NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRóenkinq reiei\^ IjoiuBwrêll Werelddierendag 1959 25STE JAARGANG No. 17 26 SEPTEMBER 1959 - - J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw VAN WILLEGEN Plaatselijk Nieuws - X. - REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De Here is waarlijk opge staan en is van Simon gezien. Luk. 24 34. Indien ooit een zondaarshart tot zelf ontdekking en tot zelfveroordeling komt en in die donkere ure de twijfel voelt oprijzen in zijn hart, of de ontferming des Heilands wel is voor zulk een als hij is, die denke aan de opstandings- boodschap: „En is van Simon gezien". De Heer is opgestaan en heeft het eerst de ontrouwe, de afvallige, maar be rouwvolle discipel opgezocht. Zijn op standing moest de opstanding van de jonger worden. Wat daar wel mag zijn voorgevallen tussen Simon-Bar-Jona en zijn Heer? Woorden van schuldbelijde nis en vergiffenis, van smart en ver troosting zullen daar gewisseld zijn, maar geen menselijk oor heeft ze be luisterd. Als een zondaarshart in grote nood verkeert, dan komt de Ontfermer om Zijn genade daarin groot te maken. Geen teerder mededogen kan een moe der aan haar dolend kind bewijzen, dan de Heiland aan het hart. Het hart, dat dreigend te verzinken in de poel, die het zelf heeft gezocht, de hand nog op heft om behoud.. Heeft de Here wel eens zo ontfer mend, zo teer, zo geduldig tot onze ziel gesproken? Hebben wij er al eens be hoefte aan gehad? Of menen wij dat het voor ons niet nodig is? (Uit een dagboek). Men kan tot diep in de grijze oudheid teruggaan om steeds weer aanwijzingen tegen te komen van het feit dat de mens zich al zeer vroeg, door uit een enkele draad vervaardigde kleding, te gen de wisselende temperatuursinvloeden wist te beschermen. Wie is degene ge weest, die altijd weer het geduld en de toewijding heeft opgebracht om met twee stokjes of pennen een werkstuk te maken dat èn beschermde, èn mooi kleedde? Wel, niemand anders dan de vrouw, die bijna overal ter wereld on der de meest verschillende omstandig heden haar breiwerk opneemt, om bij een gezellig babbeltje, televisiekijkend, of stil voor zich heen, hele kunstwerken tot stand brengt. Het breisel is niet alleen maar het resultaat van een technische vaardig heid. Neen, het is veel meer, een uit weg van liefde! Want altijd breit de vrouw iets voor iemand die zij lief heeft voor haar man, voor haar kind. En wellicht is het deze liefde geweest die „de vrouw" in de loop der eeuwen ge prikkeld heeft de breikunst tot zulk een grote hoogte op te voeren. Want ook de liefde maakt vindingrijk. De breiwol industrie, die de psychologie van het breien zeer goed heeft begre pen, is aan de vrouwelijke vindingrijk heid tegemoet gekomen en heeft het toch al zo grote arsenaal aan breïmo- gelijkheden nog verder „uitgebreid". Een enorme sortering in sóórten brei wol, in duizenden tinten en te verbrei en tot steeds meer modellen, staat de moderne vrouw tegenwoordig ter be schikking. Ook de breimachine heeft haar in trede gedaan. Snel leidt zij tot het ge wenste resultaat. Snel ziet men het werk onder zijn handen „worden". Ook dat kan het breien aangenaam maken. De kunst van het breien is waar schijnlijk op het Arabisch schiereiland uitgevonden. Tientallen eeuwen reeds gaat de Arabier er gekleed in de wollen burnous, eerst gebreid, later ook gewe ven. Veelzeggend dat er op een van de heetste plekken ter wereld wol gedra gen werd om zichtegen de hitte te beschermen.. En Wol ook, om be schutting te vinden tegen de ijskoude woestijnnachten. Het z(jn de Arabieren geweest, die de wol en daarmee de breitechniek naar Europa hebben gebracht. De Spaanse schaapherders zijn daarna de eersten geweest, die zich de toen nieuwe tech niek hebben eigen gemaakt. Dwalend breiend over de onder de zon zinderende Spaanse hoogvlakten brachten zij de nieuwe kunst naar de grenzen van hun land, vanwaar de techniek zich snel over Europa verspreidde. Nu breit de gehéle wereld... Een kluwentje breiwol, een bolletje ongevormde tederheid; sokjes voor de baby, een sweater voor de teenager, een stoere trui voor de echtgenoot ge vormde tederheid Misschien dat juist daardoor, omdat breien een wereld van vrouwelijke gevoelens activeert, het breien als ambacht de tijden heeft door staan. Waar de mannelijke ambachten „ver- industrialiseerd" geraakten, bleek de „doe-het-zelf" activiteit van het breien onverkort gehandhaafd. En de breiwol- industrie? Neen, zij deed géén serieuze pogingen het breien tot zich te trekken, zelf te breien, machinaal en in het groot. Tegen de „breidrang" van de in dividuele vrouw kon zij niet op. En dus koos zij de wijste partij en maakte, nu ja, alleen maar knotjes... Een vrouw breit niet alleen omdat zij breien prettig vindt, rustgevend, gezel lig. Zij breit ook omdat deze kunst voordelig is. Onbetaalbaar dure model letjes, in de winkel kant en klaar te kopen, kan zij zélf maken en... voor delig. In vele gezinnen waar geen roomboter op de boterhammetjes gesmeerd kan worden, moet gebreid worden. Wat een bijkomend gelukje dat dit tevens be tekent dat men genoodzaakt is superi eure kleding te maken. Omdat wolge- breide kleding (en wollen kleding in het algemeen) qua eigenschappen nog altijd veruit aan de spits staat, in ver gelijking tot kleding uit andere textiel materialen dan wol. Wollen kleding, zelfgebreide kleding is elastisch, warm in de winter, koel in de zomer, vocht- uitwasemend en - haute couture materi aal als de wol nu eenmaal is „rijk" van uiterlijk. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Wanneer wij op 4 oktober Werelddie rendag zullen herdenken, dan kunnen wij dit niet beter doen dan met de woor den van Georges-Benjamin Clémenceau, die eens gezegd heeft: „Het ide aal van morgen zal zijn, het dier de medewerker van de mens te verhef fen tot de vijfde stand". Zoals bekend, behoorde Clémenceau, die van 1841 tot 1929 leefde, tot de grootste staatslieden, die Frankrijk heeft gekend. Als politicus speelde hij bij tal van gebeurtenissen een vooraan staande rol, maar zijn grootste bekend heid verwierf hij zich in de eerste we reldoorlog toen hij alles op alles zette om zijn land naar de overwinning te lei den. Geen wonder dus, dat hij later „de vader der victorie" werd genoemd. Zijn ironie en vasthoudendheid hadden hem reeds in zijn jonge jaren de bijnaam van „de tijger" bezorgd en wie zijn portret aanschouwt, ziet direct dat Clémenceau een allesbehalve zachtzinnig mens is geweest. Toch leefde er in deze nuch tere man, die met beide benen op de grond stond, een liefde voor het dier, welke zo groot was, dat hij het maat schappelijk tot de vijfde stand verhe ven wenste te zien. Had de Franse revolutie de burgerij de derde stand vrij gemaakt en het socialisme er voor gestreden dat de positie van de arbeidersklasse de vierde stand verbeterd zou worden, Clémenceau trok deze lijn door met te betogen, dat thans de dieren aan de beurt waren om uit hun ellendige toe stand verlost te worden. Dat hij daar bij niet door sentimentaliteit gedreven werd, blijkt duidelijk uit zijn woorden, die er van gewagen dat het dier „de medewerker" van de mens is. Het spreekt vanzelf, dat zulk een uit lating velen revolutionair in de oren ge klonken moet hebben. De term „mede werker" toch, veronderstelt nu niet direct een ondergeschikte positie, maar veeleer een nevengeschikte. Wij mogen niet ontevreden zijn, want wat de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren en de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren in de loop der jaren hebben bereikt, dwingt wer kelijk respect af. DesnieHtemin moet er nog heel wat arbeid worden verzet vóór Clémenceau's ideaal enigzins zal zijn verwezenlijkt. Nog steeds zijn de dieren in heel de wereld en dus ook in ons land aan mishandelingen bloot gesteld, waarvoor wij ons als mens diep moeten schamen. Daarom is het zo ver heugend, dat bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal de openbare behande ling van het ontwerp Dierenwet in ver re staat van voorbereiding is. Dit wets ontwerp toch, beoogt de Overheid een doeltreffend wapen tegen de dieren beulen in handen te geven. Wij zijn na tuurlijk niet zo naïef te geloven, dat wanneer dit ontwerp eenmaal wet ge worden zal zijn, er voor de dieren in Nederland een paradijstoestand aan breekt. Uiteindelijk is dierenbescher ming geen kwestie van wettelijke maat regelen, maar van innerlijke beschaving en van geloofsovertuiging. Tenslotte gaat het er om, dat wij de mens het bewustzijn bijbrengen, dat ook het dier een schepsel van God is en als zodanig onze bescherming en een behoorlijke behandeling verdient. Dr. H. A. TEN BRUGGENCATE ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Rijvaardigheidsbewijs. Op welke datum is het bij de wet verplicht ge worden voor het besturen van een auto een bewijs van rijvaardigheid te moeten bezitten? informeert C. v. G. De motor- en rijwielwet is op 1 nov. 1927 in werking getreden. Van die da tum af moest men examen doen. De gene, die voor 1924 al een rijbewijs had,' den, waren vrijgesteld van het examen en zij die tussen 1924 en 1 november 1927 een rijbewijs hadden gekregen, moesten alsnog een doktersverklaring indienen. Steenrood op witte zandsteen. v. d. F. schrijf: kan een muurtje buiten, van witte zandsteen met steenrood wor den behandeld? Is dit steenrood buiten nogal houdbaar, of regent het er nog al snel af? Dit steenrood is buiten wel houdbaar en regent niet af, als u het op basis van olie klaarmaakt en er dus geen waterverf van maakt. Ook wordt wel de silicaatkalk gebruikt, die men op de buitenmuren smeert en dan met dode kop aangemaakt. Misschien zult u 2 x moeten verven om deze witte, poreuze steen voldoende te dekken. Hoogte Conifeer. Hoe hoog wordt de conifeer Chamaecyparis Charandten- sis caesia? (groeit bolvormig). Dit is de vraag van v. d. F. te L. Deze Cham, behoort tot de zich meer in de breedte dan in de hoogte ontwik kelende coniferen en verhoudt zich ge woonlijk in de zelfde afmetingen van hoogte en breedte. U kunt er op reke nen, dat deze niet hoger wordt dan 1 meter tot 1,50 m., waarbij u natuurlijk moet rekenen op dezelfde breedte' of nog breder. Deze conifeer moet dus voldoende plantafstand krijgen om een mooie plant te vormen. „Acht om de lange" J. N. vraagt: wanneer iemand als kegelaar z.g. „acht om de lange" gooit, betekent dit, dat hij van alle aanwezigen een rondje krijgt, of dat hij een rondje moet geven. Nu, dat laatste zou voor die kegelaar het beste zijn, dan heeft hij tenminste nog een kans weer eens „acht om de lange" te gooien, maar in het eerste geval zal hij dat bij aanwezigheid van zelfs maar een 10-tal kegelaars wel laten. Maar terzake, zoiets wordt steeds onderling geregeld. Het is bekend, dat het op „herenkegelavonden" nog wel STOPPELBEWERKING EN BEMESTING Nu de oogst grotendeels is binnen gehaald, liggen de akkers weer klaar om de noodzakelijke stoppelbewerkingen (ploegen, eggen, cultivateren) te onder gaan. Aan de bemesting van de grond wordt hierbij echter nog veel te weining aandacht geschonken. Hieraan denkt men vaak pas als de winter voorbij is. Tegen deze foutieve gedachtengang moet echter met klem worden gewaar schuwd. Wat reeds nu in de herfst aan bemesting kan en moet worden gedaan dient ook werkelijk te worden uitge voerd. Een tijdig toegepaste bemesting geeft uiteindelijk het beste financiële eindresultaat. In de eerste plaats dient de aanwe zige stalmest te worden uitgereden en op doelmatige wijze op de akkers te worden verdeeld en ondergebracht. Stal mest bevordert de structuur en stimu leert het bacteriënleven van de grond. Vervolgens vraagt een Thomasmeel- bemesting thans reeds sterk de aan dacht (fosforzuur, kalk) en daarnaast in vele gevallen de bemesting met kali- zouten, die met het Thomasmeel kunnen worden gemengd en in één gang uitge strooid (werkt arbeidsbesparend!). Juist een „geleidelijk aan" werkende meststof als slakkenmeel kan door de verschillende grondbewerkingen goed door de bouwvoor worden verdeeld, het geen de werking van deze meststof ten goede komt. Men heeft nu veelal meer gelegen heid om de fosfaat- en kalibemesting toe te passen dan in de reeds zo druk bezette voorjaarsmaanden. En vergeet u vooral niet dat de prijzen van de meststoffen nu lager liggen dan in het voorjaar. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 behang beschadigd. Is dat voor mijn re kening? Aldus mevr. J. A. S. Als het behang door de reparatie wordt beschadigd, dan moet de eigenaar dat vergoeden. Hij doet dit kennelijk door het beschikbaar stellen van enige rollen behang, wat het minste is dat hij kan doen. Wij menen niet, dat hij ook moet zorgen voor het behangen zelf. Pikkerig geworden rubberzolen. De dikke rubber zolen onder mijn sport schoenen hebben in de zon gelegen en zijn nu pikkerig geworden. Wat moet ik doen om de schoenen weer goed te krijgen? vraagt abonnee. Rubber, en speciaal natuurrubber, wordt o.a. door de zuurstof uit de lucht en het zonlicht en wel meer speciaal het ultraviolette deel ervan en mede door de daardoor gevormde ozon, aangetast. De mate waarin rubber bestand is te gen licht en zuurstof hangt af van het vulcaniseren en de aard en hoeveelheid van de toegepaste vulstoffen. Crêperub ber bevat weinig vulstoffen en is ge voeliger voor veroudering. Rubber, dat eenmaal kleverig of brokkelig geworden is, kunt u niet weer in de oorspronke lijke toestand terug brengen. Scheiding en deling van nalatenschap. Wij zijn Dreestrekkers en bezitten een eigen huisje. Welke maatregelen moeten wij nemen om te voorkomen, dat onze kinderen bij overlijden van een der echtgenoten dit huis en andere ei gendommen kunnen verkopen, zo vraagt een abonnee. U doet het beste deze zaak te be spreken met de notaris. Door het maken van een testament kan reeds worden gezorgd, dat de kinderen niet een kindsdeel, doch slechts hun legitime portie bekomen. Indien u aan de notaris alle door hem gewenste inlichtingen verstrekt, kan hij u voorts mededelen, hoe groot ongeveer ieders aandeel bij een evt. scheiding en deling zal worden. Eventueel kan aan de kinderen worden voorgesteld om de nalatenschap onver deeld te houden telkens voor een pe riode van vijf jaar te verlengen), doch nog beter zou zijn, indien in het tes tament van de beide ouders bepaald zou worden, dat de langstlevende het vruchtgebruik krijgt van huis en in boedel. Alsdan zou de notaris tevens kunnen berekenen, wat evt. door deze gesuppleerd zou moeten worden. Als de kinderen erop staan, dan kan de schei- dig en deling niet worden voorkomen, doch door de bepaling van het vrucht- geruik kan aan het doel van de vragen steller worden beantwoord. eens lollig toegaat en dat als dan eens iemand „acht om de lange" gooit, van wie ze dat niet gewoon zijn, al gauw gekomen wordt om een rondje, en dat mag ook wel, maar men hoeft waar lijk niet steeds rondjes te geven of aan te nemen, al kost dit laatste dan geen geld. Terugbetaling belasting bij dienst plicht. A. J. d. R. schrijft: ik ben op 9 april 1959 in militaire dienst gegaan. Heb ik recht op terugbetaling van de betaalde belasting over het tijdvak 1 januari 9 april? Wanneer uw totale jaarinkomen, w.o. niet verstaan wordt uw soldij, blijft be neden de grens van het belastbaar in komen, kunt u de van u ingehouden loonbelasting terugvragen. U moet daartoe een verzoek doen aan de inspectie der belastingen. U ont vangt dan een aangiftebiljet inkom stenbelasting, hetwelk u eerst moet in vullen en terugzenden. Teruggave kan pas geschieden wanneer het betreffen de jaar is verstreken, omdat eerst dan uw jaarinkomen bekend zal zijn. D-Day. L. A. vraagt: waar komt de „D-day" vandaan? D-day betekent „decision day", ofwel „dag der beslissing". Dus de dag voor het beginnen van een belangrijke be slissing (operatie). Zo is „D-day" op 6 juni 1944 de beslisingsdag voor de grote geallieerde invasie in Bretagne, die een beslissende wending in wereldoorlog II bracht. De naam D-day bestond ook al voor 6 juni 1944, hoewel men er toen niet veel van hoorde. Volgens de let terlijke betekenis van de naam zou men dus de dag waarop iemand een zeer be langrijke beslissing moet nemen of b.v. een zware operatie ondergaan, of een al dan niet aanneming van een grote zaak waaraan zware financiële konse- kwenties vastzitten, ook een „D-day" kunnen noemen, hoewel men dit meest al niet doet. Schade aan behang. De huis eigenaar heeft jarenlang niets aan het onderhoud van mijn woning laten doen. Nu krijg ik een schoorsteen in mijn huiskamer, doch daar door wordt het YERSBKE Dammen. Vandaag worden de eerste partijen in de hoofdklasse om het kampioen schap van Zeeland gespeeld, waaraan ook wordt deelgenomen door dhr. Lou- werse. Hij ontmoet al direct een lastige tegenstander, n.l. dhr. Anderson uit Goes, doch wij slaan met belangstelling zijn verrichtingen gade de komende we ken. Voor de onderlinge competitie werd ook weer een begin gemaakt en hier volgen de uitslagen: J. Gunter W. Ridderhof Az. 20; J. Ridderhof Az.E. Janse 02; G. van Noorden C. de Rooij Jr. 02; R. RijkseJ. Lou- werse 20; A. RidderhofF. van den Boomgaard 11. Schaken. Voor de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" werden woensdag 23 september de volgende partijen ge speeld: M. de KoeyerC. van Stee 01; C. van SteeM. de Koeyer 10; A. BeerensL. Grimm 01; L. Grimm A. Beerens 10; P. van AnrooyA. C. Willemsen 01; A. C. Willemsen P. van Anrooy 10. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 27 sept. 3 okt. 1959 Vrijdag 2 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.48 11.29 3.56 4.38 Maandag 00.16 5.26 6.04 Dinsdag 00.52 1.24 6.40 7.06 Woensdag 1.49 2.13 7.35 7.54 Donderdag 2.35 2.53 8.16 8.31 Vrijdag 3.18 3.34 8.50 9.06 Zaterdag 3.57 4.14 9.23 9.42 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1