hebt u deze gedragswijze niet al eens ge volgd? Wy meenden dat uit uw brief te mogen opmaken. Wy tekenen hierbij alsnog aan dat: aangezien het onder houd van dit pand blijkbaar van dien aard is, dat dit schade veroorzaakt aan de bewoonbaarheid daarvan, kunt u zich ook wenden tot de gemeentelijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Dit temeer omdat u schrijft over „rotte stukken hout", welke door een lik verf aan het zicht onttrokken zijn geworden en daardoor gevaar zouden kunnen op leveren voor de veiligheid van de be woners of van het publiek hetwelk door vallende stukken kan worden getroffen. Verhouding tussen verhuurder en on derhuurder. Het huis dat ik ver huurd heb, wil ik t.z.t. verkopen als de huurster naar een rusthuis gaat. Deze dame heeft thans enige kamers onder verhuurd. Is het zo, dat ik die onder huurders er uit kan laten zetten als de oude dame er uit gaat? zo vraagt mej. E. P. Dat is inderdaad zo. Er is n.l. geen rechte band tussen u en de onderhuur der. Gaat de huurder eruit, dan zit de onderhuurder er „zonder recht of titel". Dit wil zeggen, dat de onderhuurster niet valt onder de bepalingen van het burgerlijk wetboek. Gaat nu de huur ster van de woning in een rusthuis, en de onderhuurster is nog niet vertrok ken, dan zal de huiseigenaar niet .an ders kunnen doen dan zich te wenden tot de kantonrechter (via een deur waarder van het kantongerecht) of ad- vokaat met verzoek onderhuurster te gelasten de woonruimte te ontruimen (als onderhuurster niet uit eigen be weging gaat). In feite is het zo, dat de huurster gehouden is het gehuurde pand leeg op te leveren aan de huis eigenaar, dus moet zij er voor zorgen dat haar onderhuurster er tegen de tyd dat zy in het rusthuis kan worden op genomen, uit is. Ook hier geldt weer Het recht op kinderbijslag bestaat bij een jaarlijks inkomen van niet meer dan 3500,en tenminste drie kinde ren, van het derde kind af. U kunt nu zelf beoordelen aan de hand van uw inkomsten, of u aan deze voorwaarden voldoet. Wij tekenen hier bij nog aan, dat voor het recht op kin derbijslag over een kalenderjaar voor wat betreft het inkomen beslissend is, het inkomen over het voorafgaande kalenderjaar. Als inkomen wordt o.m. beschouwd: a. de opbrengst van eigen onderneming en van arbeid n.l.: winst uit het bedrijf, winst uit het zelfstandig uitgeoefend beroep en opbrengst van arbeid en b. de opbrengst uit eventueel vermogen n.l.: opbrengst van onroerende goede ren, opbrengst van roerend kapitaal en tenslotte c. alle overige inkomsten. Kledinggebrek na dienstplicht. J. D. schrijft: mijn zoon komt 28 novem ber a.s. uit militaire dienst. Hij heeft geen burgerkleding meer. Tot wie kan hij zich wenden om vergoeding hier voor te verkrijgen U kunt u wenden tot de afdeling militaire zaken op het gemeentehuis. de bepaling, dat niemand gerechtigd is de gehuurde woonruimte binnen te drin gen en de boel op straat te zetten. Hiervoor is een vonnis nodig van de rechter. Laat dus uw huurster zo ver standig zijn, de onderhuurster aan te zeggen, dat zij tegen die tijd de kamers moet hebben ontruimd, omdat zij in het rusthuis gaat wonen. Slotreparatie. Zyn de onkosten voor reparatie van een slot aan de bui tendeur aan de voorkant van het huis voor rekening van de huurder? Dit is de vraag van J. J. M. Geringe en dagelijkse reparaties zyn voor rekening van huurder. Indien geen overeenkomst is opgemaakt dienaan gaande, worden als zodanig o.m. aan gemerkt de binnensloten en al hetgeen verder door het plaatselijk gebruik daaronder begrepen wordt. Om iets te laten repareren op kosten van de huis eigenaar hebt u bovendien zijn toestem ming nodig. Speedwaymotoren. J. L. vraagt: waarom lopen speedwaymotoren op al cohol Bij speedway-motoren wordt soms al cohol als brandstof toegepast, omdat de verbrandingssnelheid van alcohol groter is dan van benzine. Hierdoor kan de motor een hoger toerental bereiken. In bepaalde gevallen kan hierdoor enige winst in snelheid van het motorrijwiel bereikt worden, bij een gegeven cilin derinhoud van de motor. Een andere afstelling van de carburateur en min der voorontsteking is dan nodig. Zowel tweetakt als viertaatmotoren kunnen op alcohol lopen. Onder normale om standigheden heeft het geen zin alcohol als brandstof te gebruiken. Soms wordt ook wel een mengsel van benzine, ben zeen en alcohol toegepast. Door de toe passing van benzeen stijgt de octaan- waarde en de alcohol leidt de verbran ding beter in. Kaal worden. Ik ben 18 jaar en begin kaal te worden. Is daar nu hele maal niets aan te doen? Dit is het pro bleem van N. v. d. S. Het enige wat u kunt doen is advies inwinnen van een huidspecialist. Mis schien kan hij een preparaat voor schrijven waarmee het proces wordt tegengegaan; dit hangt er van af wat de oorzaak is. Wanneer die in uw ge val voornamelijk op familieaanleg zou berusten, zal de dokter niet veel kunnen doen; het is echter altyd van belang er tijdig mee naar de deskundige te gaan. Kinderbijslag kleine zelfstandigen. P. v. P, stelt een vraag over uitke ring kinderbijslag kleine zelfstandigen. YER8BKB Filmnieuws. In zaal Nolet draait op zaterdag 17 oktober om 8 uur de schitterende Ne derlandse film „Fanfare" en vooraf de documentaire „Glas". Voor dit pro gramma behoeft geen reclame meer gemaakt te worden, want de roem is er al aan vooruit gegaan. En de dol komische situaties zijn ook niet van de lucht. De op hol geslagen koe van Geursen op het café-terras van Kryns, het fel gevecht om het bezit van de muziekinstrumenten, de intriges om de knappe Lies, enz. enz. Het is een ge not. Slechts één voorstelling. Bridgen. Het bridgeseizoen begint met een in ternationale bridgedrive alhier op a.s. woensdag 21 oktober. De drive staat in het teken van Yerseke. Als prijzen zijn er dan ook oesters, kreeften en mosselen, bovendien een aantal andere prachtige prijzen. Zie advertentie in dit blad. Opbrengst collecte. De collecte voor de reclasseringsar- beid heeft alhier opgebracht de som van 287,06. Dank aan allen! Geslaagd. Geslaagd voor het examen Loon- administrateur van de Stichting L.O.I.- examens dhr. L. L. G. Bom alhier. Overplaatsing van bedrijf uit Yerseke (aldus artikel P.Z.C. 9-10-'9) Vele gemeenten trachten op allerlei manieren industrievestigingen in hun midden te krijgen. Zo organiseert de burgemeester van Culemborg op 24 ok tober een autorally voor industriëlen. De gemeente Kapelle-Biezelinge wordt verrijkt met de industrie van Van Oosteroms Conserven. Ook de gemeente Goes zit op dit gebied niet stil, het geen blijkt uit het feit, dat één van onze weinige industrieën, de cherrytip- fabriek van Carels, Yerseke gaat ver laten, omdat het gemeentebestuur van Goes hem zeer aantrekkelijke uitbrei dingsmogelijkheden heeft aangeboden, hetgeen hem hier niet zou toebeschikt kunnen worden. Zou het ook voor onze gemeente niet mogelijk zijn, ten spoe digste dezelfde weg te bewandelen als de gemeente Goes, en dus ook indu strieën aantrekken, temeer, daar door de uitvoering van de Deltawerken, de bestaansbasis der cultures, waarvan Yerseke leeft, langzaam maar zeker wordt ondergraven, met als uiteindelijk resultaat, haar vernietiging. WATERGETIJDEN VVEMELDINGE Van 1824 oktober 1959 Zaterdag 24 oktober: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.36 4.47 9.58 10.17 Maandag 5.08 5.18 10.33 10.52 Dinsdag 5.41 5.46 11.10 11.26 Woensdag 6.12 6.20 11.44 11.59 Donderdag 6.42 6.53 12.18 Vrijdag 7.13 7.29 0.30 12.54 Zaterdag 7.51 8.13 1.11 1.33 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1